Sign Up
Location: Ocala, FL US 34474 Directions
Type: Run or Run/Walk, Wheelchair Race

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name                     Gender City                  State Country Clock      Chip       Pace  Age Age        Division Division  
                                                                               Time       Time                 Percentage Place              
===== ==== ======================== ====== ===================== ===== ======= ========== ========== ===== === ========== ======== ========= 
1     2048 Ryan Kipp                M      Veradale              WA    US      3:03:41.13 3:03:41.13 7:01  39  68.7       1        M overall 
2     2040 Jason Hohensee           M      Tallahassee           FL    US      3:12:40.93 3:12:40.93 7:21  30  64.1       2        M overall 
3     2054 Mark Lanzillo            M      Orange Park           FL    US      3:20:17.68 3:20:17.68 7:39  59  74.6       3        M overall 
4     2083 Alexis Sidari            F      Pittsburgh            PA    US      3:20:33.58 3:20:33.58 7:39  31  67.8       1        F overall 
5     2025 Amanda Furrer            F      New York              NY    US      3:23:44.93 3:23:44.93 7:47  28  66.7       2        F overall 
6     2035 Jordan Hendren           M      Wildwood              FL    US      3:25:57.56 3:25:57.56 7:52  19  60.0       1        M 15-19   
7     2034 Harold Hendren           M      Wildwood              FL    US      3:26:06.94 3:26:06.94 7:52  53  68.6       1        M Masters 
8     2037 Luke Hendren             M      Wildwood              FL    US      3:28:04.26 3:28:04.26 7:56  21  59.3       1        M 20-24   
9     2082 Greg Short               M      Ocala                 FL    US      3:28:58.87 3:28:58.87 7:59  47  64.3       1        M 45-49   
10    2084 Chad Simonds             M      Saint Petersburg      FL    US      3:30:37.18 3:30:37.18 8:02  37  59.3       1        M 35-39   
11    2096 Kay Evans                F      Chocowinity           NC    US      3:36:35.83 3:36:35.83 8:16  55  76.1       3        F overall 
12    2065 David McCray             M      Carrollton            GA    US      3:39:27.30 3:39:27.30 8:23  46  60.7       2        M 45-49   
13    2055 Oleksii Libin            M      Richmond              VA    US      3:41:30.49 3:41:30.49 8:27  27  55.7       1        M 25-29   
14    2092 Jym Walters              M      LatrobeLatrobe        PA    US      3:46:31.61 3:46:31.61 8:39  42  56.9       1        M 40-44   
15    2053 Melissa Land             F      Gainesville           FL    US      3:48:46.87 3:48:46.87 8:44  35  59.9       1        F 35-39   
16    2015 Kati Council             F      North Port            FL    US      3:50:03.95 3:50:03.95 8:47  36  59.7       2        F 35-39   
17    2077 Christine Rockey         F      Conway                SC    US      3:52:36.14 3:52:36.14 8:53  46  63.4       1        F Masters 
18    2058 Vincent Ma               M      San Jose              CA    US      3:53:51.38 3:53:51.38 8:56  47  57.4       3        M 45-49   
19    2019 James Deviese            M      Yorktown              VA    US      3:59:46.15 3:59:46.15 9:09  65  66.1       1        M 65-69   
20    2064 James McCan              M      Apopka                FL    US      3:59:56.95 3:59:56.95 9:10  64  65.4       1        M 60-64   
21    2017 Keith De Deo             M      Palm Coast            FL    US      4:04:44.20 4:04:44.20 9:20  44  53.5       2        M 40-44   
22    2085 Randy Smith              M      Lula                  GA    US      4:08:23.72 4:08:23.72 9:29  56  58.5       1        M 55-59   
23    2038 Jennifer Hickey          F      Washington            DC    US      4:10:08.13 4:10:08.13 9:33  45  58.3       1        F 45-49   
24    2018 Dean Dean                M      Longport              NJ    US      4:14:16.59 4:14:16.59 9:42  58  58.2       2        M 55-59   
25    2036 Logan Hendren            M      Wildwood              FL    US      4:16:00.65 4:16:00.65 9:46  24  48.2       2        M 20-24   
26    2033 Scott Heintzelman        M      Columbus              NJ    US      4:18:39.82 4:18:39.82 9:52  49  52.8       4        M 45-49   
27    2049 Bethany Kirkwood         F      Marion                IN    US      4:19:40.67 4:19:40.67 9:55  26  52.4       1        F 25-29   
28    2052 Danuta Kubelik           F      Crystal River         FL    US      4:20:29.70 4:20:29.70 9:57  68  76.6       1        F 65-69   
29    2045 Jessica Johns            F      Nashville             TN    US      4:23:38.46 4:23:38.46 10:04 32  51.6       1        F 30-34   
30    2097 Kenneth Brooks           M      Tampa                 FL    US      4:35:40.21 4:35:40.21 10:31 40  46.1       3        M 40-44   
31    2099 Denis McCarthy           M      Saint Louis           MO    US      4:36:13.54 4:36:13.54 10:33 57  53.1       3        M 55-59   
32    2088 Glenn Takahashi          M      Dunnellon             FL    US      4:37:01.44 4:37:01.44 10:34 69  59.6       2        M 65-69   
33    2078 Freddy Rodriguez         M      Ocala                 FL    US      4:37:46.48 4:37:46.48 10:36 53  50.9       1        M 50-54   
34    2006 Kelly Blalock            F      Jesup                 GA    US      4:37:49.10 4:37:49.10 10:36 47  53.7       2        F 45-49   
35    2024 Lisa Foley               F      Ocala                 FL    US      4:39:09.27 4:39:09.27 10:39 37  49.4       3        F 35-39   
36    2008 Pierre Bourassa          M      St-Paul-de-Montminy   QC    CA      4:40:06.87 4:40:06.87 10:41 73  61.7       1        M 70-74   
37    2005 Kenneth Bienhoff         M      Ocala                 FL    US      4:42:01.41 4:42:01.41 10:46 42  45.7       4        M 40-44   
38    2004 Budd Bettler             M      The Villages          FL    US      4:42:35.51 4:42:35.51 10:47 73  61.2       2        M 70-74   
39    2089 Ivan Torres              M      Miami                 FL    US      4:43:48.15 4:43:48.15 10:50 40  44.7       5        M 40-44   
40    2007 Adam Bolli               M      Hinesville            GA    US      4:46:28.74 4:46:28.74 10:56 36  43.4       2        M 35-39   
41    2081 Suzanne Shirey           F      Atlanta               GA    US      4:46:48.25 4:46:48.25 10:57 54  56.7       1        F 50-54   
42    2068 Eduardo Nunes            M      Ocala                 FL    US      4:47:59.51 4:47:59.51 11:00 50  47.8       2        M 50-54   
43    2050 Holly Kitchen            F      Alachua               FL    US      4:50:48.21 4:50:48.21 11:06 37  47.5       4        F 35-39   
44    2079 Pablo Federico Ruda Vega M      Buenos Aires                AR      4:51:31.25 4:51:31.25 11:08 47  46.1       5        M 45-49   
45    2043 MARIAN IORDACHE          M      Ste-Marthe sur le Lac QC    CA      4:51:35.29 4:51:35.29 11:08 36  42.7       3        M 35-39   
46    2012 Bob Coffey               M      The Villages          FL    US      4:52:21.54 4:52:21.54 11:10 68  55.9       3        M 65-69   
47    2059 Tim Mahaffey             M      The Villages          FL    US      4:54:12.29 4:54:12.29 11:14 69  56.1       4        M 65-69   
48    2003 Beth Bayer               F      Ocala                 FL    US      4:56:06.16 4:56:06.16 11:18 51  52.9       2        F 50-54   
49    2060 CORY MALONE              M      Port Charlotte        FL    US      4:57:55.42 4:57:55.42 11:22 31  41.4       1        M 30-34   
50    2066 Cameron Mitchell         M      Simpsonville          SC    US      4:58:47.79 4:58:47.79 11:24 52  46.9       3        M 50-54   
51    2022 Ryan Erickson-Kulas      M      Los Angeles           CA    US      5:03:41.96 5:03:41.96 11:35 28  40.7       2        M 25-29   
52    2026 Patsy Galfas             F      Alpharetta            GA    US      5:05:04.21 5:05:04.21 11:39 54  53.3       3        F 50-54   
53    2020 Karen Donnelly           F      The Villages          FL    US      5:08:33.39 5:08:33.39 11:47 45  47.3       3        F 45-49   
54    2030 Pamela Hache             F      Ocala                 FL    US      5:11:51.30 5:11:51.30 11:54 65  61.0       2        F 65-69   
55    2076 Krystahl Robles          F      Gainesville           FL    US      5:12:06.55 5:12:06.55 11:55 22  43.6       1        F 20-24   
56    2011 Christie Casey           F      Ocala                 FL    US      5:12:45.77 5:12:45.77 11:56 43  45.8       1        F 40-44   
57    2091 Kirsty Walker            F      Winter Park           FL    US      5:13:19.47 5:13:19.47 11:58 54  51.9       4        F 50-54   
58    2093 Eddie Weeks              M      Silver Springs        FL    US      5:27:23.69 5:27:23.69 12:30 61  46.5       2        M 60-64   
59    2013 Lawrence Cohan           M      Yankeetown            FL    US      5:31:08.88 5:31:08.88 12:38 74  53.0       3        M 70-74   
60    2023 Wendy Finlay             F      Ocala                 FL    US      5:31:37.28 5:31:37.28 12:39 49  46.0       4        F 45-49   
61    2069 Gregory Page             M      New York              NY    US      5:39:55.48 5:39:55.48 12:58 64  46.1       3        M 60-64   
62    2029 Susan Haag               F      Jacksonville          FL    US      5:45:19.21 5:45:19.21 13:11 51  45.3       5        F 50-54   
63    2027 Linda Gecosky            F      Orlando               FL    US      5:47:50.82 5:47:50.82 13:17 64  53.9       1        F 60-64   
64    2047 BRITTANY KAY             F      Hudson                OH    US      5:56:15.79 5:56:15.79 13:36 29  38.2       2        F 25-29   
65    2087 Karissa Stelmach         F      Roanoke               TX    US      5:56:40.17 5:56:40.17 13:37 24  38.1       2        F 20-24   
66    2074 Michael Riordan          M      Greenville            SC    US      5:58:56.58 5:58:56.58 13:42 58  41.3       4        M 55-59   
67    2021 Jim Ellis                M      Greenville            SC    US      6:00:14.42 6:00:14.42 13:45 57  40.7       5        M 55-59   
68    2039 HARRY HOFFMAN JR         M      Stuart                FL    US      6:06:01.79 6:06:01.79 13:58 76  49.5       1        M 75-79   
69    2056 Abraham Lim              M      Avon Park             FL    US      6:06:04.61 6:06:04.61 13:58 67  44.2       5        M 65-69   
70    2070 Dimitrios Papadopoulos   M      Gainesville           FL    US      6:07:20.41 6:07:20.41 14:01 36  33.9       4        M 35-39   
71    2090 Terri Varnadoe           F      Ocala                 FL    US      6:16:46.82 6:16:46.82 14:23 57  45.0       1        F 55-59   
72    2044 Ashley Jameson           M      Wesley Chapel         FL    US      6:19:56.19 6:19:56.19 14:30 39  33.2       5        M 35-39   
73    2095 Giles Williams           M      Oviedo                FL    US      6:22:19.82 6:22:19.82 14:36 72  44.6       4        M 70-74   
74    2031 Anonymous Participant    F      Kissimmee             FL    US      6:23:00.83 6:23:00.83 14:37 71  54.7       1        F 70-74   
75    2057 Nelson Long              M      Knoxville             TN    US      6:24:54.83 6:24:54.83 14:41 55  37.4       6        M 55-59   
99999 2075 Bruce Roberman           M      Brandon               FL    US      DQ         3:10:31.93 7:16  54  74.9                          


Top Male Finisher - Overall
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location          Time       
===== ============== ==== === ======= ====== ================= ========== 
1     Ryan Kipp      2048 39  1       M      Veradale WA US    3:03:41.13 
2     Jason Hohensee 2040 30  2       M      Tallahassee FL US 3:12:40.93 
3     Mark Lanzillo  2054 59  3       M      Orange Park FL US 3:20:17.68 


Top Female Finisher - Overall
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location          Time       
===== ============= ==== === ======= ====== ================= ========== 
1     Alexis Sidari 2083 31  4       F      Pittsburgh PA US  3:20:33.58 
2     Amanda Furrer 2025 28  5       F      New York NY US    3:23:44.93 
3     Kay Evans     2096 55  11      F      Chocowinity NC US 3:36:35.83 


Top Male Finisher - Masters
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location       Time       
===== ============== ==== === ======= ====== ============== ========== 
1     Harold Hendren 2034 53  7       M      Wildwood FL US 3:26:06.94 


Top Female Finisher - Masters
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location     Time       
===== ================ ==== === ======= ====== ============ ========== 
1     Christine Rockey 2077 46  17      F      Conway SC US 3:52:36.14 

Embed Code