Flapjack 5k

Sat March 14, 2020 Piqua, OH US 45356 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name               Gender City          State Country Clock   Chip    Pace  Age Age        Division Division 
                                                                 Time    Time              Percentage Place             
===== ==== ================== ====== ============= ===== ======= ======= ======= ===== === ========== ======== ======== 
1     1939 robert m ventura   M      Piqua         OH    US      18:01.6 18:01.6 5:49  17  72.5       1        M Youth  
2     1954 Ian Klingler       M                                  18:13.0 18:13.0 5:53  27  71.0       1        M Adult  
3     1926 Tyler Meinerding   M      Fort Loramie  OH    US      18:54.9 18:53.8 6:06  28  68.4       2        M Adult  
4     1938 robert ventura     M      Piqua         OH    US      19:57.9 19:57.7 6:26  49  73.0       1        M 40-49  
5     2021 Libby Leininger    F                                  22:56.4 22:56.4 7:24  34  64.4       1        F Adult  
6     1941 Scott Fisher       M                          US      23:52.5 23:48.4 7:41  52  62.7       1        M 50-59  
7     1920 Frederick Labs     M      Piqua         OH    US      23:56.7 23:50.8 7:42  58  65.7       2        M 50-59  
8     1910 Chris Egbert       M      Maplewood     OH    US      23:53.8 23:51.6 7:42  46  59.8       2        M 40-49  
9     1900 Bethany Althauser  F      Anna          OH    US      25:08.6 25:06.3 8:06  15  61.6       1        F Youth  
10    1940 Greg Watson        M      Troy          OH    US      25:32.2 25:29.6 8:13  50  57.6       3        M 50-59  
11    1933 Bridgett Shoemaker F      London        OH    US      25:40.2 25:38.9 8:16  37  58.2       2        F Adult  
12    1925 Mark Meinerding    M      Fort Loramie  OH    US      25:58.6 25:53.1 8:21  60  61.5       1        M 60-99  
13    2037 Randy Bashore      M      Greenville    OH    US      26:20.8 26:20.8 8:30  69  65.4       2        M 60-99  
14    1919 Terry Krogman      M      Covington     OH    US      26:34.1 26:27.2 8:32  66  63.3       3        M 60-99  
15    1950 Phil Rosenbeck     M                                  27:39.0 27:31.4 8:53  38  48.9       1        M 30-39  
16    2034 Todd Abels         M                                  27:43.0 27:38.1 8:55  54  54.9       4        M 50-59  
17    2036 Heather Cole       F      Lima          OH    US      27:50.3 27:50.3 8:59  41  54.6       1        F 40-49  
18    1921 Elizabeth Long     F      Maplewood     OH    US      29:16.7 29:15.2 9:26  35  50.6       1        F 30-39  
19    1908 Randal Diegel      M      Celina        OH    US      29:34.7 29:30.0 9:31  34  44.6       2        M 30-39  
20    1918 Rick Krogman       M      Celina        OH    US      29:34.7 29:30.5 9:31  59  53.5       5        M 50-59  
21    1934 Allison South      F      Piqua         OH    US      29:44.1 29:37.4 9:33  37  50.4       2        F 30-39  
22    1911 Emily Gbelee       F      Dayton        OH    US      29:47.8 29:45.6 9:36  28  49.4       1        F 21-29  
23    2047 Lisa Philips       F                                  30:47.9 30:39.3 9:53  40  49.3       2        F 40-49  
24    1912 William Gbelee     M      Dayton        OH    US      30:52.1 30:50.1 9:57  27  41.9       1        M 21-29  
25    1936 A. Thomas          F      Greenville    OH    US      31:40.5 31:24.7 10:08 7   61.0       2        F Youth  
26    1937 Mark Thomas        M      Greenville    OH    US      31:40.6 31:25.3 10:08 45  45.1       3        M 40-49  
27    1909 Mike Efaw          M      Piqua         OH    US      32:51.9 32:50.9 10:36 62  49.3       4        M 60-99  
28    2029 Kim Lentz          F                                  33:36.2 33:26.7 10:47 49  48.8       3        F 40-49  
29    2020 Gregg Gooding      M                                  34:12.6 34:04.4 10:59 64  48.3       5        M 60-99  
30    1915 Chris Johnston     F      Tipp City     OH    US      34:31.6 34:21.4 11:05 48  47.0       4        F 40-49  
31    1902 Mindy Black-Watson F      Troy          OH    US      34:33.9 34:27.3 11:07 53  49.5       1        F 50-59  
32    1930 Cindy Poeppelman   F      Minster       OH    US      35:03.7 34:58.4 11:17 54  49.3       2        F 50-59  
33    2035 Annette Schulze    F                                  35:34.5 35:29.0 11:27 66  56.4       1        F 60-99  
34    1917 Roger Kramer       M      Urbana        OH    US      36:07.5 35:59.0 11:36 54  42.1       6        M 50-59  
35    1916 Monica Kramer      F      Urbana        OH    US      36:07.7 35:59.2 11:37 55  48.5       3        F 50-59  
36    2033 Stephanie Rohr     F                                  36:10.3 35:59.7 11:37 47  44.4       5        F 40-49  
37    1922 ellie marshall     F      Springfield   OH    US      37:54.3 37:50.8 12:13 22  38.9       2        F 21-29  
38    1923 thomas marshall    M      Springfield   OH    US      38:37.4 38:33.6 12:26 16  34.3       2        M Youth  
39    1924 Gianpatrick Marzan M      Bellefontaine OH    US      46:57.8 46:47.4 15:06 35  28.2       3        M 30-39  
40    1905 Sara Caldwell      F      Columbus      OH    US      46:57.8 46:48.5 15:06 37  31.9       3        F 30-39  
41    1932 William Rinehart   M      Xenia         OH    US      48:54.0 48:41.3 15:42 60  32.7       6        M 60-99  
42    1927 Beth Miller        F      Piqua         OH    US      58:24.5 58:10.6 18:46 37  25.6       4        F 30-39  
43    1901 Emily Beaty        F      Piqua         OH    US      58:25.0 58:11.0 18:46 27  25.3       3        F 21-29  


Top Male Finisher - Youth Division
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location          Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ================= ======= 
1     robert m ventura 1939 17  1       M      Piqua OH US       18:01.6 
2     thomas marshall  1923 16  38      M      Springfield OH US 38:33.6 


Top Female Finisher - Youth Division
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ================= ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Bethany Althauser 1900 15  9       F      Anna OH US       25:06.3 
2     A. Thomas         1936 7   25      F      Greenville OH US 31:24.7 


Top Male Finisher - Adult Division
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location           Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ================== ======= 
1     Ian Klingler     1954 27  2       M                         18:13.0 
2     Tyler Meinerding 1926 28  3       M      Fort Loramie OH US 18:53.8 


Top Female Finisher - Adult Division
Place Name               Bib  Age Overall Gender Location     Time    
===== ================== ==== === ======= ====== ============ ======= 
1     Libby Leininger    2021 34  5       F                   22:56.4 
2     Bridgett Shoemaker 1933 37  11      F      London OH US 25:38.9 


Male 21 to 29
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location     Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ============ ======= 
1     William Gbelee 1912 27  24      M      Dayton OH US 30:50.1 


Male 30 to 39
Place Name               Bib  Age Overall Gender Location            Time    
===== ================== ==== === ======= ====== =================== ======= 
1     Phil Rosenbeck     1950 38  15      M                          27:31.4 
2     Randal Diegel      1908 34  19      M      Celina OH US        29:30.0 
3     Gianpatrick Marzan 1924 35  39      M      Bellefontaine OH US 46:47.4 


Male 40 to 49
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     robert ventura 1938 49  4       M      Piqua OH US      19:57.7 
2     Chris Egbert   1910 46  8       M      Maplewood OH US  23:51.6 
3     Mark Thomas    1937 45  26      M      Greenville OH US 31:25.3 


Male 50 to 59
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location    Time    
===== ============== ==== === ======= ====== =========== ======= 
1     Scott Fisher   1941 52  6       M        US        23:48.4 
2     Frederick Labs 1920 58  7       M      Piqua OH US 23:50.8 
3     Greg Watson    1940 50  10      M      Troy OH US  25:29.6 


Female 21 to 29
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location          Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ================= ======= 
1     Emily Gbelee   1911 28  22      F      Dayton OH US      29:45.6 
2     ellie marshall 1922 22  37      F      Springfield OH US 37:50.8 
3     Emily Beaty    1901 27  43      F      Piqua OH US       58:11.0 


Female 30 to 39
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location        Time    
===== ============== ==== === ======= ====== =============== ======= 
1     Elizabeth Long 1921 35  18      F      Maplewood OH US 29:15.2 
2     Allison South  1934 37  21      F      Piqua OH US     29:37.4 
3     Sara Caldwell  1905 37  40      F      Columbus OH US  46:48.5 


Female 40 to 49
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location   Time    
===== ============ ==== === ======= ====== ========== ======= 
1     Heather Cole 2036 41  17      F      Lima OH US 27:50.3 
2     Lisa Philips 2047 40  23      F                 30:39.3 
3     Kim Lentz    2029 49  28      F                 33:26.7 


Female 50 to 59
Place Name               Bib  Age Overall Gender Location      Time    
===== ================== ==== === ======= ====== ============= ======= 
1     Mindy Black-Watson 1902 53  31      F      Troy OH US    34:27.3 
2     Cindy Poeppelman   1930 54  32      F      Minster OH US 34:58.4 
3     Monica Kramer      1916 55  35      F      Urbana OH US  35:59.2 

Embed Code