Putnam County Running Series

Sat August 4 - Fri September 7, 2018 Ottawa, OH US 45875 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!
Place Name                 City           Gender Age Clock    
                                                     Time     
===== ==================== ============== ====== === ======== 
1     Jake Graham          Gomer          M      21  15:53    
2     Preston Brubaker     Columbus Grove M      17  18:26    
3     Boone Brubaker       Columbus Grove M      18  18:40    
4     Colton Grothaus      Columbus Grove M      19  18:43    
5     Grant Mumaugh        Columbus Grove M      15  18:51    
6     Michael Dariano      Ottawa         M      34  18:56    
7     Nathan Seamans       South Rockwood M      25  18:58    
8     Tim Reimund          Columbus Grove M      27  19:34    
9     Paul Koenig          Elmore         M      14  19:49    
10    Nick Emerine         Woodville      M      18  19:50    
11    Michael Keehn        Columbus Grove M      38  20:04    
12    Tony Roth            Waterford      M      40  20:26    
13    C. Closson           Columbus Grove M      12  20:28    
14    Austin Sager         Columbus Grove M      17  20:29    
15    Jared Ellerbrock     Dublin         M      35  20:31    
16    Taylor Ellerbrock    Columbus Grove F      16  20:46    
17    Jordan Bellman       Columbus Grove M      16  20:55    
18    Alyssa Ellerbrock    Columbus Grove F      15  21:15    
19    Tanner Smith         Columbus Grove M      14  21:24    
20    Samantha Sedlmeier   Woodville      F      17  21:38    
21    Jason Jay            Columbus Grove M      39  21:48    
22    Leah Myerholtz       Columbus Grove F      16  21:56    
23    Terry Schnipke       Columbus Grove M      48  21:58    
24    Gabe Clement         Columbus Grove M      14  22:05    
25    Cody Tabler          Columbus Grove M      14  22:09    
26    Eric Brinkman        Kalida         M      37  22:11    
27    Ron Bonifas          Delphos        M      56  22:12    
28    Scott Miller         Ottawa         M      39  22:14    
29    Steve Fersch         Columbus Grove M      42  22:15    
30    Nick Leatherman      Ottawa         M      25  22:16    
31    Jeff Recker          Ottawa         M      40  22:17    
32    Jimmy Grzegorczyk    Woodville      M      15  22:23    
33    Mark Buettner        Elida          M      51  22:30    
34    Pierce Overmyer      Lindsey        M      14  22:40    
35    Dean Herron          Columbus Grove M      54  22:43    
36    Austin Jones         Anna           M      19  22:43    
37    Dave Jones           Anna           M      41  22:44    
38    Mark Siefker         Ottawa         M      58  22:47    
39    Ben Hummel           Edgewater      M      32  22:52    
40    Macy McCluer         Columbus Grove F      17  22:56    
41    Erin Downing         Columbus Grove F      13  22:59    
42    Sam Cohan            Oakwood        M      33  23:07    
43    Dave Ellerbrock      Columbus Grove M      46  23:07    
44    R. Verhoff           Columbus Grove M      12  23:08    
45    L. Myers             Columbus Grove M      12  23:08    
46    James Schroeder      Columbus Grove M      18  23:24    
47    Quinton Langhals     Columbus Grove M      18  23:35    
48    L. Auchmuty          Columbus Grove F      9   23:37    
49    Cole Sotak           Elmore         M      15  23:47    
50    Cory Rosengarten     Ottawa         M      37  23:48    
51    Jordan Grzegorczyk   Woodville      F      18  23:49    
52    Michelle Tegenkamp   Ottawa         F      39  23:53    
53    Thomas Downey        Bluffton       M      47  24:03:00 
54    Phil Buell           Kalida         M      48  24:08:00 
55    Heath Gwirtz         Crestline      M      22  24:10:00 
56    Larry Hoffman        Bluffton       M      52  24:12:00 
57    Caleb Stechschulte   Elida          M      13  24:15:00 
58    Michelle Spencer     Vaughnsville   F      29  24:17:00 
59    Unknown Unknown                                24:18:00 
60    Shawn Schimmoeller   Kalida         M      45  24:23:00 
61    Sam Schroeder        Columbus Grove M      27  24:29:00 
62    Andrew Burgei        Columbus Grove M      19  24:32:00 
63    Joey Warnecke        Columbus Grove M      19  24:33:00 
64    Tayte Langhals       Columbus Grove M      16  24:33:00 
65    Neil Hauenstein      Bluffton       M      52  24:35:00 
66    Kara Vorst           Kalida         F      33  24:50:00 
67    Beth Warnecke        Kalida         F      33  24:56:00 
68    Scott Warnecke       Kalida         M      35  24:56:00 
69    Parker Sager         Columbus Grove M      15  24:59:00 
70    Chris Kuhlman        Ottawa         F      31  24:59:00 
71    Dan Honigfort        Ottawa         M      52  25:00:00 
72    Steven Mapes         Dexter         M      33  25:09:00 
73    Elizabeth Luersman   Ft. Jennings   F      19  25:11:00 
74    Nick Recker          Pandora        M      30  25:12:00 
75    Jill Rieman          Ottawa         F      25  25:12:00 
76    Evan Messer          Columbus Grove M      15  25:12:00 
77    Clifford Messer      Columbus Grove M      47  25:13:00 
78    Dusty Jones          Columbus Grove M      32  25:18:00 
79    Cody Woods           Columbus Grove M      20  25:19:00 
80    Ryan Tabler          Columbus Grove M      17  25:19:00 
81    Tom Striggow         Bowling Green  M      65  25:21:00 
82    Brian Schroeder      Columbus Grove M      36  25:22:00 
83    Logan Stechschulte   Elida          M      13  25:24:00 
84    Lydia Lugibihl       Pandora        F      18  25:26:00 
85    Scott Siatkosky      Lima           M      47  25:27:00 
86    Matt Myerholtz       Columbus Grove M      43  25:31:00 
87    Daniel Ordaz         Holgate        M      61  25:33:00 
88    Renee Horstman       Cloverdale     F      34  25:36:00 
89    Megan Brodwolf       Columbus Grove F      32  25:46:00 
90    Adam Osterhage       Columbus Grove M      26  26:13:00 
91    Christopher Horstman Cloverdale     M      35  26:16:00 
92    Chase Dickerson      Elmore         M      14  26:17:00 
93    Alexander Cutcher    Gibsonburg     M      17  26:18:00 
94    Chad Kuhlman         Ottawa         M      32  26:19:00 
95    Jeff Sheaks          Kalida         M      46  26:21:00 
96    T. Koch              Columbus Grove M      12  26:25:00 
97    Stacie Heitmeyer     Ottawa         F      25  26:26:00 
98    Lizzy Cook           Woodville      F      14  26:28:00 
99    Katie Lozar          Sylvania       F      31  26:29:00 
100   Grace Turnwald       Ottawa         F      14  26:43:00 
101   L. Jones             Columbus Grove M      10  26:55:00 
102   Ryan Jones           Columbus Grove M      37  26:56:00 
103   G. Eversole          Columbus Grove M      9   27:04:00 
104   Melissa Wurst        Ft. Jennings   F      37  27:09:00 
105   Mike Stechschulte    Elida          M      42  27:13:00 
106   Alan J Schroeder     Columbus Grove M      55  27:14:00 
107   Dale F Schroeder     Columbus Grove M      60  27:19:00 
108   Scott Kempf          Ottawa         M      33  27:21:00 
109   Brandon Clem         Elkhart        M      30  27:26:00 
110   Frank Ordaz          Leipsic        M      62  27:29:00 
111   L. Ellerbrock        Columbus Grove M      10  27:30:00 
112   Heather Cole         Elida          F      38  27:37:00 
113   Katrina Hackworth    Delphos        F      27  27:45:00 
114   Makena Doseck        Columbus Grove F      14  27:49:00 
115   Melinda Stephens     Ottawa         F      29  27:50:00 
116   Len Kaufman          Columbus Grove M      40  27:52:00 
117   Noah Oglesbee        Columbus Grove M      17  28:00:00 
118   Logan Hanneman       Kalida         M      31  28:11:00 
119   Michelle Giesswein   Ottawa         F      41  28:26:00 
120   April Dorman         Bluffton       F      58  28:29:00 
121   Tayt Birnesser       Columbus Grove M      13  28:31:00 
122   Wendy Schimmoeller   Kalida         F      34  28:42:00 
123   Crystal Ellerbrock   Bluffton       F      36  28:46:00 
124   M. Beckett           Ottawa         F      11  29:02:00 
125   Sue Hohenbrink       Ottawa         F      55  29:08:00 
126   Mike Jones           Continental    M      55  29:09:00 
127   Mack Carrizules      Deshler        M      44  29:11:00 
128   Matthew Ellerbrock   Bluffton       M      42  29:12:00 
129   Chelsea Ricker       Ottawa         F      26  29:23:00 
130   Ashley Duling        Glandorf       F      24  29:23:00 
131   David Farler         Columbus Grove M      32  29:25:00 
132   Laura Burkhart       Botkins        F      56  29:30:00 
133   Amy Schnipke         Kalida         F      34  29:33:00 
134   Brenda Averesch      Kalida         F      30  29:36:00 
135   Amy Michel           Continental    F      38  29:36:00 
136   ANDREA MASTERS       Ottawa         F      33  29:38:00 
137   Julia Vorst          Columbus Grove F      49  29:45:00 
138   Alisa Jostpille      ELIDA          F      38  29:46:00 
139   Leah Berheide        Fort Jennings  F      21  30:05:00 
140   Beth Keehn           Columbus Grove F      38  30:18:00 
141   K. Schroeder         Ottawa         M      9   30:26:00 
142   Tressa Brown         Ft Jennings    F      48  30:32:00 
143   Adam Schumaker       Fort Jennings  M      33  30:34:00 
144   Emily Plescher       Fort Jennings  F      27  30:35:00 
145   Amanda Meyer         Ottawa         F      41  30:42:00 
146   Stephanie Hanneman   Kalida         F      31  30:46:00 
147   Rachel Turnwald      Ottawa         F      19  30:46:00 
148   David Schmitz        Ottawa         M      51  30:58:00 
149   Amanda Bruskotter    Ottawa         F      32  31:01:00 
150   Kevin Sealts         Ottawa         M      47  31:03:00 
151   E. Osting            Columbus Grove M      12  31:06:00 
152   Austin Vorst         Kalida         M      19  31:09:00 
153   T. Koch              Columbus Grove M      12  31:10:00 
154   B. Fortman           Columbus Grove F      11  31:11:00 
155   Jacob Oglesbee       Columbus Grove M      15  31:33:00 
156   Carissa Gilgenbach   New Bavaria    F      32  31:34:00 
157   Cassie Siefker       Columbus Grove F      25  31:41:00 
158   Katie Rice           Bellbrook      F      29  31:42:00 
159   Anthony Rice         Bellbrook      M      30  31:42:00 
160   Christopher Baden    Continental    M      24  31:48:00 
161   Damon Schmidt        Continental    M      25  31:48:00 
162   DALE CRUMRINE        Ottawa         M      52  31:57:00 
163   Danny Hill           Defiance       M      48  32:04:00 
164   Kara Stechschulte    Fort Jennings  F      35  32:05:00 
165   Angela Lugibill      Columbus Grove F      14  32:14:00 
166   David Alt            Ottoville      M      64  32:17:00 
167   Mary Rex-Maley       Lima           F      42  32:35:00 
168   Jessica Walkup       Elida          F      26  32:35:00 
169   Laura Gulker         OttawaOttawa   F      39  32:40:00 
170   Theresa Morman       Ottawa         F      33  32:44:00 
171   Rachel Kohls         Columbus Grove F      19  32:46:00 
172   Brent Kahle          Ottawa         M      19  34:47:00 
173   Jim Oglesbee         Columbus Grove M      53  32:51:00 
174   Roger Buzard         Lima           M      65  32:53:00 
175   Mara Brown           Ft Jennings    F      21  32:59:00 
176   Miguel Arrizol       Leipsic        M      31  33:04:00 
177   Ryan Bogart          Columbus Grove M      13  33:10:00 
178   Cheryl Gossard       Ft Jennings    F      42  33:14:00 
179   M. Bogart            Columbus Grove F      11  33:15:00 
180   E. Keehn             Columbus Grove F      11  33:17:00 
181   Lisa Salsburey       Ottawa         F      59  33:26:00 
182   Cari Croy            Ottawa         F      42  33:41:00 
183   Christie Tabler      Columbus Grove F      44  34:14:00 
184   Taylor Bockrath      Ottawa         F      22  34:25:00 
185   Amanda Basinger      Bluffton       F      42  34:36:00 
186   S. Dunbar            Columbus Grove M      10  34:37:00 
187   C. Schroeder         Ottawa         M      7   34:39:00 
188   Donna Gable          Leipsic        F      43  34:41:00 
189   J. Langhals          Columbus Grove M      12  34:49:00 
190   Kacey Willitzer      Paulding       F      30  34:53:00 
191   Angela Unverferth    Columbus Grove F      30  35:01:00 
192   M. Verhoff           Columbus Grove F      8   35:03:00 
193   S. Kamphaus          Columbus Grove F      8   35:05:00 
194   Amy Jo Schumaker     Fort Jennings  F      33  35:13:00 
195   Jen Roof             Kalida         F      43  35:25:00 
196   Alicia Maag          Ottawa         F      35  35:26:00 
197   Jeremy Maag          Ottawa         M      35  35:27:00 
198   Samuel Hill          Defiance       M      55  35:38:00 
199   C. Mason             Columbus Grove M      12  35:42:00 
200   N. Kamphaus          Columbus Grove M      10  35:53:00 
201   Greg Kamphaus        Columbus Grove M      38  35:58:00 
202   Alaina Schnipke      Ottawa         F      26  35:59:00 
203   Karri Miller         Kalida         F      26  35:59:00 
204   Frances Hashbarger   Ottawa         F      55  36:00:00 
205   Sharon Siebeneck     Ottawa         F      48  36:07:00 
206   Amy Stewart          Lima           F      42  36:11:00 
207   Laura Scoles         Columbus Grove F      24  36:18:00 
208   Jessica Kelley       Lima           F      41  36:21:00 
209   Melissa Hughes       Columbus Grove F      29  36:26:00 
210   Faith Oglesbee       Columbus Grove F      20  36:29:00 
211   Jackie Brinkman      Columbus Grove F      59  36:29:00 
212   Linda Honigfort      Ottawa         F      44  36:37:00 
213   A. Stechschulte      Elida          F      10  36:41:00 
214   A. Koch              Columbus Grove F      10  36:42:00 
215   Niki Wannemacher     Ottoville      F      27  36:57:00 
216   K. Closson           Columbus Grove F      12  37:09:00 
217   B. Bonifas           Columbus Grove M      9   37:10:00 
218   A. Patrick           Columbus Grove M      9   37:13:00 
219   Stephanie Messer     Columbus Grove F      13  37:16:00 
220   R. Dunn              Columbus Grove F      5   37:30:00 
221   Denise Dunn          Columbus Grove F      39  37:30:00 
222   D. Dunn              Columbus Grove F      9   37:33:00 
223   Eric Dunn            Columbus Grove M      45  37:34:00 
224   Lauryn Wischmeyer    Columbus Grove F      14  37:36:00 
225   Unknown Unknown                                37:39:00 
226   Caren Beckett        Ottawa         F      42  37:40:00 
227   Unknown Unknown                                37:40:00 
228   Darrick Doseck       Columbus Grove M      39  37:41:00 
229   Brenda Hermiller     Leipsic        F      50  37:53:00 
230   Elena Beaupre        Leipsic        F      44  38:03:00 
231   Kim Smith            Columbus Grove F      37  38:06:00 
232   Chris Herman         Columbus Grove M      45  38:08:00 
233   Susanf Jones         Columbus Grove F      33  38:10:00 
234   Kara Kaufman         Fort Jennings  F      24  38:14:00 
235   Cindy Johnson        Cloverdale     F      48  38:15:00 
236   Brenda Eickholt      Cloverdale     F      55  38:16:00 
237   Amy Stechschulte     Elida          F      41  38:17:00 
238   Alicia Nussbaum      Ottawa         F      35  38:19:00 
239   E. Fortman           Columbus Grove F      8   38:27:00 
240   A. Keehn             Columbus Grove F      9   38:27:00 
241   Kimmiee Collar       Columbus Grove F      45  38:49:00 
242   Joan Collar          Columbus Grove F      58  35:50:00 
243   J. Downey            Bluffton       F      9   39:06:00 
244   P. Meyer             Ottawa         F      12  39:08:00 
245   Melissa Meyer        Ottawa         F      43  39:09:00 
246   C. Bonifas           Columbus Grove M      7   40:03:00 
247   Tammy Bonifas        Columbus Grove F      37  40:04:00 
248   K. Langhals          Columbus Grove F      9   40:06:00 
249   Kendra Unverferth    Kalida         F      27  40:06:00 
250   B. Langhals          Columbus Grove M      8   40:24:00 
251   Karenna Langhals     Columbus Grove F      17  40:24:00 
252   Shirley Ricker       Ft. Jennings   F      45  40:44:00 
253   Jaclyn Meyer         Ottawa         F      34  41:08:00 
254   Myra Fersch          Columbus Grove F      43  42:10:00 
255   Jennifer Miller      Ottawa         F      40  42:10:00 
256   Geri Steffan         Leipsic        F      55  42:49:00 
257   H. Brodwolf          Columbus Grove F      5   43:02:00 
258   Mike Brodwolf        Columbus Grove M      32  43:02:00 
259   Norma Von Sossan     Fort Jennings  F      69  43:19:00 
260   Julie Wrasman        Ottawa         F      32  43:22:00 
261   Trisha Thompson      Findlay        F      47  43:51:00 
262   Carrie Corbin        Bloomdale      F      38  43:52:00 
263   Ali Gilgenbach       Columbus Grove F      30  44:17:00 
264   Johanna Closson      Columbus Grove F      42  44:43:00 
265   Tonya Verhoff        Columbus Grove F      40  44:43:00 
266   Amber Heitmeyer      Ft Jennings    F      25  45:11:00 
267   Michelle Heitmeyer   Fort Jennings  F      45  45:11:00 
268   Michelle Bendele     Haviland       F      31  45:38:00 
269   N. Langhals          Columbus Grove F      10  45:54:00 
270   Lisa Langhals        Columbus Grove F      38  45:55:00 
271   Diane Cupp           Leipsic        F      33  46:03:00 
272   Angela Maas          Ottawa         F      36  46:04:00 
273   Stacey Freed         Elida          F      20  46:13:00 
274   Jennifer Baus        Bowling Green  F      39  46:15:00 
275   Joyce Grote          Kalida         F      54  46:29:00 
276   Robert Warren        Columbus Grove M      64  46:56:00 
277   C. Keehn             Columbus Grove M      7   47:30:00 
278   C. Koch              Columbus Grove F      6   47:43:00 
279   Anne Downey          Bluffton       F      42  47:50:00 
280   K. Martin            Ottawa         F      8   47:51:00 
281   Ashley Hummel        Edgewater      F      30  47:56:00 
282   Jennifer Erhart      Fort Jennings  F      33  49:34:00 
283   Maria Kaufman        Columbus Grove F      33  49:35:00 
284   Bill Meyers          Ottawa         M      85  49:43:00 
285   Becky Bockrath       Pandora        F      36  52:23:00 
286   Chris Dunlap         Ft. Jennings   F      41  53:03:00 
287   Catherine Ricker     Delphos        F      33  54:47:00 
288   Amanda Wilhelm       Pandora        F      35  54:48:00 
289   Terri Rivera         Oakwood        F      34  56:30:00 
290   Roger Schroeder      Columbus Grove M      66  56:30:00 
291   Sharon Schroeder     Columbus Grove F      64  56:33:00 

Additional results can be found at https://runsignup.com/Series/putnamcounty.

Embed Code