RiverDogs 5K: Make Fun!

Sat May 18, 2019 Charleston, SC US 29403 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name                  Gender Age City             State Chip    Pace  Division Division  
                                                                   Time          Place              
===== ==== ===================== ====== === ================ ===== ======= ===== ======== ========= 
1     1577 Alex Dahlstrom        M      23  Kiawah Island    SC    16:21.3 5:17  1        M Overall 
2     1033 Hunter Whetstone      M      18  Lexington        SC    16:40.9 5:23  2        M Overall 
3     1417 Ryan Barrett          M      31  Charleston       SC    18:52.9 6:05  3        M Overall 
4     1420 Tyler Bartlett        M      27  Charleston       SC    20:36.7 6:39  1        M 25-29   
5     1406 John Cordes           M      22  Summerville      SC    20:43.4 6:41  1        M 20-24   
6     1429 Cara Butcher          F      23  Charleston       SC    20:45.7 6:42  1        F Overall 
7     1154 Doug Anderson         M      26  Charleston       SC    20:57.6 6:46  2        M 25-29   
8     1038 Timothy Mayp          M      36  Lexington        SC    20:58.0 6:46  1        M 35-39   
9     1387 Andrea Rose           F      38  Charleston       SC    20:58.8 6:46  2        F Overall 
10    1045 Robert Lakes          M      30  Summerville      SC    21:08.3 6:49  1        M 30-34   
11    1584 King Grant-Davis      M      66                         21:10.8 6:50  1        M Masters 
12    1564 Kallie Golicher       F      22  Charleston       SC    21:13.6 6:51  3        F Overall 
13    1035 Hagin Whetstone       M      14  Lexington        SC    21:16.2 6:52  1        M 10-14   
14    1167 Christopher Coghlan   M      44  Charleston       SC    21:17.6 6:52  1        M 40-44   
15    1147 Zachary Johnson       M      31  Summerville      SC    22:06.0 7:08  2        M 30-34   
16    1434 Julia Petruch         F      23  Mount Pleasant   SC    22:14.6 7:11  1        F 20-24   
17    1380 RICKY TINDAL          M      56  Moncks Corner    SC    22:24.3 7:14  1        M 55-59   
18    1418 Bronwen O'Shea        F      37  Summerville      SC    22:30.6 7:16  1        F 35-39   
19    1369 Matt Wright           M      26  Mount Pleasant   SC    22:35.8 7:17  3        M 25-29   
20    1570 Krystal Davis         F      39  Mount Pleasant   SC    22:38.2 7:18  2        F 35-39   
21    1388 Adam Rose             M      40  Charleston       SC    22:43.6 7:20  2        M 40-44   
22    1410 Todd Gallati          M      52  Mount Pleasant   SC    23:05.3 7:27  1        M 50-54   
23    1594 Cameron Neal          M      24  Charleston       SC    23:13.9 7:30  2        M 20-24   
24    1122 Truong Le             M      25  Goose Creek      SC    23:21.7 7:32  4        M 25-29   
25    1151 Kaleb Smelser         M      13  Summerville      SC    23:25.5 7:33  2        M 10-14   
26    1313 Stephanie Heimer      F      27  North Charleston SC    23:29.6 7:35  1        F 25-29   
27    1421 Kyle Hopfensperger    M      29  Charleston       SC    23:31.8 7:35  5        M 25-29   
28    1554 L. Rust               M      9   Charleston       SC    23:36.2 7:37  1        M 1- 9    
29    1170 Anne Wulf             F      33  Johns Island     SC    23:59.6 7:44  1        F 30-34   
30    1085 Timothy Overend       M      16  Mount Pleasant   SC    24:02.3 7:45  1        M 15-19   
31    1067 Mary Mauldin          F      67  Charleston       SC    24:04.0 7:46  1        F Masters 
32    1582 Brian Durbin          M      41  Mount Pleasant   SC    24:07.3 7:47  3        M 40-44   
33    1573 Anonymous Participant M      55                         24:15.0 7:49  2        M 55-59   
34    1008 Kelly Hill            F      39  Hanahan          SC    24:29.0 7:54  3        F 35-39   
35    1055 Andre Rembert         M      38  Charleston       SC    24:35.4 7:56  2        M 35-39   
36    1176 Patrick Stone         M      62  Summerville      SC    24:40.4 7:58  1        M 60-64   
37    1407 Aaron Craig           M      35  Charleston Afb   SC    24:40.5 7:58  3        M 35-39   
38    1358 Ryne Mark             M      29  Charleston       SC    24:52.5 8:01  6        M 25-29   
39    1357 Hayworth Szymborski   F      44  Davidson         NC    25:04.2 8:05  1        F 40-44   
40    1081 Rachel Overend        F      19  Mount Pleasant   SC    25:04.6 8:05  1        F 15-19   
41    1006 Daniel Mathers        M      31  Charleston       SC    25:09.2 8:07  3        M 30-34   
42    1163 Kris Smith            M      38  Johns Island     SC    25:09.3 8:07  4        M 35-39   
43    1430 Glenn Shuler          M      63  Saint George     SC    25:12.2 8:08  2        M 60-64   
44    1453 Frank Monterisi       M      34  North Charleston SC    25:16.2 8:09  4        M 30-34   
45    1560 Steele Tremaine       M      33                         25:31.0 8:14  5        M 30-34   
46    1391 Eric Delgado          M      36  Saint Marys      GA    25:36.4 8:16  5        M 35-39   
47    1173 Christine Smetana     F      40  Charleston       SC    25:42.5 8:18  2        F 40-44   
48    1189 Vernon Bennett        M      70  Charleston       SC    25:54.5 8:21  1        M 70-74   
49    1157 Katie Deerin          F      35  Mount Pleasant   SC    26:03.5 8:24  4        F 35-39   
50    1036 Peyton Whetstone      M      17  Lexington        SC    26:17.5 8:29  2        M 15-19   
51    1435 Stefan Kuehn          M      23  Mount Pleasant   SC    26:24.7 8:31  3        M 20-24   
52    1566 Ellen Bemis           F      45  Yarmouth         ME    26:28.0 8:32  1        F 45-49   
53    1568 Denise Condon         F      50  Yarmouth         ME    26:28.5 8:32  1        F 50-54   
54    1567 Frank Bemis           M      49  Yarmouth         ME    26:36.9 8:35  1        M 45-49   
55    1569 Chris Condon          M      50  Yarmouth         ME    26:36.9 8:35  2        M 50-54   
56    1409 Kathleen Gallati      F      56  Mount Pleasant   SC    26:37.0 8:35  1        F 55-59   
57    1368 Kelsey Wright         F      26  Mount Pleasant   SC    26:38.9 8:36  2        F 25-29   
58    1423 Joshua Corrigan       M      38  Charleston       SC    26:58.2 8:42  6        M 35-39   
59    1123 Laura Elmore          F      30  Goose Creek      SC    26:59.2 8:42  2        F 30-34   
60    1370 Conor Wright          M      25  Charleston       SC    26:59.4 8:42  7        M 25-29   
61    1180 Jaclyn Almeter        F      34  Charleston       SC    27:02.5 8:43  3        F 30-34   
62    1382 Corey Archer          M      34  Charleston       SC    27:04.1 8:44  6        M 30-34   
63    1050 Chris Nickels         M      54  Mount Pleasant   SC    27:09.0 8:45  3        M 50-54   
64    1158 julie anderson        F      44  Johns Island     SC    27:10.1 8:46  3        F 40-44   
65    1364 Raceanil Yambao       M      34  Goose Creek      SC    27:19.0 8:49  7        M 30-34   
66    1581 Miriam Mahney         F      31  Mount Pleasant   SC    27:27.6 8:51  4        F 30-34   
67    1011 Ray Wiley             M      39  Hanahan          SC    27:30.9 8:53  7        M 35-39   
68    1181 Michael Lewis         M      37  Charleston       SC    27:34.9 8:54  8        M 35-39   
69    1596 Rose Berberena        F      40  Summerville      SC    27:44.4 8:57  4        F 40-44   
70    1563 Lauren Mikell         F      35  Charleston       SC    27:46.2 8:57  5        F 35-39   
71    1186 Sarah Fichera         F      26  Charleston       SC    27:47.9 8:58  3        F 25-29   
72    1182 Diane Annand          F      57  Mount Pleasant   SC    27:50.0 8:59  2        F 55-59   
73    1422 Howard Elj            M      53  Goose Creek      SC    27:51.8 8:59  4        M 50-54   
74    1390 Erin Propst           F      26  Charleston       SC    28:15.1 9:07  4        F 25-29   
75    1360 Charles Mark          M      57  Henderson        NV    28:16.7 9:07  3        M 55-59   
76    1079 Patrick Higgins       M      13  Summerville      SC    28:19.2 9:08  3        M 10-14   
77    1091 Kelly Goff            F      39  Blythewood       SC    28:21.8 9:09  6        F 35-39   
78    1093 Shawn Goff            M      39  Blythewood       SC    28:21.9 9:09  9        M 35-39   
79    1450 Shawn Massago         M      44  Mt. Pleasant     SC    28:37.4 9:14  4        M 40-44   
80    1580 Joey Hager            M      29  Charleston       SC    28:40.3 9:15  8        M 25-29   
81    1005 Morgan Quinn          F      27  Charleston       SC    28:47.2 9:17  5        F 25-29   
82    1419 Rebekah Mashburn      F      35  Hanahan          SC    28:48.4 9:18  7        F 35-39   
83    1585 April Smith           F      32  Summerville      SC    28:55.0 9:20  5        F 30-34   
84    1392 Mikelyn McGinnis      F      39  Mount Pleasantnt SC    29:01.6 9:22  8        F 35-39   
85    1125 Rebecca Ard           F      34  Moncks Corner    SC    29:07.4 9:24  6        F 30-34   
86    1059 Michael Mitchum       M      26  Mount Pleasant   SC    29:07.8 9:24  9        M 25-29   
87    1056 william gale          M      34  Charleston       SC    29:17.2 9:27  8        M 30-34   
88    1361 Jonathan Hager        M      31  Charleston       SC    29:31.2 9:31  9        M 30-34   
89    1042 Mary Beth Carlisle    F      35  Lexington        SC    29:34.0 9:32  9        F 35-39   
90    1057 Ed Jellison           M      56  Charleston       SC    29:34.7 9:32  4        M 55-59   
91    1356 Kelly Sires           F      43  Kennerdell       PA    29:36.7 9:33  5        F 40-44   
92    1068 Ronni Szeszko         F      33  Ladson           SC    29:50.2 9:37  7        F 30-34   
93    1166 Jonathan Misner       M      34  Goose Creek      SC    29:52.8 9:38  10       M 30-34   
94    1583 maryclaire chalfant   F      28  Mount Pleasant   SC    29:57.6 9:40  6        F 25-29   
95    1136 Curtis Bales          M      17  Ridgeville       SC    29:58.5 9:40  3        M 15-19   
96    1565 Lauren Mitchell       F      35  North Charleston SC    30:06.6 9:43  10       F 35-39   
97    1143 E. Underwood          F      8   Summerville      SC    30:09.8 9:44  1        F 1- 9    
98    1451 Christine Clocco      F      54  Mt. Pleasant     SC    30:15.7 9:46  2        F 50-54   
99    1411 Ashley Starkey        M      43  Charleston       SC    30:23.5 9:48  5        M 40-44   
100   1131 Steve Hays            M      43  Mount Pleasant   SC    30:26.1 9:49  6        M 40-44   
101   1412 TJ Cockrell           M      28  Mount Pleasant   SC    30:26.4 9:49  10       M 25-29   
102   1452 William Clocco        M      55  Mt. Pleasant     SC    30:32.3 9:51  5        M 55-59   
103   1088 Amanda Adams          F      41  Goose Creek      SC    30:34.8 9:52  6        F 40-44   
104   1359 Tammi Mark            F      58  Henderson        NV    30:37.9 9:53  3        F 55-59   
105   1165 Christine England     F      37  Hanahan          SC    30:40.9 9:54  11       F 35-39   
106   1371 Diane Busch           F      54  North Charleston SC    30:44.1 9:55  3        F 50-54   
107   1164 Kristen Smith         F      32  Johns Island     SC    30:53.3 9:58  8        F 30-34   
108   1089 Kevin Rast            M      47  Blythewood       SC    31:03.4 10:01 2        M 45-49   
109   1460 Scott Yielding        M      47  Charleston       SC    31:05.2 10:02 3        M 45-49   
110   1052 Teresa Smathers       F      46  Ladson           SC    31:08.0 10:03 2        F 45-49   
111   1438 James Davis           M      76  North Charleston       31:19.0 10:06 1        M 75-99   
112   1426 Lidia DiPaolo         F      18  Mount Pleasant   SC    31:20.0 10:06 2        F 15-19   
113   1433 Tom Tremaine          M      65  Summerville      SC    31:20.7 10:07 1        M 65-69   
114   1432 Karen Coomer          F      52  Johns Island     SC    31:21.2 10:07 4        F 50-54   
115   1442 Kenneth Hamby         M      35  Charleston       SC    31:28.2 10:09 10       M 35-39   
116   1448 B. Hamby              F      9   Charleston       SC    31:28.7 10:09 2        F 1- 9    
117   1424 Erin Vinciguerra      F      30  Hanahan          SC    31:38.8 10:13 9        F 30-34   
118   1072 Ashley Esposito       F      28  Charleston       SC    31:39.9 10:13 7        F 25-29   
119   1425 Joseph Vinciguerra    M      29  Hanahan          SC    31:41.6 10:13 11       M 25-29   
120   1179 Jay Radencic          M      44  Mount Pleasant   SC    31:50.2 10:16 7        M 40-44   
121   1044 Andrea Milligan       F      39  Summerville      SC    31:54.3 10:18 12       F 35-39   
122   1159 Shawn Misner          M      51  Goose Creek      SC    32:00.6 10:20 5        M 50-54   
123   1389 Aaron Parry           M      24  North Charleston SC    32:04.7 10:21 4        M 20-24   
124   1454 Brittney Barney       F      30  Charlestoneston  SC    32:11.9 10:23 10       F 30-34   
125   1455 Kathryn Evans         F      36  Mount Pleasant   SC    32:15.0 10:24 13       F 35-39   
126   1436 Corey Byrd            M      27  Charleston       SC    32:16.8 10:25 12       M 25-29   
127   1431 Blake Ackerman        M      21  Summerville      SC    32:22.2 10:27 5        M 20-24   
128   1456 Beau Evans            M      39  Mount Pleasant   SC    32:37.5 10:31 11       M 35-39   
129   1110 Kathryn Irwin         F      35  Charleston       SC    32:58.6 10:38 14       F 35-39   
130   1039 O. Mayo               M      10  Lexington        SC    33:05.3 10:40 4        M 10-14   
131   1461 A. Amani              M      6   Charleston       SC    33:07.3 10:41 2        M 1- 9    
132   1462 Devin Amani           M      21  Charleston       SC    33:08.4 10:41 6        M 20-24   
133   1077 Mary Ann Ridenour     F      50  Charleston       SC    33:14.9 10:44 5        F 50-54   
134   1372 Kris Busch            M      55  North Charleston SC    33:16.7 10:44 6        M 55-59   
135   1355 Paul Dancy            M      40  Summerville      SC    33:23.0 10:46 8        M 40-44   
136   1374 kenzie berge          F      23  Charleston       SC    33:31.5 10:49 2        F 20-24   
137   1183 Jill Mullins          F      26  Mount Pleasant   SC    33:33.1 10:49 8        F 25-29   
138   1586 Linzie Blythe         F      30  Charleston       SC    33:38.0 10:51 11       F 30-34   
139   1156 Andrew Moffat         M      30  Charleston       SC    33:42.3 10:52 11       M 30-34   
140   1437 Meggan Rogers         F      38  Mount Pleasant   SC    33:47.0 10:54 15       F 35-39   
141   1408 Heidi Finniff         F      47  Charleston       SC    33:47.4 10:54 3        F 45-49   
142   1416 Michele Ballister     F      42  Mount Pleasant   SC    33:47.4 10:54 7        F 40-44   
143   1135 Cindy Bales           F      55  Ridgeville       SC    34:05.6 11:00 4        F 55-59   
144   1148 Summer Trepen         F      27  Charleston       SC    34:07.5 11:00 9        F 25-29   
145   1149 Kevin Trepen          M      31  Charleston       SC    34:07.9 11:01 12       M 30-34   
146   1098 Robert Green          M      34  Summerville      SC    34:22.1 11:05 13       M 30-34   
147   1030 Olivia Whetstone      F      13  Lexington        SC    34:23.7 11:06 1        F 10-14   
148   1457 Mara Acevedo          F      33  Charleston       SC    34:47.1 11:13 12       F 30-34   
149   1458 Caleb Gilkey          M      29  Charleston       SC    34:47.3 11:13 13       M 25-29   
150   1168 Kelliann Visotski     F      30  Aiken            SC    34:47.8 11:13 13       F 30-34   
151   1142 Jennifer Underwood    F      35  Summerville      SC    34:51.1 11:15 16       F 35-39   
152   1144 Shannon McCool        F      27  Charleston       SC    35:01.0 11:18 10       F 25-29   
153   1146 Jennifer White        F      36  Charleston       SC    35:01.2 11:18 17       F 35-39   
154   1097 Tiffany Green         F      32  Summerville      SC    35:04.0 11:19 14       F 30-34   
155   1587 Josie Oakley          F      35  Charleston       SC    35:15.1 11:22 18       F 35-39   
156   1160 Toni Misner           F      53  Goose Creek      SC    35:25.4 11:26 6        F 50-54   
157   1155 Genevieve Anderson    F      33  Charleston       SC    35:26.8 11:26 15       F 30-34   
158   1555 Bill Rust             M      42  Charleston       SC    35:37.4 11:29 9        M 40-44   
159   1396 Carolyn Cruise        F      27  Charleston       SC    35:43.3 11:31 11       F 25-29   
160   1028 Jessica Whetstone     F      41  Lexington        SC    35:48.3 11:33 8        F 40-44   
161   1041 E. Mayo               F      8   Lexington        SC    35:52.1 11:34 3        F 1- 9    
162   1037 Christi Mayo          F      37  Lexington        SC    35:53.3 11:35 19       F 35-39   
163   1083 Kevin Overend         M      52  Mount Pleasant   SC    36:01.4 11:37 6        M 50-54   
164   1087 Kimberly Lakes        F      31  Summerville      SC    36:08.2 11:39 16       F 30-34   
165   1161 kristina etheredge    F      29  Hanahan          SC    36:11.2 11:40 12       F 25-29   
166   1386 A. Bromley            M      6   Summerville      SC    36:11.7 11:41 3        M 1- 9    
167   1383 Ferris Stewart        M      70  Isle Of Palms    SC    36:14.9 11:42 2        M 70-74   
168   1384 Erin Bromley          F      34  Summerville      SC    36:16.9 11:42 17       F 30-34   
169   1377 Lori Weiss            F      29  Mount Pleasant   SC    36:21.5 11:44 13       F 25-29   
170   1576 Michelle JungaMurphy  F      32  Mount Pleasant   SC    36:21.8 11:44 18       F 30-34   
171   1376 Andrew Ball           M      27  Charleston       SC    36:26.2 11:45 14       M 25-29   
172   1385 Ryan Bromley          M      37  Summerville      SC    36:30.8 11:47 12       M 35-39   
173   1459 Taeho Jinn            M      50  Charleston       SC    36:50.5 11:53 7        M 50-54   
174   1428 J. Owens              M      11  Cameron          SC    36:55.5 11:55 5        M 10-14   
175   1162 Jill Boorman          F      47  Charleston       SC    36:55.9 11:55 4        F 45-49   
176   1427 Stacey Owens          F      37  Cameron          SC    37:04.5 11:58 20       F 35-39   
177   1367 Karen Szalkowski      F      64  Summerville      SC    37:17.1 12:02 1        F 60-64   
178   1051 Eric Smathers         M      48  Ladson           SC    37:21.5 12:03 4        M 45-49   
179   1022 Adam Erickson         M      33  Mount Pleasant   SC    37:52.2 12:13 14       M 30-34   
180   1597 Allison Clayton       F      33  Summerville      SC    38:19.7 12:22 19       F 30-34   
181   1574 Mellen Moore          F      54  Johns Island     SC    38:22.4 12:23 7        F 50-54   
182   1595 Christopher Cleland   M      34  Hollywood        SC    38:50.1 12:32 15       M 30-34   
183   1012 Kelly Handy           F      31  Charleston       SC    38:50.8 12:32 20       F 30-34   
184   1575 Abby Lawson           F      21  Charleston       SC    38:52.6 12:32 3        F 20-24   
185   1127 Avery Emig            M      15  Charleston       SC    38:55.3 12:33 4        M 15-19   
186   1027 Kenneth Whetstone     M      41  Lexington        SC    38:58.1 12:34 10       M 40-44   
187   1413 Cindy Allestad-Lyle   F      40  Mount Pleasant   SC    39:10.6 12:38 9        F 40-44   
188   1134 Sarah Watson          F      34  Mt Pleasant      SC    39:46.0 12:50 21       F 30-34   
189   1571 Tanner Davis          F      18  Mount Pleasant   SC    39:58.7 12:54 3        F 15-19   
190   1572 Bayleigh Davis        F      13  Mount Pleasant   SC    39:58.7 12:54 2        F 10-14   
191   1354 Jennifer Dancy        F      33  Summerville      SC    40:03.6 12:55 22       F 30-34   
192   1404 Wendy Unthank         F      40  Awendaw          SC    40:20.8 13:01 10       F 40-44   
193   1405 L. Unthank            F      12  Awendaw          SC    40:21.1 13:01 3        F 10-14   
194   1129 H. Hays               M      3   Mount Pleasant   SC    40:36.1 13:06 4        M 1- 9    
195   1126 Angela Wiley          F      36  Charleston       SC    40:36.4 13:06 21       F 35-39   
196   1128 Amanda Hays           F      35  Mount Pleasant   SC    40:36.8 13:06 22       F 35-39   
197   1130 S. Hays               F      2   Mount Pleasant   SC    40:37.0 13:06 4        F 1- 9    
198   1150 Amanda Smelser        F      32  Summerville      SC    40:55.9 13:12 23       F 30-34   
199   1043 M. Carlisle           F      9   Lexington        SC    42:46.1 13:48 5        F 1- 9    
200   1579 David Ingle           M      28  Charleston       SC    42:54.9 13:51 15       M 25-29   
201   1578 Amy Briere            F      22  Charleston       SC    42:54.9 13:51 4        F 20-24   
202   1121 E. Hyman              F      11  Charleston       SC    43:35.1 14:04 4        F 10-14   
203   1023 Jackie Whetstone      F      61  Lexington        SC    43:36.8 14:04 2        F 60-64   
204   1590 Mary Howell           F      39  Charleston       SC    43:37.3 14:04 23       F 35-39   
205   1090 Lori Rast             F      47  Blythewood       SC    43:40.3 14:05 5        F 45-49   
206   1120 Linda Rotunda         F      39  Charleston       SC    43:40.6 14:05 24       F 35-39   
207   1141 Jessica Wood          F      36  Summerville      SC    43:40.9 14:05 25       F 35-39   
208   1172 Elizabeth Martin      F      25  Mount Pleasant   SC    43:45.7 14:07 14       F 25-29   
209   1171 Coleen Martin         F      60  Mount Pleasant   SC    43:45.7 14:07 3        F 60-64   
210   1116 E. MCNAMARA           M      7   Goose Creek      SC    45:04.8 14:33 5        M 1- 9    
211   1115 D. MCNAMARA           M      9   Goose Creek      SC    45:05.0 14:33 6        M 1- 9    
212   1118 J. Tweet              M      6   Goose Creek      SC    45:29.4 14:40 7        M 1- 9    
213   1113 SUZANNE MCNAMARA      F      32  Goose Creek      SC    45:44.4 14:45 24       F 30-34   
214   1117 Katherine Tweet       F      35  Goose Creek      SC    45:44.6 14:45 26       F 35-39   
215   1132 Felicia McCarthy      F      54  Beaufort         SC    46:07.6 14:53 8        F 50-54   
216   1415 I. Lyle               M      7   Mount Pleasant   SC    46:08.7 14:53 8        M 1- 9    
217   1414 John Lyle             M      53  Mount Pleasant   SC    46:16.4 14:56 8        M 50-54   
218   1137 Frederick Bond        M      68  North Charleston SC    46:30.3 15:00 2        M 65-69   
219   1084 Rebecca Overend       F      22  Mount Pleasant   SC    46:52.4 15:07 5        F 20-24   
220   1080 Rebecca Overend       F      53  Mount Pleasant   SC    46:52.9 15:07 9        F 50-54   
221   1175 Michael Leibowitz     M      65  Charleston       SC    46:59.2 15:09 3        M 65-69   
222   1133 James McCarthy        M      60  Beaufort         SC    47:18.8 15:16 3        M 60-64   
223   1109 Blue Burke            M      50  Hanahan          SC    49:07.1 15:51 9        M 50-54   
224   1106 Michelle Burke        F      45  Hanahan          SC    49:08.0 15:51 6        F 45-49   
225   1076 Hannah Merchant       F      27  Charleston       SC    49:28.1 15:57 15       F 25-29   
226   1589 M. Howell             M      8   Charleston       SC    50:07.0 16:10 9        M 1- 9    
227   1588 L. Howell             F      6   Charleston       SC    50:07.1 16:10 6        F 1- 9    
228   1153 Tim Ray               M      44  Summerville      SC    53:12.5 17:10 11       M 40-44   
229   1152 Brenna Ray            F      42  Summerville      SC    53:12.9 17:10 11       F 40-44   
230   1219 Mary Beth Nicolai     F      67  Charleston       SC    56:25.1 18:12 1        F 65-69   
231   1190 Sandy Bennett         F      69  Charleston       SC    56:29.0 18:13 2        F 65-69   
232   1599 Carol Thomason        F      73                         59:51.3 19:18 1        F 70-74   
233   1598 Donna Brown           F      81                         59:53.3 19:19 1        F 75-99   


Top Male Finisher - Overall
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location            Time    
===== ================ ==== === ======= ====== =================== ======= 
1     Alex Dahlstrom   1577 23  1       M      Kiawah Island SC US 16:21.3 
2     Hunter Whetstone 1033 18  2       M      Lexington SC US     16:40.9 
3     Ryan Barrett     1417 31  3       M      Charleston SC US    18:52.9 


Top Female Finisher - Overall
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Cara Butcher    1429 23  6       F      Charleston SC US 20:45.7 
2     Andrea Rose     1387 38  9       F      Charleston SC US 20:58.8 
3     Kallie Golicher 1564 22  12      F      Charleston SC US 21:13.6 


Top Male Finisher - Masters
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ======== ======= 
1     King Grant-Davis 1584 66  11      M               21:10.8 


Top Female Finisher - Masters
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location         Time  
===== ============ ==== === ======= ====== ================ ===== 
1     Mary Mauldin 1067 67  31      F      Charleston SC US 24:04 


Male  9 and Under
Place Name       Bib  Age Overall Gender Location          Time    
===== ========== ==== === ======= ====== ================= ======= 
1     L. Rust    1554 9   28      M      Charleston SC US  23:36.2 
2     A. Amani   1461 6   131     M      Charleston SC US  33:07.3 
3     A. Bromley 1386 6   166     M      Summerville SC US 36:11.7 


Male 10 to 14
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location          Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ================= ======= 
1     Hagin Whetstone 1035 14  13      M      Lexington SC US   21:16.2 
2     Kaleb Smelser   1151 13  25      M      Summerville SC US 23:25.5 
3     Patrick Higgins 1079 13  76      M      Summerville SC US 28:19.2 


Male 15 to 19
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     Timothy Overend  1085 16  30      M      Mount Pleasant SC US 24:02.3 
2     Peyton Whetstone 1036 17  50      M      Lexington SC US      26:17.5 
3     Curtis Bales     1136 17  95      M      Ridgeville SC US     29:58.5 


Male 20 to 24
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== ============ ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     John Cordes  1406 22  5       M      Summerville SC US    20:43.4 
2     Cameron Neal 1594 24  23      M      Charleston SC US     23:13.9 
3     Stefan Kuehn 1435 23  51      M      Mount Pleasant SC US 26:24.7 


Male 25 to 29
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     Tyler Bartlett 1420 27  4       M      Charleston SC US     20:36.7 
2     Doug Anderson  1154 26  7       M      Charleston SC US     20:57.6 
3     Matt Wright    1369 26  19      M      Mount Pleasant SC US 22:35.8 


Male 30 to 34
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location          Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ================= ======= 
1     Robert Lakes    1045 30  10      M      Summerville SC US 21:08.3 
2     Zachary Johnson 1147 31  15      M      Summerville SC US 22:06.0 
3     Daniel Mathers  1006 31  41      M      Charleston SC US  25:09.2 


Male 35 to 39
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== ============= ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     Timothy Mayp  1038 36  8       M      Lexington SC US      20:58.0 
2     Andre Rembert 1055 38  35      M      Charleston SC US     24:35.4 
3     Aaron Craig   1407 35  37      M      Charleston Afb SC US 24:40.5 


Male 40 to 44
Place Name                Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== =================== ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     Christopher Coghlan 1167 44  14      M      Charleston SC US     21:17.6 
2     Adam Rose           1388 40  21      M      Charleston SC US     22:43.6 
3     Brian Durbin        1582 41  32      M      Mount Pleasant SC US 24:07.3 


Male 45 to 49
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Frank Bemis    1567 49  54      M      Yarmouth ME US   26:36.9 
2     Kevin Rast     1089 47  108     M      Blythewood SC US 31:03.4 
3     Scott Yielding 1460 47  109     M      Charleston SC US 31:05.2 


Male 50 to 54
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== ============= ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     Todd Gallati  1410 52  22      M      Mount Pleasant SC US 23:05.3 
2     Chris Condon  1569 50  55      M      Yarmouth ME US       26:36.9 
3     Chris Nickels 1050 54  63      M      Mount Pleasant SC US 27:09.0 


Male 55 to 59
Place Name                  Bib  Age Overall Gender Location            Time    
===== ===================== ==== === ======= ====== =================== ======= 
1     RICKY TINDAL          1380 56  17      M      Moncks Corner SC US 22:24.3 
2     Anonymous Participant 1573 55  33      M        US                24:15.0 
3     Charles Mark          1360 57  75      M      Henderson NV US     28:16.7 


Male 60 to 64
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location           Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ================== ======= 
1     Patrick Stone  1176 62  36      M      Summerville SC US  24:40.4 
2     Glenn Shuler   1430 63  43      M      Saint George SC US 25:12.2 
3     James McCarthy 1133 60  222     M      Beaufort SC US     47:18.8 


Male 65 to 69
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location               Time    
===== ================= ==== === ======= ====== ====================== ======= 
1     Tom Tremaine      1433 65  113     M      Summerville SC US      31:20.7 
2     Frederick Bond    1137 68  218     M      North Charleston SC US 46:30.3 
3     Michael Leibowitz 1175 65  221     M      Charleston SC US       46:59.2 


Male 70 to 74
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location            Time    
===== ============== ==== === ======= ====== =================== ======= 
1     Vernon Bennett 1189 70  48      M      Charleston SC US    25:54.5 
2     Ferris Stewart 1383 70  167     M      Isle Of Palms SC US 36:14.9 


Male 75 and Over
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location             Time  
===== =========== ==== === ======= ====== ==================== ===== 
1     James Davis 1438 76  111     M      North Charleston  US 31:19 


Female  9 and Under
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location          Time    
===== ============ ==== === ======= ====== ================= ======= 
1     E. Underwood 1143 8   97      F      Summerville SC US 30:09.8 
2     B. Hamby     1448 9   116     F      Charleston SC US  31:28.7 
3     E. Mayo      1041 8   161     F      Lexington SC US   35:52.1 


Female 10 to 14
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     Olivia Whetstone 1030 13  147     F      Lexington SC US      34:23.7 
2     Bayleigh Davis   1572 13  190     F      Mount Pleasant SC US 39:58.7 
3     L. Unthank       1405 12  193     F      Awendaw SC US        40:21.1 


Female 15 to 19
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     Rachel Overend 1081 19  40      F      Mount Pleasant SC US 25:04.6 
2     Lidia DiPaolo  1426 18  112     F      Mount Pleasant SC US 31:20.0 
3     Tanner Davis   1571 18  189     F      Mount Pleasant SC US 39:58.7 


Female 20 to 24
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== ============= ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     Julia Petruch 1434 23  16      F      Mount Pleasant SC US 22:14.6 
2     kenzie berge  1374 23  136     F      Charleston SC US     33:31.5 
3     Abby Lawson   1575 21  184     F      Charleston SC US     38:52.6 


Female 25 to 29
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location               Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ====================== ======= 
1     Stephanie Heimer 1313 27  26      F      North Charleston SC US 23:29.6 
2     Kelsey Wright    1368 26  57      F      Mount Pleasant SC US   26:38.9 
3     Sarah Fichera    1186 26  71      F      Charleston SC US       27:47.9 


Female 30 to 34
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location           Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ================== ======= 
1     Anne Wulf      1170 33  29      F      Johns Island SC US 23:59.6 
2     Laura Elmore   1123 30  59      F      Goose Creek SC US  26:59.2 
3     Jaclyn Almeter 1180 34  61      F      Charleston SC US   27:02.5 


Female 35 to 39
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     Bronwen O'Shea 1418 37  18      F      Summerville SC US    22:30.6 
2     Krystal Davis  1570 39  20      F      Mount Pleasant SC US 22:38.2 
3     Kelly Hill     1008 39  34      F      Hanahan SC US        24:29.0 


Female 40 to 44
Place Name                Bib  Age Overall Gender Location           Time    
===== =================== ==== === ======= ====== ================== ======= 
1     Hayworth Szymborski 1357 44  39      F      Davidson NC US     25:04.2 
2     Christine Smetana   1173 40  47      F      Charleston SC US   25:42.5 
3     julie anderson      1158 44  64      F      Johns Island SC US 27:10.1 


Female 45 to 49
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Ellen Bemis     1566 45  52      F      Yarmouth ME US   26:28.0 
2     Teresa Smathers 1052 46  110     F      Ladson SC US     31:08.0 
3     Heidi Finniff   1408 47  141     F      Charleston SC US 33:47.4 


Female 50 to 54
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location               Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ====================== ======= 
1     Denise Condon    1568 50  53      F      Yarmouth ME US         26:28.5 
2     Christine Clocco 1451 54  98      F      Mt. Pleasant SC US     30:15.7 
3     Diane Busch      1371 54  106     F      North Charleston SC US 30:44.1 


Female 55 to 59
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     Kathleen Gallati 1409 56  56      F      Mount Pleasant SC US 26:37.0 
2     Diane Annand     1182 57  72      F      Mount Pleasant SC US 27:50.0 
3     Tammi Mark       1359 58  104     F      Henderson NV US      30:37.9 


Female 60 to 64
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     Karen Szalkowski 1367 64  177     F      Summerville SC US    37:17.1 
2     Jackie Whetstone 1023 61  203     F      Lexington SC US      43:36.8 
3     Coleen Martin    1171 60  209     F      Mount Pleasant SC US 43:45.7 


Female 65 to 69
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ================= ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Mary Beth Nicolai 1219 67  230     F      Charleston SC US 56:25.1 
2     Sandy Bennett     1190 69  231     F      Charleston SC US 56:29.0 


Female 70 to 74
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ======== ======= 
1     Carol Thomason 1599 73  232     F               59:51.3 


Female 75 and Over
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location Time    
===== =========== ==== === ======= ====== ======== ======= 
1     Donna Brown 1598 81  233     F               59:53.3 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.