Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Name                BIB Clock Time Chip Time Division     Division Place Gender Age Lap 1    Lap 2    City               State Pace Age        
                                                                                                                                          Percentage 
===== =================== === ========== ========= ============ ============== ====== === ======== ======== ================== ===== ==== ========== 
1     Dj TOBACK           92  2:02:34    2:02:34   Top3 Overall 1              M      13  01:02:56 00:59:34 Merrick            NY                    
2     Marco RODRIGUES     28  2:02:40    2:02:40   Top3 Overall 2              M      39  01:01:15 01:01:21 Middle island      NY                    
3     Patrick SWEENEY     38  2:04:02    2:04:02   Top3 Overall 3              M      44  01:03:10 01:00:49 Huntington         NY                    
4     Tom PELLEGRINO      26  2:04:13    2:04:13   35-49        1              M      43  01:01:43 01:02:26 Oceanside          NY                    
5     Chris DYJAK         71  2:07:33    2:07:33   35-49        2              M      43  01:04:35 01:02:54 Selden             NY                    
6     Timothy LOZIER      47  2:07:33    2:07:33   35-49        3              M      41  01:05:15 01:02:15 Amityville         NY                    
7     Oleksander KLIUKHA  89  2:08:13    2:08:13   14-18        1              M      17  01:03:50 01:04:19 Merrick            NY                    
8     Greg PUGLISI        66  2:08:52    2:08:52   Single Speed 1              M      45  01:04:47 01:03:59 Huntington Station NY                    
9     Tom JULIANO         52  2:09:42    2:09:42   35-49        4              M      46  01:05:24 01:04:14 Brightwaters       NY                    
10    Matt CHINEA         50  2:09:59    2:09:59   35-49        5              M      47  01:05:33 01:04:22 Jericho            NY                    
11    Ben HUANG           88  2:10:27    2:10:27   14-18        2              M      16  01:04:05 01:06:17 Merrick            NY                    
12    Miguel MONTOYA      55  2:10:40    2:10:40   35-49        6              M      42  01:06:18 01:04:17 Hampton Bays       NY                    
13    Lawrence BECKER     42  2:10:47    2:10:47   50+          1              M      55  01:05:29 01:05:13 Wading River       NY                    
14    Chris CONTRI        91  2:10:50    2:10:50   35-49        7              M      38  01:06:37 01:04:07 Rocky Point        NY                    
15    Steve JENKINS       33  2:11:01    2:11:01   50+          2              M      56  01:04:17 01:06:38 east northport     NY                    
16    Marc MANDELLO       77  2:11:40    2:11:40   35-49        8              M      41  01:06:30 01:05:05 Lake Grove         NY                    
17    Keith COSTIGAN      59  2:11:44    2:11:44   35-49        9              M      48  01:04:35 01:07:05 Rocky point        NY                    
18    Levi REYES          31  2:12:10    2:12:10   50+          3              M      50  01:05:54 01:06:10 Jackson Heights    NY                    
19    Adam ACERRA         43  2:12:42    2:12:42   35-49        10             M      46  01:06:57 01:05:41 Dix Hills          NY                    
20    Luis ROSA COLON     93  2:13:20    2:13:20   35-49        11             M      49  01:05:18 01:07:55 East Meadow        NY                    
21    Ben PLUMB           53  2:13:43    2:13:43   35-49        12             M      35  01:04:52 01:08:45 Stony Brook        NY                    
22    Justin LOPALO       61  2:13:52    2:13:52   35-49        13             M      47  01:04:48 01:08:58 Huntington Station NY                    
23    Hector ARISTIZABAL  100 2:14:49    2:14:49   50+          4              M      56  01:08:06 01:06:39 Brentwood                                
24    Matthew CONNOLLY    87  2:14:50    2:14:50   19-34        1              M      29  01:07:11 01:07:34 Port Jefferson     NY                    
25    Yorell PACHON       90  2:17:21    2:17:21   14-18        3              M      16  01:03:47 01:13:29 Merrick            NY                    
26    Ryan O'MALLEY       73  2:17:42    2:17:42   35-49        14             M      37  01:07:29 01:10:09 Sag Harbor         NY                    
27    Eder HIDALGO        83  2:18:54    2:18:54   35-49        15             M      35  01:09:17 01:09:31 Brentwood          NY                    
28    Ronald BENNETT      95  2:19:24    2:19:24   50+          5              M      50  01:09:41 01:09:38 Westhampton Beach  NY                    
29    Mitchell WINSTON    45  2:20:04    2:20:04   19-34        2              M      30  01:08:18 01:11:41 NORTH BELLMORE     NY                    
30    Steve VERDERAME     51  2:21:52    2:21:52   50+          6              M      57  01:09:18 01:12:30 Huntington         NY                    
31    Tim KELLEY          62  2:21:53    2:21:53   35-49        16             M      47  01:10:16 01:11:33 East Islip         NY                    
32    Matthew BRENNER     44  2:21:55    2:21:55   35-49        17             M      45  01:11:30 01:10:20 Commack            NY                    
33    Gregg NICOLL        75  2:27:34    2:27:34   50+          7              M      51  01:14:21 01:13:08 Melville           NY                    
34    Kama SMITH          58  2:28:27    2:28:27   Top3 Overall 1              F      45  01:15:11 01:13:11 Rocky Point        NY                    
35    Leo FRANCO          79  2:31:57    2:31:57   50+          8              M      52  01:14:19 01:17:30 Elmhurst           NY                    
36    Anthony CHARTOFF    24  2:33:08    2:33:08   35-49        18             M      49  01:16:54 01:16:09 Centereach         NY                    
37    Bryan GOLDEN        72  2:33:30    2:33:30   35-49        19             M      39  01:16:21 01:17:04 Holbrook           NY                    
38    Nick LOCASCIO       94  2:35:45    2:35:45   35-49        20             M      37  01:18:23 01:17:19 Islip              NY                    
39    Adam GODINEZ        35  2:37:15    2:37:15   Single Speed 2              M      29  01:17:05 01:20:06 Freeport           NY                    
40    Karen RYAN-PARKER   37  2:40:33    2:40:33   Top3 Overall 2              F      55  01:19:46 01:20:41 East Islip         NY                    
41    Danielle BORODIN    98  2:40:34    2:40:34   Top3 Overall 3              F      23  01:19:50 01:20:38 Wantagh            NY                    
42    Rob KANE            36  2:43:13    2:43:13   50+          9              M      52  01:24:06 01:19:01 Bethpage           NY                    
43    Fred FILASKY        69  2:46:34    2:46:34   50+          10             M      57  01:14:18 01:32:09 Centerport         NY                    
44    Patricia SUNG       80  2:46:51    2:46:51   35-49        1              F      47  01:22:54 01:23:50 Rockaway Beach     NY                    
45    Travis KAISER       25  2:47:00    2:47:00   35-49        21             M      43  01:23:09 01:23:46 Center Moriches    NY                    
46    Stefanie EBO        60  2:50:00    2:50:00   19-34        1              F      23  01:21:21 01:28:33 Patchogue          NY                    
47    Debbie O'ROURK      64  2:57:40    2:57:40   50+          1              F      51  01:23:16 01:34:16 Rocky Point        NY                    
48    Lee QUAN            39  3:03:06    3:03:06   35-49        22             M      40  01:19:09 01:43:51 Union city         NJ                    
49    Kristin STEPNIEWSKI 46  3:03:32    3:03:32   19-34        2              F      29  01:26:56 01:36:26 Melville           NY                    
50    Greg ROBBINS        68  3:09:22    3:09:22   50+          11             M      53  01:24:50          Roslyn             NY                    
      Benjamin Gruber     57  1:36:26    1:36:26   14-18                       M      16  01:27:48 00:08:33 Syosset            NY                    
      Tom McKibbin        67  2:03:52    2:03:52   19-34                       M      29  01:01:43 01:02:04 Patchogue          NY                    
      Bradley Gruber      56                       35-49                       M      49                    Syosset            NY                    
      Frank DeMayo        74                       50+                         M      55                    Greenlawn          NY                    
      Pawel Bistram       81                       Fat Tire                    M      41  01:04:38          Frisco             NC                    
      Vinny Menezes       82                       Single Speed                M      32  01:00:49          Kearny             NJ                    
      Rey Pentecostes     70                       35-49                       M      48  01:14:20          Woodside           NY                    

Additional results can be found at http://www.PRTiming.com.

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.