Sidney-Shelby County YMCA 4 Miler

Sat July 21, 2018 Sidney, OH US 45365 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Name                Gender City         State Chip      Pace  Age Division Division Team Name           
                                                    Time                Place                                 
===== =================== ====== ============ ===== ========= ===== === ======== ======== =================== 
1     Corey Abbott        M                         25:41.5   6:25  23  1        M Open   Freshway            
2     Ron Argabright      M      Sidney       OH    25:58.7   6:30  75  1        M 55-59                      
3     David Powers        M                         26:38.4   6:40  53  1        M 50-54  Emerson             
4     Cameron Eisenhardt  M      Sidney       OH    29:11.1   7:18  29  1        M 30-34                      
5     Michael Kushinski   M                         29:24.3   7:21  26  1        M 25-29  Emerson             
6     Josh Danklefur      M                         29:25.3   7:21  33  2        M 30-34  Emerson             
7     Brandon Barlage     M                         31:45.4   7:56  23  1        M 20-24  Emerson             
8     Alan Egbert         M                         31:56.3   7:59  49  1        M 45-49  YMCA                
9     Grant Flora         M      Botkins      OH    32:36.3   8:09  13  1        M 11-14                      
10    Benjamin Hickerson  M      Fort Loramie OH    32:39.4   8:10  32  3        M 30-34                      
11    Hubbard Len         M                         32:51.4   8:13  57  2        M 55-59  Emerson             
12    Alex Eisenhardt     F                         33:03.7   8:16  29  1        F Open                       
13    Trisler Josiah      M                         33:11.8   8:18  17  1        M 15-19                      
14    Kristen Copas       F                         33:13.0   8:18  34  1        F 30-34                      
15    Adam Vanderhost     M                         33:13.3   8:18  21  2        M 20-24                      
16    Tj Godwin           M      Sidney       OH    34:13.1   8:33  44  2        M 45-49  Advanced Composites 
17    Jessica Taylor      F                         34:23.1   8:36  28  1        F 25-29  YMCA                
18    Kaia Uhlenhake      F      Anna         OH    34:49.7   8:42  14  1        F 15-19                      
19    Wendy Uhlenhake     F      Anna         OH    34:52.0   8:43  42  1        F 40-44                      
20    Ryan Shaffer        M                         35:08.2   8:47  32  4        M 30-34                      
21    Rick Steenrod       M                         35:43.1   8:56  57  3        M 55-59                      
22    Angela Vanderhorst  F                         35:48.8   8:57  50  1        F 50-54                      
23    Ross Angie          F                         36:02.5   9:01  31  2        F 30-34  Ferguson            
24    Jarica DeLoye       F      Russia       OH    36:07.4   9:02  27  2        F 25-29                      
25    Aaron DeLoye        M      Russia       OH    36:08.0   9:02  28  2        M 25-29                      
26    Daniel Wright       M                         36:31.9   9:08  43  1        M 40-44                      
27    Krebs Amy           F                         36:32.5   9:08  37  1        F 35-39  Emerson             
28    Mei Cheung          F      Troy         OH    36:33.2   9:08  30  3        F 30-34  Cargill             
29    Kyle Michelle       F      Troy         OH    36:38.7   9:10  42  2        F 40-44                      
30    Libby Krebs         F                         37:07.4   9:17  13  1        F 11-14                      
31    Elizabeth Clark     F                         37:36.4   9:24  28  3        F 25-29                      
32    A. Kyle             F      Troy         OH    38:01.7   9:30  12  2        F 11-14                      
33    Dan Ric             M                         38:02.1   9:31  55  4        M 55-59  Emerson             
34    k. Campbell         F      Sidney       OH    38:16.6   9:34  12  3        F 11-14                      
35    Roger Fugate        M                         38:46.1   9:42  64  1        M 60-69  Emerson             
36    Bryan Boyer         M      Sidney       OH    39:11.1   9:48  34  1        M 35-39                      
37    Melissa Godwin      F                         39:13.1   9:48  46  1        F 45-49  Buckeye Ford        
38    Mackenzie Well      F                         39:25.3   9:51  20  1        F 20-24  Emerson             
39    Phil Rosenbeck      M      Ft. Loramie  OH    39:36.7   9:54  37  2        M 35-39                      
40    Eaton Preston       M                         40:05.0   10:01 29  3        M 25-29  Emerson             
41    A. Schmiesing       M                         40:07.4   10:02 12  2        M 11-14                      
42    Sara Kampfe         F                         40:29.3   10:07 34  4        F 30-34  Emerson             
43    Bradley Parsons     M                         40:32.0   10:08 48  3        M 45-49  Emerson             
44    Susan Cole          F      Sidney       OH    40:34.5   10:09 43  3        F 40-44                      
45    Mike Smith Jr       M                         40:38.9   10:10 27  4        M 25-29  Buckeye Ford        
46    Joy Winget          F                         40:39.3   10:10 41  4        F 40-44                      
47    Magee Jodi          F                         40:46.0   10:12 43  5        F 40-44  Ring Container      
48    Mamady Diallo       M                         41:41.3   10:25 21  3        M 20-24  Advanced Composites 
49    Taylor Ambos        F      Sidney       OH    42:43.4   10:41 28  4        F 25-29                      
50    Heather /helmlinger F                         43:05.0   10:46 48  2        F 45-49                      
51    Stephany Baker      F      Sidney       OH    43:06.8   10:47 40  6        F 40-44                      
52    Burns Megan         F                         43:07.0   10:47 38  2        F 35-39  Wilson Health       
53    Menezes Gustavo     M                         43:21.7   10:50 44  2        M 40-44  Cargill             
54    MaryBeth Sullivan   F                         43:36.2   10:54 61  1        F 60-69  Emerson             
55    Ruth Looker         F      Sidney       OH    43:50.7   10:58 17  2        F 15-19                      
56    Glen Schwarzman     M                         44:16.0   11:04 55  5        M 55-59  Emerson             
57    Tunwar Harminder    M                         44:20.6   11:05 41  3        M 40-44  Emerson             
58    Kris Soliday        F      Sidney       OH    45:11.6   11:18 44  3        F 45-49                      
59    Marsh Kathy         F                         46:59.1   11:45 56  1        F 55-59  Ferguson            
60    Angie Rosenbeck     F      Ft. Loramie  OH    47:31.8   11:53 39  3        F 35-39                      
61    Tiffani Zimmer      F                         47:35.1   11:54 33  5        F 30-34                      
62    Vanderhorst Lauren  F                         47:53.9   11:58 22  2        F 20-24                      
63    Thom Baker          M      Piqua        OH    48:27.8   12:07 66  2        M 60-69                      
64    Martin Janet        F                         48:37.7   12:09 56  2        F 55-59                      
65    CAROL PALMER        F      Piqua        OH    48:44.9   12:11 53  2        F 50-54                      
66    Jennifer Everett    F      Fletcher     OH    48:45.0   12:11 45  4        F 45-49                      
67    Hoelscher Rebecca   F                         50:15.5   12:34 52  3        F 50-54  Emerson             
68    Annette Schulze     F                         50:29.7   12:37 65  2        F 60-69                      
69    Kelly Wentland      F                         50:34.4   12:39 35  4        F 35-39                      
70    Luan Hockaday       F                         50:35.1   12:39 58  3        F 55-59                      
71    Scott Hillard       M                         51:07.3   12:47 29  5        M 25-29  Buckeye Ford        
72    Leslie Schemmel     F      Sidney       OH    51:17.0   12:49 32  6        F 30-34                      
73    John Cianciolo      M                         51:52.1   12:58 56  6        M 55-59  Emerson             
74    Julia Fogt          F      Sidney       OH    54:20.9   13:35 59  3        F 60-69                      
75    Deb Geise           F                         54:35.5   13:39 62  4        F 60-69  Emerson             
76    Anne Geise          F                         54:35.7   13:39 31  7        F 30-34                      
77    Anna Reinhart       F                         55:24.3   13:51 49  5        F 45-49  Emerson             
78    DJ Marks            M                         56:34.8   14:09 31  5        M 30-34  Buckeye Ford        
79    Heather Pollard     F      Sidney       OH    56:38.1   14:10 37  5        F 35-39                      
80    Jennifer Seebach    F                         56:38.2   14:10 37  6        F 35-39                      
81    DJ Welker           M                         56:41.6   14:10 53  2        M 50-54  Emerson             
82    Cianciolo Samantha  F                         56:49.9   14:12 40  7        F 40-44  Emerson             
83    Judy Zhang          F                         56:57.2   14:14 45  6        F 45-49                      
84    MILLER TAMMI        F                         58:19.0   14:35 49  7        F 45-49  Emerson             
85    Stokes Ivory        F                         59:30.0   14:53 25  5        F 25-29                      
86    Shyam Maladaker     M                         1:00:19.0 15:05 49  4        M 45-49  Emerson             
87    Young Amy           F                         1:02:20.5 15:35 33  8        F 30-34  Emerson             
88    Nicole Paulus       F                         1:02:30.5 15:38 29  6        F 25-29  Emerson             
89    Julia Paulus        F                         1:02:30.5 15:38 30  9        F 30-34  Emerson             
90    Cochran II Michael  M                         1:02:57.3 15:44 43  4        M 40-44  Emerson             
91    Ruiguan Wei         M                         1:03:41.5 15:55 43  5        M 40-44                      
92    Craig Uhlenhake     M                         1:03:58.0 16:00 46  5        M 45-49  Emerson             
93    Jason Morris        M                         1:03:58.8 16:00 45  6        M 45-49  Emerson             
94    Kevin Henderson     M                         1:05:20.3 16:20 43  6        M 40-44                      
95    Rowley Dwane        M                         1:05:55.3 16:29 40  7        M 40-44  Emerson             
96    Melissa Tenney      F                         1:06:02.4 16:31 55  4        F 55-59                      
97    Fisher Robin        F                         1:07:08.2 16:47 47  8        F 45-49  Emerson             
98    Martin Kathy        F                         1:07:16.6 16:49 61  5        F 60-69  Emerson             
99    Rice Lilly          F                         1:07:42.7 16:56 54  4        F 50-54  Emerson             
100   Slonkosky Eric      M                         1:11:11.9 17:48 31  6        M 30-34  Emerson             
101   Slonkosky Alysia    F                         1:11:13.9 17:48 29  7        F 25-29  Emerson             
102   Michael Munroe      M                         1:11:18.4 17:50 44  8        M 40-44  Emerson             


Top Male Finisher - Open
Place Name         Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ============ === === ======= ====== ======== ======= 
1     Corey Abbott 323 23  1       M               25:41.5 


Top Female Finisher - Open
Place Name            Bib Age Overall Gender Location Time    
===== =============== === === ======= ====== ======== ======= 
1     Alex Eisenhardt 346 29  12      F               33:03.7 


Male 11 to 14
Place Name          Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ============= === === ======= ====== ============= ======= 
1     Grant Flora   335 13  9       M      Botkins OH US 32:36.3 
2     A. Schmiesing 10  12  41      M                    40:07.4 


Male 15 to 19
Place Name           Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ============== === === ======= ====== ======== ======= 
1     Trisler Josiah 38  17  13      M               33:11.8 


Male 20 to 24
Place Name            Bib Age Overall Gender Location Time    
===== =============== === === ======= ====== ======== ======= 
1     Brandon Barlage 310 23  7       M               31:45.4 
2     Adam Vanderhost 341 21  15      M               33:13.3 
3     Mamady Diallo   324 21  48      M               41:41.3 


Male 25 to 29
Place Name              Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ================= === === ======= ====== ============ ======= 
1     Michael Kushinski 328 26  5       M                   29:24.3 
2     Aaron DeLoye      336 28  25      M      Russia OH US 36:08.0 
3     Eaton Preston     65  29  40      M                   40:05.0 


Male 30 to 34
Place Name               Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ================== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Cameron Eisenhardt 342 29  4       M      Sidney OH US       29:11.1 
2     Josh Danklefur     326 33  6       M                         29:25.3 
3     Benjamin Hickerson 32  32  10      M      Fort Loramie OH US 32:39.4 


Male 35 to 39
Place Name           Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Bryan Boyer    15  34  36      M      Sidney OH US      39:11.1 
2     Phil Rosenbeck 321 37  39      M      Ft. Loramie OH US 39:36.7 


Male 40 to 44
Place Name             Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ================ === === ======= ====== ======== ======= 
1     Daniel Wright    315 43  26      M               36:31.9 
2     Menezes Gustavo  31  44  53      M               43:21.7 
3     Tunwar Harminder 309 41  57      M               44:20.6 


Male 45 to 49
Place Name            Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== =============== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Alan Egbert     314 49  8       M                   31:56.3 
2     Tj Godwin       322 44  16      M      Sidney OH US 34:13.1 
3     Bradley Parsons 16  48  43      M                   40:32.0 


Male 50 to 54
Place Name         Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ============ === === ======= ====== ======== ======= 
1     David Powers 332 53  3       M               26:38.4 
2     DJ Welker    20  53  81      M               56:41.6 


Male 55 to 59
Place Name           Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ============== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Ron Argabright 316 75  2       M      Sidney OH US 25:58.7 
2     Hubbard Len    49  57  11      M                   32:51.4 
3     Rick Steenrod  67  57  21      M                   35:43.1 


Male 60 to 69
Place Name         Bib Age Overall Gender Location    Time    
===== ============ === === ======= ====== =========== ======= 
1     Roger Fugate 69  64  35      M                  38:46.1 
2     Thom Baker   317 66  63      M      Piqua OH US 48:27.8 


Female 11 to 14
Place Name        Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== =========== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Libby Krebs 50  13  30      F                   37:07.4 
2     A. Kyle     46  12  32      F      Troy OH US   38:01.7 
3     k. Campbell 17  12  34      F      Sidney OH US 38:16.6 


Female 15 to 19
Place Name           Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ============== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Kaia Uhlenhake 76  14  18      F      Anna OH US   34:49.7 
2     Ruth Looker    52  17  55      F      Sidney OH US 43:50.7 


Female 20 to 24
Place Name               Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ================== === === ======= ====== ======== ======= 
1     Mackenzie Well     55  20  38      F               39:25.3 
2     Vanderhorst Lauren 48  22  62      F               47:53.9 


Female 25 to 29
Place Name            Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== =============== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Jessica Taylor  312 28  17      F                   34:23.1 
2     Jarica DeLoye   337 27  24      F      Russia OH US 36:07.4 
3     Elizabeth Clark 26  28  31      F                   37:36.4 


Female 30 to 34
Place Name          Bib Age Overall Gender Location   Time    
===== ============= === === ======= ====== ========== ======= 
1     Kristen Copas 343 34  14      F                 33:13.0 
2     Ross Angie    6   31  23      F                 36:02.5 
3     Mei Cheung    363 30  28      F      Troy OH US 36:33.2 


Female 35 to 39
Place Name            Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== =============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Krebs Amy       3   37  27      F                        36:32.5 
2     Burns Megan     57  38  52      F                        43:07.0 
3     Angie Rosenbeck 320 39  60      F      Ft. Loramie OH US 47:31.8 


Female 40 to 44
Place Name            Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== =============== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Wendy Uhlenhake 77  42  19      F      Anna OH US   34:52.0 
2     Kyle Michelle   47  42  29      F      Troy OH US   36:38.7 
3     Susan Cole      325 43  44      F      Sidney OH US 40:34.5 


Female 45 to 49
Place Name                Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== =================== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Melissa Godwin      58  46  37      F                   39:13.1 
2     Heather /helmlinger 340 48  50      F                   43:05.0 
3     Kris Soliday        333 44  58      F      Sidney OH US 45:11.6 


Female 50 to 54
Place Name               Bib Age Overall Gender Location    Time    
===== ================== === === ======= ====== =========== ======= 
1     Angela Vanderhorst 5   50  22      F                  35:48.8 
2     CAROL PALMER       64  53  65      F      Piqua OH US 48:44.9 
3     Hoelscher Rebecca  66  52  67      F                  50:15.5 


Female 55 to 59
Place Name          Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ============= === === ======= ====== ======== ======= 
1     Marsh Kathy   42  56  59      F               46:59.1 
2     Martin Janet  34  56  64      F               48:37.7 
3     Luan Hockaday 54  58  70      F               50:35.1 


Female 60 to 69
Place Name              Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ================= === === ======= ====== ============ ======= 
1     MaryBeth Sullivan 311 61  54      F                   43:36.2 
2     Annette Schulze   9   65  68      F                   50:29.7 
3     Julia Fogt        29  59  74      F      Sidney OH US 54:20.9 

Embed Code