Run Childhood Cancer out of Town 5k

Sat November 2, 2019 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name                      Gender City              State Country Clock   Chip    Pace  Age Age        Division Division Team Name                      
                                                                            Time    Time              Percentage Place                                            
===== ==== ========================= ====== ================= ===== ======= ======= ======= ===== === ========== ======== ======== ============================== 
1     297  Humberto Balderas         M      San Juan del Río QUE   MX      0:21:14 0:21:14 6:51  45  66.7       1        M Open   Amigos Mexicanos               
2     527  Justin Landis             M      Orlando           FL    US      0:22:18 0:22:18 7:12  32  58.4       1        M 30-39                                 
3     1951 A. Wallen                 F      Orlando           FL    US      0:23:31 0:23:31 7:35  10  73.5       1        F Open                                  
4     1979 Taylor Mohabir            M                                      0:24:13 0:24:10 7:48  16  54.7       1        M 0-19                                  
5     398  Rosa María Fernandez     F      San Juan del Río QUE   MX      0:24:23 0:24:23 7:52  41  62.4       1        F 40-49  Amigos Mexicanos               
6     1967 J. Vargas                 M      Palm Bay          FL    US      0:24:28 0:24:28 7:54  11  60.8       2        M 0-19   Jared's Memory                 
7     405  B. Steffey                M      Orlando           FL    US      0:24:32 0:24:31 7:55  12  58.8       3        M 0-19                                  
8     1906 Braden Wooten             M      Deland            FL    US      0:25:05 0:25:03 8:05  14  54.6       4        M 0-19                                  
9     525  Joe Ganley                M      Celebration       FL    US      0:26:37 0:26:30 8:33  52  56.3       1        M 50-59                                 
10    522  Christina Ganley          F      Kissimmee         FL    US      0:26:37 0:26:30 8:33  44  58.7       2        F 40-49                                 
11    1965 Paul Vonwerder            M      Orlando           FL    US      0:26:54 0:26:52 8:40  50  54.7       2        M 50-59  Road slugs                     
12    1954 C. Gates                  M      Melbourne         FL    US      0:30:17 0:30:17 9:46  12  47.6       5        M 0-19   Jared's Memory                 
13    1960 G. Quinn                  M      Palm Bay          FL    US      0:30:21 0:30:21 9:47  11  49.0       6        M 0-19   Jared's Memory                 
14    1912 Richard Klingerman        M      Orlando           FL    US      0:30:32 0:30:32 9:51  56  50.4       3        M 50-59  Daniela's Shear Warriors       
15    1911 Karen Klingerman          F      Orlando           FL    US      0:30:32 0:30:32 9:51  57  58.5       1        F 50-59  Daniela's Shear Warriors       
16    1931 J. Fernandez Jr           M      Palm Bay          FL    US      0:31:24 0:31:24 10:08 11  47.4       7        M 0-19   Jared's Memory                 
17    1962 J. Cardona IV             M      Melbourne         FL    US      0:32:11 0:32:11 10:23 12  44.8       8        M 0-19                                  
18    1930 Hector Fernandez          M      Palm Bay          FL    US      0:32:11 0:32:11 10:23 13  43.5       9        M 0-19   Jared's Memory                 
19    1963 Patricia (Betsy) Piambino F      Orlando           FL    US      0:32:24 0:32:16 10:25 59  56.7       2        F 50-59                                 
20    1932 Damon Miner               M      Palm Bay          FL    US      0:32:25 0:32:21 10:26 47  44.4       1        M 40-49  Jared's Memory                 
21    1980 Mark Mohabir              M      Casselberry       FL    US      0:32:31 0:32:24 10:27 40  42.2       2        M 40-49                                 
22    1978 Ray Santos                M      Palm Bay          FL    US      0:32:41 0:32:36 10:31 43  42.8       3        M 40-49  Jared's Memory                 
23    1964 Juli Vonwerder            F      Orlando           FL    US      0:32:47 0:32:40 10:32 47  48.9       3        F 40-49  Road slugs                     
24    1945 Cliff McConnaughhay       M      Orlando           FL    US      0:33:25 0:33:23 10:46 43  41.8       4        M 40-49                                 
25    1976 D. Schauer                M      Palm Bay          FL    US      0:34:40 0:34:40 11:11 10  44.7       10       M 0-19   Jared's Memory                 
26    1910 Thomas Jordan             M      Orlando           FL    US      0:36:02 0:36:00 11:37 44  39.0       5        M 40-49  Road slugs                     
27    1928 S. Helling                M      Orlando           FL    US      0:36:39 0:36:37 11:49 12  39.3       11       M 0-19                                  
28    1904 J. Seely                  M      Orlando           FL    US      0:36:40 0:36:38 11:49 11  40.6       12       M 0-19                                  
29    1925 M. Helling                F      Orlando           FL    US      0:36:42 0:36:40 11:50 11  45.9       1        F 0-19                                  
30    1926 N. Helling                F      Orlando           FL    US      0:36:53 0:36:53 11:54 7   52.0       2        F 0-19                                  
31    1765 Stephanie Gibson          F      Orlando           FL    US      0:37:18 0:37:14 12:01 49  43.8       4        F 40-49  Gibson Home Improvements, LLC. 
32    587  Bridgett Gibson           F      Orlando           FL    US      0:37:18 0:37:15 12:01 16  40.8       3        F 0-19   Gibson Home Improvements, LLC. 
33    1917 Kevin Bailey              M      Orlando           FL    US      0:39:35 0:39:17 12:40 35  33.6       2        M 30-39                                 
34    1865 David Salanitro           M      Orlando           FL    US      0:39:47 0:39:46 12:50 45  35.6       6        M 40-49                                 
35    1955 S. Gates                  M      Melbourne         FL    US      0:40:18 0:40:18 13:00 9   40.3       13       M 0-19   Jared's Memory                 
36    1961 REBECCA RHODES            F      Palm Bay          FL    US      0:41:29 0:41:25 13:22 30  35.5       1        F 30-39  Jared's Memory                 
37    1968 Tony Vargas               M      Palm Bay          FL    US      0:43:04 0:42:58 13:52 47  33.4       7        M 40-49                                 
38    1913 I. Watkins                M      Orlando           FL    US      0:43:11 0:43:11 13:56 12  33.4       14       M 0-19                                  
39    1914 David Watkins             M      Orlando           FL    US      0:43:12 0:43:12 13:56 43  32.3       8        M 40-49                                 
40    1921 Missy Neumann             F      Orlando           FL    US      0:44:08 0:44:03 14:13 51  37.9       3        F 50-59  Road slugs                     
41    1924 J. Helling                M      Orlando           FL    US      0:45:10 0:45:04 14:32 9   36.0       15       M 0-19                                  
42    1927 Steve Helling             M      Orlando           FL    US      0:45:13 0:45:12 14:35 48  32.0       9        M 40-49                                 
43    1973 H. Bass                   F      Orlando           FL    US      0:45:39 0:45:30 14:41 10  38.0       4        F 0-19                                  
44    242  joyce witt                F      Longwood          FL    US      0:46:04 0:46:02 14:51 57  38.8       4        F 50-59                                 
45    193  karen martino             F      Oviedo            FL    US      0:46:05 0:46:02 14:51 54  37.5       5        F 50-59                                 
46    1956 Lauren Neumann            F      Orlando           FL    US      0:46:26 0:46:22 14:57 14  33.9       5        F 0-19   Road slugs                     
47    1959 Chad Cowan                M      Saint Cloud       FL    US      0:47:16 0:47:01 15:10 47  30.5       10       M 40-49                                 
48    1958 Karen Cowan               F      Saint Cloud       FL    US      0:47:17 0:47:02 15:10 42  32.5       5        F 40-49                                 
49    1929 V. Helling                F      Orlando           FL    US      0:48:02 0:47:56 15:28 10  36.1       6        F 0-19                                  
50    502  Robert Sarmiento          M      Lakeland          FL    US      0:48:26 0:48:10 15:32 56  32.0       4        M 50-59                                 
51    497  Kristie Sarmiento         F      Lakeland          FL    US      0:48:26 0:48:11 15:33 15  32.1       7        F 0-19                                  
52    1983 Dustin Hendry             M                                      0:48:21 0:48:12 15:33 37  27.7       3        M 30-39                                 
53    151  C. Hendry                 M      Orlando           FL    US      0:48:23 0:48:13 15:33 10  32.1       16       M 0-19                                  
54    1982 Joseph Cardona            M                                      0:48:21 0:48:21 15:36 44  29.1       11       M 40-49                                 
55    1981 Tabitha Cardona           F                                      0:48:32 0:48:32 15:39 40  31.2       6        F 40-49                                 
56    1939 Elisa Suansing            F      Groveland         FL    US      0:49:31 0:49:22 15:55 49  33.1       7        F 40-49  Daniela's Shear Warriors       
57    1969 Annie Rogers              F      Orlando           FL    US      0:50:10 0:50:01 16:08 36  29.7       2        F 30-39                                 
58    1905 Olivia seely              F      Orlando           FL    US      0:50:11 0:50:02 16:08 14  31.4       8        F 0-19                                  
59    1972 Chris Bass                M      Orlando           FL    US      0:50:19 0:50:12 16:12 49  29.0       12       M 40-49                                 
60    1971 Katie Bass                F      Orlando           FL    US      0:50:23 0:50:12 16:12 38  29.8       3        F 30-39                                 
61    1974 O. Bass                   F      Orlando           FL    US      0:50:19 0:50:19 16:14 6   39.8       9        F 0-19                                  
62    1903 Christy Seely             F      Orlando           FL    US      0:51:18 0:51:07 16:29 46  30.9       8        F 40-49                                 
63    1916 Cassie Bailey             F      Orlando           FL    US      0:51:19 0:51:08 16:30 32  28.8       4        F 30-39                                 
64    1957 Suzy Overall              F      Longwood          FL    US      0:51:25 0:51:22 16:34 47  31.1       9        F 40-49                                 
65    499  Luz Sarmiento             F      Lakeland          FL    US      0:52:34 0:52:19 16:53 55  33.4       6        F 50-59                                 
66    1901 Kevin Lambert             M      Orlando           FL    US      0:52:39 0:52:27 16:55 31  24.8       4        M 30-39                                 
67    1900 Christina Lambert         F      Orlando           FL    US      0:52:39 0:52:27 16:55 28  28.0       1        F 20-29                                 
68    1966 D. Doyle                  M      Malabar           FL    US      0:52:43 0:52:43 17:00 10  29.4       17       M 0-19   Jared's Memory                 
69    1985 Carly Meyer               F                                      0:53:03 0:52:59 17:05 18  27.9       10       F 0-19                                  
70    1915 Hannah Watkins            F      Orlando           FL    US      0:53:04 0:53:00 17:06 19  27.8       11       F 0-19                                  
71    1940 Valerie Pannucci          F      Groveland         FL    US      0:53:34 0:53:25 17:14 58  33.9       7        F 50-59  Daniela's Shear Warriors       
72    1936 Daniela Suansing          F      Groveland         FL    US      0:53:34 0:53:26 17:14 18  27.7       12       F 0-19   Daniela's Shear Warriors       
73    1918 donna keefer              F      Orlando           FL    US      0:53:33 0:53:30 17:15 64  36.4       1        F 60-99                                 
74    1947 Aja Butler                F      Palm Bay          FL    US      0:58:53 0:58:42 18:56 22  25.1       2        F 20-29  Jared's Memory                 
75    1950 J’la Latimer            F      Palm Bay          FL    US      0:58:56 0:58:44 18:57 17  25.4       13       F 0-19   Jared's Memory                 
76    1948 S. Hampson                M      Palm Bay          FL    US      0:58:55 0:58:55 19:00 11  25.3       18       M 0-19   Jared's Memory                 
77    1923 E. Helling                M      Orlando           FL    US      0:59:12 0:59:06 19:04 10  26.2       19       M 0-19                                  
78    1922 Emma Helling              F      Orlando           FL    US      0:59:13 0:59:08 19:05 46  26.7       10       F 40-49                                 
79    1984 Rich Steinke              M                                      1:00:39 1:00:29 19:31 71  29.1       1        M 60-99                                 
80    1909 Melissa Jordan            F      Orlando           FL    US      1:00:38 1:00:30 19:31 40  25.0       11       F 40-49  Road slugs                     
81    1899 Terry Steinke             F      Orlando           FL    US      1:00:38 1:00:30 19:31 71  35.4       2        F 60-99  Road slugs                     


Top Male Finisher - Open
Place Name              Bib Age Overall Gender Location                 Time  
===== ================= === === ======= ====== ======================== ===== 
1     Humberto Balderas 297 45  1       M      San Juan del Río QUE MX 21:14 


Top Female Finisher - Open
Place Name      Bib  Age Overall Gender Location      Time  
===== ========= ==== === ======= ====== ============= ===== 
1     A. Wallen 1951 10  3       F      Orlando FL US 23:31 


Male 19 and Under
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location       Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ============== ===== 
1     Taylor Mohabir 1979 16  4       M                     24:10 
2     J. Vargas      1967 11  6       M      Palm Bay FL US 24:28 
3     B. Steffey     405  12  7       M      Orlando FL US  24:31 


Male 30 to 39
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location      Time  
===== ============= ==== === ======= ====== ============= ===== 
1     Justin Landis 527  32  2       M      Orlando FL US 22:18 
2     Kevin Bailey  1917 35  33      M      Orlando FL US 39:17 
3     Dustin Hendry 1983 37  52      M                    48:12 


Male 40 to 49
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location          Time  
===== ============ ==== === ======= ====== ================= ===== 
1     Damon Miner  1932 47  20      M      Palm Bay FL US    32:21 
2     Mark Mohabir 1980 40  21      M      Casselberry FL US 32:24 
3     Ray Santos   1978 43  22      M      Palm Bay FL US    32:36 


Male 50 to 59
Place Name               Bib  Age Overall Gender Location          Time  
===== ================== ==== === ======= ====== ================= ===== 
1     Joe Ganley         525  52  9       M      Celebration FL US 26:30 
2     Paul Vonwerder     1965 50  11      M      Orlando FL US     26:52 
3     Richard Klingerman 1912 56  14      M      Orlando FL US     30:32 


Male 60 and Over
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location Time    
===== ============ ==== === ======= ====== ======== ======= 
1     Rich Steinke 1984 71  79      M               1:00:29 


Female 19 and Under
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location      Time  
===== =============== ==== === ======= ====== ============= ===== 
1     M. Helling      1925 11  29      F      Orlando FL US 36:40 
2     N. Helling      1926 7   30      F      Orlando FL US 36:53 
3     Bridgett Gibson 587  16  32      F      Orlando FL US 37:15 


Female 20 to 29
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location       Time  
===== ================= ==== === ======= ====== ============== ===== 
1     Christina Lambert 1900 28  67      F      Orlando FL US  52:27 
2     Aja Butler        1947 22  74      F      Palm Bay FL US 58:42 


Female 30 to 39
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location       Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ============== ===== 
1     REBECCA RHODES 1961 30  36      F      Palm Bay FL US 41:25 
2     Annie Rogers   1969 36  57      F      Orlando FL US  50:01 
3     Katie Bass     1971 38  60      F      Orlando FL US  50:12 


Female 40 to 49
Place Name                  Bib  Age Overall Gender Location                 Time  
===== ===================== ==== === ======= ====== ======================== ===== 
1     Rosa María Fernandez 398  41  5       F      San Juan del Río QUE MX 24:23 
2     Christina Ganley      522  44  10      F      Kissimmee FL US          26:30 
3     Juli Vonwerder        1964 47  23      F      Orlando FL US            32:40 


Female 50 to 59
Place Name                      Bib  Age Overall Gender Location      Time  
===== ========================= ==== === ======= ====== ============= ===== 
1     Karen Klingerman          1911 57  15      F      Orlando FL US 30:32 
2     Patricia (Betsy) Piambino 1963 59  19      F      Orlando FL US 32:16 
3     Missy Neumann             1921 51  40      F      Orlando FL US 44:03 


Female 60 and Over
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location      Time    
===== ============= ==== === ======= ====== ============= ======= 
1     donna keefer  1918 64  73      F      Orlando FL US 53:30   
2     Terry Steinke 1899 71  81      F      Orlando FL US 1:00:30 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.