Results For
The Rivalry Run

Redmond, WA 98052
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                    Gender City             State Country Clock      Chip       Pace  Age Age        
                                                                        Time       Time                 Percentage 
===== === ======================= ====== ================ ===== ======= ========== ========== ===== === ========== 
1     435 Jonathan Saviet         M      Seattle          WA    US      1:20:53.94 1:20:53.94 6:10  32  72.2       
2     114 Steven Hammond          M      Kirkland         WA    US      1:24:58.31 1:24:58.31 6:29  31  68.8       
3     212 Otilio Ortiz            M      Edmonds          WA    US      1:28:39.45 1:28:39.45 6:46  41  68.2       
4     484 Caroline Renkin         F      Seattle          WA    US      1:30:02.65 1:30:02.65 6:52  35  73.2       
5     275 Eric Tinnell            M      Seattle          WA    US      1:35:52.71 1:35:52.71 7:19  28  60.9       
6     116 Christopher Hansen      M      Lynnwood         WA    US      1:38:07.33 1:38:07.33 7:29  20  59.5       
7     47  Kevin Castro-Siguenza   M      Seattle          WA    US      1:38:07.48 1:38:07.48 7:29  21  59.5       
8     445 Joseph Smith            M      Seattle          WA    US      1:41:25.23 1:41:19.28 7:44  41  59.7       
9     425 Patrick Reed            M      Richmond         VA    US      1:41:40.41 1:41:27.01 7:44  27  57.6       
10    409 Manh Tuong Lewis Nguyen M      Surrey           WA    US      1:41:52.64 1:41:52.64 7:46  42  59.8       
11    250 Scott Sebelsky          M      Camano Island    WA    US      1:42:02.70 1:42:02.70 7:47  57  68.0       
12    154 Lance Lane              M      Algonquin        IL    US      1:42:30.65 1:42:22.64 7:49  53  65.4       
13    314 Becky Backstrom         F      Sammamish        WA    US      1:42:23.35 1:42:23.35 7:49  61  83.4       
14    395 Marylee Martucci        F      Tacoma           WA    US      1:43:45.62 1:43:40.17 7:54  50  71.6       
15    374 Kelsey Johnson          F      Seattle          WA    US      1:44:40.76 1:44:40.76 7:59  31  62.4       
16    269 Missy Sullivan          F      Bothell          WA    US      1:45:08.45 1:44:45.93 7:59  44  66.4       
17    392 David Littlewood        M      Delta            WA    US      1:45:19.69 1:45:19.69 8:02  49  61.4       
18    404 Crash Morales           M      Seattle          WA    US      1:45:45.64 1:45:24.66 8:02  38  56.3       
19    30  Aaron Brick             M      Westminster      CO    US      1:45:47.45 1:45:47.45 8:04  38  56.1       
20    110 Kimberly Grycel         F      Bellingham       WA    US      1:45:53.37 1:45:48.23 8:04  45  66.4       
21    139 Darin Jorgensen         M      Bothell          WA    US      1:46:30.70 1:46:07.26 8:06  39  56.3       
22    391 Kristi Lin              F      Shoreline        WA    US      1:46:18.37 1:46:18.37 8:07  50  69.8       
23    390 Dan Lin                 M      Shoreline        WA    US      1:46:18.70 1:46:18.70 8:07  51  61.9       
24    252 Corinne Shannon         F      Delta            WA    US      1:46:34.30 1:46:34.30 8:08  47  67.3       
25    190 Andrea Miura            F      Kenmore          WA    US      1:46:57.11 1:46:57.11 8:09  35  61.6       
26    197 Doug Mowbray            M      Auburn           WA    US      1:47:13.41 1:47:13.41 8:11  49  60.3       
27    180 John McKay              M      Sammamish        WA    US      1:47:53.08 1:47:41.37 8:13  61  66.9       
28    42  Chris Campbell          M      Delta            WA    US      1:48:01.81 1:47:54.20 8:14  43  57.0       
29    303 Daryl Wilson            M      Woodinville      WA    US      1:48:18.62 1:48:03.06 8:15  52  61.4       
30    20  Allison Bennett         F      Seattle          WA    US      1:48:19.44 1:48:12.25 8:15  31  60.4       
31    234 Peter Rosen             M      Bothell          WA    US      1:49:53.94 1:49:38.34 8:22  42  55.6       
32    87  Robert Feller           M      Edmonds          WA    US      1:49:58.64 1:49:49.13 8:23  45  56.9       
33    491 Al Truscott             M      Gig Harbor       WA    US      1:49:54.86 1:49:54.86 8:23  69  71.0       
34    339 Laura Crabill           F      Tacoma           WA    US      1:50:08.24 1:50:08.24 8:24  35  59.8       
35    147 Daniel Kittle           M      Mukilteo         WA    US      1:50:39.94 1:50:18.34 8:25  36  53.4       
36    276 Laura Tinnell           F      Edmonds          WA    US      1:50:49.85 1:50:45.15 8:27  31  59.0       
37    222 Michael Porter          M      Covington        WA    US      1:50:51.25 1:50:51.25 8:27  49  58.3       
38    504 Coy Hollenbaugh         M                                     1:52:01.43 1:52:01.43 8:33  29  52.2       
39    21  Jerry Bick              M      BELLEVUE         WA    US      1:52:23.18 1:52:12.04 8:34  44  55.2       
40    462 Amy Wilcox Burry        F      Bothell          WA    US      1:52:24.91 1:52:24.91 8:34  47  63.8       
41    322 Thomas Bierlein         M      Seattle          WA    US      1:53:03.48 1:52:43.81 8:36  34  52.0       
42    313 Miriam Ayoub            F      Seattle          WA    US      1:53:04.20 1:52:44.40 8:36  31  57.9       
43    331 Ruben Castillo          M      Seattle          WA    US      1:53:09.22 1:52:48.55 8:36  22  51.8       
44    251 Mary Pat Seeman         F      Woodinville      WA    US      1:53:46.62 1:53:40.38 8:40  52  66.9       
45    271 Gretchen Tapp           F      Auburn           WA    US      1:54:27.45 1:54:14.45 8:43  57  70.9       
46    26  Sonya Bonar             F      Snohomish        WA    US      1:54:41.26 1:54:30.78 8:44  48  63.3       
47    352 Donnie Filler           M      Federal Way      WA    US      1:54:56.89 1:54:40.92 8:45  60  62.3       
48    490 Dave Sliter             M      Redmond          WA    US      1:54:51.45 1:54:46.55 8:45  56  59.9       
49    171 Anne Masich             F      Richmond         VA    US      1:55:53.19 1:55:39.01 8:49  28  56.4       
50    384 Lance Leamer            M      Woodinville      WA    US      1:56:39.31 1:56:39.31 8:54  48  54.9       
51    209 Dannielle Oliver        F      Hoquiam          WA    US      1:57:30.26 1:57:11.44 8:56  41  58.0       
52    158 Dan Linville            M      Lake Forest Park WA    US      1:57:21.92 1:57:15.29 8:57  44  52.9       
53    206 Ashley Neubeck          F      Chicago          IL    US      1:57:22.56 1:57:22.56 8:57  25  55.6       
54    92  Alyssa Fruge            F      Seattle          WA    US      1:57:37.98 1:57:32.54 8:58  21  55.6       
55    481 Eugene Partridge        M      Kent             WA    US      1:58:08.12 1:58:01.69 9:00  67  64.8       
56    95  Melissa Gillies         F                       WA    US      1:58:16.35 1:58:06.84 9:01  27  55.2       
57    77  Jennifer Dovey          F      Seattle          WA    US      1:59:13.07 1:58:55.39 9:04  47  60.3       
58    55  Chris Clemens           M      Seattle          WA    US      2:00:05.46 1:59:41.38 9:08  27  48.8       
59    135 Jennifer Illsley-Hall   F      Delta            WA    US      2:01:25.77 2:01:18.37 9:15  46  58.5       
60    155 Wayne Lau               M      Issaquah         WA    US      2:01:55.82 2:01:49.88 9:18  53  55.0       
61    268 Saideep Sudi            M      Seattle          WA    US      2:02:19.86 2:02:07.24 9:19  28  47.8       
62    117 Jason Hardt             M      Tacoma           WA    US      2:02:22.77 2:02:22.77 9:20  46  51.5       
63    124 Chris Hoffman           M      Kent             WA    US      2:02:45.94 2:02:34.23 9:21  44  50.6       
64    164 Jerrad Machado          M      Federal Way      WA    US      2:03:29.83 2:03:05.80 9:23  34  47.6       
65    443 Mikael Sitruk           M      RedmondRedmond   WA    US      2:04:20.17 2:03:54.17 9:27  46  50.9       
66    8   Jennifer Anderson       F      Steilacoom       WA    US      2:04:24.91 2:04:02.44 9:28  45  56.6       
67    266 Mark Stone              M      Buckley          WA    US      2:04:23.81 2:04:12.48 9:28  58  56.4       
68    62  James Cross             M      Seattle          WA    US      2:04:24.76 2:04:16.60 9:29  39  48.1       
69    358 Maria Gallitelli        F      Seattle          WA    US      2:05:24.42 2:05:06.74 9:33  46  56.7       
70    463 Dan Williams            M      Newcastle        WA    US      2:06:27.69 2:06:05.62 9:37  56  54.6       
71    133 Lauren Hynicka          F      Towson           MD    US      2:06:42.63 2:06:28.45 9:39  35  52.1       
72    29  Curtis Brandon          M      Auburn           WA    US      2:07:20.02 2:06:49.29 9:40  74  65.5       
73    167 Stephanie Mahlin        F      Bellevue         WA    US      2:09:43.93 2:09:34.96 9:53  36  51.1       
74    465 Shane Wood              M      Poulsbo          WA    US      2:10:52.68 2:10:38.97 9:58  39  45.7       
75    196 Scott Mountjoy          M      Eatonville       WA    US      2:12:53.00 2:12:35.66 10:07 40  45.3       
76    31  Ellen Brimmer           F      Seattle          WA    US      2:13:02.27 2:12:47.68 10:08 39  50.5       
77    427 Katrina Riippa          F      Kenmore          WA    US      2:13:30.45 2:13:21.24 10:10 39  50.3       
78    215 Nancy Patel             F      Lake Forest Park WA    US      2:14:24.06 2:14:19.48 10:15 40  50.3       
79    355 Rachel Flurie           F      Midlothian       VA    US      2:15:22.24 2:15:08.06 10:18 32  48.4       
80    454 Sue Stevens             F      Sammamish        WA    US      2:18:40.96 2:18:20.80 10:33 50  53.6       
81    27  Lillian Bowler          F      Issaquah         WA    US      2:19:04.27 2:18:53.89 10:36 53  55.4       
82    28  Maeve Bowler            F      Issaquah         WA    US      2:19:04.66 2:18:54.51 10:36 22  47.0       
83    469 Danielle Zemola         F      Seattle          WA    US      2:19:07.19 2:18:57.68 10:36 40  48.6       
84    200 Saravanan Murugesan     M      Bothell          WA    US      2:18:58.74 2:18:58.74 10:36 45  45.0       
85    416 Mike Pederson           M      Lakewood         WA    US      2:19:46.04 2:19:33.05 10:39 57  49.7       
86    492 Scott Braithwaite       M      Puyallup         WA    US      2:21:18.15 2:20:59.71 10:45 37  41.9       
87    248 Jamie Scordino          F      Issaquah         WA    US      2:21:11.42 2:21:02.62 10:46 31  46.3       
88    203 Shivam Naik             F      Seattle          WA    US      2:22:52.97 2:22:41.27 10:53 25  45.7       
89    307 Craig Wood              M      Bremerton        WA    US      2:23:34.79 2:23:18.08 10:56 49  45.1       
90    247 Carrie Schwab           F      Auburn           WA    US      2:25:45.20 2:25:15.40 11:05 46  48.8       
91    43  Diane Campbell          F      Renton           WA    US      2:26:10.51 2:25:51.21 11:08 44  47.7       
92    109 Cassandra Gross         F      Poulsbo          WA    US      2:27:23.79 2:27:06.86 11:13 52  51.7       
93    63  Shane Daniel            M      Auburn           WA    US      2:27:34.81 2:27:11.78 11:14 32  39.7       
94    377 Elizabeth Kelly         F      Redmond          WA    US      2:27:56.34 2:27:40.22 11:16 56  54.1       
95    137 Malia Jacobson          F      Tacoma           WA    US      2:28:18.45 2:28:09.66 11:18 39  45.3       
96    249 Emily Seaman            F      Tacoma           WA    US      2:30:40.83 2:30:21.78 11:28 36  44.0       
97    505 Jay Johnson             M                                     2:30:31.38 2:30:31.38 11:29 65  49.8       
98    235 Ginny Rostberg          F      Kent             WA    US      2:38:17.22 2:38:05.14 12:04 44  44.0       
99    159 Lisa Linville           F      Lake Forest Park WA    US      2:39:18.49 2:39:02.13 12:08 45  44.2       
100   437 Lisa Seidel             F      Renton           WA    US      2:41:48.99 2:41:21.35 12:18 52  47.1       
101   496 Mark Henderson          M      Fall City        WA    US      2:42:32.65 2:42:23.30 12:23 62  44.8       
102   61  Annmarie Crandall       F      Sammamish        WA    US      2:43:25.77 2:43:06.22 12:26 26  40.0       
103   306 Germaine Wong           F      Bothell          WA    US      2:44:41.98 2:44:26.65 12:33 40  41.0       
104   237 Michelle Ruiz           F      Redmond          WA    US      2:44:41.01 2:44:41.01 12:34 41  41.3       
105   195 Mary Lou Morgan         F      Auburn           WA    US      2:51:49.38 2:51:27.31 13:05 67  54.3       
106   299 David Whitfield         M      Renton           WA    US      2:57:09.09 2:56:36.70 13:28 29  33.1       
107   300 Tayler Whitfield        F      Renton           WA    US      2:57:10.08 2:56:38.04 13:28 29  36.9       
108   330 Caryn Casterline        F      Renton           WA    US      2:58:18.82 2:57:52.30 13:34 47  40.3       
109   165 Sapna Magdum            F      Bothell          WA    US      3:00:03.63 2:59:34.62 13:42 34  36.6       
110   58  Ross Comer              M      Redmond          WA    US      3:00:15.96 2:59:54.78 13:43 49  35.9       
111   274 Rachel Thomas           F      Lynnwood         WA    US      3:04:48.59 3:04:28.62 14:04 30  35.4       
112   6   Sunny Ajmera            M      Sammamish        WA    US      3:08:53.78 3:08:26.03 14:22 33  31.0       
113   202 Sindhura Nadepalli      F      Sammamish        WA    US      3:27:12.87 3:26:44.24 15:46 35  31.9       
114   11  Rajeswari Arumugam      F      Bothell          WA    US      3:28:00.12 3:27:31.42 15:50 36  31.9       
115   56  Shannon Cobb            F      Bellevue         WA    US      3:29:18.88 3:28:41.67 15:55 38  32.0       

Additional results can be found at https://www.arrowliveresults.com/TheRivalryHalfMarathon.

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.