Sign Up
Location: Ocala, FL US 34474 Directions
Type: Run or Run/Walk, Wheelchair Race

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!
Place Bib  Name                  Gender City           State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division  
                                                                     Time      Time                Percentage Place              
===== ==== ===================== ====== ============== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ========= 
1     2003 George Barthelmes     M      Bryceville     FL    US      2:52:51.2 2:52:51.2 6:36  45  76.4       1        M overall 
2     2044 Andres Perez          M      Orlando        FL    US      3:16:40.5 3:16:40.5 7:30  36  63.3       2        M overall 
3     2056 Dan Stoner            M      Gainesville    FL    US      3:18:51.3 3:18:51.3 7:35  41  64.3       3        M overall 
4     2001 Jose Acosta           M      Miami          FL    US      3:20:16.4 3:20:16.4 7:39  45  65.9       1        M Masters 
5     2026 Harold Hendren        M      Wildwood       FL    US      3:25:41.9 3:25:41.9 7:51  52  68.2       1        M 50-54   
6     2036 Jonathan Maxson       M      Albany         NY    US      3:29:30.4 3:29:30.4 8:00  43  62.0       1        M 40-44   
7     2038 David McCray          M      Carrollton     GA    US      3:38:46.7 3:38:46.7 8:21  45  60.4       1        M 45-49   
8     2060 Aaron Wheeler         M      Winter Park    FL    US      3:41:42.8 3:41:42.8 8:28  46  60.1       2        M 45-49   
9     2017 LAURA FALES           F      Maitland       FL    US      3:44:43.7 3:44:43.7 8:35  38  61.7       1        F overall 
10    2061 GREG WILEMON          M      Ocala          FL    US      3:48:41.4 3:48:41.4 8:44  54  62.4       2        M 50-54   
11    2037 Maggie McCloskey      F      Gainesville    FL    US      3:50:24.9 3:50:24.9 8:48  24  59.0       2        F overall 
12    2051 Stephen Roberts       M      Ocala          FL    US      3:51:59.5 3:51:59.5 8:51  40  54.7       2        M 40-44   
13    2042 Luis Monge            M      Mcdonough      GA    US      3:53:48.7 3:53:48.7 8:55  37  53.4       1        M 35-39   
14    2043 Jessica Morey         F      Gainesville    FL    US      3:54:21.1 3:54:21.1 8:57  35  58.5       3        F overall 
15    2041 Rich Meyers           M      Ocala          FL    US      3:54:27.5 3:54:27.5 8:57  65  67.6       1        M 65-69   
16    2058 Ozzy Vidal            M      Gainesville    FL    US      3:57:18.6 3:57:18.6 9:03  39  53.2       2        M 35-39   
17    2055 Anonymous Participant M      Belleview      FL    US      3:57:22.1 3:57:22.1 9:04  41  53.9       3        M 40-44   
18    2045 Denise Perkins        F      Ocala          FL    US      3:59:03.7 3:59:03.7 9:07  51  65.5       1        F Masters 
19    2028 Andrea Johnson        F      lexington      KY    US      4:02:02.3 4:02:02.3 9:14  43  59.2       1        F 40-44   
20    2066 Ryan Tompkins         M      Ocala          FL    US      4:05:17.6 4:05:17.6 9:22  40  51.8       4        M 40-44   
21    2046 Beverly Porter        F      lexington      KY    US      4:06:28.8 4:06:28.8 9:24  46  59.8       1        F 45-49   
22    2067 Nina Helm             F      Alta           WY    US      4:23:11.6 4:23:11.6 10:03 55  62.7       1        F 55-59   
23    2023 Mackenzie Gordon      F      Longwood       FL    US      4:26:01.8 4:26:01.8 10:09 20  51.1       1        F 20-24   
24    2047 Megan Porter          F      Charleston Afb SC    US      4:27:00.6 4:27:00.6 10:11 31  50.9       1        F 30-34   
25    2019 Lisa Foley            F      Ocala          FL    US      4:35:45.3 4:35:45.3 10:32 36  49.8       1        F 35-39   
26    2006 Nicolas Blaser        M      Ocala          FL    US      4:36:31.7 4:36:31.7 10:33 46  48.2       3        M 45-49   
27    2032 Peter Lewia           M      Sebring        FL    US      4:38:11.2 4:38:11.2 10:37 64  56.4       1        M 60-64   
28    2018 Rick Farrand          M      Denver         CO    US      4:38:52.7 4:38:52.7 10:39 58  53.1       1        M 55-59   
29    2005 Kelly Blalock         F      Jesup          GA    US      4:38:52.9 4:38:52.9 10:39 46  52.9       2        F 45-49   
30    2021 Scott Gallos          M      Odenton        MD    US      4:43:00.9 4:43:00.9 10:48 38  44.4       3        M 35-39   
31    2004 Budd Bettler          M      The Villages   FL    US      4:52:34.3 4:52:34.3 11:10 72  58.3       1        M 70-74   
32    2011 Ronnie Cartwright     M      Orlando        FL    US      4:52:50.4 4:52:50.4 11:11 59  51.0       2        M 55-59   
33    2014 Clara DeCoster        F      East Moline    IL    US      5:06:04.2 5:06:04.2 11:41 63  60.3       1        F 60-64   
34    2015 Patrick DeCoster      M      East Moline    IL    US      5:06:05.2 5:06:05.2 11:41 64  51.2       2        M 60-64   
35    2029 Herbert Jourdan       M      Ocala          FL    US      5:06:45.1 5:06:45.1 11:42 61  49.7       3        M 60-64   
36    2024 Sarah Grimm           F      plant city     FL    US      5:07:21.2 5:07:21.2 11:44 33  44.4       2        F 30-34   
37    2027 Peter Hirschfeld      M      Gainesville    FL    US      5:07:59.4 5:07:59.4 11:45 58  48.1       3        M 55-59   
38    2062 Chris Williams        M      belleview      FL    US      5:24:23.4 5:24:23.4 12:23 50  42.5       3        M 50-54   
39    2049 Anand Ramtahal        M      Malverne       NY    US      5:24:26.8 5:24:26.8 12:23 58  45.6       4        M 55-59   
40    2016 Lee Dickey            M      Dracut         MA    US      5:24:29.2 5:24:29.2 12:23 62  47.4       4        M 60-64   
41    2053 Michele Scavone Stone F      Micanopy       FL    US      5:25:14.4 5:25:14.4 12:25 45  44.9       3        F 45-49   
42    2057 Terri Varnadoe        F      Ocala          FL    US      5:27:40.7 5:27:40.7 12:30 56  51.0       2        F 55-59   
43    2054 George Southgate      M      Calhoun        GA    US      5:29:03.5 5:29:03.5 12:34 69  50.1       2        M 65-69   
44    2030 Megan Markwich        F      Ocala          FL    US      5:38:27.8 5:38:27.8 12:55 26  40.2       1        F 25-29   
45    2009 Mary Beth Campbell    F      Ocala          FL    US      5:38:53.1 5:38:53.1 12:56 18  40.6       1        F 15-19   
46    2020 Aaron Gaines          M      Ocala          FL    US      5:41:19.3 5:41:19.3 13:02 25  36.2       1        M 25-29   
47    2059 Eddie Weeks           M      Silver Springs FL    US      5:50:29.6 5:50:29.6 13:23 60  43.1       5        M 60-64   
48    2007 Leslie Boughton       F      Anchorage      AK    US      5:51:36.5 5:51:36.5 13:25 45  41.5       4        F 45-49   
49    2063 Giles Williams        M      Oviedo         FL    US      5:58:36.2 5:58:36.2 13:41 71  47.0       2        M 70-74   
50    2052 Admiral Sanders       M      Walton         KY    US      6:00:49.4 6:00:49.4 13:46 78  52.2       1        M 75-79   
51    2022 Linda Gecosky         F      Orlando        FL    US      6:08:16.1 6:08:16.1 14:03 63  50.1       2        F 60-64   
52    2025 Vera Harris           F      Kissimmee      FL    US      6:08:25.1 6:08:25.1 14:04 70  56.0       1        F 70-74   
53    2002 Linda Amaro           F      San Antonio    TX    US      6:12:45.1 6:12:45.1 14:14 46  39.6       5        F 45-49   
54    2034 Nelson Long           M      Knoxville      TN    US      6:23:34.4 6:23:34.4 14:38 54  37.2       4        M 50-54   


Top Male Finisher - Overall
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location          Time      
===== ================= ==== === ======= ====== ================= ========= 
1     George Barthelmes 2003 45  1       M      Bryceville FL US  2:52:51.2 
2     Andres Perez      2044 36  2       M      Orlando FL US     3:16:40.5 
3     Dan Stoner        2056 41  3       M      Gainesville FL US 3:18:51.3 


Top Female Finisher - Overall
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location          Time      
===== ================ ==== === ======= ====== ================= ========= 
1     LAURA FALES      2017 38  9       F      Maitland FL US    3:44:43.7 
2     Maggie McCloskey 2037 24  11      F      Gainesville FL US 3:50:24.9 
3     Jessica Morey    2043 35  14      F      Gainesville FL US 3:54:21.1 


Top Male Finisher - Masters
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location    Time      
===== =========== ==== === ======= ====== =========== ========= 
1     Jose Acosta 2001 45  4       M      Miami FL US 3:20:16.4 


Top Female Finisher - Masters
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location    Time      
===== ============== ==== === ======= ====== =========== ========= 
1     Denise Perkins 2045 51  18      F      Ocala FL US 3:59:03.7 

Embed Code