Sign Up
Location: Ocala, FL US 34474 Directions
Type: Run or Run/Walk, Wheelchair Race

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!
Place Bib  Name                 Gender City               State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division  
                                                                        Time      Time                Percentage Place              
===== ==== ==================== ====== ================== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ========= 
1     2028 Justin Gillette      M      Goshen             IN    US      2:48:11.9 2:48:11.9 6:25  32  74.6       1        M overall 
2     2029 Matt Gray            M      Zephyrhills        FL    US      3:08:59.2 3:08:59.2 7:12  37  66.6       2        M overall 
3     2021 Michael Duncan       M      Savannah           GA    US      3:13:09.0 3:13:09.0 7:22  43  68.2       3        M overall 
4     2053 Shannon McHale       F      Dade City          FL    US      3:17:21.7 3:17:17.8 7:31  44  76.0       1        F overall 
5     2041 Matthew Howland      M      Gainesville        FL    US      3:20:28.9 3:20:28.9 7:39  28  62.6       1        M 25-29   
6     2036 Harold Hendren       M      Wildwood           FL    US      3:21:48.2 3:21:48.2 7:42  51  70.0       1        M Masters 
7     2025 Jevin Eyman          M      Fort Pierce        FL    US      3:23:28.1 3:23:28.1 7:45  31  61.7       1        M 30-34   
8     2058 Pam Oser             F      Jensen Beach       FL    US      3:30:18.8 3:30:18.8 8:01  43  70.4       2        F overall 
9     2009 Erik Butz            M      Davisburg          MI    US      3:32:36.5 3:32:36.5 8:06  43  62.0       1        M 40-44   
10    2047 Vera Klokova         F      Oviedo             FL    US      3:33:11.6 3:33:11.6 8:08  29  63.8       3        F overall 
11    2017 Brett Detweiler      M      Ocala              FL    US      3:40:09.1 3:40:09.1 8:24  44  60.4       2        M 40-44   
12    2054 Steven Meints        M      Orlando            FL    US      3:40:31.3 3:40:31.3 8:25  44  60.3       3        M 40-44   
13    2061 Margie Ritchey       F      Windermere         FL    US      3:45:31.1 3:45:31.1 8:36  42  64.9       1        F Masters 
14    2038 Darryl Herren        M      Orange park        FL    US      3:47:10.2 3:47:10.2 8:40  53  63.3       1        M 50-54   
15    2003 Shellie Berkelhammer F      Gainesville        FL    US      3:47:23.2 3:47:23.2 8:40  46  67.5       1        F 45-49   
16    2067 Brian Vetter         M      Jackson            WI    US      3:47:46.6 3:47:46.6 8:41  34  55.1       2        M 30-34   
17    2083 David Garfield       M      Jupiter            FL    US      3:47:52.1 3:47:49.4 8:41  59  66.9       1        M 55-59   
18    2059 Paul Oser            M      Jensen Beach       FL    US      3:48:26.1 3:48:26.1 8:43  40  56.3       4        M 40-44   
19    2026 Perry Feyk           M      Palm Beach Gardens FL    US      3:48:49.6 3:48:46.8 8:43  58  65.9       2        M 55-59   
20    2081 Sheila Sullivan      F      Daytona Beach      FL    US      3:49:04.6 3:49:04.6 8:44  48  68.7       2        F 45-49   
21    2080 Dale Adkins          M      Ocala              FL    US      3:55:16.3 3:55:11.8 8:58  28  53.3       2        M 25-29   
22    2048 Que Lambert          F      Palm Harbor        FL    US      4:01:38.7 4:01:38.7 9:13  49  66.0       3        F 45-49   
23    2004 William Blaes        M      Ocala              FL    US      4:09:04.3 4:09:03.0 9:30  23  50.4       1        M 20-24   
24    2008 Lucas Burkley        M      OCala              FL    US      4:10:48.6 4:10:48.6 9:34  23  50.0       2        M 20-24   
25    2006 Alan Brands          M      Roswell            GA    US      4:11:12.6 4:11:12.6 9:35  49  55.3       1        M 45-49   
26    2079 Laurie Bishop        F      Ocala              FL    US      4:11:15.1 4:11:15.1 9:35  37  55.6       1        F 35-39   
27    2063 Loren Santiesteban   F      Miami              FL    US      4:12:41.6 4:12:41.6 9:38  33  54.2       1        F 30-34   
28    2082 Stacy Ferner         F      New Smyrna Beach   FL    US      4:13:20.6 4:13:20.6 9:40  46  60.6       4        F 45-49   
29    2042 John Izzo            M      Bradenton          FL    US      4:17:31.5 4:17:27.7 9:49  65  62.8       1        M 65-69   
30    2002 Sara Austin          F      Ocala              FL    US      4:18:27.6 4:18:27.6 9:51  41  56.0       1        F 40-44   
31    2078 Jennifer Lanier      F                                       4:25:44.5 4:25:42.8 10:08 39  53.4       2        F 35-39   
32    2046 Aaron Klein          M      Gainesville        FL    US      4:28:38.3 4:28:38.3 10:15 18  48.6       1        M 15-19   
33    2019 Tom Dolecki          M      Odessa             FL    US      4:29:04.7 4:29:01.0 10:16 50  52.1       2        M 50-54   
34    2066 Joe Tumminia         M      odessa             FL    US      4:29:04.9 4:29:00.4 10:16 48  51.1       2        M 45-49   
35    2010 Marian Casteel       F      Citrus Springs     FL    US      4:32:45.1 4:32:45.1 10:24 51  60.0       1        F 50-54   
36    2055 Alessandro Muknicka  M      Gainesville        FL    US      4:33:27.9 4:33:27.9 10:26 51  51.7       3        M 50-54   
37    2034 Louise Heineck       F      Hobe Sound         FL    US      4:34:09.1 4:34:09.1 10:27 65  73.1       1        F 65-69   
38    2077 Karen Donnelly       F      The Villages       FL    US      4:34:31.4 4:34:30.6 10:28 43  53.9       2        F 40-44   
39    2030 David Griffin        M      Orlando            FL    US      4:35:14.9 4:35:14.9 10:30 48  50.0       3        M 45-49   
40    2037 Frank Herold         M      Kinnelon           NJ    US      4:35:30.6 4:35:30.6 10:30 71  62.6       1        M 70-74   
41    2033 Jay Harvey           M      Ocala              FL    US      4:36:25.6 4:36:25.6 10:33 51  51.1       4        M 50-54   
42    2024 Lloyd English        M      sarasota           FL    US      4:37:46.9 4:37:43.2 10:35 61  55.9       1        M 60-64   
43    2073 Reggie Wilson        M      Winter Garden      FL    US      4:38:18.4 4:34:12.9 10:27 27  45.7       3        M 25-29   
44    2020 Kimberly Dryden      F      Ozello             FL    US      4:38:49.1 4:38:49.1 10:38 27  48.8       1        F 25-29   
45    2011 Wendy Chang          F      The Villages       FL    US      4:41:58.8 4:41:56.5 10:45 43  52.5       3        F 40-44   
46    2064 Mary Spivey          F      Ocala              FL    US      4:42:47.4 4:42:47.4 10:47 35  48.8       3        F 35-39   
47    2043 Alan Jarratt         M      Billings           MT    US      4:44:40.7 4:44:40.7 10:51 68  58.6       2        M 65-69   
48    2035 Char Heiney          F      Bechtelsville      PA    US      4:47:16.3 4:47:16.3 10:57 53  58.5       2        F 50-54   
49    2044 Jennifer Jarvis      F      Ocala              FL    US      4:48:24.8 4:48:24.8 11:00 37  48.4       4        F 35-39   
50    2001 Miguel Alonso Jr     M      Miami              FL    US      4:48:37.6 4:48:37.6 11:00 35  43.5       1        M 35-39   
51    2056 Mary Navarre         F      Tampa              FL    US      4:53:44.5 4:53:44.5 11:12 39  48.3       5        F 35-39   
52    2023 Elizabeth Ely        F      Tampa              FL    US      4:53:44.5 4:53:44.5 11:12 31  46.4       2        F 30-34   
53    2018 James Diamond        M      Coatbridge         GBN   GB      4:54:56.1 4:54:56.1 11:15 52  48.4       5        M 50-54   
54    2060 Vern Patterson       M      Solon              OH    US      4:55:04.2 4:55:04.2 11:15 55  49.7       3        M 55-59   
55    2052 Chenoa Mccutcheon    F      Crystal River      FL    US      4:55:51.8 4:55:48.9 11:17 33  46.3       3        F 30-34   
56    2051 Jack Marcum          M      Ocala              FL    US      4:59:15.8 4:59:15.8 11:25 50  46.8       6        M 50-54   
57    2074 Dan Wolff            M      Parker             CO    US      5:01:51.8 5:01:51.8 11:31 48  45.6       4        M 45-49   
58    2069 Kent Weakley         M      Ocala              FL    US      5:03:33.2 5:03:28.5 11:34 46  44.6       5        M 45-49   
59    2057 Al Nicin             M      Sanford            FL    US      5:06:32.2 5:06:25.9 11:41 36  41.0       2        M 35-39   
60    2050 Larry Lawrence       M      Lakeland           FL    US      5:15:06.3 5:15:02.6 12:01 57  47.4       4        M 55-59   
61    2040 Brenda Hornickle     F      Lakeland           FL    US      5:15:06.8 5:15:03.1 12:01 58  57.2       1        F 55-59   
62    2012 Juliana Chaves       F      Rio De Janeiro           BR      5:42:10.0 5:42:10.0 13:03 25  39.7       2        F 25-29   
63    2015 Oswaldo Cruz         M      Rio De Janeiro           BR      5:42:11.0 5:42:11.0 13:03 28  36.7       4        M 25-29   
64    2070 Eddie Weeks          M      Silver Springs     FL    US      5:43:11.0 5:43:04.2 13:05 59  44.4       5        M 55-59   
65    2032 Susan Haag           F      Jacksonville       FL    US      5:43:39.0 5:43:34.7 13:06 49  46.4       5        F 45-49   
66    2075 PETER YI             M      NORTHFIELD         IL    US      6:00:29.0 6:00:26.6 13:45 71  47.9       2        M 70-74   
67    2045 Trish Kabus          F      Daytona Beach      FL    US      6:57:25.0 6:57:19.2 15:55 49  38.2       6        F 45-49   


Top Male Finisher - Overall
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location          Time      
===== =============== ==== === ======= ====== ================= ========= 
1     Justin Gillette 2028 32  1       M      Goshen IN US      2:48:11.9 
2     Matt Gray       2029 37  2       M      Zephyrhills FL US 3:08:59.2 
3     Michael Duncan  2021 43  3       M      Savannah GA US    3:13:09.0 


Top Female Finisher - Overall
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Shannon McHale 2053 44  4       F      Dade City FL US    3:17:21.7 
2     Pam Oser       2058 43  8       F      Jensen Beach FL US 3:30:18.8 
3     Vera Klokova   2047 29  10      F      Oviedo FL US       3:33:11.6 


Top Male Finisher - Masters
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location       Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ============== ========= 
1     Harold Hendren 2036 51  6       M      Wildwood FL US 3:21:48.2 


Top Female Finisher - Masters
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location         Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ================ ========= 
1     Margie Ritchey 2061 42  13      F      Windermere FL US 3:45:31.1 

Embed Code