Charlotte County Sheriff's Office 5K Run for the Animals

Sat October 29, 2016 Port Charlotte, FL US 33948 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                   Gender City                 State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division 
                                                                           Time      Time                Percentage Place             
===== === ====================== ====== ==================== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ======== 
1     89  Joseph Smith           M      North Port           FL    US      18:48.8   18:48.8   6:03  14  72.8       1        M OA     
2     145 Kenneth (Scott) Varner M      Port Charlotte       FL    US      20:34.2   20:34.2   6:37  54  74.0       1        M M      
3     148 K. Machado             F      Murdock              FL    US      21:26.3   21:26.3   6:54  10  81.1       1        F OA     
4     161 Bethany Heslam         F      North Port                         21:40.2   21:40.2   6:58  52  77.9       1        F M      
5     8   Chad Belcher           M      Sarasota             FL    US      21:42.9   21:42.9   6:59  45  65.5       1        M 45-49  
6     53  John Libonati          M      Rotonda West         FL    US      22:11.3   22:11.3   7:09  43  63.1       1        M 40-44  
7     54  Sally Libonati         F      Rotonda West         FL    US      22:11.4   22:11.4   7:09  41  68.7       1        F 40-44  
8     88  B. Smith               F      North Port           FL    US      22:34.0   22:34.0   7:16  10  77.0       1        F YOA    
9     34  B. Flavin              M      Port Charlotte       FL    US      22:39.3   22:39.3   7:18  12  63.6       1        M YOA    
10    69  Heidi Federici         F      Punta Gorda          FL    US      22:46.5   22:46.5   7:20  33  65.0       1        F 30-34  
11    133 Faustina Gonzalez      F      Bradenton            FL    US      22:47.2   22:47.2   7:20  29  64.8       1        F 25-29  
12    86  Alexis Smith           F      North Port           FL    US      23:01.6   23:01.6   7:25  14  68.5       1        F 13-14  
13    136 Micah Smith            M      North Port           FL    US      23:24.0   23:24.0   7:32  41  59.0       2        M 40-44  
14    14  Erik Brillhart         M      Cape Coral           FL    US      23:24.6   23:24.6   7:32  34  56.4       1        M 30-34  
15    1   Marti Stetter          F      Charlotte            FL    US      23:40.7   23:40.7   7:37  58  76.4       1        F GM     
16    67  Sarah McWhirter        F      Punta Gorda          FL    US      24:20.9   24:20.9   7:50  26  60.6       2        F 25-29  
17    73  Hernan Morales         M      Port Charlotte       FL    US      24:29.7   24:29.7   7:53  44  57.6       3        M 40-44  
18    11  Bo Bishop              M      Port Charlotte       FL    US      24:40.5   24:40.5   7:57  52  60.7       1        M GM     
19    39  Steven Grande          M      Saint Petersburg     FL    US      24:48.4   24:48.4   7:59  62  65.4       1        M SGM    
20    93  Betty Staugler         F      Punta Gorda          FL    US      24:51.5   24:51.5   8:00  51  67.2       1        F 50-54  
21    10  Joanna Benjamin        F      Port Charlotte       FL    US      25:05.6   25:05.6   8:05  50  65.8       2        F 50-54  
22    40  Jennifer Grasser       F      Port Charlotte       FL    US      25:13.4   25:13.4   8:07  38  59.5       1        F 35-39  
23    23  Mike Clauser           M      Port Charlotte       FL    US      25:19.3   25:19.3   8:09  43  55.3       4        M 40-44  
24    90  K. Smith               F      North Port           FL    US      25:26.7   25:26.7   8:11  11  66.4       1        F 11-12  
25    162 Jim Chappo             M                                         25:32.9   25:32.9   8:13  59  62.0       1        M 55-59  
26    68  E. Federici            M      Punta Gorda          FL    US      25:39.5   25:39.5   8:16  11  58.1       1        M 11-12  
27    155 K. Robbins             F      Rotonda West         FL    US      25:40.1   25:40.1   8:16  12  64.2       2        F 11-12  
28    81  Justin Price           M      North Port           FL    US      25:59.3   25:59.3   8:22  25  50.0       1        M 25-29  
29    134 Katelyn O'Brien        F      North Port           FL    US      26:07.6   26:07.6   8:25  21  56.5       1        F 20-24  
30    87  B. Smith               M      North Port           FL    US      26:17.2   26:17.2   8:28  9   61.9       1        M 9-10   
31    135 Sheila Smith           F      North Port           FL    US      26:17.6   26:17.6   8:28  40  57.7       2        F 40-44  
32    109 Megan Guarente         F      Englewood            FL    US      26:31.0   26:31.0   8:32  29  55.7       3        F 25-29  
33    26  S. Dobbs               M      Port Charlotte       FL    US      26:49.1   26:49.1   8:38  12  53.8       2        M 11-12  
34    62  Winter McGonigal       F      North Port           FL    US      26:49.6   26:49.6   8:38  26  55.0       4        F 25-29  
35    106 Carlene Zeches         F      Punta Gorda          FL    US      26:53.2   26:53.2   8:39  53  63.5       3        F 50-54  
36    12  Christy Bishop         F      Port Charlotte       FL    US      26:57.5   26:57.5   8:41  43  57.4       3        F 40-44  
37    49  Vann Johnson           M      Port Charlotte       FL    US      27:12.4   27:12.4   8:45  68  62.9       1        M 65-69  
38    78  Shelby Otway           F      Port Charlotte       FL    US      27:15.9   27:15.9   8:47  44  57.2       4        F 40-44  
39    7   T. Belcher             F      Sarasota             FL    US      27:32.5   27:32.5   8:52  11  61.4       3        F 11-12  
40    66  Karen McNulty          F      North Port           FL    US      28:09.1   28:09.1   9:04  52  60.0       4        F 50-54  
41    22  Jerelyn Clauser        F      Port Charlotte       FL    US      28:16.9   28:16.9   9:06  39  53.3       2        F 35-39  
42    30  P. Engelauf            F      Englewood            FL    US      28:21.7   28:21.7   9:08  11  59.6       4        F 11-12  
43    29  Jennifer Engelauf      F      Englewood            FL    US      28:21.9   28:21.9   9:08  35  52.4       3        F 35-39  
44    119 Janice Jankowski       F      Port Charlotte       FL    US      28:30.0   28:30.0   9:10  43  54.3       5        F 40-44  
45    163 John Walsh             M      Port Charlotte                     28:36.5   28:36.5   9:12  60  55.8       1        M 60-64  
46    137 Anita Rose             F      North Port           FL    US      29:00.0   29:00.0   9:20  60  63.9       1        F SGM    
47    116 Samuel Chancey         M      Arcadia              FL    US      29:00.4   29:00.4   9:20  14  47.2       1        M 13-14  
48    142 Dee Stout              F      Port Charlotte       FL    US      29:02.8   29:02.8   9:21  64  67.1       1        F 60-64  
49    70  Ryan Miller            M      Punta Gorda          FL    US      29:10.4   29:10.4   9:23  22  44.5       1        M 20-24  
50    117 James Chancey          M      Arcadia              FL    US      29:14.9   29:14.9   9:25  59  54.1       2        M 55-59  
51    108 Joyce Costa            F      Punta Gorda          FL    US      29:29.5   29:29.5   9:30  66  67.8       1        F 65-69  
52    115 Marion Warren          F      Port Charlotte       FL    US      29:34.3   29:34.3   9:31  66  67.6       2        F 65-69  
53    149 Amber Maksymiak        F      North Port           FL    US      29:39.1   29:39.1   9:33  32  49.9       2        F 30-34  
54    132 Sara Davis             F      Port Charlotte       FL    US      29:57.1   29:57.1   9:38  39  50.4       4        F 35-39  
55    77  Shane Otway            M      Port Charlotte       FL    US      30:26.4   30:26.4   9:48  17  43.0       1        M 15-19  
56    57  Justin Manetta         M      Lehigh Acres         FL    US      30:29.9   30:29.9   9:49  23  42.6       2        M 20-24  
57    2   J. Albanese            M      Lehigh Acres         FL    US      30:30.1   30:30.1   9:49  12  47.3       3        M 11-12  
58    3   V. Albanese            M      Lehigh Acres         FL    US      30:35.4   30:35.4   9:51  9   53.2       2        M 9-10   
59    167 Matthew Anderson       M                                         30:37.8   30:37.8   9:52  25  42.4       2        M 25-29  
60    79  Ann Palmer             F      North Port           FL    US      30:42.6   30:42.6   9:53  35  48.4       5        F 35-39  
61    166 Nickolaos Wagstaff     M                                         30:54.0   30:54.0   9:57  25  42.0       3        M 25-29  
62    152 Kathleen Simpson       F      Port Charlotte       FL    US      31:02.2   31:02.2   9:59  56  57.0       1        F 55-59  
63    25  A. Dobbs               F      Port Charlotte       FL    US      31:06.0   31:06.0   10:01 9   57.7       1        F 9-10   
64    47  Hannah Jackson         F      Arcadia              FL    US      31:07.7   31:07.7   10:01 13  51.8       2        F 13-14  
65    27  Katy Edukonis          F      North PortNorth Port FL    US      31:13.5   31:13.5   10:03 35  47.6       6        F 35-39  
66    35  Chris Flavin           M      Port Charlotte       FL    US      31:17.4   31:17.4   10:04 53  48.3       1        M 50-54  
67    170 Mott Asena             F                                         31:21.9   31:21.9   10:06 42  48.9       6        F 40-44  
68    80  David Phillips         M      Port Charlotte       FL    US      31:55.5   31:55.5   10:17 65  52.2       2        M 65-69  
69    97  Donna Tomaio           F      Port Charlotte       FL    US      32:42.1   32:42.1   10:32 58  55.3       2        F 55-59  
70    24  Stacey Holmes          F      Port Charlotte       FL    US      32:48.8   32:48.8   10:34 31  45.0       3        F 30-34  
71    101 Valerie Williams       F      Port Charlotte       FL    US      33:03.5   33:03.5   10:38 32  44.7       4        F 30-34  
72    21  Paul Cignarale         M      Port Charlotte       FL    US      33:54.6   33:54.6   10:55 48  42.9       2        M 45-49  
73    37  Edward Gillen          M      Port Charlotte       FL    US      34:00.8   34:00.8   10:57 59  46.6       5        F 50-54  
74    38  Judith Goike           F      Lake Suzy            FL    US      34:01.3   34:01.3   10:57 63  56.6       2        F 60-64  
75    165 Kaye Bennett           F      Punta Gorda                        34:01.5   34:01.5   10:57 49  48.1       1        F 45-49  
76    144 Kathy Osullivan        F      Rotonda West         FL    US      34:22.8   34:22.8   11:04 66  58.2       3        F 65-69  
77    9   Lori Bemis             F      Punta Gorda          FL    US      34:25.8   34:25.8   11:05 32  42.9       5        F 30-34  
78    31  R. Engelauf            F      Engelauf             FL    US      34:35.7   34:35.7   11:08 6   58.1       1        F 1- 8   
79    20  Holli Fleming          F      Punta Gorda          FL    US      34:48.9   34:48.9   11:12 32  42.5       6        F 30-34  
80    158 USA Hardy              F                                         34:56.9   34:56.9   11:15 55  50.0       3        F 55-59  
81    118 Judith Moffa           F      Punta Gorda          FL    US      35:07.5   35:07.5   11:18 55  49.7       4        F 55-59  
82    48  Kari Jackson           F      Arcadia              FL    US      35:07.7   35:07.7   11:18 47  45.5       2        F 45-49  
83    46  L. Howard              M      North port           FL    US      35:08.7   35:08.7   11:19 8   48.8       1        M 1- 8   
84    32  Shane Engelauf         M      Englewood            FL    US      35:09.8   35:09.8   11:19 36  37.9       1        M 35-39  
85    65  Dan McNulty            M      North Port           FL    US      35:49.2   35:49.2   11:32 58  43.9       3        M 55-59  
86    42  S. Holmes              F      Port Charlotte       FL    US      35:55.5   35:55.5   11:34 12  45.9       5        F 11-12  
87    16  Tom Burnette           M      North Port           FL    US      36:34.1   36:34.1   11:46 59  43.3       4        M 55-59  
88    49  Unknown Partic. 49     M                                         36:38.0   36:38.0   11:47                3        F 45-49  
89    71  Melissa Minos          F      Punta Gorda          FL    US      36:39.2   36:39.2   11:48 45  42.9       4        F 45-49  
90    91  Quade Smith            M      Punta Gorda          FL    US      36:40.9   36:40.9   11:48 19  35.4       2        M 15-19  
91    76  Devin Opela            F      Port Charlotte       FL    US      37:01.0   37:01.0   11:55 29  39.9       5        F 25-29  
92    128 Ciera Collins          F      Punta Gorda          FL    US      37:24.0   37:24.0   12:02 15  41.5       1        F 15-19  
93    169 Virginia Bihari        F      Punta Gorda                        37:48.6   37:48.6   12:10 52  44.7       6        F 50-54  
94    13  Noelle Bishop          F      Port Charlotte       FL    US      38:17.5   38:17.5   12:19 17  39.2       2        F 15-19  
95    138 Donna Pascoe           F      Saint Petersburg     FL    US      38:32.4   38:32.4   12:24 64  50.6       3        F 60-64  
96    129 Anonymous Participant  F                                 US      38:56.0   38:56.0   12:32 47  41.1       5        F 45-49  
97    15  Holly Burnette         F      North Port           FL    US      40:51.2   40:51.2   13:09 54  42.3       7        F 50-54  
98    94  Sara StJean            F      Port Charlotte       FL    US      41:00.2   41:00.2   13:12 33  36.1       7        F 30-34  
99    17  Debra Burton           F      Port Charlotte       FL    US      41:40.7   41:40.7   13:25 56  42.4       5        F 55-59  
100   150 Robyn Spit             F      North Port           FL    US      42:14.4   42:14.4   13:36 25  35.0       6        F 25-29  
101   151 Tarquin Beck           F      North Port           FL    US      42:14.6   42:14.6   13:36 24  35.0       2        F 20-24  
102   113 Lisa Price             F      Arcadia              FL    US      42:14.6   42:14.6   13:36 44  36.9       7        F 40-44  
103   164 Bob Witte              M      North Port                         44:00.5   44:00.5   14:10 58  35.7       5        M 55-59  
104   83  Brittany Rainey        F      Port Charlotte       FL    US      45:13.8   45:13.8   14:33 31  32.6       8        F 30-34  
105   123 Inna Kutsayev          F      Port Charlotte       FL    US      46:57.0   46:57.0   15:07 23  31.5       3        F 20-24  
106   122 Yelena Pototskaya      F      North Port           FL    US      46:57.1   46:57.1   15:07 25  31.5       7        F 25-29  
107   19  Helen Capozzi          F      Port Charlotte       FL    US      47:22.0   47:22.0   15:15 73  46.5       1        F VM     
108   52  Aleya Leonard          M      Punta Gorda          FL    US      47:51.1   47:51.1   15:24 22  27.1       4        F 20-24  
109   84  Nick Risi              M      Punta Gorda          FL    US      47:51.2   47:51.2   15:24 33  27.4       2        M 30-34  
110   99  Denise W               F      North Port           FL    US      47:53.6   47:53.6   15:25 53  35.7       8        F 50-54  
111   110 Karen Chancey          F      Arcadia              FL    US      48:01.6   48:01.6   15:27 60  38.6       4        F 60-64  
112   111 Loralei Nader          F      Fort Myers           FL    US      48:40.0   48:40.0   15:40 54  35.5       9        F 50-54  
113   56  Jim MacRitchie         M      Punta Gorda          FL    US      48:58.7   48:58.7   15:46 72  36.6       1        M VM     
114   154 Robin Palmer           F      Punta Gorda          FL    US      49:17.6   49:17.6   15:52 34  30.1       9        F 30-34  
115   153 Adrienne Moore         F      North Fort Myers     FL    US      49:18.2   49:18.2   15:52 36  30.2       7        F 35-39  
116   50  Melissa Kitcher        F      North Port           FL    US      49:28.2   49:28.2   15:55 37  30.3       8        F 35-39  
117   130 Rebecca Juntunen       F      Sarasota             FL    US      49:55.0   49:55.0   16:04 25  29.6       8        F 25-29  
118   131 Ilana Feldman          F      Sarasota             FL    US      49:55.1   49:55.1   16:04 24  29.6       5        F 20-24  
119   100 Beth Whitkopf          F      Englewood            FL    US      50:04.6   50:04.6   16:07 36  29.8       9        F 35-39  
120   147 Brandon Brelsford      M      Sarasota             FL    US      50:56.9   50:56.9   16:24 27  25.5       4        M 25-29  
121   146 Caitlin Payne          F      Sarasota             FL    US      50:58.0   50:58.0   16:24 23  29.0       6        F 20-24  
122   126 Dara Colon             F      Port Charlotte       FL    US      50:58.9   50:58.9   16:25 37  29.4       10       F 35-39  
123   61  Marcia McDaniel        F      North Port           FL    US      53:05.4   53:05.4   17:05 60  34.9       5        F 60-64  
124   74  Dawn Mueller           F      North Port           FL    US      53:28.1   53:28.1   17:13 74  41.8       1        F 70-74  
125   85  Leanna Saxer           F      punta gorda          FL    US      56:51.0   56:51.0   18:18 41  26.8       8        F 40-44  
126   96  Suzanne Terech         F      North Port           FL    US      56:57.5   56:57.5   18:20 42  26.9       9        F 40-44  
127   157 Michelle DiBerardino   F                                         57:08.9   57:08.9   18:24 35  26.0       11       F 35-39  
128   127 Eva Cole               F      Port Charlotte       FL    US      57:27.9   57:27.9   18:30 64  33.9       6        F 60-64  
129   125 Janesy Gravlin         F      Port Charlotte       FL    US      57:28.4   57:28.4   18:30 64  33.9       7        F 60-64  
130   58  Dan Marbes             M      North Port           FL    US      58:21.5   58:21.5   18:47 52  25.7       2        M 50-54  
131   159 Ann Bransford          F                                         58:32.8   58:32.8   18:51 78  40.6       1        F 75-99  
132   160 Denise Mann            F                                         58:32.9   58:32.9   18:51 63  32.9       8        F 60-64  
133   140 Zina Rodehorst         F      Port Charlotte       FL    US      1:01:00.4 1:01:00.4 19:38 51  27.4       10       F 50-54  
134   72  Ronelle Moore          F      Port Charlotte       FL    US      1:01:02.3 1:01:02.3 19:39 45  25.7       6        F 45-49  
135   36  Margie Foster          F      Nokomis              FL    US      1:01:04.5 1:01:04.5 19:39 73  36.1       2        F 70-74  
136   120 Angel Turney           F      Port Charlotte       FL    US      1:03:25.3 1:03:25.3 20:25 20  23.3       7        F 20-24  
137   98  Melissa Turney         F      Port Charlotte       FL    US      1:03:25.8 1:03:25.8 20:25 40  23.9       10       F 40-44  
138   121 Jose Ortiz             M      Lehigh Acres         FL    US      1:03:41.4 1:03:41.4 20:30 40  21.5       5        M 40-44  
139   55  Jessica Long           F      Port Charlotte       FL    US      1:03:41.5 1:03:41.5 20:30 52  26.5       11       F 50-54  
140   112 C. Nader               F      Fort Myers           FL    US      1:05:21.2 1:05:21.2 21:02 6   30.8       2        F 1- 8   
141   139 Lacie Remy             F      Fort Myers           FL    US      1:05:42.8 1:05:42.8 21:09 31  22.5       10       F 30-34  
142   75  Gail Muhlfelder        F      Port Charlotte       FL    US      1:06:41.0 1:06:41.0 21:28 73  33.0       3        F 70-74  
143   44  Cindy Hougland         F      Port Charlotte       FL    US      1:06:41.8 1:06:41.8 21:28 54  25.9       12       F 50-54  


Top Male Finisher - Overall
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Joseph Smith 89  14  1       M      North Port FL US 18:48.8 


Top Female Finisher - Overall
Place Name       Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ========== === === ======= ====== ============= ======= 
1     K. Machado 148 10  3       F      Murdock FL US 21:26.3 


Top Male Finisher - Masters
Place Name                   Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ====================== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Kenneth (Scott) Varner 145 54  2       M      Port Charlotte FL US 20:34.2 


Top Female Finisher - Masters
Place Name           Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ============== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Bethany Heslam 161 52  4       F      North Port   21:40.2 


Top Male Finisher - Grand Masters
Place Name      Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ========= === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Bo Bishop 11  52  18      M      Port Charlotte FL US 24:40.5 


Top Female Finisher - Grand Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============= === === ======= ====== =============== ======= 
1     Marti Stetter 1   58  15      F      Charlotte FL US 23:40.7 


Top Male Finisher - Senior Grand Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== ============= === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Steven Grande 39  62  19      M      Saint Petersburg FL US 24:48.4 


Top Female Finisher - Senior Grand Masters
Place Name       Bib Age Overall Gender Location         Time  
===== ========== === === ======= ====== ================ ===== 
1     Anita Rose 137 60  46      F      North Port FL US 29:00 


Top Male Finisher - Vetran
Place Name           Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Jim MacRitchie 56  72  113     M      Punta Gorda FL US 48:58.7 


Top Female Finisher - Vetran
Place Name          Bib Age Overall Gender Location             Time  
===== ============= === === ======= ====== ==================== ===== 
1     Helen Capozzi 19  73  107     F      Port Charlotte FL US 47:22 


Top Male Finisher - Youth Overall
Place Name      Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ========= === === ======= ====== ==================== ======= 
1     B. Flavin 34  12  9       M      Port Charlotte FL US 22:39.3 


Top Female Finisher - Youth Overall
Place Name     Bib Age Overall Gender Location         Time  
===== ======== === === ======= ====== ================ ===== 
1     B. Smith 88  10  8       F      North Port FL US 22:34 

Embed Code