Guns & Hoses Fallen Heroes Memorial Race

Sat March 24, 2018 Punta Gorda, FL US 33950 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                  Gender City             State Country Clock   Chip    Pace Age Age        Division Division               
                                                                      Time    Time             Percentage Place                           
===== === ===================== ====== ================ ===== ======= ======= ======= ==== === ========== ======== ====================== 
1     533 Paul Potzman          M      Fort Myers       FL    US      44:32   44:31   4:27 32  60.1       1        M Overall              
2     534 Norman Wilson         M      Port Charlotte   FL    US      45:11   45:03   4:30 47  65.0       1        M Masters              
3     592 Mark Persyn           M      Wallaceburg      ON    CA      46:00   46:00   4:36 51  65.9       1        M Grand Masters        
4     583 Jonathan Schmidt      M      Fort Myers       FL    US      47:17   47:05   4:43 31  56.8       1        M 30-34                
5     557 Steve Peabody         M      Belding          MI    US      47:29   47:29   4:45 53  64.9       1        M 50-54                
6     573 Todd Rebol            M      Punta Gorda      FL    US      47:42   47:42   4:46 42  59.0       1        M 40-44                
7     549 David Suarez          M      Syracuse         NY    US      48:00   47:59   4:48 50  62.6       2        M 50-54                
8     527 Astrid Gilbert        F      North Port       FL    US      49:09   49:08   4:55 33  61.9       1        F Overall              
9     584 Scott Chambers        M      Windermere       FL    US      49:57   49:50   4:59 43  56.9       2        M 40-44                
10    568 Brad Lawrence         M      Arcadia          FL    US      52:48   52:42   5:16 32  50.8       2        M 30-34                
11    700 Eric Resser           M                                     53:24   53:18   5:20 48  55.4       1        M 45-49                
12    589 Gail Marinari         F      Punta Gorda      FL    US      53:23   53:20   5:20 51  65.0       1        F Masters              
13    586 Mike McCrea           M      Bloomington      IN    US      54:23   54:12   5:25 35  49.8       1        M 35-39                
14    509 Paula Richardson      F      Naples           FL    US      54:35   54:20   5:26 43  58.7       1        F 40-44                
15    571 Scott Kook            M      Alva             FL    US      54:37   54:35   5:27 52  56.0       3        M 50-54                
16    530 Jon Huffine           M      Decatur          IN    US      54:57   54:44   5:29 46  53.1       2        M 45-49                
17    541 Colin Eggleton        M      Port Charlotte   FL    US      55:47   55:33   5:33 54  56.0       4        M 50-54                
18    521 Joseph Moffa          M      Punta Gorda      FL    US      55:48   55:37   5:34 51  54.5       5        M 50-54                
19    539 Scott Clemens         M      Rotonda West     FL    US      55:52   55:38   5:34 46  52.2       3        M 45-49                
20    529 Holly Huffine         F      Decatur          IN    US      55:58   55:45   5:34 46  58.8       1        F 45-49                
21    579 Andrea Wigert         F      North Fort Myers FL    US      55:58   55:55   5:36 50  61.3       1        F Grand Masters        
22    532 Rena Manela           F      Fort Myers       FL    US      56:22   56:19   5:38 30  53.9       1        F 30-34                
23    587 FERNANDO MUNOZ        M      Boca Raton       FL    US      56:43   56:36   5:40 50  53.1       6        M 50-54                
24    524 Kevin Burckley        M      Port Charlotte   FL    US      56:47   56:43   5:41 52  53.9       7        M 50-54                
25    538 Laurie Goodwyne       F      Punta Gorda      FL    US      57:00   56:52   5:41 47  58.2       2        F 45-49                
26    505 Rebecca Reich         F      North Port       FL    US      57:01   56:55   5:42 39  54.6       1        F 35-39                
27    511 Shelly Baker          F      North Port       FL    US      57:13   57:08   5:43 42  55.4       2        F 40-44                
28    503 Lee Pressley          M      Punta Gorda      FL    US      57:25   57:20   5:44 45  50.3       4        M 45-49                
29    504 Dawn Pressley         F      Punta Gorda      FL    US      57:25   57:21   5:44 41  54.8       3        F 40-44                
30    556 Michael Reich         M      North Port       FL    US      57:29   57:23   5:44 38  47.7       2        M 35-39                
31    578 Andrea Wigert         F      North Fort Myers FL    US      57:31   57:27   5:45 36  53.4       2        F 35-39                
32    566 Peter Dowling         M      Placida          FL    US      57:38   57:28   5:45 64  59.3       1        M Senior Grand Masters 
33    520 Jaclyn Trombley       F      Punta Gorda      FL    US      57:33   57:28   5:45 34  53.0       2        F 30-34                
34    567 Heidi Lawrence        F      Arcadia          FL    US      57:51   57:45   5:47 31  52.5       3        F 30-34                
35    545 Gary Ellsworth        M      Pt Charlotte     FL    US      58:12   58:08   5:49 56  54.4       1        M 55-59                
36    512 Leah Mason            F      Fort Myers       FL    US      58:32   58:20   5:50 37  52.7       3        F 35-39                
37    581 Ian Vincent           M      Port Charlotte   FL    US      58:35   58:30   5:51 45  49.3       5        M 45-49                
38    536 Hernan Morales        M      PORT CHARLOTTE   FL    US      58:56   58:51   5:53 43  48.2       3        M 40-44                
39    514 Natasha Auriemma      F      Port Charlotte   FL    US      58:56   58:52   5:53 31  51.5       4        F 30-34                
40    555 Jamie Owens           F      Louisville       KY    US      59:06   58:59   5:54 45  55.0       3        F 45-49                
41    563 Jennifer Sandadi      F      Fort Myers       FL    US      59:12   59:08   5:55 36  51.8       4        F 35-39                
42    548 Ellen Suarez          F      Syracuse         NY    US      59:22   59:12   5:55 44  54.3       4        F 40-44                
43    542 Lesley Mahoney        F      Naples           FL    US      1:01:40 1:01:24 6:08 41  51.2       5        F 40-44                
44    543 Mike Talbot           M      Port Charlotte   FL    US      1:02:00 1:01:45 6:10 26  43.3       1        M 25-29                
45    528 Cody Forbus           M      Englewood        FL    US      1:02:00 1:01:45 6:10 24  43.3       1        M 20-24                
46    525 Katie Heck            F      Port Charlotte   FL    US      1:02:31 1:02:27 6:15 34  48.8       5        F 30-34                
47    540 David Lupinetti       M      North Port       FL    US      1:02:48 1:02:39 6:16 46  46.4       6        M 45-49                
48    560 Roxanne Gillen        F      Port Charlotte   FL    US      1:02:42 1:02:41 6:16 52  56.0       1        F 50-54                
49    588 Marcela Molina        F      Boca Raton       FL    US      1:04:58 1:04:51 6:29 48  51.6       4        F 45-49                
50    582 Alejandra Ham         F      Fort Myers       FL    US      1:05:13 1:05:02 6:30 27  46.6       1        F 25-29                
51    531 Nick Koplos           M      Huntley          IL    US      1:05:57 1:05:48 6:35 79  63.7       1        M Veteran Grand Master 
52    577 Mark Bala             M      Port Charlotte   FL    US      1:06:13 1:06:04 6:36 57  48.3       2        M 55-59                
53    554 Christy Lewis         F      Pittsburgh       PA    US      1:06:32 1:06:18 6:38 29  45.8       2        F 25-29                
54    506 Holli Fleming         F      Punta Gorda      FL    US      1:06:31 1:06:25 6:38 29  45.7       3        F 25-29                
55    561 Edward Gillen         M      Port Charlotte   FL    US      1:06:45 1:06:43 6:40 58  48.3       3        M 55-59                
56    551 Alison Brewer         F      Punta Gorda      FL    US      1:07:33 1:07:29 6:45 28  44.9       4        F 25-29                
57    508 Joseph Ariola         M      Bonita Springs   FL    US      1:08:18 1:08:06 6:49 43  41.7       4        M 40-44                
58    513 Anonymous Participant F                             US      1:08:27 1:08:11 6:49 41  46.1       6        F 40-44                
59    575 Chris Salsman         M      Punta Gorda      FL    US      1:08:31 1:08:24 6:50 49  43.5       7        M 45-49                
60    572 Aimee Krejci          F      Englewood        FL    US      1:08:38 1:08:25 6:51 34  44.5       6        F 30-34                
61    564 David Potzman         M      Fort Myers       FL    US      1:08:34 1:08:31 6:51 56  46.2       4        M 55-59                
62    580 Kelly Cline           F      Rotonda West     FL    US      1:08:54 1:08:43 6:53 53  51.7       2        F 50-54                
63    516 Ed Crann              M      Punta Gorda      FL    US      1:09:19 1:09:05 6:54 68  51.2       1        M 65-69                
64    502 Laura Molter          F      Marshall         MI    US      1:09:37 1:09:30 6:57 43  45.9       7        F 40-44                
65    519 Sandra Cuddy          F      North Port       FL    US      1:09:43 1:09:38 6:58 55  52.3       1        F 55-59                
66    507 Jennifer Ariola       F      Bonita Springs   FL    US      1:10:06 1:09:52 6:59 42  45.3       8        F 40-44                
67    585 Robert Chambers       M      Estero           FL    US      1:10:24 1:10:14 7:01 68  50.4       2        M 65-69                
68    518 Jill Lubiner          F      Venice           FL    US      1:10:54 1:10:44 7:04 52  49.6       3        F 50-54                
69    517 Kaye Bennett          F      Punta Gorda      FL    US      1:10:56 1:10:46 7:04 48  47.3       5        F 45-49                
70    553 Yulinar Sproat        F      Englewood        FL    US      1:11:20 1:11:08 7:07 53  50.0       4        F 50-54                
71    510 Mike Richardson       M      Naples           FL    US      1:11:56 1:11:42 7:10 41  39.0       5        M 40-44                
72    550 Kathryn Peto          F      North Port       FL    US      1:12:15 1:12:02 7:12 32  42.2       7        F 30-34                
73    558 Elizabeth Topp        F      North Port       FL    US      1:12:52 1:12:46 7:17 18  42.1       1        F 16-19                
74    565 Amanda Kerrick        F      North Port       FL    US      1:13:00 1:12:48 7:17 31  41.7       8        F 30-34                
75    590 Rusty Starcher        M      Punta Gorda      FL    US      1:15:30 1:15:22 7:32 50  39.9       8        M 50-54                
76    522 Judith Moffa          F      Punta Gorda      FL    US      1:15:57 1:15:46 7:35 54  47.5       5        F 50-54                
77    501 Bettye (BJ) Smith     F      Sarasota         FL    US      1:16:50 1:16:48 7:41 69  57.6       1        F Senior Grand Masters 
78    699 James Reiman          M                                     1:17:33 1:17:16 7:44 58  41.7       5        M 55-59                
79    562 LESLIE ROBERTSON      F      Englewood        FL    US      1:17:54 1:17:42 7:46 52  45.2       6        F 50-54                
80    591 Jessy Abbate          F      Punta Gorda      FL    US      1:18:25 1:18:12 7:49 25  38.8       5        F 25-29                
81    546 Betty Ridenour        F      Punta Gorda      FL    US      1:18:54 1:18:39 7:52 50  43.6       7        F 50-54                
82    500 Lauren Wahlgren       F      Port Charlotte   FL    US      1:20:27 1:20:18 8:02 32  37.8       9        F 30-34                
83    544 Tom Burnette          M      North Port       FL    US      1:20:32 1:20:23 8:02 58  40.1       6        M 55-59                
84    570 Terry Weiss           F      Alva             FL    US      1:22:06 1:22:04 8:12 57  45.6       2        F 55-59                
85    576 Gloria Sepanik        F      Punta Gorda      FL    US      1:32:20 1:32:12 9:13 57  40.5       3        F 55-59                
86    574 James Nichols         M      Punta Gorda      FL    US      1:32:20 1:32:12 9:13 64  36.9       1        M 60-64                
87    559 Melissa Minos         F      Punta Gorda      FL    US      1:33:43 1:33:33 9:21 44  34.4       9        F 40-44                
88    526 Tina Ice              F      Pirate Harbor    FL    US      1:33:43 1:33:33 9:21 50  36.6       8        F 50-54                


Top Male Finisher - Overall
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time  
===== ============ === === ======= ====== ================ ===== 
1     Paul Potzman 533 32  1       M      Fort Myers FL US 44:31 


Top Female Finisher - Overall
Place Name           Bib Age Overall Gender Location         Time  
===== ============== === === ======= ====== ================ ===== 
1     Astrid Gilbert 527 33  8       F      North Port FL US 49:08 


Top Male Finisher - Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location             Time  
===== ============= === === ======= ====== ==================== ===== 
1     Norman Wilson 534 47  2       M      Port Charlotte FL US 45:03 


Top Female Finisher - Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location          Time  
===== ============= === === ======= ====== ================= ===== 
1     Gail Marinari 589 51  12      F      Punta Gorda FL US 53:20 


Top Male Finisher - Grand Masters
Place Name        Bib Age Overall Gender Location          Time  
===== =========== === === ======= ====== ================= ===== 
1     Mark Persyn 592 51  3       M      Wallaceburg ON CA 46:00 


Top Female Finisher - Grand Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location               Time  
===== ============= === === ======= ====== ====================== ===== 
1     Andrea Wigert 579 50  21      F      North Fort Myers FL US 55:55 


Top Male Finisher - Senior Grand Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location      Time  
===== ============= === === ======= ====== ============= ===== 
1     Peter Dowling 566 64  32      M      Placida FL US 57:28 


Top Female Finisher - Senior Grand Masters
Place Name              Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ================= === === ======= ====== ============== ======= 
1     Bettye (BJ) Smith 501 69  77      F      Sarasota FL US 1:16:48 


Top Male Finisher - Veteran Grand Master
Place Name        Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== =========== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Nick Koplos 531 79  51      M      Huntley IL US 1:05:48 

Embed Code