Results For
Alaska Distance Classic

Anchorage, AK 99502
Post Virtual Results! This Event has virtual events. If you completed a virtual event, submit your results here. Submit Virtual Results
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                   Gender City               State Country Clock   Pace  Age Division Division       
                                                                         Time              Place                   
===== === ====================== ====== ================== ===== ======= ======= ===== === ======== ============== 
1     343 Lawrence Merrifield Jr M      Portland           OR    US      0:19:32 6:17  52  1        Male           
                                                                                           1        Male Masters   
                                                                                           1        M5059          
2     239 Adam Dixon             M      Homer              AK    US      0:20:36 6:38  52  2        Male           
                                                                                           2        Male Masters   
                                                                                           2        M5059          
3     72  Abby Minnick           F      East Lansing       MI    US      0:20:47 6:41  13  1        Female         
                                                                                           1        F0114          
4     269 Charles Krom           M      Houston            TX    US      0:22:19 7:11  40  3        Male           
                                                                                           3        Male Masters   
                                                                                           1        M4049          
5     207 Chrissy Barber         F      Anchorage          AK    US      0:23:01 7:25  42  2        Female         
                                                                                           1        Female Masters 
                                                                                           1        F4049          
6     66  Davina Salsbury        F      Eagle River        AK    US      0:23:56 7:42  33  3        Female         
                                                                                           1        F3039          
7     241 Nicole Drury           F      Jber               AK    US      0:24:03 7:44  33  4        Female         
                                                                                           2        F3039          
8     334 Michelle Mitchell      F      Tuluksak           AK    US      0:24:05 7:45  45  5        Female         
                                                                                           2        Female Masters 
                                                                                           2        F4049          
9     345 Summer Minnick         F      East Lansing       MI    US      0:24:28 7:53  43  6        Female         
                                                                                           3        Female Masters 
                                                                                           3        F4049          
10    266 Kirsten Kolb           F      Anchorage          AK    US      0:25:30 8:12  45  7        Female         
                                                                                           4        Female Masters 
                                                                                           4        F4049          
11    205 Todd Atwood            M      Anchorage          AK    US      0:25:32 8:13  30  4        Male           
                                                                                           1        M3039          
12    204 Chance Atwood          M      Anchorage          AK    US      0:25:48 8:18  34  5        Male           
                                                                                           2        M3039          
13    22  Kurt Hartley           M      Simpsonville       SC    US      0:26:10 8:25  46  6        Male           
                                                                                           4        Male Masters   
                                                                                           2        M4049          
14    32  Rachel Leier           F      New Braunfels      TX    US      0:26:21 8:29  49  8        Female         
                                                                                           5        Female Masters 
                                                                                           5        F4049          
15    255 Jessica Heinrich       F      Anchorage          AK    US      0:26:25 8:30  40  9        Female         
                                                                                           6        Female Masters 
                                                                                           6        F4049          
16    212 Deanna Beck            F      Anchorage          AK    US      0:26:35 8:33  44  10       Female         
                                                                                           7        Female Masters 
                                                                                           7        F4049          
17    348 Fiona Hankenson        F      East Lansing       MI    US      0:26:53 8:39  49  11       Female         
                                                                                           8        Female Masters 
                                                                                           8        F4049          
18    361 Victoria Shirah        F      Anchorage          AK    US      0:26:54 8:39  30  12       Female         
                                                                                           3        F3039          
19    264 Melissa Knight         F      Anchorage          AK    US      0:27:58 9:00  35  13       Female         
                                                                                           4        F3039          
20    242 Sierra Ellemberger     F      Eagle River        AK    US      0:28:04 9:02  16  14       Female         
                                                                                           1        F1519          
21    297 David Ramseur          M      Anchorage          AK    US      0:28:12 9:05  66  7        Male           
                                                                                           5        Male Masters   
                                                                                           1        M6069          
22    359 Carla Beam             F      Anchorage          AK    US      0:28:12 9:05  67  15       Female         
                                                                                           9        Female Masters 
                                                                                           1        F6069          
23    243 Spring Ellemberger     F      Eagle River        AK    US      0:28:22 9:08  46  16       Female         
                                                                                           10       Female Masters 
                                                                                           9        F4049          
24    203 Riann Anderson         F      Anchorage          AK    US      0:28:40 9:14  25  17       Female         
                                                                                           1        F2029          
25    319 Charles Utermohle      M      Anchorage          AK    US      0:28:43 9:15  70  8        Male           
                                                                                           6        Male Masters   
                                                                                           1        M7079          
26    16  Sedona Ellemberger     F      Eagle River        AK    US      0:28:52 9:17  14  18       Female         
                                                                                           2        F0114          
27    306 Daniel Shipley         M      Jber               AK    US      0:29:18 9:26  33  9        Male           
                                                                                           3        M3039          
28    322 Fade Wall              F      Loveland           CO    US      0:29:22 9:27  49  19       Female         
                                                                                           11       Female Masters 
                                                                                           10       F4049          
29    21  J. Hartley             M      Simpsonville       SC    US      0:29:49 9:36  9   10       Male           
                                                                                           1        M0114          
30    234 Patti Crawford         F      Anchorage          AK    US      0:30:00 9:39  44  20       Female         
                                                                                           12       Female Masters 
                                                                                           11       F4049          
31    225 Beth Calabro           F      Anchorage          AK    US      0:30:20 9:46  42  21       Female         
                                                                                           13       Female Masters 
                                                                                           12       F4049          
32    7   Charles Berninger      M      Chantilly          VA    US      0:30:40 9:52  57  11       Male           
                                                                                           7        Male Masters   
                                                                                           3        M5059          
33    342 Morgan Bolan           F      Mendon             UT    US      0:30:58 9:58  18  22       Female         
                                                                                           2        F1519          
34    1   Dennis Alzheimer       M      Anchorage          AK    US      0:31:00 9:59  30  12       Male           
                                                                                           4        M3039          
35    20  Alice Harris           F      Anchorage          AK    US      0:31:17 10:04 28  23       Female         
                                                                                           2        F2029          
36    341 Margaret Hammond       F      Flemington         NJ    US      0:31:50 10:15 43  24       Female         
                                                                                           14       Female Masters 
                                                                                           13       F4049          
37    206 Brittnay Bailey        F      Anchorage          AK    US      0:32:08 10:21 36  25       Female         
                                                                                           5        F3039          
38    219 Heather Bottrell       F      Eagle River        AK    US      0:32:12 10:22 35  26       Female         
                                                                                           6        F3039          
39    31  Marie Laskos           F      AnchorageAnchorage AK    US      0:32:30 10:28 38  27       Female         
                                                                                           7        F3039          
40    53  Heidi Voeller          F      Anchorage          AK    US      0:32:47 10:33 42  28       Female         
                                                                                           15       Female Masters 
                                                                                           14       F4049          
41    367 Sarah Garcia           F      Eagle River        AK    US      0:32:51 10:34 39  29       Female         
                                                                                           8        F3039          
42    292 Brigitte Nickles       F      Anchorage          AK    US      0:32:57 10:36 56  30       Female         
                                                                                           16       Female Masters 
                                                                                           1        F5059          
43    51  Alicia Vernon          F      Chugiak            AK    US      0:32:59 10:37 50  31       Female         
                                                                                           17       Female Masters 
                                                                                           2        F5059          
44    304 Tori Schilke           F      Anchorage          AK    US      0:33:04 10:39 48  32       Female         
                                                                                           18       Female Masters 
                                                                                           15       F4049          
45    87  Brandon Patrum         M      Clermont           GA    US      0:33:11 10:41 35  13       Male           
                                                                                           5        M3039          
46    324 Lynette Wasson         F      Santa Fe           NM    US      0:33:25 10:45 39  33       Female         
                                                                                           9        F3039          
47    332 Lorna Collins          F      Anchorage          AK    US      0:33:35 10:49 55  34       Female         
                                                                                           19       Female Masters 
                                                                                           3        F5059          
48    347 Lacie Patterson        F      Anchorage          AK    US      0:33:36 10:49 32  35       Female         
                                                                                           10       F3039          
49    287 Mo Miller              F      Anchorage          AK    US      0:33:56 10:55 53  36       Female         
                                                                                           20       Female Masters 
                                                                                           4        F5059          
50    114 Amanda Chapman         F      Holland            MI    US      0:33:58 10:56 31  37       Female         
                                                                                           11       F3039          
51    327 Frederic Wilson        M      Anchorage          AK    US      0:34:10 11:00 70  14       Male           
                                                                                           8        Male Masters   
                                                                                           2        M7079          
52    338 JACQUELYN McMahan      F      Gakona             AK    US      0:34:14 11:01 36  38       Female         
                                                                                           12       F3039          
53    210 Bryan Baynard          M      Eagle River        AK    US      0:34:35 11:08 38  15       Male           
                                                                                           6        M3039          
54    214 Katie Bender           F      Anchorage          AK    US      0:34:38 11:09 39  39       Female         
                                                                                           13       F3039          
55    15  A. Ellemberger         F      Eagle River        AK    US      0:34:50 11:13 9   40       Female         
                                                                                           3        F0114          
56    244 Alissa Engelby         F      Anchorage          AK    US      0:34:55 11:14 43  41       Female         
                                                                                           21       Female Masters 
                                                                                           16       F4049          
57    326 Joe Willeto            M      Tohajiillee        NM    US      0:35:24 11:24 71  16       Male           
                                                                                           9        Male Masters   
                                                                                           3        M7079          
58    288 Caye Moberg            F      Wasilla            AK    US      0:35:34 11:27 54  42       Female         
                                                                                           22       Female Masters 
                                                                                           5        F5059          
59    369 Helen Carroll          F      Anchorage          AK    US      0:35:41 11:29 56  43       Female         
                                                                                           23       Female Masters 
                                                                                           6        F5059          
60    42  Brittany Rauwolf       F      Kodiak             AK    US      0:36:27 11:44 33  44       Female         
                                                                                           14       F3039          
61    298 Micheal Reahl          M      Anchorage          AK    US      0:36:32 11:46 37  17       Male           
                                                                                           7        M3039          
62    309 Tuyet Smallwood        F      Anchorage          AK    US      0:36:37 11:47 53  45       Female         
                                                                                           24       Female Masters 
                                                                                           7        F5059          
63    270 Christina Lam          F      Anchorage          AK    US      0:38:05 12:15 42  46       Female         
                                                                                           25       Female Masters 
                                                                                           17       F4049          
64    337 Sanjana Greenhill      F      Anchorage          AK    US      0:38:19 12:20 33  47       Female         
                                                                                           15       F3039          
65    290 Jonathan Mowery        M      Anchorage          AK    US      0:38:23 12:21 45  18       Male           
                                                                                           10       Male Masters   
                                                                                           3        M4049          
66    272 Sarah Lindsey          F      Anchorage          AK    US      0:38:23 12:21 43  48       Female         
                                                                                           26       Female Masters 
                                                                                           18       F4049          
67    3   Loraine Andress        F      Anchorage          AK    US      0:38:54 12:31 73  49       Female         
                                                                                           27       Female Masters 
                                                                                           1        F7079          
68    44  Katie Roche            F      Columbia           SC    US      0:39:21 12:40 31  50       Female         
                                                                                           16       F3039          
69    39  Annie Nesbit           F      Springboro         OH    US      0:39:25 12:41 45  51       Female         
                                                                                           28       Female Masters 
                                                                                           19       F4049          
70    4   Anonymous Participant  F                               UM      0:39:37 12:45 51  52       Female         
                                                                                           29       Female Masters 
                                                                                           8        F5059          
71    339 Rhoda Baines           F      Anchorage          AK    US      0:40:36 13:04 64  53       Female         
                                                                                           30       Female Masters 
                                                                                           2        F6069          
72    60  Debbie Dubois          F      Anchorage          AK    US      0:42:03 13:32 58  54       Female         
                                                                                           31       Female Masters 
                                                                                           9        F5059          
73    61  David Dubois           M      Anchorage          AK    US      0:42:03 13:32 61  19       Male           
                                                                                           11       Male Masters   
                                                                                           2        M6069          
74    19  Anna Gould             F      Eagle River        AK    US      0:43:56 14:08 41  55       Female         
                                                                                           32       Female Masters 
                                                                                           20       F4049          
75    27  Shirley Johnston       F      Anchorage          AK    US      0:45:01 14:29 64  56       Female         
                                                                                           33       Female Masters 
                                                                                           3        F6069          
76    73  Michele Neill          F      Urbana             IL    US      0:48:30 15:37 62  57       Female         
                                                                                           34       Female Masters 
                                                                                           4        F6069          
77    321 Jamie Volz             F      Anchorage          AK    US      0:50:41 16:19 42  58       Female         
                                                                                           35       Female Masters 
                                                                                           21       F4049          
78    86  Iesha Jones            F      Anchorage          AK    US      0:51:02 16:26 43  59       Female         
                                                                                           36       Female Masters 
                                                                                           22       F4049          
79    350 Kate Nixon             F      Anchorage          AK    US      0:51:29 16:34 68  60       Female         
                                                                                           37       Female Masters 
                                                                                           5        F6069          
80    93  Suzanne Metcalfe       F      Anchorage          AK    US      0:52:12 16:48 62  61       Female         
                                                                                           38       Female Masters 
                                                                                           6        F6069          
81    284 Ashli Meek             F      Anchorage          AK    US      0:52:16 16:49 36  62       Female         
                                                                                           17       F3039          
82    247 Sharron Fisherman      F      Austin             TX    US      0:53:20 17:10 74  63       Female         
                                                                                           39       Female Masters 
                                                                                           2        F7079          
83    253 Dawn Hansen            F      Anchorage          AK    US      0:53:38 17:16 59  64       Female         
                                                                                           40       Female Masters 
                                                                                           10       F5059          
84    208 Pamela Barkeley        F      Oxford             MS    US      0:55:04 17:43 56  65       Female         
                                                                                           41       Female Masters 
                                                                                           11       F5059          
85    293 Cindy Notti            F      Anchorage          AK    US      0:57:04 18:22 43  66       Female         
                                                                                           42       Female Masters 
                                                                                           23       F4049          
86    40  Stacy Oliva            F      Albuquerque        NM    US      0:57:46 18:36 52  67       Female         
                                                                                           43       Female Masters 
                                                                                           12       F5059          
87    45  Sarah Sandbak          F      Anchorage          AK    US      0:58:54 18:57 52  68       Female         
                                                                                           44       Female Masters 
                                                                                           13       F5059          
88    355 Madalene Scott         F      Colleyville        TX    US      0:59:40 19:12 50  69       Female         
                                                                                           45       Female Masters 
                                                                                           14       F5059          
89    12  Yvette Cross           F      Ketchikan          AK    US      1:00:00 19:19 55  70       Female         
                                                                                           46       Female Masters 
                                                                                           15       F5059          
90    52  Tara Vicente           F      Anchorage          AK    US      1:01:00 19:38 43  71       Female         
                                                                                           47       Female Masters 
                                                                                           24       F4049          
91    14  Sandra Eldridge        F      Anchorage          AK    US      1:02:03 19:58 44  72       Female         
                                                                                           48       Female Masters 
                                                                                           25       F4049          
92    82  Chris Turletes         M      Anchorage          AK    US      1:02:28 20:06 66  20       Male           
                                                                                           12       Male Masters   
                                                                                           3        M6069          
93    59  Corrine Wiseman        F      Anchorage          AK    US      1:03:00 20:17 27  73       Female         
                                                                                           3        F2029          
94    218 Glenda Borowski        F      Muskegon           MI    US      1:03:39 20:29 76  74       Female         
                                                                                           49       Female Masters 
                                                                                           3        F7079          


Female
Place Name            Bib Age Overall Location           Time  
===== =============== === === ======= ================== ===== 
1     Abby Minnick    72  13  3       East Lansing MI US 20:47 
2     Chrissy Barber  207 42  5       Anchorage AK US    23:01 
3     Davina Salsbury 66  33  6       Eagle River AK US  23:56 


Male
Place Name                   Bib Age Overall Location       Time  
===== ====================== === === ======= ============== ===== 
1     Lawrence Merrifield Jr 343 52  1       Portland OR US 19:32 
2     Adam Dixon             239 52  2       Homer AK US    20:36 
3     Charles Krom           269 40  4       Houston TX US  22:19 


Female Masters
Place Name              Bib Age Overall Location           Time  
===== ================= === === ======= ================== ===== 
1     Chrissy Barber    207 42  5       Anchorage AK US    23:01 
2     Michelle Mitchell 334 45  8       Tuluksak AK US     24:05 
3     Summer Minnick    345 43  9       East Lansing MI US 24:28 


Male Masters
Place Name                   Bib Age Overall Location       Time  
===== ====================== === === ======= ============== ===== 
1     Lawrence Merrifield Jr 343 52  1       Portland OR US 19:32 
2     Adam Dixon             239 52  2       Homer AK US    20:36 
3     Charles Krom           269 40  4       Houston TX US  22:19 


F0114
Place Name               Bib Age Overall Location           Time  
===== ================== === === ======= ================== ===== 
1     Abby Minnick       72  13  3       East Lansing MI US 20:47 
2     Sedona Ellemberger 16  14  26      Eagle River AK US  28:52 
3     A. Ellemberger     15  9   55      Eagle River AK US  34:50 


M0114
Place Name       Bib Age Overall Location           Time  
===== ========== === === ======= ================== ===== 
1     J. Hartley 21  9   29      Simpsonville SC US 29:49 


F1519
Place Name               Bib Age Overall Location          Time  
===== ================== === === ======= ================= ===== 
1     Sierra Ellemberger 242 16  20      Eagle River AK US 28:04 
2     Morgan Bolan       342 18  33      Mendon UT US      30:58 


Female 20-29
Place Name            Bib Age Overall Location        Time    
===== =============== === === ======= =============== ======= 
1     Riann Anderson  203 25  24      Anchorage AK US 28:40   
2     Alice Harris    20  28  35      Anchorage AK US 31:17   
3     Corrine Wiseman 59  27  93      Anchorage AK US 1:03:00 


Female 30-39
Place Name            Bib Age Overall Location          Time  
===== =============== === === ======= ================= ===== 
1     Davina Salsbury 66  33  6       Eagle River AK US 23:56 
2     Nicole Drury    241 33  7       Jber AK US        24:03 
3     Victoria Shirah 361 30  18      Anchorage AK US   26:54 


Male 30-39
Place Name           Bib Age Overall Location        Time  
===== ============== === === ======= =============== ===== 
1     Todd Atwood    205 30  11      Anchorage AK US 25:32 
2     Chance Atwood  204 34  12      Anchorage AK US 25:48 
3     Daniel Shipley 306 33  27      Jber AK US      29:18 


Female 40-49
Place Name              Bib Age Overall Location           Time  
===== ================= === === ======= ================== ===== 
1     Chrissy Barber    207 42  5       Anchorage AK US    23:01 
2     Michelle Mitchell 334 45  8       Tuluksak AK US     24:05 
3     Summer Minnick    345 43  9       East Lansing MI US 24:28 


Male 40-49
Place Name            Bib Age Overall Location           Time  
===== =============== === === ======= ================== ===== 
1     Charles Krom    269 40  4       Houston TX US      22:19 
2     Kurt Hartley    22  46  13      Simpsonville SC US 26:10 
3     Jonathan Mowery 290 45  65      Anchorage AK US    38:23 


Female 50-59
Place Name             Bib Age Overall Location        Time  
===== ================ === === ======= =============== ===== 
1     Brigitte Nickles 292 56  42      Anchorage AK US 32:57 
2     Alicia Vernon    51  50  43      Chugiak AK US   32:59 
3     Lorna Collins    332 55  47      Anchorage AK US 33:35 


Male 50-59
Place Name                   Bib Age Overall Location        Time  
===== ====================== === === ======= =============== ===== 
1     Lawrence Merrifield Jr 343 52  1       Portland OR US  19:32 
2     Adam Dixon             239 52  2       Homer AK US     20:36 
3     Charles Berninger      7   57  32      Chantilly VA US 30:40 


Female 60-69
Place Name             Bib Age Overall Location        Time  
===== ================ === === ======= =============== ===== 
1     Carla Beam       359 67  22      Anchorage AK US 28:12 
2     Rhoda Baines     339 64  71      Anchorage AK US 40:36 
3     Shirley Johnston 27  64  75      Anchorage AK US 45:01 


Male 60-69
Place Name           Bib Age Overall Location        Time    
===== ============== === === ======= =============== ======= 
1     David Ramseur  297 66  21      Anchorage AK US 28:12   
2     David Dubois   61  61  73      Anchorage AK US 42:03   
3     Chris Turletes 82  66  92      Anchorage AK US 1:02:28 


Female 70-79
Place Name              Bib Age Overall Location        Time    
===== ================= === === ======= =============== ======= 
1     Loraine Andress   3   73  67      Anchorage AK US 38:54   
2     Sharron Fisherman 247 74  82      Austin TX US    53:20   
3     Glenda Borowski   218 76  94      Muskegon MI US  1:03:39 


Male 70-79
Place Name              Bib Age Overall Location          Time  
===== ================= === === ======= ================= ===== 
1     Charles Utermohle 319 70  25      Anchorage AK US   28:43 
2     Frederic Wilson   327 70  51      Anchorage AK US   34:10 
3     Joe Willeto       326 71  57      Tohajiillee NM US 35:24 

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.