Results For
The Florida Marathon-Half Marathon-10K-5K

Melbourne, FL 32901
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name                     Gender City           State Country Clock     Chip      Pace  Age Division Division  
                                                                        Time      Time                Place              
===== ==== ======================== ====== ============== ===== ======= ========= ========= ===== === ======== ========= 
1     2081 Brian Miller             M      Americus       GA    US      0:20:46.6 0:18:44.7 6:02  23  1        M Overall 
2     2125 Colin Wellnitz           M      Wisc Rapids    WI    US      0:22:15.4 0:20:14.6 6:31  16  2        M Overall 
3     2154 Lee Kolias               M      West Melbourne FL    US      0:22:28.3 0:20:27.4 6:35  26  3        M Overall 
4     2001 Alex Arnold              M      Palm Bch Gdns  FL    US      0:23:06.4 0:21:05.0 6:47  23  4        M Overall 
5     2028 Steve Daut               M      Melbourne Bch  FL    US      0:23:32.5 0:21:27.6 6:54  47  5        M Overall 
6     2078 Ismaldo Matias           M      Palm Bay       FL    US      0:23:36.5 0:21:35.0 6:57  26  6        M Overall 
7     2072 Timmy Konrath            M      Minneola       FL    US      0:24:22.9 0:22:03.9 7:06  36  7        M Overall 
8     2141 Joseph Infantino         M      Rockledge      FL    US      0:24:33.3 0:22:31.2 7:15  54  8        M Overall 
9     2027 Silas Daut               M      Melbourne Bch  FL    US      0:25:11.0 0:23:07.0 7:26  13  9        M Overall 
10    2026 C. Daut                  M      Melbourne Bch  FL    US      0:25:37.7 0:23:32.7 7:35  10  10       M Overall 
11    2083 David Murphy             M      Orlando        FL    US      0:25:38.7 0:23:33.5 7:35  23  1        M 0-99    
12    2044 Brandon Gordon           M      Clearwater     FL    US      0:25:46.8 0:23:42.0 7:38  34  2        M 0-99    
13    2144 Luke Weigel              M      Merritt Island FL    US      0:27:08.3 0:23:55.0 7:42  32  3        M Overall 
                                                                                                      3        M 0-99    
14    2018 Isabella Campanini       F      Satellite Bch  FL    US      0:26:44.1 0:23:59.2 7:43  26  1        F Overall 
15    2068 Al Kohn                  M      Palm Harbor    FL    US      0:26:20.9 0:24:15.3 7:48  69  1        M Masters 
16    2007 Kendall Bercammen        M      N Brunswick    NJ    US      0:26:25.0 0:24:17.4 7:49  62  4        M 0-99    
17    2126 Todd West                M      Merritt Is     FL    US      0:26:23.9 0:24:20.9 7:50  43  5        M 0-99    
18    2074 Iuliia Kryvosheia        F      W Melbourne    FL    US      0:26:39.4 0:24:33.5 7:54  33  2        F Overall 
19    2096 Shane Russell            M      Kissimmee      FL    US      0:26:56.4 0:24:39.2 7:56  37  6        M 0-99    
20    2004 Jordan Barrett           F      Windermere     FL    US      0:27:12.8 0:24:53.5 8:01  16  3        F Overall 
21    2106 Janis Sjoberg            M      W Melbourne    FL    US      0:28:01.1 0:25:43.3 8:17  31  7        M 0-99    
22    2025 Elaine Ferriola          F      Melbourne Bch  FL    US      0:28:04.9 0:26:02.5 8:23  50  4        F Overall 
23    2006 Jacob Bender             M      Wisc Rapids    WI    US      0:28:57.5 0:26:56.9 8:40  16  8        M 0-99    
24    2069 Ellen Kohn               F      Palm Harbor    FL    US      0:29:06.0 0:27:02.2 8:42  70  5        F Overall 
25    2042 Katherine Glista         F      Indialantic    FL    US      0:30:50.4 0:27:57.9 9:00  58  6        F Overall 
26    2111 Corey Soggett            M      Albany         GA    US      0:30:13.9 0:28:08.1 9:03  23  9        M 0-99    
27    2040 Hannahmarie Gifford-West F      Merritt Is     FL    US      0:31:03.8 0:28:35.1 9:12  40  7        F Overall 
28    2124 Jordan Bennard           M      Rockledge      FL    US      0:31:01.8 0:28:58.1 9:19  17  10       M 0-99    
29    2135 Karim Lotfy              M      Satellite Bch  FL    US      0:31:34.4 0:29:16.7 9:25  26  11       M 0-99    
30    2133 Georgia Wostrel          F      Titusville     FL    US      0:31:48.2 0:29:18.5 9:26  58  8        F Overall 
31    2073 T. Konrath               M      Minneola       FL    US      0:33:02.2 0:30:41.6 9:53  9   12       M 0-99    
32    2110 Stephen Snow             M      Melbourne Bch  FL    US      0:33:42.6 0:30:47.6 9:55  59  13       M 0-99    
33    2050 Valerie Hastings         F      Palm Bay       FL    US      0:35:00.6 0:31:56.5 10:17 56  9        F Overall 
34    2070 Cindy Konrath            F      Clermont       FL    US      0:34:21.2 0:31:57.3 10:17 61  10       F Overall 
35    2101 Nieves Sauerbrunn        F      Avon           CT    US      0:35:14.4 0:32:03.3 10:19 57  1        F Masters 
36    2107 Nabelle Sjoberg          F      Melbourne      FL    US      0:34:38.6 0:32:21.3 10:25 29  1        F 0-99    
37    2113 Nirwan Malla             M      Titusville     FL    US      0:34:57.8 0:32:47.0 10:33 31  14       M 0-99    
38    2067 Eugene Kohel             M      Palm Bay       FL    US      0:35:43.1 0:32:52.6 10:35 58  1        M Overall 
                                                                                                      15       M 0-99    
39    2098 Valynn Sala              F      Apopka         FL    US      0:35:39.8 0:33:32.9 10:48 38  2        F 0-99    
40    2021 Roger Caudill            M      Fort Pierce    FL    US      0:37:14.1 0:33:56.1 10:55 45  16       M 0-99    
41    2115 Debra Stokes             F      Melbourne      FL    US      0:36:27.2 0:34:01.6 10:57 64  3        F 0-99    
42    2010 Mike Borchardt           M      Oneida         NY    US      0:37:57.8 0:35:29.9 11:26 58  17       M 0-99    
43    2013 Tracy Britcher           F      Fort Pierce    FL    US      0:38:54.6 0:35:37.4 11:28 48  4        F 0-99    
44    2103 A. Shore                 F      W Melbourne    FL    US      0:38:54.0 0:35:54.6 11:33 8   5        F 0-99    
45    2104 Jeff Shore               M      W Melbourne    FL    US      0:38:54.0 0:35:54.6 11:33 44  18       M 0-99    
46    2122 Khang Vo                 M      Melbourne      FL    US      0:38:52.4 0:36:12.0 11:39 26  19       M 0-99    
47    2148 Aaron Morrison           M      West Melbourne FL    US      0:38:54.9 0:36:14.5 11:40 32  20       M 0-99    
48    2152 Angela Blankenship       F      Naples         FL    US      0:39:27.2 0:36:45.2 11:50 52  7        F Overall 
                                                                                                      6        F 0-99    
49    2066 Dale Klinect             M      West Salem     OH    US      0:40:10.6 0:37:02.0 11:55 64  21       M 0-99    
50    2130 Anna Winter              F      Wimauma        FL    US      0:39:37.4 0:37:05.2 11:56 43  7        F 0-99    
51    2016 Ed Burns                 M      Cocoa          FL    US      0:39:38.8 0:37:17.6 12:00 70  22       M 0-99    
52    2047 A. Hambelton             F      Palm Bay       FL    US      0:40:37.3 0:37:37.5 12:07 7   8        F 0-99    
53    2048 Xochilt Hambelton        F      Palm Bay       FL    US      0:40:37.6 0:37:38.1 12:07 41  9        F 0-99    
54    2131 Tonya Wondolowski        F      Titusville     FL    US      0:40:42.8 0:38:03.3 12:15 47  6        F Overall 
                                                                                                      10       F 0-99    
55    2055 J. Holmes Jr             M      Melbourne      FL    US      0:40:34.0 0:38:08.0 12:16 8   23       M 0-99    
56    2034 Randy Evenden            M      Clermont       FL    US      0:41:20.7 0:38:38.5 12:26 58  24       M 0-99    
57    2033 Barbara Evenden          F      Clermont       FL    US      0:41:20.5 0:38:39.3 12:27 53  11       F 0-99    
58    2017 Nicole Burns             F      Orlando        FL    US      0:41:23.7 0:39:02.6 12:34 46  12       F 0-99    
59    2118 Paul Tegler              M      Indn Hbr Bch   FL    US      0:42:59.8 0:40:00.7 12:53 78  25       M 0-99    
60    2036 Bonnie Fisher            F      Waller         TX    US      0:43:38.7 0:40:34.6 13:04 63  13       F 0-99    
61    2037 Craig Fisher             M      Waller         TX    US      0:43:38.9 0:40:35.5 13:04 62  26       M 0-99    
62    2119 Vern Thomas              M      Melbourne      FL    US      0:43:54.2 0:41:35.7 13:23 74  27       M 0-99    
63    2080 Roslyn McIntyre          F      Merritt Is     FL    US      0:44:16.9 0:41:38.9 13:24 66  4        F Overall 
                                                                                                      14       F 0-99    
64    2147 A. Anderson              M      Woodbridge     VA    US      0:44:24.8 0:42:09.6 13:34 6   28       M 0-99    
65    2145 Matt Anderson            M      Woodbridge     VA    US      0:44:28.2 0:42:12.7 13:35 40  29       M 0-99    
66    2146 K. Anderson              F      Woodbridge     VA    US      0:44:28.3 0:42:13.1 13:35 8   15       F 0-99    
67    2091 Jessica Quintinita       F      Titusville     FL    US      0:45:15.0 0:42:36.1 13:43 42  1        F Overall 
                                                                                                      16       F 0-99    
68    2049 Katrina Hancock          F      Melbourne      FL    US      0:47:52.1 0:43:02.7 13:51 44  17       F 0-99    
69    2108 Angelica Smith           F      Stafford       WV    US      0:46:13.1 0:43:20.8 13:57 35  18       F 0-99    
70    2117 Sarah Swalef             F      Cocoa          FL    US      0:46:18.6 0:43:40.7 14:04 31  5        F Overall 
                                                                                                      19       F 0-99    
71    2088 Michael Paige            M      Melbourne      FL    US      0:47:00.8 0:44:58.1 14:28 35  30       M 0-99    
72    2087 Jamie Paige              F      Melbourne      FL    US      0:47:01.7 0:44:58.4 14:29 31  20       F 0-99    
73    2132 Anita Wooten             F      Riverhead      NY    US      0:47:21.9 0:45:05.7 14:31 55  21       F 0-99    
74    2019 Karen Caselli            F      Miami          FL    US      0:48:10.4 0:45:21.7 14:36 55  22       F 0-99    
75    2023 Harry Conn               M      Powhatan       WV    US      0:50:04.5 0:47:06.2 15:10 83  31       M 0-99    
76    2071 Tim Konrath              M      Clermont       FL    US      0:49:52.7 0:47:27.0 15:16 63  32       M 0-99    
77    2129 Chalaunte Wint           F      Viera          FL    US      0:56:04.8 0:47:44.1 15:22 30  23       F 0-99    
78    2061 George Jarman            M      Grant          FL    US      0:51:21.2 0:48:26.2 15:35 65  33       M 0-99    
79    2120 Laurel Tucker            F      Cocoa          FL    US      0:58:08.6 0:50:25.2 16:14 20  24       F 0-99    
80    2102 Tiarra Sheppard          F      Titusville     FL    US      0:58:14.9 0:50:27.6 16:14 29  25       F 0-99    
81    2076 Christopher Manion       M      Titusville     FL    US      0:53:32.2 0:50:35.6 16:17 59  34       M 0-99    
82    2136 Anna Lueje               F      Cocoa Beach    FL    US      0:53:14.7 0:50:38.7 16:18 58  26       F 0-99    
83    2095 Jessica Romig            F      Palm Bay       FL    US      0:54:09.9 0:51:05.7 16:27 30  27       F 0-99    
84    2014 Sarah Britton            F      W Melbourne    FL    US      0:54:10.1 0:51:05.8 16:27 33  28       F 0-99    
85    2142 Manuel Posso             M      Merritt Island FL    US      0:54:28.4 0:51:15.1 16:30 32  35       M 0-99    
86    2031 Sunshine Donoway         F      Orlando        FL    US      0:54:32.3 0:51:30.3 16:35 45  29       F 0-99    
87    2029 B. Donoway               M      Orlando        FL    US      0:54:32.4 0:51:31.4 16:35 8   36       M 0-99    
88    2128 Betty Wint               F      Viera          FL    US      0:59:19.3 0:51:34.2 16:36 54  30       F 0-99    
89    2140 Deborah Bell             F      Jacksonville   FL    US      0:54:15.9 0:51:40.7 16:38 38  31       F 0-99    
90    2138 Ernest Wagner            M      Cocoa Beach    FL    US      0:54:43.6 0:52:07.5 16:47 74  37       M 0-99    
91    2030 Brian Donoway            M      Orlando        FL    US      0:55:39.3 0:52:38.4 16:57 48  38       M 0-99    
92    2002 Maria Baldizon H.        F      Orlando        FL    US      0:55:50.2 0:52:52.2 17:01 43  32       F 0-99    
93    2127 John White               M      Milwaukee      WI    US      0:56:07.0 0:53:08.6 17:06 69  39       M 0-99    
94    2079 April McClintock         F      Merritt Is     FL    US      0:56:45.3 0:53:46.2 17:18 41  33       F 0-99    
95    2005 Angela Barrons           F      Cocoa          FL    US      0:56:45.7 0:53:47.3 17:19 38  34       F 0-99    
96    2064 Brenda Kitchen           F      Winter Park    FL    US      0:57:39.1 0:54:18.8 17:29 65  35       F 0-99    
97    2153 Rachel Killings          F      Miami          FL    US      0:58:59.1 0:56:05.3 18:03 41  36       F 0-99    
98    2065 Richard Kitchen          M      Winter Park    FL    US      0:59:25.1 0:56:05.4 18:03 73  40       M 0-99    
99    2151 Allison Brumer           F      Boca Raton     FL    US      0:59:00.3 0:56:06.1 18:03 42  37       F 0-99    
100   2051 Maureen Hatfield         F      Haines City    FL    US      0:59:38.8 0:56:43.4 18:15 66  38       F 0-99    
101   2082 Marie Minardi            F      Palm Bay       FL    US      0:59:39.9 0:56:44.7 18:16 66  39       F 0-99    
102   2062 Aura Jones               F      Lake Mary      FL    US      1:00:30.9 0:57:50.2 18:37 65  40       F 0-99    
103   2105 William Brady Simmons    M      Palm Bay       FL    US      1:01:04.3 0:57:59.3 18:40 28  41       M 0-99    
104   2059 Katelyn Ishee            F      Palm Bay       FL    US      1:01:05.1 0:57:59.8 18:40 23  41       F 0-99    
105   2039 Patrice Fulton           F      Rockledge      FL    US      1:01:11.4 0:58:06.1 18:42 29  42       F 0-99    
106   2086 Leslye Ortiz             F      Cocoa          FL    US      1:15:14.9 0:59:56.1 19:17 30  43       F 0-99    
107   2085 Alva Ortiz               F      Cocoa          FL    US      1:15:15.1 0:59:56.7 19:18 28  44       F 0-99    
108   2093 Nicole Roberts           F      Palm Bay       FL    US      1:04:25.8 1:00:02.3 19:19 41  45       F 0-99    
109   2041 Stacey Gilbert           F      Palm Bay       FL    US      1:04:25.9 1:00:02.4 19:20 32  46       F 0-99    
110   2056 Monica Honorato          F      Palm Bay       FL    US      1:02:54.2 1:00:20.8 19:25 46  47       F 0-99    
111   2020 Mike Caselli             M      Miami          FL    US      1:04:24.3 1:01:34.9 19:49 60  42       M 0-99    
112   2139 Dale Clark               M      Tampa          FL    US      1:04:26.5 1:01:36.6 19:50 57  2        M Overall 
                                                                                                      43       M 0-99    
113   2012 Veronica Bratton         F      Titusville     FL    US      1:03:21.2 1:03:21.2 20:23 43  48       F 0-99    
114   2011 Anastina Bratton         F      Titusville     FL    US      1:03:21.2 1:03:21.2 20:23 21  49       F 0-99    
115   76   Deirdre Blatch           F      Cocoa          FL    US      1:07:36.4 1:04:22.9 20:43 40  50       F 0-99    
116   528  Kim Newsome              F      Cocoa          FL    US      1:07:36.9 1:04:24.2 20:44 39  51       F 0-99    
117   2109 DeeDee Smitha            F      Shelbyville    KY    US      1:26:31.5 1:24:09.8 27:05 64  2        F Overall 
                                                                                                      52       F 0-99    
118   3183 Valerie Vedder           F      Sartell        MN    US      1:27:29.9 1:24:46.4 27:17 44  3        F Overall 
                                                                                                      53       F 0-99    


Top Male Finisher - Overall
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location             Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ==================== ========= 
1     Eugene Kohel   2067 58  38      M      Palm Bay FL US       32:52.6   
1     Brian Miller   2081 23  1       M      Americus GA US       18:44.7   
2     Dale Clark     2139 57  112     M      Tampa FL US          1:01:36.6 
2     Colin Wellnitz 2125 16  2       M      Wisc Rapids WI US    20:14.6   
3     Luke Weigel    2144 32  13      M      Merritt Island FL US 23:55.0   
3     Lee Kolias     2154 26  3       M      West Melbourne FL US 20:27.4   
4     Alex Arnold    2001 23  4       M      Palm Bch Gdns FL US  21:05.0   
5     Steve Daut     2028 47  5       M      Melbourne Bch FL US  21:27.6   
6     Ismaldo Matias 2078 26  6       M      Palm Bay FL US       21:35.0   
7     Timmy Konrath  2072 36  7       M      Minneola FL US       22:03.9   


Top Female Finisher - Overall
Place Name               Bib  Age Overall Gender Location            Time      
===== ================== ==== === ======= ====== =================== ========= 
1     Jessica Quintinita 2091 42  67      F      Titusville FL US    42:36.1   
1     Isabella Campanini 2018 26  14      F      Satellite Bch FL US 23:59.2   
2     DeeDee Smitha      2109 64  117     F      Shelbyville KY US   1:24:09.8 
2     Iuliia Kryvosheia  2074 33  18      F      W Melbourne FL US   24:33.5   
3     Valerie Vedder     3183 44  118     F      Sartell MN US       1:24:46.4 
3     Jordan Barrett     2004 16  20      F      Windermere FL US    24:53.5   
4     Roslyn McIntyre    2080 66  63      F      Merritt Is FL US    41:38.9   
4     Elaine Ferriola    2025 50  22      F      Melbourne Bch FL US 26:02.5   
5     Sarah Swalef       2117 31  70      F      Cocoa FL US         43:40.7   
5     Ellen Kohn         2069 70  24      F      Palm Harbor FL US   27:02.2   


Top Male Finisher - Masters
Place Name    Bib  Age Overall Gender Location          Time    
===== ======= ==== === ======= ====== ================= ======= 
1     Al Kohn 2068 69  15      M      Palm Harbor FL US 24:15.3 


Top Female Finisher - Masters
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location   Time    
===== ================= ==== === ======= ====== ========== ======= 
1     Nieves Sauerbrunn 2101 57  35      F      Avon CT US 32:03.3 


Male
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     David Murphy   2083 23  11      M      Orlando FL US        23:33.5 
2     Brandon Gordon 2044 34  12      M      Clearwater FL US     23:42.0 
3     Luke Weigel    2144 32  13      M      Merritt Island FL US 23:55.0 


Female
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location        Time    
===== =============== ==== === ======= ====== =============== ======= 
1     Nabelle Sjoberg 2107 29  36      F      Melbourne FL US 32:21.3 
2     Valynn Sala     2098 38  39      F      Apopka FL US    33:32.9 
3     Debra Stokes    2115 64  41      F      Melbourne FL US 34:01.6 

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.