Guns & Hoses Fallen Heroes Memorial Race

Sat March 24, 2018 Punta Gorda, FL US 33950 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                  Gender City                      State Country Clock      Chip       Pace  Age Age        Division Division Team Name 
                                                                               Time       Time                 Percentage Place                       
===== === ===================== ====== ========================= ===== ======= ========== ========== ===== === ========== ======== ======== ========= 
1     101 Wyatt Chandler        M      Port Charlottert Charlott FL    US      19:35.42   19:23.65   6:15  19  66.9       1        M OA               
2     88  Mark Stueve           M      Englewood                 FL    US      19:52.69   19:38.26   6:19  60  81.3       1        M M                
3     160 Chase Bennion         M                                              21:43.43   21:28.18   6:55  28  60.5       1        M 25-29            
4     64  John Libonati         M      Rotonda West              FL    US      21:50.47   21:32.39   6:56  43  65.0       1        M 40-44            
5     115 Jackson Council       M      North Port                FL    US      22:06.95   21:52.46   7:02  14  62.6       1        M 0-14             
6     66  David Cook            M      Sarasota                  FL    US      22:20.46   22:01.35   7:05  47  65.5       1        M 45-49            
7     134 Elke Schnell          F      Englewood                 FL    US      24:16.61   23:58.92   7:43  46  66.1       1        F OA               
8     90  Ed Morgan             M      North Port                FL    US      24:33.39   24:00.80   7:44  73  75.7       1        M SGM              
9     113 Billy Squires         M      Rotonda West              FL    US      24:19.24   24:04.27   7:45  69  71.8       1        M GM               
10    110 Alvin Atallian        M      Punta Gorda               FL    US      24:59.00   24:17.52   7:49  49  60.2       2        M 45-49            
11    155 Lisa Valleau          F      Lindsay                   ON    CA      25:41.15   24:57.69   8:02  31  59.2       1        F 30-34            
12    135 Jennifer Engelauf     F      Englewood                 FL    US      25:23.81   25:05.92   8:05  35  59.2       1        F 35-39            
13    136 P. Engelauf           F      Englewood                 FL    US      25:23.86   25:07.11   8:05  11  67.3       1        F 0-14             
14    156 Jodie Hawkins         F      Englewood                 FL    US      25:37.05   25:08.20   8:05  33  58.9       2        F 30-34            
15    77  Scott King            M      Sarasota                  FL    US      26:43.97   25:50.00   8:19  40  53.1       2        M 40-44            
16    142 Myrian Steinbaugh     F      Punta Gorda               FL    US      26:53.31   26:09.24   8:25  53  65.3       1        F GM               
17    148 Carl Dickisson        M      Punta Gorda               FL    US      27:02.84   26:28.75   8:31  57  58.9       1        M 55-59            
18    159 Susan Garand          F                                              26:51.17   26:31.41   8:32  53  64.4       1        F M                
19    107 Brandon Blumberg      M      Port Charlottert Charlott FL    US      26:51.55   26:34.72   8:33  19  48.8       1        M 15-19            
20    124 Melody Burt           F      Punta Gorda               FL    US      27:07.76   26:48.61   8:38  51  62.3       1        F 50-54            
21    91  Barbara Grube         F      North Port                FL    US      28:04.44   27:12.08   8:45  52  62.1       2        F 50-54            
22    87  Lee Marsh             M      Punta Gorda               FL    US      28:20.04   27:47.69   8:57  65  59.9       1        M 65-69            
23    85  Judith Goike          F      Lake Suzy                 FL    US      28:10.78   27:49.75   8:57  63  69.2       1        F SGM              
24    122 David Monast          M      Punta Gorda               FL    US      29:00.53   27:55.78   8:59  47  51.6       3        M 45-49            
25    114 Diana Squires         F      Rotonda West              FL    US      28:17.34   27:59.38   9:01  53  61.0       3        F 50-54            
26    73  Maria Snetsinger      F      Rotonda West              FL    US      28:26.11   28:08.14   9:03  38  53.4       2        F 35-39            
27    62  Bob Geyer             M      Port Charlotte            FL    US      29:06.65   28:34.72   9:12  70  61.1       1        M VM               
28    102 Sheila Tezich         F      Punta Gorda               FL    US      29:19.71   28:54.32   9:18  48  55.9       1        F 45-49            
29    117 Anthony Fisher        M      North Fort Myers          FL    US      30:46.56   29:59.17   9:39  41  46.0       3        M 40-44            
30    111 Alicia Novak          F      North Port                FL    US      30:37.83   29:59.47   9:39  53  57.0       4        F 50-54            
31    105 Donald Fialka         M      Venice                    FL    US      30:45.85   30:10.86   9:43  75  62.1       1        M 75-99            
32    86  Jennifer Gilpin       F      Punta Gorda               FL    US      30:46.82   30:18.62   9:45  40  50.0       1        F 40-44            
33    68  Steve Dionisio        M      Port Charlotte            FL    US      30:41.02   30:19.40   9:46  49  48.3       4        M 45-49            
34    71  Judy Abrams           F      Punta Gorda               FL    US      30:44.38   30:23.95   9:47  54  56.8       5        F 50-54            
35    151 Nick Wagstaff         M      Port Charlotte            FL    US      31:17.89   30:32.44   9:50  25  42.5       2        M 25-29            
36    131 Gloria Sepanik        F      Punta Gorda               FL    US      31:15.27   30:36.45   9:51  58  59.1       1        F 55-59            
37    99  Debra Walker          F      Arcadia                   FL    US      31:36.92   30:57.24   9:58  55  56.4       2        F 55-59            
38    97  Anonymous Participant F                                      US      31:40.85   31:09.69   10:02 45  50.4       2        F 45-49            
39    127 Nick Koplos           M      Huntley                   IL    US      32:16.71   31:52.08   10:15 80  65.1       2        M 75-99            
40    96  Donna Tomaio          F      Port Charlotte            FL    US      32:56.35   32:13.61   10:22 58  56.2       3        F 55-59            
41    137 R. Engelauf           F      Engelauf                  FL    US      32:37.99   32:21.52   10:25 6   62.2       2        F 0-14             
42    138 Shane Engelauf        M      Englewood                 FL    US      32:38.59   32:21.79   10:25 37  41.5       1        M 35-39            
43    53  Mary Harder           F      Punta Gorda               FL    US      32:45.31   32:24.32   10:26 67  62.5       1        F 65-69            
44    108 Elaine Nunziata       F      Port Charlotte            FL    US      32:50.17   32:24.61   10:26 64  60.1       1        F 60-64            
45    106 Lisa Hardy            F      Punta Gorda               FL    US      33:52.19   33:02.69   10:38 56  53.5       4        F 55-59            
46    72  Lauri Snetsinger      F      Marshfield                VT    US      33:52.92   33:13.10   10:42 55  52.6       5        F 55-59            
47    109 Stephanie Atallian    F      Punta Gorda               FL    US      34:03.92   33:26.07   10:46 44  46.6       2        F 40-44            
48    95  Dana Schwarz          F      Punta Gorda               FL    US      34:32.81   33:55.92   10:55 55  51.5       6        F 55-59            
49    163 Joe Marrero           M                                              35:06.74   34:15.61   11:02 40  40.0       4        M 40-44            
50    162 Devin Opela           F      Port Charlotte            FL    US      35:06.27   34:15.67   11:02 30  43.1       3        F 30-34            
51    149 Lisa Price            F      Arcadia                   FL    US      35:07.17   34:17.07   11:02 44  45.5       3        F 40-44            
52    116 A. Council            F      North Port                FL    US      34:59.54   34:43.38   11:11 7   55.5       3        F 0-14             
53    24  Nick Dionisio         M      Port Charlotte            FL    US      35:38.15   35:00.33   11:16 22  37.1       1        M 20-24            
54    70  Tina Dionisio         F      Port Charlotte            FL    US      35:37.61   35:00.53   11:16 48  46.2       3        F 45-49            
55    93  Scott Schwalm         M      North Port                FL    US      36:12.60   35:00.53   11:16 44  40.3       5        M 40-44            
56    94  Jennifer Schwalm      F      North Port                FL    US      36:11.63   35:21.18   11:23 41  43.1       4        F 40-44            
57    84  MaryAnn Baxter        F      St Johns                  MI    US      36:14.39   35:50.09   11:32 60  51.7       2        F 60-64            
58    81  Judith Moffa          F      Punta Gorda               FL    US      36:44.89   35:54.99   11:34 55  48.6       7        F 55-59            
59    152 Matt Anderson         M      Port Charlotte            FL    US      36:42.65   35:57.46   11:34 25  36.1       3        M 25-29            
60    104 Anonymous Participant F                                      US      36:42.86   35:58.14   11:35 26  41.1       1        F 25-29            
61    119 Tammy MCEWEN          F      Port Charlotte            FL    US      36:25.56   36:01.93   11:36 50  45.8       6        F 50-54            
62    120 NICK MCEWEN           M      Port Charlotte            FL    US      36:28.31   36:05.79   11:37 57  43.2       2        M 55-59            
63    83  Kelly Walker          F      North Port                FL    US      37:06.34   36:13.54   11:40 35  41.0       3        F 35-39            
64    153 lindsay bush          F      North Port                FL    US      37:06.39   36:14.10   11:40 29  40.8       2        F 25-29            
65    92  Stephanie McPherson   F      Port Charlotte            FL    US      37:09.04   36:41.33   11:49 37  40.8       4        F 35-39            
66    144 Tara Correia          F      Port Charlotte            FL    US      38:01.78   37:22.64   12:02 31  39.5       4        F 30-34            
67    80  Mark Simoneau         M      Biddeford                 ME    US      38:00.79   37:27.63   12:03 56  41.2       3        M 55-59            
68    74  Lisa Orzechowski      F      Uncasville                CT    US      38:11.27   37:51.12   12:11 54  45.6       7        F 50-54            
69    51  Kristin Corkhill      F      North Fort Myers          FL    US      39:37.61   38:51.15   12:30 37  38.5       5        F 35-39            
70    82  Devin Bumgarner       F      North Port                FL    US      40:49.07   39:55.80   12:51 36  37.3       6        F 35-39            
71    78  Brandi Fisher         F      North Fort Myers          FL    US      41:05.43   40:17.24   12:58 35  36.9       7        F 35-39            
72    133 Felicia Jovais        F      Punta Gorda               FL    US      42:20.96   41:40.42   13:25 60  44.5       3        F 60-64            
73    89  Joseph Gaudette       M      Port Charlotte            FL    US      43:06.40   42:23.77   13:39 50  34.8       1        M 50-54            
74    154 Robyn Spit            F      North Port                FL    US      43:59.83   43:10.24   13:54 25  34.2       3        F 25-29            
75    150 Tarquin Beck          F      North Port                FL    US      44:00.04   43:11.10   13:54 25  34.2       4        F 25-29            
76    20  Joseph Marchand       M      Port Charlotte            FL    US      47:05.17   46:09.49   14:51 76  41.3       3        M 75-99            
77    126 Lindsey Selders       F      Punta Gorda               FL    US      46:46.13   46:14.78   14:53 26  31.9       5        F 25-29            
78    125 Morgan Selders        F      Punta Gorda               FL    US      46:46.75   46:16.15   14:54 26  31.9       6        F 25-29            
79    118 Theresa Diana         F      Punta Gorda               FL    US      46:57.95   46:21.77   14:55 55  37.7       8        F 55-59            
80    128 Joanie Koplos         F      Huntley                   IL    US      47:19.92   46:28.51   14:58 75  48.8       1        F VM               
81    61  Carol Geyer           F      Port Charlotte            FL    US      47:45.73   47:02.64   15:09 70  44.9       1        F 70-74            
82    63  Alison Drevlow        F      Port Charlotte            FL    US      48:38.00   47:53.01   15:25 68  42.9       2        F 65-69            
83    76  Richard Hathaway      M      Punta Gorda               FL    US      50:08.11   49:19.55   15:53 70  35.4       1        M 70-74            
84    75  erin hathaway         F      Fraser                    MI    US      50:07.84   49:20.54   15:53 35  30.1       8        F 35-39            
85    100 Warren Chandler       M      Port Charlottert Charlott FL    US      50:23.09   50:07.42   16:08 57  31.1       4        M 55-59            
86    55  Madelyn Guerra        F      North Port                FL    US      55:48.21   55:24.78   17:50 48  29.2       4        F 45-49            
87    56  Nancy Moon            F      North Port                FL    US      55:49.47   55:25.67   17:50 49  29.5       5        F 45-49            
88    58  J. Hill               F      Sarasota                  FL    US      1:02:51.24 1:02:28.70 20:07 8   29.7       4        F 0-14             
89    57  Jen Hill              F      Sarasota                  FL    US      1:02:58.55 1:02:35.49 20:09 49  26.1       6        F 45-49            


Top Male Finisher - OVERALL
Place Name           Bib Age Overall Gender Location                        Time     
===== ============== === === ======= ====== =============================== ======== 
1     Wyatt Chandler 101 19  1       M      Port Charlottert Charlott FL US 19:35.42 


Top Female Finisher - OVERALL
Place Name         Bib Age Overall Gender Location        Time     
===== ============ === === ======= ====== =============== ======== 
1     Elke Schnell 134 46  7       F      Englewood FL US 24:16.61 


Top Male Finisher - Masters
Place Name        Bib Age Overall Gender Location        Time     
===== =========== === === ======= ====== =============== ======== 
1     Mark Stueve 88  60  2       M      Englewood FL US 19:52.69 


Top Female Finisher - Masters
Place Name         Bib Age Overall Gender Location Time     
===== ============ === === ======= ====== ======== ======== 
1     Susan Garand 159 53  18      F               26:51.17 


Top Male Finisher - Grand Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location           Time     
===== ============= === === ======= ====== ================== ======== 
1     Billy Squires 113 69  9       M      Rotonda West FL US 24:19.24 


Top Female Finisher - Grand Masters
Place Name              Bib Age Overall Gender Location          Time     
===== ================= === === ======= ====== ================= ======== 
1     Myrian Steinbaugh 142 53  16      F      Punta Gorda FL US 26:53.31 


Top Male Finisher - Senor Grand Masters
Place Name      Bib Age Overall Gender Location         Time     
===== ========= === === ======= ====== ================ ======== 
1     Ed Morgan 90  73  8       M      North Port FL US 24:33.39 


Top Female Finisher - Senor Grand Masters
Place Name         Bib Age Overall Gender Location        Time     
===== ============ === === ======= ====== =============== ======== 
1     Judith Goike 85  63  23      F      Lake Suzy FL US 28:10.78 


Top Male Finisher - Vetran Masters
Place Name      Bib Age Overall Gender Location             Time     
===== ========= === === ======= ====== ==================== ======== 
1     Bob Geyer 62  70  27      M      Port Charlotte FL US 29:06.65 


Top Female Finisher - Vetran Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location      Time     
===== ============= === === ======= ====== ============= ======== 
1     Joanie Koplos 128 75  80      F      Huntley IL US 47:19.92 


Male 14 and Under
Place Name            Bib Age Overall Gender Location         Time     
===== =============== === === ======= ====== ================ ======== 
1     Jackson Council 115 14  5       M      North Port FL US 21:52.46 


Male 15 to 19
Place Name             Bib Age Overall Gender Location                        Time     
===== ================ === === ======= ====== =============================== ======== 
1     Brandon Blumberg 107 19  19      M      Port Charlottert Charlott FL US 26:34.72 


Male 20 to 24
Place Name          Bib Age Overall Gender Location             Time     
===== ============= === === ======= ====== ==================== ======== 
1     Nick Dionisio 24  22  53      M      Port Charlotte FL US 35:00.33 


Male 25 to 29
Place Name          Bib Age Overall Gender Location             Time     
===== ============= === === ======= ====== ==================== ======== 
1     Chase Bennion 160 28  3       M                           21:28.18 
2     Nick Wagstaff 151 25  35      M      Port Charlotte FL US 30:32.44 
3     Matt Anderson 152 25  59      M      Port Charlotte FL US 35:57.46 


Male 35 to 39
Place Name           Bib Age Overall Gender Location        Time     
===== ============== === === ======= ====== =============== ======== 
1     Shane Engelauf 138 37  42      M      Englewood FL US 32:21.79 


Male 40 to 44
Place Name           Bib Age Overall Gender Location               Time     
===== ============== === === ======= ====== ====================== ======== 
1     John Libonati  64  43  4       M      Rotonda West FL US     21:32.39 
2     Scott King     77  40  15      M      Sarasota FL US         25:50.00 
3     Anthony Fisher 117 41  29      M      North Fort Myers FL US 29:59.17 


Male 45 to 49
Place Name           Bib Age Overall Gender Location          Time     
===== ============== === === ======= ====== ================= ======== 
1     David Cook     66  47  6       M      Sarasota FL US    22:01.35 
2     Alvin Atallian 110 49  10      M      Punta Gorda FL US 24:17.52 
3     David Monast   122 47  24      M      Punta Gorda FL US 27:55.78 


Male 50 to 54
Place Name            Bib Age Overall Gender Location             Time     
===== =============== === === ======= ====== ==================== ======== 
1     Joseph Gaudette 89  50  73      M      Port Charlotte FL US 42:23.77 


Male 55 to 59
Place Name           Bib Age Overall Gender Location             Time     
===== ============== === === ======= ====== ==================== ======== 
1     Carl Dickisson 148 57  17      M      Punta Gorda FL US    26:28.75 
2     NICK MCEWEN    120 57  62      M      Port Charlotte FL US 36:05.79 
3     Mark Simoneau  80  56  67      M      Biddeford ME US      37:27.63 


Male 65 to 69
Place Name      Bib Age Overall Gender Location          Time     
===== ========= === === ======= ====== ================= ======== 
1     Lee Marsh 87  65  22      M      Punta Gorda FL US 27:47.69 


Male 70 to 74
Place Name             Bib Age Overall Gender Location          Time     
===== ================ === === ======= ====== ================= ======== 
1     Richard Hathaway 76  70  83      M      Punta Gorda FL US 49:19.55 


Male 75 and Over
Place Name            Bib Age Overall Gender Location             Time     
===== =============== === === ======= ====== ==================== ======== 
1     Donald Fialka   105 75  31      M      Venice FL US         30:10.86 
2     Nick Koplos     127 80  39      M      Huntley IL US        31:52.08 
3     Joseph Marchand 20  76  76      M      Port Charlotte FL US 46:09.49 


Female 14 and Under
Place Name        Bib Age Overall Gender Location         Time     
===== =========== === === ======= ====== ================ ======== 
1     P. Engelauf 136 11  13      F      Englewood FL US  25:07.11 
2     R. Engelauf 137 6   41      F      Engelauf FL US   32:21.52 
3     A. Council  116 7   52      F      North Port FL US 34:43.38 


Female 25 to 29
Place Name                  Bib Age Overall Gender Location         Time     
===== ===================== === === ======= ====== ================ ======== 
1     Anonymous Participant 104 26  60      F        US             35:58.14 
2     lindsay bush          153 29  64      F      North Port FL US 36:14.10 
3     Robyn Spit            154 25  74      F      North Port FL US 43:10.24 


Female 30 to 34
Place Name          Bib Age Overall Gender Location             Time     
===== ============= === === ======= ====== ==================== ======== 
1     Lisa Valleau  155 31  11      F      Lindsay ON CA        24:57.69 
2     Jodie Hawkins 156 33  14      F      Englewood FL US      25:08.20 
3     Devin Opela   162 30  50      F      Port Charlotte FL US 34:15.67 


Female 35 to 39
Place Name              Bib Age Overall Gender Location           Time     
===== ================= === === ======= ====== ================== ======== 
1     Jennifer Engelauf 135 35  12      F      Englewood FL US    25:05.92 
2     Maria Snetsinger  73  38  26      F      Rotonda West FL US 28:08.14 
3     Kelly Walker      83  35  63      F      North Port FL US   36:13.54 


Female 40 to 44
Place Name               Bib Age Overall Gender Location          Time     
===== ================== === === ======= ====== ================= ======== 
1     Jennifer Gilpin    86  40  32      F      Punta Gorda FL US 30:18.62 
2     Stephanie Atallian 109 44  47      F      Punta Gorda FL US 33:26.07 
3     Lisa Price         149 44  51      F      Arcadia FL US     34:17.07 


Female 45 to 49
Place Name                  Bib Age Overall Gender Location             Time     
===== ===================== === === ======= ====== ==================== ======== 
1     Sheila Tezich         102 48  28      F      Punta Gorda FL US    28:54.32 
2     Anonymous Participant 97  45  38      F        US                 31:09.69 
3     Tina Dionisio         70  48  54      F      Port Charlotte FL US 35:00.53 


Female 50 to 54
Place Name          Bib Age Overall Gender Location           Time     
===== ============= === === ======= ====== ================== ======== 
1     Melody Burt   124 51  20      F      Punta Gorda FL US  26:48.61 
2     Barbara Grube 91  52  21      F      North Port FL US   27:12.08 
3     Diana Squires 114 53  25      F      Rotonda West FL US 27:59.38 


Female 55 to 59
Place Name           Bib Age Overall Gender Location             Time     
===== ============== === === ======= ====== ==================== ======== 
1     Gloria Sepanik 131 58  36      F      Punta Gorda FL US    30:36.45 
2     Debra Walker   99  55  37      F      Arcadia FL US        30:57.24 
3     Donna Tomaio   96  58  40      F      Port Charlotte FL US 32:13.61 


Female 60 to 64
Place Name            Bib Age Overall Gender Location             Time     
===== =============== === === ======= ====== ==================== ======== 
1     Elaine Nunziata 108 64  44      F      Port Charlotte FL US 32:24.61 
2     MaryAnn Baxter  84  60  57      F      St Johns MI US       35:50.09 
3     Felicia Jovais  133 60  72      F      Punta Gorda FL US    41:40.42 


Female 65 to 69
Place Name           Bib Age Overall Gender Location             Time     
===== ============== === === ======= ====== ==================== ======== 
1     Mary Harder    53  67  43      F      Punta Gorda FL US    32:24.32 
2     Alison Drevlow 63  68  82      F      Port Charlotte FL US 47:53.01 


Female 70 to 74
Place Name        Bib Age Overall Gender Location             Time     
===== =========== === === ======= ====== ==================== ======== 
1     Carol Geyer 61  70  81      F      Port Charlotte FL US 47:02.64 

Embed Code