UHS Trail Race

Sat May 1, 2021 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Name                  Gender City             Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division  
                                                    Time      Time                Percentage Place              
===== ===================== ====== ================ ========= ========= ===== === ========== ======== ========= 
1     Cooper Webster        M      Lake Orion       0:23:56.5 0:23:47.7 7:40  14  57.6       1        M Overall 
2     Micheal John Farrug   M      Rochester        0:24:04.8 0:24:03.8 7:45  19  54.0       2        M Overall 
3     Corey Olson           M      Oxford           0:25:10.9 0:24:53.9 8:01  26  52.1       3        M Overall 
4     T. Brodeur            F      Lake Orion       0:25:10.8 0:25:10.8 8:06  12  65.5       1        F Overall 
5     Michaela Brodeur      F      Lake Orion       0:27:38.9 0:27:37.8 8:54  17  54.3       2        F Overall 
6     Daniel Frank          M      Ferndale         0:28:41.8 0:28:31.7 9:11  29  45.6       1        M 22-29   
7     Jake Grunewald        M      Oxford           0:28:49.9 0:28:45.2 9:15  19  45.2       1        M 18-21   
8     H. Stump              M      Lake Orion       0:28:58.6 0:28:58.6 9:20  11  51.5       1        M 11-12   
9     Michael Madden        M                       0:29:05.4 0:29:00.0 9:20  39  47.0       1        M 30-39   
10    Nicole LaCasse        F      Oxford           0:29:14.7 0:29:05.8 9:22  36  51.2       3        F Overall 
11    Melanie Jones         F      Metamora         0:29:23.7 0:29:15.6 9:25  42  52.5       1        F 40-49   
12    Maureen Vilard        F                       0:30:10.3 0:30:02.3 9:40  37  49.8       1        F 30-39   
13    S. Webster            M      Lake Orion       0:30:19.4 0:30:09.3 9:42  12  47.9       2        M 11-12   
14    Mark Woodcock         M      Lake Orion       0:30:46.5 0:30:39.5 9:52  15  43.9       1        M 15-17   
15    Bryan Nance           M                       0:32:05.1 0:32:03.2 10:19 42  43.4       1        M 40-49   
16    Olivia Zeiman         F      Oxford           0:32:19.0 0:32:11.8 10:22 13  50.1       1        F 13-14   
17    Alec Cahaney          M      Oxford           0:33:46.7 0:33:41.5 10:51 26  38.5       2        M 22-29   
18    Joshua Nelson         M      Oxford           0:33:47.8 0:33:43.1 10:51 24  38.5       3        M 22-29   
19    E. Collins            F      Dryden           0:33:54.4 0:33:54.4 10:55 10  51.3       1        F 1-10    
20    Adam Kuhn             M      Oxford           0:34:12.4 0:34:05.4 10:58 33  38.5       2        M 30-39   
21    Mike Kuhn             M      Grosse Ile       0:34:12.8 0:34:07.6 10:59 71  51.8       1        M 70-97   
22    T. Himburg            M      Lake Orion       0:34:11.3 0:34:11.3 11:00 11  43.6       3        M 11-12   
23    G. Marks Stumpo       M      Auburn Hills     0:34:29.2 0:34:28.9 11:06 9   47.2       1        M 1-10    
24    Brad Slazinski        M      Oxford           0:35:05.3 0:34:56.2 11:15 31  37.4       3        M 30-39   
25    Rachel Papke          F      Oxford           0:35:27.0 0:35:03.0 11:17 33  42.2       2        F 30-39   
26    Max Hammond           M      Lathrup Village  0:35:47.2 0:35:40.9 11:29 14  38.4       1        M 13-14   
27    Joseph Stutz          M      Oakland          0:35:54.7 0:35:54.7 11:34 49  40.7       2        M 40-49   
28    P. Peruski            M      Oxford           0:36:19.5 0:36:07.3 11:38 12  40.0       4        M 11-12   
29    J. Fall-Lakatos       F                       0:36:16.6 0:36:15.5 11:40 11  46.6       1        F 11-12   
30    A. Zeiman             F      Oxford           0:36:35.4 0:36:35.4 11:47 9   49.0       2        F 1-10    
31    C. Coppins            F      Oakland          0:36:38.2 0:36:38.2 11:48 10  47.4       3        F 1-10    
32    C. Roberts            M      Waterford        0:36:38.9 0:36:38.9 11:48 9   44.4       2        M 1-10    
33    Turner Mckenzie       M      Romeo            0:36:41.1 0:36:40.8 11:48 13  38.3       2        M 13-14   
34    W. Zezula             F      Oakland Twp      0:36:44.7 0:36:41.4 11:49 9   48.9       4        F 1-10    
35    J. Krajenke           M      Shelby Twp       0:36:42.7 0:36:41.5 11:49 9   44.4       3        M 1-10    
36    Melissa Gervais       F      Oxford           0:36:57.3 0:36:50.5 11:51 34  40.3       3        F 30-39   
37    Katherine Zezula      F      Oakland Township 0:36:55.7 0:36:53.1 11:52 37  40.6       4        F 30-39   
38    Nicole Romolino       F      Oxford           0:37:08.8 0:36:55.2 11:53 22  40.0       1        F 22-29   
39    Julie Richmond        F      Ortonville       0:37:32.2 0:37:17.8 12:00 59  49.1       1        F 50-59   
40    Mia McEachern         F      Troy             0:37:29.3 0:37:22.5 12:02 17  40.1       1        F 15-17   
41    Shannon Fehlberg      F      Oxford           0:38:27.2 0:38:18.5 12:20 37  39.1       5        F 30-39   
42    Anna Biggs            F      Lake Orion       0:38:26.8 0:38:18.5 12:20 40  39.6       2        F 40-49   
43    Andrew Roberts        M      Waterford        0:38:51.7 0:38:38.7 12:26 43  36.2       3        M 40-49   
44    Brian Granader        M      Rochester Hills  0:38:47.6 0:38:44.4 12:28 54  39.3       1        M 50-59   
45    Larry Potocki         M      oxford           0:39:00.5 0:38:49.8 12:30 71  45.5       2        M 70-97   
46    Chelsea Hollewa       F      Lake Orion       0:38:59.2 0:38:54.5 12:31 31  38.0       6        F 30-39   
47    Greg Radyko           M                       0:39:24.5 0:39:18.5 12:39 70  44.4       3        M 70-97   
48    Joy Huizar            F      Utica            0:39:30.4 0:39:20.9 12:40 27  37.5       2        F 22-29   
49    Dan Vialard           M                       0:39:41.0 0:39:32.3 12:44 41  34.9       4        M 40-49   
50    Jeff Yencer           M      Ortonville       0:39:36.3 0:39:34.1 12:44 49  37.0       5        M 40-49   
51    J. Zeiman             M      Oxford           0:39:34.3 0:39:34.3 12:44 12  36.5       5        M 11-12   
52    A. Yencer             F      Ortonville       0:39:35.9 0:39:35.1 12:44 6   50.8       5        F 1-10    
53    JoAnne Brodbeck       F      Ortonville       0:39:53.0 0:39:39.6 12:46 43  39.0       3        F 40-49   
54    Deanna Alban          F      Oxford           0:39:58.7 0:39:39.6 12:46 43  39.0       4        F 40-49   
55    Dan Bishop            M      Rochester Hills  0:40:33.3 0:40:21.8 13:00 58  38.9       2        M 50-59   
56    Bruce Dixon           M      Oxford           0:40:28.1 0:40:23.5 13:00 43  34.7       6        M 40-49   
57    Laurie Weymouth       F      Oakland          0:40:55.5 0:40:35.5 13:04 51  41.1       2        F 50-59   
58    A. Carlson            F      Lake Orion       0:41:24.5 0:41:23.9 13:19 8   44.8       6        F 1-10    
59    James Nelson          M      Oxford           0:41:39.4 0:41:24.5 13:20 59  38.2       3        M 50-59   
60    A. Coppins            F      Oakland          0:41:25.3 0:41:25.3 13:20 7   46.6       7        F 1-10    
61    Brad Carlson          M      Lake Orion       0:41:28.2 0:41:25.3 13:20 46  34.6       7        M 40-49   
62    G. Peruski            M      Oxford           0:41:55.0 0:41:43.7 13:26 10  37.2       4        M 1-10    
63    Bernadette Bazinet    F      Goodells         0:42:03.0 0:41:46.5 13:27 54  41.3       3        F 50-59   
64    Cassandra Yankee      F      Goodells         0:42:01.8 0:41:46.8 13:27 34  35.5       7        F 30-39   
65    B. Hammond            M      Lathrup Village  0:42:46.9 0:42:45.3 13:46 9   38.1       5        M 1-10    
66    Ethan Brodbeck        M      Ortonville       0:43:48.1 0:43:36.5 14:02 13  32.2       3        M 13-14   
67    V. Harvat             F      Rochester        0:43:55.9 0:43:46.8 14:05 9   41.0       8        F 1-10    
68    Patricia Madden       F      Beverly Hills    0:44:05.1 0:43:59.0 14:09 44  35.4       5        F 40-49   
69    Michael James Farrug  M      Rochester        0:44:04.6 0:44:01.4 14:10 53  34.3       4        M 50-59   
70    C. Roberts            F      Waterford        0:44:03.1 0:44:02.0 14:10 11  38.4       2        F 11-12   
71    L. Smentkowski        F      Hamtramck        0:44:16.1 0:44:10.7 14:13 12  37.3       3        F 11-12   
72    Andrew Smentkowski    M      Hamtramck        0:44:15.6 0:44:10.9 14:13 50  33.4       5        M 50-59   
73    Megan Gougeon         F      Royal Oak        0:44:25.6 0:44:16.5 14:15 25  33.4       3        F 22-29   
74    Paul Stumpo           M      Auburn Hills     0:44:25.7 0:44:18.3 14:16 55  34.6       6        M 50-59   
75    Kristen Allen         F      Oxford           0:44:50.5 0:44:36.9 14:22 37  33.5       8        F 30-39   
76    Christine Farrug      F      Rochester        0:45:05.3 0:45:01.6 14:30 56  39.3       4        F 50-59   
77    Brian Goodman         M      Oxford           0:46:21.8 0:46:03.4 14:49 42  30.2       8        M 40-49   
78    Julia Steimel         F      Lake Orion       0:46:47.0 0:46:33.0 14:59 57  38.4       5        F 50-59   
79    Jason Hammond         M      Lathrup Village  0:47:24.8 0:47:17.3 15:13 47  30.5       9        M 40-49   
80    Garrett Brodeur       M      Lake Orion       0:47:28.9 0:47:27.8 15:17 19  27.4       2        M 18-21   
81    J. Brodbeck           M      Ortonville       0:47:50.5 0:47:37.6 15:20 10  32.6       6        M 1-10    
82    Michael Brodbeck      M      Ortonville       0:47:55.7 0:47:39.3 15:20 41  29.0       10       M 40-49   
83    Z. Robinson           F      Rochester Hills  0:47:48.9 0:47:48.7 15:23 9   37.5       9        F 1-10    
84    Linnea Bassin         F      Grand Blanc      0:48:12.3 0:48:08.1 15:30 41  31.7       6        F 40-49   
85    Deb Nelson            F      Oxford           0:48:31.8 0:48:16.3 15:32 58  37.5       6        F 50-59   
86    Danna Olson           F      Oxford           0:48:57.7 0:48:40.3 15:40 55  35.9       7        F 50-59   
87    Debbie Culloty        F      Oxford           0:49:15.0 0:49:01.6 15:47 66  40.8       1        F 60-69   
88    Elizabeth Peruski     F      Oxford           0:49:14.9 0:49:01.7 15:47 43  31.5       7        F 40-49   
89    J. Prather            M      Oxford           0:49:14.0 0:49:13.8 15:51 12  29.3       6        M 11-12   
90    Katie Grover          F      Pontiac          0:49:43.7 0:49:19.6 15:53 67  41.1       2        F 60-69   
91    Rosmond Winowiski     F      Oxford           0:49:45.2 0:49:35.9 15:58 43  31.2       8        F 40-49   
92    Maureen Adelsperger   F      Bruce Twp.       0:50:42.6 0:50:31.6 16:16 51  33.1       8        F 50-59   
93    Dorothy Adelsperger   F      Leonard          0:50:43.7 0:50:32.7 16:16 76  45.6       1        F 70-97   
94    Karen Stoffel         F      Oxford           0:50:41.2 0:50:41.2 16:19 60  36.6       3        F 60-69   
95    Kim Barrett           F      Lake Orion       0:51:06.3 0:50:47.1 16:21 56  34.8       9        F 50-59   
96    Shelley Tryles        F      Oxford           0:51:06.7 0:50:48.3 16:21 66  39.4       4        F 60-69   
97    Bob Fleming           M      Lake Orion       0:51:00.0 0:50:54.6 16:23 42  27.3       11       M 40-49   
98    C. Fleming            M      Lake Orion       0:51:01.1 0:50:57.0 16:24 7   35.9       7        M 1-10    
99    L. Fletemier          F      Leonard          0:51:28.6 0:51:27.0 16:34 11  32.8       4        F 11-12   
100   Jane Saxon            F      Oxford           0:53:42.2 0:53:24.5 17:11 66  37.4       5        F 60-69   
101   Anonymous Participant F                       0:56:13.6 0:56:00.9 18:02 55  31.2       10       F 50-59   
102   Lisa Maruca           F      Oxford           0:56:14.7 0:56:02.1 18:02 54  30.8       11       F 50-59   
103   Mary Kianiak          F                       0:57:34.4 0:57:16.9 18:26 60  32.4       6        F 60-69   
104   I. Hutchins           M      Oxford           0:58:00.0 0:57:58.9 18:40 12  24.9       7        M 11-12   
105   Kim Melletat-Yencer   F      Ortonville       0:58:06.1 0:58:03.0 18:41 49  28.2       9        F 40-49   
106   I. Yencer             F      Ortonville       0:58:07.0 0:58:04.4 18:42 7   33.2       10       F 1-10    
107   W. Hutchins           M      Oxford           0:58:18.1 0:58:14.8 18:45 9   28.0       8        M 1-10    
108   Christy Hutchins      F      Oxford           0:58:36.5 0:58:34.5 18:51 37  25.6       9        F 30-39   
109   G. Stump              F      Lake Orion       1:00:10.6 1:00:09.9 19:22 9   29.8       11       F 1-10    
110   N. Thomas             F      Oakland          1:00:11.1 1:00:10.0 19:22 10  28.9       12       F 1-10    
111   Mary Jane Wrobel      F      Lake Orion       1:00:31.8 1:00:10.7 19:22 61  31.2       7        F 60-69   
112   Dave Wrobel           M                       1:00:33.2 1:00:12.1 19:23 62  27.0       1        M 60-69   
113   Robert Olson          M      Oxford           1:00:46.4 1:00:28.8 19:28 55  25.4       7        M 50-59   
114   Lawrence Fletemier    M      Lake Orion       1:00:50.4 1:00:46.3 19:34 52  24.7       8        M 50-59   
115   Valerie Clayton       F      Lapeer           1:02:23.8 1:02:03.4 19:58 51  26.9       12       F 50-59   
116   Christy Cohen         F      Franklin         1:05:48.3 1:05:38.1 21:08 43  23.6       10       F 40-49   
117   Erin Hammond          F      Berkley          1:05:50.2 1:05:40.4 21:08 43  23.6       11       F 40-49   
118   L. Roberts            F      Waterford        1:08:18.7 1:08:05.4 21:55 5   30.9       13       F 1-10    
119   Melissa Roberts       F      Waterford        1:08:35.2 1:08:21.4 22:00 39  22.1       10       F 30-39   
120   Ty Stump              M                       1:09:06.8 1:09:03.0 22:14 44  20.4       12       M 40-49   
121   Emily Ogilvie         F      Lake Orion       1:13:25.2 1:13:02.7 23:31 27  20.2       4        F 22-29   
122   Julianne Savard       F      Oxford           1:20:30.0 1:20:12.2 25:49 60  23.1       8        F 60-69   


Top Male Finisher - Overall
Place Name                Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =================== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Cooper Webster      154 14  1       M      Lake Orion MI US 23:47.7 
2     Micheal John Farrug 122 19  2       M      Rochester MI US  24:03.8 
3     Corey Olson         156 26  3       M      Oxford MI US     24:53.9 


Top Female Finisher - Overall
Place Name             Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================ === === ======= ====== ================ ======= 
1     T. Brodeur       15  12  4       F      Lake Orion MI US 25:10.8 
2     Michaela Brodeur 16  17  5       F      Lake Orion MI US 27:37.8 
3     Nicole LaCasse   54  36  10      F      Oxford MI US     29:05.8 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.