Results For
Alaska Distance Classic

Anchorage, AK 99502
Post Virtual Results! This Event has virtual events. If you completed a virtual event, submit your results here. Submit Virtual Results
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                   Gender City         State Country Clock   Pace  Age Division Division       
                                                                   Time              Place                   
===== === ====================== ====== ============ ===== ======= ======= ===== === ======== ============== 
1     343 Lawrence Merrifield Jr M      Portland     OR    US      0:41:19 6:39  52  1        Male           
                                                                                     1        Male Masters   
                                                                                     1        M5059          
2     239 Adam Dixon             M      Homer        AK    US      0:43:48 7:03  52  2        Male           
                                                                                     2        Male Masters   
                                                                                     2        M5059          
3     207 Chrissy Barber         F      Anchorage    AK    US      0:45:46 7:22  42  1        Female         
                                                                                     1        Female Masters 
                                                                                     1        F4049          
4     269 Charles Krom           M      Houston      TX    US      0:46:48 7:32  40  3        Male           
                                                                                     3        Male Masters   
                                                                                     1        M4049          
5     334 Michelle Mitchell      F      Tuluksak     AK    US      0:48:25 7:48  45  2        Female         
                                                                                     2        Female Masters 
                                                                                     2        F4049          
6     368 Andrew Hartsig         M      Anchorage    AK    US      0:48:57 7:53  47  4        Male           
                                                                                     4        Male Masters   
                                                                                     2        M4049          
7     163 Denali Strabel         F      Anchorage    AK    US      0:49:00 7:53  30  3        Female         
                                                                                     1        F3039          
8     148 Matthew Nyholm         M      Anchorage    AK    US      0:49:07 7:54  31  5        Male           
                                                                                     1        M3039          
9     149 Nate Olmstead          M      Eagle River  AK    US      0:49:58 8:02  39  6        Male           
                                                                                     2        M3039          
10    192 Aaron Bates            M      Soldotna     AK    US      0:50:54 8:11  27  7        Male           
                                                                                     1        M2029          
11    167 Robert Wells           M      Anchorage    AK    US      0:51:15 8:15  32  8        Male           
                                                                                     3        M3039          
12    173 Elizabeth Hardie       F      Soldotna     AK    US      0:52:07 8:23  54  4        Female         
                                                                                     3        Female Masters 
                                                                                     1        F5059          
13    345 Summer Minnick         F      East Lansing MI    US      0:54:01 8:42  43  5        Female         
                                                                                     4        Female Masters 
                                                                                     3        F4049          
14    290 Jonathan Mowery        M      Anchorage    AK    US      0:54:24 8:45  45  9        Male           
                                                                                     5        Male Masters   
                                                                                     3        M4049          
15    212 Deanna Beck            F      Anchorage    AK    US      0:54:54 8:50  44  6        Female         
                                                                                     5        Female Masters 
                                                                                     4        F4049          
16    361 Victoria Shirah        F      Anchorage    AK    US      0:54:59 8:51  30  7        Female         
                                                                                     2        F3039          
17    205 Todd Atwood            M      Anchorage    AK    US      0:55:10 8:53  30  10       Male           
                                                                                     4        M3039          
18    297 David Ramseur          M      Anchorage    AK    US      0:55:17 8:54  66  11       Male           
                                                                                     6        Male Masters   
                                                                                     1        M6069          
19    359 Carla Beam             F      Anchorage    AK    US      0:55:17 8:54  67  8        Female         
                                                                                     6        Female Masters 
                                                                                     1        F6069          
20    243 Spring Ellemberger     F      Eagle River  AK    US      0:55:24 8:55  46  9        Female         
                                                                                     7        Female Masters 
                                                                                     5        F4049          
21    241 Nicole Drury           F      Jber         AK    US      0:55:38 8:57  33  10       Female         
                                                                                     3        F3039          
22    199 Rob Leiser             M      Nazareth     PA    US      0:56:53 9:09  65  12       Male           
                                                                                     7        Male Masters   
                                                                                     2        M6069          
23    306 Daniel Shipley         M      Jber         AK    US      0:57:23 9:14  33  13       Male           
                                                                                     5        M3039          
24    255 Jessica Heinrich       F      Anchorage    AK    US      0:57:44 9:17  40  11       Female         
                                                                                     8        Female Masters 
                                                                                     6        F4049          
25    322 Fade Wall              F      Loveland     CO    US      0:57:48 9:18  49  12       Female         
                                                                                     9        Female Masters 
                                                                                     7        F4049          
26    348 Fiona Hankenson        F      East Lansing MI    US      0:57:51 9:19  49  13       Female         
                                                                                     10       Female Masters 
                                                                                     8        F4049          
27    204 Chance Atwood          M      Anchorage    AK    US      0:58:16 9:23  34  14       Male           
                                                                                     6        M3039          
28    104 Nancy Alzheimer        F      Anchorage    AK    US      0:58:54 9:29  67  14       Female         
                                                                                     11       Female Masters 
                                                                                     2        F6069          
29    319 Charles Utermohle      M      Anchorage    AK    US      0:59:09 9:31  70  15       Male           
                                                                                     8        Male Masters   
                                                                                     1        M7079          
30    234 Patti Crawford         F      Anchorage    AK    US      1:00:00 9:39  44  15       Female         
                                                                                     12       Female Masters 
                                                                                     9        F4049          
31    143 Dan Montoya            M      Anchorage    AK    US      1:00:56 9:48  57  16       Male           
                                                                                     9        Male Masters   
                                                                                     3        M5059          
32    304 Tori Schilke           F      Anchorage    AK    US      1:02:12 10:01 48  16       Female         
                                                                                     13       Female Masters 
                                                                                     10       F4049          
33    135 Jeffrey Kelly          M      Eagle River  AK    US      1:03:22 10:12 59  17       Male           
                                                                                     10       Male Masters   
                                                                                     4        M5059          
34    225 Beth Calabro           F      Anchorage    AK    US      1:03:46 10:16 42  17       Female         
                                                                                     14       Female Masters 
                                                                                     11       F4049          
35    160 Kayla Schreck          F      Jber         AK    US      1:04:34 10:23 30  18       Female         
                                                                                     4        F3039          
36    133 Jeanine Huston         F      Anchorage    AK    US      1:04:35 10:24 62  19       Female         
                                                                                     15       Female Masters 
                                                                                     3        F6069          
37    179 Dawn Anderson          F      Anchorage    AK    US      1:04:37 10:24 45  20       Female         
                                                                                     16       Female Masters 
                                                                                     12       F4049          
38    183 Kathy Hatton           F      Anchorage    AK    US      1:05:00 10:28 50  21       Female         
                                                                                     17       Female Masters 
                                                                                     2        F5059          
39    242 Sierra Ellemberger     F      Eagle River  AK    US      1:05:38 10:34 16  22       Female         
                                                                                     1        F1519          
40    327 Frederic Wilson        M      Anchorage    AK    US      1:06:00 10:37 70  18       Male           
                                                                                     11       Male Masters   
                                                                                     2        M7079          
41    332 Lorna Collins          F      Anchorage    AK    US      1:06:03 10:38 55  23       Female         
                                                                                     18       Female Masters 
                                                                                     3        F5059          
42    113 Ryan Carroll           M      JBER         AK    US      1:06:05 10:38 28  19       Male           
                                                                                     2        M2029          
43    292 Brigitte Nickles       F      Anchorage    AK    US      1:06:22 10:41 56  24       Female         
                                                                                     19       Female Masters 
                                                                                     4        F5059          
44    219 Heather Bottrell       F      Eagle River  AK    US      1:06:53 10:46 35  25       Female         
                                                                                     5        F3039          
45    298 Micheal Reahl          M      Anchorage    AK    US      1:06:53 10:46 37  20       Male           
                                                                                     7        M3039          
46    287 Mo Miller              F      Anchorage    AK    US      1:07:45 10:54 53  26       Female         
                                                                                     20       Female Masters 
                                                                                     5        F5059          
47    180 Merrileigh Boring      F      Anchorage    AK    US      1:08:12 10:59 49  27       Female         
                                                                                     21       Female Masters 
                                                                                     13       F4049          
48    367 Sarah Garcia           F      Eagle River  AK    US      1:08:20 11:00 39  28       Female         
                                                                                     6        F3039          
49    107 Eric Billingsley       M      Anchorage    AK    US      1:08:56 11:06 41  21       Male           
                                                                                     12       Male Masters   
                                                                                     4        M4049          
50    244 Alissa Engelby         F      Anchorage    AK    US      1:09:44 11:13 43  29       Female         
                                                                                     22       Female Masters 
                                                                                     14       F4049          
51    341 Margaret Hammond       F      Flemington   NJ    US      1:10:00 11:16 43  30       Female         
                                                                                     23       Female Masters 
                                                                                     15       F4049          
52    132 Kathryn Hoke           F      Anchorage    AK    US      1:10:53 11:24 25  31       Female         
                                                                                     1        F2029          
53    210 Bryan Baynard          M      Eagle River  AK    US      1:11:01 11:26 38  22       Male           
                                                                                     8        M3039          
54    347 Lacie Patterson        F      Anchorage    AK    US      1:11:02 11:26 32  32       Female         
                                                                                     7        F3039          
55    203 Riann Anderson         F      Anchorage    AK    US      1:11:24 11:29 25  33       Female         
                                                                                     2        F2029          
56    139 Kimi Lloyd             F      Anchorage    AK    US      1:11:57 11:35 36  34       Female         
                                                                                     8        F3039          
57    324 Lynette Wasson         F      Santa Fe     NM    US      1:12:26 11:39 39  35       Female         
                                                                                     9        F3039          
58    288 Caye Moberg            F      Wasilla      AK    US      1:13:01 11:45 54  36       Female         
                                                                                     24       Female Masters 
                                                                                     6        F5059          
59    206 Brittnay Bailey        F      Anchorage    AK    US      1:13:38 11:51 36  37       Female         
                                                                                     10       F3039          
60    338 JACQUELYN McMahan      F      Gakona       AK    US      1:15:07 12:05 36  38       Female         
                                                                                     11       F3039          
61    272 Sarah Lindsey          F      Anchorage    AK    US      1:15:25 12:08 43  39       Female         
                                                                                     25       Female Masters 
                                                                                     16       F4049          
62    309 Tuyet Smallwood        F      Anchorage    AK    US      1:16:09 12:15 53  40       Female         
                                                                                     26       Female Masters 
                                                                                     7        F5059          
63    109 Mike Bridges           M      Anchorage    AK    US      1:16:10 12:15 60  23       Male           
                                                                                     13       Male Masters   
                                                                                     3        M6069          
64    342 Morgan Bolan           F      Mendon       UT    US      1:16:33 12:19 18  41       Female         
                                                                                     2        F1519          
65    127 Storme Fleming         F      Anchorage    AK    US      1:16:39 12:20 46  42       Female         
                                                                                     27       Female Masters 
                                                                                     17       F4049          
66    270 Christina Lam          F      Anchorage    AK    US      1:18:01 12:33 42  43       Female         
                                                                                     28       Female Masters 
                                                                                     18       F4049          
67    176 Sabrina Larsen         F      Girdwood     AK    US      1:18:03 12:34 30  44       Female         
                                                                                     12       F3039          
68    266 Kirsten Kolb           F      Anchorage    AK    US      1:18:26 12:37 45  45       Female         
                                                                                     29       Female Masters 
                                                                                     19       F4049          
69    128 LeeAnn Garrick         F      Anchorage    AK    US      1:18:38 12:39 48  46       Female         
                                                                                     30       Female Masters 
                                                                                     20       F4049          
70    339 Rhoda Baines           F      Anchorage    AK    US      1:20:00 12:52 64  47       Female         
                                                                                     31       Female Masters 
                                                                                     4        F6069          
71    175 Elaine Nelson          F      Anchorage    AK    US      1:23:56 13:30 74  48       Female         
                                                                                     32       Female Masters 
                                                                                     1        F7079          
72    172 Debra Houston          F      Irvington    NJ    US      1:24:00 13:31 65  49       Female         
                                                                                     33       Female Masters 
                                                                                     5        F6069          
73    326 Joe Willeto            M      Tohajiillee  NM    US      1:27:29 14:05 71  24       Male           
                                                                                     14       Male Masters   
                                                                                     3        M7079          
74    114 Amanda Chapman         F      Holland      MI    US      1:29:23 14:23 31  50       Female         
                                                                                     13       F3039          
75    134 Cathleen Kelly         F      Eagle River  AK    US      1:29:23 14:23 53  51       Female         
                                                                                     34       Female Masters 
                                                                                     8        F5059          
76    321 Jamie Volz             F      Anchorage    AK    US      1:29:55 14:28 42  52       Female         
                                                                                     35       Female Masters 
                                                                                     21       F4049          
77    159 Sarah Saunders         F      Anchorage    AK    US      1:30:12 14:31 47  53       Female         
                                                                                     36       Female Masters 
                                                                                     22       F4049          
78    284 Ashli Meek             F      Anchorage    AK    US      1:31:18 14:42 36  54       Female         
                                                                                     14       F3039          
79    350 Kate Nixon             F      Anchorage    AK    US      1:42:00 16:25 68  55       Female         
                                                                                     37       Female Masters 
                                                                                     6        F6069          
80    369 Helen Carroll          F      Anchorage    AK    US      1:43:52 16:43 56  56       Female         
                                                                                     38       Female Masters 
                                                                                     9        F5059          
81    247 Sharron Fisherman      F      Austin       TX    US      1:44:37 16:50 74  57       Female         
                                                                                     39       Female Masters 
                                                                                     2        F7079          
82    253 Dawn Hansen            F      Anchorage    AK    US      1:48:00 17:23 59  58       Female         
                                                                                     40       Female Masters 
                                                                                     10       F5059          
83    355 Madalene Scott         F      Colleyville  TX    US      1:53:10 18:13 50  59       Female         
                                                                                     41       Female Masters 
                                                                                     11       F5059          
84    293 Cindy Notti            F      Anchorage    AK    US      1:53:36 18:17 43  60       Female         
                                                                                     42       Female Masters 
                                                                                     23       F4049          
85    214 Katie Bender           F      Anchorage    AK    US      1:54:19 18:24 39  61       Female         
                                                                                     15       F3039          
86    208 Pamela Barkeley        F      Oxford       MS    US      1:59:07 19:10 56  62       Female         
                                                                                     43       Female Masters 
                                                                                     12       F5059          
87    218 Glenda Borowski        F      Muskegon     MI    US      2:08:21 20:39 76  63       Female         
                                                                                     44       Female Masters 
                                                                                     3        F7079          
88    101 Terri Agee             F      Anchorage    AK    US      2:22:07 22:52 68  64       Female         
                                                                                     45       Female Masters 
                                                                                     7        F6069          
89    105 Marika Athens          F      Anchorage    AK    US      NONE          42  65       Female         
                                                                                     46       Female Masters 
                                                                                     24       F4049          
90    114 Amanda Chapman         F      Holland      MI    US      NONE          31  66       Female         
                                                                                     16       F3039          
91    126 Mary Flanigin          F      Anchorage    AK    US      NONE          70  67       Female         
                                                                                     47       Female Masters 
                                                                                     4        F7079          
92    111 Emily Callaway         F      Wasilla      AK    US      NONE          40  68       Female         
                                                                                     48       Female Masters 
                                                                                     25       F4049          


Female
Place Name              Bib Age Overall Location        Time  
===== ================= === === ======= =============== ===== 
1     Chrissy Barber    207 42  3       Anchorage AK US 45:46 
2     Michelle Mitchell 334 45  5       Tuluksak AK US  48:25 
3     Denali Strabel    163 30  7       Anchorage AK US 49:00 


Male
Place Name                   Bib Age Overall Location       Time  
===== ====================== === === ======= ============== ===== 
1     Lawrence Merrifield Jr 343 52  1       Portland OR US 41:19 
2     Adam Dixon             239 52  2       Homer AK US    43:48 
3     Charles Krom           269 40  4       Houston TX US  46:48 


Female Masters
Place Name              Bib Age Overall Location        Time  
===== ================= === === ======= =============== ===== 
1     Chrissy Barber    207 42  3       Anchorage AK US 45:46 
2     Michelle Mitchell 334 45  5       Tuluksak AK US  48:25 
3     Elizabeth Hardie  173 54  12      Soldotna AK US  52:07 


Male Masters
Place Name                   Bib Age Overall Location       Time  
===== ====================== === === ======= ============== ===== 
1     Lawrence Merrifield Jr 343 52  1       Portland OR US 41:19 
2     Adam Dixon             239 52  2       Homer AK US    43:48 
3     Charles Krom           269 40  4       Houston TX US  46:48 


F1519
Place Name               Bib Age Overall Location          Time    
===== ================== === === ======= ================= ======= 
1     Sierra Ellemberger 242 16  39      Eagle River AK US 1:05:38 
2     Morgan Bolan       342 18  64      Mendon UT US      1:16:33 


Female 20-29
Place Name           Bib Age Overall Location        Time    
===== ============== === === ======= =============== ======= 
1     Kathryn Hoke   132 25  52      Anchorage AK US 1:10:53 
2     Riann Anderson 203 25  55      Anchorage AK US 1:11:24 


Male 20-29
Place Name         Bib Age Overall Location       Time    
===== ============ === === ======= ============== ======= 
1     Aaron Bates  192 27  10      Soldotna AK US 50:54   
2     Ryan Carroll 113 28  42      JBER AK US     1:06:05 


Female 30-39
Place Name            Bib Age Overall Location        Time  
===== =============== === === ======= =============== ===== 
1     Denali Strabel  163 30  7       Anchorage AK US 49:00 
2     Victoria Shirah 361 30  16      Anchorage AK US 54:59 
3     Nicole Drury    241 33  21      Jber AK US      55:38 


Male 30-39
Place Name           Bib Age Overall Location          Time  
===== ============== === === ======= ================= ===== 
1     Matthew Nyholm 148 31  8       Anchorage AK US   49:07 
2     Nate Olmstead  149 39  9       Eagle River AK US 49:58 
3     Robert Wells   167 32  11      Anchorage AK US   51:15 


Female 40-49
Place Name              Bib Age Overall Location           Time  
===== ================= === === ======= ================== ===== 
1     Chrissy Barber    207 42  3       Anchorage AK US    45:46 
2     Michelle Mitchell 334 45  5       Tuluksak AK US     48:25 
3     Summer Minnick    345 43  13      East Lansing MI US 54:01 


Male 40-49
Place Name            Bib Age Overall Location        Time  
===== =============== === === ======= =============== ===== 
1     Charles Krom    269 40  4       Houston TX US   46:48 
2     Andrew Hartsig  368 47  6       Anchorage AK US 48:57 
3     Jonathan Mowery 290 45  14      Anchorage AK US 54:24 


Female 50-59
Place Name             Bib Age Overall Location        Time    
===== ================ === === ======= =============== ======= 
1     Elizabeth Hardie 173 54  12      Soldotna AK US  52:07   
2     Kathy Hatton     183 50  38      Anchorage AK US 1:05:00 
3     Lorna Collins    332 55  41      Anchorage AK US 1:06:03 


Male 50-59
Place Name                   Bib Age Overall Location        Time    
===== ====================== === === ======= =============== ======= 
1     Lawrence Merrifield Jr 343 52  1       Portland OR US  41:19   
2     Adam Dixon             239 52  2       Homer AK US     43:48   
3     Dan Montoya            143 57  31      Anchorage AK US 1:00:56 


Female 60-69
Place Name            Bib Age Overall Location        Time    
===== =============== === === ======= =============== ======= 
1     Carla Beam      359 67  19      Anchorage AK US 55:17   
2     Nancy Alzheimer 104 67  28      Anchorage AK US 58:54   
3     Jeanine Huston  133 62  36      Anchorage AK US 1:04:35 


Male 60-69
Place Name          Bib Age Overall Location        Time    
===== ============= === === ======= =============== ======= 
1     David Ramseur 297 66  18      Anchorage AK US 55:17   
2     Rob Leiser    199 65  22      Nazareth PA US  56:53   
3     Mike Bridges  109 60  63      Anchorage AK US 1:16:10 


Female 70-79
Place Name              Bib Age Overall Location        Time    
===== ================= === === ======= =============== ======= 
1     Elaine Nelson     175 74  71      Anchorage AK US 1:23:56 
2     Sharron Fisherman 247 74  81      Austin TX US    1:44:37 
3     Glenda Borowski   218 76  87      Muskegon MI US  2:08:21 


Male 70-79
Place Name              Bib Age Overall Location          Time    
===== ================= === === ======= ================= ======= 
1     Charles Utermohle 319 70  29      Anchorage AK US   59:09   
2     Frederic Wilson   327 70  40      Anchorage AK US   1:06:00 
3     Joe Willeto       326 71  73      Tohajiillee NM US 1:27:29 

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.