Results For
Kings Mountain Running Festival

Clover, SC 29710
Post Virtual Results! This race has virtual events. If you completed a virtual event, submit your results here. Submit Virtual Results
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                   Gender City           State Country Clock      Chip       Pace  Age Age        Division Division       
                                                                     Time       Time                 Percentage Place                   
===== === ====================== ====== ============== ===== ======= ========== ========== ===== === ========== ======== ============== 
1     72  Brandon Hudgins        M                                   1:22:38.04 1:22:38.04 6:18  31  70.7       1        Male Overall   
2     76  Josh Stone             M      Taylorsville   NC    US      1:23:39.10 1:23:39.10 6:23  28  69.8       2        Male Overall   
3     20  Nathan Beamguard       M      Hamptonville   NC    US      1:29:52.67 1:29:49.47 6:51  46  70.1       3        Male Overall   
4     47  Clint Siemers          M      Mooresville    NC    US      1:30:56.35 1:30:53.03 6:56  45  68.7       1        M Masters      
5     52  Lonnie Lenaburg        M      Mooresville    NC    US      1:47:00.63 1:46:56.84 8:10  54  63.1       2        M Masters      
6     67  William Webster        M      Spartanburg    SC    US      1:48:07.98 1:48:07.98 8:15  60  66.0       3        M Masters      
7     10  Thomas O'Neill         M      Pendleton      SC    US      1:48:19.66 1:48:19.66 8:16  46  58.1       1        M 45-49        
8     74  Mike Cordona           M      Newport News   VA    US      1:49:52.51 1:49:52.51 8:23  45  56.8       2        M 45-49        
9     41  Jake Daniels           M      Charlotte      NC    US      1:50:42.24 1:50:42.24 8:27  25  52.7       1        M 25-29        
10    40  Greg Daniels           M      Oak Creek      WI    US      1:51:15.00 1:51:15.00 8:30  50  58.6       1        M 50-54        
11    46  Robert Bruening        M      Hueckeswagen   NW    DE      1:52:13.00 1:52:13.00 8:34  45  55.7       3        M 45-49        
12    62  Betsy Bodien           F      Charlotte      NC    US      1:55:31.00 1:55:24.16 8:49  47  62.1       1        Female Overall 
13    30  Kerrie Sijon           F      Greer          SC    US      1:55:42.35 1:55:42.35 8:50  56  69.0       2        Female Overall 
14    64  Keith Crapps           M      Lancaster      SC    US      1:56:07.69 1:56:07.69 8:52  43  52.9       1        M 40-44        
15    45  Samuel Taylor          M      Charlotte      NC    US      1:57:31.12 1:57:31.12 8:58  40  51.1       2        M 40-44        
16    71  A. Howle               F      Darlington     SC    US      2:00:46.59 2:00:46.59 9:13  11  66.0       3        Female Overall 
17    31  Angela Friedman        F      Shelby         NC    US      2:01:06.09 2:01:06.09 9:15  45  57.9       1        F Masters      
18    65  Bill McCarter          M      Shelby         NC    US      2:02:31.41 2:02:12.26 9:20  56  56.2       1        M 55-59        
19    69  John Sherman           M      Asheville      NC    US      2:02:54.56 2:02:43.21 9:22  55  55.5       2        M 55-59        
20    66  Jeremiah Luithle       M      Clover         SC    US      2:03:02.54 2:02:53.05 9:23  28  47.5       2        M 25-29        
21    53  Consuelo Burch         F      York           SC    US      2:03:12.40 2:03:12.40 9:24  31  53.0       1        F 30-34        
22    37  Morgan Miskell         M      Shelby         NC    US      2:03:18.53 2:03:18.53 9:25  49  52.4       4        M 45-49        
23    63  Brian Gasser           M      Kings Park     NY    US      2:03:33.98 2:03:27.81 9:25  44  50.2       3        M 40-44        
24    12  Lisa Hargitt           F      Taylors        SC    US      2:04:41.70 2:04:30.74 9:30  36  53.1       1        F 35-39        
25    35  Adam Berusch           M      Charlotte      NC    US      2:06:31.50 2:06:27.40 9:39  54  53.4       2        M 50-54        
26    75  Jordan Stone           F      Taylorsville   NC    US      2:06:42.01 2:06:42.01 9:40  28  51.5       1        F 25-29        
27    51  Anna Davenport         F      Winston Salem  NC    US      2:08:24.44 2:08:16.87 9:48  51  58.5       2        F Masters      
28    49  Raul Luevano           M      Simpsonville   SC    US      2:10:41.88 2:10:41.88 9:59  39  45.7       1        M 35-39        
29    24  John Barrett           M      Clover         SC    US      2:10:54.71 2:10:54.71 10:00 50  49.8       3        M 50-54        
30    68  Heidi Sherman          F      Asheville      NC    US      2:11:18.06 2:11:06.48 10:00 66  69.9       3        F Masters      
31    21  Robert Peterson        M      Blacksburg     SC    US      2:12:03.13 2:11:53.27 10:04 57  52.6       3        M 55-59        
32    23  Lisa Barrett           F      Clover         SC    US      2:14:11.48 2:14:05.36 10:14 46  52.9       1        F 45-49        
33    110 Dominique Lacroix      M      Charlotte      NC    US      2:15:53.08 2:15:30.51 10:21 54  49.8       4        M 50-54        
34    42  Christina Poetzl       F      Clover         SC    US      2:16:54.84 2:16:49.07 10:27 43  50.4       1        F 40-44        
35    22  Lissa Nypaver          F      Rock Hill      SC    US      2:17:37.93 2:17:37.93 10:30 40  49.0       2        F 40-44        
36    18  Rachel Hubbard         F      Rock Hill      SC    US      2:20:00.03 2:19:46.72 10:40 52  54.3       1        F 50-54        
37    17  Jessica Adamson        F      Rock Hill      SC    US      2:20:27.00 2:20:13.20 10:42 38  47.6       2        F 35-39        
38    4   Manoj Parvathaneni     M      Fort mill      SC    US      2:20:37.74 2:20:16.42 10:42 37  42.1       2        M 35-39        
39    50  Doug Fowler            M      Blacksburg     SC    US      2:22:15.71 2:22:15.71 10:52 55  47.9       4        M 55-59        
40    121 Dave Cockman           M      Raleigh        NC    US      2:23:48.72 2:23:28.27 10:57 60  49.7       1        M 60-64        
41    38  Tammy Riddle           F      York           SC    US      2:25:10.76 2:25:10.76 11:05 48  49.9       2        F 45-49        
42    8   Brenda Canter          F      Asheville      NC    US      2:30:01.49 2:29:46.78 11:26 63  58.6       1        F 60-64        
43    29  Vicki Anderson         F      York           SC    US      2:30:02.61 2:29:56.04 11:27 42  45.6       3        F 40-44        
44    54  Nicolette Chimato      F      Jupiter        FL    US      2:31:11.82 2:30:56.45 11:31 28  43.2       2        F 25-29        
45    61  Latisha Cannon         F      Marion         NC    US      2:31:34.23 2:31:34.23 11:34 42  45.1       4        F 40-44        
46    39  Mark Rich              M      Wellford       SC    US      2:31:51.09 2:31:51.09 11:36 41  39.8       4        M 40-44        
47    56  Tamela Hammond         F      Gastonia       NC    US      2:36:24.35 2:36:09.01 11:55 55  50.5       1        F 55-59        
48    16  Elaina Spruill         F      Clover         SC    US      2:38:17.38 2:38:04.87 12:04 43  43.6       5        F 40-44        
49    28  Susan Reichelt         F      Montgomery     TX    US      2:38:19.41 2:38:19.41 12:05 59  52.5       2        F 55-59        
50    19  Jayne Scarborough      F      Rock Hill      SC    US      2:38:19.49 2:38:19.49 12:05 62  54.7       2        F 60-64        
51    26  Beth Collins           F      Anderson       SC    US      2:38:34.14 2:38:22.10 12:05 51  47.4       2        F 50-54        
52    2   Becky Ignatowicz       F      York           SC    US      2:38:59.49 2:38:43.96 12:07 46  44.6       3        F 45-49        
53    73  Glenn Alan Skidmore    M      Kings Mountain NC    US      2:38:53.78 2:38:47.44 12:07 42  38.4       5        M 40-44        
54    25  Casey Hopper           F      York           SC    US      2:42:30.26 2:42:30.26 12:24 51  46.2       3        F 50-54        
55    100 Rhonda Luevano         F      Simpsonville   SC    US      2:45:31.00 2:45:31.00 12:38 50  44.8       4        F 50-54        
56    57  Lisa Driggers          F      Simpsonville   SC    US      2:45:31.87 2:45:31.87 12:38 46  42.8       4        F 45-49        
57    13  Brian Moss             M      Fort Mill      SC    US      2:47:03.19 2:47:03.19 12:45 45  37.4       5        M 45-49        
58    27  Beth Grumbles          F      Easley         SC    US      2:47:17.02 2:47:07.22 12:45 58  49.1       3        F 55-59        
59    58  Abby Looper            F      Gastonia       NC    US      2:50:39.15 2:50:24.23 13:00 24  38.3       1        F 20-24        
60    36  Patricia Guzman Edlich F      Fort Mill      SC    US      2:51:11.32 2:51:11.32 13:04 46  41.4       5        F 45-49        
61    3   Catherine Sostak       F      Hartsville     SC    US      2:52:17.00 2:52:09.10 13:08 35  38.3       3        F 35-39        
62    43  Jim Lollis             M      Simpsonville   SC    US      2:52:56.70 2:52:46.82 13:11 58  40.5       5        M 55-59        
63    59  David Judge            M      Lawndale       NC    US      2:55:56.68 2:55:56.68 13:26 57  39.4       6        M 55-59        
64    6   Petra Strobelt         F      Tega Cay       SC    US      2:58:23.96 2:58:23.96 13:37 54  43.6       5        F 50-54        
65    5   Vanessa Sellers        F      Fort Mill      SC    US      2:58:24.09 2:58:24.09 13:37 52  42.6       6        F 50-54        
66    1   David Hord             M      Salisbury      NC    US      3:01:02.58 3:00:41.28 13:48 65  41.5       1        M 65-69        
67    9   Katie Freid            F      Fort Mill      SC    US      3:02:50.27 3:02:37.89 13:56 63  48.1       3        F 60-64        
68    32  John Johnson           M      Greenville     SC    US      3:03:17.62 3:03:08.61 13:59 71  43.5       1        M 70-74        
69    44  Susan Lollis           F      Simpsonville   SC    US      3:03:19.18 3:03:10.65 13:59 54  42.5       7        F 50-54        
70    7   Andrew Lanier          M      Blacksburg     SC    US      3:06:39.13 3:06:34.36 14:15 39  32.0       3        M 35-39        
71    77  Walt Heinsohn          M      Rock Hill      SC    US      3:08:08.45 3:07:55.61 14:21 64  39.5       2        M 60-64        
72    11  Judith Hollingsworth   F      Rock Hill      SC    US      3:09:02.45 3:08:52.65 14:25 59  44.0       4        F 55-59        
73    33  roger Stanton          M      Concord        NC    US      3:18:13.36 3:17:50.59 15:06 62  36.8       3        M 60-64        
74    70  Jamie Hawkins          F      Clover         SC    US      3:20:58.20 3:20:45.01 15:19 42  34.1       6        F 40-44        
75    55  Lora Berger            F      Raleigh        NC    US      3:58:29.02 3:58:08.59 18:11 50  31.1       8        F 50-54        
76    34  Kristin Wyrwa          F      Germansville   PA    US      4:17:26.01 4:17:26.01 19:39 43  26.8       7        F 40-44        


Top Male Finisher - Masters
Place Name            Bib Age Overall Gender Location          Time       
===== =============== === === ======= ====== ================= ========== 
1     Clint Siemers   47  45  4       M      Mooresville NC US 1:30:53.03 
2     Lonnie Lenaburg 52  54  5       M      Mooresville NC US 1:46:56.84 
3     William Webster 67  60  6       M      Spartanburg SC US 1:48:07.98 


Top Female Finisher - Masters
Place Name            Bib Age Overall Gender Location            Time       
===== =============== === === ======= ====== =================== ========== 
1     Angela Friedman 31  45  17      F      Shelby NC US        2:01:06.09 
2     Anna Davenport  51  51  27      F      Winston Salem NC US 2:08:16.87 
3     Heidi Sherman   68  66  30      F      Asheville NC US     2:11:06.48 


Male Overall Winners
Place Name             Bib Age Overall Gender Location           Time       
===== ================ === === ======= ====== ================== ========== 
1     Brandon Hudgins  72  31  1       M                         1:22:38.04 
2     Josh Stone       76  28  2       M      Taylorsville NC US 1:23:39.10 
3     Nathan Beamguard 20  46  3       M      Hamptonville NC US 1:29:49.47 


Female Overall Winners
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time       
===== ============ === === ======= ====== ================ ========== 
1     Betsy Bodien 62  47  12      F      Charlotte NC US  1:55:24.16 
2     Kerrie Sijon 30  56  13      F      Greer SC US      1:55:42.35 
3     A. Howle     71  11  16      F      Darlington SC US 2:00:46.59 

Additional results can be found at http://www.runkingsmountain.com.

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.