5K Awards

8th Annual Tapping of the Great Pumpkin 8K & 5K
North Wales, PA 10/19/2019 03:00 pm Weather: Sunny, 55 Degrees
********** AWARDS LIST **************

********** FEMALE OVERALL Awards ***********

Place No. Name Grade Gun Time
1826Olivia Dettore23:04
2836Kendall Siegle23:19
3872Zoe Blair23:32

********** MALE OVERALL Awards ***********

Place No. Name Grade Gun Time
1907John Russella19:46
2986Aiden Scott20:27
3783Robert Dulin20:29

MALE AGE GROUP 1 - 9

Place Place Name City Chip Time
130Stephen StaudtLansdale25:41
232Samuel DulinSouderton26:06
340Moses GeisseleAmbler26:56

FEMALE AGE GROUP 1 - 9

Place Place Name City Chip Time
157Hannah EvansCollegeville28:14
2181Colleen WaltonLansdale38:31
3182Carolyn WaltonLansdale38:32

MALE AGE GROUP 10 - 14

Place Place Name City Chip Time
126Evan PachterElkins Park25:18
2140Michael VasquezAllentown33:28

FEMALE AGE GROUP 10 - 14

Place Place Name City Chip Time
118Claire MagesSchwenksville24:19
219Jenna PetersonNorth Wales24:19
331Olivia MayerNorth Wales25:57

MALE AGE GROUP 15 - 19

Place Place Name City Chip Time
15Aidan NadellDresher20:31
27Dane WetzelAmbler21:30
3144Ethan GlazerWashington Crossin33:51

FEMALE AGE GROUP 15 - 19

Place Place Name City Chip Time
121Kristie Scott24:38
2110Julianne BieakAmbler31:21
3139Olivia HorasHarleysville33:26

FEMALE AGE GROUP 20 - 24

Place Place Name City Chip Time
1115Kylie SpinelloBrick31:48
2152Michelle BillyAmbler34:36

MALE AGE GROUP 20 - 24

FEMALE AGE GROUP 25 - 29

Place Place Name City Chip Time
134Kristin GuildBensalem26:10
238Kasey CannonNorth Wales26:36
369Desirae HolmesLevittown28:55

MALE AGE GROUP 25 - 29

Place Place Name City Chip Time
19Brian FreehCoopersburg22:35
217Patrick YokaNorth Wales24:16
327Christopher BloomPhiladelphia25:33

FEMALE AGE GROUP 30 - 34

Place Place Name City Chip Time
150Christa PetersLansdale27:48
253Steph ShueyLansdale28:03
367Mara SechlerLansdale28:49

MALE AGE GROUP 30 - 34

Place Place Name City Chip Time
162Mark YantekBlue Bell28:20
2102Daniel FabryCollegeville30:37
3159Brent HartmanPerkasie35:03

FEMALE AGE GROUP 35 - 39

Place Place Name City Chip Time
115Kathryn NgMorrisville24:04
216Melissa SpedaliereLanghorne24:09
323Elizabeth DufnerTelford24:41

MALE AGE GROUP 35 - 39

Place Place Name City Chip Time
124Chad Kashub24:58
225Hiren BhattWilmington25:00
333Joseph CannonBoyertown26:09

FEMALE AGE GROUP 40 - 44

Place Place Name City Chip Time
122Liz NovakOak Forest24:40
229Jill OttingerAmbler25:36
337Jaime StrumDoylestown26:31

MALE AGE GROUP 40 - 44

Place Place Name City Chip Time
113Paul MagesSchwenksville23:18
220Bryan BakerNorth Wales24:32
328Paul StaudtLansdale25:33

FEMALE AGE GROUP 45 - 49

Place Place Name City Chip Time
152Krista VerzylCollegeville28:01
272Julie ZettlemoyerSouderton29:10
382Janet MaleskiNorth Wales29:48

MALE AGE GROUP 45 - 49

Place Place Name City Chip Time
155Robert FotiTrenton28:13
2183Tom WaltonLansdale38:34

FEMALE AGE GROUP 50 - 54

Place Place Name City Chip Time
147Denise RodakWest Caldwell27:45
280Tanya BamfordLansdale29:31
381Katie MinesJenkintown29:37

MALE AGE GROUP 50 - 54

Place Place Name City Chip Time
18Keith HarryNorth Wales21:47
211Jordan NadellDresher22:59
335Robert SiegleDoylestown26:24

FEMALE AGE GROUP 55 - 59

Place Place Name City Chip Time
1114Doreen CrowleNorristown31:41
2156Kathleen GuildBensalem34:48
3180Susan CatlettSellersville38:24

MALE AGE GROUP 55 - 59

Place Place Name City Chip Time
16Bayard Demott21:08
239Mark RodenhausenCollegeville26:41
345Bernie FullerPottstown27:40

FEMALE AGE GROUP 60 - 64

Place Place Name City Chip Time
1195Marybeth BlocklingeNorth Wales40:02

MALE AGE GROUP 60 - 64

Place Place Name City Chip Time
148Lee PachterElkins Park27:45
276Tom CannonNorth Wales29:20
391Adrian TaylorNew Hope30:16

FEMALE AGE GROUP 65 - 69

Place Place Name City Chip Time
1130Linda FranklinHarleysville32:53

MALE AGE GROUP 65 - 69

Place Place Name City Chip Time
1120Paul CookLansdale32:27
2134Stephen BellChalfont33:07

FEMALE AGE GROUP 70 - 99

Place Place Name City Chip Time
1214Ethel KemmererWillow Grove47:00

MALE AGE GROUP 70 - 99

Place Place Name City Chip Time
1103Robert LouisNorth Wales30:38
2220Fred MuellerSouthampton52:57
3222Gary MillerAmbler54:13

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.