Directions
Type: Run Only, Other, Run or Run/Walk

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Place Bib  Name                Team Name                      Gender Clock Chip  Pace Age Age        Division Division 
                                                                     Time  Time           Percentage Place             
===== ==== =================== ============================== ====== ===== ===== ==== === ========== ======== ======== 
1     1517 Marc Fenwick        Tyne Bridge Harriers           M      15:19 15:19 3:04 31  85.2       1        M 18-39  
2     1538 Drew Inglis         Darlington H & AC              M      15:25 15:25 3:05 34  85.6       2        M 18-39  
3     1501 Chris Auld          Crook & Dist Sports AC         M      16:53 16:53 3:23 47  85.4       1        M 45-49  
4     1526 Daniel Gunn         New Marske Harriers Club       M      17:02 17:02 3:24 14  80.4       1        M 14-15  
5     1565 Alasdair Tatham     North York Moors AC            M      17:17 17:17 3:28 44  81.6       1        M 40-44  
6     1566 Robert Teasdale     Crook & Dist Sports AC         M      17:31 17:31 3:30 30  74.3       3        M 18-39  
7     1509 Graham Hindmarsh    Darlington H & AC              M      17:50 17:48 3:34 40  77.1       2        M 40-44  
8     1510 James Boddy         Ripon Runners                  M      17:53 17:52 3:34 37  75.1       4        M 18-39  
9     1563 Barry Talman        Darlington H & AC              M      18:09 18:08 3:37 40  75.6       3        M 40-44  
10    1602 Luke Waddington     Unattached                     M      18:17 18:15 3:39 15  73.6       2        M 14-15  
11    1597 Justin Shaw         Unattached                     M      18:30 18:29 3:42 44  76.3       4        M 40-44  
12    1551 Phillip Noble       Redcar Running Club            M      18:39 18:39 3:44 26  69.6       5        M 18-39  
13    1598 Chris Whiles        New Marske Harriers Club       M      18:49 18:49 3:46 25  69.0       6        M 18-39  
14    1564 Louise Talman       Darlington H & AC              F      18:55 18:53 3:47 35  78.7       1        F 35-39  
15    1579 Alex Wyke-Ulliott   Leeds City Athletic Club       M      19:11 19:10 3:50 16  69.1       1        M 16-17  
16    1512 Dominic Colley      Darlington H & AC              M      19:25 19:24 3:53 33  67.7       7        M 18-39  
17    1595 Gary Auston         Sedgefield Harriers            M      19:43 19:40 3:56 41  70.2       5        M 40-44  
18    1547 Paul McDermott      Redcar Running Club            M      19:42 19:42 3:56 50  74.9       1        M 50-54  
19    1596 Molly Shaw          New Marske Harriers Club       F      19:47 19:46 3:57 16  77.2       1        F 16-17  
20    1599 Vaughan Hemy        North Shields Polytechnic Club M      20:04 20:03 4:00 51  74.1       2        M 50-54  
21    1557 David Smith         Unattached                     M      20:09 20:09 4:02 34  65.5       8        M 18-39  
22    1583 Thomas Bytheway     Allerton Junior AC             M      20:13 20:11 4:02 14  67.9       3        M 14-15  
23    1600 James Krause        Unattached                     M      20:23 20:20 4:04 40  67.5       6        M 40-44  
24    1591 Sue Phillips        Darlington H & AC              F      20:23 20:22 4:04 54  84.8       1        F 50-54  
25    1568 Clare Twaddle       North Shields Polytechnic Club F      21:06 21:05 4:13 38  71.2       2        F 35-39  
26    1580 Edward Wyke-Ulliott Rothwell & District Harriers   M      21:12 21:09 4:14 44  66.7       7        M 40-44  
27    1532 Laura Havis         Middlesbrough Mandale          F      21:11 21:11 4:14 14  74.5       1        F 14-15  
28    1582 John Spraggett      New Marske Harriers Club       M      21:41 21:39 4:20 67  78.3       1        M 65-69  
29    1561 Craig Stokes        Unattached                     M      21:45 21:41 4:20 42  64.1       8        M 40-44  
30    1527 Martin Gunn         New Marske Harriers Club       M      21:53 21:52 4:22 42  63.6       9        M 40-44  
31    1590 Ellie Phillips      Darlington H & AC              F      22:10 22:09 4:26 14  71.3       2        F 14-15  
32    1562 Dawn Sulley         New Marske Harriers Club       F      22:37 22:34 4:31 46  70.2       1        F 45-49  
33    1594 Kevin Wilkinson     Unattached                     M      22:56 22:51 4:34 42  60.8       10       M 40-44  
34    1536 Andrew Hudson       Unattached                     M      22:59 22:52 4:35 41  60.3       11       M 40-44  
35    1577 Tony Winward        Unattached                     M      23:01 22:52 4:35 24  56.8       9        M 18-39  
36    1520 Andrew Gibson       Ashington Hirst RC             M      23:29 23:27 4:41 40  58.5       12       M 40-44  
37    1523 Daniel Granville    Unattached                     M      24:11 24:08 4:50 32  54.2       10       M 18-39  
38    1585 Alex Howling        Unattached                     M      24:23 24:20 4:52 34  54.2       11       M 18-39  
39    1555 Ben Robinson        Unattached                     M      24:27 24:24 4:53 17  53.6       2        M 16-17  
40    1502 Daniel Alton        Unattached                     M      24:35 24:28 4:54 25  53.1       12       M 18-39  
41    1576 Jeannie Wilde       Unattached                     F      24:42 24:35 4:55 47  65.1       2        F 45-49  
42    1528 Sarah Gunn          New Marske Harriers Club       F      25:18 25:13 5:03 40  60.1       1        F 40-44  
43    1525 Oliver Green        Unattached                     M      25:24 25:19 5:04 16  52.3       3        M 16-17  
44    1601 Craig Stokes        Unattached                     M      25:28 25:24 5:05 16  52.2       4        M 16-17  
45    1548 Phl Miles           New Marske Harriers Club       M      25:47 25:42 5:08 76  74.3       1        M 75-79  
46    1503 Stephanie Boon      New Marske Harriers Club       F      25:45 25:42 5:08 38  58.4       3        F 35-39  
47    1504 Lewis Boshier       Quakers Running Club           M      25:49 25:46 5:09 19  50.4       13       M 18-39  
48    1516 Lee Donna Elder     Ashington Hirst RC             F      25:50 25:47 5:09 45  61.0       3        F 45-49  
49    1505 Michelle Boshier    Quakers Running Club           F      25:59 25:55 5:11 43  59.7       2        F 40-44  
50    678  Simon Robinson      Unattached                     M      26:09 26:03 5:13 48  55.8       2        M 45-49  
51    1552 Patrick Parks       Redcar Running Club            M      26:10 26:03 5:13 69  66.3       2        M 65-69  
52    1574 Michael Watson      Redcar Running Club            M      26:17 26:10 5:14 56  59.0       1        M 55-59  
53    1556 Anne Smith          Unattached                     F      26:16 26:11 5:14 59  70.0       1        F 55-59  
54    1537 Graeme Hughes       Ashington Hirst RC             M      26:27 26:25 5:17 38  51.2       14       M 18-39  
55    1529 Sarah Handy         Ashington Hirst RC             F      26:33 26:30 5:18 44  58.8       3        F 40-44  
56    1546 Stephen Madison     Redcar Running Club            F      26:43 26:36 5:19 58  68.0       2        F 55-59  
57    802  Norm Trees          Unattached                     M      26:45 26:39 5:20 48  54.5       3        M 45-49  
58    1513 Jim Conaghan        New Marske Harriers Club       M      26:57 26:52 5:22 80  77.2       1        M 80-84  
59    1553 Julie Pettrick      Unattached                     F      27:00 26:54 5:22 53  63.5       2        F 50-54  
60    690  Laura Rowe          Unattached                     F      27:07 27:03 5:24 24  54.6       1        F 18-34  
61    1524 Adam Green          Unattached                     M      27:13 27:08 5:26 48  53.6       4        M 45-49  
62    1531 Denis Hargrave      Sunderland Strollers           M      27:40 27:35 5:31 71  64.1       1        M 70-74  
63    1586 Oscar Patterson     Unattached                     M      27:39 27:36 5:31 14  49.6       4        M 14-15  
64    1571 Maria Vickers       Unattached                     F      27:52 27:44 5:33 22  53.2       2        F 18-34  
65    1521 Robert Graham       New Marske Harriers Club       M      28:03 28:00 5:36 73  64.9       2        M 70-74  
66    1535 Andrew Horner       Unattached                     M      28:08 28:01 5:36 24  46.3       15       M 18-39  
67    1575 Kate Wealleans      Ashington Hirst RC             F      28:08 28:05 5:37 32  52.6       3        F 18-34  
68    1559 Lisa Soulsby        Ashington Hirst RC             F      28:12 28:08 5:37 28  52.5       4        F 18-34  
69    1539 Ian Jeffrey         Unattached                     M      28:15 28:11 5:38 71  62.7       3        M 70-74  
70    1587 Helen Patterson     Unattached                     F      29:19 29:17 5:52 38  51.3       4        F 35-39  
71    1540 Sue Jeffrey         Unattached                     F      29:34 29:31 5:54 57  60.6       3        F 55-59  
72    1584 David Winn          Unattached                     M      29:46 29:39 5:56 23  43.8       16       M 18-39  
73    1560 Claire Stevens      Ashington Hirst RC             F      30:21 30:16 6:04 42  50.7       4        F 40-44  
74    1550 Chris Bowdler       Unattached                     M      30:26 30:19 6:04 58  51.8       2        M 55-59  
75    1570 Jacob Vickers       Unattached                     M      30:49 30:43 6:08 14  44.6       5        M 14-15  
76    1514 Claire Davidson     Ashington Hirst RC             F      31:00 30:55 6:11 36  48.2       5        F 35-39  
77    1534 Lizi Hopwood        Unattached                     F      31:01 30:57 6:12 33  47.8       5        F 18-34  
78    1542 Lizzy Lawrence      Unattached                     F      31:02 30:57 6:12 36  48.1       6        F 35-39  
79    1519 Sophie French       Unattached                     F      31:07 31:03 6:13 26  47.6       6        F 18-34  
80    1581 Rebecca Stout       Unattached                     F      31:21 31:17 6:15 38  48.0       7        F 35-39  
81    1522 Amanda Grange       Unattached                     F      32:08 32:01 6:24 38  46.9       8        F 35-39  
82    1573 Stephanie Ward      Unattached                     F      32:37 32:32 6:30 36  45.8       9        F 35-39  
83    1508 Peter Carrick       Unattached                     M      32:53 32:48 6:33 67  51.7       3        M 65-69  
84    1592 Michelle Bytheway   Unattached                     F      33:19 33:15 6:39 46  47.7       4        F 45-49  
85    1578 Lee Wright          Unattached                     M      33:40 33:31 6:42 42  41.5       13       M 40-44  
86    892  Catherine York      Unattached                     F      33:59 33:51 6:46 43  45.7       5        F 40-44  
87    1589 Ian Welch           Redcar Running Club            M      35:11 35:04 7:01 71  50.4       4        M 70-74  
88    1507 Nicola Bulmer       Unattached                     F      35:13 35:05 7:01 46  45.2       5        F 45-49  
89    1506 Claire Bowdler      Unattached                     F      35:24 35:16 7:03 34  42.1       7        F 18-34  
90    1518 Melissa Forster     Unattached                     F      37:14 37:06 7:25 32  39.8       8        F 18-34  
91    1558 Liza Smith          Ashington Hirst RC             F      37:20 37:16 7:27 27  39.6       9        F 18-34  
92    1572 Natalie Vickers     Unattached                     F      37:58 37:50 7:34 27  39.0       10       F 18-34  
93    1544 Lisa Lombardi       Unattached                     F      38:35 38:27 7:42 39  39.2       10       F 35-39  
94    1554 Keith Rankin        Unattached                     M      39:37 39:30 7:54 56  39.1       3        M 55-59  
95    1549 Kim Moody           Unattached                     F      46:10 46:06 9:13 32  32.1       11       F 18-34  


Male 14 to 15
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location        Time  
===== =============== ==== === ======= ====== =============== ===== 
1     Daniel Gunn     1526 14  4       M      Marske          17:02 
2     Luke Waddington 1602 15  10      M      Acklam MDB GB   18:15 
3     Thomas Bytheway 1583 14  22      M      Middlesbrough   20:11 


Male 16 to 17
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location      Time  
===== ================= ==== === ======= ====== ============= ===== 
1     Alex Wyke-Ulliott 1579 16  15      M      Leeds         19:10 
2     Ben Robinson      1555 17  39      M      Redcar        24:24 
3     Oliver Green      1525 16  43      M      Guisborough   25:19 


Male 18 to 39
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location              Time  
===== =============== ==== === ======= ====== ===================== ===== 
1     Marc Fenwick    1517 31  1       M      Newcastle Upon Tyne   15:19 
2     Drew Inglis     1538 34  2       M      Darlington            15:25 
3     Robert Teasdale 1566 30  6       M      Bishop Auckland       17:31 


Male 40 to 44
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location     Time  
===== ================ ==== === ======= ====== ============ ===== 
1     Alasdair Tatham  1565 44  5       M      Yarm         17:17 
2     Graham Hindmarsh 1509 40  7       M      Darlington   17:48 
3     Barry Talman     1563 40  9       M      Darlington   18:08 


Male 45 to 49
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location          Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ================= ===== 
1     Chris Auld     1501 47  3       M      Bishop Auckland   16:53 
2     Simon Robinson 678  48  50      M      Billingham        26:03 
3     Norm Trees     802  48  57      M      Middlesbrough     26:39 


Male 50 to 54
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location                   Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ========================== ===== 
1     Paul McDermott 1547 50  18      M      Saltburn By The Sea NYK GB 19:42 
2     Vaughan Hemy   1599 51  20      M      Whitley Bay                20:03 


Male 55 to 59
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location        Time  
===== ============== ==== === ======= ====== =============== ===== 
1     Michael Watson 1574 56  52      M      Middlesbrough   26:10 
2     Chris Bowdler  1550 58  74      M      Redcar          30:19 
3     Keith Rankin   1554 56  94      M      Castle Eden     39:30 


Male 65 to 69
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location          Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ================= ===== 
1     John Spraggett 1582 67  28      M      Redcar            21:39 
2     Patrick Parks  1552 69  51      M      Redcar            26:03 
3     Peter Carrick  1508 67  83      M      Bishop Auckland   32:48 


Male 70 to 74
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location              Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ===================== ===== 
1     Denis Hargrave 1531 71  62      M      Sunderland            27:35 
2     Robert Graham  1521 73  65      M      Saltburn By The Sea   28:00 
3     Ian Jeffrey    1539 71  69      M      Middlesbrough         28:11 


Male 75 to 79
Place Name      Bib  Age Overall Gender Location              Time  
===== ========= ==== === ======= ====== ===================== ===== 
1     Phl Miles 1548 76  45      M      Saltburn By The Sea   25:42 


Male 80 to 84
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location Time  
===== ============ ==== === ======= ====== ======== ===== 
1     Jim Conaghan 1513 80  58      M      Redcar   26:52 


Female 14 to 15
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location          Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ================= ===== 
1     Laura Havis    1532 14  27      F      Ingleby Barwick   21:11 
2     Ellie Phillips 1590 14  31      F      Sadberge          22:09 


Female 16 to 17
Place Name       Bib  Age Overall Gender Location Time  
===== ========== ==== === ======= ====== ======== ===== 
1     Molly Shaw 1596 16  19      F      Redcar   19:46 


Female 18 to 34
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location      Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ============= ===== 
1     Laura Rowe     690  24  60      F      Guisborough   27:03 
2     Maria Vickers  1571 22  64      F      Redcar        27:44 
3     Kate Wealleans 1575 32  67      F      Ashington     28:05 


Female 35 to 39
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location     Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ============ ===== 
1     Louise Talman  1564 35  14      F      Darlington   18:53 
2     Clare Twaddle  1568 38  25      F      Durham       21:05 
3     Stephanie Boon 1503 38  46      F      Redcar       25:42 


Female 40 to 44
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location      Time  
===== ================ ==== === ======= ====== ============= ===== 
1     Sarah Gunn       1528 40  42      F      Marske        25:13 
2     Michelle Boshier 1505 43  49      F      Darlington    25:55 
3     Sarah Handy      1529 44  55      F      Whitley Bay   26:30 


Female 45 to 49
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location Time  
===== =========== ==== === ======= ====== ======== ===== 
1     Dawn Sulley 1562 46  32      F      Redcar   22:34 


Female 50 to 54
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location   Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ========== ===== 
1     Sue Phillips   1591 54  24      F      Sadberge   20:22 
2     Julie Pettrick 1553 53  59      F      Redcar     26:54 


Female 55 to 59
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location        Time  
===== =============== ==== === ======= ====== =============== ===== 
1     Anne Smith      1556 59  53      F      Middlesbrough   26:11 
2     Stephen Madison 1546 58  56      F      Redcar          26:36 
3     Sue Jeffrey     1540 57  71      F      Middlesbrough   29:31 

Embed Code