Race Header

Summer Coast Road 5k


Wed July 19 2017
Location: Redcar, RCC GB TS10 3RW Directions
Type: Run or Run/Walk

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!
Place Bib  Name                  Team Name                          Gender Clock Chip  Age Age        Division 
                                                                           Time  Time      Percentage          
===== ==== ===================== ================================== ====== ===== ===== === ========== ======== 
1     1495 Lewis GAMBLE-THOMPSON New Marske Harriers Club           M      15:18 15:18 29  85.0       M 1-39   
2     1641 Michael JOYEUX        Quakers Running Club               M      15:39 15:39 34  84.3       M 1-39   
3     1651 Archie LOWE           Middlesbrough Mandale              M      15:51 15:51 14  86.4       M 1-39   
4     1488 James FAHEY           North York Moors AC                M      16:16 16:16 30  80.0       M 1-39   
5     1613 Daniel GUNN           New Marske Harriers Club           M      16:17 16:17 15  82.6       M 1-39   
6     1652 Paul LOWE             North York Moors AC                M      16:20 16:20 48  89.0       M 45-49  
7     1219 Russell ADAMS         Telford AC                         M      16:38 16:38 22  78.1       M 1-39   
8     1653 Paul LOWE             Darlington H & AC                  M      16:39 16:38 37  80.7       M 1-39   
9     1747 John SURTEES          Aycliffe Running Club              M      16:45 16:44 31  78.0       M 1-39   
10    1753 Michael THOMPSON      Sunderland Harriers & AC           M      16:59 16:59 48  85.6       M 45-49  
11    1248 James ALLINSON        New Marske Harriers Club           M      17:06 17:05 32  76.6       M 1-39   
12    1692 David Johnson         Tyne Bridge Harriers               M      17:10 17:09 33  76.6       M 1-39   
13    1657 Shaun MARSHALL        Darlington H & AC                  M      17:13 17:11 26  75.6       M 1-39   
14    1490 James FISHBURN        Billingham Marsh Hse H & AC        M      17:14 17:14 34  76.6       M 1-39   
15    1697 Andrew PEARSON        New Marske Harriers Club           M      17:29 17:28 46  82.0       M 45-49  
16    1243 Paul ALLAN            Darlington H & AC                  M      17:35 17:33 26  74.0       M 1-39   
17    1673 Robert MOORE          Unattached                         M      17:42 17:41 28  73.4       M 1-39   
18    1695 JEREMY PATTISON       Richmond & Zetland Harriers        M      17:44 17:42 42  78.5       M 40-44  
19    1678 Martin MURRAY         New Marske Harriers Club           M      17:46 17:45 51  83.8       M 50-54  
20    1378 Paul CHOW             Middlesbrough & Cleveland Harriers M      17:46 17:45 43  78.9       M 40-44  
21    1293 Richard FAWCETT       North York Moors AC                M      18:00 17:59 36  74.1       M 1-39   
22    1478 Luke DUFFY            Billingham Marsh Hse H & AC        M      18:04 18:02 18  72.1       M 1-39   
23    1734 Phil JARVIS           North York Moors AC                M      18:07 18:06 46  79.1       M 45-49  
24    1735 Alastair SPANNER      Tyne Bridge Harriers               M      18:13 18:11 45  78.2       M 45-49  
25    1741 Paul STEPHENSON       Hartlepool Burn Road Harriers      M      18:14 18:12 46  78.7       M 45-49  
26    1654 Michael LYTH          New Marske Harriers Club           M      18:18 18:18 32  71.5       M 1-39   
27    1757 Graham HINDMARSH      Darlington H & AC                  M      18:20 18:17 41  75.5       M 40-44  
28    1768 Paul COOK             Darlington H & AC                  M      18:21 18:18 42  76.0       M 40-44  
29    1476 George DIXON          Aycliffe Running Club              M      18:22 18:22 19  70.7       M 1-39   
30    1788 Alex WYKE-ULLIOTT     Leeds City Athletic Club           M      18:22 18:18 17  71.6       M 1-39   
31    1750 Barry TALMAN          Darlington H & AC                  M      18:24 18:21 41  75.2       M 40-44  
32    1763 Andrew COLEMAN        Unattached                         M      18:26 18:24 39  74.0       M 1-39   
33    1670 Jeff MILLER           Darlington H & AC                  M      18:26 18:23 54  82.8       M 50-54  
34    1752 Philip TEECE          Darlington H & AC                  M      18:27 18:25 57  84.6       M 55-59  
35    1730 Mike SMITH            New Marske Harriers Club           M      18:28 18:27 47  78.1       M 45-49  
36    1499 Paul GARRENS          Middlesbrough & Cleveland Harriers M      18:28 18:26 44  76.5       M 40-44  
37    1475 Rob DENT              Quakers Running Club               M      18:46 18:43 37  71.7       M 1-39   
38    1751 Louise TALMAN         Darlington H & AC                  F      18:51 18:47 36  79.3       F 35-39  
39    1783 Gareth WILSON         North York Moors AC                M      18:53 18:52 40  72.7       M 40-44  
40    1637 Chris JEFFERIES       Billingham Marsh Hse H & AC        M      18:57 18:55 45  75.2       M 45-49  
41    1659 PAUL MCDERMOTT        Redcar Running Club                M      18:58 18:57 51  78.5       M 50-54  
42    1376 Matthew CHINNOCK      New Marske Harriers Club           M      19:04 19:00 14  72.1       M 1-39   
43    1703 Adam POOLE            Middlesbrough & Cleveland Harriers M      19:04 19:01 40  72.1       M 40-44  
44    1660 Paul MCGOUGH          North York Moors AC                M      19:08 19:07 43  73.2       M 40-44  
45    1791 Neil YOUNGSON         New Marske Harriers Club           M      19:10 19:09 40  71.6       M 40-44  
46    1784 Lee MORGAN            North York Moors AC                M      19:11 19:04 39  71.4       M 1-39   
47    1256 Peter ARMSTRONG       Darlington H & AC                  M      19:13 19:10 33  68.5       M 1-39   
48    1715 Stephen ROE           Billingham Marsh Hse H & AC        M      19:18 19:16 31  67.7       M 1-39   
49    1764 Julian WARDMAN        New Marske Harriers Club           M      19:26 19:19 47  74.6       M 45-49  
50    1273 Richard ATKINS        North York Moors AC                M      19:34 19:31 36  68.3       M 1-39   
51    1492 Neville FORD          Darlington H & AC                  M      19:36 19:32 49  74.9       M 45-49  
52    1389 Paul CLEASBY          New Marske Harriers Club           M      19:36 19:32 45  72.8       M 45-49  
53    1672 Chris MINTO           Quakers Running Club               M      19:40 19:38 37  68.3       M 1-39   
54    1622 Andy HAYES            Stockton Striders AC               M      19:42 19:40 39  69.2       M 1-39   
55    1260 David ASPIN           New Marske Harriers Club           M      19:43 19:39 48  74.0       M 45-49  
56    1787 Dan WRIGHT            Middlesbrough & Cleveland Harriers M      19:48 19:45 30  65.9       M 1-39   
57    1744 Craig STOKES          North York Moors AC                M      19:51 19:46 43  70.8       M 40-44  
58    1759 Andrew TULLOCK        New Marske Harriers Club           M      19:59 19:56 45  71.3       M 45-49  
59    1342 Sharon BULMAN         New Marske Harriers Club           F      20:02 20:02 44  77.8       F 40-44  
60    1646 Brian LAVERICK        North York Moors AC                M      20:07 20:01 55  76.6       M 55-59  
61    1266 Dawn RICHARDSON       Quakers Running Club               F      20:09 20:05 45  78.3       F 45-49  
62    1624 Justin Adam HINDMARCH Darlington H & AC                  M      20:09 20:03 34  65.8       M 1-39   
63    1500 Graham GARVEY         Darlington H & AC                  M      20:09 20:04 42  69.3       M 40-44  
64    1249 Darren ANSBRO         Billingham Marsh Hse H & AC        M      20:11 20:04 40  68.4       M 40-44  
65    1661 Brian MCGOURAN        Unattached                         M      20:15 20:10 48  72.1       M 45-49  
66    1733 Stephen SMITH         Darlington H & AC                  M      20:18 20:11 30  64.5       M 1-39   
67    1649 Rob LICKLEY           Thirsk & Sowerby Harriers          M      20:32 20:27 42  68.0       M 40-44  
68    1690 Andrew PARK           Darlington H & AC                  M      20:37 20:30 38  65.9       M 1-39   
69    1789 Edward WYKE-ULLIOTT   Rothwell & District Harriers       M      20:37 20:29 45  69.4       M 45-49  
70    1288 Gareth KYLE           Quakers Running Club               M      20:38 20:26 34  64.6       M 1-39   
71    1629 KEVIN HUDSON          Middlesbrough & Cleveland Harriers M      20:40 20:37 53  73.2       M 50-54  
72    1680 LINDA NOBLE           Darlington H & AC                  F      20:42 20:37 52  81.9       F 50-54  
73    1318 Paul Bainbridge       North York Moors AC                M      20:42 20:37 50  71.5       M 50-54  
74    1636 Michelle JANE         Aycliffe Running Club              F      20:44 20:42 33  71.5       F 1-34   
75    1486 Steven ELLIOTT        Darlington H & AC                  M      20:48 20:41 44  68.2       M 40-44  
76    1662 Jason MCGOURAN        Unattached                         M      20:49 20:44 23  62.6       M 1-39   
77    1633 Jade HUTCHINSON       Darlington H & AC                  F      20:49 20:43 18  71.6       F 1-34   
78    1700 Sue PHILLIPS          Darlington H & AC                  F      20:52 20:47 54  83.1       F 50-54  
79    1681 MEGAN NOBLE           Darlington H & AC                  F      20:53 20:49 14  75.8       F 1-34   
80    1647 Fred TENNANT          Quakers Running Club               M      20:54 20:44 49  70.6       M 45-49  
81    1415 Joe COLE              Unattached                         M      20:56 20:49 65  80.0       M 65-69  
82    1236 Tom ADDISON           Darlington H & AC                  M      20:57 20:52 37  64.3       M 1-39   
83    1467 Katie COULSON         New Marske Harriers Club           F      20:59 20:52 22  70.8       F 1-34   
84    1786 Charlotte WILTON      Thirsk & Sowerby Harriers          F      21:03 20:58 41  72.7       F 40-44  
85    1689 David PALEY           New Marske Harriers Club           M      21:04 20:55 44  67.4       M 40-44  
86    1736 Patricia SPEEDIE      New Marske Harriers Club           F      21:05 21:01 47  76.1       F 45-49  
87    1664 Brian MCLAREN         Quakers Running Club               M      21:07 21:00 44  67.1       M 40-44  
88    1307 Mike BETTERTON        Unattached                         M      21:07 21:03 62  77.1       M 60-64  
89    1481 Michael DUFTON        Crook & Dist Sports AC             M      21:10 21:05 43  66.4       M 40-44  
90    1290 Richard BARNES        North York Moors AC                M      21:11 21:04 53  71.7       M 50-54  
91    1491 Shaun FLEWKER-BARKER  Redcar Running Club                M      21:16 21:10 31  61.7       M 1-39   
92    1489 Terence FAHEY         Redcar Running Club                M      21:22 21:20 61  75.5       M 60-64  
93    1683 Phillip NOBLE         Redcar Running Club                M      21:27 21:25 27  60.6       M 1-39   
94    1701 Andrew PHINN          New Marske Harriers Club           M      21:27 21:20 54  71.3       M 50-54  
95    1483 Barry DUNNE           North York Moors AC                M      21:30 21:27 53  70.4       M 50-54  
96    1699 Martin PHILLIPS       Darlington H & AC                  M      21:34 21:29 55  71.4       M 55-59  
97    1708 David ROBINSON        North York Moors AC                M      21:34 21:27 50  68.8       M 50-54  
98    1776 Kevin WILKINSON       Redcar Running Club                M      21:37 21:28 42  64.8       M 40-44  
99    1323 Pauline BROWN         Darlington H & AC                  F      21:43 21:30 53  79.5       F 50-54  
100   1628 Liz Simpson           Stockton Striders AC               F      21:47 21:40 37  69.1       F 35-39  
101   1731 Peter SMITH           Aycliffe Running Club              M      21:48 21:46 57  71.6       M 55-59  
102   1724 Anthony SEAMAN        Darlington H & AC                  M      21:51 21:44 47  66.3       M 45-49  
103   1620 Keith HARKER          Redcar Running Club                M      21:54 21:46 54  69.9       M 50-54  
104   1738 John SPRAGGETT        New Marske Harriers Club           M      21:55 21:49 68  78.4       M 65-69  
105   1748 Tracey SURTEES        Aycliffe Running Club              F      21:56 21:54 31  67.4       F 1-34   
106   1498 Stephen GARDNER       Darlington H & AC                  M      21:57 21:49 56  70.8       M 55-59  
107   1772 Andrew WHILES         Redcar Running Club                M      22:03 21:58 51  67.7       M 50-54  
108   1746 Dawn SULLEY           New Marske Harriers Club           F      22:13 22:05 46  71.8       F 45-49  
109   1627 Caroline HORTON       Stockton Striders AC               F      22:14 22:07 56  80.0       F 55-59  
110   1635 Rosie Dawson          Billingham Marsh Hse H & AC        F      22:16 22:08 36  67.3       F 35-39  
111   1461 John CORNWELL         Unattached                         M      22:17 22:09 39  61.5       M 1-39   
112   1732 Simon SMITH           Unattached                         M      22:18 22:13 50  66.4       M 50-54  
113   1737 Ian SPELLMAN          Redcar Running Club                M      22:19 22:14 48  65.4       M 45-49  
114   1619 Ian Harris            Billingham Marsh Hse H & AC        M      22:21 22:13 49  65.9       M 45-49  
115   1480 Michael DUFFY         Billingham Marsh Hse H & AC        M      22:23 22:13 64  74.3       M 60-64  
116   1668 Eddie MEEHAN          North York Moors AC                M      22:24 22:17 66  75.4       M 65-69  
117   1280 Julia ATKINSON-TAIT   Sedgefield Harriers                F      22:28 22:22 49  73.1       F 45-49  
118   1760 Diane VAUGHAN         Quakers Running Club               F      22:48 22:42 52  74.4       F 50-54  
119   1709 Graham ROBINSON       Thirsk & Sowerby Harriers          M      22:50 22:44 62  71.4       M 60-64  
120   1603 Sharon GAYTER         North York Moors AC                F      22:52 22:48 53  74.9       F 50-54  
121   1727 Gary SIVILLS          New Marske Harriers Club           M      23:05 22:55 34  57.6       M 1-39   
122   1679 Iain GIRARD           Darlington H & AC                  M      23:08 22:57 46  62.4       M 45-49  
123   1682 Paul NOBLE            Redcar Running Club                M      23:13 23:06 54  65.9       M 50-54  
124   1474 Richard DEGG          Redcar Running Club                M      23:18 23:10 51  64.2       M 50-54  
125   1316 Joe BROOMFIELD        Redcar Running Club                M      23:20 23:12 49  63.1       M 45-49  
126   1285 Phil BALLARD          Redcar Running Club                M      23:24 23:15 57  67.0       M 55-59  
127   1614 Martin GUNN           New Marske Harriers Club           M      23:38 23:22 43  59.9       M 40-44  
128   1675 Emma MORLEY           Darlington H & AC                  F      23:42 23:28 53  72.8       F 50-54  
129   1484 Louise DYKES          Billingham Marsh Hse H & AC        F      23:47 23:36 40  64.3       F 40-44  
130   1473 Alistair DAVY         Leeds City Athletic Club           M      23:49 23:41 68  72.2       M 65-69  
131   1606 Rob GILLHAM           Quakers Running Club               M      23:51 23:39 50  62.4       M 50-54  
132   1479 Lyndsay DUFFY         Billingham Marsh Hse H & AC        F      23:56 23:46 27  62.1       F 1-34   
133   1611 Craig GRIFFITHS       Unattached                         M      24:00 23:45 35  55.9       M 1-39   
134   1278 Wesley ATKINS         Darlington H & AC                  M      24:03 23:51 34  55.3       M 1-39   
135   1714 Sarah ROE             Unattached                         F      24:07 23:57 31  61.7       F 1-34   
136   1688 David Robinson        Unattached                         M      24:08 23:58 57  65.0       M 55-59  
137   1767 Chris WATSON          Redcar Running Club                M      24:13 24:02 30  54.2       M 1-39   
138   1774 Jeannie WILDE         Redcar Running Club                F      24:14 24:03 48  67.2       F 45-49  
139   1790 Graham YOUNGSON       Loftus & Whitby AC                 M      24:20 24:13 65  68.8       M 65-69  
140   1685 John O'BOYLE          Unattached                         M      24:22 24:07 44  58.5       M 40-44  
141   1615 Sarah GUNN            New Marske Harriers Club           F      24:23 24:09 41  63.1       F 40-44  
142   1667 Janet MCRAE           Sedgefield Harriers                F      24:26 24:20 54  71.0       F 50-54  
143   1677 Pamela COSTELLO       Redcar Running Club                F      24:29 24:18 63  79.2       F 60-64  
144   1623 Barry HEBBRON         Redcar Running Club                M      24:31 24:20 57  64.0       M 55-59  
145   1704 Peter QUINN           North East Veterans AC             M      24:32 24:19 50  60.7       M 50-54  
146   1350 Rebecca BUTLER        Darlington H & AC                  F      24:37 24:28 24  60.4       F 1-34   
147   1671 Lesley MILLER         Darlington H & AC                  F      24:41 24:28 47  65.4       F 45-49  
148   1642 Russ KELLY            Redcar Running Club                M      24:48 24:39 45  57.7       M 45-49  
149   1496 James GARDNER         Darlington H & AC                  M      24:51 24:43 17  53.0       M 1-39   
150   1621 Rob HARTLEY           Redcar Running Club                M      24:52 24:47 47  58.2       M 45-49  
151   1743 Bridget STEWART       Quakers Running Club               F      24:55 24:41 49  66.2       F 45-49  
152   1775 Tony MAIN             Billingham Marsh Hse H & AC        M      24:55 24:48 61  64.9       M 60-64  
153   1729 Graham SMITH          Redcar Running Club                M      24:59 24:49 54  61.3       M 50-54  
154   1610 Craig GREENFIELD      Redcar Running Club                M      25:06 24:50 33  52.9       M 1-39   
155   1780 Clare WILLS           Redcar Running Club                F      25:12 25:02 36  59.5       F 35-39  
156   1617 Antoni HALL           Darlington H & AC                  M      25:15 25:01 32  52.3       M 1-39   
157   1487 Emma BEAUMONT         New Marske Harriers Club           F      25:17 25:02 45  62.8       F 45-49  
158   1745 Clare STRADLING       Quakers Running Club               F      25:20 25:05 36  59.4       F 35-39  
159   1279 Tracey ATKINSON       Redcar Running Club                F      25:22 25:11 53  67.8       F 50-54  
160   1639 Peter JOHNSON         Hartlepool Burn Road Harriers      M      25:27 25:18 62  64.2       M 60-64  
161   1604 William GAYTER        North York Moors AC                M      25:32 25:28 55  60.2       M 55-59  
162   1722 Douglas SCOTT         New Marske Harriers Club           M      25:32 25:25 66  66.1       M 65-69  
163   1632 Anne HUTCHINSON       Darlington H & AC                  F      25:32 25:23 47  63.0       F 45-49  
164   1665 Juliette MCLAREN      Quakers Running Club               F      25:39 25:34 42  60.0       F 40-44  
165   1605 Shirley GIBSON        Darlington H & AC                  F      25:42 25:36 70  82.5       F 65-99  
166   1782 Annemarie WILSON      North York Moors AC                F      25:47 25:34 40  59.3       F 40-44  
167   1710 Anne ROBSON           North York Moors AC                F      25:51 25:38 59  71.5       F 55-59  
168   1666 Paige MCLEOD          Billingham Marsh Hse H & AC        F      26:00 25:50 17  58.1       F 1-34   
169   1315 Fiona BRENNAN         Stockton Striders AC               F      26:06 25:56 48  62.3       F 45-49  
170   1435 John COOK             Darlington H & AC                  M      26:08 25:54 45  54.9       M 45-49  
171   1721 Robert SANDERSON      Unattached                         M      26:17 26:00 59  60.9       M 55-59  
172   1720 Gordon SANDERSON      Redcar Running Club                M      26:18 26:02 55  58.9       M 55-59  
173   1381 Marie CHRISTIE        Redcar Running Club                F      26:25 26:14 38  57.2       F 35-39  
174   1779 Michael WILLIAMS      Billingham Marsh Hse H & AC        M      26:29 26:14 58  59.9       M 55-59  
175   1770 Ian WELCH             Redcar Running Club                M      26:44 26:35 72  67.4       M 70-74  
176   1634 Michael INGANNI       Redcar Running Club                M      26:44 26:39 41  51.8       M 40-44  
177   1630 Leigh HUDSON          Redcar Running Club                F      27:01 26:49 32  55.1       F 1-34   
178   1785 Elaine WATSON         North East Veterans AC             F      27:09 26:55 54  64.1       F 50-54  
179   1289 Ian BARNES            Darlington H & AC                  M      27:13 27:05 82  80.5       M 75-99  
180   1433 Jim CONAGHAN          New Marske Harriers Club           M      27:21 27:13 81  78.1       M 75-99  
181   1723 Michelle SCRUBY       Quakers Running Club               F      27:25 27:13 35  54.6       F 35-39  
182   1712 Christopher ROE       Redcar Running Club                M      27:29 27:15 43  51.4       M 40-44  
183   1762 Amanda WALLER         New Marske Harriers Club           F      27:29 27:20 55  63.9       F 55-59  
184   1676 Lee MORRIS            Quakers Running Club               M      27:30 27:18 40  50.2       M 40-44  
185   1765 Vicky MAIDENS         Redcar Running Club                F      27:31 27:18 40  55.6       F 40-44  
186   1609 Kerry GRAYDON         Redcar Running Club                F      27:31 27:19 30  54.1       F 1-34   
187   1482 Faye DUNNAKEY         Redcar Running Club                F      28:02 27:49 33  53.2       F 1-34   
188   1705 Tracey QUINN          North East Veterans AC             F      28:03 27:49 50  59.4       F 50-54  
189   1254 Julia ANSBRO          Stockton Striders AC               F      28:05 27:54 38  53.8       F 35-39  
190   1477 Nicola DOUGLAS        Unattached                         F      28:07 27:54 44  55.9       F 40-44  
191   1778 Vanessa WILLIAMS      Redcar Running Club                F      28:24 28:12 45  55.7       F 45-49  
192   1450 Tina CORAH            Darlington H & AC                  F      29:06 28:58 54  59.6       F 50-54  
193   1719 Sid RUDD              Billingham Marsh Hse H & AC        M      29:18 29:06 70  60.0       M 70-74  
194   1644 Malcolm KILNER        Unattached                         M      29:21 29:06 55  52.7       M 55-59  
195   1725 Alec SILVER           Unattached                         M      29:23 29:11 30  44.6       M 1-39   
196   1656 Lesley MARR           Unattached                         F      29:43 29:32 45  53.2       F 45-49  
197   1693 Lesley PARRATT        New Marske Harriers Club           F      29:45 29:33 57  60.5       F 55-59  
198   1650 Emma LLOYD            Redcar Running Club                F      30:08 29:56 33  49.4       F 1-34   
199   1645 Ronni KIRKHAM         Unattached                         F      30:12 30:00 53  56.9       F 50-54  
200   1713 Fiona ROE             Unattached                         F      30:40 30:26 27  48.5       F 1-34   
201   1655 Sandra MAIN           Billingham Marsh Hse H & AC        F      31:19 31:09 63  61.8       F 60-64  
202   1769 Jayne GIRARD          Darlington H & AC                  F      31:29 31:16 23  47.2       F 1-34   
203   1485 Diane EDDON           Unattached                         F      31:40 31:28 47  50.8       F 45-49  
204   1640 Taraha JOHNSON        Redcar Running Club                F      33:11 32:57 27  44.8       F 1-34   
205   1405 Ian CODLING           Thirsk & Sowerby Harriers          M      34:18 34:08 76  55.9       M 75-99  
206   1284 Peter BALL            Redcar Running Club                M      35:44 35:33 46  40.3       M 45-49  
207   1411 Marian CODLING        Thirsk & Sowerby Harriers          F      37:09 36:55 76  62.4       F 65-99  

Embed Code