Belmont Plateau Hall of Fame Classic

Sat August 24, 2019 Philadelphia, PA US 19131 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                  Gender City               State Country Clock Pace  Age PACE  SEXTOTAL SEXPLACE Team                           DIVTOTAL DIVPLACE DIV   
                                                                        Time                                                                                           
===== === ===================== ====== ================== ===== ======= ===== ===== === ===== ======== ======== ============================== ======== ======== ===== 
1     64  Paul Matuszak         M      Philadelphia       PA    US      16:38 5:22  29  5:22  130      1        PRTC Philadelphia Runner Track 29       1        M2029 
2     138 Tyler Melius          M                                       17:22 5:36  22  5:36  130      2        Rosemont Running Club          29       2        M2029 
3     29  John Denison          M      Philadelphia       PA    US      17:32 5:40  23  5:40  130      3        Masterman Alumni               29       3        M2029 
4     180 Eric Lacy             M                                       17:35 5:41  23  5:41  130      4        Urine Trouble                  29       4        M2029 
5     167 Andy Kish             M                                       17:42 5:43  36  5:43  130      5                                       29       1        M3039 
6     166 Mike Padilla          M                                       17:46 5:44  41  5:44  130      6        Greater Philadelphia Track Clu 17       1        M4049 
7     168 Shawn D'Andrea        M                                       17:52 5:46  28  5:46  130      7                                       29       5        M2029 
8     90  Justin Simard         M      Philadelphia       PA    US      18:00 5:49  31  5:49  130      8        PRTC Philadelphia Runner Track 29       2        M3039 
9     18  Lucas Bryant          M      Philadelphia       PA    US      18:01 5:49  30  5:49  130      9        PRTC Philadelphia Runner Track 29       3        M3039 
10    72  Mickey Moorhead       M      Wilkes-Barre       PA    US      18:12 5:53  22  5:53  130      10       Drexel Track Club              29       6        M2029 
11    23  Marquis Cox           M      Mount Laurel       NJ    US      18:16 5:54  21  5:54  130      11                                      29       7        M2029 
12    33  Luke Dougherty        M                                       18:24 5:57  18  5:57  130      12       Roman Catholic                 26       1        M0119 
13    105 Tyler Zwicherowski    M                                       18:31 5:59  16  5:59  130      13       Roman Catholic                 26       2        M0119 
14    17  Sean Brown            M                                       18:41 6:02  16  6:02  130      14       Roman Catholic                 26       3        M0119 
15    80  Craig Polakoff        M      Philadelphia       PA    US      18:46 6:03  36  6:03  130      15       Rosemont Running Club          29       4        M3039 
16    83  Iain Ridgway          M      Collingswood       NJ    US      19:11 6:12  35  6:12  130      16       PRTC Philadelphia Runner Track 29       5        M3039 
17    91  James Smolen          M      Philadelphia       PA    US      19:13 6:12  25  6:12  130      17                                      29       8        M2029 
18    39  Zachary Garman        M      Wilmington         DE    US      19:19 6:14  23  6:14  130      18       PhilaU Noldor Alum             29       9        M2029 
19    134 Molly Mickle          F                                       19:22 6:15  22  6:15  49       1                                       12       1        F2029 
20    100 Dan Wallace           M      Newtown            PA    US      19:25 6:16  24  6:16  130      19       Bucks County Speedsters        29       10       M2029 
21    44  Jason Hagerman        M      Bensalem           PA    US      19:40 6:21  40  6:21  130      20       Bucks County Speedsters        17       2        M4049 
22    119 Chuck Shields         M                                       19:43 6:22  56  6:22  130      21       Bishop McDevit                 20       1        M5059 
23    139 Ron Brock             M                                       20:01 6:28  42  6:28  130      22       Moorestown Distance Running Pr 17       3        M4049 
24    191 Jp Kirkgaard          M                                       20:08 6:30  24  6:30  130      23                                      29       11       M2029 
25    188 Michael Duvally       M                                       20:10 6:31  22  6:31  130      24       Urine Trouble                  29       12       M2029 
27    121 Roland Pott           M                                       20:32 6:38  42  6:38  130      26       Bucks County Speedsters        17       4        M4049 
28    104 Lee Woolley           M      Philadelphia       PA    US      20:35 6:39  52  6:39  130      27                                      20       2        M5059 
29    97  Chris Thompson        M      Langhorne          PA    US      20:36 6:39  35  6:39  130      28       Bucks County Speedsters        29       7        M3039 
30    184 Tim Malloy            M                                       20:44 6:42  22  6:42  130      29       Urine Trouble                  29       13       M2029 
31    81  Jimmy Polisi          M                                       20:47 6:43  17  6:43  130      30       Roman Catholic                 26       4        M0119 
32    98  Dana Thompson         M      Roanoke            VA    US      20:50 6:44  20  6:44  130      31       Drexel Track Club              29       14       M2029 
33    75  Kurt Palumbo          M      Philadelphia       PA    US      20:52 6:44  22  6:44  130      32       PhilaU Noldor Alum             29       15       M2029 
34    199 Ryan Riley                   Phila              PA    US      21:08 6:49  16  6:49                    Archbishop Ryan                                        
35    79  Brian Pinder          M      Hatfield           PA    US      21:11 6:50  22  6:50  130      33                                      29       16       M2029 
36    15  Harris Brenner        M      Washington Crossin PA    US      21:16 6:52  41  6:52  130      34       Bucks County Speedsters        17       5        M4049 
39    143 Ryan James            M                                       21:30 6:56  17  6:56  130      35       Ohara                          26       5        M0119 
40    150 Rob Morro             M                                       21:31 6:57  18  6:57  130      36       Ohara                          26       6        M0119 
41    142 Patrick James         M                                       21:33 6:58  16  6:58  130      37       Ohara                          26       7        M0119 
42    151 Billy Donovan         M                                       21:34 6:58  16  6:58  130      38       Ohara                          26       8        M0119 
43    152 Gavon Inglis          M                                       21:36 6:58  16  6:58  130      39       Ohara                          26       9        M0119 
44    120 Sean Ward             M                                       21:37 6:59  16  6:59  130      40       Gloucester Catholic            26       10       M0119 
45    165 Michael Ward          M                                       21:43 7:00  29  7:01  130      41                                      29       17       M2029 
46    25  Noel Croiger          M      Collegeville       PA    US      21:44 7:01  41  7:01  130      42                                      17       6        M4049 
47    82  Joe Quinn             M                                       21:45 7:01  16  7:01  130      43       Roman Catholic                 26       11       M0119 
48    185 Katherine McFetridge  F                                       21:45 7:01  26  7:01  49       2        Vesper Club                    12       2        F2029 
49    101 Liam Wallis           M                                       21:48 7:02  18  7:02  130      44       Roman Catholic                 26       12       M0119 
51    200 Aaron Turner                 Phila              PA    US      22:11 7:10  18  7:10                                                                           
52    71  Cullen McNamee        M      Philadelphia       PA    US      22:15 7:11  22  7:11  130      45       Masterman Alumni               29       18       M2029 
53    95  David Stewart         M      Haddonfield        NJ    US      22:24 7:14  55  7:14  130      46       South Jersey Athletic Club     20       3        M5059 
54    96  Brendan Storino       M                                       22:33 7:17  16  7:17  130      47       Roman Catholic                 26       13       M0119 
55    162 Chris Castner         M                                       22:39 7:19  25  7:19  130      48       Rosemont Running Club          29       19       M2029 
56    76  Dave Pannepacker      M      Newtown            PA    US      22:46 7:21  24  7:21  130      49       Bucks County Speedsters        29       20       M2029 
57    10  Stephen Belmonte      M      Philadelphia       PA    US      22:53 7:23  38  7:23  130      50                                      29       8        M3039 
58    179 Vladimir Mirkin       M                                       23:06 7:28  29  7:28  130      51                                      29       21       M2029 
59    183 Colleen Dicola        F                                       23:10 7:29  35  7:29  49       3                                       11       1        F3039 
60    73  Don Morrison          M      West Brandywine    PA    US      23:23 7:33  65  7:33  130      52       Greater Philadelphia Track Clu 9        1        M6099 
61    173 Sean Dixon            M                                       23:30 7:35  31  7:35  130      53                                      29       9        M3039 
62    189 Lindsay Moyer         F                                       23:30 7:35  26  7:35  49       4        Vesper Club                    12       3        F2029 
63    77  Jorge Parra           M      Mount Royal        NJ    US      23:35 7:37  33  7:37  130      54                                      29       10       M3039 
64    34  Mark Elsasser         M      Philadelphia       PA    US      23:45 7:40  48  7:40  130      55       Belmont Plateau Trails Allianc 17       7        M4049 
65    160 Kenneth Kapner        M                                       23:53 7:43  56  7:43  130      56                                      20       4        M5059 
66    118 Michael Golasa        M                                       23:56 7:43  14  7:43  130      57       Roman Catholic                 26       14       M0119 
67    84  Kevin Roche           M      Philadelphia       PA    US      24:07 7:47  34  7:47  130      58                                      29       11       M3039 
68    92  Gaugin Soin           M      Philadelphia       PA    US      24:08 7:47  23  7:47  130      59       Masterman Alumni               29       22       M2029 
69    117 T. Crossan            F                                       24:09 7:48  12  7:48  49       5        Belmont Blazers                13       1        F0119 
70    50  Courtney Jarrett      M      Fairless Hills     PA    US      24:13 7:49  45  7:49  130      60                                      17       8        M4049 
71    19  G. Cagliola           F      Limerick           PA    US      24:17 7:50  11  7:50  49       6        Belmont Blazers                13       2        F0119 
72    174 Philip Harris         M                                       24:21 7:52  45  7:52  130      61                                      17       9        M4049 
73    43  Gregory Green         M      Philadelphia       PA    US      24:26 7:53  51  7:53  130      62                                      20       5        M5059 
74    190 Emily Maxwell         F                                       24:38 7:57  26  7:57  49       7        Vesper Club                    12       4        F2029 
75    11  Richard Bobroski      M      Cherry Hill        NJ    US      24:42 7:58  35  7:58  130      63       Team Reluctant                 29       12       M3039 
76    172 Jon Cohen             M                                       24:47 8:00  62  8:00  130      64                                      9        2        M6099 
77    186 Joe Devine            M                                       24:55 8:02  45  8:03  130      65                                      17       10       M4049 
78    28  Hrysoula Davis        F      Philadelphia       PA    US      25:03 8:05  30  8:05  49       8                                       11       2        F3039 
79    24  K. Croiger            F      Collegeville       PA    US      25:08 8:07  11  8:07  49       9        Belmont Blazers                13       3        F0119 
80    61  David Manning         M      Philadelphia       PA    US      25:10 8:07  34  8:07  130      66                                      29       13       M3039 
81    124 Richard Henderson     M                                       25:15 8:09  63  8:09  130      67                                      9        3        M6099 
82    164 John Ashton           M                                       25:20 8:11  55  8:11  130      68                                      20       6        M5059 
83    123 Rich Digiacomo        M                                       25:23 8:12  29  8:12  130      69       Neuman                         29       23       M2029 
84    49  David Hollar          M      Philadelphia       PA    US      25:31 8:14  51  8:14  130      70                                      20       7        M5059 
85    197 Dac Nghyen            M                                       25:50 8:20  35  8:20  130      71       West Philly Runners            29       14       M3039 
86    55  Kathleen King         F      Phoenixville       PA    US      25:51 8:21  26  8:21  49       10                                      12       5        F2029 
87    54  Jack King             M      Philadelphia       PA    US      25:52 8:21  30  8:21  130      72                                      29       15       M3039 
88    26  Timothy Damiani       M      Levittown          PA    US      25:54 8:22  42  8:22  130      73       Bucks County Speedsters        17       11       M4049 
89    145 James Riely           M                                       25:58 8:23  52  8:23  130      74                                      20       8        M5059 
90    146 A. Riely              F                                       25:59 8:23  12  8:23  49       11                                      13       4        F0119 
91    7   Michael Barton        M                                       25:59 8:23  14  8:23  130      75       Roman Catholic                 26       15       M0119 
92    156 Troy Leitzel          M                                       26:06 8:26  55  8:26  130      76                                      20       9        M5059 
93    13  Walter Boyle          M      Fogelsville        PA    US      26:08 8:26  62  8:26  130      77       Philadelphia Masters           9        4        M6099 
94    6   John Barton           M      Daniel Island      SC    US      26:22 8:31  58  8:31  130      78                                      20       10       M5059 
95    129 Santo Mazzeo          M                                       26:28 8:33  35  8:33  130      79                                      29       16       M3039 
96    86  Ross Schriftman       M      Horsham            PA    US      26:32 8:34  62  8:34  130      80                                      9        5        M6099 
97    45  Christian Hayes       M      Philadelphia       PA    US      26:34 8:35  43  8:35  130      81                                      17       12       M4049 
98    181 Jeffery Cunningham    M                                       26:41 8:37  32  8:37  130      82                                      29       17       M3039 
99    133 Siobhan Cunningham    F                                       26:42 8:37  18  8:37  49       12                                      13       5        F0119 
100   42  Gabriel Gliwa         M      Philadelphia       PA    US      26:46 8:39  36  8:39  130      83                                      29       18       M3039 
101   60  Andrew Lovell         M      Philadelphia       PA    US      26:47 8:39  41  8:39  130      84                                      17       13       M4049 
102   4   Alex Aftuck           M      PHILADELPHIA       PA    US      26:56 8:42  29  8:42  130      85                                      29       24       M2029 
103   176 Daniel Willmott       M                                       26:59 8:43  26  8:43  130      86                                      29       25       M2029 
104   94  Richard Stevens       M                                       27:21 8:50  60  8:50  130      87                                      9        6        M6099 
105   38  Tony Florkowski       M      Philadelphia       PA    US      27:22 8:50  56  8:50  130      88                                      20       11       M5059 
106   41  Courtney Gliwa        F      Philadelphia       PA    US      27:24 8:51  35  8:51  49       13                                      11       3        F3039 
107   32  Juan Dominguez        M      Bala Cynwyd        PA    US      27:27 8:52  48  8:52  130      89                                      17       14       M4049 
108   132 Kyle McManus          M                                       27:29 8:52  30  8:52  130      90                                      29       19       M3039 
109   30  David Dlugosz         M      Philadelphia       PA    US      27:44 8:57  37  8:57  130      91                                      29       20       M3039 
110   14  Diana Breen           F      Philadelphia       PA    US      27:47 8:58  44  8:58  49       14       Philadelphia Masters           6        1        F4049 
111   170 Tim Phelan            M                                       27:54 9:00  37  9:00  130      92                                      29       21       M3039 
112   202 Julia Stone           F                                       27:57 9:01  37  9:01  49       15                                      11       4        F3039 
113   37  Dennis Field          M      CHERRY HILL        NJ    US      28:03 9:03  34  9:03  130      93       Team Reluctant                 29       22       M3039 
114   192 Jonathan Partie       M                                       28:05 9:04  32  9:04  130      94                                      29       23       M3039 
115   135 Christopher Dougherty M                                       28:10 9:06  33  9:06  130      95       FPC                            29       24       M3039 
116   27  Wayne Daneker         M      Avondale           PA    US      28:13 9:07  50  9:07  130      96                                      20       12       M5059 
117   85  Calvin Santiago       M      West Chester       PA    US      28:22 9:09  29  9:09  130      97                                      29       26       M2029 
118   102 Richard Wegryn        M      Haddonfield        NJ    US      28:24 9:10  50  9:10  130      98                                      20       13       M5059 
119   187 Cammy Devine          F                                       28:47 9:18  13  9:18  49       16                                      13       6        F0119 
120   53  Daniel King           M      Philadelphia       PA    US      28:59 9:21  27  9:21  130      99                                      29       27       M2029 
121   65  Jeffrey McCoog        M      Gloucester City    NJ    US      29:00 9:21  34  9:21  130      100      Team Reluctant                 29       25       M3039 
122   115 B. Rogers             F                                       29:02 9:22  11  9:22  49       17       Belmont Blazers                13       7        F0119 
123   161 Anthony Gillecui      M                                       29:15 9:26  34  9:26  130      101                                     29       26       M3039 
124   57  Michael Kligerman     M      Philadelphia       PA    US      29:15 9:27  22  9:27  130      102                                     29       28       M2029 
125   21  Philip Clement        M      phila              PA    US      29:17 9:27  63  9:27  130      103                                     9        7        M6099 
126   154 Joseph Moore          M                                       29:19 9:28  35  9:28  130      104                                     29       27       M3039 
127   130 Erin Mardini          F                                       29:22 9:29  32  9:29  49       18       FPC                            11       5        F3039 
128   35  Janet Esler           F      Chalfont           PA    US      29:30 9:31  41  9:31  49       19                                      6        2        F4049 
129   63  Paula Martin          F      Cherry Hill        NJ    US      29:40 9:35  52  9:35  49       20       MDRP                           7        1        F5059 
130   8   Patricia Beaman       F      Bensalem           PA    US      29:42 9:35  52  9:35  49       21       MDRP                           7        2        F5059 
131   31  Felicia Doggett       F      Philadelphia       PA    US      29:57 9:40  51  9:40  49       22                                      7        3        F5059 
132   177 James McCollum        M                                       30:01 9:41  31  9:41  130      105                                     29       28       M3039 
133   68  A. McLaughlin         F      Newtown            PA    US      30:06 9:43  11  9:43  49       23                                      13       8        F0119 
134   70  Jerry McLauglin       M      Newtown            PA    US      30:07 9:43  47  9:43  130      106                                     17       15       M4049 
135   51  Linda Kelnock         F      West Chester       PA    US      30:08 9:43  48  9:43  49       24       Philadelphia Masters           6        3        F4049 
136   193 Kirsten Diegel        F                                       30:14 9:46  27  9:46  49       25                                      12       6        F2029 
137   175 Jan Weinstock         F                                       30:24 9:49  55  9:49  49       26                                      7        4        F5059 
138   144 Richard Brown         M                                       30:25 9:49  66  9:49  130      107      Pineland Striders              9        8        M6099 
139   157 Kathleen Brown        F      phila              PA    US      30:25 9:49  38  9:49  49       27                                      11       6        F3039 
140   36  Lauren Estilow        F      Cheltenham         PA    US      30:28 9:50  55  9:50  49       28       Philadelphia Masters           7        5        F5059 
141   56  Don Kligerman         M      Philadelphia       PA    US      30:40 9:54  58  9:54  130      108                                     20       14       M5059 
142   58  Scott Lash            M      Philadelphia       PA    US      30:41 9:54  55  9:54  130      109                                     20       15       M5059 
143   93  Jeffrey Stanley       M      Philadelphia       PA    US      31:02 10:01 47  10:01 130      110                                     17       16       M4049 
144   67  Wade McDevitt         M      Philadelphia       PA    US      31:41 10:14 53  10:14 130      111                                     20       16       M5059 
145   171 Caroline Phelan       F                                       31:44 10:15 35  10:15 49       29                                      11       7        F3039 
146   62  James Martin          M      Cherry Hill        NJ    US      31:45 10:15 54  10:15 130      112      MDRP                           20       17       M5059 
147   203 Joshua Brainerd       M                                       32:30 10:30 36  10:30 130      113                                     29       29       M3039 
148   116 Barb Crossan          F                                       32:37 10:32 44  10:32 49       30                                      6        4        F4049 
149   89  Jim Scully            M      Wilmington         DE    US      32:49 10:35 59  10:35 130      114                                     20       18       M5059 
150   20  Ingrid Campbell       F      Philadelphia       PA    US      32:50 10:36 54  10:36 49       31                                      7        6        F5059 
151   74  Bridget Murphy        F      Philadelphia       PA    US      32:51 10:36 30  10:36 49       32                                      11       8        F3039 
152   148 Rich Kayburn          M                                       33:16 10:44 17  10:44 130      115      Ohara                          26       16       M0119 
153   201 Tim Searfoss          M                                       33:41 10:52 56  10:52 130      116                                     20       19       M5059 
154   52  Carolyn King          F      Philadelphia       PA    US      33:46 10:54 27  10:54 49       33                                      12       7        F2029 
155   78  Adam Pellillo         M      Philadelphia       PA    US      34:16 11:04 29  11:04 130      117                                     29       29       M2029 
156   9   Lynnette Beer         F      Philadelphia       PA    US      34:50 11:15 36  11:15 49       34                                      11       9        F3039 
157   87  Alyse Schulte         F      PHILADELPHIA       PA    US      34:57 11:17 27  11:17 49       35                                      12       8        F2029 
158   5   Ashley Avenoso        F      West Chester       PA    US      35:23 11:25 27  11:25 49       36                                      12       9        F2029 
159   16  Neil Brown            M      Langhorne          PA    US      35:54 11:35 47  11:35 130      118      Bucks County Speedsters        17       17       M4049 
160   169 Tom Vernon            M                                       36:01 11:38 75  11:38 130      119                                     9        9        M6099 
161   178 Thomas Young          M                                       38:08 12:18 56  12:18 130      120                                     20       20       M5059 
162   198 Kaitlin Pomerantz     F      Phila              PA    US      38:09 12:19 29  12:19 49       37                                      12       10       F2029 
163   194 Ha Pham               F                                       38:26 12:24 26  12:24 49       38                                      12       11       F2029 
164   182 Shariyfa Fields       F                                       38:55 12:34 31  12:34 49       39                                      11       10       F3039 
165   59  Kristine Longshore    F      Doylestown         PA    US      40:02 12:55 47  12:55 49       40       Philadelphia Masters           6        5        F4049 
166   158 Syreeta Moore         F                                       41:40 13:27 35  13:27 49       41                                      11       11       F3039 
167   126 W. Lanza              F                                       43:29 14:02 8   14:02 49       42       St James                       13       9        F0119 
168   127 Joan Elsasser         F                                       43:30 14:02 42  14:02 49       43       St James                       6        6        F4049 
169   88  Janae Scott           F      Philadelphia       PA    US      45:34 14:42 28  14:42 49       44                                      12       12       F2029 
170   12  Kathy Boston          F      Philadelphia       PA    US      45:35 14:43 52  14:43 49       45                                      7        7        F5059 

Embed Code