Race Header

Locke Park 20 Miler


Sun March 18 2018
Location: Redcar, RCC GB TS10 1HA Directions
Type: Run or Run/Walk

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!
Place Bib  Name                    Gender Country Clock       Chip    Pace  Age Age        Team Name                      Total Laps Total Dist 
                                                  Time        Time              Percentage                                                      
===== ==== ======================= ====== ======= =========== ======= ===== === ========== ============================== ========== ========== 
1     1684 Shaun O'Grady           M      US      1:55:56.000 1:55:56 5:47  39  81.2       New Marske Harriers Club                             
2     1688 Andrew Pearson          M              1:58:05.000 1:58:05 5:54  43  82.0       New Marske Harriers Club                             
3     1635 Alyson Dixon            F              1:59:36.000 1:59:36 5:58  36  86.0       Sunderland Strollers                                 
4     1668 Michael Joyeux          M              2:00:32.000 2:00:31 6:01  31  76.4       Quakers Running Club                                 
5     1719 Paul Wilson             M              2:01:59.000 2:01:58 6:05  38  76.7       Hartlepool Burn Road Harriers                        
6     1677 Steve Middleton         M              2:04:29.000 2:04:28 6:13  39  75.6       Thirsk & Sowerby Harriers                            
7     1633 Steve Darby             M              2:08:23.000 2:08:22 6:25  48  78.7       Barnsley Athletic Club                               
8     1711 Robert Teasdale         M              2:09:33.000 2:09:31 6:28  29  71.1       Crook & Dist Sports AC                               
9     1708 James Tarran            M              2:12:29.000 2:12:26 6:37  48  76.2       Valley Striders AC                                   
10    1645 James Fishburn          M              2:12:35.000 2:12:31 6:37  31  69.5       Billingham Marsh Hse H & AC                          
11    1602 James Allinson          M              2:12:36.000 2:12:34 6:37  30  69.4       New Marske Harriers Club                             
12    1632 Gary Dack               M      US      2:12:41.000 2:12:37 6:37  51  78.1       Billingham Marsh Hse H & AC                          
13    1613 Wayne Bouttell          M              2:12:45.000 2:12:42 6:38  39  70.9       North York Moors AC                                  
14    1685 Hannah Oldroyd          F              2:14:18.000 2:14:17 6:42  27  75.8       UKnetrunner.co.UK                                    
15    1690 Gregory Penn            M              2:14:22.000 2:14:19 6:42  52  77.8       North Shields Polytechnic Club                       
16    1648 Johanna Gascoigne-Owens F              2:14:43.000 2:14:41 6:44  36  76.4       Alnwick Harriers                                     
17    1667 Simon Jones             M              2:15:28.000 2:15:25 6:46  44  72.1       Billingham Marsh Hse H & AC                          
18    1644 Richard Fawcett         M              2:16:03.000 2:16:01 6:48  33  67.8       North York Moors AC                                  
19    1652 Stephen Hall            M              2:17:00.000 2:16:54 6:50  37  68.0       North Shields Polytechnic Club                       
20    1618 Ian Brown               M              2:18:28.000 2:18:25 6:55  58  79.7       Tynedale Harriers & AC                               
21    1669 Neil King               M              2:18:43.000 2:18:39 6:55  45  71.0       Easingwold Running Club                              
22    1641 Michael Edwards         M      US      2:19:27.000 2:19:26 6:58  33  66.1       Sunderland Harriers & AC                             
23    1593 Phillip Noble           M              2:19:43.000 2:19:41 6:59  25  65.9       Redcar Running Club                                  
24    1579 Paul Cleasby            M              2:19:57.000 2:19:55 6:59  43  69.2       New Marske Harriers Club                             
25    1634 Jamie Dilasser          M              2:20:18.000 2:20:16 7:00  45  70.2       Nidd Valley Road Runners                             
26    1673 Graham Lyons            M              2:22:10.000 2:22:07 7:06  46  69.9       Unattached                                           
27    1710 Caroline Teasdale       F              2:22:24.000 2:22:21 7:07  31  71.5       Crook & Dist Sports AC                               
28    1681 Kay Neesam              F              2:23:00.000 2:22:56 7:08  47  78.0       New Marske Harriers Club                             
29    1629 Hannah Corne            F              2:23:10.000 2:23:07 7:09  34  71.5       Valley Striders AC                                   
30    1714 Graeme Walton           M              2:24:00.000 2:23:58 7:11  42  66.7       Elvet Striders                                       
31    1620 Tony Brown              M              2:26:37.000 2:26:34 7:19  45  67.2       Unattached                                           
32    1605 Kath Aspin              F              2:28:16.000 2:28:11 7:24  47  75.2       New Marske Harriers Club                             
33    1604 Peter Armstrong         M      US      2:28:28.000 2:28:25 7:25  30  62.0       Darlington H & AC                                    
34    1621 Sharon Bulman           F              2:30:30.000 2:30:26 7:31  42  70.7       New Marske Harriers Club                             
35    1610 Rachel Ball             F              2:30:44.000 2:30:39 7:31  32  67.7       Sunderland Strollers                                 
36    1675 Wendy Marks             F              2:31:25.000 2:31:19 7:33  47  73.6       Harrogate Harriers & AC                              
37    1699 John Scott              M              2:32:58.000 2:32:50 7:38  42  62.8       North Shields Polytechnic Club                       
38    1615 Rachel Breheny          F              2:33:21.000 2:33:16 7:39  34  66.7       South Shield Harriers & AC                           
39    1676 Robert McArdle          M              2:33:29.000 2:33:23 7:40  55  70.0       Grantham Running Club                                
40    1612 Sarah Bibby             F              2:33:44.000 2:33:39 7:40  40  68.3       Redcar Running Club                                  
41    1636 Phil Drewery            M              2:34:03.000 2:33:54 7:41  43  62.9       North York Moors AC                                  
42    1616 Clare Briggs            F              2:35:10.000 2:35:00 7:45  39  67.3       North Shields Polytechnic Club                       
43    1695 Jess Riches             F              2:35:27.000 2:35:20 7:46  29  65.5       Unattached                                           
44    1671 John Laws               M              2:36:39.000 2:36:27 7:49  58  70.6       North Shields Polytechnic Club                       
45    1682 Claire O'Callaghan      F              2:37:49.000 2:37:44 7:53  34  64.8       South Shield Harriers & AC                           
46    1713 Lyne Valentine          F              2:37:51.000 2:37:44 7:53  60  83.5       Sunderland Strollers                                 
47    1670 Michael Larkin          M              2:38:18.000 2:38:08 7:54  37  58.9       Billingham Marsh Hse H & AC                          
48    1707 Jon Tapper              M              2:39:06.000 2:39:03 7:57  39  59.2       Unattached                                           
49    1659 Stephen Hope            M              2:40:13.000 2:40:07 8:00  32  57.5       Unattached                                           
50    1658 Vanessa Hogan           F              2:41:04.000 2:40:58 8:02  34  63.5       Sunderland Strollers                                 
51    1642 Charlotte Ellis         F              2:41:15.000 2:41:08 8:03  30  63.2       New Marske Harriers Club                             
52    1679 Stephen Moore           M              2:41:26.000 2:41:21 8:04  40  58.7       Quakers Running Club                                 
53    1599 Patricia Speedie        F              2:41:36.000 2:41:26 8:04  44  67.0       New Marske Harriers Club                             
54    1672 Darren Lough            M              2:41:37.000 2:41:33 8:04  46  61.4       South Shield Harriers & AC                           
55    1656 Carly Henderson         F      GB      2:41:39.000 2:41:34 8:04  24  63.0       Unattached                                           
56    1592 Eddie Meehan            M              2:42:37.000 2:42:32 8:07  64  71.9       North York Moors AC                                  
57    1640 Mark Edwards            M              2:44:02.000 2:43:53 8:11  57  66.7       North York Moors AC                                  
58    1650 David Greensmith        M              2:44:53.000 2:44:45 8:14  46  60.3       Redcar Running Club                                  
59    1698 Angela Sands            F              2:45:01.000 2:44:56 8:14  42  64.5       Redcar Running Club                                  
60    1664 Mark Jackson            M              2:46:14.000 2:46:11 8:18  34  55.5       Unattached                                           
61    1607 Paul Bainbridge         M              2:46:26.000 2:46:18 8:18  48  60.7       North York Moors AC                                  
62    1716 Maddie Whyte            F              2:46:25.000 2:46:20 8:19  38  62.4       North York Moors AC                                  
63    1627 Aimee Cook              F              2:46:38.000 2:46:32 8:19  31  61.2       Tyne Bridge Harriers                                 
64    1600 Bridget Stewart         F              2:47:23.000 2:47:14 8:21  47  66.6       Quakers Running Club                                 
65    1649 Sharon Gayter           F              2:49:52.000 2:49:45 8:29  51  68.9       North York Moors AC                                  
66    1619 Mark Brown              M              2:50:04.000 2:49:57 8:29  41  56.1       Billingham Marsh Hse H & AC                          
67    1611 Alexandra Battersby     F      GB      2:50:21.000 2:50:15 8:30  33  60.0       Tyne Bridge Harriers                                 
68    1700 Tracey Scott            F      US      2:50:39.000 2:50:29 8:31  50  67.7       Unattached                                           
69    1678 Rosalyn Moore           F              2:50:53.000 2:50:47 8:32  38  60.8       Harrogate Harriers & AC                              
70    1660 Caroline Horton         F              2:51:10.000 2:51:03 8:33  54  71.0       Stockton Striders AC                                 
71    1654 Andrew Hart             M              2:51:21.000 2:51:15 8:33  31  53.8       New Marske Harriers Club                             
72    1680 Michele Moran           F              2:51:29.000 2:51:23 8:34  49  66.6       North East Vets                                      
73    1709 Sarah Taylor            F              2:51:54.000 2:51:45 8:35  37  60.1       Unattached                                           
74    1597 Alan Robson             M              2:52:56.000 2:52:49 8:38  47  57.9       New Marske Harriers Club                             
75    1601 Andrew Whiles           M              2:53:52.000 2:53:44 8:41  49  58.6       Redcar Running Club                                  
76    1696 Paul Roberts            M              2:54:11.000 2:54:02 8:42  50  59.0       Quakers Running Club                                 
77    1702 Jenny Simpson           F              2:54:19.000 2:54:07 8:42  32  58.5       North Shields Polytechnic Club                       
78    1584 Stewart Hart            M              2:54:24.000 2:54:17 8:42  33  52.9       New Marske Harriers Club                             
79    1715 Jayne While             F              2:54:32.000 2:54:20 8:43  41  60.6       Esk Valley Fell Club                                 
80    1712 Phillip Thompson        M              2:55:57.000 2:55:48 8:47  40  53.8       Unattached                                           
81    1582 Emma Gettings           F              2:57:34.000 2:57:24 8:52  32  57.5       Redcar Running Club                                  
82    1637 Simon Dunn              M              2:57:39.000 2:57:28 8:52  45  55.5       North Shields Polytechnic Club                       
83    1665 Jonathan Jamison        M              2:57:49.000 2:57:38 8:52  45  55.4       North Shields Polytechnic Club                       
84    1657 Geoff Hine              M              2:58:07.000 2:58:05 8:54  56  60.8       Esk Valley Fell Club                                 
85    1624 Marie Christie          F              2:58:45.000 2:58:37 8:55  35  57.4       Redcar Running Club                                  
86    1606 Peter Atkinson          M              2:58:55.000 2:58:46 8:56  55  60.1       North Shields Polytechnic Club                       
87    1655 Barry Hebbron           M              3:00:58.000 3:00:49 9:02  54  58.9       Redcar Running Club                                  
88    1646 Brian Ford              M              3:01:48.000 3:01:38 9:04  47  55.1       Elvet Striders                                       
89    1585 David Heath             M              3:02:38.000 3:02:30 9:07  47  54.9       New Marske Harriers Club                             
90    1662 Barry Hulbert           M              3:04:40.000 3:04:28 9:13  53  57.2       Unattached                                           
91    1630 John Cornwell           M              3:06:39.000 3:06:29 9:19  37  50.0       Unattached                                           
92    1586 Jason Highland          M              3:07:54.000 3:07:46 9:23  46  52.9       Redcar Running Club                                  
93    1666 Keith Johnson           M      GB      3:09:25.000 3:09:12 9:27  43  51.2       Unattached                                           
94    1717 Craig Wilkinson         M              3:10:28.000 3:10:23 9:31  34  48.5       Unattached                                           
95    1704 Elizabeth Sowter        F              3:11:27.000 3:11:17 9:33  55  64.3       Swaledale Road Runners                               
96    1692 Peter Quinn             M              3:11:48.000 3:11:35 9:34  48  52.7       North East Vets                                      
97    1663 Katie Jackson           F              3:12:50.000 3:12:36 9:37  22  52.9       Tyne Bridge Harriers                                 
98    1628 Chris Cooley            M              3:12:50.000 3:12:36 9:37  30  47.8       Tyne Bridge Harriers                                 
99    1591 Paul Lewins             M              3:15:03.000 3:14:55 9:44  44  50.1       Sunderland Strollers                                 
100   1589 Russ Kelly              M              3:15:48.000 3:15:39 9:46  42  49.1       Redcar Running Club                                  
101   1694 Nicole Race             F              3:16:37.000 3:16:26 9:49  40  53.4       Unattached                                           
102   1706 Lois Tack               F              3:17:25.000 3:17:16 9:51  35  52.0       North Shields Polytechnic Club                       
103   1689 Jacqueline Pearson      F              3:18:21.000 3:18:13 9:54  39  52.6       Holme Pierrepont RC                                  
104   1598 Gordon Sanderson        M              3:18:44.000 3:18:30 9:55  52  52.7       Redcar Running Club                                  
105   1638 Philip Durston          M              3:21:03.000 3:20:56 10:02 62  57.1       Unattached                                           
106   1609 Lee Baines              M              3:21:31.000 3:21:26 10:04 41  47.3       North York Moors AC                                  
107   1580 Tanya Dixon             F              3:23:05.000 3:22:54 10:08 31  50.2       New Marske Harriers Club                             
108   1687 David Peacock           M              3:28:18.000 3:28:06 10:24 58  53.0       Redcar Running Club                                  
109   1622 Louise Campbell         F              3:31:11.000 3:30:58 10:32 46  52.3       Esk Valley Fell Club                                 
110   1578 Caroline Chinnock       F              3:38:59.000 3:38:48 10:56 45  49.9       Unattached                                           
111   1583 Diane Hall              F      GB      3:38:59.000 3:38:48 10:56 56  57.0       New Marske Harriers Club                             
112   1614 Kelly Brearley          F      GB      3:49:33.000 3:49:21 11:28 38  45.2       New Marske Harriers Club                             
113   1693 Tracey Quinn            F              3:53:15.000 3:53:02 11:39 47  47.8       North East Vets                                      
114   1661 Alistair Howes          M              3:55:14.000 3:54:58 11:44 49  43.3       Unattached                                           
115   1576 Natalie Allison         F              4:05:02.000 4:04:50 12:14 46  45.0       Unattached                                           
116   1577 Colin Arnott            M              4:05:03.000 4:04:52 12:14 51  42.3       Redcar Running Club                                  
117   1594 Dave Norman             M              4:26:58.000 4:26:45 13:20 39  35.3       Billingham Marsh Hse H & AC                          
      1587 David Hodgson           M              DNF                       58             New Marske Harriers Club                             
      1590 Steven King             M              DNF                       50             Unattached                                           
      1596 Erik Pettersen          M              DNF                       43             Unattached                                           
      1603 Daniel Anderson         M              DNF                       26             Sunderland Strollers                                 
      1617 Adrian Brooks           M              DNF                       37             Tyne Bridge Harriers                                 
      1623 John Cassells           M              DNF                       69             Stowmarket Striders RC                               
      1626 Lucy Clough             F              DNF                       39             North York Moors AC                                  
      1631 Justin Cox              M              DNF                       41             Sedgefield Harriers                                  
      1639 Catherine Eaton         F              DNF                       35             Tyne Bridge Harriers                                 
      1643 Richard Farrel          M              DNF                       34             Unattached                                           
      1647 Jill Ford               F              DNF                       48             Elvet Striders                                       
      1651 Amanda Hall             F              DNF                       33             North Shields Polytechnic Club                       
      1653 Katherine Halshaw       F              DNF                       34             Sunderland Strollers                                 
      1674 Vicky Maidens           F              DNF                       37             Unattached                                           
      1683 Michelle O'Grady        F      US      DNF                       34             New Marske Harriers Club                             
      1686 Catherine Payne         F              DNF                       49             Grantham Running Club                                
      1691 Sara Porley             F              DNF                       37             Redcar Running Club                                  
      1705 Charlotte Stonehouse    F              DNF                       38             New Marske Harriers Club                             
      1718 Tom Williams            M              DNF                       40             Hyde Park Harriers                                   

Embed Code