Results For
Lakeville Apple Jack Invitational

Lakeville, MN 55044
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Finish Place Score Name                   Grade Bib  Team                                  Finish Time Pace   
============ ===== ====================== ===== ==== ===================================== =========== ====== 
1            1     Sam Scott              10    889  Minneapolis Southwest                 0:15:33.8   5:00/M 
2            2     Finn McCormick         12    905  Nova Classical Academy                0:16:07.6   5:11/M 
3            3     Owen Lindseth          12    876  Minneapolis Southwest                 0:16:15.4   5:14/M 
4            4     Gabe Birkmeier         12    526  Andover                               0:16:32.0   5:19/M 
5            5     Andrew Casey           11    749  Lakeville North                       0:16:39.0   5:21/M 
6            6     Henry Karelitz         11    903  Nova Classical Academy                0:16:40.5   5:22/M 
7            7     Cameron Heppner        12    537  Andover                               0:16:50.9   5:25/M 
8            8     Ethan Starfield        11    820  Lakeville South                       0:16:51.4   5:25/M 
9            9     Bryce Stachewicz       11    782  Lakeville North                       0:16:51.6   5:25/M 
10           10    Benjamin Batalden      10    863  Minneapolis Southwest                 0:17:04.8   5:29/M 
11           11    Jonathan Pattie        12    692  Centennial                            0:17:05.1   5:30/M 
12           12    Samuel Robertson       12    4397 St Paul Central                       0:17:13.6   5:32/M 
13           13    Charles Bolkcom        11    668  Centennial                            0:17:14.6   5:33/M 
14           14    Alberto Fuentes        12    796  Lakeville South                       0:17:16.1   5:33/M 
15           15    Zachary Friedmann      12    650  Burnsville                            0:17:16.6   5:33/M 
16           16    Ruben Margolis         12    877  Minneapolis Southwest                 0:17:22.4   5:35/M 
17           17    Adam Cavanaugh         11    793  Lakeville South                       0:17:24.2   5:36/M 
18           18    Samuel Lindner         11    4387 St Paul Central                       0:17:26.2   5:36/M 
19           19    Tyler Nosko            12    563  Anoka                                 0:17:29.1   5:37/M 
20           20    Ethan Kimmel           11    764  Lakeville North                       0:17:30.1   5:38/M 
21           21    Logan Munson           12    4438 Woodbury                              0:17:30.2   5:38/M 
22           22    Niko Angel             11    745  Lakeville North                       0:17:30.3   5:38/M 
23           23    Dylan Longworth        11    4433 Woodbury                              0:17:30.4   5:38/M 
24           24    Eli Berg               11    667  Centennial                            0:17:31.9   5:38/M 
25           25    Adam Lueth             11    609  Bloomington Jefferson                 0:17:36.4   5:40/M 
26           26    Zakaria Abas           12    572  Apple Valley                          0:17:38.3   5:40/M 
27           27    Zach Studdiford        12    616  Bloomington Jefferson                 0:17:41.7   5:41/M 
28           28    Izzy Moore             10    771  Lakeville North                       0:17:41.9   5:41/M 
29           29    Nicholas Becker        12    548  Anoka                                 0:17:42.6   5:42/M 
30           30    Ryan O'Connor          12    4303 Shakopee                              0:17:44.0   5:42/M 
31           31    Abdikafi Khalif        12    583  Apple Valley                          0:17:44.0   5:42/M 
32           32    Zach Yuza              12    4319 Shakopee                              0:17:45.6   5:43/M 
33           33    PJ Marshall            12    686  Centennial                            0:17:50.0   5:44/M 
34           34    Zach Tapajna           9     618  Bloomington Jefferson                 0:17:50.5   5:44/M 
35           35    Matthew Hendricks      11    758  Lakeville North                       0:17:55.4   5:46/M 
36           36    Mason Young            12    622  Bloomington Jefferson                 0:17:58.1   5:47/M 
37           37    Everett Sandbo         12    660  Burnsville                            0:17:58.4   5:47/M 
38           38    John Glick             11    754  Lakeville North                       0:18:01.6   5:48/M 
39           39    Max Key                11    4430 Woodbury                              0:18:02.1   5:48/M 
40           40    Mason Molina           12    812  Lakeville South                       0:18:02.6   5:48/M 
41           41    Ian Klein              10    606  Bloomington Jefferson                 0:18:02.7   5:48/M 
42           42    Thomas Simmonds        10    988  Prior Lake                            0:18:05.9   5:49/M 
43           43    Adrian Haugee          11    4373 St Paul Central                       0:18:06.2   5:49/M 
44           44    Max Ehalt              11    868  Minneapolis Southwest                 0:18:09.2   5:50/M 
45           45    Nicholas Wyatt         12    895  Minneapolis Southwest                 0:18:09.7   5:50/M 
46           46    Owen Johnson           10    802  Lakeville South                       0:18:10.3   5:51/M 
47           47    Jack Jendro            10    538  Andover                               0:18:10.5   5:51/M 
48           48    Thomas Dundon          12    649  Burnsville                            0:18:13.0   5:51/M 
49                 Jack Kocher            12    765  Lakeville North                       0:18:14.8   5:52/M 
50           49    Alec Chamberlain       10    794  Lakeville South                       0:18:15.8   5:52/M 
51                 Michael Fritz          11    752  Lakeville North                       0:18:17.3   5:53/M 
52           50    Jacob Podratz          10    695  Centennial                            0:18:17.8   5:53/M 
53           51    Daniel Brown           12    897  Nova Classical Academy                0:18:17.8   5:53/M 
54           52    Andrew Prochnow        10    590  Apple Valley                          0:18:19.8   5:54/M 
55           53    Gus Ueland             8     893  Minneapolis Southwest                 0:18:20.0   5:54/M 
56           54    Quinn Hess             10    651  Burnsville                            0:18:22.1   5:54/M 
57           55    Lucas Fernandez        12    554  Anoka                                 0:18:22.5   5:54/M 
58           56    Grant Bursey           12    550  Anoka                                 0:18:22.6   5:55/M 
59           57    Colton Christenson     8     4419 Woodbury                              0:18:23.5   5:55/M 
60           58    Will Janzen            12    834  Minneapolis Roosevelt                 0:18:24.3   5:55/M 
61           59    Nickolai Farber        11    902  Nova Classical Academy                0:18:26.9   5:56/M 
62           60    Zach Johnson           12    972  Prior Lake                            0:18:27.2   5:56/M 
63           61    Kyle Messner           9     4300 Shakopee                              0:18:27.3   5:56/M 
64           62    Abas Kawo              9     4385 St Paul Central                       0:18:27.9   5:56/M 
65           63    Thomas O'Keefe         9     906  Nova Classical Academy                0:18:30.0   5:57/M 
66                 Nate Meyer             9     879  Minneapolis Southwest                 0:18:30.2   5:57/M 
67           64    Aaron Connors          11    577  Apple Valley                          0:18:31.5   5:57/M 
68           65    Noah Anderson          12    786  Lakeville South                       0:18:32.8   5:58/M 
69           66    Aiden Sherer           12    700  Centennial                            0:18:34.2   5:58/M 
70           67    Griffin Krone          10    4338 St Louis Park                         0:18:34.8   5:58/M 
71           68    Abram Gordhamer        8     578  Apple Valley                          0:18:37.6   5:59/M 
72           69    Danny Ness             11    562  Anoka                                 0:18:38.8   6:00/M 
73           70    Peyton Martinek        11    734  Coon Rapids                           0:18:39.0   6:00/M 
74           71    Kevin Torstenson       11    4408 St Paul Central                       0:18:39.7   6:00/M 
75           72    Brandon Board          10    527  Andover                               0:18:40.5   6:00/M 
76           73    Charles Ostergren      12    4389 St Paul Central                       0:18:45.1   6:02/M 
77                 Chase Altergott        10    744  Lakeville North                       0:18:46.1   6:02/M 
78                 Welsey Summer          11    891  Minneapolis Southwest                 0:18:46.5   6:02/M 
79           74    Denly Lindeman         11    4341 St Louis Park                         0:18:48.5   6:03/M 
80           75    Braden Burger          11    4279 Shakopee                              0:18:51.0   6:04/M 
81           76    Jason Guerra           12    851  Minneapolis South                     0:18:53.5   6:04/M 
82           77    Gabe Duenes            10    849  Minneapolis South                     0:18:53.7   6:05/M 
83           78    Owen Woods             9     620  Bloomington Jefferson                 0:18:54.0   6:05/M 
84           79    Paxon Myers            9     4350 St Louis Park                         0:18:54.5   6:05/M 
85           80    Jakob Hanson           12    4288 Shakopee                              0:18:54.8   6:05/M 
86           81    Bryson Swenson         10    545  Andover                               0:18:55.2   6:05/M 
87           82    Evan Pouliot           11    696  Centennial                            0:18:55.3   6:05/M 
88           83    Oliver Culp            8     4325 St Louis Park                         0:18:57.6   6:06/M 
89           84    Thomas Siesennop       12    639  Bloomington Kennedy                   0:18:58.3   6:06/M 
90           85    Quinn Froats           10    4283 Shakopee                              0:18:59.4   6:06/M 
91           86    Henry Nelson           12    4352 St Louis Park                         0:19:00.3   6:07/M 
92                 Alex Persing           9     693  Centennial                            0:19:01.1   6:07/M 
93           87    Aaron Casey            11    716  Coon Rapids                           0:19:01.7   6:07/M 
94           88    Brian Chhuoy           12    647  Burnsville                            0:19:04.2   6:08/M 
95           89    Abram Liszka           12    586  Apple Valley                          0:19:06.7   6:09/M 
96           90    Anthony Baston         10    4416 Woodbury                              0:19:09.0   6:09/M 
97           91    Nicholas Miller        12    4301 Shakopee                              0:19:12.0   6:10/M 
98           92    Matt Oujiri            12    942  Osseo                                 0:19:12.1   6:10/M 
99           93    Kole Dokter            12    531  Andover                               0:19:12.1   6:10/M 
100          94    Hayden Long            10    4343 St Louis Park                         0:19:12.3   6:11/M 
101          95    Logan Young            8     621  Bloomington Jefferson                 0:19:12.8   6:11/M 
102          96    Mason Phoulavan        11    589  Apple Valley                          0:19:13.0   6:11/M 
103                Bergen Thorson         12    892  Minneapolis Southwest                 0:19:13.3   6:11/M 
104          97    Gabriel Arends         11    909  Osseo                                 0:19:17.3   6:12/M 
105                Forrest Noeske         10    611  Bloomington Jefferson                 0:19:17.3   6:12/M 
106          98    Noah Bleakmore         11    845  Minneapolis South                     0:19:18.9   6:13/M 
107                Trevor Cloutier        11    576  Apple Valley                          0:19:21.3   6:13/M 
108          99    Duncan Reyburn         12    4394 St Paul Central                       0:19:23.0   6:14/M 
109          100   Oliver Johnson         11    631  Bloomington Kennedy                   0:19:23.5   6:14/M 
110                Tyler Balvance         10    4274 Shakopee                              0:19:25.1   6:15/M 
111          101   David McGinley         12    938  Osseo                                 0:19:30.6   6:16/M 
112                Henry Huron            11    4376 St Paul Central                       0:19:30.7   6:16/M 
113          102   Jackson Dokken         12    530  Andover                               0:19:32.1   6:17/M 
114                Miles Bassett          9     597  Bloomington Jefferson                 0:19:33.1   6:17/M 
115                Oliver Roberts-Niemann 12    4396 St Paul Central                       0:19:33.2   6:17/M 
116                Marcus Clements        12    4368 St Paul Central                       0:19:33.7   6:17/M 
117          103   Ty Prokop              10    944  Osseo                                 0:19:36.4   6:18/M 
118          104   Casey Howard           9     4334 St Louis Park                         0:19:37.0   6:18/M 
119          105   Thomas Madrid          10    4258 Richfield                             0:19:41.3   6:20/M 
120          106   Finn Bleakmore         10    844  Minneapolis South                     0:19:41.4   6:20/M 
121          107   Finley Kimbrell        10    904  Nova Classical Academy                0:19:42.3   6:20/M 
122          108   Liam Merrel            8     657  Burnsville                            0:19:45.4   6:21/M 
123          109   Vishnu Vundamati       11    4451 Woodbury                              0:19:46.6   6:22/M 
124                Owen Stuwe             8     4311 Shakopee                              0:19:47.2   6:22/M 
125          110   Ty Swanson             10    951  Osseo                                 0:19:48.4   6:22/M 
126                Cody Nelson            10    689  Centennial                            0:19:48.7   6:22/M 
127          111   Jeff Wachholz          12    955  Osseo                                 0:19:48.8   6:22/M 
128          112   Joey Dunn              12    723  Coon Rapids                           0:19:49.4   6:22/M 
129          113   Luke Mortensen         10    4437 Woodbury                              0:19:49.4   6:22/M 
130                Vince Cormier          10    4324 St Louis Park                         0:19:50.1   6:23/M 
131                Cole Borowiak          11    598  Bloomington Jefferson                 0:19:50.9   6:23/M 
132          114   Grady Shilson          11    638  Bloomington Kennedy                   0:19:51.4   6:23/M 
133                Matt Washburn          11    705  Centennial                            0:19:51.5   6:23/M 
134                Riley Gilkison         12    4285 Shakopee                              0:19:52.6   6:23/M 
135          115   Tyler Schwen           12    984  Prior Lake                            0:19:52.9   6:24/M 
136          116   Joseph Buch            11    624  Bloomington Kennedy                   0:19:55.7   6:24/M 
137          117   Isaac Barbato          12    958  Prior Lake                            0:19:57.6   6:25/M 
138          118   Quinlan Rundquist      9     946  Osseo                                 0:20:00.1   6:26/M 
139          119   Jan Grzywacz           12    850  Minneapolis South                     0:20:00.8   6:26/M 
140          120   Liam Lamb              11    853  Minneapolis South                     0:20:01.0   6:26/M 
141          121   Dennis Zrust           11    644  Bloomington Kennedy                   0:20:03.8   6:27/M 
142                Alan Gardner           9     4328 St Louis Park                         0:20:06.3   6:28/M 
143                Jeremiah Groff         12    921  Osseo                                 0:20:06.4   6:28/M 
144          122   Connor Dow             10    553  Anoka                                 0:20:14.5   6:31/M 
145          123   James Piper            11    978  Prior Lake                            0:20:23.5   6:33/M 
146          124   Lucas LiaBraaten       12    559  Anoka                                 0:20:27.5   6:35/M 
147          125   Jonah Kolsrud          12    976  Prior Lake                            0:20:30.0   6:35/M 
148          126   Emray Sundeen-Aal      10    861  Minneapolis South                     0:20:31.1   6:36/M 
149                William Carpenter      9     4323 St Louis Park                         0:20:33.1   6:36/M 
150          127   Joshua Thoen           12    739  Coon Rapids                           0:20:38.0   6:38/M 
151          128   Nolan Hazelwood        10    725  Coon Rapids                           0:20:38.5   6:38/M 
152          129   Calvin Chhuoy          10    648  Burnsville                            0:20:38.8   6:38/M 
153          130   Nathan Gay             11    997  Richfield                             0:20:52.2   6:43/M 
154          131   Cai Hallstrom          10    833  Minneapolis Roosevelt                 0:21:14.5   6:50/M 
155          132   Ezekiel Gorshe         12    998  Richfield                             0:21:16.7   6:50/M 
156                Nicholas Heinen        11    708  Chesterton Academy of the Twin Cities 0:21:16.8   6:51/M 
157                Espen Hopper-Williams  10    852  Minneapolis South                     0:21:31.3   6:55/M 
158                Cyrus Bashiri          12    843  Minneapolis South                     0:21:33.5   6:56/M 
159                Zane Miller            10    855  Minneapolis South                     0:21:35.8   6:57/M 
160          133   Jack Friel             8     996  Richfield                             0:22:00.7   7:05/M 
161          134   Knut Linne             10    4257 Richfield                             0:22:13.6   7:09/M 
162                Zach Vandermark        10    710  Chesterton Academy of the Twin Cities 0:22:50.1   7:21/M 
163          135   Brendan Johnson        10    835  Minneapolis Roosevelt                 0:23:28.3   7:33/M 
164          136   William Urch           11    842  Minneapolis Roosevelt                 0:23:28.6   7:33/M 
165          137   Brendan Cooper         10    827  Minneapolis Roosevelt                 0:24:00.8   7:43/M 
166          138   Lee Lang               11    836  Minneapolis Roosevelt                 0:25:04.4   8:04/M 
167                Leo Hoffman            9     709  Chesterton Academy of the Twin Cities 0:25:05.8   8:04/M 
168          139   Lucas Brennaman        12    826  Minneapolis Roosevelt                 0:25:53.9   8:20/M 
169                Seamus Haney           12    707  Chesterton Academy of the Twin Cities 0:27:53.6   8:58/M 


Scored Boys
Place Name                  Bib  Age Overall Gender Location Time    
===== ===================== ==== === ======= ====== ======== ======= 
      Chase Altergott       744      77      M        US     18:46.1 
      William Carpenter     4323     149     M        US     20:33.1 
      Espen Hopper-Williams 852      157     M        US     21:31.3 

If you continue to use this site, you consent to use all cookies. We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy.

If you continue to use this site, you consent to use all cookies.