Lennox Firecracker Road Race

Thu July 4, 2019 Lennox, SD US 57039 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                 Gender City        State Country Clock   Chip    Pace  Age Age        Division Division 
                                                                Time    Time              Percentage Place             
===== === ==================== ====== =========== ===== ======= ======= ======= ===== === ========== ======== ======== 
1         Will Brockmueller    M      brandon     SD    US      15:38.3 15:38.3 5:02  23  83.0       1        M        
2         Tyler Boltjes        M      Beresford   SD    US      16:22.0 16:22.0 5:16  36  81.5       1        M 29-39  
3         Travis Boltjes       M      Sioux Falls SD    US      16:43.6 16:43.6 5:23  36  79.7       2        M 29-39  
4     462 Gabriel Peters       M                                16:55.5 16:55.5 5:26  16  78.3       1        M 15-18  
5         Gabe Smith           M      Hartford    SD    US      19:39.6 19:39.6 6:19  17  66.5       2        M 15-18  
6     413 Cody Sargent         M                                19:50.3 19:50.3 6:23  32  65.9       3        M 29-39  
7     445 Nick Eli             M                                20:04.3 20:04.3 6:27  17  65.2       3        M 15-18  
8     444 Scott Eli            M                                20:04.7 20:04.7 6:27  41  68.7       1        M        
9         Camden Wulf          M      Lennox      SD    US      20:05.8 20:05.8 6:28  14  68.2       1        M 0-14   
10    460 Rodrigo Balmauda     M                                20:27.9 20:27.9 6:35  17  63.9       4        M 15-18  
11    436 Erica Westerman      F                                21:10.9 21:10.9 6:49  18  70.0       1        F        
12    461 Sam Maxwell          M                                21:26.8 21:26.8 6:54  18  60.5       5        M 15-18  
13        Summer Smith         F      Hartford    SD    US      21:28.5 21:28.5 6:54  19  68.8       1        F 19-28  
14        Holden Wagner        M      Lennox      SD    US      21:28.9 21:28.9 6:54  14  63.8       2        M 0-14   
15    450 Josh Arlk            M                                21:31.7 21:31.7 6:55  14  63.6       3        M 0-14   
16        Jason Busch          M      Norfolk     NE    US      21:39.2 21:39.2 6:58  41  63.7       1        M 40-50  
17        Joe Brockmueller     M      brandon     SD    US      21:40.8 21:40.8 6:58  51  68.6       1        M 51-61  
18        Jim Lemonds          M      Sioux Falls SD    US      22:13.7 22:13.7 7:09  54  68.5       2        M 51-61  
19        S. Swanson           M      Lennox      SD    US      22:27.0 22:27.0 7:13  9   72.5       4        M 0-14   
20        Job Goodale          M      Lennox      SD    US      22:27.0 22:27.0 7:13  17  58.3       6        M 15-18  
21        Spencer Wrightsman   M      Sioux Falls SD    US      22:44.7 22:44.7 7:19  25  57.1       1        M 19-28  
22    459 Kinard Sporles       M                                23:21.4 23:21.4 7:31  19  55.6       2        M 19-28  
23        Gabriel Eager        M      Sioux Falls SD    US      23:21.9 23:21.9 7:31  14  58.6       5        M 0-14   
24        Nathan Waltjer       M      Tea         SD    US      23:37.3 23:37.3 7:36  14  58.0       6        M 0-14   
25        E. Mahrous           M      Sioux Falls SD    US      23:54.4 23:54.4 7:41  9   68.0       7        M 0-14   
26        Chris Steiner        M      fort drum   NY    US      24:06.8 24:06.8 7:45  42  57.6       2        M 40-50  
27        Stephen Eager        M      Sioux Falls SD    US      24:10.5 24:10.5 7:46  42  57.5       3        M 40-50  
28    416 Nathan Strasser      M                                24:18.5 24:18.5 7:49  37  55.2       4        M 29-39  
29        W. Stuntebeck        M      Tea         SD    US      24:19.1 24:19.1 7:49  10  63.9       8        M 0-14   
30        Kirsten Bickett      F      Beresford   SD    US      24:43.3 24:43.3 7:57  22  59.7       2        F 19-28  
31        Marilyn Allen        F      Flandreau   SD    US      24:46.8 24:46.8 7:58  17  60.5       1        F 15-18  
32        Tami Bittner         F      Chancellor  SD    US      24:48.1 24:48.1 7:58  40  61.2       1        F        
33        David Allen          M      Flandreau   SD    US      25:07.4 25:07.4 8:05  13  55.8       9        M 0-14   
34        Lynsey Munce         F      Tea         SD    US      25:09.4 25:09.4 8:05  32  58.8       1        F 29-39  
35        Griffin Smith        M      Hartford    SD    US      25:12.1 25:12.1 8:06  14  54.4       10       M 0-14   
36        Shelby Bickett       F      beresford   SD    US      25:29.4 25:29.4 8:12  19  57.9       3        F 19-28  
37        Matt Jewett          M      Fairmont    MN    US      25:32.5 25:32.5 8:13  33  51.4       5        M 29-39  
38    448 B. Helleson          M                                25:44.6 25:44.6 8:17  11  57.9       11       M 0-14   
39        Stephen Lewis II     M      Sioux Falls SD    US      25:52.8 25:52.8 8:19  23  50.2       3        M 19-28  
40        Kirsten Paetow       F      Hurley      SD    US      25:56.8 25:56.8 8:21  16  58.8       2        F 15-18  
41    449 Wade Helleson        M                                26:04.2 26:04.2 8:23  39  52.2       6        M 29-39  
42    430 Karen Dumdie         F                                26:09.2 26:09.2 8:25  44  59.6       1        F 40-50  
43        Rylee Stoebner       F      Lennox      SD    US      26:15.9 26:15.9 8:27  13  61.4       1        F 0-14   
44    423 Bahne Bahnson        M                                26:29.1 26:29.1 8:31  61  60.8       3        M 51-61  
45    441 C. Robertson         M                                26:33.4 26:33.4 8:32  11  56.2       12       M 0-14   
46    415 Chris Weber          M                        US      26:35.3 26:35.3 8:33  39  51.2       7        M 29-39  
47        Ben Zimmer           M      Sioux Falls SD    US      26:40.4 26:40.4 8:35  26  48.7       4        M 19-28  
48        C. Patten            M      Parker      SD    US      26:40.7 26:40.7 8:35  10  58.2       13       M 0-14   
49    454 Alise Albers         F                                26:42.5 26:42.5 8:35  20  55.3       4        F 19-28  
50        Jace Bunkers         M      Sioux Falls SD    US      26:42.6 26:42.6 8:35  23  48.6       5        M 19-28  
51        S. Winter            F      Sioux Falls SD    US      26:43.0 26:43.0 8:35  10  65.1       2        F 0-14   
52        Mike Winter          M      Sioux Falls SD    US      26:43.2 26:43.2 8:36  52  56.1       4        M 51-61  
53    463 Andy Kuyper          M                                26:52.8 26:52.8 8:39  37  49.9       8        M 29-39  
54        J. Dominguez         M      Vermillion  SD    US      26:54.4 26:54.4 8:39  9   60.5       14       M 0-14   
55        Stephanie Dominguez  F      Vermillion  SD    US      26:54.6 26:54.6 8:39  36  55.4       2        F 29-39  
56    455 Brian Rezac          M                                26:55.1 26:55.1 8:39  42  51.6       4        M 40-50  
57        Andy Patterson       M      Harrisburg  SD    US      27:06.4 27:06.4 8:43  38  49.9       9        M 29-39  
58        Paula Ehrich         F      Tea         SD    US      27:14.8 27:14.8 8:46  42  56.3       2        F 40-50  
59        Rick Misar           M      Hartford    SD    US      27:17.1 27:17.1 8:46  57  57.1       5        M 51-61  
60        Mitchell Rust        M      Lennox      SD    US      27:18.7 27:18.7 8:47  14  50.2       15       M 0-14   
61    431 Laurie Kruse         F                                27:22.6 27:22.6 8:48  46  57.9       3        F 40-50  
62        B. Weeldreyer        M      Sioux Falls SD    US      27:27.0 27:27.0 8:50  12  52.5       16       M 0-14   
63    452 Ryan Arlt            M                                27:28.1 27:28.1 8:50  41  50.2       5        M 40-50  
64        Lance Husman         M      Rapid City  SD    US      27:39.6 27:39.6 8:54  30  47.1       10       M 29-39  
65        Doug Van Beek        M      Harrisburg  SD    US      27:39.7 27:39.7 8:54  43  50.6       6        M 40-50  
66        Anna Husman          F      Rapid City  SD    US      27:41.2 27:41.2 8:54  30  53.3       3        F 29-39  
67        Robert Gamboa        M      Plymouth    MN    US      27:47.2 27:47.2 8:56  48  52.3       7        M 40-50  
68        Bobbie Gamboa        F      Plymouth    MN    US      27:47.7 27:47.7 8:56  44  56.1       4        F 40-50  
69    425 Brenna Daggett       F                                27:49.2 27:49.2 8:57  15  55.8       3        F 15-18  
70    426 Brenna Daggett       F                                27:55.5 27:55.5 8:59  39  54.0       4        F 29-39  
71        Ashley Christensen   F      Hartford    SD    US      27:56.3 27:56.3 8:59  22  52.9       5        F 19-28  
72    429 T. Spieler           M                                28:00.7 28:00.7 9:00  12  51.5       17       M 0-14   
73        Nicole Christensen   F      Hartford    SD    US      28:01.9 28:01.9 9:01  20  52.7       6        F 19-28  
74        JoAnne Bohl          F      Humboldt    SD    US      28:05.5 28:05.5 9:02  48  57.5       5        F 40-50  
75        Aiden Zimmer         M      Lennox      SD    US      28:08.9 28:08.9 9:03  13  49.8       18       M 0-14   
76        Mike Patten          M      Parker      SD    US      28:11.7 28:11.7 9:04  38  47.9       11       M 29-39  
77        John Curtis          M      Tea         SD    US      28:16.2 28:16.2 9:05  40  48.5       8        M 40-50  
78        Jennifer Lamprecht   F      Lennox      SD    US      28:17.5 28:17.5 9:06  33  52.3       5        F 29-39  
79    424 Wendy Anderson       F                                28:30.5 28:30.5 9:10  48  56.7       6        F 40-50  
80    432 Krista Smit          F                                28:35.1 28:35.1 9:12  20  51.7       7        F 19-28  
81    433 Randy Smit           M                                28:35.2 28:35.2 9:12  56  54.0       6        M 51-61  
82    439 Kaylyn Robertson     F                                28:44.2 28:44.2 9:14  38  52.3       6        F 29-39  
83    438 Brent Bainbridge     M                                28:49.8 28:49.8 9:16  44  48.9       9        M 40-50  
84    451 Angela Arlt          F                                29:00.8 29:00.8 9:20  41  52.6       7        F 40-50  
85    457 Becca Buechler       F                                29:07.0 29:07.0 9:22  20  50.7       8        F 19-28  
86        Andrew Skattum       M      Sioux Falls SD    US      29:17.1 29:17.1 9:25  32  44.7       12       M 29-39  
87        Lauren Britt         F      Sioux Falls SD    US      29:17.3 29:17.3 9:25  30  50.4       7        F 29-39  
88        Ben Krush            M      Sioux Falls SD    US      29:17.6 29:17.6 9:25  28  44.3       6        M 19-28  
89        Sarah Krush          F      Sioux Falls SD    US      29:18.2 29:18.2 9:25  27  50.4       9        F 19-28  
90    428 Laura Kneip          F                                29:34.3 29:34.3 9:31  28  49.9       10       F 19-28  
91        Lisa Dubbelde        F      Chancellor  SD    US      29:53.9 29:53.9 9:37  42  51.3       8        F 40-50  
92        Jenni White          F      Tea         SD    US      29:56.0 29:56.0 9:38  31  49.3       8        F 29-39  
93        Alexis Stoffers      F      Hartford    SD    US      30:01.8 30:01.8 9:39  14  52.6       3        F 0-14   
94        Rick Smook           M      sioux falls SD    US      30:03.2 30:03.2 9:40  64  55.0       1        M 62-99  
95        Pete Huber           M      Chandler    AZ    US      30:05.5 30:05.5 9:41  46  47.6       10       M 40-50  
96        Crystal Johnson      F      Lennox      SD    US      30:09.0 30:09.0 9:42  38  49.8       9        F 29-39  
97        Monica Huber         F      Chandler    AZ    US      30:15.4 30:15.4 9:44  42  50.7       9        F 40-50  
98        Tonya Pfeifer        F      Tea         SD    US      30:45.6 30:45.6 9:54  41  49.6       10       F 40-50  
99    456 Ranae Boltjes        F                                30:53.6 30:53.6 9:56  62  61.5       1        F 62-99  
100       Pat Bohl             M      Humboldt    SD    US      31:15.6 31:15.6 10:03 66  53.7       2        M 62-99  
101   446 Brenda Reeves        M                                31:23.0 31:23.0 10:06 51  47.4       7        M 51-61  
102   453 Nancy DeNeui         F                                31:30.9 31:30.9 10:08 55  55.4       1        F 51-61  
103       Jan Ray              F      Humboldt    SD    US      31:32.1 31:32.1 10:09 54  54.8       2        F 51-61  
104       John Ray             M      Humboldt    SD    US      31:32.4 31:32.4 10:09 58  49.8       8        M 51-61  
105       Angie Roth           F      Sioux falls SD    US      32:33.3 32:33.3 10:28 35  45.7       10       F 29-39  
106       B. Roth              F      Sioux falls SD    US      32:33.4 32:33.4 10:28 10  53.4       4        F 0-14   
107       Erick Hoffman        M      Sioux Falls SD    US      32:44.7 32:44.7 10:32 30  39.8       13       M 29-39  
108       Zachary Lary         M      Plymouth    MN    US      33:05.6 33:05.6 10:39 13  42.4       19       M 0-14   
109   427 Krystil Smit         F                                33:18.6 33:18.6 10:43 42  46.1       11       F 40-50  
110       Kristi Moss          F      Sioux Falls SD    US      33:49.7 33:49.7 10:53 44  46.1       12       F 40-50  
111       S. Sherwood          F      Lennox      SD    US      34:18.7 34:18.7 11:02 10  50.7       5        F 0-14   
112       Katie Sherwood       F      Lennox      SD    US      34:19.3 34:19.3 11:02 38  43.8       11       F 29-39  
113       Angie Struck         F      Sioux Falls SD    US      34:46.0 34:46.0 11:11 41  43.9       13       F 40-50  
114       Erin Patten          F      Parker      SD    US      35:03.7 35:03.7 11:17 37  42.7       12       F 29-39  
115   442 Elliot Buchanan      M                                35:13.2 35:13.2 11:20 44  40.0       11       M 40-50  
116   443 Aaron Buchanan       M                                35:16.8 35:16.8 11:21 43  39.7       12       M 40-50  
117   419 Logan Veen-Strege    F                                35:23.1 35:23.1 11:23 15  43.9       4        F 15-18  
118       Sheila Dumdei        F      Sioux Falls SD    US      36:14.2 36:14.2 11:39 40  41.9       14       F 40-50  
119       Jamie Hoffman        F      Sioux Falls SD    US      36:17.7 36:17.7 11:40 31  40.7       13       F 29-39  
120       Angela Curtis        F      Tea         SD    US      36:31.6 36:31.6 11:45 39  41.3       14       F 29-39  
121       A. Rust              F      Lennox      SD    US      38:53.6 38:53.6 12:31 12  42.4       6        F 0-14   
122       Danielle Stoffers    F      Hartford    SD    US      38:53.6 38:53.6 12:31 15  39.9       5        F 15-18  
123       Carol Rockwell       F      Sioux Falls SD    US      40:59.1 40:59.1 13:11 53  41.7       3        F 51-61  
124       Donna Van Veldhuizen F      Sioux Falls SD    US      40:59.1 40:59.1 13:11 49  39.9       15       F 40-50  
125       TINA DUFFEK          F      Sioux Falls SD    US      42:41.8 42:41.8 13:44 59  42.9       4        F 51-61  
126       Mike Foley           M      Greer       SC    US      44:09.2 44:09.2 14:12 55  34.7       9        M 51-61  
127       Janna Rone           F      Casper      WY    US      46:11.6 46:11.6 14:52 44  33.7       16       F 40-50  
128       Marvinr Rone         M      Casper      WY    US      46:11.9 46:11.9 14:52 44  30.5       13       M 40-50  
130       Angela Hotz          F      Sioux Falls SD    US      52:57.4 52:57.4 17:02 31  27.9       15       F 29-39  
131       Chelsey Elenkiwich   F      Sioux Falls SD    US      52:57.7 52:57.7 17:02 30  27.9       16       F 29-39  


Top Male Finisher - Overall
Place Name              Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ================= === === ======= ====== ============= ======= 
1     Will Brockmueller     23  1       M      brandon SD US 15:38.3 


Top Female Finisher - Overall
Place Name            Bib Age Overall Gender Location Time    
===== =============== === === ======= ====== ======== ======= 
1     Erica Westerman 436 18  11      F               21:10.9 


Top Male Finisher - Masters
Place Name      Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ========= === === ======= ====== ======== ======= 
1     Scott Eli 444 41  8       M               20:04.7 


Top Female Finisher - Masters
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Tami Bittner     40  32      F      Chancellor SD US 24:48.1 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.