Results For
Fort Steilacoom Resolution Series

Steilacoom, WA 98388
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Year 2021 2020 2019 2018 2017 2016
Result Set --- Select Results --- Virtual 5 Mile - Jan 2
5 Mile - Jan 2
Virtual 10 Mi - Jan 23
10 Mi - Jan 23
Virtual 15 Mi - Feb 20
15 Mi - Feb 20
Virtual 20 Mi - Mar 20
20 Mi- Mar 20
Virtual 5K - Jan 2
5K - Jan 2
Virtual 10K - Jan 23
10K - Jan 23
Virtual 15K - Feb 20
15K - Feb 20
Virtual 20K - Mar 20
20K - Mar 20
Virtual 5K - Jan 23
5K - Jan 23
Virtual 5K - Feb 20
5K - Feb 20
Virtual 5k - Mar 20
5k - Mar 20
--- Select Results --- KM Series - 2020 (2 of 3)
Kilometer Series
Mile Series - 2020 (2 of 3)
Mile Series
February 5K 2020
February 5K
Resolution 15K 2020
Resolution 15k
Resolution 15 Mile 2020
Resolution 15 mile
January 5K 2020
January 5K
Resolution 10K 2020
Resolution 10K
Resolution 10 Mile 2020
Resolution 10 mile
Resolution 5K 2020
Resolution 5K
Resolution 5 Mile - 2020
Resolution 5 mile
--- Select Results --- KM Series-2019
Kilometer Series
Mile Series-2019
Mile Series
5K Results-2019
Resolution 5K
5 Mile Results-2019
Resolution 5 mile
10K Results-2019
Resolution 10K
10 Mile Results-2019
Resolution 10 mile
15K Results-2019
Resolution 15k
15 Mile Results-2019
Resolution 15 mile
20K - 2019
Resolution 20K
20 Mile - 2019
Resolution 20 mile
Spring 5K - 2019
Spring 5K Run
--- Select Results --- Kilometer Series - 2018
Kilometer Series
Mile Series - 2018
Mile Series
5 Km Results - 2018
Resolution 5K
5 Mile Results - 2018
Resolution 5 mile
10 Km Results - 2018
Resolution 10K
10 Mile Results - 2018
Resolution 10 mile
15 Km Results -2018
Resolution 15k
15 Mile Results -2018
Resolution 15 mile
20K Results - 2018
Resolution 20K
20 Mile Results - 2018
Resolution 20 mile
Spring 5K Results - 2018
Spring 5K Run
--- Select Results --- Km Series (Final) - 2017
Kilometer Series
Mile Series (Final) - 2017
Mile Series
5 Km Results - 2017
5K Run
5 Mile Results - 2017
5 Mile Run
10 Km Results - 2017
10K Run
10 Mile Results - 2017
10 Mile Run
15 Km Results - 2017
15K Run
15 Mile Results - 2017
15 Mile Run
20 Km Results - 2017
20 K Run
20 Mile Results - 2017
20 Mile Run
Overall Results
Steilacoom Shamrock 5K
--- Select Results --- Kilometer Series Points - 2016
Series Races Kilometers/Miles
15 Mile Open - 2016
15K Run
20 Mile Open - 2016
20 Mile Run
20 Kilometer Masters - 2016
20 K Run
20 Kilometer Open - 2016
20 K Run
15 Kilometer Masters - 2016
15 Mile Run
15 Kilometer Open - 2016
15 Mile Run
15 Mile Masters - 2016
15K Run
10 Kilometer Masters - 2016
10 Mile Run
Mile Series Points - 2016
Series Races Kilometers/Miles
10 Kilometer Open - 2016
10 Mile Run
10 Mile Masters - 2016
10K Run
10 Mile Open - 2016
10K Run
5 Kilometer Masters - 2016
5 Mile Run
5 Kilometer Open - 2016
5 Mile Run
5 Mile Masters - 2016
5K Run
5 Mile Open - 2016
5K Run
20 Mile Masters - 2016
20 Mile Run
Age Group/Division All Results
Interactive Version
Place Bib  Name                       Gender City        State Country Clock   Chip Distance in KM Progress Pace  Age Age        Division Division 
                                                                       Time    Time                                   Percentage Place             
===== ==== ========================== ====== =========== ===== ======= ======= ==== ============== ======== ===== === ========== ======== ======== 
1     1000 Ryburn Halstead            M      Tacoma      WA    US      0:21:09      5                       6:48  38  63.0       1        M3539    
2     48   Scott Adsit                M      Renton      WA    US      0:22:35      5                       7:16  70  77.2       1        M7074    
3     1002 Tina Miller                F      Puyallup    WA    US      0:22:40      5                       7:18  51  73.5       1        F5054    
4     24   Rosa Eshoo                 F      Dupont      WA    US      0:24:42      5                       7:57  36  60.2       1        F3539    
5     13   Jon Stadler                M      Tukwila     WA    US      0:25:13      5                       8:07  46  56.1       1        M4549    
6     26   Sara Morris                F      Dupont      WA    US      0:25:23      5                       8:10  34  58.3       1        F3034    
7     1003 JUN CHEA                   M      Tacoma      WA    US      0:25:32      5                       8:13  51  57.7       1        M5054    
8     36   Tracey Stolz               F      Seattle     WA    US      0:26:37      5                       8:34  26  55.4       1        F2529    
9     18   Mike Nelson                M      Seattle     WA    US      0:27:16      5                       8:47  73  66.6       2        M7074    
10    51   Mary Ellard-Ivey           F      Federal Way WA    US      0:28:20      5                       9:07  55  61.5       1        F5559    
11    19   JAMES SCHULTZ              M      Tacoma      WA    US      0:28:44      5                       9:15  66  58.2       1        M6569    
12    102  Raul García               M      Federal Way WA    US      0:31:19                                    40             1        M4044    
13    33   Kim Steepy                 F      Olympia     WA    US      0:31:20      5                       10:05 49  52.1       1        F4549    
14    11   Hoshi Amador Howland       F      JBLM        WA    US      0:32:00      5                       10:18 28  46.0       2        F2529    
15    38   Jamie Howard               M      Albany      NY    US      0:33:45      5                       10:52 55  45.1       1        M5559    
16    101  Benny Mendoza              F      Federal Way WA    US      0:35:13                                    38             2        F3539    
17    602  Rachel Smith               F      Olympia     WA    US      0:35:14                                    46             2        F4549    
18    1004 Stacie Nemetz              F      Tacoma      WA    US      0:36:59      5                       11:54 49  44.1       3        F4549    
19    103  D. García Mendoza         M      Federal Way WA    US      0:37:43      5                       12:08 12  37.8       1        M014     
20    1000 Susan Mitchell             F      Seattle     WA    US      0:37:46      5                       12:09 51  44.1       2        F5054    
21    47   Emily Palmer               F      Dupont      WA    US      0:38:15      5                       12:19 29  38.5       3        F2529    
22    34   Anthea Zeise               F      Lakewood    WA    US      0:39:06      5                       12:35 41  38.9       1        F4044    
23    104  A. García Mendoza         F      Federal Way WA    US      0:39:26      5                       12:42 8   46.4       1        F014     
24    31   Kristy Fry                 F      Tacoma      WA    US      0:41:00      5                       13:12 41  37.1       2        F4044    
25    600  Jill Langis                F      Renton      WA    US      0:41:34      5                       13:23 55  41.9       2        F5559    
26    601  Kendall Langis             F      Renton      WA    US      0:41:34      5                       13:23 21  35.4       1        F2024    
27    40   Amy Siegesmund             F      Seattle     WA    US      0:41:43      5                       13:26 47  38.3       4        F4549    
28    39   Ann Auman                  F      Kent        WA    US      0:42:04      5                       13:32 47  38.0       5        F4549    
29    43   Carolyn Flynn              F      Puyallup    WA    US      0:42:29      5                       13:40 44  36.6       3        F4044    
30    45   Rhiannon Shehi             F      Auburn      WA    US      0:42:42      5                       13:45 43  36.1       4        F4044    
31    42   Tiffany Hartline           F      Tacoma      WA    US      0:43:48      5                       14:06 39  34.4       3        F3539    
32    46   Connie Bertola             F      Allyn       WA    US      0:43:54      5                       14:08 50  37.5       3        F5054    
33    1400 William Brewer             M      Lakewood    WA    US      0:46:52      5                       15:05 83  47.9       1        M80+     
34    52   Lisa Rodside               F      Spanaway    WA    US      0:47:00      5                       15:08 50  35.1       4        F5054    
35    37   John Schmidt               M      Lakewood    WA    US      0:47:02      5                       15:08 77  41.4       1        M7579    
36    17   Cristin Gilman             F      Gig Harbor  WA    US      0:48:00      5                       15:27 54  35.9       5        F5054    
37    30   YANNICK E, KIEFERT-FOURAGE M      Tacoma      WA    US      0:48:00      5                       15:27 57  32.2       2        M5559    
38    105  Lisa Moore                 F      Auburn      WA    US      0:50:00      5                       16:06 45  31.4       6        F4549    
39    10   Edythe Hulet               F      Olympia     WA    US      0:50:56      5                       16:24 83  51.3       1        F80+     
40    21   Carla Canter               F      Puyallup    WA    US      0:53:15      5                       17:08 25  27.7       4        F2529    
41    32   Jenni Cena                 F      Tacoma      WA    US      1:06:39      5                       21:27 51  25.0       6        F5054    


Overall Winners
Place Name            Bib  Age Gender Location       Time  
===== =============== ==== === ====== ============== ===== 
1     Ryburn Halstead 1000 38  M      Tacoma WA US   21:09 
2     Scott Adsit     48   70  M      Renton WA US   22:35 
3     Tina Miller     1002 51  F      Puyallup WA US 22:40 
4     Rosa Eshoo      24   36  F      Dupont WA US   24:42 
5     Jon Stadler     13   46  M      Tukwila WA US  25:13 


Male 0-14
Place Name               Bib Age Overall Location          Time  
===== ================== === === ======= ================= ===== 
1     D. García Mendoza 103 12  19      Federal Way WA US 37:43 


Female 0-14
Place Name               Bib Age Overall Location          Time  
===== ================== === === ======= ================= ===== 
1     A. García Mendoza 104 8   23      Federal Way WA US 39:26 


Female 20-24
Place Name           Bib Age Overall Location     Time  
===== ============== === === ======= ============ ===== 
1     Kendall Langis 601 21  26      Renton WA US 41:34 


Female 25-29
Place Name                 Bib Age Overall Location       Time  
===== ==================== === === ======= ============== ===== 
1     Tracey Stolz         36  26  8       Seattle WA US  26:37 
2     Hoshi Amador Howland 11  28  14      JBLM WA US     32:00 
3     Emily Palmer         47  29  21      Dupont WA US   38:15 
4     Carla Canter         21  25  40      Puyallup WA US 53:15 


Female 30-34
Place Name        Bib Age Overall Location     Time  
===== =========== === === ======= ============ ===== 
1     Sara Morris 26  34  6       Dupont WA US 25:23 


Male 35-39
Place Name            Bib  Age Overall Location     Time  
===== =============== ==== === ======= ============ ===== 
1     Ryburn Halstead 1000 38  1       Tacoma WA US 21:09 


Female 35-39
Place Name             Bib Age Overall Location          Time  
===== ================ === === ======= ================= ===== 
1     Rosa Eshoo       24  36  4       Dupont WA US      24:42 
2     Benny Mendoza    101 38  16      Federal Way WA US 35:13 
3     Tiffany Hartline 42  39  31      Tacoma WA US      43:48 


Male 40-44
Place Name         Bib Age Overall Location          Time  
===== ============ === === ======= ================= ===== 
1     Raul García 102 40  12      Federal Way WA US 31:19 


Female 40-44
Place Name           Bib Age Overall Location       Time  
===== ============== === === ======= ============== ===== 
1     Anthea Zeise   34  41  22      Lakewood WA US 39:06 
2     Kristy Fry     31  41  24      Tacoma WA US   41:00 
3     Carolyn Flynn  43  44  29      Puyallup WA US 42:29 
4     Rhiannon Shehi 45  43  30      Auburn WA US   42:42 


Male 45-49
Place Name        Bib Age Overall Location      Time  
===== =========== === === ======= ============= ===== 
1     Jon Stadler 13  46  5       Tukwila WA US 25:13 


Female 45-49
Place Name           Bib  Age Overall Location      Time  
===== ============== ==== === ======= ============= ===== 
1     Kim Steepy     33   49  13      Olympia WA US 31:20 
2     Rachel Smith   602  46  17      Olympia WA US 35:14 
3     Stacie Nemetz  1004 49  18      Tacoma WA US  36:59 
4     Amy Siegesmund 40   47  27      Seattle WA US 41:43 
5     Ann Auman      39   47  28      Kent WA US    42:04 
6     Lisa Moore     105  45  38      Auburn WA US  50:00 


Male 50-54
Place Name     Bib  Age Overall Location     Time  
===== ======== ==== === ======= ============ ===== 
1     JUN CHEA 1003 51  7       Tacoma WA US 25:32 


Female 50-54
Place Name           Bib  Age Overall Location         Time    
===== ============== ==== === ======= ================ ======= 
1     Tina Miller    1002 51  3       Puyallup WA US   22:40   
2     Susan Mitchell 1000 51  20      Seattle WA US    37:46   
3     Connie Bertola 46   50  32      Allyn WA US      43:54   
4     Lisa Rodside   52   50  34      Spanaway WA US   47:00   
5     Cristin Gilman 17   54  36      Gig Harbor WA US 48:00   
6     Jenni Cena     32   51  41      Tacoma WA US     1:06:39 


Male 55-59
Place Name                       Bib Age Overall Location     Time  
===== ========================== === === ======= ============ ===== 
1     Jamie Howard               38  55  15      Albany NY US 33:45 
2     YANNICK E, KIEFERT-FOURAGE 30  57  37      Tacoma WA US 48:00 


Female 55-59
Place Name             Bib Age Overall Location          Time  
===== ================ === === ======= ================= ===== 
1     Mary Ellard-Ivey 51  55  10      Federal Way WA US 28:20 
2     Jill Langis      600 55  25      Renton WA US      41:34 


Male 65-69
Place Name          Bib Age Overall Location     Time  
===== ============= === === ======= ============ ===== 
1     JAMES SCHULTZ 19  66  11      Tacoma WA US 28:44 


Male 70-74
Place Name        Bib Age Overall Location      Time  
===== =========== === === ======= ============= ===== 
1     Scott Adsit 48  70  2       Renton WA US  22:35 
2     Mike Nelson 18  73  9       Seattle WA US 27:16 


Male 75-79
Place Name         Bib Age Overall Location       Time  
===== ============ === === ======= ============== ===== 
1     John Schmidt 37  77  35      Lakewood WA US 47:02 


Male 80+
Place Name           Bib  Age Overall Location       Time  
===== ============== ==== === ======= ============== ===== 
1     William Brewer 1400 83  33      Lakewood WA US 46:52 


Female 80+
Place Name         Bib Age Overall Location      Time  
===== ============ === === ======= ============= ===== 
1     Edythe Hulet 10  83  39      Olympia WA US 50:56 

If you continue to use this site, you consent to use all cookies. We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy.

If you continue to use this site, you consent to use all cookies.