Canadian National XC Championships

Sat November 25, 2017 Kingston, ON CA H0H0H0 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                   Team Name                            Chip    Pace Age Gender City          State Country Clock   Age        Division Division 
                                                                      Time                                                Time    Percentage Place             
===== === ====================== ==================================== ======= ==== === ====== ============= ===== ======= ======= ========== ======== ======== 
1     747 Ehab El-Sandali        Toronto West Athletics               24:49.2 3:06 19  M                                  24:49.2 85.4       1        M 1-99   
2     986 Mitchell Ubene         Team Ontario                         24:53.3 3:06 18  M                                  24:53.3 85.2       2        M 1-99   
3     979 Miles Matthews         WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB    24:56.8 3:07 19  M                                  24:56.8 85.0       3        M 1-99   
4     777 Stefan Daniel          Team Alberta                         25:00.2 3:08 19  M                                  25:00.2 84.8       4        M 1-99   
5     893 Andrew Alexander       Team Ontario                         25:02.7 3:08 17  M                                  25:02.7 85.4       5        M 1-99   
6     311 Andrew Shepherd        LAUREL CREEK TRACK & FIELD CLUB      25:05.6 3:08 18  M      Kitchener                   25:05.6 84.6       6        M 1-99   
7     207 Graham Baird           GREATER UXBRIDGE ROAD RUNNERS        25:05.9 3:08 17  M                                  25:05.9 85.2       7        M 1-99   
8     83  Jean-Simon Desgagns    Equipe Quebec                        25:06.3 3:08 18  M                                  25:06.3 84.5       8        M 1-99   
9     291 Nickolas Colyn         Team BC                              25:10.5 3:09 19  M                                  25:10.5 84.2       9        M 1-99   
10    811 Kieran Lumb            Team BC                              25:14.5 3:10 18  M                                  25:14.5 84.1       10       M 1-99   
11    584 Millar Coveney         PHYSI-KULT KINGSTON                  25:16.8 3:10 18  M      St.catharines               25:16.8 83.9       11       M 1-99   
12    677 Braydon Clarke         SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB       25:17.9 3:10 17  M      Erin                        25:17.9 84.5       12       M 1-99   
13    668 Matthew Courtenay      Team Ontario                         25:18.4 3:10 17  M                                  25:18.4 84.5       13       M 1-99   
14    912 Robert Lawand          UNIVERSITY OF TORONTO T.C            25:22.4 3:10 19  M      Toronto                     25:22.4 83.6       14       M 1-99   
15    665 Perry MacKinnon        Equipe Quebec                        25:24.2 3:11 18  M                                  25:24.2 83.5       15       M 1-99   
16    842 Owen Day               Unattached-Manitoba                  25:26.2 3:11 18  M                                  25:26.2 83.4       16       M 1-99   
17    650 Brady Graves           SAINT JOHN TRACK & FIELD             25:27.3 3:11 18  M                                  25:27.3 83.3       17       M 1-99   
18    631 Louis-Carlos Vargas    Rive-Sud                             25:27.4 3:11 19  M                                  25:27.4 83.3       18       M 1-99   
19    65  Kyle Madden            BRANTFORD T.F.C.                     25:28.7 3:11 18  M      St. George                  25:28.7 83.3       19       M 1-99   
20    81  Emmanuel Champagne     Equipe Quebec                        25:32.6 3:11 19  M                                  25:32.6 83.0       20       M 1-99   
21    703 Ben Workman            SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB       25:34.5 3:12 19  M                                  25:34.5 82.9       21       M 1-99   
22    999 Muhumed Sirage         LONDON LEGION TRACK & FIELD ALLIANCE 25:37.0 3:12 19  M                                  25:37.0 82.8       22       M 1-99   
23    278 Jordan MacIntosh       LAKEHEAD RUNNING                     25:37.0 3:12 17  M                                  25:37.0 83.5       23       M 1-99   
24    133 Andrew Peverill        CHEBUCTO ATHLETICS                   25:40.6 3:13 17  M                                  25:40.6 83.3       24       M 1-99   
25    944 Joshua Kozelj          Team BC                              25:42.1 3:13 18  M                                  25:42.1 82.5       25       M 1-99   
26    155 Emile Brassard         Corsaire-Chaparal                    25:45.7 3:13 19  M                                  25:45.7 82.3       26       M 1-99   
27    657 Kevin Robertson        Equipe Quebec                        25:49.7 3:14 18  M                                  25:49.7 82.1       27       M 1-99   
28    571 Ibrahim Kedir          Team Ontario                         25:49.7 3:14 16  M      Toronto                     25:49.7 83.8       28       M 1-99   
29    103 Angus Rawling          Team Alberta                         25:51.3 3:14 19  M                                  25:51.3 82.0       29       M 1-99   
30    940 Jacob Rothera          University of Windsor Athletics Club 25:51.8 3:14 19  M                                  25:51.8 82.0       30       M 1-99   
31    328 Jonathan Stoppa        LES COUREURS DE BOIS                 25:54.4 3:14 17  M                                  25:54.4 82.5       31       M 1-99   
32    383 Brad Sheeler           LONDON WESTERN T.F.C.                25:54.5 3:14 17  M                                  25:54.5 82.5       32       M 1-99   
33    975 Josh Kellier           WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB    25:55.9 3:14 19  M                                  25:55.9 81.8       33       M 1-99   
34    183 Josh Martin            Team Ontario                         25:59.6 3:15 18  M                                  25:59.6 81.6       34       M 1-99   
35    545 Michael Mather         OTTAWA LIONS T.F.C.                  26:01.0 3:15 17  M                                  26:01.0 82.2       35       M 1-99   
36    833 Steven Bruun           Unattached-Manitoba                  26:03.1 3:15 18  M                                  26:03.1 81.4       36       M 1-99   
37    942 Chet Goerzen           Team BC                              26:06.3 3:16 18  M                                  26:06.3 81.3       37       M 1-99   
38    919 Joshua McGillivray     UNIVERSITY OF TORONTO T.C            26:07.7 3:16 18  M                                  26:07.7 81.2       38       M 1-99   
39    789 Jacques Saayman        Team Prairie                         26:11.8 3:16 19  M                                  26:11.8 80.9       39       M 1-99   
40    289 Thomas Fafard          Equipe Quebec                        26:12.7 3:16 17  M                                  26:12.7 81.6       40       M 1-99   
41    781 Jonathan Guidinger     Team Alberta                         26:12.8 3:16 19  M                                  26:12.8 80.9       41       M 1-99   
42    270 Matt Flood             Kingston Track & Field Club          26:17.3 3:17 19  M                                  26:17.3 80.6       42       M 1-99   
43    950 Thomas Nobbs           VANCOUVER OLYMPIC CLUB               26:18.7 3:18 17  M                                  26:18.7 81.3       43       M 1-99   
44    787 Greg Ord               Team Alberta                         26:19.1 3:18 18  M                                  26:19.1 80.6       44       M 1-99   
45    945 Alexander Nemethy      Team BC                              26:22.6 3:18 19  M                                  26:22.6 80.4       45       M 1-99   
46    591 Dakota Lavery          PHYSI-KULT KINGSTON                  26:23.4 3:18 19  M                                  26:23.4 80.3       46       M 1-99   
47    974 Brendan Heikkinen      WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB    26:25.3 3:18 18  M                                  26:25.3 80.3       47       M 1-99   
48    280 Derek Patterson        LAKEHEAD RUNNING                     26:27.3 3:18 17  M                                  26:27.3 80.8       48       M 1-99   
49    513 Sean Bergman           Team BC                              26:31.5 3:19 18  M                                  26:31.5 80.0       49       M 1-99   
50    981 Enrique Nepomuceno     WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB    26:31.7 3:19 19  M                                  26:31.7 79.9       50       M 1-99   
51    426 Dylan Alick            MISSISSAUGA T.F.C.                   26:33.8 3:19 18  M      Mississauga                 26:33.8 79.9       51       M 1-99   
52    832 Alex Broekhuyse        Unattached-Manitoba                  26:38.4 3:20 17  M                                  26:38.4 80.3       52       M 1-99   
53    585 Alex Drover            PHYSI-KULT KINGSTON                  26:40.4 3:20 17  M                                  26:40.4 80.2       53       M 1-99   
54    698 David Poloni           SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB       26:40.8 3:20 17  M      Burlington                  26:40.8 80.1       54       M 1-99   
55    286 Mitch De Lange         Lakeshore Athletic Club              26:41.5 3:20 17  M                                  26:41.5 80.1       55       M 1-99   
56    900 Simon Egzaw            Team Ontario                         26:43.3 3:21 19  M                                  26:43.3 79.3       56       M 1-99   
57    84  Flix Duchesne          C. A. Université Laval              26:48.8 3:21 19  M                                  26:48.8 79.1       57       M 1-99   
58    778 Callum Drever          Team Prairie                         26:48.9 3:21 19  M                                  26:48.9 79.1       58       M 1-99   
59    752 Timothy Mustard        Toronto West Athletics               26:52.3 3:21 19  M                                  26:52.3 78.9       59       M 1-99   
60    783 Alexander Howells      Team Prairie                         26:52.7 3:21 18  M                                  26:52.7 78.9       60       M 1-99   
61    672 Ethan Loucks           SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F.C          26:54.1 3:22 17  M      Barrie                      26:54.1 79.5       61       M 1-99   
62    370 Justin Attfield        LONDON WESTERN T.F.C.                26:57.6 3:22 18  M                                  26:57.6 78.7       62       M 1-99   
63    653 Abderaouf Hani         Saint-Laurent Sélect                27:00.9 3:23 18  M                                  27:00.9 78.5       63       M 1-99   
64    170 Andrew Brown           DURHAM DRAGONS ATHLETICS             27:01.1 3:23 17  M                                  27:01.1 79.1       64       M 1-99   
65    325 Adam Paquette          LES COUREURS DE BOIS                 27:08.5 3:24 19  M                                  27:08.5 78.1       65       M 1-99   
66    961 Quinn Cannella         WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB    27:11.7 3:24 18  M                                  27:11.7 78.0       66       M 1-99   
67    66  Noah Tinevez           BRANTFORD T.F.C.                     27:12.1 3:24 18  M                                  27:12.1 78.0       67       M 1-99   
68    134 Antoine Blanger Rannou Cirrus de l'Outaouais                27:15.8 3:24 17  M                                  27:15.8 78.4       68       M 1-99   
69    195 Brandon Vail           Team Alberta                         27:21.3 3:25 17  M                                  27:21.3 78.2       69       M 1-99   
70    690 Caleb Main             SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB       27:24.5 3:26 18  M      Ayr                         27:24.5 77.4       70       M 1-99   
71    378 Mitchell Heyink        LONDON WESTERN T.F.C.                27:24.6 3:26 18  M                                  27:24.6 77.4       71       M 1-99   
72    815 Malcolm Southerland    UNATTACHED BRITISH COLUMBIA          27:25.7 3:26 18  M                                  27:25.7 77.4       72       M 1-99   
73    674 Ryan Tyrrell           SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F.C          27:29.3 3:26 18  M                                  27:29.3 77.2       73       M 1-99   
74    570 Edward Hayfron         PHOENIX ATHLETICS ASSOC. OF ONTARIO  27:31.0 3:26 18  M                                  27:31.0 77.1       74       M 1-99   
75    909 Jerome Jude            UNIVERSITY OF TORONTO T.C            27:35.4 3:27 18  M                                  27:35.4 76.9       75       M 1-99   
76    782 Lucas Harrison         Team Prairie                         27:36.9 3:27 18  M                                  27:36.9 76.8       76       M 1-99   
77    673 Justyn Tyrrell         SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F.C          27:37.6 3:27 19  M                                  27:37.6 76.7       77       M 1-99   
78    592 Cameron Linscott       PHYSI-KULT KINGSTON                  27:39.0 3:28 18  M                                  27:39.0 76.7       78       M 1-99   
79    556 Lucas Zanetti          OTTAWA LIONS T.F.C.                  27:39.5 3:28 16  M                                  27:39.5 78.2       79       M 1-99   
80    255 Vincent Forest-Richard Kalenjins                            27:44.0 3:28 19  M                                  27:44.0 76.4       80       M 1-99   
81    805 Miles Dignum           UNATTACHED BRITISH COLUMBIA          27:49.9 3:29 18  M                                  27:49.9 76.2       81       M 1-99   
82    984 Lance Tofflemire       WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB    27:51.8 3:29 18  M                                  27:51.8 76.1       82       M 1-99   
83    670 Isaiah Frielink        SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F.C          27:52.1 3:29 17  M                                  27:52.1 76.7       83       M 1-99   
84    741 Miles Avalos           Toronto West Athletics               27:53.6 3:29 18  M                                  27:53.6 76.1       84       M 1-99   
85    282 Josh Stovel            LAKEHEAD RUNNING                     27:54.7 3:29 18  M                                  27:54.7 76.0       85       M 1-99   
86    849 Kale Heino             Unattached-Manitoba                  27:54.8 3:29 19  M      Mississauga                 27:54.8 75.9       86       M 1-99   
87    794 Alexander McBride      Team Prairie                         27:58.4 3:30 18  M                                  27:58.4 75.8       87       M 1-99   
88    198 Gregory Lopez-Bondi    ETOBICOKE TRACK & FIELD CLUB         27:59.6 3:30 18  M                                  27:59.6 75.8       88       M 1-99   
89    369 Aidan Attema           LONDON WESTERN T.F.C.                28:04.0 3:31 19  M                                  28:04.0 75.5       89       M 1-99   
90    284 Adam Armstrong         Lakeshore Athletic Club              28:11.7 3:31 18  M                                  28:11.7 75.2       90       M 1-99   
91    312 Bradley Shepherd       LAUREL CREEK TRACK & FIELD CLUB      28:14.6 3:32 17  M                                  28:14.6 75.7       91       M 1-99   
92    299 Sandy Freeland         LAUREL CREEK TRACK & FIELD CLUB      28:26.7 3:33 18  M                                  28:26.7 74.6       92       M 1-99   
93    95  Jonah Brown            Team Prairie                         28:27.4 3:33 18  M                                  28:27.4 74.6       93       M 1-99   
94    705 Josh Zilles            SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB       28:29.7 3:34 19  M                                  28:29.7 74.4       94       M 1-99   
95    563 Sean Ibbott            PETERBOROUGH LEGION TRACK CLUB       28:35.6 3:34 18  M                                  28:35.6 74.2       95       M 1-99   
96    669 Sam Cumming            SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F.C          28:36.0 3:34 15  M                                  28:36.0 76.7       96       M 1-99   
97    540 Matthew Hickey         OTTAWA LIONS T.F.C.                  28:41.6 3:35 17  M                                  28:41.6 74.5       97       M 1-99   
98    287 Aaron Veenstra         Lakeshore Athletic Club              28:44.0 3:36 17  M                                  28:44.0 74.4       98       M 1-99   
99    618 Karl Belley            Rive-Sud                             28:48.3 3:36 18  M                                  28:48.3 73.7       99       M 1-99   
100   725 Kevin Malas            TORONTO OLYMPIC CLUB                 29:42.7 3:43 18  M                                  29:42.7 71.4       100      M 1-99   
101   288 Derek Veenstra         Lakeshore Athletic Club              30:07.0 3:46 19  M                                  30:07.0 70.4       101      M 1-99   
102   730 Abdi Nur               TORONTO OLYMPIC CLUB                 30:39.6 3:50 18  M                                  30:39.6 69.2       102      M 1-99   
103   628 Jacob Rousseau         Rive-Sud                             30:48.8 3:51 18  M                                  30:48.8 68.9       103      M 1-99   
104   297 Addison Derhak         LAUREL CREEK TRACK & FIELD CLUB      30:49.5 3:51 18  M                                  30:49.5 68.8       104      M 1-99   
105   877 Justyn White           Unattached-Manitoba                  31:32.6 3:57 19  M                                  31:32.6 67.2       105      M 1-99   
106   509 Carter Henschel        NORTH BAY LEGION                     32:29.0 4:04 18  M      North Bay                   32:29.0 65.3       106      M 1-99   
107   285 Malachi Clark          Lakeshore Athletic Club              33:22.8 4:10 19  M                                  33:22.8 63.5       107      M 1-99   
108   205 Xavier Girard          Fleur de Lys                         34:09.5 4:16 18  M                                  34:09.5 62.1       108      M 1-99   

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.