Trail Hog half marathon

Sun December 1, 2019 Venice, FL US 34292 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                  Gender City             State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division 
                                                                      Time      Time                Percentage Place             
===== === ===================== ====== ================ ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ======== 
1     237 Eric Barbara          M      Tampa            FL    US      1:37:20.3 1:37:20.3 7:26  31  60.0       1        M OA     
2     245 David Browne          M                                     1:37:41.5 1:37:41.5 7:27  55  69.7       1        M M      
3     221 Michael Meinert       M      Sarasota         FL    US      1:38:13.6 1:38:13.6 7:30  47  64.6       1        M 45-49  
4     247 Reinhad Otto          M                                     1:40:09.8 1:40:09.8 7:39  32  58.3       1        M 30-34  
5     204 Michael Giampino      M      Venice           FL    US      1:42:32.9 1:42:32.9 7:50  42  59.4       1        M 40-44  
6     246 Brad Darke            M                                     1:44:33.1 1:44:33.1 7:59  50  62.3       1        M GM     
7     209 Juliette Sailland     F      Miami            FL    US      1:45:47.6 1:45:47.6 8:05  31  61.7       1        F OA     
8     216 Juan Hidalgo          M      North Port       FL    US      1:49:54.2 1:49:54.2 8:23  53  60.9       1        M 50-54  
9     224 Sally Libonati        F      Rotonda West     FL    US      1:52:27.9 1:52:27.9 8:35  41  60.4       1        F M      
10    217 James Nici            M      Naples           FL    US      1:53:20.6 1:53:20.6 8:39  48  56.5       2        M 45-49  
11    218 Fara Singer           F      Naples           FL    US      1:53:56.5 1:53:56.5 8:42  46  62.2       1        F 45-49  
12    193 Jessica Oldfather     F      Sarasota         FL    US      1:55:49.0 1:55:49.0 8:50  38  57.6       1        F 35-39  
13    228 Melissa Henry         F      Orlando          FL    US      1:56:47.2 1:56:47.2 8:55  29  55.8       1        F 25-29  
14    248 Ron Grinnell          M                                     1:56:47.4 1:56:47.4 8:55  64  63.5       1        M SGM    
15    240 Rafael Souza          M      Miami            FL    US      1:58:18.8 1:58:18.8 9:02  38  50.2       1        M 35-39  
16    241 Dennis Thompson       M      Venice           FL    US      1:58:26.2 1:58:26.2 9:02  61  60.8       1        M 60-64  
17    188 Peter Woodworth       M      Fort Myers       FL    US      1:58:54.7 1:58:54.7 9:05  28  49.1       1        M 25-29  
18    192 Tom Treend            M      Nokomis          FL    US      1:59:54.3 1:59:54.3 9:09  66  63.1       1        M 65-69  
19    199 Kathy Hendricks       F      Venice           FL    US      2:01:34.0 2:01:34.0 9:17  49  60.3       2        F 45-49  
20    233 Dustin Adair          M      Gainesville      FL    US      2:01:35.8 2:01:35.8 9:17  33  48.1       2        M 30-34  
21    229 Kara Crenshaw         F      Sarasota         FL    US      2:03:13.4 2:03:13.4 9:24  22  52.9       1        F 20-24  
22    234 Chris Wagner          M      Port Charlotte   FL    US      2:05:10.4 2:05:10.4 9:33  57  55.4       1        M 55-59  
23    226 Carly Skonicki        F      Saint Petersburg FL    US      2:06:08.6 2:06:08.6 9:38  27  51.7       2        F 25-29  
24    227 Lisa Wimmers          F      Saint Petersburg FL    US      2:06:09.0 2:06:09.0 9:38  35  52.2       2        F 35-39  
25    244 Brad Lawrence         M                                     2:06:30.6 2:06:30.6 9:39  32  46.2       3        M 30-34  
26    225 Scott Parrish         M      Sarasota         FL    US      2:07:45.7 2:07:45.7 9:45  58  54.8       2        M 55-59  
27    195 JOYCE DELACOUR        F      Bradenton        FL    US      2:11:52.8 2:11:52.8 10:04 55  59.8       1        F GM     
28    208 Yohann Tschudi        M      Miami            FL    US      2:13:43.4 2:13:43.4 10:12 34  43.8       4        M 30-34  
29    189 Shelby Morgan         F      Fort Myers       FL    US      2:13:46.7 2:13:46.7 10:13 24  48.7       2        F 20-24  
30    205 Alyssa Vanstone       F      Sarasota         FL    US      2:13:53.4 2:13:53.4 10:13 39  50.1       3        F 35-39  
31    190 Scott Guy             M      Venice           FL    US      2:14:03.1 2:14:03.1 10:14 58  52.2       3        M 55-59  
32    223 Barbie Treend         F      Nokomis          FL    US      2:15:41.4 2:15:41.4 10:21 60  62.1       1        F SGM    
33    194 JOAN WINTERS          F      Dover            DE    US      2:16:01.5 2:16:01.5 10:23 55  58.0       1        F 55-59  
34    236 Doug Clinger          M      Auburndale       FL    US      2:18:34.6 2:18:34.6 10:35 56  49.6       4        M 55-59  
35    243 Olga Triola           F      North Port       FL    US      2:18:36.2 2:18:36.2 10:35 38  48.1       4        F 35-39  
36    242 Heather Watt          F      Sarasota         FL    US      2:19:01.9 2:19:01.9 10:37 28  46.9       3        F 25-29  
37    251 Doris Brust           F                                     2:23:20.7 2:23:20.7 10:57 41  47.4       1        F 40-44  
38    250 Eric Bruit            M                                     2:23:21.4 2:23:21.4 10:57 42  42.5       2        M 40-44  
39    252 Joseph Brielmann      M      Lakewood Ranch   FL    US      2:24:15.7 2:24:15.7 11:01 46  43.6       3        M 45-49  
40    207 Robert Snyder         M      Bradenton        FL    US      2:30:29.4 2:30:29.4 11:29 66  50.3       2        M 65-69  
41    212 Dominic Richards      M      Sarasota         FL    US      2:30:43.9 2:30:43.9 11:30 22  38.7       1        M 20-24  
42    238 Chuck Metras          M      Bradenton        FL    US      2:30:48.1 2:30:48.1 11:31 56  45.6       5        M 55-59  
43    239 Ann Duchac            F      Tampa            FL    US      2:32:11.6 2:32:11.6 11:37 51  49.3       1        F 50-54  
44    201 Steven Kriegshaber    M      Bradenton        FL    US      2:32:40.5 2:32:40.5 11:39 67  50.1       3        M 65-69  
45    200 Anonymous Participant M      Glendale         WI    US      2:32:41.2 2:32:41.2 11:39 64  48.6       2        M 60-64  
46    235 Sara Broeker          F      North Port       FL    US      2:34:46.3 2:34:46.3 11:49 50  47.9       2        F 50-54  
47    210 Eileen Charlett       F      Aurora           CO    US      2:35:18.7 2:35:18.7 11:51 60  54.2       1        F 60-64  
48    198 Christine Tenney      F      Punta Gorda      FL    US      2:35:20.4 2:35:20.4 11:51 49  47.2       3        F 45-49  
49    211 Lorraine Ross         F      Punta Gorda      FL    US      2:40:18.1 2:40:18.1 12:14 55  49.2       2        F 55-59  
50    230 Mary Strait           F      Port Charlotte   FL    US      2:40:27.5 2:40:27.5 12:15 46  44.2       4        F 45-49  
51    203 Brian Winburn         M      Indialantic      FL    US      2:47:00.7 2:47:00.7 12:45 26  35.0       2        M 25-29  
52    206 Michelle Frantz       F      Rotonda West     FL    US      2:51:39.8 2:51:39.8 13:06 50  43.2       3        F 50-54  
53    214 Yulinar Sproat        F      Englewood        FL    US      2:51:42.0 2:51:42.0 13:06 54  45.4       4        F 50-54  
54    222 Joseph Marchand       M      Port Charlotte   FL    US      2:56:30.5 2:56:30.5 13:28 75  47.7       1        M VM     
55    213 Emily Gibb            F      Port Charlotte   FL    US      3:31:58.0 3:31:58.0 16:11 37  31.3       5        F 35-39  


Top Male Finisher - Overall
Place Name         Bib Age Overall Gender Location    Time      
===== ============ === === ======= ====== =========== ========= 
1     Eric Barbara 237 31  1       M      Tampa FL US 1:37:20.3 


Top Female Finisher - Overall
Place Name              Bib Age Overall Gender Location    Time      
===== ================= === === ======= ====== =========== ========= 
1     Juliette Sailland 209 31  7       F      Miami FL US 1:45:47.6 


Top Male Finisher - Masters
Place Name         Bib Age Overall Gender Location Time      
===== ============ === === ======= ====== ======== ========= 
1     David Browne 245 55  2       M               1:37:41.5 


Top Female Finisher - Masters
Place Name           Bib Age Overall Gender Location           Time      
===== ============== === === ======= ====== ================== ========= 
1     Sally Libonati 224 41  9       F      Rotonda West FL US 1:52:27.9 


Top Male Finisher - Grand Maters
Place Name       Bib Age Overall Gender Location Time      
===== ========== === === ======= ====== ======== ========= 
1     Brad Darke 246 50  6       M               1:44:33.1 


Top Female Finisher - Grand Maters
Place Name           Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ============== === === ======= ====== =============== ========= 
1     JOYCE DELACOUR 195 55  27      F      Bradenton FL US 2:11:52.8 


Top Male Finisher - Senior Masters
Place Name         Bib Age Overall Gender Location Time      
===== ============ === === ======= ====== ======== ========= 
1     Ron Grinnell 248 64  14      M               1:56:47.4 


Top Female Finisher - Senior Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location      Time      
===== ============= === === ======= ====== ============= ========= 
1     Barbie Treend 223 60  32      F      Nokomis FL US 2:15:41.4 


Top Male Finisher - Vetran Masters
Place Name            Bib Age Overall Gender Location             Time      
===== =============== === === ======= ====== ==================== ========= 
1     Joseph Marchand 222 75  54      M      Port Charlotte FL US 2:56:30.5 

Embed Code