Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                  Gender City             State Country Clock   Chip    Pace  Age Age        Division Division 
                                                                      Time    Time              Percentage Place             
===== === ===================== ====== ================ ===== ======= ======= ======= ===== === ========== ======== ======== 
1     64  Joseph Smith          M      North Port       FL    US      17:18.7 17:18.7 5:35  17  75.5       1        M OA     
2     166 Alvaro Amaya          M      North Port       FL    US      18:41.0 18:41.0 6:02  17  70.0       1        M 16-18  
3     187 Teage Elsey           M      Sarasota         FL    US      18:44.8 18:44.8 6:03  15  71.6       1        M 13-15  
4     140 Heather Butcher       F      Nokomis          FL    US      19:11.4 19:11.4 6:11  47  83.2       1        F OA     
5     537 Zach Rathburn         M                                     19:41.1 19:41.1 6:21  16  67.2       2        M 16-18  
6     176 Cameron Turnberger    M      North Port       FL    US      20:29.7 20:29.7 6:37  16  64.5       3        M 16-18  
7     61  Aaron Harris          M      North Port       FL    US      20:46.3 20:46.3 6:42  18  62.5       4        M 16-18  
8     198 Nicard Labossiere     M                                     21:07.1 21:07.1 6:49  16  62.6       5        M 16-18  
9     194 Ruben Rodriguez       M                                     21:26.7 21:26.7 6:55  16  61.7       6        M 16-18  
10    179 Kole Kreidler         M      North Port       FL    US      21:34.7 21:34.7 6:58  15  62.2       2        M 13-15  
11    131 jim gibbs             M      Sebring          FL    US      21:52.6 21:52.6 7:03  59  72.1       1        M M      
12    168 Aidan Lowery          M      North Port       FL    US      21:52.9 21:52.9 7:04  14  62.5       3        M 13-15  
13    76  Aaron Monacelli       M      North Port       FL    US      21:56.0 21:56.0 7:05  25  59.0       1        M 25-29  
14    181 Makayla Rassbach      F      North Port       FL    US      21:57.9 21:57.9 7:05  14  71.6       1        F 13-15  
15    173 Walter Lysinger       M      Parrish          FL    US      22:00.5 22:00.5 7:06  60  72.3       1        M GM     
16    4   Juan Hidalgo          M      North Port       FL    US      22:05.0 22:05.0 7:07  56  69.7       1        M 55-59  
17    159 Patrick Vasquez       M      Port Charlotte   FL    US      22:08.5 22:08.5 7:09  54  68.5       1        M 50-54  
18    192 Alex Robinson         M                                     22:11.8 22:11.8 7:10  17  58.9       7        M 16-18  
19    17  Isaiah Thompson       M      North Port       FL    US      22:12.8 22:12.8 7:10  16  59.6       8        M 16-18  
20    69  William Sharp         M      North Port       FL    US      22:19.5 22:19.5 7:12  54  67.9       2        M 50-54  
21    196 Jeremiah Valverde     M      North Port       FL    US      22:38.3 22:38.3 7:18  16  58.4       9        M 16-18  
22    157 Tony Schubert         M      Punta Gorda      FL    US      22:41.0 22:41.0 7:19  44  61.9       1        M 40-44  
23    36  Anson Kirsch          M      North Port       FL    US      22:42.3 22:42.3 7:19  15  59.1       4        M 13-15  
24    83  J. France             F      Sarasota         FL    US      23:02.6 23:02.6 7:26  9   77.4       1        F 0- 9   
25    177 Joshua Mccombs        M      North Port       FL    US      23:05.4 23:05.4 7:27  14  59.2       5        M 13-15  
26    182 Jeremy Duque          M      North Port       FL    US      23:32.1 23:32.1 7:36  14  58.1       6        M 13-15  
27    141 Mariryan Heschmeyer   F      Nokomis          FL    US      23:35.5 23:35.5 7:37  41  64.5       1        F M      
28    66  B. Smith              M      North Port       FL    US      23:37.4 23:37.4 7:37  11  63.0       1        M 10-12  
29    65  Alexis Smith          F      North Port       FL    US      23:50.4 23:50.4 7:41  17  62.7       1        F 16-18  
30    167 Megan Guarente        F      Englewood        FL    US      23:56.3 23:56.3 7:43  31  61.5       1        F 30-34  
31    156 Carolyn Kneller       F      Punta Gorda      FL    US      23:59.7 23:59.7 7:44  38  62.4       1        F 35-39  
32    113 Selina perez          F      Arcadia          FL    US      24:02.3 24:02.3 7:45  23  61.2       1        F 19-24  
33    189 John Bates            M                                     24:07.9 24:07.9 7:47  68  70.6       1        M SGM    
34    535 James Gaglicardi      M                                     24:15.3 24:15.3 7:49  17  53.9       10       M 16-18  
35    29  Darielle Costa        F      North Port       FL    US      24:20.0 24:20.0 7:51  20  60.5       2        F 19-24  
36    92  Shawn Lane            M      Winter Haven     FL    US      24:20.6 24:20.6 7:51  29  53.2       2        M 25-29  
37    2   K. Mault              M      Port Charlotte   FL    US      24:20.8 24:20.8 7:51  11  61.1       2        M 10-12  
38    96  Marcus Morgan         M      Port Charlotte   FL    US      24:24.2 24:24.2 7:52  19  53.1       1        M 19-24  
39    534 Franklin Ramirez      M                                     24:38.2 24:38.2 7:57  17  53.1       11       M 16-18  
40    136 Beau Walker           M      Venice           FL    US      25:07.7 25:07.7 8:06  32  51.9       1        M 30-34  
41    94  Joseph Pavelka        M      Port Charlotte   FL    US      25:34.5 25:34.5 8:15  63  63.8       1        M 60-64  
42    115 Kathleen Wilson       F      Port Charlotte   FL    US      25:49.5 25:49.5 8:20  55  67.6       1        F GM     
43    152 Eli Lear              M      North Port       FL    US      25:53.6 25:53.6 8:21  16  51.1       12       M 16-18  
44    38  Jodie Hawkins         F      Englewood        FL    US      25:53.8 25:53.8 8:21  35  57.2       2        F 35-39  
45    160 Lori Vasquez          F      Port Charlotte   FL    US      26:03.5 26:03.5 8:24  54  66.2       1        F 50-54  
46    184 Camila Sorrentino     F      North Port       FL    US      26:05.2 26:05.2 8:25  16  58.2       2        F 16-18  
47    121 Hailey Doyle          F      North Port       FL    US      26:06.6 26:06.6 8:25  16  58.2       3        F 16-18  
48    27  Cody Harris           M      North Port       FL    US      26:15.7 26:15.7 8:28  16  50.4       13       M 16-18  
49    162 F. Klutke             F      Venice           FL    US      26:22.4 26:22.4 8:30  10  65.6       1        F 10-12  
50    138 Darrell Brandow       M      Venice           FL    US      26:24.2 26:24.2 8:31  57  58.8       2        M 55-59  
51    172 Nora Muzio            F      Punta Gorda      FL    US      26:28.6 26:28.6 8:32  58  68.3       1        F 55-59  
52    119 Katherina Zdravkov    F      North Port       FL    US      26:32.6 26:32.6 8:34  19  55.4       3        F 19-24  
53    180 Madison Rassbach      F      North Port       FL    US      26:49.3 26:49.3 8:39  17  55.7       4        F 16-18  
54    150 Brian Ardel           M      Port Charlotte   FL    US      26:56.2 26:56.2 8:41  60  59.1       2        M 60-64  
55    63  Micah Smith           M      North Port       FL    US      27:08.8 27:08.8 8:45  43  51.4       2        M 40-44  
56    1   Marti Stetter         F      North Port       FL    US      27:08.8 27:08.8 8:45  61  69.1       1        F SGM    
57    190 Kelly Warren          F      Englewood        FL    US      27:21.5 27:21.5 8:50  36  54.3       3        F 35-39  
58    106 Brittany Rutherford   F      North Port       FL    US      27:27.9 27:27.9 8:52  29  53.6       1        F 25-29  
59    143 phillip adams         M      North Port       FL    US      27:35.0 27:35.0 8:54  42  50.2       3        M 40-44  
60    51  Michael Camp          M      Port Charlotte   FL    US      27:50.9 27:50.9 8:59  55  54.9       3        M 55-59  
61    188 Steve Lybrand         M      Punta Gorda      FL    US      28:02.8 28:02.8 9:03  64  58.7       3        M 60-64  
62    93  Jaime Garzon          M      Ona              FL    US      28:08.4 28:08.4 9:05  32  46.3       2        M 30-34  
63    68  Brenda Smith          F      North Port       FL    US      28:18.0 28:18.0 9:08  13  56.7       2        F 13-15  
64    67  Kaila Smith           F      North Port       FL    US      28:20.9 28:20.9 9:09  14  55.4       3        F 13-15  
65    28  Denise Costa          F      North Port       FL    US      28:31.9 28:31.9 9:12  55  61.2       2        F 55-59  
66    18  S. Magra              F      Lakewood Ranch   FL    US      28:32.9 28:32.9 9:13  9   62.5       2        F 0- 9   
67    153 Anonymous Participant M                             US      28:34.8 28:34.8 9:13  31  45.5       3        M 30-34  
68    139 Natalia Obraztsova    F      Port Charlotte   FL    US      28:35.0 28:35.0 9:13  43  54.0       1        F 40-44  
69    44  Ed Morgan             M      North Port       FL    US      28:44.9 28:44.9 9:16  75  65.0       1        M VGM    
70    532 Mario Rodrigues       M                                     28:45.8 28:45.8 9:17  17  45.5       14       M 16-18  
71    19  K. Marquez            F      North Port       FL    US      28:51.3 28:51.3 9:18  9   61.8       3        F 0- 9   
72    161 Britta Klutke         F      Venice           FL    US      29:01.1 29:01.1 9:22  48  55.6       1        F 45-49  
73    135 Nancy Downs           F      Venice           FL    US      29:02.7 29:02.7 9:22  72  74.9       1        F VGM    
74    16  Robert Wilburn        M      North Port       FL    US      29:02.9 29:02.9 9:22  50  50.6       3        M 50-54  
75    85  Maggie Miller         F      Bradenton        FL    US      29:14.4 29:14.4 9:26  65  67.5       1        F 65-69  
76    112 Michele Hughes        F      Punta Gorda      FL    US      29:21.8 29:21.8 9:28  47  54.4       2        F 45-49  
77    62  Sheila Smith          F      North Port       FL    US      29:30.7 29:30.7 9:31  43  52.3       2        F 40-44  
78    171 Eric Ewald            M      Port Charlotte   FL    US      29:37.9 29:37.9 9:34  44  47.4       4        M 40-44  
79    30  Billy Mullis          M      Rotonda West     FL    US      29:42.9 29:42.9 9:35  61  54.0       4        M 60-64  
80    15  Tatiana Wilburn       F      North Port       FL    US      29:46.4 29:46.4 9:36  17  50.2       5        F 16-18  
81    108 Juan M. Velazquez     M      Port Charlotte   FL    US      29:47.4 29:47.4 9:37  15  45.1       7        M 13-15  
82    14  Katarina Wilburn      F      North Port       FL    US      29:51.1 29:51.1 9:38  16  50.9       6        F 16-18  
83    169 Scott Van Sice        M      Port Charlotte   FL    US      29:51.2 29:51.2 9:38  44  47.1       5        M 40-44  
84    37  Ann Palmer            F      North Port       FL    US      30:08.4 30:08.4 9:43  38  49.7       4        F 35-39  
85    174 Linda Lysinger        F      Parrish          FL    US      30:25.9 30:25.9 9:49  58  59.4       3        F 55-59  
86    191 Matthew Volp          M                                     30:27.0 30:27.0 9:49  14  44.9       8        M 13-15  
87    531 Ric Volp              M                                     30:28.0 30:28.0 9:50  38  44.2       1        M 35-39  
88    75  Robert Marciano       M      Venice           FL    US      30:42.0 30:42.0 9:54  67  55.0       1        M 65-69  
89    142 Fawne Adams           F      North Port       FL    US      30:43.2 30:43.2 9:55  37  48.6       5        F 35-39  
90    95  Polly Pierce          F      Port Charlotte   FL    US      30:47.0 30:47.0 9:56  50  53.6       2        F 50-54  
91    84  Edward France         M      Sarasota         FL    US      30:47.9 30:47.9 9:56  56  50.0       4        M 55-59  
92    123 Jackie Wendorf        F      Fort Myers       FL    US      30:50.4 30:50.4 9:57  50  53.5       3        F 50-54  
93    120 Asia Blaszak          F      North Port       FL    US      30:50.6 30:50.6 9:57  16  49.3       7        F 16-18  
94    183 Abigail Ferrua        F      North Port       FL    US      30:54.6 30:54.6 9:58  16  49.2       8        F 16-18  
95    56  Dee Stout             F      Port Charlotte   FL    US      31:40.6 31:40.6 10:13 66  63.2       2        F 65-69  
96    137 Molly Walker          F      Venice           FL    US      31:45.7 31:45.7 10:15 31  46.3       2        F 30-34  
97    126 Kari Kulman           F      Port Charlotte   FL    US      31:46.9 31:46.9 10:15 38  47.1       6        F 35-39  
98    129 heather moran         F      Port Charlotte   FL    US      31:56.6 31:56.6 10:18 36  46.5       7        F 35-39  
99    55  DAVID Standen         M      North Port       FL    US      32:12.2 32:12.2 10:23 74  57.1       1        M 70-99  
100   149 Kaye Bennett          F      Punta Gorda      FL    US      32:16.7 32:16.7 10:25 52  52.2       4        F 50-54  
101   49  Edith Hull            F      Port Charlotte   FL    US      32:18.0 32:18.0 10:25 61  58.1       1        F 60-64  
102   80  Jennifer Knox         F      Punta Gorda      FL    US      32:19.9 32:19.9 10:26 45  48.5       3        F 45-49  
103   32  Gabrielle Reineck     F      Port Charlotte   FL    US      32:21.3 32:21.3 10:26 51  51.5       5        F 50-54  
104   71  Stephanie Martinez    F      North Port       FL    US      32:23.7 32:23.7 10:27 48  49.8       4        F 45-49  
105   45  Bruce Fourman         M      North Port       FL    US      32:27.8 32:27.8 10:28 50  45.3       4        M 50-54  
106   170 David Stamps          M      Cape Coral       FL    US      32:45.6 32:45.6 10:34 57  47.4       5        M 55-59  
107   155 Joseph Smigel         M      Punta Gorda      FL    US      32:58.0 32:58.0 10:38 60  48.3       5        M 60-64  
108   86  Doris Fox             F      Punta Gorda      FL    US      33:06.9 33:06.9 10:41 62  57.4       2        F 60-64  
109   148 Lucia Pink            F      Punta Gorda      FL    US      33:07.1 33:07.1 10:41 54  52.1       6        F 50-54  
110   26  Lan Castle            F      Venice           FL    US      33:14.5 33:14.5 10:43 71  64.5       1        F 70-99  
111   24  Ryan Morazes          M      Port Charlotte   FL    US      33:16.8 33:16.8 10:44 32  39.2       4        M 30-34  
112   90  Brittany Livingston   F      Punta Gorda      FL    US      33:17.4 33:17.4 10:44 35  44.5       8        F 35-39  
113   81  Yulinar Sproat        F      Englewood        FL    US      33:21.9 33:21.9 10:46 57  53.6       4        F 55-59  
114   533 Allison Brewer        F                                     33:31.4 33:31.4 10:49 32  43.9       3        F 30-34  
115   133 Sara Jensen           F      Port Charlotte   FL    US      33:31.6 33:31.6 10:49 36  44.3       9        F 35-39  
116   132 Andy Richardson       M      Punta Gorda      FL    US      33:54.4 33:54.4 10:56 46  42.1       1        M 45-49  
117   114 Luciano Sousa         M      Ona              FL    US      33:55.0 33:55.0 10:56 40  40.3       6        M 40-44  
118   43  Lisa Gillen           F      Punta Gorda      FL    US      33:57.1 33:57.1 10:57 55  51.4       5        F 55-59  
119   117 Tricia Wood           F      Punta Gorda      FL    US      33:59.9 33:59.9 10:58 51  49.0       7        F 50-54  
120   10  Chris Flavin          M      Port Charlotte   FL    US      34:06.5 34:06.5 11:00 56  45.1       6        M 55-59  
121   199 Jayne Williamson      F      Port Charlotte   FL    US      34:12.7 34:12.7 11:02 30  43.0       4        F 30-34  
122   122 Linda Cunningham      F      Port Charlotte   FL    US      34:18.1 34:18.1 11:04 58  52.7       6        F 55-59  
123   116 Kim Amontree          F      Punta Gorda      FL    US      34:21.1 34:21.1 11:05 53  49.7       8        F 50-54  
124   147 GENE LAFORET          M      North Port       FL    US      34:46.7 34:46.7 11:13 39  39.0       2        M 35-39  
125   13  Rosaly Wilburn        F      North Port       FL    US      34:55.9 34:55.9 11:16 46  45.3       5        F 45-49  
126   25  KATE ALLISON          F      Port Charlotte   FL    US      35:00.3 35:00.3 11:18 30  42.0       5        F 30-34  
127   125 Scott Humble          M      North Port       FL    US      35:01.9 35:01.9 11:18 44  40.1       7        M 40-44  
128   100 Emily Litherland      F      North Port       FL    US      35:10.3 35:10.3 11:21 29  41.8       2        F 25-29  
129   78  V. WRENN              F      North Port       FL    US      35:11.2 35:11.2 11:21 10  49.2       2        F 10-12  
130   77  BOBBY WRENN           M      North Port       FL    US      35:12.7 35:12.7 11:22 55  43.4       7        M 55-59  
131   79  Isaac Knox            M      Punta Gorda      FL    US      35:56.7 35:56.7 11:36 64  45.8       6        M 60-64  
132   127 Richard Spriggs       M      Port Charlotte   FL    US      36:19.4 36:19.4 11:43 63  44.9       7        M 60-64  
133   186 Bob Geyer             M      Port Charlotte   FL    US      36:40.3 36:40.3 11:50 72  48.7       2        M 70-99  
134   58  Lisa Penwell          F      North Port       FL    US      36:42.0 36:42.0 11:50 37  40.6       10       F 35-39  
135   178 Nicolette Krevas      F      Port Charlotte   FL    US      36:45.9 36:45.9 11:52 39  40.9       11       F 35-39  
136   158 Darby McGuinness      F      Englewood        FL    US      36:47.2 36:47.2 11:52 36  40.4       12       F 35-39  
137   70  Amy Davis             F      North Port       FL    US      36:51.4 36:51.4 11:53 45  42.5       6        F 45-49  
138   104 Britt Azzolini        F      Port Charlotte   FL    US      36:58.1 36:58.1 11:56 26  39.8       3        F 25-29  
139   124 Deborah Humble        F      North Port       FL    US      37:02.5 37:02.5 11:57 39  40.6       13       F 35-39  
140   48  John Villarose        M      Punta Gorda      FL    US      37:03.0 37:03.0 11:57 53  40.6       5        M 50-54  
141   59  Ben Penwell           M      North Port       FL    US      37:18.9 37:18.9 12:02 39  36.3       3        M 35-39  
142   99  Connie Collins        F      Port Charlotte   FL    US      37:21.9 37:21.9 12:03 54  46.2       9        F 50-54  
143   12  Rick Hopkins          M      Port Charlotte   FL    US      37:23.6 37:23.6 12:04 65  44.4       2        M 65-69  
144   164 Damaris Boxold        F      Punta Gorda      FL    US      37:27.9 37:27.9 12:05 57  47.7       7        F 55-59  
145   200 Ryan Robins           M                                     37:41.0 37:41.0 12:09 29  34.4       3        M 25-29  
146   193 Michelle Simonik      F      Punta Gorda      FL    US      37:43.3 37:43.3 12:10 50  43.7       10       F 50-54  
147   42  Melissa Andreae       F      Punta Gorda      FL    US      37:43.4 37:43.4 12:10 38  39.7       14       F 35-39  
148   110 A. Andreae            F      Punta Gorda      FL    US      37:43.6 37:43.6 12:10 9   47.3       4        F 0- 9   
149   11  Betty Ridenour        F      Punta Gorda      FL    US      37:51.9 37:51.9 12:13 53  45.1       11       F 50-54  
150   98  Heather Lukacek       F      Punta Gorda      FL    US      38:05.8 38:05.8 12:17 34  38.8       6        F 30-34  
151   195 Nicole Zedlitz        F                                     38:10.4 38:10.4 12:19 31  38.5       7        F 30-34  
152   33  David Reineck         M      Port Charlotte   FL    US      38:10.9 38:10.9 12:19 52  39.1       6        M 50-54  
153   50  Carla Trammell        F      Venice           FL    US      38:32.8 38:32.8 12:26 39  39.0       15       F 35-39  
154   101 Susan Coldiron        F      Punta gorda      FL    US      38:33.9 38:33.9 12:26 58  46.9       8        F 55-59  
155   102 Randy Coldiron        M      Punta Gorda      FL    US      38:35.3 38:35.3 12:27 58  40.6       8        M 55-59  
156   23  Linda Kennedy         F      Port Charlotte   FL    US      38:59.4 38:59.4 12:35 70  54.2       2        F 70-99  
157   6   Mary Harder           F      Punta Gorda      FL    US      39:01.8 39:01.8 12:35 70  54.2       3        F 70-99  
158   72  Ronald Kulich         M      North Port       FL    US      39:29.1 39:29.1 12:44 46  36.1       2        M 45-49  
159   185 JOE MORROW            M      Cape Coral       FL    US      39:57.4 39:57.4 12:53 57  38.9       9        M 55-59  
160   82  Herbert Berst         M      Punta Gorda      FL    US      40:32.6 40:32.6 13:05 76  46.9       3        M 70-99  
161   22  Sallie Aguirre        F      Labelle          FL    US      40:53.1 40:53.1 13:11 46  38.7       7        F 45-49  
162   128 Sebrina Rimes         F      Labelle          FL    US      40:54.1 40:54.1 13:12 43  37.7       3        F 40-44  
163   52  Greg Hill             M      North Fort Myers FL    US      40:59.4 40:59.4 13:13 71  43.0       4        M 70-99  
164   111 Hiran Da Silva        M      Ona              FL    US      41:13.2 41:13.2 13:18 38  32.7       4        M 35-39  
165   105 John Thompson         M      Punta Gorda      FL    US      41:44.9 41:44.9 13:28 77  46.4       5        M 70-99  
166   151 Katelyne Bishop       F      Punta Gorda      FL    US      41:56.8 41:56.8 13:32 28  35.1       4        F 25-29  
167   41  R. Hawkins            M      Englewood        FL    US      42:35.3 42:35.3 13:44 9   38.1       1        M 0- 9   
168   73  Polly Gustafson       F      Port Charlotte   FL    US      42:40.9 42:40.9 13:46 63  45.1       3        F 60-64  
169   57  Erin Katsarelas       F      Port Charlotte   FL    US      42:53.8 42:53.8 13:50 55  40.7       9        F 55-59  
170   7   Tracy Camp            F      Port Charlotte   FL    US      43:10.6 43:10.6 13:56 52  39.1       12       F 50-54  
171   175 Mike Perz             M      Myakka City      FL    US      43:11.8 43:11.8 13:56 68  39.5       3        M 65-69  
172   46  Nicolette Fourman     F      North Port       FL    US      43:49.8 43:49.8 14:08 45  35.8       8        F 45-49  
173   109 Donna McGinn          F      North Port       FL    US      44:20.3 44:20.3 14:18 72  49.1       4        F 70-99  
174   21  Terry Nechay          F      Lewes            DE    US      45:10.1 45:10.1 14:34 64  43.2       4        F 60-64  
175   60  Lidia Camp            F      Naples           FL    US      46:33.4 46:33.4 15:01 54  37.0       13       F 50-54  
176   97  Marianna J Yingling   F      Port Charlotte   FL    US      46:34.1 46:34.1 15:01 51  35.8       14       F 50-54  
177   40  J. Hawkins            M      Englewood        FL    US      48:23.0 48:23.0 15:36 7   37.6       2        M 0- 9   
178   3   Katelyn O'Brien       F      Port Charlotte   FL    US      48:29.7 48:29.7 15:39 23  30.3       4        F 19-24  
179   107 Anonymous Participant M                             US      48:48.0 48:48.0 15:45 55  31.3       10       M 55-59  
180   536 Laura Tooker          F                                     48:53.6 48:53.6 15:46 44  31.8       4        F 40-44  
181   54  Tony Sternberger      M      North Port       FL    US      49:09.0 49:09.0 15:51 61  32.6       8        M 60-64  
182   163 Joan Morgan           F      NORTH PORT       FL    US      49:11.7 49:11.7 15:52 74  45.5       5        F 70-99  
183   74  Emily Mattes          F      North Port       FL    US      49:17.8 49:17.8 15:54 24  29.8       5        F 19-24  
184   53  Marcia McDaniel       F      North Port       FL    US      50:15.7 50:15.7 16:13 63  38.3       5        F 60-64  
185   154 Jordan Wood           F      Punta Gorda      FL    US      50:30.7 50:30.7 16:18 22  29.1       6        F 19-24  
186   134 Marilyn Stanley       F      North Port       FL    US      50:31.9 50:31.9 16:18 72  43.1       6        F 70-99  
187   118 Everett Wood          M      Punta Gorda      FL    US      50:32.9 50:32.9 16:18 52  29.5       7        M 50-54  
188   87  Kathy Berst           F      Port Charlotte   FL    US      51:19.9 51:19.9 16:34 72  42.4       7        F 70-99  
189   165 Tom Boxold            M      Punta Gorda      FL    US      54:01.4 54:01.4 17:26 49  27.0       3        M 45-49  
190   89  Deke Livingston       M      Punta Gorda      FL    US      58:50.3 58:50.3 18:59 47  24.4       4        M 45-49  
191   91  B. Livingston         F      Punta Gorda      FL    US      58:53.4 58:53.4 19:00 9   30.3       5        F 0- 9   


Top Male Finisher - OverAll
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Joseph Smith 64  17  1       M      North Port FL US 17:18.7 


Top Female Finisher - OverAll
Place Name            Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== =============== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Heather Butcher 140 47  4       F      Nokomis FL US 19:11.4 


Top Male Finisher - Masters
Place Name      Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ========= === === ======= ====== ============= ======= 
1     jim gibbs 131 59  11      M      Sebring FL US 21:52.6 


Top Female Finisher - Masters
Place Name                Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== =================== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Mariryan Heschmeyer 141 41  27      F      Nokomis FL US 23:35.5 


Top Male Finisher - Grandmasters
Place Name            Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== =============== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Walter Lysinger 173 60  15      M      Parrish FL US 22:00.5 


Top Female Finisher - Grandmasters
Place Name            Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== =============== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Kathleen Wilson 115 55  42      F      Port Charlotte FL US 25:49.5 


Top Male Finisher - Senior Grandmasters
Place Name       Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ========== === === ======= ====== ======== ======= 
1     John Bates 189 68  33      M               24:07.9 


Top Female Finisher - Senior Grandmasters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Marti Stetter 1   61  56      F      North Port FL US 27:08.8 


Top Male Finisher - Veterans GrandMaster
Place Name      Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ========= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Ed Morgan 44  75  69      M      North Port FL US 28:44.9 


Top Female Finisher - Veterans GrandMaster
Place Name        Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== =========== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Nancy Downs 135 72  73      F      Venice FL US 29:02.7 


Male  < 9
Place Name       Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ========== === === ======= ====== =============== ======= 
1     R. Hawkins 41  9   167     M      Englewood FL US 42:35.3 
2     J. Hawkins 40  7   177     M      Englewood FL US 48:23.0 


Male 10 to 12
Place Name     Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ======== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     B. Smith 66  11  28      M      North Port FL US     23:37.4 
2     K. Mault 2   11  37      M      Port Charlotte FL US 24:20.8 


Male 13 to 15
Place Name          Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Teage Elsey   187 15  3       M      Sarasota FL US   18:44.8 
2     Kole Kreidler 179 15  10      M      North Port FL US 21:34.7 
3     Aidan Lowery  168 14  12      M      North Port FL US 21:52.9 


Male 16 to 18
Place Name               Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Alvaro Amaya       166 17  2       M      North Port FL US 18:41.0 
2     Zach Rathburn      537 16  5       M                       19:41.1 
3     Cameron Turnberger 176 16  6       M      North Port FL US 20:29.7 


Male 19 to 24
Place Name          Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ============= === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Marcus Morgan 96  19  38      M      Port Charlotte FL US 24:24.2 


Male 25 to 29
Place Name            Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Aaron Monacelli 76  25  13      M      North Port FL US   21:56.0 
2     Shawn Lane      92  29  36      M      Winter Haven FL US 24:20.6 
3     Ryan Robins     200 29  145     M                         37:41.0 


Male 30 to 34
Place Name                  Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ===================== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Beau Walker           136 32  40      M      Venice FL US 25:07.7 
2     Jaime Garzon          93  32  62      M      Ona FL US    28:08.4 
3     Anonymous Participant 153 31  67      M        US         28:34.8 


Male 35 to 39
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Ric Volp     531 38  87      M                       30:28.0 
2     GENE LAFORET 147 39  124     M      North Port FL US 34:46.7 
3     Ben Penwell  59  39  141     M      North Port FL US 37:18.9 


Male 40 to 44
Place Name          Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============= === === ======= ====== ================= ======= 
1     Tony Schubert 157 44  22      M      Punta Gorda FL US 22:41.0 
2     Micah Smith   63  43  55      M      North Port FL US  27:08.8 
3     phillip adams 143 42  59      M      North Port FL US  27:35.0 


Male 45 to 49
Place Name            Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== =============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Andy Richardson 132 46  116     M      Punta Gorda FL US 33:54.4 
2     Ronald Kulich   72  46  158     M      North Port FL US  39:29.1 
3     Tom Boxold      165 49  189     M      Punta Gorda FL US 54:01.4 


Male 50 to 54
Place Name            Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== =============== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Patrick Vasquez 159 54  17      M      Port Charlotte FL US 22:08.5 
2     William Sharp   69  54  20      M      North Port FL US     22:19.5 
3     Robert Wilburn  16  50  74      M      North Port FL US     29:02.9 


Male 55 to 59
Place Name            Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== =============== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Juan Hidalgo    4   56  16      M      North Port FL US     22:05.0 
2     Darrell Brandow 138 57  50      M      Venice FL US         26:24.2 
3     Michael Camp    51  55  60      M      Port Charlotte FL US 27:50.9 


Male 60 to 64
Place Name           Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ============== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Joseph Pavelka 94  63  41      M      Port Charlotte FL US 25:34.5 
2     Brian Ardel    150 60  54      M      Port Charlotte FL US 26:56.2 
3     Steve Lybrand  188 64  61      M      Punta Gorda FL US    28:02.8 


Male 65 to 69
Place Name            Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== =============== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Robert Marciano 75  67  88      M      Venice FL US         30:42.0 
2     Rick Hopkins    12  65  143     M      Port Charlotte FL US 37:23.6 
3     Mike Perz       175 68  171     M      Myakka City FL US    43:11.8 


Male 70 >
Place Name          Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ============= === === ======= ====== ==================== ======= 
1     DAVID Standen 55  74  99      M      North Port FL US     32:12.2 
2     Bob Geyer     186 72  133     M      Port Charlotte FL US 36:40.3 
3     Herbert Berst 82  76  160     M      Punta Gorda FL US    40:32.6 


Female < 9
Place Name       Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ========== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     J. France  83  9   24      F      Sarasota FL US       23:02.6 
2     S. Magra   18  9   66      F      Lakewood Ranch FL US 28:32.9 
3     K. Marquez 19  9   71      F      North Port FL US     28:51.3 


Female 10 to 12
Place Name      Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ========= === === ======= ====== ================ ======= 
1     F. Klutke 162 10  49      F      Venice FL US     26:22.4 
2     V. WRENN  78  10  129     F      North Port FL US 35:11.2 


Female 13 to 15
Place Name             Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Makayla Rassbach 181 14  14      F      North Port FL US 21:57.9 
2     Brenda Smith     68  13  63      F      North Port FL US 28:18.0 
3     Kaila Smith      67  14  64      F      North Port FL US 28:20.9 


Female 16 to 18
Place Name              Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Alexis Smith      65  17  29      F      North Port FL US 23:50.4 
2     Camila Sorrentino 184 16  46      F      North Port FL US 26:05.2 
3     Hailey Doyle      121 16  47      F      North Port FL US 26:06.6 


Female 19 to 24
Place Name               Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Selina perez       113 23  32      F      Arcadia FL US    24:02.3 
2     Darielle Costa     29  20  35      F      North Port FL US 24:20.0 
3     Katherina Zdravkov 119 19  52      F      North Port FL US 26:32.6 


Female 25 to 29
Place Name                Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== =================== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Brittany Rutherford 106 29  58      F      North Port FL US     27:27.9 
2     Emily Litherland    100 29  128     F      North Port FL US     35:10.3 
3     Britt Azzolini      104 26  138     F      Port Charlotte FL US 36:58.1 


Female 30 to 34
Place Name           Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Megan Guarente 167 31  30      F      Englewood FL US 23:56.3 
2     Molly Walker   137 31  96      F      Venice FL US    31:45.7 
3     Allison Brewer 533 32  114     F                      33:31.4 


Female 35 to 39
Place Name            Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== =============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Carolyn Kneller 156 38  31      F      Punta Gorda FL US 23:59.7 
2     Jodie Hawkins   38  35  44      F      Englewood FL US   25:53.8 
3     Kelly Warren    190 36  57      F      Englewood FL US   27:21.5 


Female 40 to 44
Place Name               Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ================== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Natalia Obraztsova 139 43  68      F      Port Charlotte FL US 28:35.0 
2     Sheila Smith       62  43  77      F      North Port FL US     29:30.7 
3     Sebrina Rimes      128 43  162     F      Labelle FL US        40:54.1 


Female 45 to 49
Place Name           Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Britta Klutke  161 48  72      F      Venice FL US      29:01.1 
2     Michele Hughes 112 47  76      F      Punta Gorda FL US 29:21.8 
3     Jennifer Knox  80  45  102     F      Punta Gorda FL US 32:19.9 


Female 50 to 54
Place Name           Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ============== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Lori Vasquez   160 54  45      F      Port Charlotte FL US 26:03.5 
2     Polly Pierce   95  50  90      F      Port Charlotte FL US 30:47.0 
3     Jackie Wendorf 123 50  92      F      Fort Myers FL US     30:50.4 


Female 55 to 59
Place Name           Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Nora Muzio     172 58  51      F      Punta Gorda FL US 26:28.6 
2     Denise Costa   28  55  65      F      North Port FL US  28:31.9 
3     Linda Lysinger 174 58  85      F      Parrish FL US     30:25.9 


Female 60 to 64
Place Name            Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== =============== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Edith Hull      49  61  101     F      Port Charlotte FL US 32:18.0 
2     Doris Fox       86  62  108     F      Punta Gorda FL US    33:06.9 
3     Polly Gustafson 73  63  168     F      Port Charlotte FL US 42:40.9 


Female 65 to 69
Place Name          Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ============= === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Maggie Miller 85  65  75      F      Bradenton FL US      29:14.4 
2     Dee Stout     56  66  95      F      Port Charlotte FL US 31:40.6 


Female 70 >
Place Name          Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ============= === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Lan Castle    26  71  110     F      Venice FL US         33:14.5 
2     Linda Kennedy 23  70  156     F      Port Charlotte FL US 38:59.4 
3     Mary Harder   6   70  157     F      Punta Gorda FL US    39:01.8 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.