A Hero's 5k

Sat March 21, 2020 Tigerville, SC US 29688 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Name                 Gender City                   State Chip    Pace Age Division Division     
                                                               Time             Place                 
===== ==================== ====== ====================== ===== ======= ==== === ======== ============ 
1     Matthew Hammersmith  M      Mauldin                SC    15:13.8 4:55 30  1        M Overall    
2     Thomas Wade          M      Taylors                SC    16:25.6 5:18 19  2        M Overall    
3     Connor Dial          M      Tyrone                 GA    16:44.6 5:24 20  3        M Overall    
4     Matt Williamson      M      Greenville             SC    17:35.4 5:40 26  1        M 20-29      
5     Kavih Williams       M      Greenville             SC    17:38.9 5:42 38  1        M 30-39      
6     Jack McBride         M      Greenville             SC    18:09.0 5:51 15  1        M 13-19      
7     Victoria Hammersmith F      Mauldin                SC    18:20.4 5:55 26  1        F Overall    
8     Thomas Banister      M      Indianapolis           IN    18:28.7 5:58 35  2        M 30-39      
9     Jack Edwards         M      Greenville             SC    18:34.7 6:00 20  2        M 20-29      
10    Mateo Jones          M      Greenville             SC    18:58.6 6:07 17  2        M 13-19      
11    Billy Hughes         M      Greenville             SC    19:14.4 6:12 47  1        M 40-49      
12    Chris Simpson        M                                   19:23.1 6:15 30  3        M 30-39      
13    Clay Kullman         M      Woodruff               SC    19:40.4 6:21 17  3        M 13-19      
14    Ben Hudgins          M      Greenville             SC    19:48.9 6:24 21  3        M 20-29      
15    Denison Jones        M      Greenville             SC    20:19.8 6:33 15  4        M 13-19      
16    Jeff Jordan          M      Greenville             SC    20:23.7 6:35 46  2        M 40-49      
17    Seth Barton          M      Easley                 SC    20:37.4 6:39 32  4        M 30-39      
18    B. McBride           M      Greenville             SC    20:52.0 6:44 12  1        M 1-12       
19    Thomas Huettig       M      Inman                  SC    21:04.1 6:48 15  5        M 13-19      
20    Jake German          M      Greenville             SC    21:15.7 6:52 35  5        M 30-39      
21    R. Cooke             F      Simpsonville           SC    21:21.7 6:53 12  2        F Overall    
22    Madeline Helms       F      Rock Hill              SC    21:25.1 6:55 20  3        F Overall    
23    Bo Mahaffey          M      Easley                 SC    21:26.1 6:55 56  1        M 50-59      
24    Malcolm Hall         M      Greenwood              SC    21:28.6 6:56 45  3        M 40-49      
25    Deven Hogue          M      Pickens                SC    21:37.0 6:58 16  6        M 13-19      
26    Katie Greer          F      Greenville             SC    21:40.4 6:59 35  1        F 30-39      
27    Terry Acker          M      Simpsonville           SC    21:41.3 7:00 50  2        M 50-59      
28    Brian Donley         M      Clinton                SC    21:52.5 7:03 46  4        M 40-49      
29    Ryan Forshee         M      Greer                  SC    22:01.9 7:06 39  6        M 30-39      
30    dave wilson          M      Greenville             SC    22:10.0 7:09 48  5        M 40-49      
31    G. Newman            F      Clemson                SC    22:13.2 7:10 10  1        F 1-12       
32    Jeremy Kirkwood      M      Pickens                SC    22:21.9 7:13 31  7        M 30-39      
33    John English         M      Simpsonville           SC    22:23.8 7:13 47  6        M 40-49      
34    Tom Johnson          M      Greenville             SC    22:25.1 7:14 57  3        M 50-59      
35    Judy Walls           F      Piedmont               SC    22:25.4 7:14 59  1        F 50-59      
36    Brent Smith          M      Greer                  SC    22:32.0 7:16 55  4        M 50-59      
37    K. Greer             F      Greenville             SC    22:33.4 7:17 11  2        F 1-12       
38    Nicholas Bridges     M      Moore                  SC    22:39.4 7:19 23  4        M 20-29      
39    Matthew Cassabon     M      Taylors                SC    22:40.0 7:19 29  5        M 20-29      
40    Scott Houston        M      Taylors                SC    22:40.3 7:19 50  5        M 50-59      
41    E. Hoskins           F      Simpsonville           SC    22:42.0 7:19 10  3        F 1-12       
42    Todd Forringer       M      Boiling Springs        SC    22:48.5 7:21 49  7        M 40-49      
43    Francois Beauregard  M      Taylors                SC    22:52.5 7:23 52  6        M 50-59      
44    Marcus Lopes         M      Easley                 SC    22:53.8 7:23 15  7        M 13-19      
45    Susan DuPont         F      Greenville             SC    22:58.2 7:25 43  1        F 40-49      
46    Peter Andersen       M      Taylors                SC    22:58.9 7:25 35  8        M 30-39      
47    Joshua Kimbrell      M                                   23:00.9 7:25 33  9        M 30-39      
48    Jeff Walthew         M                                   23:01.2 7:26 57  7        M 50-59      
49    Seanne Weekes        F      Mauldin                SC    23:09.0 7:28 27  1        F 20-29      
50    Tyler Perkins        M      Boiling Springs        SC    23:10.2 7:28 15  8        M 13-19      
51    David Bendig         M      Greenville             SC    23:19.2 7:31 51  8        M 50-59      
52    Dale Davis           M      Greenville             SC    23:23.4 7:33 47  8        M 40-49      
53    Elliot Jones         M      Greenville             SC    23:38.8 7:38 14  9        M 13-19      
54    Olivia Holt          F      Asheville              NC    23:43.6 7:39 24  2        F 20-29      
55    D. Howell            M      Greenville             SC    23:45.8 7:40 11  2        M 1-12       
56    Katrina Pernek       F      Easley                 SC    23:48.3 7:41 38  2        F 30-39      
57    Stephen Eastland     M      Simpsonville           SC    23:50.6 7:41 56  9        M 50-59      
58    Michael McHugh       M      Chesnee                SC    23:55.3 7:43 44  9        M 40-49      
59    Maria Jones          F      Greenville             SC    23:58.1 7:44 15  1        F 13-19      
60    Christopher Simpson  M      Williamston            SC    24:00.3 7:45 40  10       M 40-49      
61    Sue Maley            F      Tryon                  NC    24:03.7 7:46 54  2        F 50-59      
62    Jenny Simpson        F      Greer                  SC    24:04.6 7:46 27  3        F 20-29      
63    TERRI KITTEL         F      Greer                  SC    24:05.1 7:46 63  1        F 60-69      
64    Michael Hodge        M      Greenville             SC    24:21.7 7:52 42  11       M 40-49      
65    John Hatfield        M      Greenville             SC    24:22.4 7:52 58  10       M 50-59      
66    T. Gearhart          M                                   24:27.4 7:53 10  3        M 1-12       
67    Henry Ryea           M      Greenville             SC    24:27.9 7:54 53  11       M 50-59      
68    James Green          M                                   24:28.8 7:54 47  12       M 40-49      
69    Reese Ruff           F      Chesnee                SC    24:33.1 7:55 40  2        F 40-49      
70    Edward III Quigley   M      Simpsonville           SC    24:36.4 7:56 47  13       M 40-49      
71    Jody Howell          M                                   24:37.9 7:57     1        No Age Given 
72    JOSEPH HENDERSON     M      GREENVILLE             SC    24:44.1 7:59 58  12       M 50-59      
73    Eric McLauchlin      M      Indian Trail           NC    24:49.7 8:01 43  14       M 40-49      
74    Carrianne McLauchlin F      Indian Trail           NC    24:50.5 8:01 38  3        F 30-39      
75    Mary Delgado         F      Greenville             SC    24:52.0 8:01 54  3        F 50-59      
76    Dwight Bridges       M      Moore                  SC    25:02.9 8:05 57  13       M 50-59      
77    Patricia Mabry       F      Greenville             SC    25:05.5 8:06 34  4        F 30-39      
78    Molly Hill           F      Greenville             SC    25:09.6 8:07 41  3        F 40-49      
79    Jonathan Huettig     M      Inman                  SC    25:13.2 8:08 13  10       M 13-19      
80    Jeremy Boeh          M      Taylors                SC    25:13.7 8:08 34  10       M 30-39      
81    Jack Nelson          M      Taylors                SC    25:20.2 8:10 16  11       M 13-19      
82    Robert McKenzie      M      Simpsonville           SC    25:20.2 8:10 35  11       M 30-39      
83    nathan moore         M      Simpsonville           SC    25:21.1 8:11 32  12       M 30-39      
84    Christopher Williams M      Pickens                SC    25:29.1 8:13 39  13       M 30-39      
85    Lisa Lindsey         F      Duncan                 SC    25:37.1 8:16 45  4        F 40-49      
86    Darwin Agate         M      Greer                  SC    25:45.0 8:18 35  14       M 30-39      
87    Chris Reno           M      Greenville             SC    25:45.4 8:19 29  6        M 20-29      
88    Keli Hoskins         F      Simpsonville           SC    25:46.0 8:19 40  5        F 40-49      
89    Brian Geppi          M      Greenville             SC    25:48.5 8:20 36  15       M 30-39      
90    Elizabeth Whalen     F      Fountain Inn           SC    25:53.8 8:21 27  4        F 20-29      
91    Mike Runion          M      Tigerville             SC    25:56.1 8:22 62  1        M 60-69      
92    Hunter McBride       M      Greenville             SC    26:00.0 8:23 14  12       M 13-19      
93    Larry Ford           M                                   26:00.4 8:23 66  2        M 60-69      
94    Lauren Heimberg      F      Potomac                MD    26:05.3 8:25 20  5        F 20-29      
95    Tracy Helms          M      Rock Hill              SC    26:08.8 8:26 53  14       M 50-59      
96    Susan Malsam         F      Greer                  SC    26:10.4 8:27 46  6        F 40-49      
97    Jon Malsam           M      Greer                  SC    26:10.5 8:27 49  15       M 40-49      
98    Kathy Houston        F      Taylors                SC    26:16.1 8:28 40  7        F 40-49      
99    Kurt Hartley         M      Simpsonville           SC    26:16.9 8:29 43  16       M 40-49      
100   Lauren Southern      F      Athens                 GA    26:17.3 8:29 29  6        F 20-29      
101   Patrick Goshorn      M      Greer                  SC    26:25.5 8:31 29  7        M 20-29      
102   Timothy Earle        M      Travelers Rest         SC    26:26.6 8:32 29  8        M 20-29      
103   Gavin Onorato        M      Greenville             SC    26:27.0 8:32 31  16       M 30-39      
104   Anna Earle           F      Travelers Rest         SC    26:31.2 8:33 27  7        F 20-29      
105   Forrest Watkins      M      Cowpens                SC    26:34.6 8:34 24  9        M 20-29      
106   Jerry Pringle        M      Simpsonville           SC    26:35.4 8:35 55  15       M 50-59      
107   Brandon Storer       M      Greenville             SC    26:38.7 8:36 28  10       M 20-29      
108   Michael Addessi      M      Greenville             SC    26:39.7 8:36 50  16       M 50-59      
109   Allyson Steffen      F      Simpsonville           SC    26:48.4 8:39 47  8        F 40-49      
110   Tonya Shuba          F      Greenville             SC    26:48.4 8:39 48  9        F 40-49      
111   Danielle Newman      F      Travelers Rest         SC    26:50.8 8:40 26  8        F 20-29      
112   Camille Carpenter    F      Simpsonville           SC    27:16.4 8:48 33  5        F 30-39      
113   Gary Hooper          M      Taylors                SC    27:22.2 8:50 54  17       M 50-59      
114   Ryan High            M      Woodruff               SC    27:24.9 8:51 23  11       M 20-29      
115   Joey Russo           M      Travelers Rest         SC    27:28.1 8:52 25  12       M 20-29      
116   Hannah Master        F      Pickens                SC    27:29.9 8:52 27  9        F 20-29      
117   Deborah Kemmerer     F      Fort Greely            AK    27:30.0 8:52 23  10       F 20-29      
118   Dianne Day           F      Travelers Rest         SC    27:30.8 8:53 56  4        F 50-59      
119   Michelle Wilkerson   F      Anderson               SC    27:30.9 8:53 34  6        F 30-39      
120   Amber Mulak          F      Woodruff               SC    27:31.2 8:53 33  7        F 30-39      
121   JANE MCBRIDE         F      Greenville             SC    27:31.2 8:53 49  10       F 40-49      
122   Sydney Sill          F      Moore                  SC    27:32.0 8:53 22  11       F 20-29      
123   Brandon Norvelle     M      Simpsonville           SC    27:38.4 8:55 30  17       M 30-39      
124   SAMANTHA WERLING     F      Greenville             SC    27:53.8 9:00 28  12       F 20-29      
125   Mike Nocito          M      Greer                  SC    27:54.1 9:00 63  3        M 60-69      
126   Pilar Stinespring    F                                   27:57.7 9:01 33  8        F 30-39      
127   Seth Watkins         M      Rutherfordton          NC    27:58.4 9:01 29  13       M 20-29      
128   Todd Justice         M      Gaffney                SC    28:00.2 9:02 48  17       M 40-49      
129   Wayne Stinespring    M                                   28:00.8 9:02 35  18       M 30-39      
130   Suzanne Davenport    F      Greenville             SC    28:00.9 9:02 56  5        F 50-59      
131   Unknown Partic. 283  M                                   28:09.5 9:05     2        No Age Given 
132   Madison Cantrell     F      Columbus               NC    28:11.8 9:06 23  13       F 20-29      
133   Dallas Grivich       F      Greenville             SC    28:11.8 9:06 38  9        F 30-39      
134   Gwen Moore           F      Mars Hill              NC    28:12.6 9:06 58  6        F 50-59      
135   Megan Jones          F      Greenville             SC    28:14.0 9:06 27  14       F 20-29      
136   Ron Sanga            M      Anderson               SC    28:17.7 9:08 66  4        M 60-69      
137   Dean Parsons         M      Simpsonville           SC    28:18.0 9:08 38  19       M 30-39      
138   K. Sammons           F      Greenville             SC    28:19.4 9:08 11  4        F 1-12       
139   C. Sewell            M      Greenville             SC    28:21.1 9:09 12  4        M 1-12       
140   Chris Camby          M      Chesnee                SC    28:22.3 9:09 50  18       M 50-59      
141   Chad Brown           M      SpartanburgSpartanburg SC    28:30.5 9:12 21  14       M 20-29      
142   Jason Rochester      M      Duncan                 SC    28:31.8 9:12 31  20       M 30-39      
143   Matt Smith           M      Greer                  SC    28:33.2 9:13 28  15       M 20-29      
144   Sarah Pipkin         F      Simpsonville           SC    28:36.2 9:14 35  10       F 30-39      
145   Danielle Whitlow     F      Campobello             SC    28:36.6 9:14 40  11       F 40-49      
146   Amanda LaVecchia     F      Greer                  SC    28:37.0 9:14 32  11       F 30-39      
147   Becky Hockenberry    F      Boiling Springs        SC    28:37.0 9:14 44  12       F 40-49      
148   Christi Atkins       F      Inman                  SC    28:39.4 9:15 42  13       F 40-49      
149   Kevin Privado        M      Greer                  SC    28:47.5 9:17 22  16       M 20-29      
150   Michelle McDonough   F      Greenville             SC    28:50.3 9:18 32  12       F 30-39      
151   Grace German         F      Greenville             SC    28:50.5 9:18 32  13       F 30-39      
152   David Jones          M      Simpsonville           SC    28:56.7 9:20 51  19       M 50-59      
153   Crystal Ortega       F      Travelers Rest         SC    28:59.7 9:21 28  15       F 20-29      
154   Brady Bendig         M      Greenville             SC    29:00.0 9:21 14  13       M 13-19      
155   Victoria Eastland    F      Simpsonville           SC    29:00.7 9:22 27  16       F 20-29      
156   Chase Capps          M      Indianapolis           IN    29:05.1 9:23 16  14       M 13-19      
157   Rachael Baldassarra  F      Simpsonville           SC    29:05.5 9:23 41  14       F 40-49      
158   Jeanette Brezeale    F      Simpsonville           SC    29:07.6 9:24 40  15       F 40-49      
159   Antonina Suprunchik  F      Spartanburg            SC    29:10.1 9:25 32  14       F 30-39      
160   M. Pipkin            M      Simpsonville           SC    29:18.8 9:27 11  5        M 1-12       
161   Kevin Jones          M      Greenville             SC    29:18.9 9:27 54  20       M 50-59      
162   Autumn Wells         F      Simpsonville           SC    29:23.8 9:29 17  2        F 13-19      
163   E. Hogue             M      Pickens                SC    29:24.0 9:29 12  6        M 1-12       
164   Brent Pipkin         M      Travelers Rest         SC    29:26.8 9:30 40  18       M 40-49      
165   Natalya Difort       F      Spartanburg            SC    29:34.3 9:32 34  15       F 30-39      
166   Michael McDonough    M      Simpsonville           SC    29:43.2 9:35 60  5        M 60-69      
167   L. Pipkin            F      Simpsonville           SC    29:45.1 9:36 9   5        F 1-12       
168   D. Bertling          M      Piedmont               SC    29:46.4 9:36 11  7        M 1-12       
169   Tamara Pilipchuk     F      Chesnee                SC    29:46.8 9:36 30  16       F 30-39      


Top Male Finisher - Overall
Place Name                Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== =================== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Matthew Hammersmith 455 30  1       M      Mauldin SC US 15:16.3 
2     Thomas Wade         212 19  2       M      Taylors SC US 16:27.9 
3     Connor Dial         404 20  3       M      Tyrone GA US  16:46.5 


Top Female Finisher - Overall
Place Name                 Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ==================== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Victoria Hammersmith 456 26  7       F      Mauldin SC US      18:24.0 
2     R. Cooke             382 12  21      F      Simpsonville SC US 21:24.1 
3     Madeline Helms       467 20  22      F      Rock Hill SC US    21:33.1 


Male 12 and Under
Place Name       Bib Age Overall Gender Location         Time  
===== ========== === === ======= ====== ================ ===== 
1     B. McBride 579 12  18      M      Greenville SC US 20:52 


Male 13 to 19
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time  
===== ============ === === ======= ====== ================ ===== 
1     Jack McBride 581 15  6       M      Greenville SC US 18:09 


Male 20 to 29
Place Name            Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =============== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Matt Williamson 240 26  4       M      Greenville SC US 17:35.4 


Male 30 to 39
Place Name           Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Kavih Williams 239 38  5       M      Greenville SC US 17:38.9 


Male 40 to 49
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Billy Hughes 492 47  11      M      Greenville SC US 19:14.4 


Male 50 to 59
Place Name        Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== =========== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Bo Mahaffey 557 56  23      M      Easley SC US 21:26.1 


Male 60 to 69
Place Name        Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =========== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Mike Runion 652 62  91      M      Tigerville SC US 25:56.1 


Female 12 and Under
Place Name      Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ========= === === ======= ====== ============= ======= 
1     G. Newman 207 10  31      F      Clemson SC US 22:13.2 


Female 13 to 19
Place Name        Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =========== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Maria Jones 514 15  59      F      Greenville SC US 23:58.1 


Female 20 to 29
Place Name          Bib Age Overall Gender Location      Time  
===== ============= === === ======= ====== ============= ===== 
1     Seanne Weekes 221 27  49      F      Mauldin SC US 23:09 


Female 30 to 39
Place Name        Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =========== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Katie Greer 43  35  26      F      Greenville SC US 21:40.4 


Female 40 to 49
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Susan DuPont 420 43  45      F      Greenville SC US 22:58.2 


Female 50 to 59
Place Name       Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ========== === === ======= ====== ============== ======= 
1     Judy Walls 289 59  35      F      Piedmont SC US 22:25.4 


Female 60 to 69
Place Name         Bib Age Overall Gender Location    Time    
===== ============ === === ======= ====== =========== ======= 
1     TERRI KITTEL 530 63  63      F      Greer SC US 24:05.1 

Embed Code