Race the Reserve

Sat August 10, 2019 Coupeville, WA US 98329 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                  Gender City           State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division 
                                                                    Time      Time                Percentage Place             
===== === ===================== ====== ============== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ======== 
1     97  Willliam Pearson      M                                   20:10.5   20:07.3   6:29  63  81.1       1        M 0-99   
2     94  Dawson dlAlomdio      M                                   21:21.7   21:16.7   6:52  20  60.8       2        M 0-99   
3     2   Charles Arndt         M      Coupeville     WA    US      21:48.3   21:44.4   7:01  56  70.8       3        M 0-99   
4     53  Neil Rixe             M      Langley        WA    US      21:51.0   21:46.0   7:01  52  68.6       4        M 0-99   
5     87  Sam Wynn              M                                   21:57.8   21:51.9   7:03  15  61.4       5        M 0-99   
6     69  David Wintermeyer     M      Seattle        WA    US      22:09.5   22:02.8   7:07  23  58.7       6        M 0-99   
7     56  Anna Sajer            F      Salt Lake Cty  UT    US      22:42.8   22:39.3   7:18  19  64.9       1        F 0-99   
8     93  Jesse Jones           M                                   22:51.9   22:42.3   7:19  34  57.9       7        M 0-99   
9     67  Aidan Wilson          M      Coupeville     WA    US      22:55.5   22:47.2   7:21  13  61.5       8        M 0-99   
10    85  Roy Gordon            M      Coupeville     WA    US      23:19.6   23:15.6   7:30  35  56.8       9        M 0-99   
11    50  Ray The Flash Popejoy M      Fairbury       IL    US      24:10.8   23:53.7   7:42  61  67.2       10       M 0-99   
12    17  Kaye Gill             F      Seattle        WA    US      25:09.5   24:53.8   8:02  19  59.1       2        F 0-99   
13    75  Jesus Gonzalez        M      BURLINGTON     WA    US      25:13.0   25:05.5   8:06  42  55.2       11       M 0-99   
14    86  Jenn Wynn             F                                   25:28.6   25:22.1   8:11  42  60.3       3        F 0-99   
15    76  L. Roberts            M      COUPEVILLE     WA    US      25:51.8   25:27.8   8:13  11  58.5       12       M 0-99   
16    33  Jack Kahle            M      Fairbury       IL    US      25:58.6   25:41.9   8:17  30  50.4       13       M 0-99   
17    166 Joshua Burke          M                                   25:58.8   25:55.4   8:22  18  50.0       14       M 0-99   
18    37  Sydney Lupien         F      Coupeville     WA    US      26:02.5   25:58.2   8:23  15  59.5       4        F 0-99   
19    36  Carolyn Lhamon        F      Coupeville     WA    US      26:03.7   25:59.5   8:23  13  61.7       5        F 0-99   
20    88  Alana Milhil          F                                   26:42.5   26:29.4   8:33  14  59.3       6        F 0-99   
21    22  Kristopher Hankins    M      Manor          TX    US      26:49.8   26:32.0   8:34  45  53.4       15       M 0-99   
22    21  Emelda Hankins        F      Manor          TX    US      26:51.2   26:33.4   8:34  45  59.0       7        F 0-99   
23    74  Brad Crouch           M                                   26:53.2   26:47.7   8:39  62  60.4       16       M 0-99   
24    23  Nancy Heath           F      Tumwater       WA    US      27:12.3   27:03.9   8:44  66  74.0       8        F 0-99   
25    89  Adair DeJesus         M                                   28:53.3   28:39.6   9:15  14  47.7       17       M 0-99   
26    43  Matthew Mason         M      Oak Harbor     WA    US      29:18.9   29:04.2   9:23  43  48.0       18       M 0-99   
27    20  Kenneth Hall          M      Port Coquitlam               29:36.3   29:15.3   9:26  56  52.6       19       M 0-99   
28    15  J. Frazier            M      Fairbury       IL    US      29:39.3   29:22.3   9:28  10  52.7       20       M 0-99   
29    65  Daniel Verble         M      Coupeville     WA    US      29:40.2   29:23.0   9:29  51  50.4       21       M 0-99   
30    82  Bree Daigneault       F      COUPEVILLE     WA    US      30:15.7   30:00.6   9:41  19  49.0       9        F 0-99   
31    145 Amy Sajer             F      Seattle        WA    US      30:09.0   30:04.5   9:42  50  54.8       10       F 0-99   
32    5   Alicia Bartel         F      Freeland       WA    US      31:13.3   30:49.7   9:57  32  47.8       11       F 0-99   
33    44  Shari McLaren         F      Kirkland       WA    US      31:03.8   30:58.1   9:59  52  54.4       12       F 0-99   
34    6   Erin Bartel           F      Delta                        32:38.0   32:14.2   10:24 34  45.8       13       F 0-99   
35    7   Stephanie Brooks      F      Oak Harbor     WA    US      32:42.8   32:23.6   10:27 30  45.4       14       F 0-99   
36    19  Anne Marie Griffin    F      Seattle        WA    US      33:17.8   32:57.5   10:38 58  54.9       15       F 0-99   
37    38  Kimberlee Lindsay     F      Oak Harbor     WA    US      33:51.4   33:40.9   10:52 41  45.1       16       F 0-99   
38    81  Trisha Hallgren       F      Clinton        WA    US      34:12.5   33:43.0   10:53 53  50.6       17       F 0-99   
39    49  Min Pongklub          F      Aiea           HI    US      34:53.8   34:34.5   11:09 45  45.4       18       F 0-99   
40    1   Tucker Alexander      M      Oak Harbor     WA    US      35:10.3   34:49.7   11:14 35  37.9       22       M 0-99   
41    3   Knight Arndt          F      Coupeville     WA    US      35:01.8   34:57.6   11:17 14  45.0       19       F 0-99   
42    47  Enedelia Nicholson    F      Quincy         WA    US      35:07.1   35:00.6   11:18 42  43.7       20       F 0-99   
43    31  Amanda Kahle          F      Fairbury       IL    US      35:38.0   35:15.9   11:23 41  43.1       21       F 0-99   
44    51  K. Powell             F      Edmonds        WA    US      36:15.7   35:56.3   11:36 9   49.6       22       F 0-99   
45    18  Marie Gill            F      Seattle        WA    US      36:29.0   36:13.0   11:41 50  45.5       23       F 0-99   
46    52  Tayler Prater         F      Oak Harbor     WA    US      37:15.8   37:07.0   11:58 23  39.6       24       F 0-99   
47    64  Bryan Verble          M      Coupeville     WA    US      38:24.6   38:07.0   12:18 25  33.9       23       M 0-99   
48    10  Esperanza Candanoza   F      Moses Lake     WA    US      38:23.6   38:17.2   12:21 41  39.7       25       F 0-99   
49    11  Nicole Casper         F      Anacortes      WA    US      38:59.0   38:53.0   12:33 38  38.5       26       F 0-99   
50    48  G. Olson              F      Anacortes      WA    US      38:59.3   38:53.2   12:33 11  43.2       27       F 0-99   
51    57  Susan Sellin          F      Seattle        WA    US      39:55.7   39:49.8   12:51 74  56.3       28       F 0-99   
52    25  Kathryn Hovick        F      Edmonds        WA    US      40:31.0   39:57.7   12:53 40  37.8       29       F 0-99   
53    92  Nicole Jones- Vogle   F                                   40:41.3   40:31.5   13:04 37  36.8       30       F 0-99   
54    29  Amanda Jones          F      Oak Harbor     WA    US      41:51.3   41:41.3   13:27 25  35.3       31       F 0-99   
55    70  Ginat Wintermeyer     F      Seattle        WA    US      42:25.4   42:13.2   13:37 59  43.4       32       F 0-99   
56    167 J. Boer               F                                   42:45.9   42:31.2   13:43 9   42.0       33       F 0-99   
57    100 James Boer            M                                   42:46.1   42:31.9   13:43 66  39.4       24       M 0-99   
58    4   W. Arndt              F      Coupeville     WA    US      43:09.7   42:57.4   13:51 12  38.2       34       F 0-99   
59    165 Jordan Rogers         M                                   43:09.7   42:57.6   13:51 15  31.3       25       M 0-99   
60    63  Michele Tobias        F      Mountlake Ter  WA    US      43:59.6   43:20.3   13:59 37  34.4       35       F 0-99   
61    41  Sarah Lyngra          F      Oak Harbor     WA    US      44:41.6   44:22.1   14:19 48  36.4       36       F 0-99   
62    80  Barry Fischer         M      Clinton        WA    US      45:06.3   44:35.7   14:23 54  34.0       26       M 0-99   
63    77  Rachelle Dillaman     F      Oak Harbor     WA    US      45:37.2   45:18.4   14:37 47  35.2       37       F 0-99   
64    99  Reed Swanson          M                                   47:34.3   47:05.8   15:12 68  36.2       27       M 0-99   
65    98  Lena Swanson          F                                   47:34.1   47:06.4   15:12 59  38.9       38       F 0-99   
66    68  Catherine Wilson      F      Coupeville     WA    US      47:47.9   47:19.1   15:16 36  31.4       39       F 0-99   
67    90  Susan PopeJoy         F                                   49:18.2   48:53.4   15:46 56  36.1       40       F 0-99   
68    34  Nancy Kahle           F      Lexington      IL    US      49:18.2   48:53.6   15:46 62  38.9       41       F 0-99   
69    95  Colette Barret        F                                   49:20.4   48:56.6   15:47 74  45.8       42       F 0-99   
70    84  Irene Echenique       F      COUPEVILLE     WA    US      52:04.4   51:31.9   16:37 52  32.7       43       F 0-99   
71    83  Eric Daigneault       M      COUPEVILLE     WA    US      52:04.2   51:34.1   16:38 55  29.6       28       M 0-99   
72    45  Kristina Morris       F      Spokane        WA    US      52:40.3   52:03.9   16:48 31  28.3       44       F 0-99   
73    42  Rachel Martinez       F      Oak Harbor     WA    US      52:42.3   52:05.3   16:48 28  28.2       45       F 0-99   
74    35  Shelby Koenes         F      Oak Harbor     WA    US      52:43.1   52:06.5   16:49 24  28.2       46       F 0-99   
75    24  Melissa Horton        F      Coupeville     WA    US      52:21.3   52:12.2   16:50 31  28.2       47       F 0-99   
76    54  Gaye Rodriguey        F      Coupeville     WA    US      53:06.8   52:40.4   16:59 66  38.0       48       F 0-99   
77    73  Katie Lovell          F                                   54:15.6   53:41.2   17:19 21  27.4       49       F 0-99   
78    72  James Lovell          M                                   54:33.5   53:56.9   17:24 50  27.2       29       M 0-99   
79    61  Zoe Stephanis         F      Liberty Lake   WA    US      55:25.8   54:49.9   17:41 13  29.3       50       F 0-99   
80    60  Rebecca Stephanis     F      Liberty Lake   WA    US      55:26.0   54:50.5   17:41 47  29.1       51       F 0-99   
81    78  Kirsten Hammer        F      Stanwood       WA    US      55:55.0   55:35.6   17:56 43  27.7       52       F 0-99   
82    79  Gail Hammer           F      Stanwood       WA    US      55:55.0   55:36.5   17:56 71  38.6       53       F 0-99   
83    32  Ben Kahle             M      Lexington      IL    US      58:13.0   57:46.9   18:38 58  27.1       30       M 0-99   
84    46  Helen Mosbrooker      F      Oak Harbor     WA    US      1:04:03.5 1:03:49.4 20:35 77  36.8       54       F 0-99   
85    96  Dan Schuir            M                                   1:04:53.1 1:04:27.5 20:48 63  25.3       31       M 0-99   
86    168 Anne Harvey           F                                   1:04:42.3 1:04:30.9 20:49 64  30.2       55       F 0-99   
87    91  Theodore Gage         M                                   1:05:00.8 1:04:31.8 20:49 70  27.0       32       M 0-99   
88    58  Georgie Smith         F      Coupeville     WA    US      1:10:21.5 1:09:47.2 22:31 47  22.9       56       F 0-99   
89    71  Shannone Lovell       F                                   1:10:24.2 1:09:49.5 22:31 50  23.6       57       F 0-99   
90    169 Jim Smith             M                                   1:10:54.3 1:10:41.0 22:48 54  21.5       33       M 0-99   
91    16  Emily Gaggia          F      Seattle        WA    US      1:12:08.7 1:11:37.9 23:06 38  20.9       58       F 0-99   
92    26  Julie Hoyt            F      Hilton Head    SC    US      1:12:08.3 1:11:37.9 23:06 50  23.0       59       F 0-99   
93    28  Michelle Javan        F      Federal Way    WA    US      1:17:15.3 1:14:56.6 24:11 60  24.7       60       F 0-99   
94    27  Jason Javan           M      Federal Way    WA    US      1:17:15.2 1:14:56.6 24:11 43  18.6       34       M 0-99   
95    13  Alejandro Echeverria  M      Coupeville     WA    US      1:19:32.6 1:19:32.6 25:40 38  16.9       35       M 0-99   
96    9   Irene Bryant          F      Coupeville     WA    US      1:19:33.8 1:19:33.8 25:40 38  18.8       61       F 0-99   
97    14  A. Echeverria         M      Coupeville     WA    US      1:19:34.0 1:19:34.0 25:40 3              36       M 0-99   

Additional results can be found at http://www.BuDuRacing.com.

Embed Code