Results For
Edgewater Run-4-Others Race Series Mosquito 10K & Run-4-Others 5K Run/Walk

Port Charlotte, FL 33948
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                   Gender City             State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division 
                                                                       Time      Time                Percentage Place             
===== === ====================== ====== ================ ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ======== 
1     209 Shanon Winkelman       M      Sarasota         FL    US      0:21:15.3 0:19:20.9 6:13  45  73.5       1        M        
2     176 Gary Romesser          M      bradenton        FL    US      0:20:08.5 0:20:08.5 6:28  64  82.0       1        M        
3     181 Jonathan Heitman       M      Punta Gorda      FL    US      0:20:51.3 0:20:51.3 6:42  17  62.7       1        M 15-19  
4     149 Kathryn Repperger      F      Cape Coral       FL    US      0:21:06.6 0:21:06.6 6:47  34  70.3       1        F        
5     113 Larry Glinsky          M      North Port       FL    US      0:21:43.6 0:21:43.2 6:59  37  61.8       1        M 35-39  
6     214 Everette Murrain       M      Punta Gorda      FL    US      0:23:10.7 0:23:10.7 7:27  26  56.0       1        M 25-29  
7     121 Marion Conklin         F      Venice           FL    US      0:23:19.0 0:23:19.0 7:30  53  73.3       1        F        
8     167 Andrew Kern            M      Port Charlotte   FL    US      0:23:27.8 0:23:27.7 7:33  20  55.3       1        M 20-24  
9     206 Bracken Yingling       M      Port Charlotte   FL    US      0:23:33.3 0:23:33.3 7:34  13  59.5       1        M        
10    197 Daryll Villiard        M      freeport         FL    US      0:26:08.4 0:24:16.3 7:48  38  55.7       2        M 35-39  
11    170 K. Machado             F      Murdock          FL    US      0:24:49.9 0:24:49.9 7:59  9   72.2       1        F        
12    199 Christina Edgecomb     F      Gallatin Gateway MT    US      0:25:07.4 0:25:05.3 8:04  36  59.4       1        F 35-39  
13    133 Lori Reckley           F      Marco Island     FL    US      0:25:09.3 0:25:09.3 8:05  49  65.0       1        F 45-49  
14    102 Matt Maurer            M      North Port       FL    US      0:25:24.6 0:25:20.5 8:09  32  51.6       1        M 30-34  
15    104 Heidi Federici         F      Punta gorda      FL    US      0:25:21.7 0:25:21.7 8:09  31  58.2       1        F 30-34  
16    203 Kenneth Rodriguez      M      Port Charlotte   FL    US      0:25:57.1 0:25:54.8 8:20  41  53.3       1        M 40-44  
17    173 Evan Valeska           M      north port       FL    US      0:26:09.5 0:26:08.2 8:24  13  53.6       1        M 13-14  
18    175 Joseph Finnegan        M      Port charlotte   FL    US      0:26:57.1 0:26:55.7 8:40  54  56.5       1        M        
19    196 Christopher Harrington M      venice           FL    US      0:27:06.9 0:27:03.3 8:42  43  51.7       2        M 40-44  
20    146 K. Robbins             F      Rotonda West     FL    US      0:28:43.2 0:27:08.0 8:44  10  64.1       1        F 9-10   
21    184 Linda Sigmon           F      Port Charlotte   FL    US      0:27:15.3 0:27:14.7 8:46  45  57.7       2        F 45-49  
22    136 Nicholas Brisebois     M      Cape Coral       FL    US      0:27:26.6 0:27:25.3 8:49  28  47.3       2        M 25-29  
23    141 Denise Costa           F      north port       FL    US      0:27:46.2 0:27:43.3 8:55  51  60.2       1        F        
24    147 Gayle Mault            F      Port Charlotte   FL    US      0:27:49.0 0:27:48.2 8:56  32  53.2       2        F 30-34  
25    111 T. Belcher             F      Rotonda West     FL    US      0:27:52.6 0:27:52.6 8:58  9   64.3       2        F 9-10   
26    189 Anonymous Participant  F                             US      0:27:57.2 0:27:55.8 8:59  29  52.9       1        F 25-29  
27    101 Kellie Ackernecht      F      Venice           FL    US      0:28:10.0 0:28:09.8 9:03  47  56.8       3        F 45-49  
28    211 A. Fox                 F      Cape Coral       FL    US      0:29:13.3 0:29:09.6 9:23  12  56.5       1        F 11-12  
29    171 Alexis Machado         F      Murdock          FL    US      0:29:29.6 0:29:29.6 9:29  16  51.7       1        F 15-19  
30    204 Brian Triola           M      North Port       FL    US      0:30:33.0 0:30:22.7 9:46  39  44.8       3        M 35-39  
31    188 Roxanne Gillen         F      Port Charlotte   FL    US      0:30:49.4 0:30:44.2 9:53  52  54.9       1        F 50-54  
32    195 Ed Crann               M      Cape Coral       FL    US      0:31:31.8 0:31:29.0 10:08 67  53.8       1        M        
33    126 B. Flavin              M      Port Charlotte   FL    US      0:31:56.3 0:31:55.3 10:16 10  48.7       1        M 9-10   
34    169 Christine Lowe         F      Punta Gorda      FL    US      0:32:06.6 0:32:06.6 10:20 45  48.9       4        F 45-49  
35    120 N. Hussey              M      North Port       FL    US      0:32:20.0 0:32:17.5 10:23 8   53.2       1        M 1- 8   
36    119 Kimberly Hussey        F      North Port       FL    US      0:32:34.4 0:32:31.6 10:28 40  46.6       1        F 40-44  
37    192 Evie Wilson            F      Port Charlotte   FL    US      0:32:51.4 0:32:42.0 10:31 65  60.3       1        F        
38    156 June Suller            F      Punta Gorda      FL    US      0:33:51.1 0:33:51.1 10:53 73  65.1       1        F        
39    159 Michael Conde          M      Punta Gorda      FL    US      0:33:58.7 0:33:52.7 10:54 53  44.6       1        M 50-54  
40    138 Sharon Kielarowski     F      port charlotte   FL    US      0:34:04.3 0:33:56.1 10:55 64  57.4       1        F 60-64  
41    116 Lisa Ryan              F      Port Charlotte   FL    US      0:34:32.1 0:34:27.9 11:05 44  45.2       2        F 40-44  
42    208 Marie Nelson           F      United States    FL    US      0:34:53.7 0:34:51.6 11:13 36  42.7       2        F 35-39  
43    105 V. Federici            M      Punta gorda      FL    US      0:35:05.5 0:35:05.5 11:17 10  44.3       2        M 9-10   
44    166 Pam Kern               F      Port charlotte   FL    US      0:35:07.7 0:35:07.7 11:18 51  47.5       2        F 50-54  
45    117 Z. Simmons             M      Port Charlotte   FL    US      0:35:25.9 0:35:21.7 11:22 9   46.0       3        M 9-10   
46    185 R. Sigmon              F      Port Charlotte   FL    US      0:35:48.8 0:35:41.0 11:29 8   52.0       1        F 1- 8   
47    158 Shannon Munno          F      punta gorda      FL    US      0:35:47.4 0:35:45.4 11:30 25  41.3       2        F 25-29  
48    183 Janet Melanson         F      Punta Gorda      FL    US      0:35:50.8 0:35:50.1 11:32 33  41.3       3        F 30-34  
49    186 Steven Sigmon          M      Port Charlotte   FL    US      0:36:10.9 0:36:02.8 11:36 45  39.4       1        M 45-49  
50    157 Kyle Hume              M      Punta Gorda      FL    US      0:36:35.1 0:36:34.3 11:46 13  38.3       2        M 13-14  
51    148 Amber Bellois          F      Wimauma          FL    US      0:36:45.3 0:36:38.6 11:47 37  40.8       3        F 35-39  
52    190 B. Krejci              M      Englewood        FL    US      0:37:20.8 0:37:17.6 12:00 9   43.6       4        M 9-10   
53    151 J. Nelson              M      Port Charlotte   FL    US      0:37:31.6 0:37:28.5 12:03 7   48.8       2        M 1- 8   
54    123 E. Lowe                F      Port Charlotte   FL    US      0:37:38.8 0:37:38.8 12:07 11  44.9       2        F 11-12  
55    168 Jill Cokkinias         F      Englewood        FL    US      0:38:10.3 0:38:09.1 12:16 65  51.7       1        F 65-69  
56    150 Barbara Rich           F      Port Charlotte   FL    US      0:38:35.1 0:38:31.5 12:23 42  39.8       3        F 40-44  
57    135 Dan Hunt               M      north port       FL    US      0:38:48.8 0:38:38.9 12:26 44  36.5       3        M 40-44  
58    155 Fred Dellago           M      Saint Petersburg FL    US      0:39:04.5 0:38:55.7 12:31 63  42.0       1        M 60-64  
59    103 Katie Maurer           F      North Port       FL    US      0:39:46.4 0:39:42.3 12:46 32  37.2       4        F 30-34  
60    174 Leslie Valeska         F      north port       FL    US      0:40:42.4 0:40:40.0 13:05 45  38.6       5        F 45-49  
61    210 K. Fox                 F      Cape Coral       FL    US      0:41:19.5 0:41:15.9 13:16 12  39.9       3        F 11-12  
62    178 D. Bellois             M      Wimauma          FL    US      0:41:24.3 0:41:17.0 13:17 12  34.9       1        M 11-12  
63    182 Jessica Davis          F      Wimauma          FL    US      0:42:09.6 0:42:01.5 13:31 37  35.6       4        F 35-39  
64    202 Alice Peck             F      cape coral       FL    US      0:42:19.3 0:42:12.5 13:35 49  38.7       6        F 45-49  
65    215 Brian Cormier          M      Denton           TX    US      0:42:24.8 0:42:16.8 13:36 38  32.0       4        M 35-39  
66    134 Christy Williams       F      North Port       FL    US      0:42:24.2 0:42:17.2 13:36 34  35.1       5        F 30-34  
67    137 Dan Prine              M      North Port       FL    US      0:42:41.0 0:42:31.2 13:41 46  33.7       2        M 45-49  
68    130 BILL WELCH             M      Sarasota         FL    US      0:44:24.2 0:44:23.6 14:17 77  43.8       1        M        
69    127 A. Flavin              M      Port Charlotte   FL    US      0:45:32.7 0:45:31.1 14:39 9   35.7       5        M 9-10   
70    205 Marianna J Yingling    F      Port Charlotte   FL    US      0:47:13.6 0:47:07.0 15:09 47  34.0       7        F 45-49  
71    212 Y. Tugmen              F      Punta Gorda      FL    US      0:47:20.3 0:47:14.8 15:12 10  36.8       3        F 9-10   
72    172 T. Valeska             F      north port       FL    US      0:47:56.3 0:47:54.5 15:25 11  35.3       4        F 11-12  
73    129 SHAWN DELANEY          F      North Port       FL    US      0:48:15.0 0:47:57.0 15:26 52  35.2       3        F 50-54  
74    198 Daniel Broschart       M      North port       FL    US      0:48:42.4 0:48:33.0 15:37 35  27.3       5        M 35-39  
75    191 C. Broschart           M      Englewood        FL    US      0:48:44.8 0:48:35.2 15:38 7   37.6       3        M 1- 8   
76    132 Steve Sarner           M      Placida          FL    US      0:49:02.8 0:48:54.3 15:44 54  31.1       2        M 50-54  
77    161 Briona Cooper          F      port charlotte   FL    US      0:50:08.2 0:50:03.4 16:06 16  30.5       2        F 15-19  
79    125 Victoria Donnelly      F      North Port       FL    US      0:50:59.5 0:50:35.1 16:16 13  31.9       1        F 13-14  
80    131 Jen Brown              F      Placida          FL    US      0:50:56.2 0:50:48.2 16:21 51  32.9       4        F 50-54  
81    112 T. Belcher             M      Rotonda West     FL    US      0:51:00.9 0:50:56.0 16:23 9   31.9       6        M 9-10   
82    109 Janice Belcher         F      Rotonda West     FL    US      0:51:01.2 0:50:56.6 16:23 46  31.1       8        F 45-49  
83    140 K. Manomat             F      punta gorda      FL    US      0:52:07.6 0:51:59.7 16:44 4              2        F 1- 8   
84    143 Brandon Manomat        M      punta gorda      FL    US      0:52:07.8 0:52:00.2 16:44 14  26.3       3        M 13-14  
85    106 Jennifer Hunt          F      North port       FL    US      0:53:08.6 0:52:50.4 17:00 45  29.7       9        F 45-49  
86    177 Philip Coale           M      Punta Gorda      FL    US      0:54:24.1 0:54:05.6 17:24 64  30.5       2        M 60-64  
87    118 Sue Coale              F      Punta Gorda      FL    US      0:54:24.7 0:54:05.7 17:24 65  36.5       2        F 65-69  
88    122 E. Hussey              F      North Port       FL    US      0:55:33.2 0:55:08.9 17:45 6   36.5       3        F 1- 8   
89    124 Amanda Donnelly        F      North Port       FL    US      0:56:07.6 0:55:43.2 17:56 33  26.6       6        F 30-34  
90    164 A. Bueno               M      Port Charlotte   FL    US      0:57:56.3 0:57:31.9 18:31 9   28.3       7        M 9-10   
91    163 J. Bueno               M      Port Charlotte   FL    US      0:57:57.0 0:57:32.7 18:31 10  27.0       8        M 9-10   
92    165 M. Bueno               F      Port Charlotte   FL    US      0:58:01.1 0:57:36.8 18:32 7   33.5       4        F 1- 8   
93    162 Kimberly Mault         F      Port Charlotte   FL    US      0:58:27.0 0:58:02.7 18:40 56  30.5       1        F 55-59  
94    154 Anonymous Participant  F                             US      1:02:14.2 1:02:14.2 20:01 44  25.0       4        F 40-44  
95    194 Dana Goulet            F      Punta Gorda      FL    US      1:11:28.8 1:11:28.8 23:00 38  21.0       5        F 35-39  


Top Male Finisher - Overall
Place Name             Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ================ === === ======= ====== ============== ======= 
1     Shanon Winkelman 209 45  1       M      Sarasota FL US 19:20.9 


Top Female Finisher - Overall
Place Name              Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Kathryn Repperger 149 34  4       F      Cape Coral FL US 21:06.6 


Top Male Finisher - Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============= === === ======= ====== =============== ======= 
1     Gary Romesser 176 64  2       M      bradenton FL US 20:08.5 


Top Female Finisher - Masters
Place Name           Bib Age Overall Gender Location     Time  
===== ============== === === ======= ====== ============ ===== 
1     Marion Conklin 121 53  7       F      Venice FL US 23:19 


Top Male Finisher - Grand Masters
Place Name            Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== =============== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Joseph Finnegan 175 54  18      M      Port charlotte FL US 26:55.7 


Top Female Finisher - Grand Masters
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Denise Costa 141 51  23      F      north port FL US 27:43.3 


Top Male Finisher - Senior Grand Masters
Place Name     Bib Age Overall Gender Location         Time  
===== ======== === === ======= ====== ================ ===== 
1     Ed Crann 195 67  32      M      Cape Coral FL US 31:29 


Top Female Finisher - Senior Grand Masters
Place Name        Bib Age Overall Gender Location             Time  
===== =========== === === ======= ====== ==================== ===== 
1     Evie Wilson 192 65  37      F      Port Charlotte FL US 32:42 


Top Male Finisher - Veteran
Place Name       Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ========== === === ======= ====== ============== ======= 
1     BILL WELCH 130 77  68      M      Sarasota FL US 44:23.6 


Top Female Finisher - Veteran
Place Name        Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== =========== === === ======= ====== ================= ======= 
1     June Suller 156 73  38      F      Punta Gorda FL US 33:51.1 


Top Male Finisher - Youth
Place Name             Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ================ === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Bracken Yingling 206 13  9       M      Port Charlotte FL US 23:33.3 


Top Female Finisher - Youth
Place Name       Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ========== === === ======= ====== ============= ======= 
1     K. Machado 170 9   11      F      Murdock FL US 24:49.9 

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.