Valley YMCA Sunset 5K

Wed June 12, 2019 Ansonia, CT US 06401 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                    Gender Age Division Division City              State Clock Pace  
                                             Place                                     Time        
===== === ======================= ====== === ======== ======== ================= ===== ===== ===== 
1     233 Tim Milenkevich         M      36  1        OVRALM   Ansonia           CT    16:14 5:14  
2     183 Fred Wills              M      33  1        M30-39                           18:10 5:51  
3     220 Jason Cebula            M      33  2        M30-39   North Haven       CT    18:27 5:57  
4     184 Rob Wynn                M      32  3        M30-39                           18:55 6:06  
5     177 Nick Lauretti           M      27  1        M20-29                           19:20 6:14  
6     164 John Minervino          M      54  1        M50-59   Higganum          CT    20:12 6:31  
7     134 Elizabeth Mashiak       F      26  1        OVRALF   Middletown        CT    20:27 6:35  
8     190 Christian Meagher       M      39  4        M30-39                           20:54 6:44  
9     211 C. Castellini           M      12  1        M01-12   Derby             CT    21:04 6:47  
10    200 C. Silkoff              F      11  1        F01-12   Derby             CT    21:15 6:51  
11    225 Paul Baldini            M      46  1        M40-49   Ansonia           CT    21:20 6:52  
12    216 Quinn Zah               M      43  2        M40-49   Naugatuck         CT    21:35 6:57  
13    181 Megan Nunn              F      27  1        F20-29                           21:40 6:59  
14    152 Ike Gibbs               M      43  3        M40-49   Greenwich         CT    21:44 7:00  
15    142 Mathew Kotch            M      37  5        M30-39   New London        CT    22:13 7:09  
16    202 Cassidy Ngaspraseutsack F      14  1        F13-15   Derby             CT    22:18 7:11  
17    156 Heath Leber             M      32  6        M30-39   Bristol           CT    22:28 7:14  
18    221 L. Burke                M      12  2        M01-12   Derby             CT    22:34 7:16  
19    201 Gabby Pirio             F      20  2        F20-29   Derby             CT    22:43 7:19  
20    241 Tim Schulken            M      51  2        M50-59   West Hartford     CT    22:59 7:24  
21    199 Layli Pudiment          F      13  2        F13-15   Derby             CT    23:04 7:26  
22    132 Sarah Delorenzo         F      25  3        F20-29   Ansonia           CT    23:08 7:27  
23    110 Jeffrey McGregor        M      42  4        M40-49   Shelton           CT    23:23 7:32  
24    219 Salena Chatman          F      40  1        F40-49   Middletown        CT    24:00 7:44  
25    210 S. Khanthaphixay        M      12  3        M01-12   Derby             CT    24:08 7:46  
26    203 Leah Gilbert            F      13  3        F13-15   Derby             CT    24:20 7:50  
27    206 Michael Lopez           M      13  1        M13-15   Derby             CT    24:31 7:54  
28    161 Melissa Dobler          F      36  1        F30-39   Stratford         CT    24:38 7:56  
29    252 A. Rusu                 M      12  4        M01-12   Ansonia           CT    24:41 7:57  
30    149 Linda Cordova           F      53  1        F50-59   Hamden            CT    25:08 8:06  
31    255 Cody O'Brien            M      19  1        M16-19   Ansonia           CT    25:14 8:08  
32    254 Eldi Shahini            M      14  2        M13-15   Ansonia           CT    25:14 8:08  
33    246 Gregory Valente         M      54  3        M50-59   Waterbury         CT    25:31 8:13  
34    119 Peter Tep               M      53  4        M50-59   Bristol           CT    25:31 8:13  
35    245 Peter Marshall          M      52  5        M50-59   Andevor           CT    25:39 8:16  
36    151 Jerry Meshell           M      62  1        M60-69   Orange            CT    25:42 8:17  
37    167 Lesia Jakowiw           F      26  4        F20-29   Stratford         CT    25:47 8:18  
38    105 Duncan Keller           M      24  2        M20-29   New Haven         CT    25:51 8:20  
39    125 Alicia Bonin            F      27  5        F20-29   Somers            CT    25:55 8:21  
40    136 Janet Voelpert          F      70  1        F70-79   Shelton           CT    26:06 8:25  
41    154 Jeff Gartman            M      32  7        M30-39   South Windsor     CT    26:15 8:27  
42    218 Dayne Stewksbury        M      53  6        M50-59   Windsor Locks     CT    26:17 8:28  
43    247 Erich Wenis             M      46  5        M40-49   Woodbury          CT    26:24 8:30  
44    121 Nick Rocco Scalia       M      36  8        M30-39   West Haven        CT    26:29 8:32  
45    135 Christine Galinski      F      27  6        F20-29   Somers            CT    26:33 8:33  
46    165 Brianna Minervino       F      14  4        F13-15   Higganum          CT    26:35 8:34  
47    123 Bruno Pasqualucci       M      57  7        M50-59   Seymour           CT    26:45 8:37  
48    209 S. Keogh                M      10  5        M01-12   Derby             CT    26:46 8:37  
49    160 Tara Troiano            F      30  2        F30-39   Marlborough       CT    26:48 8:38  
50    214 Brian Walker            M      65  2        M60-69   Monroe            CT    26:50 8:39  
51    109 Daniel Spicer           M      31  9        M30-39   Milford           CT    26:51 8:39  
52    120 Maureen Gillis          F      62  1        F60-69   East Haddam       CT    27:04 8:43  
53    197 Rich Fry                M                                                    27:20 8:48  
54    208 Alysa Cayer-Mccarthy    F      13  5        F13-15   Derby             CT    27:21 8:48  
55    102 Stephanie Shaughnessy   F      46  2        F40-49   New Fairfield     CT    27:22 8:49  
56    116 Kevin Goyen             M      50  8        M50-59   East Hampton      CT    27:22 8:49  
57    150 Ann Marie Merrill       F      42  3        F40-49   Woodbridge        CT    27:23 8:49  
58    122 Rose Presby             F      28  7        F20-29   Stafford Springs  CT    27:24 8:49  
59    182 Michelle Vagenas        F      31  3        F30-39                           27:26 8:50  
60    168 Cristina Carvalho       F      51  2        F50-59   Naugatuck         CT    27:30 8:52  
61    237 Daniel German           M      57  9        M50-59   Milford           CT    27:57 9:00  
62    147 Amanda Linsley          F      35  4        F30-39   Naugatuck         CT    27:57 9:00  
63    133 Daniel Bachert          M      32  10       M30-39   Ansonia           CT    28:00 9:01  
64    230 Stuart Green            M      46  6        M40-49   Naugatuck         CT    28:03 9:02  
65    163 Tina Lee                F      42  4        F40-49   Easton            CT    28:05 9:03  
66    169 Christian Monahan       M      38  11       M30-39   North Haven       CT    28:15 9:06  
67    143 Robert Nave             M      54  10       M50-59   Waterbury         CT    28:16 9:06  
68    166 Linda Goodman           F      39  5        F30-39   Derby             CT    28:35 9:12  
69    229 Lori Ann Trumbley       F      47  5        F40-49   Naugatuck         CT    28:40 9:14  
70    222 Teri Michaud            F      61  2        F60-69   West Hartford     CT    28:43 9:15  
71    112 Heidi Groeger           F      35  6        F30-39   Storrs Mansfield  CT    28:51 9:18  
72    175 Casey Gray              F      55  3        F50-59   Orange            CT    28:53 9:18  
73    231 Keith Jenci             M      41  7        M40-49   Milford           CT    28:58 9:20  
74    126 Anne Oeldorf-Hirsch     F      35  7        F30-39   Glastonbury       CT    29:02 9:21  
75    213 Keith Hall              M      62  3        M60-69   New Britain       CT    29:03 9:21  
76    204 K. Santamaria           F      12  2        F01-12   Derby             CT    29:03 9:21  
77    228 S. Damasceno            F      12  3        F01-12   Derby             CT    29:04 9:22  
78    178 Ivan Guareno            M      34  12       M30-39                           29:21 9:27  
79    215 Mary Regalbuto          F      60  3        F60-69   Milford           CT    29:24 9:28  
80    114 Mark Mangelinkx         M      52  11       M50-59   Bristol           CT    29:25 9:29  
81    107 Julie Ferry             F      44  6        F40-49   Wolcott           CT    29:26 9:29  
82    180 Bill Andrew             M      61  4        M60-69                           29:32 9:31  
83    139 Michelle Zuscin         F      42  7        F40-49   Oxford            CT    29:34 9:31  
84    238 Chelsea Ferranti        F      27  8        F20-29   Wallingford       CT    29:50 9:37  
85    127 Heidi Pope              F      57  4        F50-59   Moodus            CT    29:55 9:38  
86    179 Tony Cataldo            M      52  12       M50-59                           30:04 9:41  
87    240 Kim Brinton             F      50  5        F50-59   Bethany           CT    30:13 9:44  
88    159 Valerie Cavallaro       F      40  8        F40-49   Ansonia           CT    30:23 9:47  
89    118 Laura Zadrick           F      47  9        F40-49   Bristol           CT    30:29 9:49  
90    232 Dawn Jenci              F      38  8        F30-39   Milford           CT    30:51 9:56  
91    113 Kimberly Parkman        F      45  10       F40-49   Oxford            CT    30:55 9:57  
92    263 Sandhya Sridhar         F      42  11       F40-49   South Glastonbury CT    31:12 10:03 
93    207 Cayla Cayer-Mccarthy    F      13  6        F13-15   Derby             CT    31:16 10:04 
94    205 Mike Gozzo              M      56  13       M50-59   Cheshire          CT    31:18 10:05 
95    224 Andrea Mehar            F      44  12       F40-49   Moodus            CT    31:20 10:06 
96    226 Franklyn Gandiaga       M      31  13       M30-39   Derby             CT    31:21 10:06 
97    174 Armando Perez           M      29  3        M20-29                           31:23 10:06 
98    103 Robyn Errickson         F      42  13       F40-49   Newington         CT    31:25 10:07 
99    124 Sharon Mangelinkx       F      43  14       F40-49   Bristol           CT    31:42 10:13 
100   227 Elizabeth Bailey Geib   F      42  15       F40-49   Shelton           CT    31:45 10:13 
101   243 D. Snipe                M      12  6        M01-12   Storrs            CT    31:57 10:17 
102   140 A. Zuscin               F      12  4        F01-12   Oxford            CT    31:58 10:18 
103   176 Kayla Shortell          F      30  9        F30-39   Ansonia           CT    32:27 10:27 
104   171 Sophia Velez            F      34  10       F30-39   Waterbury         CT    32:33 10:29 
105   145 Tina Velasquez          F      42  16       F40-49   East Hampton      CT    32:35 10:30 
106   234 Laura Thomas            F      33  11       F30-39   Middlebury        CT    32:37 10:30 
107   253 Joseph Perun            M      34  14       M30-39   Beacon Falls      CT    32:46 10:33 
108   144 Laurie Adams            F      59  6        F50-59   Southington       CT    32:59 10:37 
109   101 Danielle Bloom          F      42  17       F40-49   East Granby       CT    33:00 10:38 
110   256 Alexandra Leal          F      26  9        F20-29   Ansonia           CT    33:04 10:39 
111   212 Karen D'Elia            F      57  7        F50-59   Wethersfield      CT    33:15 10:42 
112   148 Kate Vogel              F      46  18       F40-49   Middletown        CT    33:16 10:43 
113   191 Laura Murphy            F      51  8        F50-59                           33:22 10:45 
114   131 Leanna Coiro            F      29  10       F20-29   Wethersfield      CT    33:36 10:49 
115   162 Stephanie Carlson       F      37  12       F30-39   Waterbury         CT    33:53 10:55 
116   187 Jamal Ford Bey          M      43  8        M40-49                           34:01 10:57 
117   194 Karina Perez            F      30  13       F30-39                           34:09 11:00 
118   128 Andrea Mashiak          F      54  9        F50-59   Somers            CT    34:20 11:03 
119   129 Cindy Hart              F      51  10       F50-59   Burlington        CT    34:27 11:06 
120   130 Cathy Barone            F      54  11       F50-59   Prospect          CT    34:28 11:06 
121   244 Elizabeth Sideravage    F      22  11       F20-29   Waterbury         CT    34:28 11:06 
122   236 Jean McGran             F      55  12       F50-59   Norwich           CT    34:41 11:10 
123   217 Heather Park            F      39  14       F30-39   Woodstock         CT    34:47 11:12 
124   173 Esperina Stubblefield   F      46  19       F40-49                           34:48 11:13 
125   248 Marie Depaola           F      43  20       F40-49   North Branford    CT    34:57 11:15 
126   106 Yana Bebieva            F      27  12       F20-29   New Haven         CT    35:12 11:20 
127   104 Donna Zielinski         F      52  13       F50-59   Bethany           CT    35:22 11:23 
128   249 Karen Masse             F      52  14       F50-59   West Hartford     CT    35:29 11:26 
129   223 Cheryl Michaud          F      54  15       F50-59   West Hartford     CT    35:34 11:27 
130   172 Karl Salvati            M      65  5        M60-69   North Haven       CT    35:37 11:28 
131   192 Mark Hansen             M      50  14       M50-59                           35:43 11:30 
132   235 Maryann Donnell         F      52  16       F50-59   Uncasville        CT    35:55 11:34 
133   196 Emily Dossantos         F      27  13       F20-29                           36:43 11:49 
134   157 Kevin Ross              M      65  6        M60-69   Fairfield         CT    36:47 11:51 
135   239 Dorrey Woan             F                            Wallingford       CT    36:57 11:54 
136   251 Anna Cahill             F      22  14       F20-29   Bloomfield        CT    37:17 12:00 
137   250 Beth Cahill             F      54  17       F50-59   Bloomfield        CT    37:17 12:00 
138   198 Alexis Gutowski         F                                                    37:17 12:00 
139   195 Jenelle Bartel          F      37  15       F30-39                           37:29 12:04 
140   138 Jenna Malino            F      14  7        F13-15   Ansonia           CT    37:58 12:14 
141   137 Tashua Malino           F      42  21       F40-49   Ansonia           CT    37:59 12:14 
142   141 Judi Silliere           F      57  18       F50-59   Wilton            CT    38:35 12:25 
143   153 Tiffany Branigan        F      31  16       F30-39   Shelton           CT    38:38 12:27 
144   242 Julie Sawyer            F      38  17       F30-39   Storrs            CT    39:13 12:38 
145   111 Joe Perusse             M      52  15       M50-59   Torrington        CT    39:19 12:40 
146   115 Christian Imperato      M      33  15       M30-39   New Britain       CT    39:20 12:40 
147   186 Thaddeus Kurowski       M      40  9        M40-49                           39:25 12:42 
148   146 Melanie Kolek           F      39  18       F30-39   Moodus            CT    40:52 13:10 
149   170 Sylvia Centeno          F      39  19       F30-39   East Hartford     CT    47:44 15:22 
150   158 Kathy McDonald          F      47  22       F40-49   Rocky Hill        CT    48:00 15:27 
151   108 Penny Ferraro           F      48  23       F40-49   Naugatuck         CT    48:05 15:29 
152   117 Crystal Uliano          F      35  20       F30-39   Southington       CT    48:16 15:33 


F01-12
Place Name          Bib Age Overall Gender Location     Time  
===== ============= === === ======= ====== ============ ===== 
1     C. Silkoff    200 11  10      F      Derby CT US  21:15 
2     K. Santamaria 204 12  76      F      Derby CT US  29:03 
3     S. Damasceno  228 12  77      F      Derby CT US  29:04 
4     A. Zuscin     140 12  102     F      Oxford CT US 31:58 


F13-15
Place Name                    Bib Age Overall Gender Location       Time  
===== ======================= === === ======= ====== ============== ===== 
1     Cassidy Ngaspraseutsack 202 14  16      F      Derby CT US    22:18 
2     Layli Pudiment          199 13  21      F      Derby CT US    23:04 
3     Leah Gilbert            203 13  26      F      Derby CT US    24:20 
4     Brianna Minervino       165 14  46      F      Higganum CT US 26:35 
5     Alysa Cayer-Mccarthy    208 13  54      F      Derby CT US    27:21 


F20-29
Place Name            Bib Age Overall Gender Location        Time  
===== =============== === === ======= ====== =============== ===== 
1     Megan Nunn      181 27  13      F                      21:40 
2     Gabby Pirio     201 20  19      F      Derby CT US     22:43 
3     Sarah Delorenzo 132 25  22      F      Ansonia CT US   23:08 
4     Lesia Jakowiw   167 26  37      F      Stratford CT US 25:47 
5     Alicia Bonin    125 27  39      F      Somers CT US    25:55 


F30-39
Place Name             Bib Age Overall Gender Location          Time  
===== ================ === === ======= ====== ================= ===== 
1     Melissa Dobler   161 36  28      F      Stratford CT US   24:38 
2     Tara Troiano     160 30  49      F      Marlborough CT US 26:48 
3     Michelle Vagenas 182 31  59      F                        27:26 
4     Amanda Linsley   147 35  62      F      Naugatuck CT US   27:57 
5     Linda Goodman    166 39  68      F      Derby CT US       28:35 


F40-49
Place Name                  Bib Age Overall Gender Location            Time  
===== ===================== === === ======= ====== =================== ===== 
1     Salena Chatman        219 40  24      F      Middletown CT US    24:00 
2     Stephanie Shaughnessy 102 46  55      F      New Fairfield CT US 27:22 
3     Ann Marie Merrill     150 42  57      F      Woodbridge CT US    27:23 
4     Tina Lee              163 42  65      F      Easton CT US        28:05 
5     Lori Ann Trumbley     229 47  69      F      Naugatuck CT US     28:40 


F50-59
Place Name              Bib Age Overall Gender Location        Time  
===== ================= === === ======= ====== =============== ===== 
1     Linda Cordova     149 53  30      F      Hamden CT US    25:08 
2     Cristina Carvalho 168 51  60      F      Naugatuck CT US 27:30 
3     Casey Gray        175 55  72      F      Orange CT US    28:53 
4     Heidi Pope        127 57  85      F      Moodus CT US    29:55 
5     Kim Brinton       240 50  87      F      Bethany CT US   30:13 


F60-69
Place Name           Bib Age Overall Gender Location            Time  
===== ============== === === ======= ====== =================== ===== 
1     Maureen Gillis 120 62  52      F      East Haddam CT US   27:04 
2     Teri Michaud   222 61  70      F      West Hartford CT US 28:43 
3     Mary Regalbuto 215 60  79      F      Milford CT US       29:24 


F70-79
Place Name           Bib Age Overall Gender Location      Time  
===== ============== === === ======= ====== ============= ===== 
1     Janet Voelpert 136 70  40      F      Shelton CT US 26:06 


M01-12
Place Name             Bib Age Overall Gender Location      Time  
===== ================ === === ======= ====== ============= ===== 
1     C. Castellini    211 12  9       M      Derby CT US   21:04 
2     L. Burke         221 12  18      M      Derby CT US   22:34 
3     S. Khanthaphixay 210 12  25      M      Derby CT US   24:08 
4     A. Rusu          252 12  29      M      Ansonia CT US 24:41 
5     S. Keogh         209 10  48      M      Derby CT US   26:46 


M13-15
Place Name          Bib Age Overall Gender Location      Time  
===== ============= === === ======= ====== ============= ===== 
1     Michael Lopez 206 13  27      M      Derby CT US   24:31 
2     Eldi Shahini  254 14  32      M      Ansonia CT US 25:14 


M16-19
Place Name         Bib Age Overall Gender Location      Time  
===== ============ === === ======= ====== ============= ===== 
1     Cody O'Brien 255 19  31      M      Ansonia CT US 25:14 


M20-29
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time  
===== ============= === === ======= ====== =============== ===== 
1     Nick Lauretti 177 27  5       M                      19:20 
2     Duncan Keller 105 24  38      M      New Haven CT US 25:51 
3     Armando Perez 174 29  97      M                      31:23 


M30-39
Place Name              Bib Age Overall Gender Location          Time  
===== ================= === === ======= ====== ================= ===== 
1     Fred Wills        183 33  2       M                        18:10 
2     Jason Cebula      220 33  3       M      North Haven CT US 18:27 
3     Rob Wynn          184 32  4       M                        18:55 
4     Christian Meagher 190 39  8       M                        20:54 
5     Mathew Kotch      142 37  15      M      New London CT US  22:13 


M40-49
Place Name             Bib Age Overall Gender Location        Time  
===== ================ === === ======= ====== =============== ===== 
1     Paul Baldini     225 46  11      M      Ansonia CT US   21:20 
2     Quinn Zah        216 43  12      M      Naugatuck CT US 21:35 
3     Ike Gibbs        152 43  14      M      Greenwich CT US 21:44 
4     Jeffrey McGregor 110 42  23      M      Shelton CT US   23:23 
5     Erich Wenis      247 46  43      M      Woodbury CT US  26:24 


M50-59
Place Name            Bib Age Overall Gender Location            Time  
===== =============== === === ======= ====== =================== ===== 
1     John Minervino  164 54  6       M      Higganum CT US      20:12 
2     Tim Schulken    241 51  20      M      West Hartford CT US 22:59 
3     Gregory Valente 246 54  33      M      Waterbury CT US     25:31 
4     Peter Tep       119 53  34      M      Bristol CT US       25:31 
5     Peter Marshall  245 52  35      M      Andevor CT US       25:39 


M60-69
Place Name          Bib Age Overall Gender Location          Time  
===== ============= === === ======= ====== ================= ===== 
1     Jerry Meshell 151 62  36      M      Orange CT US      25:42 
2     Brian Walker  214 65  50      M      Monroe CT US      26:50 
3     Keith Hall    213 62  75      M      New Britain CT US 29:03 
4     Bill Andrew   180 61  82      M                        29:32 
5     Karl Salvati  172 65  130     M      North Haven CT US 35:37 


OVRALF
Place Name              Bib Age Overall Gender Location         Time  
===== ================= === === ======= ====== ================ ===== 
1     Elizabeth Mashiak 134 26  7       F      Middletown CT US 20:27 


OVRALM
Place Name            Bib Age Overall Gender Location      Time  
===== =============== === === ======= ====== ============= ===== 
1     Tim Milenkevich 233 36  1       M      Ansonia CT US 16:14 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.