Lake Apopka Scenic Trail 30K

Sat February 29, 2020 Apopka, FL US 32703 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                  Gender City                       State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division  
                                                                                Time      Time                Percentage Place              
===== === ===================== ====== ========================== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ========= 
1     2   Kenyon Congdon        M      Ocoee                      FL    US      2:16:03.6 2:16:03.6 7:19  49  69.1       1        M Open    
2     30  Paul Coen             M      Orlando                    FL    US      2:17:43.5 2:17:40.4 7:24  41  63.9       2        M Open    
3     86  Aidan Montague        M      Dublin                           IE      2:28:51.3 2:28:49.9 8:00  50  63.7       3        M Open    
4     71  Johnny Langford       M      Oakland                    FL    US      2:39:58.9 2:39:56.4 8:36  39  54.3       3        M Open    
                                                                                                                         1        M 35-39   
5     15  Gregory Brown         M      Orlando                    FL    US      2:40:49.5 2:40:47.4 8:39  56  62.2       1        M Masters 
6     130 Jack Watson           M      Melbourne                  FL    US      2:41:36.6 2:41:35.3 8:41  37  53.2       2        M 35-39   
7     142 Jean Schalk           F      Altamonte Springs          FL    US      2:42:01.5 2:41:52.9 8:42  54  69.3       1        F Open    
8     89  Nathan Nevid          M      West Palm Beach            FL    US      2:44:54.1 2:44:54.1 8:52  61  63.6       1        M 60-64   
9     83  Jake McKelvy          M      Winter Garden              FL    US      2:51:41.2 2:51:37.0 9:14  36  49.9       3        M 35-39   
10    59  Samyra Horita         F      Sanford                    FL    US      2:51:59.2 2:51:55.0 9:15  37  55.5       2        F Open    
11    141 Kirsten Hite          F      Altamonte Springs          FL    US      2:52:11.4 2:52:02.9 9:15  48  60.5       3        F Open    
12    49  Aaron Godby           M      Winter Springs             FL    US      2:52:52.3 2:52:41.6 9:17  36  49.6       4        M 35-39   
13    140 Dan Desjardins        M      Hopewell Junction          NY    US      2:54:51.3 2:54:49.7 9:24  53  55.7       1        M 50-54   
14    113 Kellie Smirnoff       F      Jacksonville Beach         FL    US      2:59:33.6 2:59:18.4 9:38  47  57.4       1        F Masters 
15    18  Mark Bunker           M      Orlando                    FL    US      3:05:57.8 3:01:41.5 9:46  37  47.3       5        M 35-39   
16    135 Ashleigh Ramsay       F      Sanford                    FL    US      3:01:59.0 3:01:54.1 9:47  38  52.7       1        F 35-39   
17    47  Harold Garner         M      Hope Mills                 NC    US      3:03:06.8 3:02:48.7 9:50  51  52.3       2        M 50-54   
18    61  Brian Hummel          M      Longwood                   FL    US      3:04:40.3 3:03:58.3 9:53  37  46.7       6        M 35-39   
19    60  Yami Hu               F      Edgewater                  FL    US      3:06:03.3 3:05:29.7 9:58  36  51.3       2        F 35-39   
20    73  Sherri Lorraine       F      Melbourne                  FL    US      3:05:45.9 3:05:30.8 9:58  42  53.0       1        F 40-44   
21    99  Hazel McNees          F      Grant                      FL    US      3:05:45.9 3:05:31.4 9:58  45  54.4       1        F 45-49   
22    16  Nicole Brown          F      Winter Park                FL    US      3:06:28.5 3:06:23.4 10:01 42  52.7       2        F 40-44   
23    115 Wesley Smith          M      Sanford                    FL    US      3:09:45.0 3:09:22.4 10:11 58  53.8       1        M 55-59   
24    127 MICAH VANATTA         M      Titusville                 FL    US      3:10:02.0 3:09:31.9 10:11 51  50.5       3        M 50-54   
25    91  Alison Patterson      F      Lady Lake                  FL    US      3:10:07.7 3:09:38.3 10:12 46  53.7       2        F 45-49   
26    82  Abram McKay           M      Indialantic                FL    US      3:10:58.5 3:10:31.4 10:15 31  44.6       1        M 30-34   
27    96  Maureen Powers        F      Kissimmee                  FL    US      3:11:51.3 3:11:38.1 10:18 55  59.3       1        F 55-59   
28    7   Steven Block          M      Altamonte Springs          FL    US      3:13:01.3 3:12:47.1 10:22 42  46.0       1        M 40-44   
29    109 Jeremy Scherbert      M      Edgewater                  FL    US      3:14:46.1 3:14:13.5 10:27 39  44.7       7        M 35-39   
30    63  Susan Jasinski        F      Hallandale Beach           FL    US      3:16:01.1 3:15:53.5 10:32 57  59.5       2        F 55-59   
31    112 John Michael Smirnoff M      Jacksonville Beach         FL    US      3:17:48.4 3:17:32.7 10:37 57  51.1       2        M 55-59   
32    66  Alexis Keister        F      Lady Lake                  FL    US      3:18:16.9 3:17:51.9 10:38 30  47.6       1        F 30-34   
33    65  Alesia Keister        F      Lady Lake                  FL    US      3:18:17.0 3:17:52.1 10:38 30  47.6       2        F 30-34   
34    133 Matt West             M      Atlanta                    GA    US      3:19:39.5 3:19:35.4 10:44 55  49.7       3        M 55-59   
35    58  Marianne Holt         F      Clermont                   FL    US      3:20:51.5 3:20:48.1 10:48 61  61.3       1        F 60-64   
36    75  Robert Marshall       M      Orlando                    FL    US      3:23:55.9 3:23:50.4 10:58 39  42.6       8        M 35-39   
37    67  Kerri Kitchen         F      Homosassa                  FL    US      3:24:35.8 3:24:12.3 10:59 56  56.4       3        F 55-59   
38    27  Darren Casteel        M      Clermont                   FL    US      3:24:24.7 3:24:21.3 10:59 46  44.8       1        M 45-49   
39    14  Benjamin Brown        M      Winter Park                FL    US      3:26:39.3 3:26:34.3 11:06 41  42.6       2        M 40-44   
40    64  Jason Johnson         M      Sanford                    FL    US      3:27:39.7 3:27:37.2 11:10 52  46.5       4        M 50-54   
41    41  Dan Fridsma           M      Winter Springs             FL    US      3:29:29.8 3:29:22.4 11:15 60  49.6       2        M 60-64   
42    42  Druanne Fridsma       F      Winter Springs             FL    US      3:31:28.5 3:31:20.7 11:22 59  56.7       4        F 55-59   
43    103 Eduardo Robelo        M      Placentia                  CA    US      3:33:40.3 3:33:34.3 11:29 55  46.4       4        M 55-59   
44    68  Joseph Kleha          M      Mount Dora                 FL    US      3:34:59.3 3:34:53.3 11:33 37  40.0       9        M 35-39   
45    56  Angela Hernandez      F      Windermere                 FL    US      3:35:27.8 3:35:08.7 11:34 48  48.4       3        F 45-49   
46    123 Michael Trabulsy      M      Orlando                    FL    US      3:37:42.9 3:36:56.7 11:40 39  40.0       10       M 35-39   
47    118 Lisa Stetin           F      Clermont                   FL    US      3:37:32.0 3:37:20.2 11:41 46  46.9       4        F 45-49   
48    32  Laura Colombo         F      Loxahatchee                FL    US      3:38:01.4 3:37:56.1 11:43 57  53.5       5        F 55-59   
49    19  Thomas Burkman        M      Winsted                    MN    US      3:40:23.5 3:40:05.8 11:50 67  50.5       1        M 65-69   
50    110 Mike Shenosky         M      Davenport                  FL    US      3:41:10.0 3:40:26.5 11:51 31  38.5       2        M 30-34   
51    74  Jeff Lotter           M      Clermont                   FL    US      3:41:13.1 3:40:57.2 11:53 42  40.1       3        M 40-44   
52    6   Nicole Blessing       F      Clermont                   FL    US      3:41:43.2 3:41:24.7 11:54 40  43.8       3        F 40-44   
53    101 Robert Reynolds       M      Winter Park                FL    US      3:42:08.0 3:42:00.2 11:56 46  41.3       2        M 45-49   
54    124 Arbutis Tretter       F      Lady Lake                  FL    US      3:42:40.5 3:42:15.5 11:57 47  46.3       5        F 45-49   
55    38  Tommy Fletcher        M      Jupiter                    FL    US      3:43:27.4 3:43:12.1 12:00 17  38.4       1        M 1-19    
56    34  Morgan Coolbeth       M      Hernando                   FL    US      3:44:20.5 3:44:13.9 12:03 40  39.0       4        M 40-44   
57    85  Stephanie Mohrenne    F      Mount Dora                 FL    US      3:45:58.0 3:45:25.9 12:07 46  45.2       6        F 45-49   
58    48  Julie Gennarino       F      Orlando                    FL    US      3:46:31.3 3:45:55.8 12:09 56  50.9       6        F 55-59   
59    144 Robert Yelverton      M      Orlando                    FL    US      3:48:15.8 3:47:37.8 12:14 31  37.3       3        M 30-34   
60    125 Bridget Valle         F      Orlando                    FL    US      3:49:18.5 3:49:03.9 12:19 27  41.1       1        F 25-29   
61    76  Megan Martin          F      Maitland                   FL    US      3:49:19.6 3:49:05.2 12:19 27  41.1       2        F 25-29   
62    117 Jennifer Stephens     F      Geneva                     FL    US      3:51:13.3 3:50:32.8 12:24 48  45.2       7        F 45-49   
63    105 Adam Roth             M      Mount Dora                 FL    US      3:51:46.8 3:51:17.0 12:26 35  36.9       11       M 35-39   
64    12  Hayden Branch         M      Windermere                 FL    US      3:52:37.8 3:52:33.7 12:30 63  46.0       3        M 60-64   
65    5   Jon Blakeslee         M      Hobe Sound                 FL    US      3:54:09.6 3:53:39.6 12:34 60  44.4       4        M 60-64   
66    55  Michelle Heath        F      Stuart                     FL    US      3:54:10.1 3:53:40.4 12:34 44  42.8       4        F 40-44   
67    143 Aaron Wheeler         M      Winter Park                FL    US      3:54:18.4 3:54:11.6 12:35 49  40.1       3        M 45-49   
68    9   Tammie Bordwell       F      Orlando                    FL    US      3:55:24.9 3:55:03.5 12:38 46  43.3       8        F 45-49   
69    33  Claire Coolbeth       F      Hernando                   FL    US      3:56:08.9 3:56:02.9 12:41 45  42.7       9        F 45-49   
70    36  Aaron Diaz            M      Longwood                   FL    US      4:00:38.4 3:59:58.2 12:54 44  37.6       5        M 40-44   
71    119 Nancy Stuparich       F      Clermont                   FL    US      4:06:06.0 4:05:48.8 13:13 58  48.1       7        F 55-59   
72    40  Ryan Fowler           M      Winter Garden              FL    US      4:06:40.9 4:06:07.9 13:14 42  36.0       6        M 40-44   
73    39  Jennifer Fowler       F      Winter Garden              FL    US      4:06:41.9 4:06:09.5 13:14 41  39.7       5        F 40-44   
74    17  Robert Brown          M      Edgewater                  FL    US      4:07:46.2 4:07:11.3 13:17 54  39.7       5        M 50-54   
75    29  Danielle Christiano   F      Winter Haven               FL    US      4:07:53.3 4:07:41.8 13:19 41  39.4       6        F 40-44   
76    77  Jose Martinez         M      Clermont                   FL    US      4:08:35.6 4:08:11.5 13:21 38  34.8       12       M 35-39   
77    25  Judith Carrion        F      Winter GardenWinter Garden FL    US      4:09:01.2 4:08:48.1 13:23 53  44.5       1        F 50-54   
78    44  Lindsey Furrow        F      Clermont                   FL    US      4:09:57.4 4:09:29.6 13:25 26  37.7       3        F 25-29   
79    43  Amanda Furrow         F      Clermont                   FL    US      4:09:57.7 4:09:30.2 13:25 56  46.1       8        F 55-59   
80    23  Fawn Callen           F      Vicksburg                  MI    US      4:09:45.0 4:09:35.7 13:25 57  46.7       9        F 55-59   
81    80  Kelly McEvoy          F      Lakeland                   FL    US      4:09:46.3 4:09:40.5 13:25 37  38.2       3        F 35-39   
82    137 Mary Lu Williams      F      Orlando                    FL    US      4:14:41.3 4:14:05.0 13:40 56  45.3       10       F 55-59   
83    79  RYAN MCBRYDE          M      Winter Park                FL    US      4:15:52.0 4:15:27.2 13:44 61  41.0       5        M 60-64   
84    26  Harrison Carter       M      Orlando                    FL    US      4:15:51.8 4:15:32.7 13:44 60  40.6       6        M 60-64   
85    129 Kim Waldron           F      Orlando                    FL    US      4:15:52.7 4:15:33.5 13:44 53  43.3       2        F 50-54   
86    97  Tanya Prevatt         F      Eustis                     FL    US      4:21:28.2 4:21:17.9 14:03 51  41.3       3        F 50-54   
87    11  Joseph Bradfield      M      Clermont                   FL    US      4:23:06.0 4:22:51.0 14:08 61  39.9       7        M 60-64   
88    81  John McHale           M      Winter Springs             FL    US      4:23:43.6 4:23:22.1 14:10 54  37.3       6        M 50-54   
89    128 Laura Viau            F      Orlando                    FL    US      4:24:34.7 4:24:03.0 14:12 52  41.4       4        F 50-54   
90    138 M Wolfe               F      Carver                     MN    US      4:25:48.2 4:25:28.4 14:16 51  40.7       5        F 50-54   
91    145 Amy Sullivan          F      Orlando                    FL    US      4:26:51.0 4:26:22.8 14:19 50  40.1       10       F 45-49   
92    98  trina pulliam         F      Jupiter                    FL    US      4:28:31.0 4:27:53.2 14:24 55  42.4       11       F 55-59   
93    93  Leslie Peace          F      Leesburg                   FL    US      4:29:59.8 4:29:48.0 14:30 57  43.2       12       F 55-59   
94    45  Raquel Galan Diaz     F      Orlando                    FL    US      4:32:00.0 4:31:42.8 14:36 40  35.7       7        F 40-44   
95    136 JAMIE KAY WILLIAMS    F      Mount Dora                 FL    US      4:35:47.1 4:35:36.6 14:49 37  34.6       4        F 35-39   
96    104 David Robinson        M      Ocoee                      FL    US      4:37:05.4 4:36:39.5 14:52 49  34.0       4        M 45-49   
97    134 Susanne White         F      Seffner                    FL    US      4:39:13.6 4:38:48.2 14:59 48  37.3       11       F 45-49   
98    111 Stacey Sikora         F      Apopka                     FL    US      4:46:14.5 4:46:00.9 15:23 46  35.6       12       F 45-49   
99    114 Sandra Smith          F      Sanford                    FL    US      4:48:46.5 4:48:23.1 15:30 46  35.3       13       F 45-49   
100   92  Reece Patterson       M      Lady Lake                  FL    US      4:49:26.5 4:48:55.5 15:32 39  30.1       13       M 35-39   
101   102 Jonathan Richard      M      Nashville                  TN    US      4:49:28.0 4:48:56.2 15:32 37  29.8       14       M 35-39   
102   50  Pam Gordon            F      Eustis                     FL    US      4:51:10.6 4:50:59.8 15:39 46  35.0       14       F 45-49   
103   131 Debbie Wennerstrom    F      Clermont                   FL    US      4:56:21.3 4:56:05.1 15:55 63  42.8       2        F 60-64   
104   122 Kimberly Thurston     F      Clermont                   FL    US      5:01:28.9 5:00:56.5 16:11 49  35.0       15       F 45-49   
105   94  Tamara Pelc           F      Saint Cloud                FL    US      5:06:28.8 5:06:15.4 16:28 38  31.3       5        F 35-39   
106   69  Cheri Knoebel         F      Saint Cloud                FL    US      5:06:29.2 5:06:15.8 16:28 43  32.3       8        F 40-44   
107   70  Frances Lam           F      Winter Garden              FL    US      5:07:29.5 5:06:59.4 16:30 37  31.1       6        F 35-39   
108   95  Denny Pewsey          M      Apopka                     FL    US      5:07:30.9 5:07:00.9 16:30 71  37.8       1        M 70-74   
109   57  Terry Hoffman         F      Sanford                    FL    US      5:07:37.7 5:07:13.6 16:31 54  36.5       6        F 50-54   
110   139 Angela Zambaux        F      Apopka                     FL    US      5:07:38.1 5:07:13.7 16:31 51  35.2       7        F 50-54   
111   10  Kenly Boyett          F      Clermont                   FL    US      5:21:00.9 5:20:32.4 17:14 54  35.0       8        F 50-54   
112   54  Cheryl Harman         F      Minneola                   FL    US      5:21:02.3 5:20:33.8 17:14 46  31.8       16       F 45-49   
113   132 Stacia Werner         F      Astatula                   FL    US      5:21:01.6 5:20:33.9 17:14 44  31.2       9        F 40-44   
114   88  Hazel Morfe           F      Clermont                   FL    US      5:21:02.8 5:20:34.5 17:14 46  31.8       17       F 45-49   
115   121 Stacey Taylor         F      Orlando                    FL    US      5:21:01.3 5:20:35.6 17:14 26  29.4       4        F 25-29   
116   90  Cheryl Parmelee       F      Mount Dora                 FL    US      5:35:07.5 5:34:32.2 17:59 52  32.7       9        F 50-54   
117   35  Jo DeMari             F      Mount Dora                 FL    US      5:35:08.5 5:34:32.9 17:59 66  39.6       1        F 65-69   
118   37  Lori Eagen            F      Kissimmee                  FL    US      5:45:06.0 5:44:43.2 18:32 57  33.8       13       F 55-59   
119   4   Nancy Austin          F      Winter Park                FL    US      5:45:06.3 5:44:43.6 18:32 62  36.3       3        F 60-64   


Top Male Finisher - Open
Place Name           Bib Age Overall Gender Location      Time      
===== ============== === === ======= ====== ============= ========= 
1     Kenyon Congdon 2   49  1       M      Ocoee FL US   2:16:03.6 
2     Paul Coen      30  41  2       M      Orlando FL US 2:17:40.4 
3     Aidan Montague 86  50  3       M      Dublin  IE    2:28:49.9 


Top Female Finisher - Open
Place Name          Bib Age Overall Gender Location                Time      
===== ============= === === ======= ====== ======================= ========= 
1     Jean Schalk   142 54  7       F      Altamonte Springs FL US 2:41:52.9 
2     Samyra Horita 59  37  10      F      Sanford FL US           2:51:55.0 
3     Kirsten Hite  141 48  11      F      Altamonte Springs FL US 2:52:02.9 


Top Male Finisher - Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location      Time      
===== ============= === === ======= ====== ============= ========= 
1     Gregory Brown 15  56  5       M      Orlando FL US 2:40:47.4 


Top Female Finisher - Masters
Place Name            Bib Age Overall Gender Location                 Time      
===== =============== === === ======= ====== ======================== ========= 
1     Kellie Smirnoff 113 47  14      F      Jacksonville Beach FL US 2:59:18.4 

Additional results can be found at http://www.sommersports.com/Results.

Embed Code