Swim to the Moon

Sun August 18, 2019 Gregory, MI US 48137 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                     Gender City               State Country Split Split Finish  Finish Clock   Chip    Pace  Age Age        Division Division Team Name                        
                                                                                 Pace          Pace   Time    Time              Percentage Place                                              
===== === ======================== ====== ================== ===== ======= ===== ===== ======= ====== ======= ======= ===== === ========== ======== ======== ================================ 
1     329 Patricia Clark-Martin    F      Rochester          MI    US                  43:10          43:10   43:10   13:54 54  40.0       1        F                                         
2     208 Justin May               M      Milford            MI    US                  1:00:21        1:00:21 1:00:21 19:25 16  22.0       1        M        Milford HS Boys Swim Team        
3     216 Austin Cabel             M      Saint Charles      IL    US                  1:01:03        1:01:03 1:01:03 19:39 15  22.0       1        M 14-18                                   
4     209 Katherine Pickard        F      East Lansing       MI    US                  1:01:07        1:01:07 1:01:07 19:40 27  24.2       1        F 25-29                                   
5     203 Matthew West             M      Brighton           MI    US                  1:02:52        1:02:52 1:02:52 20:14 41  22.0       1        M        Ann Arbor Masters                
6     460 Rod Gyurke               M      Oregon             OH    US                  1:04:38        1:04:38 1:04:38 20:48 50  22.8       1        M 50-54                                   
7     211 Mike Schuldinger         M      Waterford          MI    US                  1:05:02        1:05:02 1:05:02 20:56 55  23.6       1        M 55-59  Team MAC (Milford Athletic Club) 
8     206 Jeremy Kennedy           M      Ann Arbor          MI    US                  1:06:08        1:06:08 1:06:08 21:17 39  20.6       1        M 35-39  Ann Arbor Masters                
9     213 Elizabeth Williams       F      Carlsbad           CA    US                  1:06:46        1:06:46 1:06:46 21:29 23  22.1       1        F 19-24                                   
10    215 Jay Zawacki              M      Ann Arbor          MI    US                  1:07:11        1:07:11 1:07:11 21:37 38  20.1       2        M 35-39                                   
11    225 Erin Tobias              F      Indianapolis       IN    US                  1:07:56        1:07:56 1:07:56 21:52 38  22.1       1        F 35-39                                   
12    214 Joni Williamson          F      Indianapolis       IN    US                  1:08:09        1:08:09 1:08:09 21:56 35  21.8       2        F 35-39                                   
13    207 Chadwick Steed           M      Huntington Woods   MI    US                  1:08:25        1:08:25 1:08:25 22:01 45  20.8       1        M 45-49                                   
14    248 Ben Reynolds             M      Highland           MI    US                  1:08:57        1:08:57 1:08:57 22:12 15  19.5       2        M 14-18  Milford HS Boys Swim Team        
15    247 Josh Reynolds            M      Highland           MI    US                  1:09:00        1:09:00 1:09:00 22:13 15  19.5       3        M 14-18  Milford HS Boys Swim Team        
16    204 Christopher Wiederecht   M      Royal Oak          MI    US                  1:09:22        1:09:22 1:09:22 22:20 25  18.7       1        M 25-29                                   
17    457 Lou Ann Discon           F                                                   1:09:48        1:09:48 1:09:48 22:28 48  23.2       1        F                                         
18    223 Jorge Gonzalez           M      Rochester Hills    MI    US                  1:09:51        1:09:51 1:09:51 22:29 29  18.6       2        M 25-29                                   
19    260 Andrea Shepard           F      Evanston           IL    US                  1:11:34        1:11:34 1:11:34 23:02 20  20.6       2        F 19-24                                   
20    519 Abigail Ketslakh         F      Ann Arbor          MI    US                  1:12:29        1:12:29 1:12:29 23:20 13  22.2       1        F 0-13                                    
21    295 Holly Georgeson          F      Racine             WI    US                  1:13:41        1:13:41 1:13:41 23:43 32  20.1       1        F 30-34                                   
22    217 Brian Rockwell           M      Auburn Hills       MI    US                  1:13:43        1:13:43 1:13:43 23:44 28  17.6       3        M 25-29                                   
23    212 Karen Spaun              F      Farmington         MI    US                  1:14:13        1:14:13 1:14:13 23:53 52  22.7       1        F 50-54                                   
24    234 David Haggett            M      Palatine           IL    US                  1:15:27        1:15:27 1:15:27 24:17 52  19.9       2        M 50-54  The Hateful Eight                
25    205 Jennifer Korman          F      Ferndale           MI    US                  1:15:52        1:15:52 1:15:52 24:25 37  19.7       3        F 35-39                                   
26    250 Michael Robie            M      Schaumburg         IL    US                  1:15:54        1:15:54 1:15:54 24:26 56  20.4       2        M 55-59  The Hateful Eight                
27    258 Emily Roney              F      Darien             CT    US                  1:16:06        1:16:06 1:16:06 24:30 20  19.4       3        F 19-24                                   
28    210 Jared Hall               M      Indianapolis       IN    US                  1:16:16        1:16:16 1:16:16 24:33 24  17.0       1        M 19-24                                   
29    370 Kate Wiseman             F      Chicago            IL    US                  1:16:36        1:16:36 1:16:36 24:39 24  19.3       4        F 19-24                                   
30    305 Ethan Rothenbuhler       M      Grosse Pointe      MI    US                  1:16:39        1:16:39 1:16:39 24:40 15  17.5       4        M 14-18                                   
31    220 Elyse Schultz            F      Dearborn           MI    US                  1:16:58        1:16:58 1:16:58 24:46 26  19.2       2        F 25-29                                   
32    262 Beth Burkhart            F      Chicago            IL    US                  1:17:06        1:17:06 1:17:06 24:49 39  19.6       4        F 35-39                                   
33    255 Jane Panikkar            F      Saline             MI    US                  1:17:11        1:17:11 1:17:11 24:51 35  19.3       5        F 35-39                                   
34    233 Farrah Timmol            F      Highland           MI    US                  1:17:14        1:17:14 1:17:14 24:52 18  19.2       1        F 14-18  Team MAC (Milford Athletic Club) 
35    221 Dave Oplinger            M      Lapel              IN    US                  1:17:16        1:17:16 1:17:16 24:52 58  20.3       3        M 55-59  NASTI                            
36    458 Matthew Blamy            M      Novi               MI    US                  1:17:32        1:17:32 1:17:32 24:57 47  18.6       2        M 45-49                                   
37    244 Josh Dorfzaun            M      Pittsburgh         PA    US                  1:17:38        1:17:38 1:17:38 24:59 44  18.2       1        M 40-44                                   
38    219 Gaard Arneson            M      Ann Arbor          MI    US                  1:18:03        1:18:03 1:18:03 25:07 68  21.9       1        M 65-69                                   
39    245 Max Brow                 M      Milford            MI    US                  1:18:18        1:18:18 1:18:18 25:12 16  16.9       5        M 14-18  Milford HS Boys Swim Team        
40    229 Seth Sadis               M      Ann Arbor          MI    US                  1:18:23        1:18:23 1:18:23 25:14 55  19.6       4        M 55-59                                   
41    373 Brenda Cartwright        F      Okemos             MI    US                  1:18:24        1:18:24 1:18:24 25:14 56  22.6       1        F 55-59                                   
42    231 Karen Rosinski           F      Garden City        MI    US                  1:19:13        1:19:13 1:19:13 25:30 54  21.8       2        F 50-54  FAST                             
43    226 Mitchell Berman          M      Mentor             OH    US                  1:19:19        1:19:19 1:19:19 25:32 56  19.5       5        M 55-59                                   
44    230 Kristin Burgard          F      Ann Arbor          MI    US                  1:19:22        1:19:22 1:19:22 25:33 47  20.2       1        F 45-49  Ann Arbor Masters                
45    407 Laura Strout             F      Ann Arbor          MI    US                  1:19:55        1:19:55 1:19:55 25:43 26  18.5       3        F 25-29                                   
46    332 Nicole Johnson           F      Bowling Green      OH    US                  1:19:56        1:19:56 1:19:56 25:44 23  18.5       5        F 19-24                                   
47    246 Ryan Novak               M      Milford            MI    US                  1:20:05        1:20:05 1:20:05 25:47 17  16.3       6        M 14-18  Milford HS Boys Swim Team        
48    237 Bruce Robinson           M      Ann Arbor          MI    US                  1:20:10        1:20:10 1:20:10 25:48 49  18.3       3        M 45-49                                   
49    309 Jon Cabel                M      Saint Charles      IL    US                  1:21:13        1:21:13 1:21:13 26:08 46  17.6       4        M 45-49                                   
50    261 David Sing               M      Ann Arbor          MI    US                  1:21:15        1:21:15 1:21:15 26:09 62  20.0       1        M 60-64                                   
51    254 Olivia Olk               F      Chelsea            MI    US                  1:21:40        1:21:40 1:21:40 26:17 14  19.3       2        F 14-18                                   
52    228 Douglas Armstrong        M      Ann Arbor          MI    US                  1:21:41        1:21:41 1:21:41 26:17 50  18.1       3        M 50-54                                   
53    240 Marjorie Verrell         F      Laingsburg         MI    US                  1:21:43        1:21:43 1:21:43 26:18 45  19.2       2        F 45-49                                   
54    218 Taylor Brodbeck          F      Chelsea            MI    US                  1:21:55        1:21:55 1:21:55 26:22 17  18.3       3        F 14-18                                   
55    256 Kathleen Dickinson       F      Grass Lake         MI    US                  1:21:57        1:21:57 1:21:57 26:23 17  18.3       4        F 14-18                                   
56    279 Rachel Haitonic          F      Fremont            OH    US                  1:22:00        1:22:00 1:22:00 26:24 14  19.2       5        F 14-18                                   
57    454 Peter Swanton            M      Canton             MI    US                  1:22:07        1:22:07 1:22:07 26:26 37  16.3       3        M 35-39                                   
58    241 Paul Berman              M      Shaker Heights     OH    US                  1:22:16        1:22:16 1:22:16 26:29 63  19.9       2        M 60-64                                   
59    321 Christine Dolikian       F      Troy               MI    US                  1:22:22        1:22:22 1:22:22 26:31 23  17.9       6        F 19-24                                   
60    377 Jay Little               M      Saline             MI    US                  1:22:30        1:22:30 1:22:30 26:33 53  18.3       4        M 50-54                                   
61    222 Bret Forfar              M      North Branch       MI    US                  1:22:45        1:22:45 1:22:45 26:38 47  17.4       5        M 45-49                                   
62    243 Christopher Smith        M      Highland           MI    US                  1:23:06        1:23:06 1:23:06 26:45 33  15.8       1        M 30-34  Milford HS Boys Swim Team        
63    404 Eric Harding             M      Milford            MI    US                  1:23:09        1:23:09 1:23:09 26:46 17  15.7       7        M 14-18  Milford HS Boys Swim Team        
64    414 Isaac Steinbrunner       M      Brighton           MI    US                  1:23:10        1:23:10 1:23:10 26:46 25  15.6       4        M 25-29                                   
65    239 Laura Pink-Baker         F      Ann Arbor          MI    US                  1:23:27        1:23:27 1:23:27 26:52 50  19.8       3        F 50-54                                   
66    264 Jeannette Stawski        F      Ann Arbor          MI    US                  1:23:34        1:23:34 1:23:34 26:54 41  18.2       1        F 40-44                                   
67    259 Theo Ward                M      Skokie             IL    US                  1:23:36        1:23:36 1:23:36 26:54 20  15.5       2        M 19-24                                   
68    285 Judy Riben               F      West Bloomfield    MI    US                  1:23:56        1:23:56 1:23:56 27:01 50  19.7       4        F 50-54                                   
69    337 Edward Bokros            M      Chelsea            MI    US                  1:24:07        1:24:07 1:24:07 27:04 60  19.0       3        M 60-64                                   
70    422 Bryan Sclabassi          M      Milford            MI    US                  1:24:16        1:24:16 1:24:16 27:07 16  15.7       8        M 14-18  Milford HS Boys Swim Team        
71    273 Travis Roehm             M      Grand Rapids       MI    US                  1:24:26        1:24:26 1:24:26 27:11 34  15.6       2        M 30-34                                   
72    315 Brad Mondrush            M      Milford            MI    US                  1:24:48        1:24:48 1:24:48 27:18 15  15.8       9        M 14-18  Milford HS Boys Swim Team        
73    265 Kirsten Clemans          F      Comstock Park      MI    US                  1:25:00        1:25:00 1:25:00 27:22 25  17.4       4        F 25-29                                   
74    280 Len Fritz                M      Brownstown         MI    US                  1:25:06        1:25:06 1:25:06 27:23 37  15.8       4        M 35-39                                   
75    224 Mike Zwada               M      Royal Oak          MI    US                  1:25:09        1:25:09 1:25:09 27:24 31  15.3       3        M 30-34                                   
76    336 Joanna Krenk             F      Canton             MI    US                  1:25:16        1:25:16 1:25:16 27:27 45  18.4       3        F 45-49                                   
77    278 Renee Rutz               F      Ann Arbor          MI    US                  1:25:47        1:25:47 1:25:47 27:37 56  20.6       2        F 55-59                                   
78    436 Thomas Trenkamp          M      Lansing            MI    US                  1:25:48        1:25:48 1:25:48 27:37 28  15.1       5        M 25-29                                   
79    314 Lori Friesner            F      Fenton             MI    US                  1:25:58        1:25:58 1:25:58 27:40 55  20.3       3        F 55-59  FAST                             
80    343 Jordan Karp              M      Pittsburgh         PA    US                  1:27:00        1:27:00 1:27:00 28:00 46  16.5       6        M 45-49                                   
81    353 Scott Bos                M      Brighton           MI    US                  1:27:02        1:27:02 1:27:02 28:01 28  14.9       6        M 25-29                                   
82    378 Jeff Parent              M      Huntington Woods   MI    US                  1:27:29        1:27:29 1:27:29 28:09 52  17.1       5        M 50-54                                   
83    267 Peder Dahlberg           M      Oak Park           IL    US                  1:27:30        1:27:30 1:27:30 28:10 67  19.4       2        M 65-69                                   
84    311 Rich Hansen              M      Webberville        MI    US                  1:27:38        1:27:38 1:27:38 28:12 37  15.3       5        M 35-39                                   
85    284 Stephen Sinas            M      East Lansing       MI    US                  1:27:41        1:27:41 1:27:41 28:13 35  15.1       6        M 35-39                                   
86    235 Russ Tarnowsky           M      Waterford          MI    US                  1:27:46        1:27:46 1:27:46 28:15 50  16.8       6        M 50-54                                   
87    252 Glenn Hodges             M      Rochester          MI    US                  1:27:56        1:27:56 1:27:56 28:18 52  17.0       7        M 50-54                                   
88    462 Emily McKimmy            F      Royal Oak          MI    US                  1:28:00        1:28:00 1:28:00 28:19 41  17.3       2        F 40-44                                   
89    374 Karen Sanders            F      Okemos             MI    US                  1:28:19        1:28:19 1:28:19 28:26 47  18.1       4        F 45-49                                   
90    322 Barbara Belfore          F      Grosse Pointe Park MI    US                  1:28:22        1:28:22 1:28:22 28:27 56  20.0       4        F 55-59                                   
91    242 Melissa Shaner           F      Toledo             OH    US                  1:28:37        1:28:37 1:28:37 28:31 48  18.2       5        F 45-49                                   
92    400 Charlie Ferro            M      Grand Rapids       MI    US                  1:28:47        1:28:47 1:28:47 28:35 49  16.5       7        M 45-49                                   
93    290 Julia MacLachlan         F      Toledo             OH    US                  1:29:21        1:29:21 1:29:21 28:46 47  17.9       6        F 45-49                                   
94    249 Jacqueline Thorpe        F      Milford            MI    US                  1:29:22        1:29:22 1:29:22 28:46 56  19.8       5        F 55-59  Team MAC (Milford Athletic Club) 
95    304 Jessie Schenk            F      Grosse Pointe Park MI    US                  1:30:06        1:30:06 1:30:06 29:00 46  17.6       7        F 45-49                                   
96    253 Molly Olk                F      Chelsea            MI    US                  1:30:20        1:30:20 1:30:20 29:05 17  16.6       6        F 14-18                                   
97    318 Jill Basydlo             F      Highland           MI    US                  1:30:44        1:30:44 1:30:44 29:12 48  17.8       8        F 45-49  Team MAC (Milford Athletic Club) 
98    444 Eric Brandner            M      West Lafayette     IN    US                  1:30:48        1:30:48 1:30:48 29:14 32  14.4       4        M 30-34                                   
99    461 David Rettell            M      Ann Arbor          MI    US                  1:30:54        1:30:54 1:30:54 29:15 50  16.2       8        M 50-54                                   
100   288 Laurie Stober            F      Yellow Springs     OH    US                  1:31:05        1:31:05 1:31:05 29:19 52  18.5       5        F 50-54                                   
101   428 Joanna Graham            F      Utica              MI    US                  1:31:17        1:31:17 1:31:17 29:23 43  16.9       3        F 40-44                                   
102   257 Anonymous Participant    F      Royal Oak          MI    US                  1:31:53        1:31:53 1:31:53 29:34 46  17.3       9        F 45-49                                   
103   294 Roderick MacLachlan      M      Toledo             OH    US                  1:32:07        1:32:07 1:32:07 29:39 49  15.9       8        M 45-49                                   
104   302 Kyle Zunker              M      Dewitt             MI    US                  1:32:40        1:32:40 1:32:40 29:50 25  14.0       7        M 25-29  Zunkdaddy and the channel 5      
105   251 Ron Fournier             M      Rochester Hills    MI    US                  1:32:48        1:32:48 1:32:48 29:52 58  16.9       6        M 55-59                                   
106   270 Hicham Farabi            M      Commerce Township  MI    US                  1:32:58        1:32:58 1:32:58 29:55 50  15.9       9        M 50-54                                   
107   317 Erin Amos                F      Grosse Pointe      MI    US                  1:33:00        1:33:00 1:33:00 29:56 36  16.0       6        F 35-39  Team MAC (Milford Athletic Club) 
108   236 Tom Scallen              M      Grosse Pointe Park MI    US                  1:33:01        1:33:01 1:33:01 29:56 69  18.6       3        M 65-69                                   
109   303 Kaia Newman              F      Chelsea            MI    US                  1:33:04        1:33:04 1:33:04 29:57 16  16.4       7        F 14-18                                   
110   312 Janet Duncan             F      Ann Arbor          MI    US                  1:33:16        1:33:16 1:33:16 30:01 55  18.7       6        F 55-59                                   
111   300 Joannie Eastridge        F      Brighton           MI    US                  1:33:27        1:33:27 1:33:27 30:05 62  20.3       1        F 60-64  Team MAC (Milford Athletic Club) 
112   307 Charles Parkerson        M      Charlotte          NC    US                  1:33:35        1:33:35 1:33:35 30:07 46  15.3       9        M 45-49                                   
113   325 Arianne Faunt            F      Westland           MI    US                  1:33:40        1:33:40 1:33:40 30:09 42  16.4       4        F 40-44                                   
114   330 John Clifford            M      Dearborn           MI    US                  1:33:43        1:33:43 1:33:43 30:10 52  16.0       10       M 50-54                                   
115   268 Karen Darling            F      Chicago            IL    US                  1:34:21        1:34:21 1:34:21 30:22 41  16.2       5        F 40-44                                   
116   271 Shaun Burgess            M      West Bloomfield    MI    US                  1:34:23        1:34:23 1:34:23 30:23 40  14.5       2        M 40-44                                   
117   380 Alicia Crank             F      Sterling Heights   MI    US                  1:34:44        1:34:44 1:34:44 30:30 30  15.6       2        F 30-34                                   
118   358 Carrie Stralow           F      Rockford           IL    US                  1:34:50        1:34:50 1:34:50 30:31 41  16.1       6        F 40-44                                   
119   293 Jacquie Swanton          F      Saginaw            MI    US                  1:34:55        1:34:55 1:34:55 30:33 52  17.8       6        F 50-54                                   
120   277 Heather Dixon            F      Clarkston          MI    US                  1:35:10        1:35:10 1:35:10 30:38 40  15.9       7        F 40-44                                   
121   292 Kara Priehs              F      Milford            MI    US                  1:35:24        1:35:24 1:35:24 30:42 44  16.3       8        F 40-44                                   
122   269 Margaret Gallihugh       F      Lansing            MI    US                  1:35:38        1:35:38 1:35:38 30:47 55  18.3       7        F 55-59                                   
123   282 David Zedonis            M      Fishers            IN    US                  1:35:58        1:35:58 1:35:58 30:53 57  16.2       7        M 55-59                                   
124   308 Shelly Stempfle          F      Ferndale           MI    US                  1:36:13        1:36:13 1:36:13 30:58 41  15.8       9        F 40-44                                   
125   456 Susan Dziedzic           F      Milan              MI    US                  1:36:38        1:36:38 1:36:38 31:06 49  16.9       10       F 45-49                                   
126   297 STEPHEN CROWELL          M      Brighton           MI    US                  1:36:40        1:36:40 1:36:40 31:07 58  16.3       8        M 55-59                                   
127   372 Sue Hadden               F      Ann Arbor          MI    US                  1:36:58        1:36:58 1:36:58 31:13 62  19.6       2        F 60-64                                   
128   316 George SVEDA             M      Westland           MI    US                  1:37:02        1:37:02 1:37:02 31:14 55  15.8       9        M 55-59  Team MAC (Milford Athletic Club) 
129   331 Joan Remski              F      Dearborn           MI    US                  1:37:19        1:37:19 1:37:19 31:19 48  16.6       11       F 45-49                                   
130   281 Bruce Hubbell            M      Grosse Pointe      MI    US                  1:37:24        1:37:24 1:37:24 31:21 56  15.9       10       M 55-59                                   
131   402 Erika Thompson           F      Northville         MI    US                  1:37:48        1:37:48 1:37:48 31:29 48  16.5       12       F 45-49  Team MAC (Milford Athletic Club) 
132   323 Annie Lowery             F      Clinton Township   MI    US                  1:38:02        1:38:02 1:38:02 31:33 57  18.2       8        F 55-59                                   
133   355 Paula Grech              F      Grosse Pointe      MI    US                  1:38:15        1:38:15 1:38:15 31:37 48  16.5       13       F 45-49                                   
134   286 Martin Wooledge          M      Mason              MI    US                  1:38:29        1:38:29 1:38:29 31:42 53  15.3       11       M 50-54                                   
135   387 Patrick Convery          M      Temperance         MI    US                  1:38:42        1:38:42 1:38:42 31:46 54  15.4       12       M 50-54                                   
136   375 Jackie Mall              F      Ann Arbor          MI    US                  1:38:57        1:38:57 1:38:57 31:51 53  17.3       7        F 50-54                                   
137   357 Kali Bayes               F      Fort Gratiot       MI    US                  1:39:02        1:39:02 1:39:02 31:53 32  14.9       3        F 30-34                                   
138   424 Holly Uecker-Herman      F      Grand Rapids       MI    US                  1:39:15        1:39:15 1:39:15 31:57 59  18.5       9        F 55-59                                   
139   328 Michael Greifenberg      M      Troy               MI    US                  1:39:15        1:39:15 1:39:15 31:57 49  14.7       10       M 45-49                                   
140   335 Jeff Gibbs               M      Toledo             OH    US                  1:39:22        1:39:22 1:39:22 31:59 56  15.5       11       M 55-59                                   
141   291 Katie Glupker            F      Ann Arbor          MI    US                  1:39:30        1:39:30 1:39:30 32:02 33  14.9       4        F 30-34                                   
142   354 Greg Powell              M      Oregon             OH    US                  1:39:43        1:39:43 1:39:43 32:06 52  15.0       13       M 50-54                                   
143   379 Ingrid Crause            F      Ann Arbor          MI    US                  1:39:49        1:39:49 1:39:49 32:08 53  17.1       8        F 50-54                                   
144   333 Renee Small              F      Toledo             OH    US                  1:40:19        1:40:19 1:40:19 32:17 47  15.9       14       F 45-49                                   
145   389 Robert Rossbach          M      Grosse Pointe      MI    US                  1:40:21        1:40:21 1:40:21 32:18 65  16.6       4        M 65-69                                   
146   369 Lauren Gehbauer          F      Sterling Heights   MI    US                  1:40:53        1:40:53 1:40:53 32:28 31  14.6       5        F 30-34                                   
147   344 Nathanael Evans          M      Milford            MI    US                  1:40:59        1:40:59 1:40:59 32:30 46  14.2       11       M 45-49  Team MAC (Milford Athletic Club) 
148   283 Patrick Brown            M      Grass Lake         MI    US                  1:41:13        1:41:13 1:41:13 32:35 44  13.9       3        M 40-44                                   
149   306 Tomoko Gnodtke           F      Okemos             MI    US                  1:41:23        1:41:23 1:41:23 32:38 43  15.3       10       F 40-44                                   
150   342 Colleen Hoffman          F      Canton             MI    US                  1:41:42        1:41:42 1:41:42 32:44 51  16.4       9        F 50-54                                   
151   376 Michelle Howard          F      Monroe             MI    US                  1:41:59        1:41:59 1:41:59 32:50 24  14.5       7        F 19-24                                   
152   346 Scott Thorpe             M      Milford            MI    US                  1:42:28        1:42:28 1:42:28 32:59 59  15.5       12       M 55-59  Team MAC (Milford Athletic Club) 
153   359 Dennis Ward              M      Ypsilanti          MI    US                  1:42:30        1:42:30 1:42:30 32:59 52  14.6       14       M 50-54                                   
154   459 Michal Ovsjannikov       M      Rochester          MI    US                  1:42:35        1:42:35 1:42:35 33:01 50  14.4       15       M 50-54                                   
155   349 David Gerdes             M      Ann Arbor          MI    US                  1:43:28        1:43:28 1:43:28 33:18 52  14.5       16       M 50-54                                   
156   347 Christina Morales        F      Byron Center       MI    US                  1:43:42        1:43:42 1:43:42 33:23 48  15.6       15       F 45-49                                   
157   263 John Flynn               M      Grosse Pointe      MI    US                  1:43:51        1:43:51 1:43:51 33:26 49  14.1       12       M 45-49                                   
158   327 Suzanne Piepszowski      F      Detroit            MI    US                  1:44:11        1:44:11 1:44:11 33:32 53  16.4       10       F 50-54                                   
159   340 Abigail Boonzaaijer      F      Cadillac           MI    US                  1:44:18        1:44:18 1:44:18 33:34 20  14.2       8        F 19-24                                   
160   324 Roger Wotila             M      Cadillac           MI    US                  1:44:43        1:44:43 1:44:43 33:42 70  16.7       1        M 70-74                                   
161   348 James Deren              M      White Lake         MI    US                  1:45:00        1:45:00 1:45:00 33:48 62  15.5       4        M 60-64  Team MAC (Milford Athletic Club) 
162   395 Roberta Routt            F      Brighton           MI    US                  1:45:30        1:45:30 1:45:30 33:57 47  15.2       16       F 45-49  Team MAC (Milford Athletic Club) 
163   455 Marilyn Bradford         F      Highland           MI    US                  1:45:43        1:45:43 1:45:43 34:02 59  17.3       10       F 55-59                                   
164   301 Bruce Bettinghaus        M      Dewitt             MI    US                  1:45:59        1:45:59 1:45:59 34:07 56  14.6       13       M 55-59  Zunkdaddy and the channel 5      
165   296 Stuart Cubbon            M      Toledo             OH    US                  1:47:36        1:47:36 1:47:36 34:38 59  14.7       14       M 55-59                                   
166   351 Whitney Tyner            F      Milford            MI    US                  1:48:04        1:48:04 1:48:04 34:47 40  14.0       11       F 40-44                                   
167   266 Shannon Leary            F      Maumee             OH    US                  1:49:27        1:49:27 1:49:27 35:14 28  13.5       5        F 25-29                                   
168   319 Marilyn Reichenbach      F      Brighton           MI    US                  1:49:34        1:49:34 1:49:34 35:16 61  17.1       3        F 60-64  Team MAC (Milford Athletic Club) 
169   435 Rob Simon                M      Maumee             OH    US                  1:50:00        1:50:00 1:50:00 35:24 56  14.0       15       M 55-59                                   
170   423 Lisa Pollack             F      Northville         MI    US                  1:51:08        1:51:08 1:51:08 35:46 50  14.9       11       F 50-54  Team MAC (Milford Athletic Club) 
171   396 Paula Page               F      Brighton           MI    US                  1:51:12        1:51:12 1:51:12 35:48 54  15.5       12       F 50-54  Team MAC (Milford Athletic Club) 
172   386 Tim Ward                 M      Port Huron         MI    US                  1:52:08        1:52:08 1:52:08 36:06 57  13.9       16       M 55-59                                   
173   451 Kaylee Dasher            F      Schofield          WI    US                  1:52:19        1:52:19 1:52:19 36:09 15  13.8       8        F 14-18                                   
174   391 Steven Kineman           M      Charlotte          MI    US                  1:52:53        1:52:53 1:52:53 36:20 57  13.8       17       M 55-59                                   
175   397 Hong Weng                F      south lyon         MI    US                  1:52:58        1:52:58 1:52:58 36:22 34  13.1       6        F 30-34  Team MAC (Milford Athletic Club) 
176   390 Marty Ackley             M      DeWitt             MI    US                  1:53:47        1:53:47 1:53:47 36:37 60  14.0       5        M 60-64                                   
177   447 DALE WILLIAMS            M      Troy               MI    US                  1:54:46        1:54:46 1:54:46 36:56 50  12.9       17       M 50-54                                   
178   339 Gregory Armand           M      Bolingbrook        IL    US                  1:55:13        1:55:13 1:55:13 37:05 53  13.1       18       M 50-54                                   
179   432 Ellen Tober              F      Paw Paw            MI    US                  1:55:26        1:55:26 1:55:26 37:09 45  13.6       17       F 45-49                                   
180   446 Josephine Muscato        F      Pinckney           MI    US                  1:55:46        1:55:46 1:55:46 37:16 19  12.8       9        F 19-24                                   
181   393 Julia Shildmyer-Heighway F      Indianapolis       IN    US                  1:55:50        1:55:50 1:55:50 37:17 53  14.7       13       F 50-54  NASTI                            
182   405 PRISCILLA WATTS          F      MilfordD           MI    US                  1:56:42        1:56:42 1:56:42 37:34 61  16.1       4        F 60-64  Team MAC (Milford Athletic Club) 
183   426 Robie Wagester           F      North Branch       MI    US                  1:56:44        1:56:44 1:56:44 37:34 66  17.1       1        F 65-69                                   
184   361 Brad Eastridge           M      Brighton           MI    US                  1:57:12        1:57:12 1:57:12 37:43 66  14.3       5        M 65-69  Team MAC (Milford Athletic Club) 
185   418 Jim Stewart              M      Mason              MI    US                  1:57:59        1:57:59 1:57:59 37:59 44  12.0       4        M 40-44                                   
186   381 Kendra Carroll           F      Lambertville       MI    US                  1:58:08        1:58:08 1:58:08 38:01 44  13.2       12       F 40-44                                   
187   360 Susan Soltis             F      Plainfield         IL    US                  1:58:16        1:58:16 1:58:16 38:04 55  14.8       11       F 55-59                                   
188   413 Ken Wetstein             M      Defiance           OH    US                  1:58:27        1:58:27 1:58:27 38:08 47  12.2       13       M 45-49                                   
189   326 David Anderson           M      Fort Gratiot       MI    US                  1:58:42        1:58:42 1:58:42 38:12 45  12.0       14       M 45-49                                   
190   287 Tadd Klettner            M      Marysville         MI    US                  1:59:10        1:59:10 1:59:10 38:21 51  12.5       19       M 50-54                                   
191   431 Patricia Johnson         F      Saginaw            MI    US                  1:59:13        1:59:13 1:59:13 38:22 55  14.7       12       F 55-59  TEAM ATP                         
192   442 Michael Mclaren          M      Beaverton          MI    US                  1:59:23        1:59:23 1:59:23 38:26 36  11.2       7        M 35-39                                   
193   443 William Mclaren          M      Berkley            MI    US                  1:59:25        1:59:25 1:59:25 38:26 39  11.4       8        M 35-39                                   
194   394 Dale Thibodeau           M      Brighton           MI    US                  1:59:28        1:59:28 1:59:28 38:27 67  14.2       6        M 65-69  Team MAC (Milford Athletic Club) 
195   408 William Moran            M      Milan              MI    US                  1:59:32        1:59:32 1:59:32 38:28 61  13.5       6        M 60-64                                   
196   320 Erica Henderson          F      Lapeer             MI    US                  2:00:11        2:00:11 2:00:11 38:41 25  12.3       6        F 25-29                                   
197   401 Barb Johnston            F      Commerce Township  MI    US                  2:00:30        2:00:30 2:00:30 38:47 50  13.7       14       F 50-54                                   
198   403 Susan Haapaniemi         F      Farmington         MI    US                  2:01:35        2:01:35 2:01:35 39:08 61  15.4       5        F 60-64  Team MAC (Milford Athletic Club) 
199   419 Herman Arrivillaga       M      Indianapolis       IN    US                  2:02:48        2:02:48 2:02:48 39:32 51  12.1       20       M 50-54  NASTI                            
200   445 Angeline Muscato         F      Pinckney           MI    US                  2:03:21        2:03:21 2:03:21 39:42 42  12.4       13       F 40-44                                   
201   341 Jean Bolley              F      Bath               MI    US                  2:04:24        2:04:24 2:04:24 40:02 65  15.9       2        F 65-69                                   
202   398 Denys De Castilhos       M      Lansing            MI    US                  2:04:41        2:04:41 2:04:41 40:08 56  12.4       18       M 55-59                                   
203   425 Steve Heithoff           M      Port Huron         MI    US                  2:05:26        2:05:26 2:05:26 40:22 62  12.9       7        M 60-64                                   
204   399 Danita Milbeck           F      Dearborn           MI    US                  2:05:31        2:05:31 2:05:31 40:24 58  14.4       13       F 55-59                                   
205   382 Amber Trepkowski         F      Sterling Heights   MI    US                  2:05:53        2:05:53 2:05:53 40:31 32  11.7       7        F 30-34                                   
206   299 Scott Greene             M      Ann Arbor          MI    US                  2:07:48        2:07:48 2:07:48 41:08 41  10.8       5        M 40-44  FAST                             
207   439 Cynthia Erickson         F      East Lansing       MI    US                  2:10:03        2:10:03 2:10:03 41:52 63  14.8       6        F 60-64  Playmakers                       
208   202 Laura Stade              F      Emmett             MI    US                  2:10:50        2:10:50 2:10:50 42:07 46  12.1       18       F 45-49                                   
209   417 James Bixler             M      Saint Clair        MI    US                  2:11:05        2:11:05 2:11:05 42:11 56  11.8       19       M 55-59                                   
210   367 Dan Miller               M      Birmingham         MI    US                  2:11:56        2:11:56 2:11:56 42:28 50  11.2       21       M 50-54                                   
211   365 Greg Zunker              M      Dewitt             MI    US                  2:14:11        2:14:11 2:14:11 43:11 53  11.3       22       M 50-54  Zunkdaddy and the channel 5      
212   448 Mary Kay Gavitt          F      Grand Ledge        MI    US                  2:15:57        2:15:57 2:15:57 43:45 61  13.8       7        F 60-64                                   
213   362 Anthony Colarossi        M      Dewitt             MI    US                  2:16:41        2:16:41 2:16:41 44:00 54  11.1       23       M 50-54  Zunkdaddy and the channel 5      
214   433 Jackie Giusti            F      South Lyon         MI    US                  2:20:58        2:20:58 2:20:58 45:22 50  11.7       15       F 50-54                                   
215   420 Karen Creaser            F      Grand Ledge        MI    US                  2:26:06        2:26:06 2:26:06 47:02 55  12.0       14       F 55-59                                   
216   434 Eleanor Defever          F      Livonia            MI    US                  2:27:21        2:27:21 2:27:21 47:26 70  14.3       1        F 70-74  Team MAC (Milford Athletic Club) 
217   438 Veronica Jackson         F      Lansing            MI    US                  2:27:48        2:27:48 2:27:48 47:34 57  12.1       15       F 55-59                                   
218   352 David Drain              M      Lowell             MI    US                  2:28:12        2:28:12 2:28:12 47:42 58  10.6       20       M 55-59                                   
219   449 Mary Little              F      Metamora           MI    US                  2:32:01        2:32:01 2:32:01 48:56 56  11.6       16       F 55-59                                   
220   416 Barbara Corn             F      Warren             MI    US                  2:33:21        2:33:21 2:33:21 49:22 58  11.8       17       F 55-59                                   
221   363 Dave Colarossi           M      New York           NY    US                  2:43:31        2:43:31 2:43:31 52:38 48  8.9        15       M 45-49  Zunkdaddy and the channel 5      


Top Male Finisher - Open
Place Name       Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ========== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Justin May 208 16  2       M      Milford MI US 1:00:21 


Top Female Finisher - Open
Place Name                  Bib Age Overall Gender Location        Time  
===== ===================== === === ======= ====== =============== ===== 
1     Patricia Clark-Martin 329 54  1       F      Rochester MI US 43:10 


Top Male Finisher - Masters
Place Name         Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ============ === === ======= ====== ============== ======= 
1     Matthew West 203 41  5       M      Brighton MI US 1:02:52 


Top Female Finisher - Masters
Place Name           Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ============== === === ======= ====== ======== ======= 
1     Lou Ann Discon 457 48  17      F               1:09:48 


Male 14 to 18
Place Name          Bib Age Overall Gender Location            Time    
===== ============= === === ======= ====== =================== ======= 
1     Austin Cabel  216 15  3       M      Saint Charles IL US 1:01:03 
2     Ben Reynolds  248 15  14      M      Highland MI US      1:08:57 
3     Josh Reynolds 247 15  15      M      Highland MI US      1:09:00 


Male 19 to 24
Place Name       Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ========== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Jared Hall 210 24  28      M      Indianapolis IN US 1:16:16 
2     Theo Ward  259 20  67      M      Skokie IL US       1:23:36 


Male 25 to 29
Place Name                   Bib Age Overall Gender Location              Time    
===== ====================== === === ======= ====== ===================== ======= 
1     Christopher Wiederecht 204 25  16      M      Royal Oak MI US       1:09:22 
2     Jorge Gonzalez         223 29  18      M      Rochester Hills MI US 1:09:51 
3     Brian Rockwell         217 28  22      M      Auburn Hills MI US    1:13:43 


Male 30 to 34
Place Name              Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ================= === === ======= ====== ================== ======= 
1     Christopher Smith 243 33  62      M      Highland MI US     1:23:06 
2     Travis Roehm      273 34  71      M      Grand Rapids MI US 1:24:26 
3     Mike Zwada        224 31  75      M      Royal Oak MI US    1:25:09 


Male 35 to 39
Place Name           Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Jeremy Kennedy 206 39  8       M      Ann Arbor MI US 1:06:08 
2     Jay Zawacki    215 38  10      M      Ann Arbor MI US 1:07:11 
3     Peter Swanton  454 37  57      M      Canton MI US    1:22:07 


Male 40 to 44
Place Name          Bib Age Overall Gender Location              Time    
===== ============= === === ======= ====== ===================== ======= 
1     Josh Dorfzaun 244 44  37      M      Pittsburgh PA US      1:17:38 
2     Shaun Burgess 271 40  116     M      West Bloomfield MI US 1:34:23 
3     Patrick Brown 283 44  148     M      Grass Lake MI US      1:41:13 


Male 45 to 49
Place Name           Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== ============== === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Chadwick Steed 207 45  13      M      Huntington Woods MI US 1:08:25 
2     Matthew Blamy  458 47  36      M      Novi MI US             1:17:32 
3     Bruce Robinson 237 49  48      M      Ann Arbor MI US        1:20:10 


Male 50 to 54
Place Name              Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ================= === === ======= ====== =============== ======= 
1     Rod Gyurke        460 50  6       M      Oregon OH US    1:04:38 
2     David Haggett     234 52  24      M      Palatine IL US  1:15:27 
3     Douglas Armstrong 228 50  52      M      Ann Arbor MI US 1:21:41 


Male 55 to 59
Place Name             Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Mike Schuldinger 211 55  7       M      Waterford MI US  1:05:02 
2     Michael Robie    250 56  26      M      Schaumburg IL US 1:15:54 
3     Dave Oplinger    221 58  35      M      Lapel IN US      1:17:16 


Male 60 to 64
Place Name          Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ============= === === ======= ====== ==================== ======= 
1     David Sing    261 62  50      M      Ann Arbor MI US      1:21:15 
2     Paul Berman   241 63  58      M      Shaker Heights OH US 1:22:16 
3     Edward Bokros 337 60  69      M      Chelsea MI US        1:24:07 


Male 65 to 69
Place Name           Bib Age Overall Gender Location                 Time    
===== ============== === === ======= ====== ======================== ======= 
1     Gaard Arneson  219 68  38      M      Ann Arbor MI US          1:18:03 
2     Peder Dahlberg 267 67  83      M      Oak Park IL US           1:27:30 
3     Tom Scallen    236 69  108     M      Grosse Pointe Park MI US 1:33:01 


Male 70 to 74
Place Name         Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ============ === === ======= ====== ============== ======= 
1     Roger Wotila 324 70  160     M      Cadillac MI US 1:44:43 


Female 13 and under
Place Name             Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ================ === === ======= ====== =============== ======= 
1     Abigail Ketslakh 519 13  20      F      Ann Arbor MI US 1:12:29 


Female 14 to 18
Place Name            Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== =============== === === ======= ====== ============== ======= 
1     Farrah Timmol   233 18  34      F      Highland MI US 1:17:14 
2     Olivia Olk      254 14  51      F      Chelsea MI US  1:21:40 
3     Taylor Brodbeck 218 17  54      F      Chelsea MI US  1:21:55 


Female 19 to 24
Place Name               Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ================== === === ======= ====== ============== ======= 
1     Elizabeth Williams 213 23  9       F      Carlsbad CA US 1:06:46 
2     Andrea Shepard     260 20  19      F      Evanston IL US 1:11:34 
3     Emily Roney        258 20  27      F      Darien CT US   1:16:06 


Female 25 to 29
Place Name              Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ================= === === ======= ====== ================== ======= 
1     Katherine Pickard 209 27  4       F      East Lansing MI US 1:01:07 
2     Elyse Schultz     220 26  31      F      Dearborn MI US     1:16:58 
3     Laura Strout      407 26  45      F      Ann Arbor MI US    1:19:55 


Female 30 to 34
Place Name            Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== =============== === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Holly Georgeson 295 32  21      F      Racine WI US           1:13:41 
2     Alicia Crank    380 30  117     F      Sterling Heights MI US 1:34:44 
3     Kali Bayes      357 32  137     F      Fort Gratiot MI US     1:39:02 


Female 35 to 39
Place Name            Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Erin Tobias     225 38  11      F      Indianapolis IN US 1:07:56 
2     Joni Williamson 214 35  12      F      Indianapolis IN US 1:08:09 
3     Jennifer Korman 205 37  25      F      Ferndale MI US     1:15:52 


Female 40 to 44
Place Name              Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ================= === === ======= ====== =============== ======= 
1     Jeannette Stawski 264 41  66      F      Ann Arbor MI US 1:23:34 
2     Emily McKimmy     462 41  88      F      Royal Oak MI US 1:28:00 
3     Joanna Graham     428 43  101     F      Utica MI US     1:31:17 


Female 45 to 49
Place Name             Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Kristin Burgard  230 47  44      F      Ann Arbor MI US  1:19:22 
2     Marjorie Verrell 240 45  53      F      Laingsburg MI US 1:21:43 
3     Joanna Krenk     336 45  76      F      Canton MI US     1:25:16 


Female 50 to 54
Place Name             Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ================ === === ======= ====== ================= ======= 
1     Karen Spaun      212 52  23      F      Farmington MI US  1:14:13 
2     Karen Rosinski   231 54  42      F      Garden City MI US 1:19:13 
3     Laura Pink-Baker 239 50  65      F      Ann Arbor MI US   1:23:27 


Female 55 to 59
Place Name              Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ================= === === ======= ====== =============== ======= 
1     Brenda Cartwright 373 56  41      F      Okemos MI US    1:18:24 
2     Renee Rutz        278 56  77      F      Ann Arbor MI US 1:25:47 
3     Lori Friesner     314 55  79      F      Fenton MI US    1:25:58 


Female 60 to 64
Place Name                Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== =================== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Joannie Eastridge   300 62  111     F      Brighton MI US  1:33:27 
2     Sue Hadden          372 62  127     F      Ann Arbor MI US 1:36:58 
3     Marilyn Reichenbach 319 61  168     F      Brighton MI US  1:49:34 


Female 65 to 69
Place Name           Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Robie Wagester 426 66  183     F      North Branch MI US 1:56:44 
2     Jean Bolley    341 65  201     F      Bath MI US         2:04:24 


Female 70 to 74
Place Name            Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== =============== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Eleanor Defever 434 70  216     F      Livonia MI US 2:27:21 

Embed Code