Results For
Kings Mountain Running Festival

Clover, SC 29710
Post Virtual Results! This race has virtual events. If you completed a virtual event, submit your results here. Submit Virtual Results
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                  Gender City          State Country Clock     Chip      Pace  Age Division Division       
                                                                   Time      Time                Place                   
===== === ===================== ====== ============= ===== ======= ========= ========= ===== === ======== ============== 
1     144 Michael Slay          M      Fort Mill     SC    US      0:48:45.2 0:48:45.2 7:51  40  1        Male Overall   
2     177 Ellis Toy             M      Greenville    SC    US      0:49:20.0 0:49:20.0 7:56  60  2        Male Overall   
3     131 Russell Griffith      M      Fort Mill     SC    US      0:52:33.8 0:52:33.8 8:28  47  3        Male Overall   
4     151 Alexandria Cozens     F      Fort Mill     SC    US      0:54:32.9 0:54:32.9 8:47  27  1        Female Overall 
5     160 Matt Harper           M      Gaffney       SC    US      0:58:03.3 0:58:03.3 9:21  34  1        M 30-34        
6     106 Clay Fowler           M      Port Royal    SC    US      0:58:04.5 0:58:04.5 9:21  58  1        M Masters      
7     167 Chase Fowler          M      Lake Wylie    SC    US      0:58:19.4 0:58:19.4 9:23  29  1        M 25-29        
8     158 Eli Taylor            M      Bessemer City NC    US      0:58:26.8 0:58:26.8 9:24  14  1        M 10-14        
9     157 Bailey Craft          M      Lincolnton    NC    US      0:58:33.0 0:58:33.0 9:25  14  2        M 10-14        
10    137 Darren Long           M      Fort mill     SC    US      0:59:16.6 0:59:16.6 9:32  44  2        M Masters      
11    121 Mike Packard          M      Fort Mill     SC    US      0:59:46.9 0:59:46.9 9:37  56  3        M Masters      
12    120 Daryl Bridges         M      Fort Mill     SC    US      0:59:47.7 0:59:47.7 9:37  47  1        M 45-49        
13    169 John Barrett          M      Clover        SC    US      1:00:04.0 1:00:04.0 9:40  51  1        M 50-54        
14    104 Danielle Farris       F      York          SC    US      1:00:18.6 1:00:18.6 9:42  41  2        Female Overall 
15    122 Lindsay Johnson       F      Clover        SC    US      1:00:32.2 1:00:32.2 9:45  34  3        Female Overall 
16    159 Amanda Langford       F      Fort Mill     SC    US      1:01:13.7 1:01:13.7 9:51  33  1        F 30-34        
17    119 Pamela Clark          F      Rock Hill     SC    US      1:02:54.4 1:02:54.4 10:07 51  1        F Masters      
18    168 Catherine Mason       F      Gastonia      NC    US      1:03:35.7 1:03:35.7 10:14 34  2        F 30-34        
19    141 Byron Reese           M      Fort Mill     SC    US      1:03:59.3 1:03:59.3 10:18 37  1        M 35-39        
20    170 Katy Nicholas         F      Gastonia      NC    US      1:04:25.1 1:04:25.1 10:22 44  2        F Masters      
21    123 Kelly Arwood          F      Clover        SC    US      1:04:41.7 1:04:41.7 10:25 51  3        F Masters      
22    107 Doug Fowler           M      Blacksburg    SC    US      1:06:46.3 1:06:46.3 10:45 56  1        M 55-59        
23    164 mike pipes            M      Little River  SC    US      1:08:10.5 1:08:10.5 10:58 57  2        M 55-59        
24    110 Alan Jopson           M      Rock Hill     SC    US      1:09:11.9 1:09:11.9 11:08 48  2        M 45-49        
25    171 Roger Kalenza         M      Fort Mill     SC    US      1:09:22.4 1:09:22.4 11:10 40  1        M 40-44        
26    150 Kofi Wright           M      Fort Mill     SC    US      1:09:50.8 1:09:50.8 11:14 53  2        M 50-54        
27    148 Michelle Trexler      F      Fort Mill     SC    US      1:10:53.9 1:10:53.9 11:25 49  1        F 45-49        
28    139 Kristen Packard       F      Fort Mill     SC    US      1:10:54.0 1:10:54.0 11:25 48  2        F 45-49        
29    127 Andy Cocking          M      Charlotte     NC    US      1:10:58.9 1:10:58.9 11:25 56  3        M 55-59        
30    152 Meredith Robichaud    F      York          SC    US      1:12:31.5 1:12:31.5 11:40 33  3        F 30-34        
31    138 Barbara Martens       F      Tega Cay      SC    US      1:13:53.2 1:13:53.2 11:53 60  1        F 60-64        
32    129 Maya Glynn            F      Charlotte     NC    US      1:13:53.3 1:13:53.3 11:53 31  4        F 30-34        
33    105 Julie Derry           F      Rock Hill     SC    US      1:14:53.1 1:14:53.1 12:03 44  1        F 40-44        
34    162 Trisha Stone          F      Hope Mills    NC    US      1:17:09.9 1:17:09.9 12:25 55  1        F 55-59        
35    124 Marcella Barker       F      Rock Hill     SC    US      1:17:14.3 1:17:14.3 12:26 50  1        F 50-54        
36    155 Will Manning          M      Rock Hill     SC    US      1:17:19.8 1:17:19.8 12:27 43  2        M 40-44        
37    101 Shannon Atkinson      F      Rock Hill     SC    US      1:17:32.1 1:17:32.1 12:29 43  2        F 40-44        
38    126 Michelle Chastain     F      Lake Wylie    SC    US      1:17:56.1 1:17:56.1 12:33 51  2        F 50-54        
39    174 Walt Heinsohn         M      Rock Hill     SC    US      1:18:03.7 1:18:03.7 12:34 64  1        M 60-64        
40    130 Karen Gordon          F      Fort Mill     SC    US      1:18:43.2 1:18:43.2 12:40 62  2        F 60-64        
41    154 Emma Lewis            F      Mount Olive   NC    US      1:18:59.4 1:18:59.4 12:43 57  2        F 55-59        
42    113 Abby Nicholson        F      Macon         GA    US      1:19:11.6 1:19:11.6 12:45 21  1        F 20-24        
43    118 Micheal Yoder         F      Clover        SC    US      1:20:35.9 1:20:35.9 12:58 61  3        F 60-64        
44    156 Tabitha Craft         F      Lincolnton    NC    US      1:21:20.1 1:21:20.1 13:05 37  1        F 35-39        
45    132 Stephanie Griffith    F      Fort Mill     SC    US      1:22:02.7 1:22:02.7 13:12 48  3        F 45-49        
46    133 Donna Guerra          F      Fort Mill     SC    US      1:22:16.1 1:22:16.1 13:14 63  4        F 60-64        
47    111 Carla McCarter        F      York          SC    US      1:23:15.2 1:23:15.2 13:24 46  4        F 45-49        
48    147 Tammy Terry           F      Rock Hill     SC    US      1:23:36.3 1:23:36.3 13:27 53  3        F 50-54        
49    149 Kathy Wooten          F      fort mill     SC    US      1:23:55.3 1:23:55.3 13:30 48  5        F 45-49        
50    114 Sadie Chester         F      Macon         GA    US      1:27:49.8 1:27:49.8 14:08 20  2        F 20-24        
51    112 Mandy Carter          F      Harrisburg    NC    US      1:27:59.2 1:27:59.2 14:10 38  2        F 35-39        
52    134 Amy Hall              F      Rock Hill     SC    US      1:29:12.0 1:29:12.0 14:21 31  5        F 30-34        
53    102 Doreen Martinez       F      Rock Hill     SC    US      1:30:55.9 1:30:55.9 14:38 53  4        F 50-54        
54    153 Shaleen Bemus         F      Fort Mill     SC    US      1:31:14.0 1:31:14.0 14:41 49  6        F 45-49        
55    163 Karl Berger           M      Kissimmee     FL    US      1:33:16.6 1:33:16.6 15:01 52  3        M 50-54        
56    166 Jamie Hawkins         F      Clover        SC    US      1:34:55.6 1:34:55.6 15:17 43  3        F 40-44        
57    108 Thearesa Simpson      F      Mooresville   NC    US      1:38:09.9 1:38:09.9 15:48 44  4        F 40-44        
58    176 Adele Earls           F      Dallas        NC    US      1:44:35.2 1:44:35.2 16:50 44  5        F 40-44        
59    175 Teri Couchenour       F      Fort Mill     SC    US      1:49:45.5 1:49:45.5 17:40 54  5        F 50-54        
60    142 Anonymous Participant F                          US      1:50:03.0 1:50:03.0 17:43 51  6        F 50-54        
61    109 Pam Beasley           F      Cornelius     NC    US      1:53:01.5 1:53:01.5 18:11 41  6        F 40-44        
62    117 Tammy Bridges         F      Shelby        NC    US      1:58:38.6 1:58:38.6 19:06 53  7        F 50-54        
63    116 Lynda Cook            F      Shelby        NC    US      1:58:40.7 1:58:40.7 19:06 56  3        F 55-59        
64    125 Christine Bartlett    F      Fort Mill     SC    US      2:27:52.7 2:27:52.7 23:48 53  8        F 50-54        
65    165 Whitney Lendway       F      Midlothian    VA    US      2:57:33.2 2:57:33.2 28:34 31  6        F 30-34        


Top Male Finisher - Masters
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Clay Fowler  106 58  6       M      Port Royal SC US 58:04.5 
2     Darren Long  137 44  10      M      Fort mill SC US  59:16.6 
3     Mike Packard 121 56  11      M      Fort Mill SC US  59:46.9 


Top Female Finisher - Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ============= === === ======= ====== =============== ========= 
1     Pamela Clark  119 51  17      F      Rock Hill SC US 1:02:54.4 
2     Katy Nicholas 170 44  20      F      Gastonia NC US  1:04:25.1 
3     Kelly Arwood  123 51  21      F      Clover SC US    1:04:41.7 


Male 10 to 14
Place Name         Bib Age Overall Gender Location            Time    
===== ============ === === ======= ====== =================== ======= 
1     Eli Taylor   158 14  8       M      Bessemer City NC US 58:26.8 
2     Bailey Craft 157 14  9       M      Lincolnton NC US    58:33.0 


Male 25 to 29
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Chase Fowler 167 29  7       M      Lake Wylie SC US 58:19.4 


Male 30 to 34
Place Name        Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== =========== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Matt Harper 160 34  5       M      Gaffney SC US 58:03.3 


Male 35 to 39
Place Name        Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== =========== === === ======= ====== =============== ========= 
1     Byron Reese 141 37  19      M      Fort Mill SC US 1:03:59.3 


Male 40 to 44
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ============= === === ======= ====== =============== ========= 
1     Roger Kalenza 171 40  25      M      Fort Mill SC US 1:09:22.4 
2     Will Manning  155 43  36      M      Rock Hill SC US 1:17:19.8 


Male 45 to 49
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ============= === === ======= ====== =============== ========= 
1     Daryl Bridges 120 47  12      M      Fort Mill SC US 59:47.7   
2     Alan Jopson   110 48  24      M      Rock Hill SC US 1:09:11.9 


Male 50 to 54
Place Name         Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ============ === === ======= ====== =============== ========= 
1     John Barrett 169 51  13      M      Clover SC US    1:00:04.0 
2     Kofi Wright  150 53  26      M      Fort Mill SC US 1:09:50.8 
3     Karl Berger  163 52  55      M      Kissimmee FL US 1:33:16.6 


Male 55 to 59
Place Name         Bib Age Overall Gender Location           Time      
===== ============ === === ======= ====== ================== ========= 
1     Doug Fowler  107 56  22      M      Blacksburg SC US   1:06:46.3 
2     mike pipes   164 57  23      M      Little River SC US 1:08:10.5 
3     Andy Cocking 127 56  29      M      Charlotte NC US    1:10:58.9 


Male 60 to 64
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ============= === === ======= ====== =============== ========= 
1     Walt Heinsohn 174 64  39      M      Rock Hill SC US 1:18:03.7 


Female 20 to 24
Place Name           Bib Age Overall Gender Location    Time      
===== ============== === === ======= ====== =========== ========= 
1     Abby Nicholson 113 21  42      F      Macon GA US 1:19:11.6 
2     Sadie Chester  114 20  50      F      Macon GA US 1:27:49.8 


Female 30 to 34
Place Name               Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ================== === === ======= ====== =============== ========= 
1     Amanda Langford    159 33  16      F      Fort Mill SC US 1:01:13.7 
2     Catherine Mason    168 34  18      F      Gastonia NC US  1:03:35.7 
3     Meredith Robichaud 152 33  30      F      York SC US      1:12:31.5 


Female 35 to 39
Place Name          Bib Age Overall Gender Location         Time      
===== ============= === === ======= ====== ================ ========= 
1     Tabitha Craft 156 37  44      F      Lincolnton NC US 1:21:20.1 
2     Mandy Carter  112 38  51      F      Harrisburg NC US 1:27:59.2 


Female 40 to 44
Place Name             Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ================ === === ======= ====== =============== ========= 
1     Julie Derry      105 44  33      F      Rock Hill SC US 1:14:53.1 
2     Shannon Atkinson 101 43  37      F      Rock Hill SC US 1:17:32.1 
3     Jamie Hawkins    166 43  56      F      Clover SC US    1:34:55.6 


Female 45 to 49
Place Name               Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ================== === === ======= ====== =============== ========= 
1     Michelle Trexler   148 49  27      F      Fort Mill SC US 1:10:53.9 
2     Kristen Packard    139 48  28      F      Fort Mill SC US 1:10:54.0 
3     Stephanie Griffith 132 48  45      F      Fort Mill SC US 1:22:02.7 


Female 50 to 54
Place Name              Bib Age Overall Gender Location         Time      
===== ================= === === ======= ====== ================ ========= 
1     Marcella Barker   124 50  35      F      Rock Hill SC US  1:17:14.3 
2     Michelle Chastain 126 51  38      F      Lake Wylie SC US 1:17:56.1 
3     Tammy Terry       147 53  48      F      Rock Hill SC US  1:23:36.3 


Female 55 to 59
Place Name         Bib Age Overall Gender Location          Time      
===== ============ === === ======= ====== ================= ========= 
1     Trisha Stone 162 55  34      F      Hope Mills NC US  1:17:09.9 
2     Emma Lewis   154 57  41      F      Mount Olive NC US 1:18:59.4 
3     Lynda Cook   116 56  63      F      Shelby NC US      1:58:40.7 


Female 60 to 64
Place Name            Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== =============== === === ======= ====== =============== ========= 
1     Barbara Martens 138 60  31      F      Tega Cay SC US  1:13:53.2 
2     Karen Gordon    130 62  40      F      Fort Mill SC US 1:18:43.2 
3     Micheal Yoder   118 61  43      F      Clover SC US    1:20:35.9 


Male Overall Winners
Place Name             Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Michael Slay     144 40  1       M      Fort Mill SC US  48:45.2 
2     Ellis Toy        177 60  2       M      Greenville SC US 49:20.0 
3     Russell Griffith 131 47  3       M      Fort Mill SC US  52:33.8 


Female Overall Winners
Place Name              Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ================= === === ======= ====== =============== ========= 
1     Alexandria Cozens 151 27  4       F      Fort Mill SC US 54:32.9   
2     Danielle Farris   104 41  14      F      York SC US      1:00:18.6 
3     Lindsay Johnson   122 34  15      F      Clover SC US    1:00:32.2 

Additional results can be found at http://www.runkingsmountain.com.

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.