Hometown Proud 5K & Relay

Sat June 8, 2019 Botkins, OH US 45306 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Name                Gender City           State Chip    Pace  Age Division Division     
                                                      Time              Place                 
===== =================== ====== ============== ===== ======= ===== === ======== ============ 
1     Aaron Baker         M                           16:44.7 5:24  27  1        M Open       
2     Collin Watterson    M      Botkins        OH    18:33.5 5:59  14  2        M Open       
3     Lucas Smith         M                           18:49.5 6:04  14  3        M Open       
4     Mike Thomas         M      Anna           OH    19:19.9 6:14  49  1        M 45-49      
5     Dean Oakley         M      Lakeview       OH    19:34.2 6:19  38  1        M 35-39      
6     Keaton Schnippel    M      Botkins        OH    19:39.9 6:21  13  1        M 11-14      
7     Noland King         M      Bellefontaine  OH    19:58.5 6:27  16  1        M 15-19      
8     Logan Aufderhaar    M                           21:03.1 6:47      1        No Age Given 
9     Emma Koenig         F      Botkins        OH    21:05.0 6:48  15  1        F Open       
10    Aaron Heilers       M                           21:38.5 6:59  33  1        M 30-34      
11    Carter Pleiman      M      Anna           OH    21:45.7 7:01  13  2        M 11-14      
12    Joshua Pellman      M      Sidney         OH    22:04.9 7:07  26  1        M 25-29      
13    Matt Ambos          M      Sidney               22:15.1 7:11  41  1        M 40-44      
14    TJ Godwin           M      Sidney         OH    22:23.4 7:13  45  2        M 45-49      
15    Isaac Cisco         M                           22:23.5 7:13  14  3        M 11-14      
16    Christian Lament    M      Lakeview             22:55.2 7:24  26  2        M 25-29      
17    Don Potter          M      Saint Marys    OH    23:01.6 7:26  41  2        M 40-44      
18    A. Jutte            F      Botkins        OH    23:13.9 7:30  12  2        F Open       
19    Jason Steinke       M      Wapakoneta           23:36.1 7:37  42  3        M 40-44      
20    Brady Steinke       M                           24:13.3 7:49  13  4        M 11-14      
21    Sam Laingen         F      Charleston     IL    24:24.9 7:53  39  3        F Open       
22    Brett Zimpfer       M                           24:28.0 7:54      2        No Age Given 
23    Jill Steinke        F      Botkins        OH    24:32.6 7:55  43  1        F 40-44      
24    Kim Symonds         F      Botkins        OH    24:35.1 7:56  33  1        F 30-34      
25    Emma Freytag        F      Anna                 24:40.1 7:57  18  1        F 15-19      
26    Kaia Uhlenhake      F      Anna           OH    24:42.9 7:58  15  2        F 15-19      
27    Benjamin Hickerson  M      Fort Loramie   OH    24:44.7 7:59  33  2        M 30-34      
28    Landon King         M      Bellefontaine  OH    25:01.8 8:04  45  3        M 45-49      
29    Jeffery Schnippel   M      Anna           OH    25:02.6 8:05  35  2        M 35-39      
30    Andrew Davis        M      Botkins              25:04.1 8:05      3        No Age Given 
31    Ryun Mielke         M                           25:05.2 8:06  40  4        M 40-44      
32    Katie Geis          F                           25:09.4 8:07  34  2        F 30-34      
33    David Poeppelman    M      Anna                 25:37.8 8:16  45  4        M 45-49      
34    Gordon Lawrence     M      Botkins        OH    25:38.9 8:16  49  5        M 45-49      
35    Bill Gold           M      Sidney         OH    25:52.0 8:21  53  1        M 50-54      
36    Wendy Uhlenhake     F      Anna           OH    25:57.4 8:22  43  2        F 40-44      
37    Jason Jones         M      Botkins        OH    26:06.4 8:25  29  3        M 25-29      
38    Katie Wierwille     F      Botkins        OH    26:15.9 8:28  25  1        F 25-29      
39    Hope Biyler         F      Anna                 26:16.2 8:28  14  1        F 11-14      
40    Robert Reynolds     M      Bellefontaine  OH    26:17.6 8:29  45  6        M 45-49      
41    Sarah Thomas        F      Fort Loramie   OH    26:17.9 8:29  13  2        F 11-14      
42    Jarica Deloye       F      Russia               26:21.7 8:30  28  2        F 25-29      
43    Aaron DeLoye        M      Russia               26:22.5 8:30  29  4        M 25-29      
44    Bryan Boyer         M      Sidney         OH    26:29.5 8:33  35  3        M 35-39      
45    Brian Miller        M                           26:39.7 8:36  37  4        M 35-39      
46    Brad Steinke        M                           26:45.3 8:38  40  5        M 40-44      
47    Kara Schneider      M      Wapakoneta           26:56.4 8:41  37  5        M 35-39      
48    Devan Manger        M      Botkins              27:16.8 8:48  14  5        M 11-14      
49    Kennedy Spicker     F                           27:38.1 8:55  17  3        F 15-19      
50    Haleigh Baker       F                           27:45.4 8:57  24  1        F 20-24      
51    Mary Siegrist       F      Sidney         OH    27:46.7 8:58  64  1        F 60-64      
52    Andrea Jones        F      Botkins        OH    27:51.7 8:59  28  3        F 25-29      
53    Melissa Godwin      F      Sidney         OH    27:57.2 9:01  46  1        F 45-49      
54    Doug Thomas         M      Fort Loramie   OH    27:59.2 9:02  48  7        M 45-49      
55    Todd Abels          M                           28:02.9 9:03  53  2        M 50-54      
56    Aleah Johnson       F      Botkins        OH    28:14.0 9:06  14  3        F 11-14      
57    Emma Pax            F      Botkins        OH    28:14.7 9:07  14  4        F 11-14      
58    Dena Wireman        F      Wapakoneta           28:44.7 9:16  32  3        F 30-34      
59    Joy Winget          F      Cridersville   OH    29:01.9 9:22  41  3        F 40-44      
60    Philip Rosenbeck    M                           29:13.4 9:26  37  6        M 35-39      
61    Rick Krogman        M      Celina         OH    29:13.5 9:26  58  1        M 55-59      
62    Leah Steinke        F      Botkins        OH    29:16.5 9:27  13  5        F 11-14      
63    Katelyn Kinsella    F      Wapakoneta     OH    29:26.9 9:30  13  6        F 11-14      
64    Steffani Billing    F      Troy           OH    29:43.0 9:35  24  2        F 20-24      
65    Cindy McKinney      F      Waynesfield          30:00.9 9:41  52  1        F 50-54      
66    Ron Risser          M      Anna           OH    30:20.1 9:47  70  1        M 65-99      
67    Chris Long          M      Sidney               30:22.8 9:48  34  3        M 30-34      
68    Hannah Lacy         F      Troy           OH    30:32.0 9:51  26  4        F 25-29      
69    Pete McKinney       M      Waynesfield          30:34.6 9:52  53  3        M 50-54      
70    Daniel Fleck        M                           30:35.7 9:52  34  4        M 30-34      
71    Lisa Pence          F      Piqua          OH    30:46.7 9:56  33  4        F 30-34      
72    Charlene Imler      F                           31:11.6 10:04 65  1        F 65-99      
73    Brooke Frilling     F      Botkins        OH    31:15.8 10:05 37  1        F 35-39      
74    Dee Eilerman        F      Fort Loramie         31:21.7 10:07 41  4        F 40-44      
75    Heather Helmlinger  F      Maplewood      OH    31:26.8 10:09 48  2        F 45-49      
76    Megan Burns         F      Sidney               31:41.0 10:13 38  2        F 35-39      
77    Alicia Goehemoeller F                           31:46.8 10:15 28  5        F 25-29      
78    Rhonda Farley       F      Sidney         OH    31:56.0 10:18 50  2        F 50-54      
79    Kris Soliday        F      Sidney         OH    32:07.4 10:22 45  3        F 45-49      
80    Lisa Hoewischer     F                           32:08.2 10:22 61  2        F 60-64      
81    Stephany Baker      F      Sidney         OH    32:27.2 10:28 40  5        F 40-44      
82    Amanda Koch         F      Paw Paw        MI    32:34.6 10:31 25  6        F 25-29      
83    Angie Rosenbeck     F                           32:44.4 10:34 39  3        F 35-39      
84    Thom Baker          M      Piqua          OH    32:53.3 10:37 67  2        M 65-99      
85    Justin Shuga        M      Botkins              33:23.0 10:46 15  2        M 15-19      
86    Pam Wick            F      Botkins        OH    33:40.7 10:52 37  4        F 35-39      
87    M. Wick             F      Botkins        OH    33:43.3 10:53 10  1        F 1-10       
88    D. Manger           F      Botkins              34:06.5 11:00 10  2        F 1-10       
89    Cindy Geyer         F      Botkins        OH    34:08.5 11:01 58  1        F 55-59      
90    Ashley Riethman     F      Anna           OH    34:29.9 11:08 32  5        F 30-34      
91    Debra Henkener      F      Wapakoneta     OH    35:22.1 11:25 66  2        F 65-99      
92    Jen Long            F      Sidney               35:56.3 11:36 33  6        F 30-34      
93    Julie Fuller        F      De Graff       OH    36:00.1 11:37 42  6        F 40-44      
94    James Fuller        M      De Graff       OH    36:00.9 11:37 39  7        M 35-39      
95    Maggie Burch        F                           37:45.2 12:11 52  3        F 50-54      
96    Anna Reinhart       F      Sidney         OH    37:59.2 12:15 49  4        F 45-49      
97    Letha Mann          F      Jackson Center OH    39:18.1 12:41 46  5        F 45-49      
98    Amber Potter        F      Saint Marys    OH    40:45.1 13:09 39  5        F 35-39      
99    Julia Fogt          F      Sidney         OH    41:02.3 13:14 60  3        F 60-64      
100   Jeffrey Adkins      M                           41:59.8 13:33 17  3        M 15-19      
101   Mary Adkins         F                           42:00.6 13:33 54  4        F 50-54      
102   Veronica Payne      F      Troy           OH    44:21.2 14:18 72  3        F 65-99      
103   Jerry Payne         M      Troy           OH    45:00.1 14:31 75  3        M 65-99      


Top Male Finisher - Open
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location      Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ============= ======= 
1     Aaron Baker      1014 27  1       M                    16:44.7 
2     Collin Watterson 58   14  2       M      Botkins OH US 18:33.5 
3     Lucas Smith      1032 14  3       M                    18:49.5 


Top Female Finisher - Open
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== =========== ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Emma Koenig 34   15  9       F      Botkins OH US    21:05.0 
2     A. Jutte    28   12  18      F      Botkins OH US    23:13.9 
3     Sam Laingen 1036 39  21      F      Charleston IL US 24:24.9 


Male 11 to 14
Place Name             Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ================ === === ======= ====== ============= ======= 
1     Keaton Schnippel 51  13  6       M      Botkins OH US 19:39.9 
2     Carter Pleiman   44  13  11      M      Anna OH US    21:45.7 
3     Isaac Cisco      983 14  15      M                    22:23.5 


Male 15 to 19
Place Name           Bib Age Overall Gender Location            Time    
===== ============== === === ======= ====== =================== ======= 
1     Noland King    31  16  7       M      Bellefontaine OH US 19:58.5 
2     Justin Shuga   993 15  85      M      Botkins             33:23.0 
3     Jeffrey Adkins 972 17  100     M                          41:59.8 


Male 25 to 29
Place Name             Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ================ === === ======= ====== ============= ======= 
1     Joshua Pellman   43  26  12      M      Sidney OH US  22:04.9 
2     Christian Lament 991 26  16      M      Lakeview      22:55.2 
3     Jason Jones      27  29  37      M      Botkins OH US 26:06.4 


Male 30 to 34
Place Name               Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ================== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Aaron Heilers      978 33  10      M                         21:38.5 
2     Benjamin Hickerson 24  33  27      M      Fort Loramie OH US 24:44.7 
3     Chris Long         996 34  67      M      Sidney             30:22.8 


Male 35 to 39
Place Name              Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ================= === === ======= ====== ============== ======= 
1     Dean Oakley       982 38  5       M      Lakeview OH US 19:34.2 
2     Jeffery Schnippel 50  35  29      M      Anna OH US     25:02.6 
3     Bryan Boyer       4   35  44      M      Sidney OH US   26:29.5 


Male 40 to 44
Place Name          Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============= === === ======= ====== ================= ======= 
1     Matt Ambos    981 41  13      M      Sidney            22:15.1 
2     Don Potter    46  41  17      M      Saint Marys OH US 23:01.6 
3     Jason Steinke 990 42  19      M      Wapakoneta        23:36.1 


Male 45 to 49
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location            Time    
===== =========== ==== === ======= ====== =================== ======= 
1     Mike Thomas 1015 49  4       M      Anna OH US          19:19.9 
2     TJ Godwin   16   45  14      M      Sidney OH US        22:23.4 
3     Landon King 30   45  28      M      Bellefontaine OH US 25:01.8 


Male 50 to 54
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location      Time    
===== ============= ==== === ======= ====== ============= ======= 
1     Bill Gold     17   53  35      M      Sidney OH US  25:52.0 
2     Todd Abels    1006 53  55      M                    28:02.9 
3     Pete McKinney 998  53  69      M      Waynesfield   30:34.6 


Male 55 to 59
Place Name         Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ============ === === ======= ====== ============ ======= 
1     Rick Krogman 35  58  61      M      Celina OH US 29:13.5 


Male 65 and Over
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location    Time    
===== =========== ==== === ======= ====== =========== ======= 
1     Ron Risser  984  70  66      M      Anna OH US  30:20.1 
2     Thom Baker  1005 67  84      M      Piqua OH US 32:53.3 
3     Jerry Payne 41   75  103     M      Troy OH US  45:00.1 


Female 10 and Under
Place Name      Bib  Age Overall Gender Location      Time    
===== ========= ==== === ======= ====== ============= ======= 
1     M. Wick   60   10  87      F      Botkins OH US 33:43.3 
2     D. Manger 1042 10  88      F      Botkins       34:06.5 


Female 11 to 14
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location           Time    
===== ============= ==== === ======= ====== ================== ======= 
1     Hope Biyler   1040 14  39      F      Anna               26:16.2 
2     Sarah Thomas  1044 13  41      F      Fort Loramie OH US 26:17.9 
3     Aleah Johnson 25   14  56      F      Botkins OH US      28:14.0 


Female 15 to 19
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location   Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ========== ======= 
1     Emma Freytag    1053 18  25      F      Anna       24:40.1 
2     Kaia Uhlenhake  56   15  26      F      Anna OH US 24:42.9 
3     Kennedy Spicker 1069 17  49      F                 27:38.1 


Female 20 to 24
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location   Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ========== ======= 
1     Haleigh Baker    1035 24  50      F                 27:45.4 
2     Steffani Billing 3    24  64      F      Troy OH US 29:43.0 


Female 25 to 29
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location      Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ============= ======= 
1     Katie Wierwille 62   25  38      F      Botkins OH US 26:15.9 
2     Jarica Deloye   1034 28  42      F      Russia        26:21.7 
3     Andrea Jones    26   28  52      F      Botkins OH US 27:51.7 


Female 30 to 34
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location      Time    
===== ============ ==== === ======= ====== ============= ======= 
1     Kim Symonds  55   33  24      F      Botkins OH US 24:35.1 
2     Katie Geis   979  34  32      F                    25:09.4 
3     Dena Wireman 1052 32  58      F      Wapakoneta    28:44.7 


Female 35 to 39
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location      Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ============= ======= 
1     Brooke Frilling 11   37  73      F      Botkins OH US 31:15.8 
2     Megan Burns     1046 38  76      F      Sidney        31:41.0 
3     Angie Rosenbeck 1003 39  83      F                    32:44.4 


Female 40 to 44
Place Name            Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Jill Steinke    53  43  23      F      Botkins OH US      24:32.6 
2     Wendy Uhlenhake 57  43  36      F      Anna OH US         25:57.4 
3     Joy Winget      63  41  59      F      Cridersville OH US 29:01.9 


Female 45 to 49
Place Name               Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ================== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Melissa Godwin     15  46  53      F      Sidney OH US    27:57.2 
2     Heather Helmlinger 22  48  75      F      Maplewood OH US 31:26.8 
3     Kris Soliday       52  45  79      F      Sidney OH US    32:07.4 


Female 50 to 54
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location      Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ============= ======= 
1     Cindy McKinney 999  52  65      F      Waynesfield   30:00.9 
2     Rhonda Farley  9    50  78      F      Sidney OH US  31:56.0 
3     Maggie Burch   1058 52  95      F                    37:45.2 


Female 55 to 59
Place Name        Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== =========== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Cindy Geyer 14  58  89      F      Botkins OH US 34:08.5 


Female 60 to 64
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location     Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ============ ======= 
1     Mary Siegrist   1000 64  51      F      Sidney OH US 27:46.7 
2     Lisa Hoewischer 1031 61  80      F                   32:08.2 
3     Julia Fogt      10   60  99      F      Sidney OH US 41:02.3 


Female 65 and Over
Place Name           Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Charlene Imler 987 65  72      F                       31:11.6 
2     Debra Henkener 23  66  91      F      Wapakoneta OH US 35:22.1 
3     Veronica Payne 42  72  102     F      Troy OH US       44:21.2 

Embed Code