Delaware Distance Classic 15K & DEEC 10th Anniversary 5K

Sun October 13, 2019 Wilmington, DE US 19801 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name                   Gender City               State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division  Team Name           
                                                                          Time      Time                Percentage Place                                  
===== ==== ====================== ====== ================== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ========= =================== 
1     1182 Michael Welch          M      Bear               DE    US      18:56.7   18:56.7   6:06  35  70.0       1        M W-Winne                     
2     2254 MJ DAiuto              M      Townsend           DE    US      20:37.0   20:34.4   6:37  14  66.6       1        M 0-19                        
3     2252 Nathan Slyves          M      Hockessin          DE    US      20:49.7   20:49.7   6:42  42  66.7       1        M Masters                     
4     2241 Nancy Welch            F      Bear               DE    US      24:16.7   24:16.7   7:49  31  60.8       1        F W-Winne                     
5     2227 John Organek           M      Bear               DE    US      24:23.0   24:20.1   7:50  41  56.7       1        M 40-49   Bear-Glasgow YMCA   
6     2236 S. Shinoj              M      Chadds Ford        PA    US      25:26.5   24:52.8   8:00  11  60.0       2        M 0-19                        
7     2223 Shinoj Mathew          M      Chadds Ford        PA    US      26:03.2   25:29.2   8:12  38  53.0       1        M 30-39   RubBabyRun          
8     2211 Jill Fenniman          F      Newark             DE    US      26:13.4   25:46.9   8:18  21  57.3       1        F 20-29                       
9     2231 Steven Pinault         M      Allentown          PA    US      26:01.6   25:47.1   8:18  63  63.5       1        M 60-69                       
10    2233 Nick Richter           M      Keene              NH    US      26:14.2   25:47.8   8:18  21  50.3       1        M 20-29                       
11    2224 Caroline Mezzanotte    F      Princeton Junction NJ    US      26:14.9   25:48.8   8:19  21  57.2       2        F 20-29                       
12    2222 Andrew Mason           M      Wilmington         DE    US      26:24.3   25:57.8   8:21  25  50.0       2        M 20-29                       
13    2219 Jane Kovicak           F      Elkton             MD    US      26:26.4   26:26.4   8:31  45  59.4       1        F Masters                     
14    2250 J. Bukartek            M      Newark             DE    US      27:42.1   27:21.4   8:48  7   66.9       3        M 0-19                        
15    2202 Joe Bukartek           M      Newark             DE    US      27:42.5   27:22.2   8:49  36  48.7       2        M 30-39                       
16    2237 Burdon Tyson           M      New Castle         DE    US      27:39.2   27:22.3   8:49  46  52.3       2        M 40-49   Fusion Running Club 
17    2248 Ann Brown              F      Middletown         DE    US      28:50.9   28:32.0   9:11  52  59.2       1        F 50-59   Bear-Glasgow YMCA   
18    2245 Nnamdi Mowete          M      Newark             DE    US      29:19.6   28:47.1   9:16  35  46.1       3        M 30-39                       
19    2235 Amy Santiago           F      Newark             DE    US      29:26.3   29:09.4   9:23  44  53.4       1        F 40-49   Fusion Running Club 
20    2238 Christina Xia          F      Newark             DE    US      30:31.0   29:54.9   9:38  35  49.7       1        F 30-39                       
21    2205 W. Case                M      Newark             DE    US      30:29.7   29:56.9   9:38  11  49.8       4        M 0-19                        
22    2244 Stephen Smith          M      North East         MD    US      30:09.5   29:57.0   9:38  62  54.2       2        M 60-69                       
23    2242 Scott Cooper           M      Wilmington         DE    US      30:20.4   29:57.4   9:39  45  47.5       3        M 40-49                       
24    2226 Amanda Organek         F      Bear               DE    US      30:17.9   30:13.5   9:44  38  49.7       2        F 30-39   Bear-Glasgow YMCA   
25    2251 Melanie Obitz-Bukartek F      Newark             DE    US      31:37.0   31:20.1   10:05 36  47.6       3        F 30-39                       
26    2210 Keri Fausey            F      Middletown         DE    US      32:00.0   31:40.7   10:12 46  50.0       2        F 40-49                       
27    2218 Barry Kirkpatrick      M      Newark             DE    US      32:11.8   31:49.8   10:15 59  49.7       1        M 50-59   Bear-Glasgow YMCA   
28    2232 Brian Rafferty         M      Newark             DE    US      32:19.3   32:01.1   10:18 59  49.5       2        M 50-59                       
29    2204 P. Case                M      Newark             DE    US      33:51.4   33:15.5   10:42 9   49.0       5        M 0-19                        
30    2225 Ling Ngo               F      Wilmington         DE    US      33:54.6   33:20.9   10:44 28  44.3       3        F 20-29                       
31    2203 Mike Case              M      Newark             DE    US      34:04.2   33:32.3   10:48 39  40.6       4        M 30-39                       
32    5451 Patty Webster          F      Jacksonville       FL    US      34:03.3   33:50.4   10:54 30  43.6       4        F 30-39                       
33    2216 Kimberleigh Howard     F      Chesapeake City    MD    US      34:47.2   34:24.2   11:04 33  43.0       5        F 30-39                       
34    2230 Frances Pinault        F      Allentown          PA    US      36:01.3   35:31.0   11:26 62  53.5       1        F 60-69                       
35    2209 Paul Dunsmore IV       M      Bear               DE    US      35:44.8   35:31.2   11:26 14  38.6       6        M 0-19                        
36    2207 Lisa Cowan             F      Kennett Square     PA    US      36:49.5   36:21.6   11:42 56  48.6       2        F 50-59                       
37    2221 Jose Maldonado         M      Wilmington         DE    US      36:53.7   36:32.9   11:46 39  37.3       5        M 30-39                       
38    2214 Danielle Gaines        F      Wilmington         DE    US      36:53.7   36:33.9   11:46 38  41.1       6        F 30-39                       
39    2243 Alyson Wallace         F      Milford            DE    US      37:26.7   37:06.6   11:57 18  40.0       1        F 0-19                        
40    2255 Larry Briggs           M      Newark             DE    US      37:24.1   37:08.5   11:57 58  42.3       3        M 50-59                       
41    2253 Charmaine Dill         F      Townsend           DE    US      37:56.0   37:40.1   12:07 64  51.7       2        F 60-69                       
42    2247 Pamela Lewis           F      Bear               DE    US      39:51.2   39:27.2   12:42 61  47.6       3        F 60-69   Bear-Glasgow YMCA   
43    2240 Tod Berken             M      Safety Harbor      FL    US      39:42.7   39:30.2   12:43 78  50.2       1        M 70-99                       
44    2208 Paul Dunsmore III      M      Bear               DE    US      39:51.6   39:33.5   12:44 51  37.6       4        M 50-59                       
45    2249 Teri McCauley          F      Elkton             MD    US      40:57.8   40:35.0   13:04 62  46.8       4        F 60-69                       
46    2229 Ruthann Papaneri       F      Wilmington         DE    US      41:08.6   40:40.7   13:06 27  36.3       4        F 20-29                       
47    2213 Tashan Fitzgerald      M      Newark             DE    US      41:28.8   41:00.6   13:12 43  34.1       4        M 40-49                       
48    2215 Gerald Herman          M      Wilmington         DE    US      41:54.6   41:19.9   13:18 74  44.6       2        M 70-99                       
49    2217 Debbie Johnson         F      Middletown         DE    US      44:26.8   44:09.2   14:13 60  42.0       5        F 60-69                       
50    2212 Anonymous Participant  F      Newark             DE    US      46:29.1   45:59.7   14:48 42  33.4       3        F 40-49                       
51    2239 Kathy Zdrojewski       F      New Castle         DE    US      47:46.1   47:28.8   15:17 60  39.0       6        F 60-69                       
52    2246 Michelle Dunsmore      F      Wilmington         DE    US      1:00:07.3 59:44.1   19:14 48  27.1       4        F 40-49                       
53    2228 R. Organek             M      Bear               DE    US      1:49:49.5 1:49:23.9 35:13 10  14.2       7        M 0-19    Bear-Glasgow YMCA   


Top Male Finisher - 5K Winner
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location   Time    
===== ============= ==== === ======= ====== ========== ======= 
1     Michael Welch 1182 35  1       M      Bear DE US 18:56.7 


Top Female Finisher - 5K Winner
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location   Time    
===== =========== ==== === ======= ====== ========== ======= 
1     Nancy Welch 2241 31  4       F      Bear DE US 24:16.7 


Top Male Finisher - Masters
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location        Time    
===== ============= ==== === ======= ====== =============== ======= 
1     Nathan Slyves 2252 42  3       M      Hockessin DE US 20:49.7 


Top Female Finisher - Masters
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location     Time    
===== ============ ==== === ======= ====== ============ ======= 
1     Jane Kovicak 2219 45  13      F      Elkton MD US 26:26.4 

Embed Code