Run Like the Wind -- 5K, 10K and Half Marathon

Sun July 11, 2021 Westport, WA 98595 US Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                     Gender City        State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division 
                                                                    Time      Time                Percentage Place             
===== === ======================== ====== =========== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ======== 
1     124 Nathaniel Scott Negrette M      Riverside   CA    US      1:32:06.6 1:32:05.7 7:02  15  65.7       1        M 1-99   
2     129 James Archer             M      Kent        WA    US      1:35:42.9 1:35:41.6 7:18  20  61.0       2        M 1-99   
3     125 Mike DeYoung             M      Renton      WA    US      1:37:02.7 1:36:59.5 7:24  52  68.4       3        M 1-99   
4     151 Marisa Gilmore           F      Seattle     WA    US      1:39:08.2 1:39:04.5 7:34  29  65.8       1        F 1-99   
5     135 Jonathon Wolf            M      Olympia     WA    US      1:39:34.2 1:39:30.9 7:36  45  62.8       4        M 1-99   
6     144 Michael Ballenger        M      Brownwood   TX    US      1:45:37.0 1:45:33.5 8:03  35  55.6       5        M 1-99   
7     150 Chris Reeves             M      Calhoun     LA    US      1:49:21.2 1:49:19.0 8:21  43  56.2       6        M 1-99   
8     146 Christopher Oberholtzer  M      Aberdeen    WA    US      1:49:33.2 1:49:32.0 8:22  23  53.3       7        M 1-99   
9     134 Benjamin Johnson         M      Shelton     WA    US      1:49:54.7 1:49:49.5 8:23  56  62.6       8        M 1-99   
10    143 Freya Johnson            F      Renton      WA    US      1:53:38.0 1:53:33.5 8:40  45  61.8       2        F 1-99   
11    149 Steve Husko              M      Elma        WA    US      1:55:47.7 1:55:40.3 8:50  65  64.8       9        M 1-99   
12    141 Stefanie Slakey          F      Olympia     WA    US      1:56:00.7 1:55:57.6 8:51  37  57.2       3        F 1-99   
13    130 Rebecca Belwood          F      Olympia     WA    US      2:02:51.0 2:02:47.7 9:22  28  53.1       4        F 1-99   
14    148 kenneth wheaton          M      Olympia     WA    US      2:06:29.9 2:06:21.7 9:39  58  55.4       10       M 1-99   
15    123 Brenda Folkerts          F      Olympia     WA    US      2:08:31.9 2:08:28.1 9:48  52  59.1       5        F 1-99   
16    147 Leslie Flemmer           F      Olympia     WA    US      2:09:25.2 2:09:20.8 9:52  52  58.7       6        F 1-99   
17    137 Melissa Wolfe            F      Kirkland    WA    US      2:12:14.8 2:12:09.0 10:05 60  63.7       7        F 1-99   
18    152 Renee Swenson            F      Cosmopolis  WA    US      2:13:05.3 2:12:59.5 10:09 52  57.1       8        F 1-99   
19    126 Krista Brendel           F      Seattle     WA    US      2:19:12.2 2:19:09.4 10:37 28  46.9       9        F 1-99   
20    132 Karen Smilgis            F      Kansas City KS    US      2:24:53.3 2:24:51.0 11:03 43  47.6       10       F 1-99   
21    131 Matthew McGrew           M      Kansas City KS    US      2:24:53.3 2:24:51.2 11:03 44  42.8       11       M 1-99   
22    133 Katerra Rowan            F      Vancouver   WA    US      2:26:06.5 2:26:00.2 11:09 34  45.0       11       F 1-99   
23    140 kassandra Radi           F      Gig Harbor  WA    US      2:27:40.3 2:27:35.0 11:16 28  44.2       12       F 1-99   
24    142 Daniel Lowe              M      Olympia     WA    US      2:34:16.4 2:34:08.2 11:46 65  48.6       12       M 1-99   
25    128 Nicole Hnilica           F      Hoquiam     WA    US      2:38:46.9 2:38:41.2 12:07 31  41.1       13       F 1-99   
26    122 Marcy Merrill            F      Tokeland    WA    US      2:54:41.3 2:54:34.0 13:20 58  47.0       14       F 1-99   
27    121 Cathie Shaughnessy       F      Olympia     WA    US      2:54:46.4 2:54:41.4 13:20 56  45.7       15       F 1-99   
28    138 Scott Corbitt            M      Lewiston    ID    US      3:11:10.2 3:11:03.8 14:35 54  35.3       13       M 1-99   


Male 99 and Under
Place Name                     Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ======================== === === ======= ====== =============== ========= 
1     Nathaniel Scott Negrette 124 15  1       M      Riverside CA US 1:32:05.7 
2     James Archer             129 20  2       M      Kent WA US      1:35:41.6 
3     Mike DeYoung             125 52  3       M      Renton WA US    1:36:59.5 


Female 99 and Under
Place Name            Bib Age Overall Gender Location      Time      
===== =============== === === ======= ====== ============= ========= 
1     Marisa Gilmore  151 29  4       F      Seattle WA US 1:39:04.5 
2     Freya Johnson   143 45  10      F      Renton WA US  1:53:33.5 
3     Stefanie Slakey 141 37  12      F      Olympia WA US 1:55:57.6 

Additional results can be found at http://www.BuDuRacing.com.

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.