Location: Redcar, RCC GB TS10 5BJ Directions
Type: Run Only, Other, Run or Run/Walk

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!
Place Bib  Name                Team Name                      Gender Clock Chip  Pace Age Age        Division Division 
                                                                     Time  Time           Percentage Place             
===== ==== =================== ============================== ====== ===== ===== ==== === ========== ======== ======== 
1     1517 Marc Fenwick        Tyne Bridge Harriers           M      15:19 15:19 3:04 31  85.2       1        M 18-39  
2     1538 Drew Inglis         Darlington H & AC              M      15:25 15:25 3:05 34  85.6       2        M 18-39  
3     1501 Chris Auld          Crook & Dist Sports AC         M      16:53 16:53 3:23 47  85.4       1        M 45-49  
4     1526 Daniel Gunn         New Marske Harriers Club       M      17:02 17:02 3:24 14  80.4       1        M 14-15  
5     1565 Alasdair Tatham     North York Moors AC            M      17:17 17:17 3:28 44  81.6       1        M 40-44  
6     1566 Robert Teasdale     Crook & Dist Sports AC         M      17:31 17:31 3:30 30  74.3       3        M 18-39  
7     1509 Graham Hindmarsh    Darlington H & AC              M      17:50 17:48 3:34 40  77.1       2        M 40-44  
8     1510 James Boddy         Ripon Runners                  M      17:53 17:52 3:34 37  75.1       4        M 18-39  
9     1563 Barry Talman        Darlington H & AC              M      18:09 18:08 3:37 40  75.6       3        M 40-44  
10    1602 Luke Waddington     Unattached                     M      18:17 18:15 3:39 15  73.6       2        M 14-15  
11    1597 Justin Shaw         Unattached                     M      18:30 18:29 3:42 44  76.3       4        M 40-44  
12    1551 Phillip Noble       Redcar Running Club            M      18:39 18:39 3:44 26  69.6       5        M 18-39  
13    1598 Chris Whiles        New Marske Harriers Club       M      18:49 18:49 3:46 25  69.0       6        M 18-39  
14    1564 Louise Talman       Darlington H & AC              F      18:55 18:53 3:47 35  78.7       1        F 35-39  
15    1579 Alex Wyke-Ulliott   Leeds City Athletic Club       M      19:11 19:10 3:50 16  69.1       1        M 16-17  
16    1512 Dominic Colley      Darlington H & AC              M      19:25 19:24 3:53 33  67.7       7        M 18-39  
17    1595 Gary Auston         Sedgefield Harriers            M      19:43 19:40 3:56 41  70.2       5        M 40-44  
18    1547 Paul McDermott      Redcar Running Club            M      19:42 19:42 3:56 50  74.9       1        M 50-54  
19    1596 Molly Shaw          New Marske Harriers Club       F      19:47 19:46 3:57 16  77.2       1        F 16-17  
20    1599 Vaughan Hemy        North Shields Polytechnic Club M      20:04 20:03 4:00 51  74.1       2        M 50-54  
21    1557 David Smith         Unattached                     M      20:09 20:09 4:02 34  65.5       8        M 18-39  
22    1583 Thomas Bytheway     Allerton Junior AC             M      20:13 20:11 4:02 14  67.9       3        M 14-15  
23    1600 James Krause        Unattached                     M      20:23 20:20 4:04 40  67.5       6        M 40-44  
24    1591 Sue Phillips        Darlington H & AC              F      20:23 20:22 4:04 54  84.8       1        F 50-54  
25    1568 Clare Twaddle       North Shields Polytechnic Club F      21:06 21:05 4:13 38  71.2       2        F 35-39  
26    1580 Edward Wyke-Ulliott Rothwell & District Harriers   M      21:12 21:09 4:14 44  66.7       7        M 40-44  
27    1532 Laura Havis         Middlesbrough Mandale          F      21:11 21:11 4:14 14  74.5       1        F 14-15  
28    1582 John Spraggett      New Marske Harriers Club       M      21:41 21:39 4:20 67  78.3       1        M 65-69  
29    1561 Craig Stokes        Unattached                     M      21:45 21:41 4:20 42  64.1       8        M 40-44  
30    1527 Martin Gunn         New Marske Harriers Club       M      21:53 21:52 4:22 42  63.6       9        M 40-44  
31    1590 Ellie Phillips      Darlington H & AC              F      22:10 22:09 4:26 14  71.3       2        F 14-15  
32    1562 Dawn Sulley         New Marske Harriers Club       F      22:37 22:34 4:31 46  70.2       1        F 45-49  
33    1594 Kevin Wilkinson     Unattached                     M      22:56 22:51 4:34 42  60.8       10       M 40-44  
34    1536 Andrew Hudson       Unattached                     M      22:59 22:52 4:35 41  60.3       11       M 40-44  
35    1577 Tony Winward        Unattached                     M      23:01 22:52 4:35 24  56.8       9        M 18-39  
36    1520 Andrew Gibson       Ashington Hirst RC             M      23:29 23:27 4:41 40  58.5       12       M 40-44  
37    1523 Daniel Granville    Unattached                     M      24:11 24:08 4:50 32  54.2       10       M 18-39  
38    1585 Alex Howling        Unattached                     M      24:23 24:20 4:52 34  54.2       11       M 18-39  
39    1555 Ben Robinson        Unattached                     M      24:27 24:24 4:53 17  53.6       2        M 16-17  
40    1502 Daniel Alton        Unattached                     M      24:35 24:28 4:54 25  53.1       12       M 18-39  
41    1576 Jeannie Wilde       Unattached                     F      24:42 24:35 4:55 47  65.1       2        F 45-49  
42    1528 Sarah Gunn          New Marske Harriers Club       F      25:18 25:13 5:03 40  60.1       1        F 40-44  
43    1525 Oliver Green        Unattached                     M      25:24 25:19 5:04 16  52.3       3        M 16-17  
44    1601 Craig Stokes        Unattached                     M      25:28 25:24 5:05 16  52.2       4        M 16-17  
45    1548 Phl Miles           New Marske Harriers Club       M      25:47 25:42 5:08 76  74.3       1        M 75-79  
46    1503 Stephanie Boon      New Marske Harriers Club       F      25:45 25:42 5:08 38  58.4       3        F 35-39  
47    1504 Lewis Boshier       Quakers Running Club           M      25:49 25:46 5:09 19  50.4       13       M 18-39  
48    1516 Lee Donna Elder     Ashington Hirst RC             F      25:50 25:47 5:09 45  61.0       3        F 45-49  
49    1505 Michelle Boshier    Quakers Running Club           F      25:59 25:55 5:11 43  59.7       2        F 40-44  
50    678  Simon Robinson      Unattached                     M      26:09 26:03 5:13 48  55.8       2        M 45-49  
51    1552 Patrick Parks       Redcar Running Club            M      26:10 26:03 5:13 69  66.3       2        M 65-69  
52    1574 Michael Watson      Redcar Running Club            M      26:17 26:10 5:14 56  59.0       1        M 55-59  
53    1556 Anne Smith          Unattached                     F      26:16 26:11 5:14 59  70.0       1        F 55-59  
54    1537 Graeme Hughes       Ashington Hirst RC             M      26:27 26:25 5:17 38  51.2       14       M 18-39  
55    1529 Sarah Handy         Ashington Hirst RC             F      26:33 26:30 5:18 44  58.8       3        F 40-44  
56    1546 Stephen Madison     Redcar Running Club            F      26:43 26:36 5:19 58  68.0       2        F 55-59  
57    802  Norm Trees          Unattached                     M      26:45 26:39 5:20 48  54.5       3        M 45-49  
58    1513 Jim Conaghan        New Marske Harriers Club       M      26:57 26:52 5:22 80  77.2       1        M 80-84  
59    1553 Julie Pettrick      Unattached                     F      27:00 26:54 5:22 53  63.5       2        F 50-54  
60    690  Laura Rowe          Unattached                     F      27:07 27:03 5:24 24  54.6       1        F 18-34  
61    1524 Adam Green          Unattached                     M      27:13 27:08 5:26 48  53.6       4        M 45-49  
62    1531 Denis Hargrave      Sunderland Strollers           M      27:40 27:35 5:31 71  64.1       1        M 70-74  
63    1586 Oscar Patterson     Unattached                     M      27:39 27:36 5:31 14  49.6       4        M 14-15  
64    1571 Maria Vickers       Unattached                     F      27:52 27:44 5:33 22  53.2       2        F 18-34  
65    1521 Robert Graham       New Marske Harriers Club       M      28:03 28:00 5:36 73  64.9       2        M 70-74  
66    1535 Andrew Horner       Unattached                     M      28:08 28:01 5:36 24  46.3       15       M 18-39  
67    1575 Kate Wealleans      Ashington Hirst RC             F      28:08 28:05 5:37 32  52.6       3        F 18-34  
68    1559 Lisa Soulsby        Ashington Hirst RC             F      28:12 28:08 5:37 28  52.5       4        F 18-34  
69    1539 Ian Jeffrey         Unattached                     M      28:15 28:11 5:38 71  62.7       3        M 70-74  
70    1587 Helen Patterson     Unattached                     F      29:19 29:17 5:52 38  51.3       4        F 35-39  
71    1540 Sue Jeffrey         Unattached                     F      29:34 29:31 5:54 57  60.6       3        F 55-59  
72    1584 David Winn          Unattached                     M      29:46 29:39 5:56 23  43.8       16       M 18-39  
73    1560 Claire Stevens      Ashington Hirst RC             F      30:21 30:16 6:04 42  50.7       4        F 40-44  
74    1550 Chris Bowdler       Unattached                     M      30:26 30:19 6:04 58  51.8       2        M 55-59  
75    1570 Jacob Vickers       Unattached                     M      30:49 30:43 6:08 14  44.6       5        M 14-15  
76    1514 Claire Davidson     Ashington Hirst RC             F      31:00 30:55 6:11 36  48.2       5        F 35-39  
77    1534 Lizi Hopwood        Unattached                     F      31:01 30:57 6:12 33  47.8       5        F 18-34  
78    1542 Lizzy Lawrence      Unattached                     F      31:02 30:57 6:12 36  48.1       6        F 35-39  
79    1519 Sophie French       Unattached                     F      31:07 31:03 6:13 26  47.6       6        F 18-34  
80    1581 Rebecca Stout       Unattached                     F      31:21 31:17 6:15 38  48.0       7        F 35-39  
81    1522 Amanda Grange       Unattached                     F      32:08 32:01 6:24 38  46.9       8        F 35-39  
82    1573 Stephanie Ward      Unattached                     F      32:37 32:32 6:30 36  45.8       9        F 35-39  
83    1508 Peter Carrick       Unattached                     M      32:53 32:48 6:33 67  51.7       3        M 65-69  
84    1592 Michelle Bytheway   Unattached                     F      33:19 33:15 6:39 46  47.7       4        F 45-49  
85    1578 Lee Wright          Unattached                     M      33:40 33:31 6:42 42  41.5       13       M 40-44  
86    892  Catherine York      Unattached                     F      33:59 33:51 6:46 43  45.7       5        F 40-44  
87    1589 Ian Welch           Redcar Running Club            M      35:11 35:04 7:01 71  50.4       4        M 70-74  
88    1507 Nicola Bulmer       Unattached                     F      35:13 35:05 7:01 46  45.2       5        F 45-49  
89    1506 Claire Bowdler      Unattached                     F      35:24 35:16 7:03 34  42.1       7        F 18-34  
90    1518 Melissa Forster     Unattached                     F      37:14 37:06 7:25 32  39.8       8        F 18-34  
91    1558 Liza Smith          Ashington Hirst RC             F      37:20 37:16 7:27 27  39.6       9        F 18-34  
92    1572 Natalie Vickers     Unattached                     F      37:58 37:50 7:34 27  39.0       10       F 18-34  
93    1544 Lisa Lombardi       Unattached                     F      38:35 38:27 7:42 39  39.2       10       F 35-39  
94    1554 Keith Rankin        Unattached                     M      39:37 39:30 7:54 56  39.1       3        M 55-59  
95    1549 Kim Moody           Unattached                     F      46:10 46:06 9:13 32  32.1       11       F 18-34  


Male 14 to 15
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location        Time  
===== =============== ==== === ======= ====== =============== ===== 
1     Daniel Gunn     1526 14  4       M      Marske          17:02 
2     Luke Waddington 1602 15  10      M      Acklam MDB GB   18:15 
3     Thomas Bytheway 1583 14  22      M      Middlesbrough   20:11 


Male 16 to 17
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location      Time  
===== ================= ==== === ======= ====== ============= ===== 
1     Alex Wyke-Ulliott 1579 16  15      M      Leeds         19:10 
2     Ben Robinson      1555 17  39      M      Redcar        24:24 
3     Oliver Green      1525 16  43      M      Guisborough   25:19 


Male 18 to 39
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location              Time  
===== =============== ==== === ======= ====== ===================== ===== 
1     Marc Fenwick    1517 31  1       M      Newcastle Upon Tyne   15:19 
2     Drew Inglis     1538 34  2       M      Darlington            15:25 
3     Robert Teasdale 1566 30  6       M      Bishop Auckland       17:31 


Male 40 to 44
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location     Time  
===== ================ ==== === ======= ====== ============ ===== 
1     Alasdair Tatham  1565 44  5       M      Yarm         17:17 
2     Graham Hindmarsh 1509 40  7       M      Darlington   17:48 
3     Barry Talman     1563 40  9       M      Darlington   18:08 


Male 45 to 49
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location          Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ================= ===== 
1     Chris Auld     1501 47  3       M      Bishop Auckland   16:53 
2     Simon Robinson 678  48  50      M      Billingham        26:03 
3     Norm Trees     802  48  57      M      Middlesbrough     26:39 


Male 50 to 54
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location                   Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ========================== ===== 
1     Paul McDermott 1547 50  18      M      Saltburn By The Sea NYK GB 19:42 
2     Vaughan Hemy   1599 51  20      M      Whitley Bay                20:03 


Male 55 to 59
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location        Time  
===== ============== ==== === ======= ====== =============== ===== 
1     Michael Watson 1574 56  52      M      Middlesbrough   26:10 
2     Chris Bowdler  1550 58  74      M      Redcar          30:19 
3     Keith Rankin   1554 56  94      M      Castle Eden     39:30 


Male 65 to 69
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location          Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ================= ===== 
1     John Spraggett 1582 67  28      M      Redcar            21:39 
2     Patrick Parks  1552 69  51      M      Redcar            26:03 
3     Peter Carrick  1508 67  83      M      Bishop Auckland   32:48 


Male 70 to 74
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location              Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ===================== ===== 
1     Denis Hargrave 1531 71  62      M      Sunderland            27:35 
2     Robert Graham  1521 73  65      M      Saltburn By The Sea   28:00 
3     Ian Jeffrey    1539 71  69      M      Middlesbrough         28:11 


Male 75 to 79
Place Name      Bib  Age Overall Gender Location              Time  
===== ========= ==== === ======= ====== ===================== ===== 
1     Phl Miles 1548 76  45      M      Saltburn By The Sea   25:42 


Male 80 to 84
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location Time  
===== ============ ==== === ======= ====== ======== ===== 
1     Jim Conaghan 1513 80  58      M      Redcar   26:52 


Female 14 to 15
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location          Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ================= ===== 
1     Laura Havis    1532 14  27      F      Ingleby Barwick   21:11 
2     Ellie Phillips 1590 14  31      F      Sadberge          22:09 


Female 16 to 17
Place Name       Bib  Age Overall Gender Location Time  
===== ========== ==== === ======= ====== ======== ===== 
1     Molly Shaw 1596 16  19      F      Redcar   19:46 


Female 18 to 34
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location      Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ============= ===== 
1     Laura Rowe     690  24  60      F      Guisborough   27:03 
2     Maria Vickers  1571 22  64      F      Redcar        27:44 
3     Kate Wealleans 1575 32  67      F      Ashington     28:05 


Female 35 to 39
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location     Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ============ ===== 
1     Louise Talman  1564 35  14      F      Darlington   18:53 
2     Clare Twaddle  1568 38  25      F      Durham       21:05 
3     Stephanie Boon 1503 38  46      F      Redcar       25:42 


Female 40 to 44
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location      Time  
===== ================ ==== === ======= ====== ============= ===== 
1     Sarah Gunn       1528 40  42      F      Marske        25:13 
2     Michelle Boshier 1505 43  49      F      Darlington    25:55 
3     Sarah Handy      1529 44  55      F      Whitley Bay   26:30 


Female 45 to 49
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location Time  
===== =========== ==== === ======= ====== ======== ===== 
1     Dawn Sulley 1562 46  32      F      Redcar   22:34 


Female 50 to 54
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location   Time  
===== ============== ==== === ======= ====== ========== ===== 
1     Sue Phillips   1591 54  24      F      Sadberge   20:22 
2     Julie Pettrick 1553 53  59      F      Redcar     26:54 


Female 55 to 59
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location        Time  
===== =============== ==== === ======= ====== =============== ===== 
1     Anne Smith      1556 59  53      F      Middlesbrough   26:11 
2     Stephen Madison 1546 58  56      F      Redcar          26:36 
3     Sue Jeffrey     1540 57  71      F      Middlesbrough   29:31 

Additional results can be found at http://www.nmhraces.net.

Embed Code