Results For
Brandywine Red Run

Wilmington, DE 19809
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name                   Gender City            State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division  Team Name            
                                                                       Time      Time                Percentage Place                                   
===== ==== ====================== ====== =============== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ========= ==================== 
1     4888 Matt Sparacino         M      Harrington      DE    US      0:19:21.7 0:19:21.7 6:14  43  71.4       1        M Winner                       
2     4911 Daniel Neff            M      Glen Mills      PA    US      0:19:30.9 0:19:30.9 6:17  51  75.5       1        M Masters                      
3     4915 Alex Rowe              M                            US      0:20:22.8 0:20:21.0 6:33  18  63.1       1        M 14-19                        
4     4913 Bruce Weber            M      Wilmington      DE    US      0:21:46.0 0:21:43.9 7:00  60  73.0       1        M 60-69                        
5     4875 Troy Probst            M      Wilmington      DE    US      0:21:47.3 0:21:45.4 7:00  32  59.2       1        M 30-39                        
6     4855 Cole Hamstead          M      Landenberg      PA    US      0:21:51.2 0:21:48.9 7:01  15  61.0       2        M 14-19   Cousins for a Cure   
7     4742 Stig Blomkvest         M      Cape May        NJ    US      0:21:49.9 0:21:49.5 7:01  55  69.7       1        M 50-59                        
8     4851 Arthur Finney          M      Newark          DE    US      0:21:56.6 0:21:53.9 7:03  15  60.7       3        M 14-19   Cousins for a Cure   
9     4842 W. Bushong             M      Wilmington      DE    US      0:21:59.4 0:21:59.4 7:05  12  64.9       1        M 10-13                        
10    4905 Dan Healy              M      Landenberg      PA    US      0:23:26.4 0:22:21.4 7:12  44  62.4       1        M 40-49   Fusion Running Club  
11    4868 Robert Mason           M      Wilmington      DE    US      0:23:06.3 0:23:05.1 7:26  66  72.5       2        M 60-69                        
12    4910 Jack McKelvey          M      Wilmington      DE    US      0:24:17.4 0:24:16.2 7:49  13  57.1       2        M 10-13                        
13    4909 Frank McKelvey         M      Wilmington      DE    US      0:24:18.8 0:24:18.1 7:49  57  63.6       2        M 50-59                        
14    4908 Mike Leva              M      Wilmington      DE    US      0:24:29.2 0:24:27.6 7:52  40  55.3       2        M 40-49                        
15    4897 Nilla Webber           F      Perkasie        PA    US      0:24:58.0 0:24:58.0 8:02  50  66.0       1        F Winner  Team Rowe            
16    4854 Greg Gilbert           M      Newark          DE    US      0:26:52.3 0:26:02.7 8:23  42  52.7       3        M 40-49   Fusion Running Club  
17    4903 W. Eggleston           M      Wilmington      DE    US      0:26:24.1 0:26:15.5 8:27  10  58.5       3        M 10-13   Fusion Running Club  
18    4889 Tammy Suyematsu        F      Hatfield        PA    US      0:26:50.5 0:26:33.7 8:33  62  71.3       1        F 60-69   Team Rowe            
19    4863 Peg Kurnik             F      Lansdale        PA    US      0:26:42.0 0:26:42.0 8:36  60  69.3       1        F Masters Team Rowe            
20    4843 Brandon Bushong        M      Wilmington      DE    US      0:27:33.9 0:27:13.5 8:46  46  52.0       4        M 40-49                        
21    4914 Christine Rowe         F                            US      0:27:32.3 0:27:14.9 8:46  51  61.2       1        F 50-59                        
22    4901 Carter Eggleston       M      Wilmington      DE    US      0:27:32.2 0:27:24.2 8:49  40  49.4       5        M 40-49   Fusion Running Club  
23    4902 C. Eggleston           M      Wilmington      DE    US      0:27:33.0 0:27:24.6 8:49  8   62.0       1        M 0- 9    Fusion Running Club  
24    4853 Lisa Marie Gelembiuk   F      Spring Mount    PA    US      0:27:40.1 0:27:36.8 8:53  49  59.1       1        F 40-49                        
25    4841 Katelyn Bull           F      Buckeystown     MD    US      0:27:50.1 0:27:37.8 8:54  15  56.0       1        F 14-19                        
26    4749 Kate Bradley           F      Wilmington      DE    US      0:28:42.1 0:28:17.7 9:06  37  52.8       1        F 30-39                        
27    4876 Veronica Rausch        F      Chesapeake City MD    US      0:29:32.3 0:29:07.6 9:22  55  59.9       2        F 50-59   Fusion Running Club  
28    4899 Julie Zettlemoyer      F      Harleysville    PA    US      0:29:52.1 0:29:22.1 9:27  48  54.9       2        F 40-49   Team Rowe            
29    4861 Linda Jencson          F      Telford         PA    US      0:29:56.5 0:29:27.0 9:29  52  57.2       3        F 50-59   Team Rowe            
30    4916 Marc Comer             M                            US      0:30:13.4 0:29:53.7 9:37  50  48.9       3        M 50-59                        
31    4883 C. Shubra              M      Wilmington      DE    US      0:32:24.2 0:31:43.3 10:13 2              2        M 0- 9    Team Walter          
32    4882 Corey Shubra           F      Wilmington      DE    US      0:32:24.7 0:31:43.7 10:13 37  47.1       2        F 30-39   Team Walter          
33    4848 Lisa Eachus            F      Telford         PA    US      0:32:45.8 0:32:14.2 10:23 55  54.1       4        F 50-59                        
34    4850 Donald Finney          M      Newark          DE    US      0:33:32.0 0:32:56.0 10:36 54  45.8       4        M 50-59   Cousins for a Cure   
35    4894 Alan Tryens            M      Claymont        DE    US      0:33:51.4 0:33:14.6 10:42 71  53.1       1        M 70-99                        
36    4912 Gary Stern             M      Narvon          PA    US      0:33:38.9 0:33:20.1 10:44 69  51.7       3        M 60-69                        
37    4740 Levi Benson            M      Garnet Valley   PA    US      0:34:31.1 0:33:32.2 10:48 40  40.4       6        M 40-49                        
38    4877 Corrine Reed           F      Newark          DE    US      0:37:01.9 0:34:52.7 11:14 47  45.8       3        F 40-49   Fusion Running Club  
39    4879 John Rowlands          M      Wilmington      DE    US      0:36:25.7 0:35:52.6 11:33 38  37.2       2        M 30-39                        
40    4898 Brad Westhafer         M      Mechanicsburg   PA    US      0:37:09.1 0:36:25.1 11:43 69  47.3       4        M 60-69                        
41    4869 Allison McBride        F      Bear            DE    US      0:38:13.1 0:36:50.2 11:51 30  40.0       3        F 30-39   Freaky Factor Family 
42    4887 Ed Smookler            M      Bear            DE    US      0:38:13.2 0:36:51.6 11:52 75  50.9       2        M 70-99   Freaky Factor Family 
43    4736 Jo Ann Alexander       F      Wilmington      DE    US      0:39:51.8 0:38:45.4 12:28 53  44.0       5        F 50-59   Fusion Running Club  
44    4878 Karen Romecki          F      Conowingo       MD    US      0:39:44.1 0:39:18.3 12:39 59  46.5       6        F 50-59   Fusion Running Club  
45    4866 Kimberely Licata       F      Pennsburg       PA    US      0:42:10.1 0:41:32.8 13:22 54  41.5       7        F 50-59   Team Rowe            
46    4847 Jennifer DiBonaventura F      Lansdale        PA    US      0:42:10.1 0:41:36.1 13:23 53  41.0       8        F 50-59   Team Rowe            
47    4871 Lisa Michaels          F      Millsboro       DE    US      0:43:11.2 0:42:03.3 13:32 52  40.1       9        F 50-59                        
48    4900 Sheila Burns           F      Wilmington      DE    US      0:44:31.8 0:43:23.7 13:58 51  38.4       10       F 50-59                        
49    4874 Betty Olmstead         F      Wilmington      DE    US      0:51:31.8 0:50:09.5 16:09 75  45.1       1        F 70-99                        
50    4849 Alan Fink              M      Wilmington      DE    US      0:52:04.9 0:50:53.4 16:23 75  36.8       3        M 70-99                        
51    4904 Mariah Fleischut       F      Newark          DE    US      0:54:13.7 0:53:03.7 17:05 24  27.8       1        F 20-29   Team Walter          
52    4744 Rob Bolinski           M      Wilmington      DE    US      1:00:28.1 0:59:31.4 19:10 36  22.1       3        M 30-39   Team Walter          
53    4743 Tara Bolinski          F      Wilmington      DE    US      1:01:15.8 0:59:31.7 19:10 36  25.0       4        F 30-39   Team Walter          
54    4852 Mary Gant              F      Wilmington      DE    US      1:06:44.5 1:03:37.8 20:29 50  25.9       11       F 50-59                        
55    4747 Suzanne Bolinski       F      Hockessin       DE    US      1:06:45.2 1:04:55.4 20:54 65  30.3       2        F 60-69   Team Walter          
56    4858 Theresa Hughes         F      Bear            DE    US      1:07:36.1 1:05:46.0 21:10 60  28.1       3        F 60-69   Team Walter          
57    4885 Chas Smith             M      Glen Rock       PA    US      1:07:37.3 1:05:48.4 21:11 60  24.1       5        M 60-69   Team Walter          
58    4748 John Bolinski          M      Hockessin       DE    US      1:07:48.9 1:05:58.0 21:14 65  25.1       6        M 60-69   Team Walter          
59    4860 Natalie Hughes         F      Bear            DE    US      1:07:52.2 1:05:59.5 21:14 14  23.9       2        F 14-19   Team Walter          
60    4859 David Hughes           M      Bear            DE    US      1:07:51.9 1:05:59.9 21:15 64  24.9       7        M 60-69   Team Walter          
61    4896 Alex Voegele           F      North East      MD    US      1:08:06.4 1:06:15.9 21:20 37  22.5       5        F 30-39   Team Walter          
62    4884 Terry Smith            F      Glen Rock       PA    US      1:08:08.0 1:06:18.8 21:21 65  29.7       4        F 60-69   Team Walter          
63    4856 Teddy Harrigan         M      Wilmington      DE    US      1:08:11.2 1:06:21.9 21:22 62  24.3       8        M 60-69   Team Walter          
64    4750 Regina Brothers        F      Wilmington      DE    US      1:08:11.1 1:06:22.2 21:22 73  33.1       2        F 70-99   Team Walter          
65    4881 Meghan Shubra          F      Wilmington      DE    US      1:08:12.0 1:06:27.2 21:23 36  22.4       6        F 30-39   Team Walter          
66    4857 Frank Heitmann         M      Newark          DE    US      1:11:38.8 1:10:36.7 22:44 42  19.4       7        M 40-49   Team Walter          


Top Male Finisher - Open
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Matt Sparacino 4888 43  1       M      Harrington DE US 19:21.7 


Top Female Finisher - Open
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location       Time  
===== ============ ==== === ======= ====== ============== ===== 
1     Nilla Webber 4897 50  15      F      Perkasie PA US 24:58 


Top Male Finisher - Masters
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== =========== ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Daniel Neff 4911 51  2       M      Glen Mills PA US 19:30.9 


Top Female Finisher - Masters
Place Name       Bib  Age Overall Gender Location       Time  
===== ========== ==== === ======= ====== ============== ===== 
1     Peg Kurnik 4863 60  19      F      Lansdale PA US 26:42 


Male  9 and Under
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     C. Eggleston 4902 8   23      M      Wilmington DE US 27:24.6 
2     C. Shubra    4883 2   31      M      Wilmington DE US 31:43.3 


Male 10 to 13
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ============= ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     W. Bushong    4842 12  9       M      Wilmington DE US 21:59.4 
2     Jack McKelvey 4910 13  12      M      Wilmington DE US 24:16.2 
3     W. Eggleston  4903 10  17      M      Wilmington DE US 26:15.5 


Male 14 to 19
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ============= ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Alex Rowe     4915 18  3       M        US             20:21.0 
2     Cole Hamstead 4855 15  6       M      Landenberg PA US 21:48.9 
3     Arthur Finney 4851 15  8       M      Newark DE US     21:53.9 


Male 30 to 39
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ============= ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Troy Probst   4875 32  5       M      Wilmington DE US 21:45.4 
2     John Rowlands 4879 38  39      M      Wilmington DE US 35:52.6 
3     Rob Bolinski  4744 36  52      M      Wilmington DE US 59:31.4 


Male 40 to 49
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Dan Healy    4905 44  10      M      Landenberg PA US 22:21.4 
2     Mike Leva    4908 40  14      M      Wilmington DE US 24:27.6 
3     Greg Gilbert 4854 42  16      M      Newark DE US     26:02.7 


Male 50 to 59
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Stig Blomkvest 4742 55  7       M      Cape May NJ US   21:49.5 
2     Frank McKelvey 4909 57  13      M      Wilmington DE US 24:18.1 
3     Marc Comer     4916 50  30      M        US             29:53.7 


Male 60 to 69
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Bruce Weber  4913 60  4       M      Wilmington DE US 21:43.9 
2     Robert Mason 4868 66  11      M      Wilmington DE US 23:05.1 
3     Gary Stern   4912 69  36      M      Narvon PA US     33:20.1 


Male 70 and Over
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== =========== ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Alan Tryens 4894 71  35      M      Claymont DE US   33:14.6 
2     Ed Smookler 4887 75  42      M      Bear DE US       36:51.6 
3     Alan Fink   4849 75  50      M      Wilmington DE US 50:53.4 


Female 14 to 19
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location          Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ================= ========= 
1     Katelyn Bull   4841 15  25      F      Buckeystown MD US 27:37.8   
2     Natalie Hughes 4860 14  59      F      Bear DE US        1:05:59.5 


Female 20 to 29
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location     Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ============ ======= 
1     Mariah Fleischut 4904 24  51      F      Newark DE US 53:03.7 


Female 30 to 39
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Kate Bradley    4749 37  26      F      Wilmington DE US 28:17.7 
2     Corey Shubra    4882 37  32      F      Wilmington DE US 31:43.7 
3     Allison McBride 4869 30  41      F      Bear DE US       36:50.2 


Female 40 to 49
Place Name                 Bib  Age Overall Gender Location           Time    
===== ==================== ==== === ======= ====== ================== ======= 
1     Lisa Marie Gelembiuk 4853 49  24      F      Spring Mount PA US 27:36.8 
2     Julie Zettlemoyer    4899 48  28      F      Harleysville PA US 29:22.1 
3     Corrine Reed         4877 47  38      F      Newark DE US       34:52.7 


Female 50 to 59
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location              Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ===================== ======= 
1     Christine Rowe  4914 51  21      F        US                  27:14.9 
2     Veronica Rausch 4876 55  27      F      Chesapeake City MD US 29:07.6 
3     Linda Jencson   4861 52  29      F      Telford PA US         29:27.0 


Female 60 to 69
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location        Time      
===== ================ ==== === ======= ====== =============== ========= 
1     Tammy Suyematsu  4889 62  18      F      Hatfield PA US  26:33.7   
2     Suzanne Bolinski 4747 65  55      F      Hockessin DE US 1:04:55.4 
3     Theresa Hughes   4858 60  56      F      Bear DE US      1:05:46.0 


Female 70 and Over
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location         Time      
===== =============== ==== === ======= ====== ================ ========= 
1     Betty Olmstead  4874 75  49      F      Wilmington DE US 50:09.5   
2     Regina Brothers 4750 73  64      F      Wilmington DE US 1:06:22.2 

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.