2018 Viking Dash Trail Run: Indiana

Sun February 18, 2018 Muncie, IN US 47302 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                City          Age Age        Age Group Place Total Time Total Pace 
                                                Percentage                                       
===== === =================== ============= === ========== =============== ========== ========== 
1     11  Ryan Jayska         Holt          28             1 M 25-29       22:58.0    7:25/M     
2     167 Zach Engle          Noblesville   31             1 M 30-34       23:08.8    7:28/M     
3     65  Miles Stucky        Williamsport  39             1 M 35-39       24:11.5    7:48/M     
4     166 Joshua Hughes       Kokomo        34             2 M 30-34       24:41.9    7:58/M     
5     114 Justin Lechlitner   Fishers       28             2 M 25-29       26:09.3    8:26/M     
6     127 Cliff Cunningham    Louisville    46             1 M 45-49       26:24.0    8:31/M     
7     140 Robert Burns        Beech Grove   61             1 M 60-64       26:33.1    8:34/M     
8     128 Matt Comer          Westfield     39             2 M 35-39       27:11.2    8:46/M     
9     157 Nick Kaffel         Frankfort     27             3 M 25-29       27:39.8    8:55/M     
10    152 Gary Whittemore Jr  Fairland      52             1 M 50-54       27:50.3    8:59/M     
11    248 Jacob Schliessman                 16             1 M 16-17       28:20.8    9:08/M     
12    149 Kyle Poynter        New Castle    45             2 M 45-49       28:22.9    9:09/M     
13    81  Bobby Blair         Huntington    42             1 M 40-44       28:24.3    9:10/M     
14    62  Austin Ford         Indianapolis  37             3 M 35-39       28:34.6    9:13/M     
15    101 Andrew Evans        Pendleton     29             4 M 25-29       29:26.7    9:30/M     
16    30  Dennis Mc Whorter   Enon          52             2 M 50-54       29:38.5    9:34/M     
17    147 Philip Dwyer        Carmel        25             5 M 25-29       29:40.8    9:34/M     
18    161 Wyatt Carmichael    Greenfield    21             1 M 20-24       29:53.7    9:38/M     
19    68  Elise McDaniel      Shelburn      38             1 F 35-39       30:03.0    9:42/M     
20    130 Scott Drehs         Fishers       51             3 M 50-54       30:12.6    9:45/M     
21    120 Robert Kelley       Hamilton      56             1 M 55-59       30:34.0    9:52/M     
22    111 Joshua McKinney     Connersville  33             3 M 30-34       30:36.3    9:52/M     
23    159 Ande Wegner         Bourbonnais   39             2 F 35-39       30:39.9    9:53/M     
24    129 Matt Goins          Carmel        41             2 M 40-44       31:09.4    10:03/M    
25    40  Matthew Pierce      Indianapolis  41             3 M 40-44       31:28.0    10:09/M    
26    1   Kevin McAndrews     Indianapolis  61             2 M 60-64       31:41.4    10:13/M    
27    213 Christopher Vieweg                49             3 M 45-49       31:49.5    10:16/M    
28    61  Troy McDowell       Louisville    51             4 M 50-54       32:08.3    10:22/M    
29    284 Jason Owens         Economy       46             4 M 45-49       32:17.4    10:25/M    
30    109 M. Stump            Avon          12             1 M 12-13       32:22.3    10:26/M    
31    10  Tim Fisher          East Lansing  46             5 M 45-49       32:58.0    10:38/M    
32    83  Jon Straub          Cincinnati    33             4 M 30-34       33:04.0    10:40/M    
33    171 Mike Schoenradt     Kokomo        57             2 M 55-59       33:19.3    10:45/M    
34    115 Braden Lechlitner   Pendleton     24             2 M 20-24       33:24.5    10:46/M    
35    89  Erin Baumgardt      Muncie        44             1 F 40-44       33:36.0    10:50/M    
36    64  Taylor Rothenberger West Lebanon  16             1 F 16-17       33:49.3    10:55/M    
37    393 Anthony Curtis      Anderson      38             4 M 35-39       33:52.8    10:55/M    
38    124 Katie Blair         Huntington    40             2 F 40-44       34:02.8    10:59/M    
39    156 Morgan Wright       Orland Park   25             1 F 25-29       34:05.9    11:00/M    
40    52  Melissa Spurlock    Williamsburg  50             1 F 50-54       34:15.8    11:03/M    
41    99  Jeff Freeman        Westfield     48             6 M 45-49       34:20.0    11:05/M    
42    22  David Cavanagh      Westfield     46             7 M 45-49       34:21.5    11:05/M    
43    80  Joshua Bachman      Marion        26             6 M 25-29       34:41.0    11:11/M    
44    86  Olivia Hill         Noblesville   34             1 F 30-34       34:42.9    11:12/M    
45    90  Christopher Oliver  Matthews      26             7 M 25-29       34:43.3    11:12/M    
46    42  Troy Lovell         Bourbonnais   49             8 M 45-49       35:05.1    11:19/M    
47    45  Leslie Lovell       Bourbonnais   13             1 F 12-13       35:06.0    11:19/M    
48    79  Michael Dunagan     Pendleton     36             5 M 35-39       35:09.4    11:20/M    
49    391 Sue Oliver          Matthews      51             2 F 50-54       35:15.2    11:22/M    
50    82  Ashton Raymond      Huntington    14             1 M 14-15       35:32.1    11:28/M    
51    14  Frank Spurlock      Williamsburg  53             5 M 50-54       35:36.2    11:29/M    
52    154 Darrin Long         Bargersville  51             6 M 50-54       35:45.6    11:32/M    
53    74  Andy Garza          Griffith      47             9 M 45-49       35:47.0    11:33/M    
54    49  Ryan Dotson         Decatur       39             6 M 35-39       35:51.1    11:34/M    
55    63  Dyke Rothenberger   West Lebanon  42             4 M 40-44       35:58.2    11:36/M    
56    126 Ursula Saqui        Crown Point   46             1 F 45-49       36:03.1    11:38/M    
57    18  Daniel Gilmore      Lansing       48             10 M 45-49      36:08.0    11:39/M    
58    392 Keira Curtis        Anderson      39             3 F 35-39       36:52.3    11:54/M    
59    31  Nick Brubaker       Lafontaine    49             11 M 45-49      37:02.4    11:57/M    
60    43  Debra Lovell        Bourbonnais   43             3 F 40-44       37:23.2    12:04/M    
61    247 Donald Scarberry                  50             7 M 50-54       37:35.2    12:07/M    
62    168 Tim Curnow          Holt          29             8 M 25-29       37:41.3    12:09/M    
63    394 Damien Upchurch     New Castle    23             3 M 20-24       38:16.8    12:21/M    
64    160 Dave Carmichael     Greenfield    57             3 M 55-59       38:23.0    12:23/M    
65    97  Megan Evans         Richmond      34             2 F 30-34       38:27.4    12:24/M    
66    33  Nicole Rudnicki     Muncie        36             4 F 35-39       38:42.2    12:29/M    
67    170 Aaron Dick          Hartford City 32             5 M 30-34       38:53.3    12:33/M    
68    172 Matt Wright         Fishers       50             8 M 50-54       39:08.0    12:37/M    
69    121 Teresa Kelley       Fairfield Twp 60             1 F 60-64       39:13.4    12:39/M    
70    276 Kelly Eble          Fishers       41             4 F 40-44       39:20.7    12:41/M    
71    32  Jessica Brubaker    Lafontaine    17             2 F 16-17       39:22.8    12:42/M    
72    95  N. Milner           Bloomington   10             1 M 10-11       39:25.5    12:43/M    
73    96  Bridgett Milner     Bloomington   39             5 F 35-39       39:26.6    12:43/M    
74    110 David Hagy          Richmond      62             3 M 60-64       39:42.1    12:48/M    
75    12  Keith Jayska        Carleton      57             4 M 55-59       39:55.7    12:53/M    
76    175 Abby Hansard        Muncie        17             3 F 16-17       39:59.7    12:54/M    
77    125 John Thompson       Hartford City 44             5 M 40-44       40:01.6    12:55/M    
78    136 Sabrina Smith       Muncie        20             1 F 20-24       40:06.2    12:56/M    
79    173 Heather Derue       Fishers       42             5 F 40-44       40:09.4    12:57/M    
80    69  John Dockery        Tipton        51             9 M 50-54       40:27.2    13:03/M    
81    103 Kerri J Pusateri    Aurora        40             6 F 40-44       40:29.2    13:04/M    
82    141 Chance Faith        Knightstown   21             4 M 20-24       40:46.5    13:09/M    
83    177 Kristin Brown       Greens Fork   37             6 F 35-39       40:53.9    13:11/M    
84    122 Kerri Langley       Fishers       42             7 F 40-44       40:55.6    13:12/M    
85    123 Angie Trussel       Fishers       42             8 F 40-44       41:05.9    13:15/M    
86    325 Holly Juip          Muncie        37             7 F 35-39       41:08.5    13:16/M    
87    54  Luke Prater         Silver Lake   17             2 M 16-17       41:28.5    13:23/M    
88    15  Brad King           Muncie        44             6 M 40-44       41:30.7    13:23/M    
89    176 Curtis Hansard      Oakville      13             2 M 12-13       41:37.3    13:25/M    
90    155 Jennifer Meadows    Greenville    52             3 F 50-54       41:55.5    13:31/M    
91    46  L. Pflum            Connersville  12             3 M 12-13       42:09.7    13:36/M    
92    44  Kyle Lovell         Bourbonnais   16             3 M 16-17       42:12.3    13:37/M    
93    53  Jill Prater         Silver Lake   41             9 F 40-44       42:14.8    13:37/M    
94    143 Michael Nave        North Webster 42             7 M 40-44       42:27.2    13:42/M    
95    174 Cathy Hansard       Muncie        44             10 F 40-44      42:49.8    13:49/M    
96    55  Kent Weed           Shepherdsvlle 47             12 M 45-49      42:50.9    13:49/M    
97    256 Kevin Likes         Auburn        61             4 M 60-64       43:03.7    13:53/M    
98    8   Jon Walls           Indianapolis  42             8 M 40-44       43:07.9    13:55/M    
99    9   Danielle Fisher     East Lansing  44             11 F 40-44      43:28.2    14:01/M    
100   135 John Smith          Muncie        43             9 M 40-44       43:36.7    14:04/M    
101   137 Kaily Smith         Muncie        16             4 F 16-17       43:36.9    14:04/M    
102   102 Steven O Daniel     Noblesville   57             5 M 55-59       44:02.0    14:12/M    
103   60  Valery Denby        Bradley       47             2 F 45-49       44:08.5    14:14/M    
104   107 M. Stump            Avon          10             2 M 10-11       44:16.5    14:17/M    
105   19  Lori Jacobs         Jeffersonvlle 49             3 F 45-49       44:17.8    14:17/M    
106   397 Lisa Armstrong      Gaston        50             4 F 50-54       44:19.8    14:18/M    
107   108 Hannah Gross        Avon          40             12 F 40-44      44:22.2    14:19/M    
108   145 Brian Morrical      Kankakee      45             4 F 45-49       44:58.5    14:30/M    
109   77  Brian Williams      Dayton        38             7 M 35-39       45:15.9    14:36/M    
110   13  John Persinger      Muncie        54             10 M 50-54      45:16.0    14:36/M    
111   100 Steve Renzi         Huntington    48             13 M 45-49      45:33.1    14:42/M    
112   250 Unknown Partic. 250                              1 M  0- 5       45:40.9    14:44/M    
113   4   Robert Santin       Fishers       55             6 M 55-59       45:44.2    14:45/M    
114   104 Dave Stephens       Aurora        48             14 M 45-49      46:06.3    14:52/M    
115   105 Jill Stephens       Aurora        52             5 F 50-54       46:06.4    14:52/M    
116   25  Robert Myers        Saint Paris   46             15 M 45-49      46:10.8    14:54/M    
117   106 Michael Stump       Avon          13             4 M 12-13       46:49.6    15:06/M    
118   399 Dwayne Cassidy      Plymouth      56             7 M 55-59       46:51.3    15:07/M    
119   24  Shawn Rhoton        Kokomo        42             10 M 40-44      47:07.7    15:12/M    
120   246 Unknown Partic. 246                              2 M  0- 5       47:18.4    15:15/M    
121   59  Brad Langford       Waynetown     48             16 M 45-49      47:44.7    15:24/M    
122   142 Gregory Polk        Muncie        54             11 M 50-54      47:59.0    15:29/M    
123   17  Karen Busby         Anderson      52             6 F 50-54       48:46.6    15:44/M    
124   73  Paul Hansard        Oakville      46             17 M 45-49      48:54.0    15:46/M    
125   112 Jessica Whitesell   Yorktown      36             8 F 35-39       49:19.6    15:55/M    
126   2   John Byrne          Battle Creek  57             8 M 55-59       50:46.0    16:23/M    
127   27  Seth Kay            Kettering     14             2 M 14-15       50:50.4    16:24/M    
128   26  Jennifer Kay        Kettering     44             13 F 40-44      50:59.7    16:27/M    
129   76  Shelley O Daniel    Noblesville   62             2 F 60-64       51:17.9    16:33/M    
130   72  Mary Fowler         Dayton        33             3 F 30-34       51:22.7    16:34/M    
131   71  Matt Holsinger      Huber Heights 39             8 M 35-39       51:23.0    16:35/M    
132   146 Courtney Dwyer      Carmel        24             2 F 20-24       51:58.3    16:46/M    
133   163 Kasie Hedden        Muncie        30             4 F 30-34       53:09.5    17:09/M    
134   162 Shelby May          Muncie        45             5 F 45-49       53:12.7    17:10/M    
135   50  Connie Williams     Topeka        59             1 F 55-59       53:37.0    17:18/M    
136   28  Darlene Aguilar     Centerville   45             6 F 45-49       53:59.6    17:25/M    
137   51  Troy Williams       Topeka        64             5 M 60-64       54:24.2    17:33/M    
138   93  Stephanie Geeslin   Milford       42             14 F 40-44      55:19.3    17:51/M    
139   78  Jonathan Eisberg    Markle        42             11 M 40-44      55:54.8    18:02/M    
140   158 Rick Lagacy         Bourbonnais   44             12 M 40-44      55:54.9    18:02/M    
141   400 Mark Owens          Noblesville   44             13 M 40-44      55:55.0    18:02/M    
142   132 Jeffrey Taylor Jr.  Grand Rapids  28             9 M 25-29       56:34.0    18:15/M    
143   131 Gavin Wilke         Middleville   23             5 M 20-24       56:34.0    18:15/M    
144   133 Shansel Orantes     Grand Rapids  29             2 F 25-29       56:45.6    18:18/M    
145   34  Sharyn Abbott       Yorktown      34             5 F 30-34       57:09.1    18:26/M    
146   398 Benjamin Cassidy                  35             9 M 35-39       57:16.2    18:28/M    
147   47  L. Pflum            Connersville  9              1 M  8- 9       57:48.0    18:39/M    
148   39  Kelly Pflum         Connersville  38             9 F 35-39       57:49.2    18:39/M    
149   88  Unknown Partic. 88                               3 M  0- 5       58:11.7    18:46/M    
150   169 Roberto Hernandez   Cicero        44             14 M 40-44      58:37.2    12:47/M    
151   94  Jane Foster         Richmond      23             3 F 20-24       58:49.3    18:58/M    
152   16  Denise Starr        Union         44             15 F 40-44      59:37.7    19:14/M    
153   150 Mike Connolly       Burlington    58             9 M 55-59       1:01:32.0  19:51/M    
154   151 Mike Connolly       Burlington    58             10 M 55-59      1:01:32.0  19:51/M    
155   29  Eric Armentrout     Columbus      36             10 M 35-39      1:01:33.2  19:51/M    
156   87  Cindy Hill          Noblesville   63             3 F 60-64       1:05:05.9  21:00/M    
157   70  Carrie Dockery Hall Arcadia       40             16 F 40-44      1:05:11.9  21:02/M    
158   249 Unknown Partic. 249                              4 M  0- 5       1:05:18.0  21:04/M    
159   245 Kimberly Hartz                    41             17 F 40-44      1:05:50.8  21:14/M    
160   37  Fred Powell         Indianapolis  35             11 M 35-39      1:06:23.0  21:25/M    
161   36  Lorri Calvrt        Indianapolis  58             2 F 55-59       1:06:23.1  21:25/M    
162   165 C. Jordan           Lafayette     11             3 M 10-11       1:08:21.7  22:03/M    
163   164 Brad Jordan         Lafayette     34             6 M 30-34       1:08:46.7  22:11/M    
164   20  Grace Cavanagh      Westfield     16             5 F 16-17       1:11:03.7  22:55/M    
165   56  Morningsun Kelly    Burr Oak      65             1 F 65-69       1:13:12.8  23:37/M    
166   85  Barbara Jarrard     Elizabethtown 53             7 F 50-54       1:14:48.4  24:08/M    
167   35  Nikki Burkey        Lagrange      22             4 F 20-24       1:15:38.9  24:24/M    
168   148 Lisa Burkey         Howe          52             8 F 50-54       1:15:39.1  24:24/M    
169   21  Ann Cavanagh        Westfield     44             18 F 40-44      1:17:19.9  24:56/M    
170   3   Jacob Santin        Fishers       17             4 M 16-17       1:25:00.8  27:25/M    
171   38  Lora West           Connersville  50             9 F 50-54       1:25:33.5  27:36/M    
172   48  Stephanie Poe       Connersville  50             10 F 50-54      1:25:35.5  27:36/M    
173   144 Christine Morrical  Kankakee      46             7 F 45-49       1:35:36.8  30:50/M    
174   116 George Feliciano    Fishers       43             15 M 40-44      1:41:57.6  32:53/M    
175   119 Benjamin Feliciano  Fishers       13             5 M 12-13       1:41:58.1  32:54/M    
176   118 Dominic Feliciano   Fishers       16             5 M 16-17       1:41:58.8  32:54/M    
177   57  Lorrie Simington    Watseka       67             2 F 65-69       2:32:51.1  49:18/M    
178   58  Rachel Simington    Sheldon       35             10 F 35-39      2:32:51.9  49:18/M    

Embed Code