To Do My Best 5k, 10k and Half Marathon

Sat May 18, 2019 Piqua, OH US 45356 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                  Gender City          State Country Chip      Pace  Age Age        Division Division 
                                                                   Time                Percentage Place             
===== === ===================== ====== ============= ===== ======= ========= ===== === ========== ======== ======== 
1     92  Blake Guillozet       M      Troy          OH    US      1:19:05.9 6:02  21  73.8       1        M Open   
2     332 Brian Drapp           M                                  1:27:35.6 6:41  32  66.7       2        M Open   
3     80  Mark Feighery         M      Dayton        OH    US      1:29:01.4 6:48  59  79.4       3        M Open   
4     78  Caleb Evans           M      Urbana        OH    US      1:33:50.7 7:10  26  62.2       1        M 20-29  
5     233 Doug Warnecke         M      Fort Jennings OH    US      1:35:43.2 7:18  42  63.6       1        M 40-49  
6     352 Ryan Guglielnii       M                                  1:36:43.5 7:23  29  60.4       2        M 20-29  
7     111 Dan homan             M      Greenville    OH    US      1:37:16.8 7:26  55  70.0       1        M 50-59  
8     240 Kathryn Williams      F      Hilliard      OH    US      1:37:35.2 7:27  34  67.3       1        F Open   
9     200 Melissa Ruffner       F      Powell        OH    US      1:38:28.3 7:31  36  67.1       2        F Open   
10    129 Evan Kauffman         M      Bellefontaine OH    US      1:39:06.5 7:34  14  62.2       1        M 14-14  
11    119 Kristen Huener        F      Dublin        OH    US      1:39:30.3 7:36  39  67.4       3        F Open   
12    28  Ashley Bowen          F      Willshire     OH    US      1:39:35.0 7:36  17  68.7       1        F 17-17  
13    166 ethan Morales         M      Bellefontaine OH    US      1:40:57.4 7:42  14  61.0       2        M 14-14  
14    123 John Iovanisci        M      Beavercreek   OH    US      1:41:23.8 7:44  46  62.1       2        M 40-49  
15    145 Janet Lee             F      Dayton        OH    US      1:42:05.7 7:48  44  68.1       1        F 40-49  
16    47  Brad Contris          M      Harrod        OH    US      1:42:35.6 7:50  49  63.0       3        M 40-49  
17    82  jeremy fisher         M      Wauseon       OH    US      1:46:50.5 8:09  41  56.6       4        M 40-49  
18    201 Leah Sanderson        F      Lima          OH    US      1:47:26.0 8:12  50  69.0       1        F 50-59  
19    112 Jeanne Homan          F      Greenville    OH    US      1:47:32.8 8:13  50  68.9       2        F 50-59  
20    165 JULIA MOORE           F      Fort Loramie  OH    US      1:49:36.9 8:22  39  61.2       1        F 30-39  
21    181 Ashley Pleiman        F      Fort Loramie  OH    US      1:50:45.0 8:27  32  59.0       2        F 30-39  
22    41  Casey Chambers        M      Columbus      OH    US      1:51:38.6 8:31  31  52.3       1        M 30-39  
23    225 Adam Tobias           M      Tipp City     OH    US      1:53:21.1 8:39  39  52.6       2        M 30-39  
24    105 Kelsey Hoehn          F      Columbus      OH    US      1:53:34.3 8:40  22  57.4       1        F 20-29  
25    64  Bruce Davis           M      Matthews      NC    US      1:55:01.6 8:47  60  62.0       1        M 60-69  
26    203 Lindsey Schmiesing    F      Fort Loramie  OH    US      1:55:10.5 8:48  31  56.7       3        F 30-39  
27    231 Angie Vanderhorst     F      Sidney        OH    US      1:55:33.3 8:49  48  62.7       2        F 40-49  
28    20  Daryl Bickford        M      Rockford      IL    US      1:55:35.4 8:49  42  52.7       5        M 40-49  
29    337 Pat Davis             M                                  1:56:16.4 8:53  50  56.0       2        M 50-59  
30    182 Kelly Poeppelman      F      West Chester  OH    US      1:56:23.7 8:53  32  56.2       4        F 30-39  
31    234 Greg Watson           M      Troy          OH    US      1:56:49.9 8:55  49  55.3       6        M 40-49  
32    84  Annie Fox             F      Piqua         OH    US      1:57:32.7 8:58  33  55.7       5        F 30-39  
33    346 Kelly Sawyers         F                                  1:57:35.5 8:59  32  55.6       6        F 30-39  
34    113 Ashtyn Hoover         F      Toledo        OH    US      1:57:38.6 8:59  28  55.4       2        F 20-29  
35    184 Cassie Pohlman        F      New Weston    OH    US      1:57:40.2 8:59  17  58.2       2        F 17-17  
36    94  Rick Gulley           M      Newark        OH    US      1:57:42.9 8:59  42  51.7       7        M 40-49  
37    218 Laurie Stickney       F      Urbana        OH    US      1:57:49.0 9:00  40  57.3       3        F 40-49  
38    374 Becky Puthoff         F      Ft. Loramie   OH    US      1:58:17.9 9:02  43  58.3       4        F 40-49  
39    144 brian Laycock         M      Wilmington    OH    US      1:58:25.3 9:02  40  50.7       8        M 40-49  
40    128 Emily Kahlig          F      Minster       OH    US      1:59:19.0 9:06  17  57.4       3        F 17-17  
41    11  Randy Bashore         M      Greenville    OH    US      2:00:12.4 9:11  67  63.6       2        M 60-69  
42    86  Danny Gilligan        M      Beavercreek                 2:00:30.8 9:12  24  48.4       3        M 20-29  
43    250 Bill Witham           M      Springfield   OH    US      2:00:33.6 9:12  42  50.5       9        M 40-49  
44    215 Kevin Spear           M      Greenville    OH    US      2:01:45.4 9:18  51  54.0       3        M 50-59  
45    177 Brian Patel           M      Troy          OH    US      2:01:48.6 9:18  41  49.6       10       M 40-49  
46    345 Michael Sawyers       M                                  2:01:50.0 9:18  22  47.9       4        M 20-29  
47    142 Kyle Kuta             M      Vine Grove    KY    US      2:01:56.0 9:18  34  48.0       3        M 30-39  
48    65  Cheryl Day            F      Hilliard      OH    US      2:02:13.2 9:20  45  57.4       5        F 40-49  
49    230 Harell Van Norman     M      Beavercreek                 2:02:20.3 9:20  58  57.2       4        M 50-59  
50    45  Bill Cohen            M      Brentwood     TN    US      2:02:24.0 9:21  65  61.2       3        M 60-69  
51    9   Paige Barlow          F      Troy          OH    US      2:02:31.8 9:21  23  53.2       3        F 20-29  
52    87  Julie Goldschmidt     F      Fort Loramie  OH    US      2:02:31.9 9:21  32  53.3       7        F 30-39  
53    29  Lauren Brooks         F      Columbus      OH    US      2:03:08.4 9:24  41  55.1       6        F 40-49  
54    101 Maria Heckman         F      Minster       OH    US      2:03:43.0 9:27  15  57.6       1        F 15-15  
55    18  Kirstin Beyland       F      Dayton        OH    US      2:05:20.3 9:34  24  52.0       4        F 20-29  
56    245 Amy Winner            F      Yorkshire     OH    US      2:07:43.0 9:45  42  53.6       7        F 40-49  
57    39  Joseph Candito        M      Milford       OH    US      2:07:47.4 9:45  63  57.5       4        M 60-69  
58    53  Amanda Cramer         F      Piqua         OH    US      2:08:14.2 9:47  31  50.9       8        F 30-39  
59    228 Barbara Trick         F      Tipp City     OH    US      2:09:26.2 9:53  57  62.5       3        F 50-59  
60    172 Yukie Omichi          F      Columbus      OH    US      2:10:23.1 9:57  39  51.4       9        F 30-39  
61    168 Lauren Murray         F      Powell        OH    US      2:10:53.0 9:59  19  50.7       1        F 18-19  
62    219 Jenny Stiers          F      Cambridge     OH    US      2:11:04.2 10:00 36  50.4       10       F 30-39  
63    114 Melissa Hoying        F      Fort Loramie  OH    US      2:11:15.0 10:01 31  49.7       11       F 30-39  
64    380 Paige Klopfenstein    F                                  2:11:38.0 10:03 23  49.5       5        F 20-29  
65    5   Laura Bade            F      Tipp City     OH    US      2:11:39.1 10:03 53  58.4       4        F 50-59  
66    378 Tim Benjamin          M      Lima          OH    US      2:11:56.1 10:04 42  46.2       11       M 40-49  
67    93  Emily Gulley          F      Newark        OH    US      2:12:09.2 10:05 24  49.3       6        F 20-29  
68    130 Tiffany Kennedy       F      Big Clifty    KY    US      2:12:41.8 10:08 32  49.3       12       F 30-39  
69    77  Becky Evans           F      UrbanaUrbana  OH    US      2:12:54.0 10:09 50  55.8       5        F 50-59  
70    138 Hannah Kramer         F      Osgood        OH    US      2:13:43.1 10:12 17  51.2       4        F 17-17  
71    91  Ron Griffitts         M      Greenville    OH    US      2:14:20.0 10:15 69  58.1       5        M 60-69  
72    17  Abby Bergman          F      Fort Loramie  OH    US      2:16:03.5 10:23 32  48.0       13       F 30-39  
73    6   Mark Bade             M      Tipp City     OH    US      2:16:07.1 10:23 58  51.4       5        M 50-59  
74    125 Brock Jensen          M      Youngstown    OH    US      2:18:15.5 10:33 35  42.4       4        M 30-39  
75    126 Michaella Jensen      F      Youngstown    OH    US      2:18:16.7 10:33 31  47.2       14       F 30-39  
76    247 Whitney Wion          F      Union City    OH    US      2:18:42.4 10:35 30  47.0       15       F 30-39  
77    88  Bradly Gravunder      M      Piqua         OH    US      2:19:12.4 10:38 55  48.9       6        M 50-59  
78    89  Janelle Gravunder     F      Piqua         OH    US      2:19:14.5 10:38 19  47.6       2        F 18-19  
79    2   Andrew Angel          M      Piqua         OH    US      2:19:29.0 10:39 26  41.9       5        M 20-29  
80    36  Maggie Burch          F      Sidney        OH    US      2:20:40.0 10:44 51  53.4       6        F 50-59  
81    40  Rita Candito          F      Cleveland     OH    US      2:22:37.0 10:53 61  59.9       1        F 60-69  
82    25  Amber Bloom           F      Brookville    OH    US      2:23:03.1 10:55 48  50.6       8        F 40-49  
83    202 Ramon Santoyo         M      Spring        TX    US      2:23:53.0 10:59 57  48.2       7        M 50-59  
84    1   Ruth Alexander        F      Piqua         OH    US      2:24:02.0 11:00 35  45.7       16       F 30-39  
85    95  Sarah Gustavson       F      Tipp City     OH    US      2:24:02.3 11:00 37  46.1       17       F 30-39  
86    121 Amanda Hughes         F      Troy          OH    US      2:24:02.4 11:00 33  45.5       18       F 30-39  
87    164 Rachael Mohr          F      Kings Mills   OH    US      2:24:03.3 11:00 45  48.7       9        F 40-49  
88    106 Megan Hoehn           F      Ottawa        OH    US      2:24:09.5 11:00 21  45.3       7        F 20-29  
89    174 Anastasia Paine       F      Piqua         OH    US      2:24:55.3 11:04 50  51.2       7        F 50-59  
90    246 Bailey Winner         F      Yorkshire     OH    US      2:25:09.5 11:05 16  48.1       1        F 16-16  
91    255 Cindy Young           F      Powell        OH    US      2:26:18.0 11:10 47  49.0       10       F 40-49  
92    224 Kendra Thompson       F      Piqua         OH    US      2:26:59.8 11:13 25  44.4       8        F 20-29  
93    136 Melissa Klingler      F      Ada           OH    US      2:27:28.8 11:15 49  49.7       11       F 40-49  
94    76  Colleen Eilola        F      Ada           OH    US      2:27:29.1 11:16 51  50.9       8        F 50-59  
95    122 Vicki Hughes          F      Lima          OH    US      2:28:04.6 11:18 65  61.0       2        F 60-69  
96    171 Amy OConnell          F      Westerville   OH    US      2:28:23.0 11:20 44  46.8       12       F 40-49  
97    161 Maggie McDow          F      Columbus      OH    US      2:28:42.4 11:21 16  47.0       2        F 16-16  
98    160 Dodie McDow           M      Columbus      OH    US      2:28:44.4 11:21 46  42.3       12       M 40-49  
99    79  Jessica Evers         F      Saint Marys   OH    US      2:29:45.9 11:26 35  44.0       19       F 30-39  
100   169 Patty Navin           F      Bluffton      OH    US      2:29:49.9 11:26 57  54.0       9        F 50-59  
101   176 Dawn Pascoe           F      Worthington   OH    US      2:29:54.6 11:27 47  47.8       13       F 40-49  
102   90  Laura Greetham        F      Columbus      OH    US      2:29:55.1 11:27 42  45.6       14       F 40-49  
103   220 Jason Stofel          M      Westerville   OH    US      2:30:04.0 11:27 46  42.0       13       M 40-49  
104   137 Lori Knapschaefer     F      Coldwater     OH    US      2:30:58.4 11:31 28  43.2       9        F 20-29  
105   173 Mark Osterholt        M      Fort Recovery OH    US      2:31:00.2 11:32 57  45.9       8        M 50-59  
106   204 Jessie Schneider      F      Coldwater     OH    US      2:34:15.9 11:47 22  42.3       10       F 20-29  
107   56  Catherine Croxdale    F      Springfield   OH    US      2:34:27.6 11:47 33  42.4       20       F 30-39  
108   258 M. Young              M      Powell        OH    US      2:35:17.9 11:51 11  43.2       1        M 11-11  
109   44  Anonymous Participant F                          US      2:36:33.2 11:57 42  43.7       15       F 40-49  
110   185 Stephanie Pohlman     F      New Weston    OH    US      2:36:58.2 11:59 42  43.6       16       F 40-49  
111   57  Meladie Croy          F      Tiffin        OH    US      2:38:55.7 12:08 40  42.4       17       F 40-49  
112   222 David Stutes          M      Columbus      OH    US      2:39:04.6 12:09 73  51.4       1        M 70-99  
113   199 Steve Romagni         M      Collierville  TN    US      2:40:22.9 12:15 42  38.0       14       M 40-49  
114   21  Robyn Biteman         F      Dayton        OH    US      2:41:26.0 12:19 49  45.4       18       F 40-49  
115   97  Kara Hamby            F      Vandalia      OH    US      2:42:48.5 12:26 23  40.0       11       F 20-29  
116   23  Mindy Black-Watson    F      Troy          OH    US      2:46:35.9 12:43 51  45.0       10       F 50-59  
117   8   Thom Baker            M      Piqua         OH    US      2:46:37.5 12:43 66  45.4       6        M 60-69  
118   216 Holly Speck           F      Fletcher      OH    US      2:47:51.6 12:49 44  41.4       19       F 40-49  
119   12  David Bathgate        M      Huber Heights OH    US      2:50:31.6 13:01 47  37.2       15       M 40-49  
120   163 Greg Miller           M      Sidney        OH    US      2:58:03.7 13:36 48  36.0       16       M 40-49  
121   236 Steve Weaver          M      Dayton        OH    US      3:00:43.0 13:48 64  41.0       7        M 60-69  
122   141 Tonia Kramer          F      Osgood        OH    US      3:01:42.8 13:52 43  37.9       20       F 40-49  
123   3   Howard Back           M      Beavercreek   OH    US      3:31:13.0 16:07 59  33.5       9        M 50-59  
      66  Maria Deacon          F      South Lebanon OH    US                      47                               
      103 Jeanna Heitkamp       F      Maria Stein   OH    US                      36                               
      162 Leanne Meyer          F      Fort Loramie  OH    US                      33                               
      259 Steve Young           M      Powell        OH    US                      47                               


Top Male Finisher - Open
Place Name            Bib Age Overall Gender Location     Time      
===== =============== === === ======= ====== ============ ========= 
1     Blake Guillozet 92  21  1       M      Troy OH US   1:19:05.9 
2     Brian Drapp     332 32  2       M                   1:27:35.6 
3     Mark Feighery   80  59  3       M      Dayton OH US 1:29:01.4 


Top Female Finisher - Open
Place Name             Bib Age Overall Gender Location       Time      
===== ================ === === ======= ====== ============== ========= 
1     Kathryn Williams 240 34  8       F      Hilliard OH US 1:37:35.2 
2     Melissa Ruffner  200 36  9       F      Powell OH US   1:38:28.3 
3     Kristen Huener   119 39  11      F      Dublin OH US   1:39:30.3 


Male Age 11
Place Name     Bib Age Overall Gender Location     Time      
===== ======== === === ======= ====== ============ ========= 
1     M. Young 258 11  108     M      Powell OH US 2:35:17.9 


Male Age 14
Place Name          Bib Age Overall Gender Location            Time      
===== ============= === === ======= ====== =================== ========= 
1     Evan Kauffman 129 14  10      M      Bellefontaine OH US 1:39:06.5 
2     ethan Morales 166 14  13      M      Bellefontaine OH US 1:40:57.4 


Male 20 to 29
Place Name            Bib Age Overall Gender Location      Time      
===== =============== === === ======= ====== ============= ========= 
1     Caleb Evans     78  26  4       M      Urbana OH US  1:33:50.7 
2     Ryan Guglielnii 352 29  6       M                    1:36:43.5 
3     Danny Gilligan  86  24  42      M      Beavercreek   2:00:30.8 


Male 30 to 39
Place Name           Bib Age Overall Gender Location         Time      
===== ============== === === ======= ====== ================ ========= 
1     Casey Chambers 41  31  22      M      Columbus OH US   1:51:38.6 
2     Adam Tobias    225 39  23      M      Tipp City OH US  1:53:21.1 
3     Kyle Kuta      142 34  47      M      Vine Grove KY US 2:01:56.0 


Male 40 to 49
Place Name           Bib Age Overall Gender Location            Time      
===== ============== === === ======= ====== =================== ========= 
1     Doug Warnecke  233 42  5       M      Fort Jennings OH US 1:35:43.2 
2     John Iovanisci 123 46  14      M      Beavercreek OH US   1:41:23.8 
3     Brad Contris   47  49  16      M      Harrod OH US        1:42:35.6 


Male 50 to 59
Place Name        Bib Age Overall Gender Location         Time      
===== =========== === === ======= ====== ================ ========= 
1     Dan homan   111 55  7       M      Greenville OH US 1:37:16.8 
2     Pat Davis   337 50  29      M                       1:56:16.4 
3     Kevin Spear 215 51  44      M      Greenville OH US 2:01:45.4 


Male 60 to 69
Place Name          Bib Age Overall Gender Location         Time      
===== ============= === === ======= ====== ================ ========= 
1     Bruce Davis   64  60  25      M      Matthews NC US   1:55:01.6 
2     Randy Bashore 11  67  41      M      Greenville OH US 2:00:12.4 
3     Bill Cohen    45  65  50      M      Brentwood TN US  2:02:24.0 


Male 70 and Over
Place Name         Bib Age Overall Gender Location       Time      
===== ============ === === ======= ====== ============== ========= 
1     David Stutes 222 73  112     M      Columbus OH US 2:39:04.6 


Female Age 15
Place Name          Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ============= === === ======= ====== ============= ======= 
1     Maria Heckman 101 15  54      F      Minster OH US 2:03:43 


Female Age 16
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ============= === === ======= ====== =============== ========= 
1     Bailey Winner 246 16  90      F      Yorkshire OH US 2:25:09.5 
2     Maggie McDow  161 16  97      F      Columbus OH US  2:28:42.4 


Female Age 17
Place Name           Bib Age Overall Gender Location         Time      
===== ============== === === ======= ====== ================ ========= 
1     Ashley Bowen   28  17  12      F      Willshire OH US  1:39:35.0 
2     Cassie Pohlman 184 17  35      F      New Weston OH US 1:57:40.2 
3     Emily Kahlig   128 17  40      F      Minster OH US    1:59:19.0 


Female 18 to 19
Place Name              Bib Age Overall Gender Location     Time      
===== ================= === === ======= ====== ============ ========= 
1     Lauren Murray     168 19  61      F      Powell OH US 2:10:53.0 
2     Janelle Gravunder 89  19  78      F      Piqua OH US  2:19:14.5 


Female 20 to 29
Place Name          Bib Age Overall Gender Location       Time      
===== ============= === === ======= ====== ============== ========= 
1     Kelsey Hoehn  105 22  24      F      Columbus OH US 1:53:34.3 
2     Ashtyn Hoover 113 28  34      F      Toledo OH US   1:57:38.6 
3     Paige Barlow  9   23  51      F      Troy OH US     2:02:31.8 


Female 30 to 39
Place Name               Bib Age Overall Gender Location           Time      
===== ================== === === ======= ====== ================== ========= 
1     JULIA MOORE        165 39  20      F      Fort Loramie OH US 1:49:36.9 
2     Ashley Pleiman     181 32  21      F      Fort Loramie OH US 1:50:45.0 
3     Lindsey Schmiesing 203 31  26      F      Fort Loramie OH US 1:55:10.5 


Female 40 to 49
Place Name              Bib Age Overall Gender Location     Time      
===== ================= === === ======= ====== ============ ========= 
1     Janet Lee         145 44  15      F      Dayton OH US 1:42:05.7 
2     Angie Vanderhorst 231 48  27      F      Sidney OH US 1:55:33.3 
3     Laurie Stickney   218 40  37      F      Urbana OH US 1:57:49.0 


Female 50 to 59
Place Name           Bib Age Overall Gender Location         Time      
===== ============== === === ======= ====== ================ ========= 
1     Leah Sanderson 201 50  18      F      Lima OH US       1:47:26.0 
2     Jeanne Homan   112 50  19      F      Greenville OH US 1:47:32.8 
3     Barbara Trick  228 57  59      F      Tipp City OH US  2:09:26.2 


Female 60 to 69
Place Name         Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ============ === === ======= ====== =============== ========= 
1     Rita Candito 40  61  81      F      Cleveland OH US 2:22:37.0 
2     Vicki Hughes 122 65  95      F      Lima OH US      2:28:04.6 

Embed Code