Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                   Gender City           State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division 
                                                                     Time      Time                Percentage Place             
===== === ====================== ====== ============== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ======== 
1     206 Dillon Garrett         M                                   17:46.6   17:46.6   5:44  17  73.4       1        M OA     
2     3   Louis Deitrich         M                                   17:51.9   17:51.9   5:46  17  73.1       1        M 16-18  
3     201 Kevin Kapadia          M      North Port     FL    US      18:08.3   18:08.3   5:51  16  72.9       2        M 16-18  
4     205 Charlles Moody         M                                   18:28.1   18:28.1   5:57  15  72.6       1        M 13-15  
5     239 Ricardo Lomas          M      venice         FL    US      18:47.6   18:47.6   6:04  49  77.7       1        M M      
6     214 Jon Williams           M                                   19:17.7   19:17.7   6:13  47  74.6       1        M 45-49  
7     350 Javier Amaya           M                                   19:44.7   19:44.7   6:22  16  67.0       3        M 16-18  
8     203 Mark Stueve            M      Englewood      FL    US      19:49.6   19:49.6   6:24  60  80.4       1        M GM     
9     300 Joseph Smith           M      North Port     FL    US      20:07.6   20:07.6   6:30  14  67.9       2        M 13-15  
10    210 Jamie Cernaro          M      Port Charlotte FL    US      20:16.3   20:16.3   6:32  35  65.3       1        M 35-39  
11    167 Zachary Tarter         M      North Port     FL    US      20:20.4   20:20.4   6:34  29  63.8       1        M 25-29  
12    221 Keegan Wymnn           M                                   20:38.4   20:38.4   6:39  17  63.2       4        M 16-18  
13    208 Michael Flowers        M                                   20:43.3   20:43.3   6:41  49  70.5       2        M 45-49  
14    347 Evan Weisberger        M                                   20:49.2   20:49.2   6:43  17  62.7       5        M 16-18  
15    219 Danny Duncan           M                                   21:02.6   21:02.6   6:47  24  61.6       1        M 19-24  
16    345 Caleb Melton           M                                   21:06.7   21:06.7   6:49  15  63.5       3        M 13-15  
17    263 Kaley Boethig          F      North Port     FL    US      21:08.3   21:08.3   6:49  17  70.8       1        F OA     
18    320 Darielle Costa         F                                   22:00.2   22:00.2   7:06  17  68.0       1        F 16-18  
19    264 Lindsay Boethig        F      North Port     FL    US      22:08.7   22:08.7   7:09  17  67.6       2        F 16-18  
20    319 Emily Rumisek          F                                   22:17.3   22:17.3   7:11  16  68.3       3        F 16-18  
21    286 John Libonati          M      Rotonda West   FL    US      22:26.6   22:26.6   7:14  42  61.8       1        M 40-44  
22    46  Lindsey Smith          F      Zolfo Springs  FL    US      22:29.3   22:29.3   7:15  32  65.6       1        F 30-34  
23    59  Chad Belcher           M      Sarasota       FL    US      22:31.5   22:31.5   7:16  45  63.0       3        M 45-49  
24    334 L. Sweet               M      Port Charlotte FL    US      22:38.3   22:38.3   7:18  12  63.5       1        M 10-12  
25    99  Chandler Mault         M      Port Charlotte FL    US      22:39.1   22:39.1   7:18  13  61.7       4        M 13-15  
26    40  Zachary Dalton         M      Arcadia        FL    US      22:46.2   22:46.2   7:21  17  57.3       6        M 16-18  
27    329 Kayla Dennis           F      North Port     FL    US      22:50.9   22:50.9   7:22  17  65.5       4        F 16-18  
28    48  John Bates             M      Captiva        FL    US      23:02.8   23:02.8   7:26  65  72.1       1        M SGM    
29    287 Sally Libonati         F      Rotonda West   FL    US      23:13.9   23:13.9   7:30  41  65.5       1        F M      
30    317 K. Machado             F                                   23:23.7   23:23.7   7:33  10  74.1       1        F 10-12  
31    348 Thylan Le              F                                   23:29.5   23:29.5   7:35  16  64.8       5        F 16-18  
32    176 Joseph Pavelka         M      Port Charlotte FL    US      23:33.0   23:33.0   7:36  60  67.6       1        M 60-64  
33    216 Ryan Handlou           M                                   23:39.0   23:39.0   7:38  31  55.1       1        M 30-34  
34    215 Gary Mccallister       M      Punta Gorda                  23:51.5   23:51.5   7:42  51  62.2       1        M 50-54  
35    166 Allie Wheat            F      North Port     FL    US      23:53.1   23:53.1   7:42  16  63.7       6        F 16-18  
36    119 Emilee Barrett         F      North Port     FL    US      23:56.2   23:56.2   7:43  16  63.6       7        F 16-18  
37    68  Heidi Federici         F                                   24:00.3   24:00.3   7:45  32  61.4       2        F 30-34  
38    204 Shelby Cutchineal      F      North Port     FL    US      24:12.0   24:12.0   7:48  17  61.8       8        F 16-18  
39    299 B. Smith               F      North Port     FL    US      24:15.5   24:15.5   7:50  10  71.5       2        F 10-12  
40    95  Christine Murno        F      Port Charlotte FL    US      24:16.1   24:16.1   7:50  47  65.8       1        F 45-49  
41    238 Mackenzie Doyle        F      North Port     FL    US      24:23.5   24:23.5   7:52  15  63.5       1        F 13-15  
42    346 Trevor Melton          M                                   24:31.9   24:31.9   7:55  16  53.9       7        M 16-18  
43    331 Marion Conklin         F      Venice         FL    US      24:38.3   24:38.3   7:57  54  69.9       1        F GM     
44    304 Chris Wagner           M      Port Charlotte FL    US      24:48.5   24:48.5   8:00  57  62.7       1        M 55-59  
45    224 Marti Stetter          F                           US      24:48.7   24:48.7   8:00  58  72.8       1        F 55-59  
46    297 Alexis Smith           F      North Port     FL    US      24:52.1   24:52.1   8:01  14  63.3       2        F 13-15  
47    222 Lisa Sprague           F      Venice         FL    US      25:12.4   25:12.4   8:08  36  59.0       1        F 35-39  
48    218 W. Giddens             M                                   25:14.3   25:14.3   8:08  11  59.0       2        M 10-12  
49    289 Ed Morgan              M      North Port     FL    US      25:15.9   25:15.9   8:09  72  70.8       1        M V      
50    269 Thomas Dubbert         M      Port Charlotte FL    US      25:24.6   25:24.6   8:12  28  51.0       2        M 25-29  
51    342 Jeffrey Yanni          M                                   25:27.3   25:27.3   8:13  15  52.7       5        M 13-15  
52    298 B. Smith               M      North Port     FL    US      25:28.8   25:28.8   8:13  8   67.2       1        M 0- 9   
53    213 Joel Requena           M                                   25:29.0   25:29.0   8:13  17  51.2       8        M 16-18  
54    128 Hannah Robertson       F      North Port     FL    US      25:36.9   25:36.9   8:16  15  60.4       3        F 13-15  
55    328 Michele Boethig        F      North Port     FL    US      25:39.9   25:39.9   8:17  47  62.2       2        F 45-49  
56    325 Briana Vidal           F                                   25:40.7   25:40.7   8:17  15  60.3       4        F 13-15  
57    270 Deb Dyer               F      Punta Gorda    FL    US      25:49.7   25:49.7   8:20  57  69.1       2        F 55-59  
58    54  Christopher Harrington M      Venice         FL    US      26:03.8   26:03.8   8:24  44  54.0       2        M 40-44  
59    275 V. Federici            M      Punta Gorda    FL    US      26:07.0   26:07.0   8:25  11  57.0       3        M 10-12  
60    283 Aubrey Kirsch          F      North Port     FL    US      26:07.9   26:07.9   8:26  17  57.3       9        F 16-18  
61    337 Maureen Hogan          F      Sarasota       FL    US      26:08.0   26:08.0   8:26  30  56.4       3        F 30-34  
62    246 Hernan Morales         M      PORT CHARLOTTE FL    US      26:14.7   26:14.7   8:28  44  53.6       3        M 40-44  
63    217 Matthew Weisberger     M                                   26:17.7   26:17.7   8:29  51  56.4       2        M 50-54  
64    237 Kim Doyle              F      North Port     FL    US      26:42.1   26:42.1   8:37  44  58.2       1        F 40-44  
65    100 K. Mault               M      Port Charlotte FL    US      26:46.6   26:46.6   8:38  12  53.7       4        M 10-12  
66    251 DANIEL GOULD           M      Bradenton      FL    US      26:47.1   26:47.1   8:38  71  65.9       1        M 70-74  
67    212 K. Robbins             F      Rotonda West                 27:02.7   27:02.7   8:43  12  60.8       3        F 10-12  
68    120 Kelsey Levering        F      North Port     FL    US      27:02.8   27:02.8   8:43  15  57.2       5        F 13-15  
69    301 K. Smith               F      North Port     FL    US      27:03.5   27:03.5   8:44  11  62.3       4        F 10-12  
70    302 Sheila Smith           F      North Port     FL    US      27:09.6   27:09.6   8:46  40  55.7       2        F 40-44  
71    276 B. Flavin              M      Port Charlotte FL    US      27:36.6   27:36.6   8:54  11  53.9       5        M 10-12  
72    253 Natasha Auriemma       F      Port Charlotte FL    US      27:37.8   27:37.8   8:55  31  53.3       4        F 30-34  
73    207 Megan Guareute         F                                   27:44.4   27:44.4   8:57  28  53.1       1        F 25-29  
74    127 Camrin Palmer          F      North Port     FL    US      27:46.7   27:46.7   8:58  15  55.7       6        F 13-15  
75    257 Mike Clauser           M      Port Charlotte FL    US      27:51.5   27:51.5   8:59  43  50.1       4        M 40-44  
76    338 John Schramm           M      Sarasota       FL    US      27:52.0   27:52.0   8:59  38  48.4       2        M 35-39  
77    220 Mike Young             M      Englewood      FL    US      28:14.8   28:14.8   9:07  42  49.1       5        M 40-44  
78    223 Sabrina Fultz          F      Port Charlotte FL    US      28:31.0   28:31.0   9:12  18  51.9       10       F 16-18  
79    91  Delaney Gerofsky       F      Port Charlotte FL    US      28:31.6   28:31.6   9:12  18  51.9       11       F 16-18  
80    321 Denise Costa           F                                   28:43.7   28:43.7   9:16  52  58.6       1        F 50-54  
81    296 Yelena Sereda          F      Fort Myers     FL    US      28:46.0   28:46.0   9:17  24  51.2       1        F 19-24  
82    315 Katherine Marshall     F                                   28:49.1   28:49.1   9:18  19  51.1       2        F 19-24  
83    259 Carolyn Hinrichs       F      Port Charlotte FL    US      28:58.2   28:58.2   9:21  55  60.2       3        F 55-59  
84    280 Stacey Holmes          F      Port Charlotte FL    US      29:01.7   29:01.7   9:22  35  51.1       2        F 35-39  
85    282 Melinda Hooper         F      Englewood      FL    US      29:03.4   29:03.4   9:22  37  51.4       3        F 35-39  
86    153 Nikita Smart           F      North Port     FL    US      29:05.9   29:05.9   9:23  15  53.2       7        F 13-15  
87    245 S. Dobbs               M      Port Charlotte FL    US      29:16.8   29:16.8   9:27  11  50.8       6        M 10-12  
88    343 David Yanni            M                                   29:17.2   29:17.2   9:27  15  45.8       6        M 13-15  
89    236 Hailey Doyle           F      North Port     FL    US      29:53.9   29:53.9   9:39  13  53.8       8        F 13-15  
90    235 David Doyle            M      North Port     FL    US      29:54.1   29:54.1   9:39  49  48.8       4        M 45-49  
91    228 Lance Martin           M      Murdock        FL    US      30:15.0   30:15.0   9:45  17  43.2       9        M 16-18  
92    336 W. Giddens             M      Arcadia        FL    US      30:31.1   30:31.1   9:51  11  48.8       1        M 65-69  
93    267 Taylor Cooper          F      North Port     FL    US      30:50.7   30:50.7   9:57  15  50.2       9        F 13-15  
94    288 Heidi Maddox           F      Punta Gorda    FL    US      30:57.6   30:57.6   9:59  35  47.9       4        F 35-39  
95    310 Merly Rennie           F                                   30:59.4   30:59.4   10:00 46  51.0       3        F 45-49  
96    249 Nigel Wiley            M      Hull           ERY   GB      31:24.9   31:24.9   10:08 48  46.2       5        M 45-49  
97    250 Sharron Wiley          F      Hull           ERY   GB      31:24.9   31:24.9   10:08 46  50.3       4        F 45-49  
98    272 P. Engelauf            F      Englewood      FL    US      31:46.0   31:46.0   10:15 11  53.1       5        F 10-12  
99    274 Shane Engelauf         M      Englewood      FL    US      31:46.0   31:46.0   10:15 36  41.9       3        M 35-39  
100   316 Elizabeth Marshall     F                                   32:09.9   32:09.9   10:23 51  51.8       2        F 50-54  
101   226 Lilah Surak            F                                   32:25.9   32:25.9   10:28 15  47.7       10       F 13-15  
102   318 Kate Rumisek           F                                   32:27.6   32:27.6   10:28 14  48.5       11       F 13-15  
103   349 Rose Bush              F                                   32:32.9   32:32.9   10:30 61  57.5       1        F SGM    
104   303 Yulinar Sproat         F      Englewood      FL    US      32:48.5   32:48.5   10:35 54  52.5       3        F 50-54  
105   230 Allison Portwood       F                                   32:49.6   32:49.6   10:35 33  45.0       5        F 30-34  
106   261 Lourdes Aguilera       F      North Port     FL    US      32:50.4   32:50.4   10:36 17  45.6       12       F 16-18  
107   290 Asena Mott             F      Fort Ogden     FL    US      32:56.4   32:56.4   10:38 42  46.5       3        F 40-44  
108   285 Chloe Lear             F      Venice         FL    US      32:59.3   32:59.3   10:38 14  47.7       12       F 13-15  
109   330 L. Howard              M      North port     FL    US      33:02.3   33:02.3   10:39 8   51.8       2        M 0- 9   
110   278 Holli Fleming          F      Punta Gorda    FL    US      33:12.0   33:12.0   10:43 29  44.4       2        F 25-29  
111   243 Ken Cormier            M      North Port     FL    US      33:19.1   33:19.1   10:45 67  50.8       2        M 65-69  
112   311 William Rennie         M                                   33:28.2   33:28.2   10:48 47  43.0       6        M 45-49  
113   44  Sara Jensen            F      Punta Gorda    FL    US      33:56.6   33:56.6   10:57 33  43.5       6        F 30-34  
114   43  Alison Brewer          F      Punta Gorda    FL    US      33:56.6   33:56.6   10:57 29  43.4       3        F 25-29  
115   248 Steve Dionisio         M      Port Charlotte FL    US      34:01.3   34:01.3   10:58 48  42.6       7        M 45-49  
116   231 Leatha Dfanmiller      F                                   34:11.4   34:11.4   11:02 37  43.7       5        F 35-39  
117   227 Lorenzo Daetz          M      Port Charlotte               34:27.2   34:27.2   11:07 60  46.2       2        M 60-64  
118   332 Sean Strickland        M      Englewood      FL    US      34:31.9   34:31.9   11:08 33  37.9       2        M 30-34  
119   265 Joy Burroughs          F      Venice         FL    US      34:43.3   34:43.3   11:12 46  45.5       5        F 45-49  
120   232 Samantha Kilgore       F                                   34:46.6   34:46.6   11:13 16  43.8       13       F 16-18  
121   333 Lexus Sweet            F      Port Charlotte FL    US      34:47.3   34:47.3   11:13 15  44.5       13       F 13-15  
122   229 Logan Martin           M                                   34:51.4   34:51.4   11:15 13  40.1       7        M 13-15  
123   75  M. Machnik             F      North Port     FL    US      35:11.3   35:11.3   11:21 12  46.7       6        F 10-12  
124   244 A. Dobbs               F      Port Charlotte FL    US      35:18.7   35:18.7   11:23 9   50.7       1        F 0- 9   
125   247 C. Pfanmiller          M      Venice         FL    US      35:42.4   35:42.4   11:31 10  43.4       7        M 10-12  
126   307 Valerie Williams       F      Port Charlotte FL    US      35:47.7   35:47.7   11:33 32  41.2       7        F 30-34  
127   260 Breon Daugherty        F      Venice         FL    US      35:51.1   35:51.1   11:34 31  41.1       8        F 30-34  
128   324 Michele Botts          F                                   35:52.8   35:52.8   11:34 47  44.5       6        F 45-49  
129   277 Chris Flavin           M      Port Charlotte FL    US      36:17.6   36:17.6   11:42 53  41.5       3        M 50-54  
130   225 Brittany Kane          F      Port Charlotte               36:26.8   36:26.8   11:45 27  40.4       4        F 25-29  
131   295 Erin Saxe              F      Port Charlotte FL    US      36:29.0   36:29.0   11:46 35  40.7       6        F 35-39  
132   281 Stevan Holmes          M      Port Charlotte FL    US      36:52.8   36:52.8   11:54 37  36.3       4        M 35-39  
133   279 S. Holmes              F      Port Charlotte FL    US      38:50.4   38:50.4   12:32 12  42.3       7        F 10-12  
134   266 Paul Cignarale         M      Port Charlotte FL    US      38:52.3   38:52.3   12:32 47  37.0       8        M 45-49  
135   293 Shelby Otway           F      Port Charlotte FL    US      38:52.4   38:52.4   12:32 44  40.0       4        F 40-44  
136   209 Sydney Cataltino       F                                   38:53.8   38:53.8   12:33 15  39.8       14       F 13-15  
137   89  G. Tejada              M      Port Charlotte FL    US      39:02.1   39:02.1   12:36 6   50.3       3        M 0- 9   
138   90  Steven Tejada          M      Port Charlotte FL    US      39:02.6   39:02.6   12:36 28  33.2       3        M 25-29  
139   211 Danielle Robbins       F      Rotonda West   FL    US      39:18.5   39:18.5   12:41 45  39.9       7        F 45-49  
140   340 T. McGivern            M                                   39:40.4   39:40.4   12:48 7   46.0       4        M 0- 9   
141   341 Nancy McGivern         F                                   39:53.7   39:53.7   12:52 45  39.3       8        F 45-49  
142   202 Mayank Vaghasiya       M                                   40:07.8   40:07.8   12:57 21  32.3       2        M 19-24  
143   262 Lori Bemis             F      Punta Gorda    FL    US      40:17.1   40:17.1   13:00 32  36.6       9        F 30-34  
144   314 Gary Marshall          M                                   41:02.9   41:02.9   13:14 53  36.7       4        M 50-54  
145   335 Deborah Burnham        F      Arcadia        FL    US      41:53.7   41:53.7   13:31 70  50.3       1        F V      
146   268 Lisa Cox               F      Cape Coral     FL    US      42:16.4   42:16.4   13:38 55  41.2       4        F 55-59  
147   344 Dwaine Yanni           M                                   42:41.5   42:41.5   13:46 50  34.5       5        M 50-54  
148   323 Dan Botts              M                                   44:07.6   44:07.6   14:14 47  32.6       9        M 45-49  
149   273 R. Engelauf            F      Engelauf       FL    US      44:52.2   44:52.2   14:28 6   44.7       2        F 0- 9   
150   271 Jennifer Engelauf      F      Englewood      FL    US      44:52.2   44:52.2   14:28 35  33.1       7        F 35-39  
151   309 Jayden Edwards         M                                   46:59.2   46:59.2   15:09 16  28.1       10       M 16-18  
152   308 Marianna J Yingling    F      Port Charlotte FL    US      49:09.1   49:09.1   15:51 48  32.8       9        F 45-49  
153   313 Carol Geyer            F                                   50:56.5   50:56.5   16:26 69  40.8       1        F 65-69  
154   76  Stephanie Rossip       F      Port Charlotte FL    US      1:03:53.2 1:03:53.2 20:37 27  23.1       5        F 25-29  
155   327 Ellis Padilla          F                                   1:04:10.1 1:04:10.1 20:42 41  23.7       5        F 40-44  
156   326 Juan Quinones          M                                   1:04:11.0 1:04:11.0 20:42 43  21.8       6        M 40-44  


Top Male Finisher - Overall
Place Name           Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ============== === === ======= ====== ======== ======= 
1     Dillon Garrett 206 17  1       M               17:46.6 


Top Female Finisher - Overall
Place Name          Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Kaley Boethig 263 17  17      F      North Port FL US 21:08.3 


Top Male Finisher - Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ============= === === ======= ====== ============ ======= 
1     Ricardo Lomas 239 49  5       M      venice FL US 18:47.6 


Top Female Finisher - Masters
Place Name           Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Sally Libonati 287 41  29      F      Rotonda West FL US 23:13.9 


Top Male Finisher - Grand Masters
Place Name        Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== =========== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Mark Stueve 203 60  8       M      Englewood FL US 19:49.6 


Top Female Finisher - Grand Masters
Place Name           Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ============== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Marion Conklin 331 54  43      F      Venice FL US 24:38.3 


Top Male Finisher - Senor Grand Masters
Place Name       Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ========== === === ======= ====== ============= ======= 
1     John Bates 48  65  28      M      Captiva FL US 23:02.8 


Top Female Finisher - Senor Grand Masters
Place Name      Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ========= === === ======= ====== ======== ======= 
1     Rose Bush 349 61  103     F               32:32.9 


Top Male Finisher - Vetran
Place Name      Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ========= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Ed Morgan 289 72  49      M      North Port FL US 25:15.9 


Top Female Finisher - Vetran
Place Name            Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== =============== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Deborah Burnham 335 70  145     F      Arcadia FL US 41:53.7 

Embed Code