Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                Gender City            State Country Clock    Chip     Pace  Age Age        Division Division 
                                                                   Time     Time               Percentage Place             
===== === =================== ====== =============== ===== ======= ======== ======== ===== === ========== ======== ======== 
1     245 Heather Butcher     F      North Port      FL    US      19:50.60 19:50.60 6:23  45  79.2       1        F OA     
2     240 Emily Wheeler       F      Englewood       FL    US      20:19.33 20:19.33 6:32  33  72.8       1        F 30-34  
3     242 Michael Giampino    M                            US      20:30.98 20:30.98 6:36  41  67.3       1        M OA     
4     166 Martin Chappell     M      Englewood       FL    US      20:54.42 20:54.42 6:44  40  65.6       1        M M      
5     186 CLIFF MYBURGH       M      Englewood       FL    US      22:44.29 22:44.29 7:19  47  63.4       1        M 45-49  
6     246 Dennis Thompson     M      Venice          FL    US      22:49.07 22:49.07 7:21  61  70.6       1        M 60-64  
7     177 Quentin Gordon      M      Port Charlotte  FL    US      22:52.51 22:52.51 7:22  55  67.0       1        M 55-59  
8     205 Mallary Berry       F                                    22:58.72 22:58.72 7:24  29  64.3       1        F 25-29  
9     232 Jared Tetreault     M                                    23:11.69 23:11.69 7:28  29  56.0       1        M 25-29  
10    228 Preston Yealy       M                                    23:11.78 23:11.78 7:28  14  59.1       1        M 10-14  
11    183 K. Machado          F      Durti Runners                 23:27.90 23:27.90 7:33  11  72.0       1        F 10-14  
12    180 Marion Conklin      F      Venice          FL    US      23:51.04 23:51.04 7:41  55  73.2       1        F M      
13    178 David Cook          M      Sarasota        FL    US      23:52.62 23:52.62 7:41  47  60.4       2        M 45-49  
14    179 Cordie Hentges      F      Sarasota        FL    US      23:56.70 23:56.70 7:42  43  64.6       1        F 40-44  
15    244 Danny Smith         M      Sarasota        FL    US      23:59.90 23:59.90 7:43  63  68.2       2        M 60-64  
16    201 Jenny Morgan        F      Dublin          OH    US      24:11.23 24:11.23 7:47  26  61.1       2        F 25-29  
17    237 Naomi DeVries       F                                    24:43.39 24:43.39 7:57  24  59.7       1        F 20-24  
18    213 Billy Squires       M                                    25:01.28 25:01.28 8:03  69  69.1       1        M 65-69  
19    224 Katelyn O'Brien     F      Durti Runners                 25:15.05 25:15.05 8:08  21  58.5       2        F 20-24  
20    221 Bud Treasure        M      Port Charlotte  FL    US      25:22.95 25:22.95 8:10  58  61.9       2        M 55-59  
21    169 B. Flavin           M      Port Charlotte  FL    US      25:51.46 25:51.46 8:19  12  55.8       2        M 10-14  
22    162 Jennifer Engelauf   F      Englewood       FL    US      25:55.48 25:55.48 8:21  36  57.5       1        F 35-39  
23    204 Tamara Kosinski     F                                    26:13.59 26:13.59 8:26  28  56.3       3        F 25-29  
24    185 MARIA MYBURGH       F      Englewood       FL    US      26:23.30 26:23.30 8:30  46  60.1       1        F 45-49  
25    196 Candace Kurtz       F      Venice          FL    US      26:25.26 26:25.26 8:30  52  63.9       1        F 50-54  
26    193 Scott Francis       M      Punta Gorda     FL    US      26:27.87 26:27.87 8:31  54  57.5       1        M 50-54  
27    226 Timothy McLaughlin  M      Venice          FL    US      26:39.64 26:39.64 8:35  61  60.4       3        M 60-64  
28    233 Robert Taylor       M                                    26:47.17 26:47.17 8:37  26  48.5       2        M 25-29  
29    227 Loretta Ehlers      F      Englewood       FL    US      26:50.06 26:50.06 8:38  45  58.6       2        F 45-49  
30    182 Peter Dowling       M      Placida         FL    US      26:51.91 26:51.91 8:39  66  62.5       2        M 65-69  
31    236 J. Swenson          F                                    27:34.77 27:34.77 8:53  11  61.3       2        F 10-14  
32    195 SARAH MURTAUGH      F      ENGLEWOOD       FL    US      27:40.60 27:40.60 8:54  44  56.3       2        F 40-44  
33    202 Russ Hunt           M      Canton          OH    US      27:47.52 27:47.52 8:57  34  47.5       1        M 30-34  
34    153 Hayle Morse         F      Port Charlotte  FL    US      27:56.18 27:56.18 9:00  27  52.9       4        F 25-29  
35    207 Ron Paul            M                                    27:57.58 27:57.58 9:00  65  59.6       3        M 65-69  
36    238 Kim Carlson         F                                    27:59.98 27:59.98 9:01  46  56.6       3        F 45-49  
37    163 P. Engelauf         F      Englewood       FL    US      28:02.86 28:02.86 9:02  11  60.3       3        F 10-14  
38    235 Petra Swenson       F                                    28:28.77 28:28.77 9:10  52  59.3       2        F 50-54  
39    194 Brittany Weiss      F      punta gorda     FL    US      28:36.06 28:36.06 9:12  30  51.6       2        F 30-34  
40    200 Harold Wheeler      M      Tampa           FL    US      29:19.02 29:19.02 9:26  57  53.2       3        M 55-59  
41    212 Diana Squires       F                                    29:29.12 29:29.12 9:29  53  57.9       3        F 50-54  
42    181 Carol Ryan          F      Punta Gorda     FL    US      29:32.75 29:32.75 9:31  57  60.5       1        F 55-59  
43    158 Dee Stout           F      Port Charlotte  FL    US      29:45.91 29:45.91 9:35  64  65.5       1        F 60-64  
44    173 Lucy Linet          F      Port Charlotte  FL    US      29:50.59 29:50.59 9:36  63  64.5       2        F 60-64  
45    161 lucia schatteleyn   F      Englewood       FL    US      29:50.77 29:50.77 9:36  71  71.7       1        F 70-74  
46    151 Merly Rennie        F      Port Charlotte  FL    US      30:10.11 30:10.11 9:43  47  53.0       4        F 45-49  
47    222 Tyler Treasure      M      Port Charlotte  FL    US      30:13.82 30:13.82 9:44  24  42.9       1        M 20-24  
48    225 Brandon Dignam      M      Port Charlotte  FL    US      30:14.42 30:14.42 9:44  25  42.9       3        M 25-29  
49    199 Lea Cox             F      Englewood       FL    US      30:32.17 30:32.17 9:50  25  48.4       5        F 25-29  
50    152 William Rennie      M      Port Charlotte  FL    US      30:42.57 30:42.57 9:53  48  47.3       3        M 45-49  
51    170 Chris Flavin        M      Port Charlotte  FL    US      31:09.73 31:09.73 10:02 53  48.5       2        M 50-54  
52    217 G. McMinn           F                                    31:40.05 31:40.05 10:12 12  52.1       4        F 10-14  
53    231 Chelsea Wagner      F                                    31:40.14 31:40.14 10:12 30  46.6       3        F 30-34  
54    247 Kari Hayden         F                                    31:51.57 31:51.57 10:15 44  48.9       3        F 40-44  
55    206 Cathy Martens       F                                    32:06.79 32:06.79 10:20 58  56.4       2        F 55-59  
56    192 Edward Tamberino    M      Englewood       FL    US      32:10.56 32:10.56 10:21 47  44.8       4        M 45-49  
57    210 Yulinar Sproat      F                                    33:02.08 33:02.08 10:38 54  52.3       4        F 50-54  
58    189 Robert Marciano     M      Venice          FL    US      33:40.54 33:40.54 10:50 65  49.4       4        M 65-69  
59    241 Jose Canzares       M                            US      34:11.00 34:11.00 11:00 46  41.9       5        M 45-49  
60    223 Emily Treasure      F      Port Charlotte  FL    US      34:54.26 34:54.26 11:14 20  42.3       3        F 20-24  
61    191 Sue Tamberino       F      Englewood       FL    US      34:59.23 34:59.23 11:16 60  53.0       3        F 60-64  
62    154 Linda Kennedy       F      Englewood       FL    US      35:15.24 35:15.24 11:21 68  58.2       1        F 65-69  
63    155 Valerie Malingowski F      North Port      FL    US      35:16.97 35:16.97 11:21 44  44.2       4        F 40-44  
64    198 James Hawkins       M      Venice          FL    US      35:30.00 35:30.00 11:26 58  44.3       4        M 55-59  
65    197 Lisa Hawkins        F      Venice          FL    US      35:30.23 35:30.23 11:26 54  48.6       5        F 50-54  
66    243 Kate Williamson     F                                    35:46.08 35:46.08 11:31 63  53.8       4        F 60-64  
67    220 Drake Burns         M                                    35:59.95 35:59.95 11:35 13  39.0       3        M 10-14  
68    219 Doug Burns          M                                    36:00.30 36:00.30 11:35 48  40.4       6        M 45-49  
69    239 Jim Carlson         M                                    37:00.02 37:00.02 11:55 62  43.9       4        M 60-64  
70    209 Janet Delucia       F                                    37:22.47 37:22.47 12:02 74  59.8       2        F 70-74  
71    156 Pamela Detko        F      Venice          FL    US      38:59.19 38:59.19 12:33 65  50.6       2        F 65-69  
72    160 Dennis Elkins       M      Venice          FL    US      38:59.76 38:59.76 12:33 64  42.4       5        M 60-64  
73    157 Tom Detko           M      Venice          FL    US      39:51.00 39:51.00 12:50 66  42.2       5        M 65-69  
74    248 Lauren Mosolino     F      Venice                        40:20.45 40:20.45 12:59 42  38.1       5        F 40-44  
75    229 Marcia Williams     F                                    40:31.72 40:31.72 13:03 49  40.3       5        F 45-49  
76    230 Danny Williams      M                                    40:31.88 40:31.88 13:03 50  36.4       3        M 50-54  
77    164 R. Engelauf         F      Engelauf        FL    US      40:33.40 40:33.40 13:03 7   47.5       1        F 0- 9   
78    165 Shane Engelauf      M      Englewood       FL    US      40:38.82 40:38.82 13:05 37  33.0       1        M 35-39  
79    159 Pat Woodley         F      Venice          FL    US      42:10.26 42:10.26 13:34 62  45.1       5        F 60-64  
80    234 Pam Syx             F                                    42:17.24 42:17.24 13:37 53  40.4       6        F 50-54  
81    218 Susan Maas-Lyon     F                                    42:18.51 42:18.51 13:37 58  42.8       3        F 55-59  
82    211 Larry Harris        M                                    43:47.86 43:47.86 14:06 76  43.6       1        M 75-99  
83    168 Ralph Ricker        M      Arcadia         FL    US      43:59.54 43:59.54 14:10 85  54.2       2        M 75-99  
84    176 S. Chuvila          M      Port Charlotte  FL    US      46:04.81 46:04.81 14:50 6   42.7       1        M 0- 9   
85    175 A. Chuvila          M      Port Charlottet FL    US      46:49.77 46:49.77 15:04 4              2        M 0- 9   
86    174 Ia Chuvila          F      Port Charlottet FL    US      46:52.18 46:52.18 15:05 29  31.5       6        F 25-29  
87    208 Mark Delucia        M                                    47:48.08 47:48.08 15:23 76  39.9       3        M 75-99  


Top Male Finisher - Overall
Place Name             Bib Age Overall Gender Location Time     
===== ================ === === ======= ====== ======== ======== 
1     Michael Giampino 242 41  3       M        US     20:30.98 


Top Female Finisher - Overall
Place Name            Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =============== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Heather Butcher 245 45  1       F      North Port FL US 19:50.6 


Top Male Finisher - Masters
Place Name            Bib Age Overall Gender Location        Time     
===== =============== === === ======= ====== =============== ======== 
1     Martin Chappell 166 40  4       M      Englewood FL US 20:54.42 


Top Female Finisher - Masters
Place Name           Bib Age Overall Gender Location     Time     
===== ============== === === ======= ====== ============ ======== 
1     Marion Conklin 180 55  12      F      Venice FL US 23:51.04 


Male  9 and Under
Place Name       Bib Age Overall Gender Location              Time     
===== ========== === === ======= ====== ===================== ======== 
1     S. Chuvila 176 6   84      M      Port Charlotte FL US  46:04.81 
2     A. Chuvila 175 4   85      M      Port Charlottet FL US 46:49.77 


Male 10 to 14
Place Name          Bib Age Overall Gender Location             Time     
===== ============= === === ======= ====== ==================== ======== 
1     Preston Yealy 228 14  10      M                           23:11.78 
2     B. Flavin     169 12  21      M      Port Charlotte FL US 25:51.46 
3     Drake Burns   220 13  67      M                           35:59.95 


Female  9 and Under
Place Name        Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== =========== === === ======= ====== ============== ======= 
1     R. Engelauf 164 7   77      F      Engelauf FL US 40:33.4 


Female 10 to 14
Place Name        Bib Age Overall Gender Location        Time     
===== =========== === === ======= ====== =============== ======== 
1     K. Machado  183 11  11      F      Durti Runners   23:27.90 
2     J. Swenson  236 11  31      F                      27:34.77 
3     P. Engelauf 163 11  37      F      Englewood FL US 28:02.86 

Embed Code