Race the Reserve

Sat August 10, 2019 Coupeville, WA US 98329 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                    Gender City            State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division 
                                                                       Time      Time                Percentage Place             
===== === ======================= ====== =============== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ======== 
1     444 Gregory Miller          M      Newcastle                     41:34.4   41:32.7   6:42  35  64.8       1        M 0-99   
2     483 Jasper Hein             M                                    42:25.4   42:17.1   6:49  38  64.5       2        M 0-99   
3     466 Jakob White             M                                    49:28.6   49:25.6   7:58  14  56.9       3        M 0-99   
4     449 Robert Owens            M      Moses Lake                    50:19.0   50:11.9   8:06  51  60.2       4        M 0-99   
5     428 Gary Hawkes             M      Friday Harbor                 50:45.4   50:43.2   8:11  39  54.1       5        M 0-99   
6     442 Jonathan McClellan      M      Oak Harbor                    51:26.6   51:00.4   8:14  31  52.3       6        M 0-99   
7     478 Todd Wentworth          M      Coupeville                    52:40.4   52:29.2   8:28  54  59.1       7        M 0-99   
8     420 Rachelle Gorham         F      Huntingtn Bch                 54:47.4   54:38.9   8:49  37  56.2       1        F 0-99   
9     481 Richard McCormick       M                                    56:21.4   56:11.4   9:04  50  53.4       8        M 0-99   
10    479 Andrew Blaser           M      Colrado Springs               57:13.1   57:02.5   9:12  30  46.7       9        M 0-99   
11    446 Ingrid Nishiyama        F      Bellingham                    57:09.5   57:08.2   9:13  32  53.0       2        F 0-99   
12    418 Matthew Gee             M      Bellevue                      1:01:14.7 1:00:53.2 9:49  37  44.6       10       M 0-99   
13    423 Patrick Grogan          M      Port Orchard                  1:01:07.9 1:01:05.7 9:51  18  43.7       11       M 0-99   
14    476 Lucy Sandhal            F      Coupeville                    1:01:21.6 1:01:13.8 9:53  17  50.6       3        F 0-99   
15    452 Alison Perera           F      Coupeville                    1:01:46.3 1:01:34.9 9:56  39  50.3       4        F 0-99   
16    470 Derek Castonguay        M      Portland                      1:02:38.3 1:02:28.8 10:05 42  45.0       12       M 0-99   
17    434 Ross Labrenz            M      Oak Harbor                    1:03:04.0 1:02:58.1 10:09 31  42.4       13       M 0-99   
18    421 Angela Graeff           F      Kent                          1:04:33.1 1:04:30.6 10:24 42  48.9       5        F 0-99   
19    438 Jessica Lyons           F      Oak Harbor                    1:04:50.1 1:04:40.9 10:26 31  46.8       6        F 0-99   
20    473 Jennifer Sandstrom      F      Seattle                       1:05:04.4 1:05:00.0 10:29 36  47.0       7        F 0-99   
21    477 Sophie Sandhal          F      Coupeville                    1:05:07.8 1:05:00.3 10:29 18  47.1       8        F 0-99   
22    459 Phllip Shuart           M                                    1:05:20.9 1:05:17.7 10:32 59  49.7       14       M 0-99   
23    482 Alyson Hockett          F                                    1:05:35.2 1:05:21.4 10:32 63  61.9       9        F 0-99   
24    464 Brooke Stout            F      Oak Harbor                    1:05:53.0 1:05:32.8 10:34 41  47.8       10       F 0-99   
25    437 Mary Logan              F      Camarillo                     1:09:27.2 1:09:07.4 11:09 38  44.6       11       F 0-99   
26    465 Tawnya Wavada           F      Oak Harbor                    1:09:59.7 1:09:46.5 11:15 32  43.4       12       F 0-99   
27    448 Rachel Ormiston         F      Duvall                        1:09:54.2 1:09:51.0 11:16 49  48.4       13       F 0-99   
28    436 Elizabeth Leps          F      Snohomish                     1:10:39.7 1:10:12.2 11:19 41  44.7       14       F 0-99   
29    484 Lauren Campbell         F                                    1:10:32.1 1:10:16.2 11:20 37  43.7       15       F 0-99   
30    480 Eric Rudder             M      Mercer Island                 1:11:11.7 1:11:06.9 11:28 52  42.9       15       M 0-99   
31    427 Trisha Hallgren         F      Clinton                       1:11:39.7 1:11:11.4 11:29 53  49.8       16       F 0-99   
32    419 Rachel Gonzalez         F      Oak Harbor                    1:12:15.2 1:12:08.5 11:38 33  42.1       17       F 0-99   
33    474 Lori Callahan           F      Coupeville                    1:13:10.4 1:12:43.4 11:44 50  47.0       18       F 0-99   
34    430 Wendy Israel            F      Seattle                       1:13:56.4 1:13:32.5 11:52 43  43.3       19       F 0-99   
35    457 Tie Salisbury           F      Arlington                     1:14:01.2 1:13:52.0 11:55 40  42.2       20       F 0-99   
36    441 Mallari Martin          F      Arlington                     1:14:01.1 1:13:53.2 11:55 33  41.1       21       F 0-99   
37    475 Scott Weigel            M      Virginia Beach                1:14:20.2 1:14:05.3 11:57 63  45.4       16       M 0-99   
38    405 Carolyn Brummel         F      Chimacum                      1:17:02.9 1:16:55.0 12:24 49  43.9       22       F 0-99   
39    417 David Ford              M      Coupeville                    1:17:05.1 1:16:55.1 12:24 50  39.0       17       M 0-99   
40    424 Shannon Grogan          F      Port Orchard                  1:18:18.6 1:18:16.1 12:37 14  41.7       23       F 0-99   
41    447 Nola Olsen              F      Camano Island                 1:24:53.1 1:24:40.7 13:39 56  43.5       24       F 0-99   
42    485 Stephanie Riner         F                                    1:26:14.3 1:26:00.3 13:52 44  37.3       25       F 0-99   
43    409 Gabe Charles            M                                    1:27:16.2 1:26:53.2 14:01 13  33.1       18       M 0-99   
44    450 Tara Pasternak          F      Bow                           1:27:39.3 1:27:32.2 14:07 40  35.6       26       F 0-99   
45    461 Babby Skowyra           F      Everett                       1:27:55.4 1:27:46.5 14:09 53  40.4       27       F 0-99   
46    415 Julie Fakkema           F      Oak Harbor                    1:29:02.0 1:28:50.0 14:20 57  42.0       28       F 0-99   
47    460 Mike Simpson            M      Oak Harbor                    1:31:01.6 1:30:38.9 14:37 73  41.3       19       M 0-99   
48    453 Marilee Pike            F      Oak Harbor                    1:32:23.0 1:31:55.9 14:50 59  41.6       29       F 0-99   
49    408 Stephanie Cantu         F      Coupeville                    1:32:28.1 1:32:25.6 14:54 24  32.7       30       F 0-99   
50    443 Sarah Meyer             F      Coupeville                    1:37:00.3 1:36:39.6 15:35 55  37.6       31       F 0-99   
51    440 Abbie Martin            F      Coupeville                    1:37:00.2 1:36:40.2 15:36 48  34.6       32       F 0-99   
52    435 Lindsey Laktasich       F      Renton                        1:38:20.8 1:38:20.8 15:52 43  32.3       33       F 0-99   
53    472 Joan Oholleran          F      Atherton                      1:39:13.5 1:39:03.3 15:59 65  42.0       34       F 0-99   
54    469 Shannon Alexander       F      Oak Harbor                    1:39:15.6 1:39:05.9 15:59 33  30.6       35       F 0-99   
55    410 Tracie Charles          F      Bothell                       1:42:21.3 1:41:58.6 16:27 45  31.7       36       F 0-99   
56    431 Chrishalodebany Jackson F      Bremerton                     1:43:38.7 1:43:14.4 16:39 62  38.6       37       F 0-99   
57    467 Everett Winsberg        M      Coupeville                    1:44:11.5 1:43:46.1 16:44 68  34.0       20       M 0-99   
58    454 Kathryn Rickner         F      Coupeville                    1:46:24.9 1:46:03.9 17:06 50  32.2       38       F 0-99   
59    416 Elizabeth Florkowski    F      Coupeville                    1:46:24.5 1:46:11.0 17:08 34  28.6       39       F 0-99   
60    429 Jeanne Holdal           F      Mount Vernon                  1:46:59.2 1:46:35.9 17:12 48  31.3       40       F 0-99   
61    445 Nancy Mitrick           F      Fremont                       1:48:07.2 1:47:42.7 17:22 76  45.9       41       F 0-99   
62    455 Gaye Rodriguey          F      Coupeville                    1:58:52.1 1:58:30.6 19:07 67  36.1       42       F 0-99   
63    425 Todd Grogan             M      Port Orchard                  2:00:58.5 2:00:39.0 19:28 45  23.8       21       M 0-99   
64    439 Monica Marchefka        F      Kent                          2:00:58.7 2:00:41.2 19:28 44  26.6       43       F 0-99   
65    422 Erica Grogan            F      Port Orchard                  2:00:58.7 2:00:42.0 19:28 44  26.6       44       F 0-99   
66    471 Connie Lippo            F      Coupeville                    2:01:13.3 2:00:51.9 19:30 56  30.5       45       F 0-99   


Male 99 and Under
Place Name           Bib Age Overall Gender Location    Time    
===== ============== === === ======= ====== =========== ======= 
1     Gregory Miller 444 35  1       M      Newcastle   41:32.7 
2     Jasper Hein    483 38  2       M                  42:17.1 
3     Jakob White    466 14  3       M                  49:25.6 


Female 99 and Under
Place Name             Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ================ === === ======= ====== =============== ========= 
1     Rachelle Gorham  420 37  8       F      Huntingtn Bch   54:38.9   
2     Ingrid Nishiyama 446 32  11      F      Bellingham      57:08.2   
3     Lucy Sandhal     476 17  14      F      Coupeville      1:01:13.8 

Additional results can be found at http://www.BuDuRacing.com.

Embed Code