Can't Stop Running Co Scholarship 5k Run

Sat August 4, 2018 Sidney, OH US 45365 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Name                  Gender City          State Chip    Pace  Age Division Division 
                                                       Time              Place             
===== ===================== ====== ============= ===== ======= ===== === ======== ======== 
1     Lucas Smith           M      Anna          OH    17:10.7 5:32  15  1        M Open   
2     Greg Zumberger        M      Minster       OH    17:11.4 5:33  35  1        M 35-39  
3     Gavin Bockrath        M      Sidney        OH    17:58.8 5:48  17  1        M 15-19  
4     Brooks Blakeley       M      Versailles    OH    18:06.2 5:50  17  2        M 15-19  
5     Nolan Campbell        M      Piqua         OH    18:08.9 5:51  14  1        M 11-14  
6     Tristin Freistuhler   M      Houston       OH    18:11.3 5:52  18  3        M 15-19  
7     Jacob Slater          M      Sidney        OH    18:26.3 5:57  17  4        M 15-19  
8     Jacob Robinson        M      Anna          OH    18:28.0 5:57  15  5        M 15-19  
9     Ian Bonifas           M      Sidney        OH    18:28.9 5:58  17  6        M 15-19  
10    Eli Straman           M      Sidney        OH    18:30.6 5:58  17  7        M 15-19  
11    Ethan Knouff          M      Houston       OH    18:34.9 6:00  18  8        M 15-19  
12    Bill McKinney         M      Sidney        OH    18:42.6 6:02  44  1        M 40-44  
13    Jonathan Bell         M      Russia        OH    19:05.0 6:09  15  9        M 15-19  
14    Aiden Shappie         M      Russia        OH    19:05.8 6:10  15  10       M 15-19  
15    Andrew DeLoye         M      Russia        OH    19:16.6 6:13  16  11       M 15-19  
16    Caleb Gaier           M      Anna          OH    19:42.3 6:21  16  12       M 15-19  
17    Joseph Earl           M      Piqua         OH    19:50.3 6:24  17  13       M 15-19  
18    Blake Jacobs          M      Piqua         OH    19:57.0 6:26  16  14       M 15-19  
19    Gavin George          M      Russia        OH    20:01.9 6:28  17  15       M 15-19  
20    Patrick Meiring       M      Sidney        OH    20:32.0 6:37  16  16       M 15-19  
21    Zane Barhorst         M      Ruissia       OH    20:32.8 6:38  17  17       M 15-19  
22    NATHAN GREEN          M      Sidney        OH    20:58.7 6:46  22  1        M 20-24  
23    Noah Schwepe          M      Sidney        OH    21:02.7 6:47  17  18       M 15-19  
24    W. Vondenhuevel       M      Sidney        OH    21:06.2 6:48  12  2        M 11-14  
25    Becca Seger           F      Russia        OH    21:07.1 6:49  15  1        F Open   
26    Ryan ELy              M      Houston       OH    21:07.7 6:49  14  3        M 11-14  
27    Claire Meyer          F      Russia        OH    21:24.6 6:54  17  1        F 15-19  
28    Isaiah Schmitmeyer    M      Houston       OH    21:40.3 6:59  18  19       M 15-19  
29    Zach Shilt            M      Troy          OH    21:41.5 7:00  25  1        M 25-29  
30    Will Magoto           M      Russia        OH    21:43.7 7:01  16  20       M 15-19  
31    Claire Rethman        F      Fort Loramie  OH    21:48.4 7:02  15  2        F 15-19  
32    Olivia Borchers       F      Fort Loramie  OH    22:00.3 7:06  14  1        F 11-14  
33    Joshua Pellman        M      Sidney        OH    22:02.5 7:07  26  2        M 25-29  
34    Kaylie Kipp           F      Anna          OH    22:05.0 7:07  13  2        F 11-14  
35    Jonas Magoto          M      Russia        OH    22:08.0 7:08  15  21       M 15-19  
36    Trey Vogler           M      Houston       OH    22:30.2 7:16  13  4        M 11-14  
37    Ava Knouff            F      Houston       OH    22:34.5 7:17  14  3        F 11-14  
38    Andrew Bonifas        M      Sidney        OH    22:34.8 7:17  14  5        M 11-14  
39    Hunter Mowery         M      Sidney        OH    22:44.6 7:20  14  6        M 11-14  
40    Ella Hoehne           F      Russia        OH    22:46.2 7:21  14  4        F 11-14  
41    Anna Fiessinger       F      Russia        OH    22:56.7 7:24  18  3        F 15-19  
42    Mariana Kellner       F      Sidney        OH    22:57.8 7:24  14  4        F 15-19  
43    Morgan Ely            F      Houston       OH    22:59.1 7:25  18  5        F 15-19  
44    T. Spitzer            M      Versailles    OH    23:07.5 7:28  10  1        M 0-10   
45    Lois Spitzer          F      Versailles    OH    23:08.2 7:28  43  1        F 40-44  
46    TJ Godwin             M      Sidney        OH    23:31.5 7:35  45  1        M 45-49  
47    Austin Sharp          M      Anna          OH    24:00.0 7:45  42  2        M 40-44  
48    Benjamin Hickerson    M      Fort Loramie  OH    24:10.5 7:48  33  1        M 30-34  
49    Nathan Magoto         M      Russia        OH    24:12.4 7:49  43  3        M 40-44  
50    Anthony Kellner       M      Sidney        OH    24:13.0 7:49  14  7        M 11-14  
51    Noah Townsend         M      Sidney        OH    24:19.9 7:51  16  22       M 15-19  
52    Michael Kennedy       M      Bellefontaine OH    24:25.2 7:53  69  1        M 65-69  
53    J. Spitzer            M      Versailles    OH    24:27.7 7:53  10  2        M 0-10   
54    Jairon Douglas        M      Sidney        OH    24:39.3 7:57  17  23       M 15-19  
55    Terry Campbell        M      Maplewood     OH    25:17.5 8:10  56  1        M 55-59  
56    Emma Delaet           F      Russia        OH    25:19.6 8:10  17  6        F 15-19  
57    Terry Krogman         M      Covington     OH    25:26.2 8:12  66  2        M 65-69  
58    C. Borchers           F      Fort Loramie  OH    25:30.1 8:14  12  5        F 11-14  
59    Kelly Borchers        F      Fort Loramie  OH    25:33.5 8:15  40  2        F 40-44  
60    Brian Miller          M      Piqua         OH    25:39.6 8:17  37  2        M 35-39  
61    Seth Oberdorf         M      Sidney        OH    25:42.7 8:18  13  8        M 11-14  
62    Wendy Uhlenhake       F      Anna          OH    25:43.2 8:18  43  3        F 40-44  
63    Montana Stephens      F      Anna          OH    25:44.4 8:18  15  7        F 15-19  
64    Camryn Smith          F      Sidney        OH    25:59.4 8:23  16  8        F 15-19  
65    Bryan Boyer           M      Sidney        OH    26:22.8 8:31  35  3        M 35-39  
66    Gordon Lawrence       M      Botkins       OH    26:24.3 8:31  49  2        M 45-49  
67    Mark Bonifas          M      Sidney        OH    26:27.0 8:32  49  3        M 45-49  
68    Katrina Meiring       F      Sidney        OH    26:52.9 8:40  14  6        F 11-14  
69    Bill Gold             M      Sidney        OH    27:05.1 8:44  54  1        M 50-54  
70    Philip Rosenbeck      M      Fort Loramie  OH    27:23.5 8:50  37  4        M 35-39  
71    R. Vondenhuevel       M      Houston       OH    27:33.6 8:53  12  9        M 11-14  
72    TOdd Abls             M      Ft Loramie    OH    27:38.7 8:55  53  2        M 50-54  
73    McKenna O’Donnell   F      Sidney        OH    27:43.3 8:57  14  7        F 11-14  
74    G. Dershem            M      Houston       OH    27:46.0 8:57  12  10       M 11-14  
75    Kyrie Kellner         F      Sidney        OH    27:54.2 9:00  22  1        F 20-24  
76    Hayden Mowery         M      Sidney        OH    27:56.8 9:01  13  11       M 11-14  
77    Noah Magoto           M      Russia        OH    27:59.9 9:02  17  24       M 15-19  
78    Melissa Godwin        F      Sidney        OH    28:02.8 9:03  46  1        F 45-49  
79    Debbie Schmitmeyer    F      Houston       OH    28:17.1 9:07  47  2        F 45-49  
80    Nolan Merickel        M      Sidney        OH    28:19.6 9:08  13  12       M 11-14  
81    Ron Duval             M      Wapakoneta    OH    28:20.6 9:09  61  1        M 60-64  
82    Kaden Abbott          M      Sidney        OH    28:38.9 9:14  14  13       M 11-14  
83    K. Kellner            F      Sidney        OH    28:54.3 9:19  11  8        F 11-14  
84    Maiya Dilbone         F      Troy          OH    28:59.8 9:21  15  9        F 15-19  
85    Joy Winget            F      Cridersville  OH    29:08.8 9:24  41  4        F 40-44  
86    Rick Krogman          M      Celina        OH    30:02.0 9:41  58  2        M 55-59  
87    Kristen Dilbone       F      Troy          OH    30:02.6 9:41  43  5        F 40-44  
88    Megan Burns           F      Sidney        OH    30:15.7 9:46  38  1        F 35-39  
89    Kaia Uhlenhake        F      Anna          OH    30:25.0 9:49  15  10       F 15-19  
90    Ron Risser            M      Anna          OH    30:33.3 9:51  70  1        M 70-79  
91    Lisa Pence            F      Piqua         OH    30:52.9 9:58  33  1        F 30-34  
92    Charlene Imler        F      Wapak         OH    31:10.1 10:03 65  1        F 65-69  
93    Kierstyn Oberdorf     F      Sidney        OH    31:16.0 10:05 15  11       F 15-19  
94    F. McKee              F      Houston       OH    31:45.3 10:15 12  9        F 11-14  
95    Christine Helman      F      Sidney        OH    32:34.7 10:31 47  3        F 45-49  
96    Mark Thompson         M      Sidney        OH    32:37.2 10:31 45  4        M 45-49  
97    Michelle Oliver       F      Versailles    OH    33:42.0 10:52 38  2        F 35-39  
98    Thom Baker            M      Piqua         OH    34:12.7 11:02 67  3        M 65-69  
99    Annette SChulze       F      Sidney        OH    34:43.3 11:12 65  2        F 65-69  
100   Debra Henkener        F      Wapakoneta    OH    34:47.0 11:13 66  3        F 65-69  
101   Angie Rosenbeck       F      Fort Loramie  OH    35:05.6 11:19 39  3        F 35-39  
102   Ric Abbott            M      Versailles    OH    35:15.7 11:22 51  3        M 50-54  
103   Starli Bartlett       F      Celina        OH    37:10.6 12:00 39  4        F 35-39  
104   Stephanie Rohr        F      Troy          OH    38:00.6 12:16 46  4        F 45-49  
105   Julia Fogt            F      Siodney       OH    39:10.3 12:38 60  1        F 60-64  
106   Brian Helman          M      Sidney        OH    39:20.6 12:41 46  5        M 45-49  
107   Chad Allen            M      Sidney        OH    40:46.6 13:09 45  6        M 45-49  
108   Jacqueline Allen      F      Sidney        OH    40:47.5 13:10 44  6        F 40-44  
109   Anna Reinhart         F      Sidney        OH    41:24.4 13:21 49  5        F 45-49  
110   Kathy Magoto          F      Versailles    OH    41:37.6 13:26 58  1        F 55-59  
111   Donald Bartlett       M      Celina        OH    45:33.3 14:42 42  4        M 40-44  
112   Heather Helmlinger    F      Maplewood     OH    47:40.0 15:23 48  6        F 45-49  
113   Taylor Goings         F      Huntsville    OH    47:40.2 15:23 24  2        F 20-24  
114   Kris Soliday          F      Sidney        OH    57:18.6 18:29 45  7        F 45-49  
115   Patti Boshears        F      Sidney        OH    57:19.8 18:30 47  8        F 45-49  
116   Jennifer Van Tilburgh F      Sidney        OH    57:21.6 18:30 53  1        F 50-54  


Top Male Finisher - Open
Place Name        Bib Age Overall Gender Location   Time    
===== =========== === === ======= ====== ========== ======= 
1     Lucas Smith 901 15  1       M      Anna OH US 17:10.7 


Top Female Finisher - Open
Place Name        Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== =========== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Becca Seger 946 15  25      F      Russia OH US 21:07.1 


Male 10 and Under
Place Name       Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ========== === === ======= ====== ================ ======= 
1     T. Spitzer 908 10  44      M      Versailles OH US 23:07.5 
2     J. Spitzer 909 10  53      M      Versailles OH US 24:27.7 


Male 11 to 14
Place Name            Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== =============== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Nolan Campbell  14  14  5       M      Piqua OH US   18:08.9 
2     W. Vondenhuevel 56  12  24      M      Sidney OH US  21:06.2 
3     Ryan ELy        934 14  26      M      Houston OH US 21:07.7 


Male 15 to 19
Place Name                Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =================== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Gavin Bockrath      5   17  3       M      Sidney OH US     17:58.8 
2     Brooks Blakeley     4   17  4       M      Versailles OH US 18:06.2 
3     Tristin Freistuhler 920 18  6       M      Houston OH US    18:11.3 


Male 20 to 24
Place Name         Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ============ === === ======= ====== ============ ======= 
1     NATHAN GREEN 20  22  22      M      Sidney OH US 20:58.7 


Male 25 to 29
Place Name           Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ============== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Zach Shilt     906 25  29      M      Troy OH US   21:41.5 
2     Joshua Pellman 45  26  33      M      Sidney OH US 22:02.5 


Male 30 to 34
Place Name               Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ================== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Benjamin Hickerson 24  33  48      M      Fort Loramie OH US 24:10.5 


Male 35 to 39
Place Name           Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ============== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Greg Zumberger 914 35  2       M      Minster OH US 17:11.4 
2     Brian Miller   925 37  60      M      Piqua OH US   25:39.6 
3     Bryan Boyer    12  35  65      M      Sidney OH US  26:22.8 


Male 40 to 44
Place Name          Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ============= === === ======= ====== ============ ======= 
1     Bill McKinney 37  44  12      M      Sidney OH US 18:42.6 
2     Austin Sharp  49  42  47      M      Anna OH US   24:00.0 
3     Nathan Magoto 33  43  49      M      Russia OH US 24:12.4 


Male 45 to 49
Place Name            Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== =============== === === ======= ====== ============= ======= 
1     TJ Godwin       18  45  46      M      Sidney OH US  23:31.5 
2     Gordon Lawrence 941 49  66      M      Botkins OH US 26:24.3 
3     Mark Bonifas    8   49  67      M      Sidney OH US  26:27.0 


Male 50 to 54
Place Name       Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ========== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Bill Gold  19  54  69      M      Sidney OH US     27:05.1 
2     TOdd Abls  902 53  72      M      Ft Loramie OH US 27:38.7 
3     Ric Abbott 802 51  102     M      Versailles OH US 35:15.7 


Male 55 to 59
Place Name           Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Terry Campbell 923 56  55      M      Maplewood OH US 25:17.5 
2     Rick Krogman   899 58  86      M      Celina OH US    30:02.0 


Male 60 to 64
Place Name      Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ========= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Ron Duval 950 61  81      M      Wapakoneta OH US 28:20.6 


Male 65 to 69
Place Name            Bib Age Overall Gender Location            Time    
===== =============== === === ======= ====== =================== ======= 
1     Michael Kennedy 29  69  52      M      Bellefontaine OH US 24:25.2 
2     Terry Krogman   30  66  57      M      Covington OH US     25:26.2 
3     Thom Baker      1   67  98      M      Piqua OH US         34:12.7 


Male 70 to 79
Place Name       Bib Age Overall Gender Location   Time    
===== ========== === === ======= ====== ========== ======= 
1     Ron Risser 916 70  90      M      Anna OH US 30:33.3 


Female 11 to 14
Place Name            Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Olivia Borchers 11  14  32      F      Fort Loramie OH US 22:00.3 
2     Kaylie Kipp     915 13  34      F      Anna OH US         22:05.0 
3     Ava Knouff      918 14  37      F      Houston OH US      22:34.5 


Female 15 to 19
Place Name            Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Claire Meyer    944 17  27      F      Russia OH US       21:24.6 
2     Claire Rethman  47  15  31      F      Fort Loramie OH US 21:48.4 
3     Anna Fiessinger 913 18  41      F      Russia OH US       22:56.7 


Female 20 to 24
Place Name          Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Kyrie Kellner 27  22  75      F      Sidney OH US     27:54.2 
2     Taylor Goings 927 24  113     F      Huntsville OH US 47:40.2 


Female 30 to 34
Place Name       Bib Age Overall Gender Location    Time    
===== ========== === === ======= ====== =========== ======= 
1     Lisa Pence 804 33  91      F      Piqua OH US 30:52.9 


Female 35 to 39
Place Name            Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Megan Burns     13  38  88      F      Sidney OH US       30:15.7 
2     Michelle Oliver 42  38  97      F      Versailles OH US   33:42.0 
3     Angie Rosenbeck 931 39  101     F      Fort Loramie OH US 35:05.6 


Female 40 to 44
Place Name            Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Lois Spitzer    907 43  45      F      Versailles OH US   23:08.2 
2     Kelly Borchers  10  40  59      F      Fort Loramie OH US 25:33.5 
3     Wendy Uhlenhake 55  43  62      F      Anna OH US         25:43.2 


Female 45 to 49
Place Name               Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ================== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Melissa Godwin     17  46  78      F      Sidney OH US  28:02.8 
2     Debbie Schmitmeyer 800 47  79      F      Houston OH US 28:17.1 
3     Christine Helman   22  47  95      F      Sidney OH US  32:34.7 


Female 50 to 54
Place Name                  Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ===================== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Jennifer Van Tilburgh 951 53  116     F      Sidney OH US 57:21.6 


Female 55 to 59
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Kathy Magoto 32  58  110     F      Versailles OH US 41:37.6 


Female 60 to 64
Place Name       Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ========== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Julia Fogt 919 60  105     F      Siodney OH US 39:10.3 


Female 65 to 69
Place Name            Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =============== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Charlene Imler  903 65  92      F      Wapak OH US      31:10.1 
2     Annette SChulze 898 65  99      F      Sidney OH US     34:43.3 
3     Debra Henkener  23  66  100     F      Wapakoneta OH US 34:47.0 

Embed Code