Results For
Cirque Series - Alta, UT

Alta, UT 84092
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name                  Gender City               State Country Clock      Chip       Pace  Age Age        Division Division  
                                                                         Time       Time                 Percentage Place              
===== ==== ===================== ====== ================== ===== ======= ========== ========== ===== === ========== ======== ========= 
1     388  Oak Jones             M      New Plymouth             NZ      1:06:21.24 1:06:17.05 10:40 18  40.3       1        M overall 
                                                                                                                    1        M 1-99    
2     420  Sam Watson            M      Salt Lake City     UT    US      1:07:09.34 1:07:09.34 10:48 27  39.8       2        M overall 
                                                                                                                    2        M 1-99    
3     112  Kieran Nay            M      Monument           CO    US      1:08:03.21 1:08:03.21 10:57 20  39.3       3        M overall 
                                                                                                                    3        M 1-99    
4     392  Matt Jacobs           M      Draper             UT    US      1:09:36.11 1:09:35.01 11:12 21  38.4       4        M 1-99    
5     245  Cade Michael          M      Taos               NM    US      1:10:00.10 1:09:56.77 11:15 20  38.2       5        M 1-99    
6     162  Derek Gustafson       M      Bozeman            MT    US      1:10:39.74 1:10:30.99 11:21 47  41.6       6        M 1-99    
7     381  Nate Iverson          M      Kaysville          UT    US      1:10:51.57 1:10:48.92 11:24 18  37.8       7        M 1-99    
8     48   Jeffrey Bert          M      Bend               OR    US      1:11:44.32 1:11:43.87 11:33 16  38.0       8        M 1-99    
9     117  Jakob Eggert          M      Salt Lake City     UT    US      1:12:07.48 1:12:04.33 11:36 18  37.1       9        M 1-99    
10    69   Ethan Hilding         M      Salt Lake City     UT    US      1:14:04.31 1:14:00.30 11:55 17  36.4       10       M 1-99    
11    259  Ben Sukow             M      Salt Lake City     UT    US      1:15:03.32 1:15:00.56 12:04 39  36.7       11       M 1-99    
12    391  Robert Edminster      M      Salt Lake City     UT    US      1:16:09.36 1:16:04.22 12:15 36  35.6       12       M 1-99    
13    189  Andrew Elkins         M      Salt Lake City     UT    US      1:16:14.50 1:16:14.45 12:16 33  35.2       13       M 1-99    
14    303  Derek Merrill         M      Saratoga Springs   UT    US      1:19:01.65 1:19:00.00 12:43 33  33.9       14       M 1-99    
15    94   Jason Hendrickson     M      Park City          UT    US      1:21:02.36 1:20:57.44 13:02 44  35.3       15       M 1-99    
16    480  Taylor Lyons          M      Sandy              UT    US      1:21:17.20 1:21:15.91 13:05 30  32.9       16       M 1-99    
17    214  David Ellison         M      Salt Lake City     UT    US      1:21:55.06 1:21:34.45 13:08 40  34.0       17       M 1-99    
18    439  Ben Yardley           M      Carbondale         CO    US      1:21:56.66 1:21:45.47 13:09 27  32.7       18       M 1-99    
19    475  Zoey Freebairn        F      Sandyndy           UT    US      1:22:24.72 1:22:19.53 13:15 24  36.8       1        F overall 
                                                                                                                    1        F 1-99    
20    257  Lori Solem            F      Jackson            WY    US      1:22:44.01 1:22:31.50 13:17 34  36.9       2        F overall 
                                                                                                                    2        F 1-99    
21    368  Craig Clugston        M      West Jordan        UT    US      1:22:54.54 1:22:51.37 13:20 36  32.7       19       M 1-99    
22    165  Eli Kerr              M      Orem               UT    US      1:23:05.27 1:22:58.80 13:21 37  32.8       20       M 1-99    
23    442  Scott French          M      Centerville        UT    US      1:23:07.06 1:23:03.13 13:22 42  33.9       21       M 1-99    
24    472  Hailey Karg           F      Salt Lake City     UT    US      1:23:11.78 1:23:10.58 13:23 27  36.5       3        F overall 
                                                                                                                    3        F 1-99    
25    282  Ryan McLaughlin       M      Anchorage          AK    US      1:23:33.83 1:23:31.59 13:27 26  32.0       22       M 1-99    
26    252  Taylor Ostrander      F      Boise              ID    US      1:23:46.51 1:23:32.95 13:27 25  36.3       4        F 1-99    
27    355  Rowan Jhamb           M      Alta               UT    US      1:24:02.95 1:23:33.57 13:27 24  32.0       23       M 1-99    
28    37   Leonardo Garcia Petry M      Oakland            CA    US      1:23:48.25 1:23:34.97 13:27 31  32.0       24       M 1-99    
29    292  Brandon Ott           M      Alta               UT    US      1:24:08.90 1:24:01.19 13:31 41  33.2       25       M 1-99    
30    270  Mariah Bredal         F      Salt Lake City     UT    US      1:24:06.63 1:24:05.60 13:32 21  36.1       5        F 1-99    
31    16   Ryan Chatelain        M      Salt Lake City     UT    US      1:24:56.04 1:24:31.35 13:36 26  31.6       26       M 1-99    
32    247  Chase Bracher         M      Spring Branch      TX    US      1:24:38.67 1:24:35.28 13:37 20  31.6       27       M 1-99    
33    293  Everest Arnold        M      Brighton           UT    US      1:25:07.32 1:24:56.16 13:40 28  31.5       28       M 1-99    
34    516  JACKSON WEBBER        M      Sandy              UT    US      1:25:03.18 1:25:01.43 13:41 19  31.4       29       M 1-99    
35    80   Zak Munro             M      Salt Lake City     UT    US      1:25:41.05 1:25:32.70 13:46 26  31.2       30       M 1-99    
36    157  Tyson Dudley          M      Lindon             UT    US      1:26:31.84 1:26:19.04 13:53 30  31.0       31       M 1-99    
37    496  Mark Mahan            M      Salt Lake City     UT    US      1:27:35.03 1:27:20.26 14:03 43  32.5       32       M 1-99    
38    536  Walker Willey         M      Salt Lake City     UT    US      1:28:23.38 1:27:51.67 14:08 37  31.0       33       M 1-99    
39    379  will malcolm          M      Kansas City        KS    US      1:28:12.84 1:27:59.69 14:10 34  30.6       34       M 1-99    
40    486  Cory Smith            M      Santa Barbara      CA    US      1:29:10.30 1:29:03.13 14:20 40  31.1       35       M 1-99    
41    76   Stuart Carr           M      Salt Lake City     UT    US      1:30:16.58 1:30:10.86 14:31 32  29.7       36       M 1-99    
42    441  Edward Sousa          M      Cottonwood Heights UT    US      1:31:16.94 1:30:53.11 14:38 42  31.0       37       M 1-99    
43    350  Ken Taylor            M      Salt Lake City     UT    US      1:31:14.92 1:31:05.18 14:40 38  30.0       38       M 1-99    
44    358  Bonnie Kaminsky       F      Salt Lake City     UT    US      1:32:58.08 1:32:54.50 14:57 29  32.6       6        F 1-99    
45    396  Peter Stoughton       M      Park City          UT    US      1:34:41.01 1:34:34.13 15:13 40  29.3       39       M 1-99    
46    139  Rachel Anders         F      Sandy              UT    US      1:34:40.47 1:34:34.59 15:13 21  32.1       7        F 1-99    
47    300  Jarom Perry           M      Sandy              UT    US      1:35:28.31 1:35:23.99 15:21 43  29.7       40       M 1-99    
48    73   Casey Erickson        M      Sandy              UT    US      1:36:01.62 1:35:37.93 15:23 32  28.0       41       M 1-99    
49    498  Toph White            M      Park City          UT    US      1:37:19.24 1:36:38.57 15:33 39  28.5       42       M 1-99    
50    404  Michael Nilsen        M      Salt Lake City     UT    US      1:36:51.61 1:36:42.65 15:34 30  27.6       43       M 1-99    
51    290  Anthony Urbik         M      Bountiful          UT    US      1:37:20.47 1:36:56.94 15:36 25  27.6       44       M 1-99    
52    479  Jon Peachey           M      Highland           UT    US      1:37:16.64 1:37:04.56 15:37 43  29.2       45       M 1-99    
53    119  David Madsen          M      Salt Lake City     UT    US      1:37:23.08 1:37:20.93 15:40 49  30.6       46       M 1-99    
54    171  Roger Keating         M      HOLLADAY           UT    US      1:37:44.70 1:37:36.22 15:42 19  27.4       47       M 1-99    
55    179  Matthew Green         M      Dixon              IL    US      1:38:36.81 1:38:31.61 15:51 38  27.8       48       M 1-99    
56    12   Dylan Vorwaller       M      Salt Lake City     UT    US      1:39:09.18 1:38:37.63 15:52 18  27.1       49       M 1-99    
57    235  Melissa Gill          F      Cottonwood Heights UT    US      1:38:50.02 1:38:46.47 15:54 30  30.7       8        F 1-99    
58    351  Lily Koffman          F      Orono              ME    US      1:38:50.60 1:38:50.60 15:54 22  30.7       9        F 1-99    
59    246  Cory Birkenbuel       M      Dillon             MT    US      1:39:13.56 1:39:13.56 15:58 41  28.2       50       M 1-99    
60    111  Julian Carr           M                         UT    US      1:39:30.04 1:39:30.04 16:01 35  27.1       51       M 1-99    
61    255  Kenzie Barlow         F      Salt Lake City     UT    US      1:39:42.25 1:39:35.60 16:02 36  30.8       10       F 1-99    
62    371  Dona Crowne           F      Salt Lake City     UT    US      1:40:33.61 1:40:23.35 16:09 39  30.9       11       F 1-99    
63    120  Patrick Nguyen        M      Salt Lake City     UT    US      1:41:59.97 1:41:30.80 16:20 45  28.4       52       M 1-99    
64    332  Tracie Rupert         F      Lafayette          CO    US      1:42:36.69 1:42:32.95 16:30 38  30.1       12       F 1-99    
65    243  John Zeigle           M      Brighton           UT    US      1:43:02.33 1:42:55.36 16:34 59  31.6       53       M 1-99    
66    444  Cooper Liggett        M      Aspen              CO    US      1:43:37.32 1:42:57.30 16:34 32  26.0       54       M 1-99    
67    180  Matthew Johnson       M      Salt Lake City     UT    US      1:43:18.77 1:43:18.77 16:38 43  27.5       55       M 1-99    
68    51   Josh Hansen           M      Woods Cross        UT    US      1:45:39.67 1:45:21.18 16:57 47  27.8       56       M 1-99    
69    210  Jude Begay            M      Sandy              UT    US      1:45:36.98 1:45:22.09 16:57 32  25.4       57       M 1-99    
70    61   Sarah Kilroy          F      Bend               OR    US      1:45:38.58 1:45:27.94 16:58 17  29.5       13       F 1-99    
71    99   Josh Scheuerman       M      Salt Lake City     UT    US      1:45:39.77 1:45:36.67 17:00 41  26.4       58       M 1-99    
72    24   John Maack            M      Draper             UT    US      1:46:17.41 1:46:07.10 17:05 58  30.3       59       M 1-99    
73    510  Jared Stapp           M      Farmington         UT    US      1:49:07.25 1:48:35.41 17:29 38  25.2       60       M 1-99    
74    223  Shannon Mahre         F      Naches             WA    US      1:48:47.20 1:48:39.88 17:29 34  28.0       14       F 1-99    
75    232  Hannah Allen          F      Portland           OR    US      1:49:26.76 1:49:07.64 17:34 24  27.8       15       F 1-99    
76    449  Annie Pokorny         F      Ketchum            ID    US      1:49:26.69 1:49:08.33 17:34 26  27.8       16       F 1-99    
77    419  Adam Chase            M      Boulder            CO    US      1:50:38.89 1:50:31.10 17:47 53  27.9       61       M 1-99    
78    222  Benjamin Altenes      M      Salt Lake City     UT    US      1:51:05.76 1:50:45.24 17:49 37  24.6       62       M 1-99    
79    530  Connor Quinn          M      Salt Lake City     UT    US      1:52:49.36 1:52:33.55 18:07 25  23.7       63       M 1-99    
80    239  Sean Crotty           M      Salt Lake City     UT    US      1:53:16.59 1:53:14.16 18:13 36  23.9       64       M 1-99    
81    131  Steve Gutierrez       M      Clearfield         UT    US      1:54:43.13 1:54:40.22 18:27 32  23.3       65       M 1-99    
82    288  Bradley Daniel        M      Salt Lake City     UT    US      1:56:15.20 1:55:55.13 18:39 36  23.3       66       M 1-99    
83    361  Danielle Khoury       F      Bountiful          UT    US      1:57:09.25 1:56:54.11 18:49 27  25.9       17       F 1-99    
84    382  Jason Mitchell        M      Cedar Hills        UT    US      1:58:23.48 1:58:05.10 19:00 44  24.2       67       M 1-99    
85    438  Morgan Tilton         F      Crested Butte      CO    US      2:00:57.54 2:00:40.97 19:25 28  25.1       18       F 1-99    
86    437  Heidi Kumm            F      Dillon             CO    US      2:05:52.23 2:05:35.68 20:13 32  24.2       19       F 1-99    
87    266  Blake Palmer          M      Clinton            UT    US      2:09:50.89 2:09:45.33 20:53 44  22.0       68       M 1-99    
88    462  Emily Peterson        F      Sandy              UT    US      2:15:55.57 2:15:19.30 21:47 39  22.9       20       F 1-99    
89    274  Natalie Gibb          F      Salt Lake City     UT    US      2:16:11.08 2:15:41.62 21:50 27  22.4       21       F 1-99    
90    359  Antoinette Castillo   F      Ogden              UT    US      2:18:45.89 2:17:53.71 22:12 31  22.0       22       F 1-99    
91    1105 Surba Tucker          M      Sandy              UT    US      2:22:06.06 2:21:33.97 22:47 46  20.5       69       M 1-99    
92    289  Danielle Urbik        F      Bountiful          UT    US      2:32:04.29 2:31:43.27 24:25 26  20.0       23       F 1-99    
93    327  Nanette Palmer        F      South Jordan       UT    US      3:05:13.08 3:05:00.98 29:47 52  19.0       24       F 1-99    
94    41   Jonathan Scott        M      Salt Lake City     UT    US      3:10:41.29 3:09:48.48 30:33 29  14.1       70       M 1-99    


Top Male Finisher - Overall
Place Name       Bib Age Overall Gender Location             Time       
===== ========== === === ======= ====== ==================== ========== 
1     Oak Jones  388 18  1       M      New Plymouth  NZ     1:06:21.24 
2     Sam Watson 420 27  2       M      Salt Lake City UT US 1:07:09.34 
3     Kieran Nay 112 20  3       M      Monument CO US       1:08:03.21 


Top Female Finisher - Overall
Place Name           Bib Age Overall Gender Location             Time       
===== ============== === === ======= ====== ==================== ========== 
1     Zoey Freebairn 475 24  19      F      Sandyndy UT US       1:22:24.72 
2     Lori Solem     257 34  20      F      Jackson WY US        1:22:44.01 
3     Hailey Karg    472 27  24      F      Salt Lake City UT US 1:23:11.78 


Male 99 and Under
Place Name       Bib Age Overall Gender Location             Time       
===== ========== === === ======= ====== ==================== ========== 
1     Oak Jones  388 18  1       M      New Plymouth  NZ     1:06:17.05 
2     Sam Watson 420 27  2       M      Salt Lake City UT US 1:07:09.34 
3     Kieran Nay 112 20  3       M      Monument CO US       1:08:03.21 


Female 99 and Under
Place Name           Bib Age Overall Gender Location             Time       
===== ============== === === ======= ====== ==================== ========== 
1     Zoey Freebairn 475 24  19      F      Sandyndy UT US       1:22:19.53 
2     Lori Solem     257 34  20      F      Jackson WY US        1:22:31.50 
3     Hailey Karg    472 27  24      F      Salt Lake City UT US 1:23:10.58 

If you continue to use this site, you consent to use all cookies. We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy.

If you continue to use this site, you consent to use all cookies.