Results For
2021 American Birkebeiner

Cable, WI 54821
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Race Placement Bib Number Participant Name     Chip Time Gender Pace Age City            State / Province Fire Tower Rank Fire Tower Time Fire Tower Pace Timber Tr Rank Timber Tr Time Timber Tr Pace TT to Fin Rank TT to Fin Time TT to Fin Pace Age Group Place Age Group Description 
============== ========== ==================== ========= ====== ==== === =============== ================ =============== =============== =============== ============== ============== ============== ============== ============== ============== =============== ===================== 
1              40528      Henry Fischer        1:39:02.6 M      3:49 17  Cottage Grove   MN               2               0:43:22         3:37            1              1:11:20        3:46           1              1:39:03        3:49           1               M 17-18               
2              830        Cole Long            1:39:36.7 M      3:50 17  Eau Claire      WI               1               0:43:17         3:36            2              1:11:40        3:46           2              1:39:37        3:50           2               M 17-18               
3              853        Kristian Hudacek     1:46:49.1 M      4:07 14  Fall Creek      WI               3               0:47:02         3:55            3              1:17:36        4:05           3              1:46:49        4:07           1               M 13-14               
4              40562      Connor Jol           1:48:19.7 M      4:10 18  Eau Claire      WI               12              0:50:10         4:11            10             1:20:48        4:15           4              1:48:20        4:10           3               M 17-18               
5              840        Ryan Kraft           1:48:21.5 M      4:10 33  Carver          MN               4               0:48:28         4:02            4              1:18:49        4:09           5              1:48:22        4:10           1               M 30-34               
6              40082      Keegan McAuliffe     1:48:41.6 F      4:11 17  Duluth          MN               8               0:48:55         4:05            5              1:19:44        4:12           6              1:48:42        4:11           1               F 17-18               
7              711        Madyson Rosenberger  1:49:15.1 F      4:12 15  Eleva           WI               9               0:48:57         4:05            8              1:19:53        4:12           7              1:49:15        4:12           1               F 15-16               
8              719        Elaina Griffiths     1:49:43.8 F      4:14 16  Minneapolis     MN               5               0:48:43         4:04            6              1:19:46        4:12           8              1:49:44        4:14           2               F 15-16               
9              41204      Thomas Kaufman       1:51:06.0 M      4:17 67  Fitchburg       WI               10              0:49:37         4:08            11             1:21:09        4:16           9              1:51:06        4:17           1               M 65-69               
10             40584      Milo Keyes           1:51:16.0 M      4:17 16  Minneapolis     MN               7               0:48:51         4:04            9              1:20:36        4:15           10             1:51:16        4:17           1               M 15-16               
11             40583      Fletcher Myhre       1:53:23.8 M      4:22 16  Eleva           WI               11              0:49:52         4:09            13             1:23:07        4:22           11             1:53:24        4:22           2               M 15-16               
12             731        Rebecca Davis        1:53:50.4 F      4:23 31  Homer           MI               21              0:52:57         4:25            14             1:23:35        4:24           12             1:53:50        4:23           1               F 30-34               
13             41410      Audun Mikkelson      1:54:04.1 M      4:23 62  Hayward         WI               14              0:50:48         4:14            12             1:22:38        4:21           13             1:54:04        4:23           1               M 60-64               
14             40617      Wesley Sumner        1:54:08.2 M      4:23 16  Minneapolis     MN               6               0:48:46         4:04            7              1:19:47        4:12           14             1:54:08        4:23           3               M 15-16               
15             40623      Mason McKay          1:54:52.3 M      4:25 15  Hayward         WI               13              0:50:39         4:14            19             1:24:45        4:28           15             1:54:52        4:25           4               M 15-16               
16             45454      Liam Schwartz        1:55:18.3 M      4:26 20  Saint Paul      MN               18              0:52:02         4:20            16             1:24:01        4:25           16             1:55:18        4:26           1               M 19-24               
17             45460      Sammy Borzick        1:56:03.6 F      4:28 20  Marquette       MI               20              0:52:10         4:21            17             1:24:19        4:27           17             1:56:04        4:28           1               F 19-24               
18             40631      Simon Gadient        1:56:10.2 M      4:28 16  Red Wing        MN               15              0:51:19         4:17            15             1:23:58        4:25           18             1:56:10        4:28           5               M 15-16               
19             40117      Scout Stokes         1:56:16.1 F      4:28 18  Eau Claire      WI               16              0:51:47         4:19            18             1:24:20        4:27           19             1:56:16        4:28           2               F 17-18               
20             838        William Beede-Morgan 1:58:02.6 M      4:32 17  Lake Tomahawk   WI               19              0:52:03         4:20            20             1:24:49        4:28           20             1:58:03        4:32           4               M 17-18               
21             707        Michele Oja          1:58:27.9 F      4:33 56  River Falls     WI               17              0:51:48         4:19            21             1:25:16        4:29           21             1:58:28        4:33           1               F 55-59               
22             40592      Jonah Menet          1:58:44.2 M      4:34 13  Appleton        WI               25              0:54:19         4:32            23             1:28:15        4:39           22             1:58:44        4:34           2               M 13-14               
23             41419      Luke Menet           1:58:44.9 M      4:34 43  Appleton        WI               24              0:54:14         4:31            24             1:28:33        4:40           23             1:58:45        4:34           1               M 40-44               
24             40569      Patrick Schwartz     1:59:43.8 M      4:37 17  Menomonie       WI               22              0:53:08         4:26            22             1:26:53        4:35           24             1:59:44        4:37           5               M 17-18               
25             40032      Maggie Martin        2:03:06.9 F      4:44 17  Hayward         WI               23              0:54:00         4:30            25             1:28:36        4:40           25             2:03:07        4:44           3               F 17-18               
26             40008      Elli Hudacek         2:04:18.1 F      4:47 18  Fall Creek      WI               27              0:55:18         4:37            26             1:31:20        4:48           26             2:04:18        4:47           4               F 17-18               
27             40529      Max Reemtsma         2:07:40.8 M      4:55 16  Saint Paul      MN               47              1:01:46         5:09            32             1:35:41        5:02           27             2:07:41        4:55           6               M 15-16               
28             41364      Josh Horeck          2:07:52.7 M      4:55 41  Winona          MN               26              0:54:28         4:32            27             1:32:44        4:53           28             2:07:53        4:55           2               M 40-44               
29             44543      Anna Sortland        2:08:45.7 F      4:57 44  Mazeppa         MN               30              0:57:18         4:46            29             1:33:57        4:56           29             2:08:46        4:57           1               F 40-44               
30             41320      Chris Fields         2:09:55.2 M      5:00 57  Golden Valley   MN               28              0:55:26         4:37            28             1:33:04        4:54           30             2:09:55        5:00           1               M 55-59               
31             44424      Tarah Koch           2:10:05.4 F      5:00 48  Saint Paul      MN               35              0:59:18         4:56            36             1:36:41        5:05           31             2:10:05        5:00           1               F 45-49               
32             41362      Chad Wilson          2:11:00.5 M      5:03 34  Superior        WI               36              0:59:34         4:58            33             1:35:47        5:03           32             2:11:01        5:03           2               M 30-34               
33             42366      Michael Besser       2:11:45.9 M      5:04 53  Woodbury        MN               33              0:58:38         4:53            31             1:35:35        5:02           33             2:11:46        5:04           1               M 50-54               
34             40029      Ec Atkins            2:12:07.7 F      5:05 14  Hastings        MN               31              0:57:58         4:50            34             1:36:12        5:04           34             2:12:08        5:05           1               F 13-14               
35             41101      Cathy Weiss          2:12:15.7 F      5:05 60  Eau Claire      WI               34              0:58:57         4:55            35             1:36:16        5:04           35             2:12:16        5:05           1               F 60-64               
36             45476      Beth Emerson         2:13:42.4 F      5:09 57  Spooner         WI               44              1:01:09         5:06            38             1:38:02        5:09           36             2:13:42        5:09           2               F 55-59               
37             40112      Stella Meza          2:14:51.6 F      5:11 13  Lac Du Flambeau WI               38              0:59:52         5:00            39             1:38:49        5:12           37             2:14:52        5:11           2               F 13-14               
38             40126      Kiera Rotar          2:14:54.9 F      5:11 17  Minocqua        WI               39              0:59:53         5:00            40             1:38:50        5:12           38             2:14:55        5:11           5               F 17-18               
39             40007      Sylvia Meza          2:14:56.0 F      5:11 16  Lac Du Flambeau WI               40              0:59:55         5:00            41             1:38:50        5:12           39             2:14:56        5:11           3               F 15-16               
40             728        Sue Schroeder        2:16:29.6 F      5:15 55  Minneapolis     MN               32              0:58:27         4:52            37             1:37:21        5:08           40             2:16:30        5:15           3               F 55-59               
41             44555      Scott Hackel         2:17:22.1 M      5:17 41  Madison         WI               52              1:03:18         5:16            45             1:41:15        5:20           41             2:17:22        5:17           3               M 40-44               
42             41412      David Breger         2:18:06.5 M      5:19 35  Lakeland        MN               29              0:57:13         4:46            30             1:34:40        4:59           42             2:18:07        5:19           1               M 35-39               
43             41317      Al Hudacek           2:18:31.1 M      5:19 60  Fall Creek      WI               45              1:01:28         5:08            48             1:42:52        5:25           43             2:18:31        5:19           2               M 60-64               
44             42102      Derek Popp           2:18:40.4 M      5:20 57  Mount Horeb     WI               42              1:00:42         5:03            43             1:40:44        5:18           44             2:18:40        5:20           2               M 55-59               
45             42369      Kirsten Stenoien     2:19:36.4 F      5:22 53  Eden Prairie    MN               46              1:01:31         5:08            42             1:39:59        5:16           45             2:19:36        5:22           1               F 50-54               
46             45451      Emma Pedersen        2:19:40.4 F      5:22 22  Luck            WI               55              1:04:22         5:22            49             1:43:58        5:28           46             2:19:40        5:22           2               F 19-24               
47             40545      Devan Arthur         2:19:55.4 M      5:23 16  Cable           WI               41              1:00:19         5:01            53             1:44:42        5:31           47             2:19:55        5:23           7               M 15-16               
48             44502      Justin Salisbury     2:20:02.6 M      5:23 42  New Brighton    MN               48              1:01:57         5:09            46             1:41:40        5:21           48             2:20:03        5:23           4               M 40-44               
49             40091      Erin Coleman         2:20:28.7 F      5:24 18  Duluth          MN               60              1:04:42         5:24            50             1:44:33        5:30           49             2:20:29        5:24           6               F 17-18               
50             40048      Ahlea Mouser         2:20:58.7 F      5:26 15  Fergus Falls    MN               50              1:02:36         5:13            52             1:44:36        5:31           50             2:20:59        5:26           4               F 15-16               
51             40538      Max Horeck           2:21:03.9 M      5:26 14  Winona          MN               75              1:07:39         5:38            55             1:45:55        5:34           51             2:21:04        5:26           3               M 13-14               
52             41303      Bob Lamoreaux        2:21:04.1 M      5:26 64  Chaska          MN               43              1:01:01         5:05            47             1:42:34        5:24           52             2:21:04        5:26           3               M 60-64               
53             40514      Micah Fritz          2:21:22.0 M      5:26 16  White Bear Lake MN               64              1:05:11         5:26            56             1:46:06        5:35           53             2:21:22        5:26           8               M 15-16               
54             40539      Natalie Horeck       2:21:34.3 M      5:27 16  Winona          MN               49              1:02:35         5:13            51             1:44:35        5:30           54             2:21:34        5:27           9               M 15-16               
55             42379      James Ohearn         2:22:26.6 M      5:29 57  Baxter          MN               37              0:59:51         5:00            44             1:41:01        5:19           55             2:22:27        5:29           3               M 55-59               
56             44519      Sam Spears           2:23:34.1 M      5:31 58  Eden Prairie    MN               61              1:04:46         5:24            58             1:46:16        5:36           56             2:23:34        5:31           4               M 55-59               
57             40589      Hudson Spears        2:23:35.1 M      5:31 16  Eden Prairie    MN               62              1:04:58         5:25            59             1:46:17        5:36           57             2:23:35        5:31           10              M 15-16               
58             45320      Kate Barido          2:23:50.5 F      5:32 39  Ashland         WI               59              1:04:37         5:23            62             1:47:25        5:39           58             2:23:51        5:32           1               F 35-39               
59             40080      Liv Wyland           2:24:53.2 F      5:34 17  Grand Rapids    MN               66              1:05:21         5:27            64             1:47:54        5:41           59             2:24:53        5:34           7               F 17-18               
60             42307      Jeffrey Blodgett     2:25:25.7 M      5:36 59  Saint Paul      MN               56              1:04:29         5:22            54             1:45:11        5:32           60             2:25:26        5:36           5               M 55-59               
61             42377      Robert Musielewicz   2:25:39.9 M      5:36 65  Baxter          MN               65              1:05:11         5:26            65             1:47:57        5:41           61             2:25:40        5:36           2               M 65-69               
62             43301      Angela Schroeder     2:27:31.9 F      5:41 39  Madison         WI               57              1:04:33         5:22            66             1:48:36        5:43           62             2:27:32        5:41           2               F 35-39               
63             42373      Melissa Bell         2:27:39.3 F      5:41 38  Somerset        MN               53              1:03:37         5:18            57             1:46:13        5:36           63             2:27:39        5:41           3               F 35-39               
64             45399      Kyle Anderson        2:28:10.4 M      5:42 30  New Brighton    MN               63              1:05:00         5:25            69             1:49:36        5:46           64             2:28:10        5:42           3               M 30-34               
65             41213      Margaret Riley       2:29:14.1 F      5:44 61  Cross Plains    WI               69              1:05:33         5:27            71             1:50:11        5:48           65             2:29:14        5:44           2               F 60-64               
66             42343      Sheri Schrock        2:29:56.0 F      5:46 66  Cohasset        MN               54              1:04:12         5:21            60             1:46:45        5:37           66             2:29:56        5:46           1               F 65-69               
67             43363      Julieann Larson      2:30:01.6 F      5:46 56  Eau Claire      WI               58              1:04:35         5:23            68             1:48:47        5:44           67             2:30:02        5:46           4               F 55-59               
68             42398      Paul Schwartz        2:30:22.1 M      5:47 58  Menomone        WI               73              1:06:14         5:31            67             1:48:36        5:43           68             2:30:22        5:47           6               M 55-59               
69             40028      Dianna Martin        2:31:44.8 F      5:50 17  Hayward         WI               74              1:06:30         5:32            63             1:47:45        5:41           69             2:31:45        5:50           8               F 17-18               
70             41342      Odd Osland           2:32:11.9 M      5:51 79  Apple Valley    MN               72              1:06:09         5:31            70             1:50:08        5:48           70             2:32:12        5:51           1               M 75-79               
71             42215      Leigh Smith          2:33:18.6 M      5:54 62  Stevens Point   WI               71              1:05:52         5:29            72             1:50:31        5:49           71             2:33:19        5:54           4               M 60-64               
72             41417      Doug Tjosvold        2:34:30.0 M      5:57 62  North St.paul   MN               51              1:03:04         5:16            61             1:46:45        5:37           72             2:34:30        5:57           5               M 60-64               
73             41367      Steve Pearson        2:34:41.3 M      5:57 68  Danbury         WI               79              1:09:37         5:48            73             1:51:51        5:53           73             2:34:41        5:57           3               M 65-69               
74             41215      Deb Diggins          2:36:09.2 F      6:00 60  Afton           MN               68              1:05:30         5:27            75             1:54:02        6:00           74             2:36:09        6:00           3               F 60-64               
75             41442      Clay Diggins         2:36:09.8 M      6:00 60  Afton           MN               67              1:05:26         5:27            74             1:53:53        6:00           75             2:36:10        6:00           6               M 60-64               
76             44398      Brigitte Maronde     2:36:57.4 F      6:02 60  Chicago         IL               87              1:13:54         6:10            77             1:56:33        6:08           76             2:36:57        6:02           4               F 60-64               
77             41355      Greg Franzen         2:39:23.3 M      6:08 66  Plymouth        MN               70              1:05:39         5:28            78             1:56:48        6:09           77             2:39:23        6:08           4               M 65-69               
78             44407      Tim Dietz            2:40:41.9 M      6:11 39  Maple Grove     MN               76              1:08:23         5:42            76             1:55:47        6:05           78             2:40:42        6:11           2               M 35-39               
79             45414      Karen Pedersen       2:42:00.4 F      6:14 55  Luck            WI               85              1:12:43         6:04            79             1:57:51        6:12           79             2:42:00        6:14           5               F 55-59               
80             42341      Kimberly Mathews     2:42:43.5 F      6:15 58  Sparta          WI               84              1:12:12         6:01            83             2:02:02        6:25           80             2:42:44        6:15           6               F 55-59               
81             44307      Diana Drake          2:43:17.5 F      6:17 60  New Prague      MN               81              1:11:05         5:55            81             1:58:31        6:14           81             2:43:18        6:17           5               F 60-64               
82             42399      Holly Peters         2:44:53.2 F      6:20 39  Altoona         WI               80              1:10:42         5:54            80             1:58:17        6:13           82             2:44:53        6:20           4               F 35-39               
83             43336      Steve Horeck         2:45:04.6 M      6:21 69  Winona          MN               78              1:09:36         5:48            82             2:00:54        6:22           83             2:45:05        6:21           5               M 65-69               
84             44220      Richard Strauss      2:47:35.7 M      6:26 69  La Crosse       WI               88              1:14:04         6:10            85             2:03:50        6:31           84             2:47:36        6:26           6               M 65-69               
85             43001      John Stein           2:49:59.4 M      6:32 68  Wauwatosa       WI               77              1:09:16         5:46            84             2:03:39        6:30           85             2:49:59        6:32           7               M 65-69               
86             40628      Martin Skare         2:50:42.8 M      6:34 16  St. Michael     MN               86              1:12:48         6:04            95             2:09:49        6:50           86             2:50:43        6:34           11              M 15-16               
87             43307      Molli Rasmussen      2:52:08.3 F      6:37 42  Cedarburg       WI               94              1:19:17         6:36            94             2:09:47        6:50           87             2:52:08        6:37           2               F 40-44               
88             41206      Chris Lenhart        2:52:10.8 M      6:37 50  Roseville       MN               82              1:11:20         5:57            87             2:05:48        6:37           88             2:52:11        6:37           2               M 50-54               
89             44545      Elizabeth Loya       2:52:33.6 F      6:38 49  Pewaukee        WI               89              1:15:58         6:20            86             2:04:42        6:34           89             2:52:34        6:38           2               F 45-49               
90             44553      Miles Small          2:53:25.5 M      6:40 37  Granger         IN               95              1:21:40         6:48            91             2:08:26        6:46           90             2:53:26        6:40           3               M 35-39               
91             43373      Leigh Peck           2:53:46.1 F      6:41 63  Lutherville     MD               92              1:16:50         6:24            93             2:09:01        6:48           91             2:53:46        6:41           6               F 60-64               
92             44516      Jeff Dodd            2:53:51.1 M      6:41 56  Dousman         WI               91              1:16:22         6:22            89             2:07:32        6:43           92             2:53:51        6:41           7               M 55-59               
93             42345      Janell Siegfried     2:53:51.2 F      6:41 56  Golden Valley   MN               90              1:16:17         6:22            88             2:06:58        6:41           93             2:53:51        6:41           7               F 55-59               
94             44448      Patrick Kinney       2:55:57.9 M      6:46 63  Pine Springs    MN               93              1:17:33         6:28            90             2:08:04        6:45           94             2:55:58        6:46           7               M 60-64               
95             44463      Benjamin Sorensen    3:02:09.1 M      7:00 34  Minong          WI               96              1:22:06         6:51            97             2:14:03        7:03           95             3:02:09        7:00           4               M 30-34               
96             44549      Amy Mack             3:02:10.9 F      7:01 52  Lake Nebagamon  WI               97              1:22:11         6:51            96             2:13:01        7:00           96             3:02:11        7:01           2               F 50-54               
97             44318      Therese White        3:05:33.1 F      7:08 63  Shoreview       MN               100             1:25:14         7:06            98             2:18:02        7:16           97             3:05:33        7:08           7               F 60-64               
98             44511      Berit Nelson         3:06:01.1 F      7:09 55  Saint Paul      MN               99              1:22:28         6:53            99             2:19:18        7:20           98             3:06:01        7:09           8               F 55-59               
99             44495      Nancy Wagner         3:06:12.1 F      7:10 59  St Paul         MN               98              1:22:27         6:52            100            2:19:22        7:20           99             3:06:12        7:10           9               F 55-59               
100            42412      Daniel Mitchell      3:09:00.8 M      7:16 68  Iron Mountian   MI               83              1:11:43         5:59            92             2:08:59        6:48           100            3:09:01        7:16           8               M 65-69               
101            43349      Ray Weyer            3:19:07.8 M      7:40 67  Loyal           WI               107             1:31:04         7:35            104            2:30:19        7:55           101            3:19:08        7:40           9               M 65-69               
102            44520      Thomas Oskey         3:22:47.7 M      7:48 57  Sussex          WI               101             1:25:47         7:09            101            2:24:01        7:35           102            3:22:48        7:48           8               M 55-59               
103            44552      Kayla Estenson       3:26:05.3 F      7:55 30  Eagan           MN               106             1:30:50         7:34            102            2:28:44        7:50           103            3:26:05        7:55           2               F 30-34               
104            44484      Leah Bulver          3:26:26.2 F      7:57 40  Prior Lake      MN               109             1:32:39         7:44            107            2:36:03        8:13           104            3:26:26        7:57           3               F 40-44               
105            44556      Shannon Judy         3:26:34.4 F      7:57 44  Hayward         WI               104             1:29:10         7:26            105            2:31:57        8:00           105            3:26:34        7:57           4               F 40-44               
106            45420      Brynn Bialke         3:28:32.5 F      8:01 45  Cook            MN               108             1:31:41         7:39            103            2:29:52        7:53           106            3:28:33        8:01           3               F 45-49               
107            44534      Emmy Lou Houston     3:30:24.3 F      8:05 40  Tomah           WI               113             1:37:52         8:09            109            2:39:26        8:23           107            3:30:24        8:05           5               F 40-44               
108            44535      Jairus Houston       3:30:31.1 M      8:06 40  Tomah           WI               112             1:37:40         8:08            108            2:38:32        8:21           108            3:30:31        8:06           5               M 40-44               
109            45493      John Murray          3:33:11.8 M      8:12 52  Woodbury        MN               105             1:29:13         7:26            106            2:34:20        8:07           109            3:33:12        8:12           3               M 50-54               
110            44359      Jeremy Smith         3:33:24.9 M      8:13 33  Elkhart         IN               116             1:40:08         8:21            111            2:43:42        8:37           110            3:33:25        8:13           5               M 30-34               
111            45388      Paul Anderson        3:36:06.1 M      8:19 57  Coon Rapids     MN               111             1:35:26         7:57            110            2:39:54        8:25           111            3:36:06        8:19           9               M 55-59               
112            44418      Kurt Janko           3:39:40.5 M      8:27 50  Iron River      WI               103             1:28:26         7:22            114            2:45:33        8:43           112            3:39:41        8:27           4               M 50-54               
113            44416      Kimberly Bernacki    3:40:03.4 F      8:28 48  Superior        WI               102             1:28:03         7:21            113            2:45:06        8:41           113            3:40:03        8:28           4               F 45-49               
114            44575      Rick Skare           3:41:24.3 M      8:31 53  St. Michael     MN               110             1:34:18         7:52            112            2:44:03        8:38           114            3:41:24        8:31           5               M 50-54               
115            40621      Hans Kramer          3:54:09.3 M      9:01 15  Plymouth        MN               114             1:38:29         8:13            115            2:47:38        8:49           115            3:54:09        9:01           12              M 15-16               
116            40618      Alex Aune            3:54:13.9 M      9:01 18  Medina          MN               115             1:38:39         8:13            116            2:47:49        8:50           116            3:54:14        9:01           6               M 17-18               
117            44557      Stephanie Owen       4:14:53.9 F      9:48 51  Minneapolis     MN               117             2:06:55         10:34           117            3:15:26        10:17          117            4:14:54        9:48           3               F 50-54               


Men 13 to 14
Place Name             Bib   Age Overall Gender Location         Time      
===== ================ ===== === ======= ====== ================ ========= 
1     Kristian Hudacek 853   14  3       M      Fall Creek WI US 1:46:49.1 
2     Jonah Menet      40592 13  22      M      Appleton WI US   1:58:44.2 
3     Max Horeck       40538 14  51      M      Winona MN US     2:21:03.9 


Men 15 to 16
Place Name           Bib   Age Overall Gender Location          Time      
===== ============== ===== === ======= ====== ================= ========= 
1     Milo Keyes     40584 16  10      M      Minneapolis MN US 1:51:16.0 
2     Fletcher Myhre 40583 16  11      M      Eleva WI US       1:53:23.8 
3     Wesley Sumner  40617 16  14      M      Minneapolis MN US 1:54:08.2 
4     Mason McKay    40623 15  15      M      Hayward WI US     1:54:52.3 
5     Simon Gadient  40631 16  18      M      Red Wing MN US    1:56:10.2 


Men 17 to 18
Place Name                 Bib   Age Overall Gender Location            Time      
===== ==================== ===== === ======= ====== =================== ========= 
1     Henry Fischer        40528 17  1       M      Cottage Grove MN US 1:39:02.6 
2     Cole Long            830   17  2       M      Eau Claire WI US    1:39:36.7 
3     Connor Jol           40562 18  4       M      Eau Claire WI US    1:48:19.7 
4     William Beede-Morgan 838   17  20      M      Lake Tomahawk WI US 1:58:02.6 
5     Patrick Schwartz     40569 17  24      M      Menomonie WI US     1:59:43.8 


Men 19 to 24
Place Name          Bib   Age Overall Gender Location         Time      
===== ============= ===== === ======= ====== ================ ========= 
1     Liam Schwartz 45454 20  16      M      Saint Paul MN US 1:55:18.3 


Men 30 to 34
Place Name              Bib   Age Overall Gender Location           Time      
===== ================= ===== === ======= ====== ================== ========= 
1     Ryan Kraft        840   33  5       M      Carver MN US       1:48:21.5 
2     Chad Wilson       41362 34  32      M      Superior WI US     2:11:00.5 
3     Kyle Anderson     45399 30  64      M      New Brighton MN US 2:28:10.4 
4     Benjamin Sorensen 44463 34  95      M      Minong WI US       3:02:09.1 
5     Jeremy Smith      44359 33  110     M      Elkhart IN US      3:33:24.9 


Men 35 to 39
Place Name         Bib   Age Overall Gender Location          Time      
===== ============ ===== === ======= ====== ================= ========= 
1     David Breger 41412 35  42      M      Lakeland MN US    2:18:06.5 
2     Tim Dietz    44407 39  78      M      Maple Grove MN US 2:40:41.9 
3     Miles Small  44553 37  90      M      Granger IN US     2:53:25.5 


Men 40 to 44
Place Name             Bib   Age Overall Gender Location           Time      
===== ================ ===== === ======= ====== ================== ========= 
1     Luke Menet       41419 43  23      M      Appleton WI US     1:58:44.9 
2     Josh Horeck      41364 41  28      M      Winona MN US       2:07:52.7 
3     Scott Hackel     44555 41  41      M      Madison WI US      2:17:22.1 
4     Justin Salisbury 44502 42  48      M      New Brighton MN US 2:20:02.6 
5     Jairus Houston   44535 40  108     M      Tomah WI US        3:30:31.1 


Men 50 to 54
Place Name           Bib   Age Overall Gender Location          Time      
===== ============== ===== === ======= ====== ================= ========= 
1     Michael Besser 42366 53  33      M      Woodbury MN US    2:11:45.9 
2     Chris Lenhart  41206 50  88      M      Roseville MN US   2:52:10.8 
3     John Murray    45493 52  109     M      Woodbury MN US    3:33:11.8 
4     Kurt Janko     44418 50  112     M      Iron River WI US  3:39:40.5 
5     Rick Skare     44575 53  114     M      St. Michael MN US 3:41:24.3 


Men 55 to 59
Place Name             Bib   Age Overall Gender Location            Time      
===== ================ ===== === ======= ====== =================== ========= 
1     Chris Fields     41320 57  30      M      Golden Valley MN US 2:09:55.2 
2     Derek Popp       42102 57  44      M      Mount Horeb WI US   2:18:40.4 
3     James Ohearn     42379 57  55      M      Baxter MN US        2:22:26.6 
4     Sam Spears       44519 58  56      M      Eden Prairie MN US  2:23:34.1 
5     Jeffrey Blodgett 42307 59  60      M      Saint Paul MN US    2:25:25.7 


Men 60 to 64
Place Name            Bib   Age Overall Gender Location            Time      
===== =============== ===== === ======= ====== =================== ========= 
1     Audun Mikkelson 41410 62  13      M      Hayward WI US       1:54:04.1 
2     Al Hudacek      41317 60  43      M      Fall Creek WI US    2:18:31.1 
3     Bob Lamoreaux   41303 64  52      M      Chaska MN US        2:21:04.1 
4     Leigh Smith     42215 62  71      M      Stevens Point WI US 2:33:18.6 
5     Doug Tjosvold   41417 62  72      M      North St.paul MN US 2:34:30.0 


Men 65 to 69
Place Name               Bib   Age Overall Gender Location        Time      
===== ================== ===== === ======= ====== =============== ========= 
1     Thomas Kaufman     41204 67  9       M      Fitchburg WI US 1:51:06.0 
2     Robert Musielewicz 42377 65  61      M      Baxter MN US    2:25:39.9 
3     Steve Pearson      41367 68  73      M      Danbury WI US   2:34:41.3 
4     Greg Franzen       41355 66  77      M      Plymouth MN US  2:39:23.3 
5     Steve Horeck       43336 69  83      M      Winona MN US    2:45:04.6 


Men 75 to 79
Place Name       Bib   Age Overall Gender Location           Time      
===== ========== ===== === ======= ====== ================== ========= 
1     Odd Osland 41342 79  70      M      Apple Valley MN US 2:32:11.9 


Women 13 to 14
Place Name        Bib   Age Overall Gender Location              Time      
===== =========== ===== === ======= ====== ===================== ========= 
1     Ec Atkins   40029 14  34      F      Hastings MN US        2:12:07.7 
2     Stella Meza 40112 13  37      F      Lac Du Flambeau WI US 2:14:51.6 


Women 15 to 16
Place Name                Bib   Age Overall Gender Location              Time      
===== =================== ===== === ======= ====== ===================== ========= 
1     Madyson Rosenberger 711   15  7       F      Eleva WI US           1:49:15.1 
2     Elaina Griffiths    719   16  8       F      Minneapolis MN US     1:49:43.8 
3     Sylvia Meza         40007 16  39      F      Lac Du Flambeau WI US 2:14:56.0 
4     Ahlea Mouser        40048 15  50      F      Fergus Falls MN US    2:20:58.7 


Women 17 to 18
Place Name             Bib   Age Overall Gender Location         Time      
===== ================ ===== === ======= ====== ================ ========= 
1     Keegan McAuliffe 40082 17  6       F      Duluth MN US     1:48:41.6 
2     Scout Stokes     40117 18  19      F      Eau Claire WI US 1:56:16.1 
3     Maggie Martin    40032 17  25      F      Hayward WI US    2:03:06.9 
4     Elli Hudacek     40008 18  26      F      Fall Creek WI US 2:04:18.1 
5     Kiera Rotar      40126 17  38      F      Minocqua WI US   2:14:54.9 


Women 19 to 24
Place Name          Bib   Age Overall Gender Location        Time      
===== ============= ===== === ======= ====== =============== ========= 
1     Sammy Borzick 45460 20  17      F      Marquette MI US 1:56:03.6 
2     Emma Pedersen 45451 22  46      F      Luck WI US      2:19:40.4 


Women 30 to 34
Place Name           Bib   Age Overall Gender Location    Time      
===== ============== ===== === ======= ====== =========== ========= 
1     Rebecca Davis  731   31  12      F      Homer MI US 1:53:50.4 
2     Kayla Estenson 44552 30  103     F      Eagan MN US 3:26:05.3 


Women 35 to 39
Place Name             Bib   Age Overall Gender Location       Time      
===== ================ ===== === ======= ====== ============== ========= 
1     Kate Barido      45320 39  58      F      Ashland WI US  2:23:50.5 
2     Angela Schroeder 43301 39  62      F      Madison WI US  2:27:31.9 
3     Melissa Bell     42373 38  63      F      Somerset MN US 2:27:39.3 
4     Holly Peters     42399 39  82      F      Altoona WI US  2:44:53.2 


Women 40 to 44
Place Name             Bib   Age Overall Gender Location         Time      
===== ================ ===== === ======= ====== ================ ========= 
1     Anna Sortland    44543 44  29      F      Mazeppa MN US    2:08:45.7 
2     Molli Rasmussen  43307 42  87      F      Cedarburg WI US  2:52:08.3 
3     Leah Bulver      44484 40  104     F      Prior Lake MN US 3:26:26.2 
4     Shannon Judy     44556 44  105     F      Hayward WI US    3:26:34.4 
5     Emmy Lou Houston 44534 40  107     F      Tomah WI US      3:30:24.3 


Women 45 to 49
Place Name              Bib   Age Overall Gender Location         Time      
===== ================= ===== === ======= ====== ================ ========= 
1     Tarah Koch        44424 48  31      F      Saint Paul MN US 2:10:05.4 
2     Elizabeth Loya    44545 49  89      F      Pewaukee WI US   2:52:33.6 
3     Brynn Bialke      45420 45  106     F      Cook MN US       3:28:32.5 
4     Kimberly Bernacki 44416 48  113     F      Superior WI US   3:40:03.4 


Women 50 to 54
Place Name             Bib   Age Overall Gender Location             Time      
===== ================ ===== === ======= ====== ==================== ========= 
1     Kirsten Stenoien 42369 53  45      F      Eden Prairie MN US   2:19:36.4 
2     Amy Mack         44549 52  96      F      Lake Nebagamon WI US 3:02:10.9 
3     Stephanie Owen   44557 51  117     F      Minneapolis MN US    4:14:53.9 


Women 55 to 59
Place Name            Bib   Age Overall Gender Location          Time      
===== =============== ===== === ======= ====== ================= ========= 
1     Michele Oja     707   56  21      F      River Falls WI US 1:58:27.9 
2     Beth Emerson    45476 57  36      F      Spooner WI US     2:13:42.4 
3     Sue Schroeder   728   55  40      F      Minneapolis MN US 2:16:29.6 
4     Julieann Larson 43363 56  67      F      Eau Claire WI US  2:30:01.6 
5     Karen Pedersen  45414 55  79      F      Luck WI US        2:42:00.4 


Women 60 to 64
Place Name             Bib   Age Overall Gender Location           Time      
===== ================ ===== === ======= ====== ================== ========= 
1     Cathy Weiss      41101 60  35      F      Eau Claire WI US   2:12:15.7 
2     Margaret Riley   41213 61  65      F      Cross Plains WI US 2:29:14.1 
3     Deb Diggins      41215 60  74      F      Afton MN US        2:36:09.2 
4     Brigitte Maronde 44398 60  76      F      Chicago IL US      2:36:57.4 
5     Diana Drake      44307 60  81      F      New Prague MN US   2:43:17.5 


Women 65 to 69
Place Name          Bib   Age Overall Gender Location       Time    
===== ============= ===== === ======= ====== ============== ======= 
1     Sheri Schrock 42343 66  66      F      Cohasset MN US 2:29:56 

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.