Guns & Hoses Fallen Heroes Memorial Race

Sat March 24, 2018 Punta Gorda, FL US 33950 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                   Gender City             State Country Clock   Chip    Pace  Age Age        Division Division               
                                                                       Time    Time              Percentage Place                           
===== === ====================== ====== ================ ===== ======= ======= ======= ===== === ========== ======== ====================== 
1     194 Mark Stueve            M      Englewood        FL    US      41:12   26:11   5:14  59  60.5       1        M Overall              
2     150 Kenneth (Scott) Varner M      Port Charlotte   FL    US      41:42   26:41   5:20  53  56.6       1        M Masters              
3     139 Ryan Handlon           M      Punta Gorda      FL    US      41:49   26:46   5:21  30  48.6       1        M 30-34                
4     155 David Cook             M      Sarasota         FL    US      42:06   26:57   5:23  45  52.8       1        M 45-49                
5     136 Sally Libonati         F      Rotonda West     FL    US      42:04   27:03   5:24  40  56.1       1        F Overall              
6     188 Zachary Catron         M      Port Charlotte   FL    US      42:34   27:34   5:31  15  48.7       1        M 0-15                 
7     299 Joshua Mchale          M                                     43:00   27:59   5:36  26  46.4       1        M 25-29                
8     189 Jenny Hickox           F      Arcadia          FL    US      44:39   29:01   5:48  35  51.2       1        F 35-39                
9     111 Heidi Federici         F      Punta Gorda      FL    US      44:11   29:08   5:50  32  50.7       1        F 30-34                
10    231 Barry Sergent          M      Punta Gorda      FL    US      44:29   29:16   5:51  56  52.8       1        M Grand Masters        
11    153 Keith Bush             M      North Port       FL    US      44:30   29:18   5:52  29  44.4       2        M 25-29                
12    233 Jason Warner           M      Punta Gorda      FL    US      44:25   29:19   5:52  36  45.5       1        M 35-39                
13    196 Casey Thames           F      Punta Gorda      FL    US      44:20   29:20   5:52  24  50.3       1        F 20-24                
14    221 Judith Goike           F      Lake Suzy        FL    US      44:49   29:30   5:54  62  64.4       1        F Masters              
15    181 Richard Bosowski       M      Charlotte        MI    US      44:42   29:34   5:55  63  55.4       1        M Senior Grand Masters 
16    182 Betsy Bosowski         F      Charlotte        MI    US      44:41   29:40   5:56  58  61.0       1        F Grand Masters        
17    173 Anderson Andou         M      Punta Gorda      FL    US      45:03   29:51   5:58  42  46.6       1        M 40-44                
18    222 Keith Cline            M      Rotonda West     FL    US      45:05   30:00   6:00  65  55.5       1        M 65-69                
19    208 Shane Federici         M      Punta gorda      FL    US      45:27   30:05   6:01  34  43.9       2        M 30-34                
20    121 Mike Clauser           M      Port Charlotte   FL    US      45:15   30:08   6:02  42  46.1       2        M 40-44                
21    145 Oakley Maki            F      Port Charlotte   FL    US      45:22   30:09   6:02  15  51.5       1        F 0-15                 
22    103 Kenneth Morales        M      Port Charlotte   FL    US      45:39   30:34   6:07  25  42.5       3        M 25-29                
23    126 Anthony Ghilardi       M      Port Charlotte   FL    US      45:35   30:35   6:07  35  43.4       2        M 35-39                
24    149 William Szymanski      M      North Port       FL    US      45:50   30:38   6:08  61  52.6       1        M 60-64                
25    163 Mike Hayes             M      Port Charlotte   FL    US      45:50   30:39   6:08  63  53.4       2        M 60-64                
26    214 Martha Barnes          F      Punta Gorda      FL    US      46:02   30:59   6:12  38  48.5       2        F 35-39                
27    122 Ron Reid               M      Port Charlotte   FL    US      46:05   31:02   6:12  66  54.1       2        M 65-69                
28    120 Jerelyn Clauser        F      Port Charlotte   FL    US      46:13   31:06   6:13  39  48.5       3        F 35-39                
29    134 Dennis Wallace         M      Punta Gorda      FL    US      46:18   31:09   6:14  41  44.3       3        M 40-44                
30    210 Justin Bumgarner       M      North Port       FL    US      46:26   31:13   6:15  32  41.9       3        M 30-34                
31    148 J Nilson               M      North port       FL    US      46:21   31:20   6:16  36  42.6       3        M 35-39                
32    159 Scott King             M      North Port       FL    US      46:36   31:22   6:17  39  43.4       4        M 35-39                
33    225 John Bates             M      Captiva          FL    US      46:30   31:29   6:18  65  52.9       3        M 65-69                
34    144 Christopher Maki       M      Port Charlotte   FL    US      46:54   31:39   6:20  47  45.6       2        M 45-49                
35    174 Michael Kern           M      Port Charlotte   FL    US      46:47   31:41   6:20  41  43.6       4        M 40-44                
36    147 Desirae Young Nilson   F      North port       FL    US      46:46   31:46   6:21  31  46.5       2        F 30-34                
37    232 Crystal Mercier        F      Port Charlotte   FL    US      46:56   31:51   6:22  27  46.4       1        F 25-29                
38    224 Angie Packer           F      Saint Paul       MN    US      57:29   31:58   6:23  47  50.1       1        F 45-49                
39    212 Jackie Riddell         F      Punta Gorda      FL    US      47:21   32:17   6:27  32  45.8       3        F 30-34                
40    175 Stephanie Goerl        F      Port Charlotte   FL    US      47:39   32:30   6:30  32  45.5       4        F 30-34                
41    195 Heather Hudson         F      Punta Gorda      FL    US      47:58   32:32   6:30  26  45.4       2        F 25-29                
42    209 Michelle Simonik       F      Punta Gorda      FL    US      47:51   32:36   6:31  46  48.6       2        F 45-49                
43    140 Carol Ryan             F      Punta Gorda      FL    US      48:02   32:39   6:32  55  53.5       1        F 55-59                
44    190 Frank Giddens          M      Arcadia          FL    US      48:23   32:43   6:33  60  48.8       3        M 60-64                
45    157 Robert Nemeth          M      Potterville      MI    US      48:23   32:56   6:35  59  48.1       1        M 55-59                
46    183 Melinda Hooper         F      Englewood        FL    US      48:07   32:59   6:36  36  45.2       4        F 35-39                
47    160 Elizabeth Marshall     F      Port Charlotte   FL    US      48:16   33:08   6:38  50  49.8       1        F 50-54                
48    113 Diane Young            F      Punta Gorda      FL    US      48:30   33:09   6:38  50  49.8       2        F 50-54                
49    211 B. Krejci              M      Englewood        FL    US      48:22   33:18   6:40  10  46.6       2        M 0-15                 
50    106 Judy Abrams            F      Punta Gorda      FL    US      48:31   33:29   6:42  52  50.4       3        F 50-54                
51    230 Anonymous Participant  M                             US      48:57   33:54   6:47  66  49.6       4        M 65-69                
52    112 V. Federici            M      Punta Gorda      FL    US      49:19   34:19   6:52  10  45.3       3        M 0-15                 
53    187 Teresa Mings           F      North Port       FL    US      50:02   34:55   6:59  32  42.3       5        F 30-34                
54    146 LeeAnn Scales          F      Port Charlotte   FL    US      50:11   34:56   6:59  55  50.0       2        F 55-59                
55    297 Vincent Havec          M                                     50:07   35:06   7:01  14  39.0       4        M 0-15                 
56    109 Jennifer Rodgers       F      Arcadia          FL    US      50:35   35:12   7:03  34  42.1       6        F 30-34                
57    110 Thomas Rodgers         M      Arcadia          FL    US      50:35   35:14   7:03  46  40.6       3        M 45-49                
58    124 Savanna Baker          F      North Port       FL    US      50:25   35:25   7:05  13  45.5       2        F 0-15                 
59    213 Bill Nicholson         M      Pewaukee         WI    US      50:40   35:25   7:05  72  50.6       1        M Veteran Grand Master 
60    234 Elina Terentyeva       F      Punta Gorda      FL    US      51:10   36:03   7:12  25  41.0       3        F 25-29                
61    300 Jessica Lepre          F                                     51:18   36:08   7:14  21  40.9       2        F 20-24                
62    193 Samantha Brazzi        F      North Port       FL    US      51:29   36:22   7:16  30  40.6       7        F 30-34                
63    115 Mary Harder            F      Punta Gorda      FL    US      52:16   37:06   7:25  66  53.9       1        F Senior Grand Masters 
64    202 Tammy Bennett          F      Port Charlotte   FL    US      52:36   37:10   7:26  46  42.6       3        F 45-49                
65    203 Vance Browne           F      Port Charlotte   FL    US      52:36   37:11   7:26  52  45.4       4        F 50-54                
66    204 Ronald Chandler        M      Arcadia          FL    US      52:46   37:29   7:30  29  34.7       4        M 25-29                
67    180 Lisa Hardy             F      Punta Gorda      FL    US      53:03   37:33   7:30  55  46.5       3        F 55-59                
68    125 Amy Silvey             F      Port Charlotte   FL    US      53:19   38:12   7:39  31  38.7       8        F 30-34                
69    235 Marqin Cook            F      Punta Gorda      FL    US      53:19   38:13   7:39  24  38.6       3        F 20-24                
70    138 Angela Lescrynski      F      Arcadia          FL    US      53:45   38:20   7:40  35  38.8       5        F 35-39                
71    201 Dana Schwarz           F      Punta Gorda      FL    US      53:50   38:31   7:42  54  44.8       5        F 50-54                
72    123 Jennifer Smith         F      Port Charlotte   FL    US      53:56   38:32   7:42  45  40.8       4        F 45-49                
73    154 Lindsay Beausoleil     F      North Port       FL    US      53:59   38:37   7:44  27  38.2       4        F 25-29                
74    216 Kelly Walker           F      North Port       FL    US      53:59   38:37   7:44  34  38.4       9        F 30-34                
75    228 C. Broschart           M      North Port       FL    US      53:49   38:46   7:45  8   44.3       5        M 0-15                 
76    108 Desiree Matarese       F      Punta Gorda      FL    US      53:53   38:49   7:46  34  38.2       10       F 30-34                
77    179 Asena Mott             F      Fort Ogden       FL    US      53:53   38:49   7:46  42  39.5       1        F 40-44                
78    218 Susan Shephard         F      Port Charlotte   FL    US      54:17   39:05   7:49  47  40.9       5        F 45-49                
79    205 Cynthia Chandler       F      Arcadia          FL    US      54:33   39:17   7:52  28  37.6       5        F 25-29                
80    135 Kathryn Wallace        F      Punta Gorda      FL    US      54:42   39:33   7:55  36  37.7       6        F 35-39                
81    151 Anonymous Participant  F                             US      54:49   39:38   7:55  57  45.1       4        F 55-59                
82    152 Bob Witte              M      North Port       FL    US      54:56   39:44   7:57  58  39.6       2        M 55-59                
83    141 Rossina De Leon        F      Port Charlotte   FL    US      54:57   39:47   7:57  29  37.1       6        F 25-29                
84    192 Amber Taylor           F      Port Charlotte   FL    US      55:17   40:12   8:02  24  36.7       4        F 20-24                
85    198 Megan Demonbreun       F      Punta Gorda      FL    US      55:49   40:32   8:07  30  36.4       11       F 30-34                
86    200 F. Miller              F      Punta Gorda      FL    US      55:49   40:32   8:07  10  42.9       3        F 0-15                 
87    102 Jay McNeill            M      Port Charlotte   FL    US      55:52   40:43   8:08  34  32.4       4        M 30-34                
88    114 Jeff Young             M      Punta Gorda      FL    US      56:33   41:12   8:15  52  36.4       1        M 50-54                
89    117 Michael Marsh          M      Punta Gorda      FL    US      57:14   41:59   8:24  40  32.7       5        M 40-44                
90    101 Angela McNeill         F      Port Charlotte   FL    US      57:56   42:48   8:34  34  34.7       12       F 30-34                
91    176 Donna Zenhye           F      Port Charlotte   FL    US      58:44   43:26   8:41  59  42.2       5        F 55-59                
92    177 Edward Zenhye          M      Port Charlotte   FL    US      58:44   43:27   8:41  59  36.4       3        M 55-59                
93    184 John Neal              M      Punta Gorda      FL    US      1:01:07 45:44   9:09  78  43.4       1        M 75-79                
94    170 John Neyhouse          M      Parrish          FL    US      1:01:21 46:03   9:12  55  33.3       4        M 55-59                
95    119 Brandon Gaudette       M      Port Charlotte   FL    US      1:01:21 46:08   9:14  14  29.7       6        M 0-15                 
96    118 Joseph Gaudette        M      Port Charlotte   FL    US      1:01:30 46:18   9:16  49  31.6       4        M 45-49                
97    217 Chelsie Provencal      F      Arcadia          FL    US      1:01:49 46:46   9:21  31  31.6       13       F 30-34                
98    137 Gala Van Nuland        F      Shiocton         WI    US      1:02:27 47:13   9:27  64  41.3       1        F 60-64                
99    161 Madelyn Guerra         F      North Port       FL    US      1:02:30 47:24   9:29  46  33.4       6        F 45-49                
100   165 Barbara May            F      Port Charlottert FL    US      1:03:42 48:28   9:42  51  34.5       6        F 50-54                
101   219 Pam Barr               F      Port Charlotte   FL    US      1:04:27 49:13   9:50  55  35.5       6        F 55-59                
102   169 Pam Neyhouse           F      Parrish          FL    US      1:05:15 49:55   9:59  61  37.6       2        F 60-64                
103   197 Wynn Whalen            F      Punta Gorda      FL    US      1:05:41 50:22   10:05 55  34.7       7        F 55-59                
104   199 G. Miller              F      Punta Gorda      FL    US      1:05:40 50:23   10:05 9   35.6       4        F 0-15                 
105   168 Carl Moore             M      Port Charlotte   FL    US      1:05:48 50:28   10:06 54  30.2       2        M 50-54                
106   107 Alison Drevlow         F      Port Charlotte   FL    US      1:06:47 51:33   10:19 66  38.8       1        F 65-69                
107   166 Mark May               M      Port Charlottert FL    US      1:07:57 52:37   10:31 54  28.9       3        M 50-54                
108   143 William Saxer          M      punta gorda      FL    US      1:08:00 52:38   10:31 47  27.4       5        M 45-49                
109   167 Karen Moore            F      Port Charlotte   FL    US      1:07:56 52:42   10:33 49  31.0       7        F 45-49                
110   185 Cesar Lozada           M      Port Charlotte   FL    US      1:10:10 55:02   11:01 39  24.7       5        M 35-39                
111   220 Rhea Modesitt          F      Port Charlotte   FL    US      1:10:18 55:04   11:01 55  31.7       8        F 55-59                
112   186 R. Lozada              F      Port Charlotte   FL    US      1:10:12 55:04   11:01 12  29.9       7        M 0-15                 
113   142 Leanna Saxer           F      punta gorda      FL    US      1:11:00 55:38   11:07 40  27.3       2        F 40-44                
114   207 Amanda Fritz           F      Port Charlotte   FL    US      1:13:00 57:27   11:29 37  26.1       7        F 35-39                
115   206 Nancy Fritz            F      Port Charlotte   FL    US      1:13:02 57:28   11:30 62  33.1       3        F 60-64                
116   162 Juan Guerra            M      North Port       FL    US      1:02:21 1:02:21 12:28 50  23.7       4        M 50-54                


Top Male Finisher - Overall
Place Name        Bib Age Overall Gender Location        Time  
===== =========== === === ======= ====== =============== ===== 
1     Mark Stueve 194 59  1       M      Englewood FL US 26:11 


Top Female Finisher - Overall
Place Name           Bib Age Overall Gender Location           Time  
===== ============== === === ======= ====== ================== ===== 
1     Sally Libonati 136 40  5       F      Rotonda West FL US 27:03 


Top Male Finisher - Masters
Place Name                   Bib Age Overall Gender Location             Time  
===== ====================== === === ======= ====== ==================== ===== 
1     Kenneth (Scott) Varner 150 53  2       M      Port Charlotte FL US 26:41 


Top Female Finisher - Masters
Place Name         Bib Age Overall Gender Location        Time  
===== ============ === === ======= ====== =============== ===== 
1     Judith Goike 221 62  14      F      Lake Suzy FL US 29:30 


Top Male Finisher - Grand Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location          Time  
===== ============= === === ======= ====== ================= ===== 
1     Barry Sergent 231 56  10      M      Punta Gorda FL US 29:16 


Top Female Finisher - Grand Masters
Place Name           Bib Age Overall Gender Location        Time  
===== ============== === === ======= ====== =============== ===== 
1     Betsy Bosowski 182 58  16      F      Charlotte MI US 29:40 


Top Male Finisher - Senior Grand Masters
Place Name             Bib Age Overall Gender Location        Time  
===== ================ === === ======= ====== =============== ===== 
1     Richard Bosowski 181 63  15      M      Charlotte MI US 29:34 


Top Female Finisher - Senior Grand Masters
Place Name        Bib Age Overall Gender Location          Time  
===== =========== === === ======= ====== ================= ===== 
1     Mary Harder 115 66  63      F      Punta Gorda FL US 37:06 


Top Male Finisher - Veteran Grand Master
Place Name           Bib Age Overall Gender Location       Time  
===== ============== === === ======= ====== ============== ===== 
1     Bill Nicholson 213 72  59      M      Pewaukee WI US 35:25 

Embed Code